Official FK Pelister Bitola Thread [Archive] - Xtratime Community

Official FK Pelister Bitola Thread

Pages : [1] 2 3 4 5

unnamed1
June 20th, 2005, 12:44
Super vest za Pelister

http://www.vest.com.mk/default.asp?id=99127&idg=5&idb=1494&rubrika=Sport

ФУДБАЛ-НОВИ НАТЕГАЊА ОКОЛУ БИТОЛСКИОТ ВТОРОЛИГАШ
ФК Пелистер под капа на ветераните?!


Деновиве зад затворени врати за јавноста група поранешни фудбалери и симпатизери на ФК Пелистер на конститутивно собрание покренале иницијатива за превземање на клубот со единствена цел, по две годишно натпреварување во Втората лига, да ја вратат екипата во прволигашки ранг. Како носители на таквиот чекор, меѓу другите се споменуваат Митко Стојковски, Тони Мицевски, Миле Димов и Ванчо Мицевски, на кои, како што засега се шпекулира во јавноста, ќе им се проиклучи и Ѓоко Хаџиевски.
Иако засега не се соопштуваат подробности за тоа што подготвуваат да направат со клубот поранешните пелелистерци, сепак и штурите информации околу нивната иницијатива беа доволни за жестоки реакции на сегашната управа на битолскиот второлигаш предводена од претседателот Здравко Христовски. Според неговите зборови ваквиот потег на новопрогласената клупска гарнитура претставува мешање и упад во ФК Пелистер без знаење на актуелното раководство. Христовски за утре напладне закажа пресконференција на која ќе ги соопшти оценките и ставовите на актуеланата управа на клубот околу најновите збиднувања поврзани со ФК Пелистер. (Т.Г.)

K-15
June 20th, 2005, 16:25
Eh da dade Gospod ova da se sluci, odlicen den ke bide za Pelister i ke treba da se proglasi denot za praznik vo Bitola!

Ambis
June 20th, 2005, 16:27
Info on the club:

Logo: http://ffm.com.mk/images/amblemi/pelister.gif

Name: FK Pelister
Founded: 1945
City: Bitola, Republic of Macedonia
http://en.wikipedia.org/wiki/Bitola
Stadium: Tumbe Kafe
http://maps.google.com/maps?q=http://bbs.keyhole.com/ubb/download.php?Number=771055&t=k&om=1
Colors: Green and White
Awards: 1 (Macedonian Cup Winners in 2001)
Address: Tumbe Kafe bb City Stadium MK - 7000 BITOLA
Telephone: +389 47 242692
Fax: +389 47 242692
Website: http://www.fkpelister.com.mk/
Email: info@fkpelister.com.mk

European Results

Intertoto Cup:
Pelister Bitola (MKD) - Hobscheid (LUX) 3-1 and 1-0
Pelister Bitola (MKD) - Västra Frölunda (SWE) 3-1 and 0-0
Celta Vigo (ESP) - Pelister Bitola (MKD) 3-0 and 2-1

UEFA Cup:
Pelister Bitola (MKD) - Sankt Gallen (SUI) 0-2 and 3-2

For more info visit:
http://en.wikipedia.org/wiki/FK_Pelister
http://www.uefa.com/footballEurope/Club=64396/domestic.html

K-15
June 20th, 2005, 16:32
Yeah, you are right Ambis but hopefully this time its true. Mitko stojkovski has wanted to take over Pelister for a long time and i think he is the right man, and if Micevski, Dimov and V.Mcevski are involved too then or clb will be in good hands. Add Hadzievski and from not only will we get promoted but will win the Prva lige the following ear.:) (m i deaming?)

unnamed1
June 20th, 2005, 16:55
I have heard about this before and now I hope that actions will be taken..... This is 5-6 people with a lot of money and I have also heard that Hristov is interested..... they don't need much to make the first like and need 300.000 euro to have a chance to win the first liga....

they have alot of money and they are many so it will not cost them much

unnamed1
June 22nd, 2005, 12:21
http://217.16.70.245/?pBroj=1809&stID=38428&pR=11

Фудбалски превирања во Битола
Упад на ветераните во ФК Пелистер
УО на клубот ја повикува самопрогласената нова управа на дијалог за доброто на битолскиот фудбал

БИТОЛА - Деновиве во Битола се разгорени фудбалските страсти, откако група ветерани и симпатизери на ФК Пелистер зад затворени врати одржаа основачко собрание со цел да ја преземат работата и раководењето во клубот. По тој повод Управниот одбор на битолскиот второлигаш на навивачката група “чкембари° вчера реагираа со прес-конференција на која беше осуден ваквиот потег на иницијаторите на собранието, за кое се рече дека е нелигитимно и претставува упад во клубот со самопрогласена нова управа.
- Постапката на одделни довчерашни фудбалери на Пелистер на чело со Митко Стојковски, Тони Мицевски, Миле Димов, Ванчо Мицевски и нивни истомисленици е крајно некоректна, нечесна и омаловажувачка за нас, рече претседателот на УО, Здравко Христовски. Ние сме крајно изненадени од нивниот потег со оглед на тоа што вратата на клубот и повикот за соработка за нив беа постојано отворени, а тие се решиле да работат зад нашиот грб. Тоа е чиста авантура од која најголема штета ќе има фудбалот во Битола, кој и онака доживува криза во изминативе две години, чија пропаст, сепак, успеавме да ја спречиме, додаде Христовски, најавувајќи дека својот легитимитет УО ќе го брани со сите правни средства.
Со ваквата оценка се согласија и претставниците на навивачката група “чкембари°, а од пресот беше упатен и јавен повик до самопрогласеното ново раковдство на клубот за заеднички дијалог и поддршка на валидни решенија кои ќе овозможат враќање на ФК Пелистер во прволигашкото друштво. (Т.Г.)

Poland-Cement
June 22nd, 2005, 12:25
The best teams of Vtora Liga are gon to Prva Liga, and relegated Sloga and Napredok shouldn't be dangrous, so good luck Pelister in doing Prva Liga :thmbup:

Poland-Cement
June 22nd, 2005, 12:27
BTW, it's funny that Pelister thread was started not by Ambis Pelister fan, but by Naum who was opponent of club heads :howler:

Ambis
June 22nd, 2005, 18:48
History of FK Pelister:

http://img180.imageshack.us/img180/1338/cbpelistersr7.jpg

Во бурната и долгогодишна фудбалска историја, ФК Пелистер, како име се среќава уште во далечната 1924г. Одтогаш па наваму, клубот ја презентира Битола во Републиката, на просторите на Југославија и во странство.

ФК Пелистер е формиран во далечната 1924г., прво под името Омладина, па Пелистер, па СК Битола, собирајќи ги во своите редови тогашните најталентирани фудбалери: Кого Џима, Кацујани, Темелковски, Хрони, Чомо... Пелистер, повторно под старото име се јавува по ослободувањето во 1945г. за веќе во 1946г. да стане првак во Битолскиот фискултурен округ. Истата година се фузира со Работник, но го задржа името Пелистер. Тогаш неговиот дрес го носеа: Ѓеоргиевски, Димитровски, Т.Петровски, Наумовски, Лазаревски, Шекерџиевски, Аврамовски, Несторов, Ефтимовски...

За прв пат во Втората лига Пелистер влезе во сезоната 1974/75г. Тоа беше голем успех на една генерација фудбалери: Грбевски, Дуковски, Цветковски, Ташков, Богоевски, Гочевски, Ристевски, Тристовски, Мицковски, Димовски, Марковски, Упалевски и тренерот Ставре Ефтимовски. Во Втората лига Пелистер не успеа да се задржи подолго време, но сепак се врати во 1982г. Кога на чело на клубот беше Митко Бутлевски и тренерот Иван Чабриновиќ.

За Пелистер во тој период најчесто играа: Димитровски, ЌосиЌ, Грбовиќ, канатларовски, Митиќ, Јовичиќ, Хусеин, Китановски, Настевски, Петров...
Пред распаѓањето на Југославија, пелистер настапуваше и во Првата сојузна лига.

Од осамостојувањето Пелистер се натпреварува во Првата Македонска фудбалска лига. Иако пред три години испадна од оваа конкуренција, со ангажирање на фудбалските асови Митко Стојковски и Тони Мицевски, клубот е спасен од колапс и сега успешно настапува во МФЛ.

Во својата историја, ФК Пелистер имал и падови, но и успеси за почит. Во неколку наврати бил шампион на Македонија и успешно настапуваше во Втората лига во СФРЈ. Сепак, вековниот сон да се натпреварува во Првата лига се отствари дури пред распаѓањето на Југославија. Најголем успех на клубот е освојувањето на Фудбалскиот куп ма Македонија во 2000/2001г. и излегувањето на Европската сцена.

Од редовите на Пелистер излезени се звучни имиња кои го прославија и клубот но и Битола на меѓународната сцена: Канатларовски, Китановски, Хусеин, Савевски, Мицевски, Стојковски, Христов ... Затоа Пелистер е познат и како расадник на млади и талентирани фудбалери кои заминаа и заминуваат во разни клубови во Македонија и надвор од неа.

http://www.fkpelister.com.mk/istorija.htm

Ambis
June 22nd, 2005, 19:30
Timot of Tumbe Kafe vo racete na gradot!
http://www.sport.com.mk/WBStorage/Files/2165%20Fudbal%205.pdf

Great news for Pelister and its great fans!!! it looks like the team has been given back to the city and Mitko Stojkovski is the favorite to be the president of the team, it also says that the "green and whites" will sing some good players this summer which would bring them back to Prva Liga next year :happy:

ps-our first signing is Jovica Hristov from Belasica :thmbup:

K-15
June 22nd, 2005, 19:43
Yeah Great news, but really disappointing that the Ckembari are on the side of the current commitee. I've thought that Mitko Stojkovski deserves a lot more respect and he can be trusted a lto more then Hristovski! Its easier to attract good players when people like Stojkovski, Micevski adn others are involved!

Benny
June 22nd, 2005, 20:07
Maybe in short term this is good news for Pelister, but it's always tricky when a city owns a club, politicians change and priorities change etc...Pelister needs in the future a private owner that has money and some good sponsors.

K-15
June 23rd, 2005, 02:50
The club is owned by the city and it has always been owned by the city, the local goverment then appoints a commitee, who run the club. Pelister has never been a private club!

Ambis
June 23rd, 2005, 05:24
The club is owned by the city and it has always been owned by the city, the local goverment then appoints a commitee, who run the club. Pelister has never been a private club!
Thats true and thats why Pelister finds its self in all this trouble right now, a city or a politician or an appointed commitee could give a rats ass about a team all they care about is putting money in there pocket why do you think we are so in debt and we have so many damn bills unpaid??? if the team had an owner who runned the club like a business i can guarantee you that there will be no wasting money on stupid shit the team would sign players do what it needed to put people in the seats so the owner can make money and he would know that if he just sit on his ass and didnt spend to improve the team and if he had a shit team that is at the bottom of the standings then no one would come to the stadium whcih would mean he wouldnt make any money.Thats what all this is about and thats why capitalism is great for sports teams, the owners of team run the teams like a business and everything is accounted for there is no well he is my brother or son just put him in charge of running things, in the old communist regime there was crap like that and teams were owned by the city, the players were hardly paid much so no one complained teams played with there own players there was no market like now and more people were honest there was less stealing and corruption hell if you stole back then and they found out your head would be gone. Back to Pelister we won the cup in 2001 and then what happen to the money we made that year?? how could we not be able to pay the water and electric bills?? hell we dont even have "reflektori" on Tumbe Kafe and we still couldnt afford to pay the electric bill that should tell you something about those people that ran the team back then :rollani: All in all i hope a real owner takes over the team and they run it the right way and as far as Ckembari go the only reason they dont like this move is probably because they have ties to the the guy in charge now and he lets them do what ever the **** they want, they need to realize that its 2005 and shit that went on back in the 80's and 90's is no longer tolerated supporting has changed for better or worse it is what it is, the team needs a real owner if they want it to be competative and playing in prva liga, even if it means they will have to follow his rules and will lose there power in the team and to be honest the team is suppose to be controlled by people who know football people that understand both the business and football side of things not just some supporters or people of the street.

Poland-Cement
June 27th, 2005, 11:16
Some history of Pelister - Cementarnica matches :)

1994/1995 season
Cementarnica - Pelister 0-0
Pelister - Cementarnica 2-0

1995/1996 season
Cementarnica - Pelister 1-3
Pelister - Cementarnica 6-0 :doh:

1996/1997 season
Pelister - Cementarnica 0-2 :shades:
Cementarnica - Pelister 1-2

1997/1998 season
Cementarnica - Pelister 2-3
Pelister - Cementarnica 0-3 I like espacially this :cool:

1998/1999 season
Cementarnica - Pelister 5-3
Pelister - Cementarnica 2-1

1999/2000 season
Cementarnica - Pelister 3-2
Pelister - Cementarnica 5-1 :doh: :o

2000/2001 season
Pelister - Cementarnica 1-0
Cementarnica - Pelister 1-0 (Lazarevski 54')

2001/2002 season
Pelister - Cementarnica 2-0 (Micevski 7' Dimitrovski 44') :(
Cementarnica - Pelister 3-0 (Hristovski 3' 8' Savov 57') :happy:
Macedonian Cup
Pelister - Cementarnica 1-2 (B.Dimitrovski 58' - Naumov 40' D. Dimitrovski 90')
Cementarnica - Pelister 1-1 (D. Dimitrovski 69' - Micevski 42')

2002/2003 season
Cementarnica - Pelister 1-3 (Hristovski - Dimitrovski, Pitoska, Momirovski)
Pelister - Cementarnica 1-0 (Glavevski 63')
Cementarnica - Pelister 1-0 (Stefanovski 68')

Waiting for next match :)

Ambis
June 27th, 2005, 16:01
ФУДБАЛ - БИТОЛСКИОТ ВТОРОЛИГАШ ВО НОВО ИЗДАНИЕ
Митко Стојковски и Тони Мицевски го презедоа Пелистер
Во комбинација е и Ѓоко Хаџиевски доколку не замине во странство

БИТОЛА - Во саботата и официјално беше обелоденета новата организациска и кадровска поставеност во ФК Пелистер, врз основа на промената извршена во судскиот регистар при Основниот суд во Битола, со важност од 20 јуни. Со тоа е потврдена легитимноста на новото основачко собрание на клубот и на изборот на Управниот одбор на чело со Целе Видановски. Беше објавено и именувањето на Митко Стојковски за спортски директор и на Тони Мицевски за технички директор на Пелистер. До крајот на неделава ќе се знаат и имињата на членовите на стручниот штаб и засилувањата на екипата за новото првенство. На завчерашната прес-конференција присуствуваше и градоначалникот на Битола, Владимир Талевски, кој на новото раководство на клубот му вети максимална поддршка од локалната самоуправа во настојувањата пелистерци да се вратат во прволигашкото фудбалско друштво. Потврдувајќи ги прволигашките амбиции, Митко Стојковски истакна дека токму таквиот предизвик бил основната причина тој и неколкуте други поранешни истакнати фудбалери на Пелистер, вклучувајќи го и Ѓоко Хаџиевски, да се вратат во клубот и со своето искуство и знаење да му помогнат во најтешките моменти. Одговарајќи на реакциите на претходното раководство, предводено од Здравко Христовски, Видановски рече дека вратите на Пелистер се отворени за секој добронамерник кој сака да му помогне на клубот и дека сегашната организациско-кадровска промена не претставува никаков упад во Пелистер, туку сериозен обид и чесна намера за надминување на кризата. Видановски појасни дека ангажирањето на Ѓоко Хаџиевски е условено со неговиот евентуален ангажман во странство. Првиот собир на пелистерци е закажан за задутре на стадионот "Под Тумбе кафе".


YESSSSSSSS there is a god :happy: :happy: :happy: Toni Micevski and Mitko Stojkovski have taken over Pelister. Toni is the new technical director while Mitko is the new sports director of Pelister. Gjoko Hadzievski will also be the next coach unless he leaves to coach some foreign team. This is great news we have been waiting for this in a long long time now lets just hope we can get a new sponsor and the team will be back to its old self playing in prva liga.

Poland-Cement
June 27th, 2005, 16:21
YESSSSSSSS there is a god :happy: :happy: :happy: Toni Micevski and Mitko Stojkovski have taken over Pelister. Toni is the new technical director while Mitko is the new sports director of Pelister. Gjoko Hadzievski will also be the next coach unless he leaves to coach some foreign team. This is great news we have been waiting for this in a long long time now lets just hope we can get a new sponsor and the team will be back to its old self playing in prva liga.
Good :happy: Team wich great tradition will return to Prva Liga :happy:

Ambis
June 27th, 2005, 16:39
Bitolskiot tim najavuva come-back vo Elitata :excited:
Hadzievski sovetnik vo Pelister :thmbup:
http://www.sport.com.mk/WBStorage/Files/2169%20Fudbal%202.pdf

Poland-Cement
June 27th, 2005, 16:41
Relegated teams are week Vlazrimi, Renova, Makedonija are gone, now these news, no dobout Pelister will make Prva Liga :)

Ambis
June 27th, 2005, 16:48
Relegated teams are week Vlazrimi, Renova, Makedonija are gone, now these news, no dobout Pelister will make Prva Liga :)
We can only hope ;)

K-15
June 27th, 2005, 18:38
ФУДБАЛ - БИТОЛСКИОТ ВТОРОЛИГАШ ВО НОВО ИЗДАНИЕ
Митко Стојковски и Тони Мицевски го презедоа Пелистер
Во комбинација е и Ѓоко Хаџиевски доколку не замине во странство

БИТОЛА - Во саботата и официјално беше обелоденета новата организациска и кадровска поставеност во ФК Пелистер, врз основа на промената извршена во судскиот регистар при Основниот суд во Битола, со важност од 20 јуни. Со тоа е потврдена легитимноста на новото основачко собрание на клубот и на изборот на Управниот одбор на чело со Целе Видановски. Беше објавено и именувањето на Митко Стојковски за спортски директор и на Тони Мицевски за технички директор на Пелистер. До крајот на неделава ќе се знаат и имињата на членовите на стручниот штаб и засилувањата на екипата за новото првенство. На завчерашната прес-конференција присуствуваше и градоначалникот на Битола, Владимир Талевски, кој на новото раководство на клубот му вети максимална поддршка од локалната самоуправа во настојувањата пелистерци да се вратат во прволигашкото фудбалско друштво. Потврдувајќи ги прволигашките амбиции, Митко Стојковски истакна дека токму таквиот предизвик бил основната причина тој и неколкуте други поранешни истакнати фудбалери на Пелистер, вклучувајќи го и Ѓоко Хаџиевски, да се вратат во клубот и со своето искуство и знаење да му помогнат во најтешките моменти. Одговарајќи на реакциите на претходното раководство, предводено од Здравко Христовски, Видановски рече дека вратите на Пелистер се отворени за секој добронамерник кој сака да му помогне на клубот и дека сегашната организациско-кадровска промена не претставува никаков упад во Пелистер, туку сериозен обид и чесна намера за надминување на кризата. Видановски појасни дека ангажирањето на Ѓоко Хаџиевски е условено со неговиот евентуален ангажман во странство. Првиот собир на пелистерци е закажан за задутре на стадионот "Под Тумбе кафе".


YESSSSSSSS there is a god :happy: :happy: :happy: Toni Micevski and Mitko Stojkovski have taken over Pelister. Toni is the new technical director while Mitko is the new sports director of Pelister. Gjoko Hadzievski will also be the next coach unless he leaves to coach some foreign team. This is great news we have been waiting for this in a long long time now lets just hope we can get a new sponsor and the team will be back to its old self playing in prva liga.

Wow, great news, this is a great day for Pelister! They wouldnt take over if they didnt have a sponsor already so watch this space. Great things are gonna happen pod Tumbe Kafe!

Harry Potter
June 28th, 2005, 01:07
Odlicno za Pelister, redno bese da se sredi i da se vrati prvoligaskiot fudbal na Sirok Sokak

Ambis
June 28th, 2005, 02:15
Here a few more articles about this story:

РЕНОВИРАЊЕ НА НЕКОГАШНИОТ ПОБЕДНИК НА КУПОТ
Митко Стојковски и Тони Мицевски ќе го враќаат сјајот на Пелистер
http://vreme.com.mk/vest.aspx?id=26912&vid=426

Стојковски и Мицевски ќе го вадат Пелистер од калта
Поранешните ѕвезди добија раководни функции во ФК Пелистер и ќе се обидат да го вратат клубот на старите патеки...
http://dnevnik.com.mk/?pBroj=2795&stID=57781

Bukefal
June 28th, 2005, 03:28
E pa Ckembari konecno ke se prerodi naseto vistinsko derbi. Se gledame!!!

Cestitki za Pelister, navistina mi e mnogu milo sto go citam ova. A i gradonacalnikot Talevski e super covek i im dava celosna podrska na Stojkovski i Micevski. Sega uste da se vratat i Hristov, Milosevski, Ciric, V. Micevski i dr, ke bidi odlicno.

Cestitki za Ambis i ostanatata bitolska kolonija na forumov

Ambis
June 28th, 2005, 03:37
E pa Ckembari konecno ke se prerodi naseto vistinsko derbi. Se gledame!!!

Cestitki za Pelister, navistina mi e mnogu milo sto go citam ova. A i gradonacalnikot Talevski e super covek i im dava celosna podrska na Stojkovski i Micevski. Sega uste da se vratat i Hristov, Milosevski, Ciric, V. Micevski i dr, ke bidi odlicno.

Cestitki za Ambis i ostanatata bitolska kolonija na forumov
Fala brat pa ke vidime so ke se sluce natamu no dosega sve e super a vo pravo si za gadonacalnikot Talevski koj e super coek sprema toj mafijasot Vrskovski sto bese na vlast pred nego. Da daj gospo sve ova da se sluci pa od slednata godina ke go gledame vistinskoto derbi vo Makedonija :cool:

Ambis
June 28th, 2005, 20:55
http://217.16.70.245/izdanija/1814/26542.jpg

ФК Пелистер со нова управа
Ветераните Стојковски и Мицевски на чело на клубот

БИТОЛА - Наспроти првичните жестоки реакции на сега веќе старото раководство на ФК Пелистер предводено од Здравко Христовски, дека пред десетина дена на заткулисен начин и со нелегитимен избор на нови органи е извршен упад во клубот, завчера и официјално на прес-конференција беше објавено дека битолски Пелистер кон средината на овој месец има нови раководни и управни тела уредно заверени во судскиот регистар на Основниот суд Битола. Новиот управен одбор кој брои 11 члена на чело со претседателот Целе Видановски, раководните функции во клубот им ги довери на Митко Стојковски, како спортски директор и на Тони Мицевски како технички директор. До крајот на неделава двоецот Стојковски-Мицевски ќе го соопшти составот на новиот Стручен штаб и планот за работа на клубот. На саботната прес-конференција присуствуваше и градоначалникот на Општина Битола, Владимир Талевски, кој вети максимална поддршка на новото клупско раководство и нивните програмски определби насочени кон враќање на ФК Пелистер во прволигашкото друштво. Потенцирајќи ги прволигашките амбиции, Митко Стојковски рече дека таквиот предизвик бил главен мотив на многумина поранешни фудбалери кои го носеле дресот на Пелистер да се вратат во клубот и да му помогнат во нужните настојувања битолчани повторно да гледаат прволигашки фудбал. Меѓу нив фигурира и името на Ѓоко Хаџиевски, кој, доколку не замине во странство, изразил подготвеност да се вклучи во тимската работа во екипата, најверојатно во советничка улога. Првиот собир пелистерци ќе го имаат задутре на Градскиот стадион под Тумбе кафе, кога ќе се знае новиот стручен штаб и засилувањата на екипата.

K-15
June 29th, 2005, 16:49
Pelister has signed Kire Sterjov and also Bobi Ralevski so far, information from mak sport.

unnamed1
June 29th, 2005, 16:54
cestito do site bitolcani! prekrasen vest i den za vas!

Makedonce_SLO
June 29th, 2005, 17:28
Bravo Pelister. Konecno ke bide nesto so Bitolskiot fudbal! Aj sega treba da napravete nesto Pelisterci!!! Vratete go Pelister vo Evropa!

Benny
June 29th, 2005, 18:07
Sterjov played very good at Renova.. Looks good for Pelister so far.

barcamkd33
June 29th, 2005, 21:55
Grwat news for Pelister and Mak-fudbal too. I am very exited about this.

Ambis
June 30th, 2005, 16:40
Миленковски и Секуловски тренери на Пелистер
Ѓоко Хаџиевски советник во тимот

БИТОЛА - По неодамнешниот избор на управните и раководните органи во кои главните улоги ги имаат Митко Стојковски и Тони Мицевски, вчера и официјално на првиот собир со фудбалерите беше претставен и новиот Стручен штаб што ќе ја води екипата во претстојното првенство. Него го сочинуваат тренерскиот тандем Пеце Миленковски и Марјан Секуловски, поранешни играчи и тренери во клубот, и ексселекторот на македонската фудбалска репрезентација, Ѓоко Хаџиевски, кому му е доверена улогата советник на Стручниот штаб. На првиот попладневен тренинг, покрај играчите кои го носеа дресот на Пелистер во минатата фудбалска сезона во второлигашката конкуренција, се најдоа и трите засилувања, инаку повратници во клубот, Стерјов, Коруновски и Ралевски, кои имаа ангажман во Ренова, Беласица и Победа. Во меѓувреме, редовите на битолчани ги напушти новопечениот репрезентативен голман Томе Пачовски, кој премина во редовите на шампионот, Работнички Кометал.

K-15
July 1st, 2005, 17:11
Korunovski is training there? Thats good news he is a good keeper and i knwo him well, we used to play together. Korunovski would be a perfect replacement for Pacovski!

Ambis
July 1st, 2005, 17:30
ФУДБАЛ - ПО ДВЕГОДИШЕН МРАК НА "ПОД ТУМБЕ КАФЕ"
Пуштена струјата на стадионот
"Зегин" - спонзор на ФК Пелистер?!

БИТОЛА - По двегодишен мрак, клупските простории на ФК Пелистер, што се наоѓаат во составот на Градскиот стадион "Под Тумбе кафе", од завчера се приклучени на електричната мрежа. Заслугата за повторното вклучување на струјата им се припишува на новоизбраната управа на битолскиот второлигаш, која успеа да најде заеднички јазик со ЕСМ за отплата на долгот на клубот во износ од околу 50.000 евра. ФК Пелистер, како што неофицијално можеше да се слушне на завчерашниот собир на екипата, е на добар пат да обезбеди и стабилно спонзорство на клубот за престојната сезона, во која што пелистерци влегуваат со нескриени амбиции да го обезбедат прволигашкиот статус по двегодишно натпреварување во Втората лига. Меѓу членовите на Управниот одбор се споменуваше името на веледрогеријата "Зегин".


ДОНАЦИЈА НА УЕФА ВО БИТОЛА
Мини спортско игралиште

БИТОЛА - Вчера напладне, на платото пред ГКС "Партизан" во Битола, претседателот на ФФМ, Хари Хаџи-Ристевски, и градоначалникот на Битола, Владимир Талевски, свечено го предадоа во употреба новото миниспортско игралиште за кошарка, одбојка, ракомет и тенис, донација на УЕФА. Ова е веќе второ такво игралиште во градот.
ФФМ има добиено 41 вакво монтажно игралиште од УЕФА, од кои 22 веќе се ставени во функција во повеќе места во Републиката за развој на училишниот и младинскиот спорт.


:happy: :happy: :happy: :happy: :happy: :happy: :happy: :happy:

Ambis
July 1st, 2005, 17:40
Нова струја во Пелистер

Фудбалскиот клуб Пелистер ги почна подготовките за новата второлигашка сезона, во која ќе атакува на првото место и враќање во елитното друштво. Митко Стојковски, новиот спортски директор, на местото шеф на Стручниот штаб го назначи тимот од тренери Пеце Миленковски, Марјан Секуловски и Сашо Петровски, кои ќе ја водат екипата кон освојување на целта. Минатогодишниот фонд на фудбалери е задржан и засилен со неколкумина битолчани кои настапуваа во други македонски клубови. Досега се вратија Кире Стерјов, Кире Степановски, Боби Ралевски и голманот Пеце Коруновски. Битолскиот второлигаш го напушти само голманот Томе Пачовски, кој мина во Работнички К. Скопјани, иако изјавија дека за неговото доаѓање веќе уплатиле обесштетување од 3.000 евра, досега Пелистер нема добиено ни евро. Тоа ни го потврди стариот претседател Здравко Христовски и новодојдениот Целе Видановски.

По 2,5-годишна темница на градскиот стадион "Под Тумбе-кафе", конечно дојде струја во просториите на клубот. Како што дознаваме, тоа се случило по интервенцијата по новиот советник во клубот, Ѓоко Хаџиевски, поранешен тренер на Пелистер и некогаш македонски селектор.

Советникот Хаџиевски, иако беше најавен, не присуствуваше на првиот собир, бидејќи чекал повик за негов ангажман во странство. Новата управа покрај што обезбедила средства за стабилен почеток на клубот, сепак е по потрага по спонзор. Дознаваме дека деновиве тие треба да се сретнат со сопственикот на веледрогеријата Зегин од Скопје, кај кој постоело расположение за соработка. Пелистерци ќе работат во Битола, за потоа 10-тина дена заминат во еден од нашите туристички центри каде што би одиграле неколку контролни средби пред куп-натпреварот со Шкендија во Битола.

K-15
July 1st, 2005, 17:45
They should get Pitoska and Stisnioski back, also try get Dimitrovski back because he is on the bench at Pobeda. Elmazovski and Bajramovski would be good too. Wow when you think about it so much talent has come out of Pelister and they find themselves in Vtora Liga thats really sad!

Harry Potter
July 2nd, 2005, 01:19
dobro e, i struja dojde :D

dali znaete so stana so vodata? ja pustija li?

Ambis
July 2nd, 2005, 01:26
dali znaete so stana so vodata? ja pustija li?
Ke pijat Pelisterka nema potreba od obicna voda :tongue:

Bukefal
July 2nd, 2005, 01:42
dobro e, i struja dojde :D

dali znaete so stana so vodata? ja pustija li?

Samo ladnata ;)

Harry Potter
July 2nd, 2005, 01:56
cim pustile struja znaci bojlerite rabotat, sami ke si zgreat :D

Bukefal
July 2nd, 2005, 02:19
cim pustile struja znaci bojlerite rabotat, sami ke si zgreat :D

Ne be brat, ne sakaat oni poveke da trosat struja pa pak posle da im ja isklucat. Sega vremeto e toplo pa taka ke se kapat vo Dragoro... :D

Harry Potter
July 2nd, 2005, 02:23
Ne be brat, ne sakaat oni poveke da trosat struja pa pak posle da im ja isklucat. Sega vremeto e toplo pa taka ke se kapat vo Dragoro... :D

eh, Dragoro nemago veke :D presusi

Bukefal
July 2nd, 2005, 02:25
eh, Dragoro nemago veke :D presusi

Koj be presusi??? Abe sega so noviot gradonacalnik Talevski ako treba i ke go napolni so voda. Ako treba site bitolcani po dve casi voda od doma ke isturat vo rekata i taa ke se napolni. Ostaj ti, nema zaebancii so bitolcani. :D

PS. Bez navredi drugari od Pelagoniskiot kraj... ;)

Harry Potter
July 2nd, 2005, 02:34
Koj be presusi??? Abe sega so noviot gradonacalnik Talevski ako treba i ke go napolni so voda. Ako treba site bitolcani po dve casi voda od doma ke isturat vo rekata i taa ke se napolni. Ostaj ti, nema zaebancii so bitolcani. :D

PS. Bez navredi drugari od Pelagoniskiot kraj... ;)

e ova so casive ti bese zakon! me ubi od smea :D

Dragor se polni samo vo prolet koa Pelister go topi snegot, a vo leto e bukvalno potok, a koritoto e praveno za reka kako Amazon :D

K-15
July 3rd, 2005, 15:42
Zaebavajte se vie Skopjani, ama Dragorot e edna od najubavite reki ne samo vo Makedonija tuka vo cela evropa!:)

Harry Potter
July 4th, 2005, 00:30
mislis najubav potok ili reka? :D posledniot pat koa bev vo Bitola bese potok, sea mesecov sigurno pak ke idam, i ke ve izvestam za vodosostojbata

Bukefal
July 4th, 2005, 02:13
Zaebavajte se vie Skopjani, ama Dragorot e edna od najubavite reki ne samo vo Makedonija tuka vo cela evropa!:)

Takvi sme nie skpjani sekogas se zaebavame so bitolcani. Gi pamtis onie od vremeto: Skopje ima aerodrom, Bitola nema, Skopje ima kanal tri, Bitola nema i najdobrata bese: Skopje ima sexy shop, Bitola nema.
Zname deka sega rabotite se izmenija. Ama koga odev jas po stadioni na vremeto ovie pesni gi peevme od zapadna tribina.

Inace stvarno deka Dragoro e najubava reka, uste da bese reka.

Harry Potter
July 5th, 2005, 00:33
i najdobrata bese: Skopje ima sexy shop, Bitola nema.

ahahahahahahahahah hahahahahahahahahaaahhahah :D:D:D:D:D

Ambis
July 5th, 2005, 01:28
Takvi sme nie skpjani sekogas se zaebavame so bitolcani. Gi pamtis onie od vremeto: Skopje ima aerodrom, Bitola nema, Skopje ima kanal tri, Bitola nema i najdobrata bese: Skopje ima sexy shop, Bitola nema.
Zname deka sega rabotite se izmenija. Ama koga odev jas po stadioni na vremeto ovie pesni gi peevme od zapadna tribina.

Inace stvarno deka Dragoro e najubava reka, uste da bese reka.

A od nasa strana najdobrata bese: "Vie nemate kur za Bitolcankite" :shades: ili onaj transparantot so pisese UN :heart: SK

Harry Potter
July 5th, 2005, 02:03
a so znaci toa UN SK?

Ambis
July 5th, 2005, 02:09
a so znaci toa UN SK?
Pa ne gledas ima srce megu UN i SK ;)

Ambis
July 5th, 2005, 16:00
Pokraj timot, Bitolcani go renoviraat i stadionot :happy: :thumbsup:

Gradskie vlasti na Bitola i novata uprava na Pelister vo zaednicka akcija pocnaa so "sminkanje" na stadionot "Tumbe Kafe". Bitolskiot stadion veke cela nedela ima elektricna energija, terenot pocnuva da go vraka stariot sjaj, a za nekolku dena se ocekuva kompletna sanacija na site rusevini. Pelisterci pokraj timot go renoviraat i stadionot koj okolu dve godini bese totalno zapusten. Bitolskite fudbaleri spored planot gi odigruvaat podgotovkite, a vikendov na "Tumbe Kafe" se pojavi noviot tehnicki direktor Toni Micevski, no i sovetnikot na trenerskiot tim Gjoko Hadzievski. Pokraj "Tumbe Kafe" fudbalerite na Pelister pocnaa da treniraat i na terenot vo selo Kravari.

K-15
July 5th, 2005, 16:48
Pelsiter Is Back!!!!

Harry Potter
July 5th, 2005, 20:08
tocno taka, Pelister se vraka i toa na golema vrata!! Se nadevam ke bidat prvi na tabela

Ambis, pak ne razbiram so znaci toa :D toa UN e United Nations?

Ambis
July 5th, 2005, 20:11
Ambis, pak ne razbiram so znaci toa :D toa UN e United Nations?
Da UN=United Nations i pise UN loves SK deka porano imase unprofor vo Skopje :howler:

Poland-Cement
July 5th, 2005, 20:11
1. Pelister
2. SK Skopje
3. Teteks
4. Napredok

it´s my final wish :D

Harry Potter
July 5th, 2005, 20:15
Da UN=United Nations i pise UN loves SK deka porano imase unprofor vo Skopje :howler:

ne najozbilno sea so pisuva ustvari?

Harry Potter
July 5th, 2005, 20:17
My wish:

1. Pelister
2. Teteks
3. Lozar
4. Napredok

btw guys, dont forget, the 3 time champion Sloga Jugomagnat in in Vtora Liga too :D

Ambis
July 5th, 2005, 20:18
ne najozbilno sea so pisuva ustvari?
Toa pisuva UN loves SK znaes kako sto pisat vo Split ZG=BG sto znaci zagreb ednakvo belgrad, poke ne objasnuvam this was my final explanation :D

Romanticar
July 5th, 2005, 20:18
ne najozbilno sea so pisuva ustvari?

Па ти објасни човекот, не знам што не ти е јасно? :confused: :rollani:

Harry Potter
July 5th, 2005, 20:20
mislev se zaebava za United Nations zaso i jas se zaebavav za toa a ispadna sum pogodil

K-15
July 7th, 2005, 15:54
Abe Harry ne zaebavaj tolku.

Ambis
July 7th, 2005, 21:26
Na pres konferncijata na FK Pelister, novata uprava najavi Ekspresno vrakanje vo Prvata Liga! :cool:

http://www.bitola.com/btvesnik/2005/b20050629-16.jpg
(Od pres konferencijata)

Vo sabotata na 25 juni se odrza prvata pres konferencija na novata uprava na FK Pelister na koja bese pretstavena programata i ambiciite na novata uprava. Pretsedatelot Cele Vidanovski rece deka edinstvena cel e vrakanje na Pelister vo Prvata liga i vrakanje na sjajot na fudbalot vo Bitola. Se nadevame deka site zaedno ke go vratime Pelister na mestoto kade sto treba da bide. Sostojbata e teska vo sekoj slucaj, no ovoj tim ima nacin kako da go reci problemot so finansiite, strujata, so stadionot.Se nadevam deka uste na startot na esenskiot del od ligata navivacite zaedno so navivackata grupa "Ckembari" ke se vratat na stadinot i zaedno ke se raduvame na novite pobedi na Pelister.

Ovaa inicijativa e poddrzana od lokalnata samouprava na Bitola, a potvrda na toa e prisustvoto na gradonacalnikot Vladimir Taleski na pres konferencijata. "Inicijativata postoese od poodamna za Pelister da se vrati vo Prvata liga kade i mu e mestoto. Lokalnata samouprava ke napravi se vo ramkite na svoite ingerencii da pomogne da se vratri fudbalot vo Bitola."

Noviot Upraven odbor koj ke rakovodi so Pelister broi 11 clena a vo nego se: Tome Axiev, Goran Taskovski, Vasil Jovanovski, Toni Ilievski, Vlado Kostov, Mile Petrovski, Zlatko Cvetanovski, Milan Rodorovski, Gjorgi Siljanov i Pande Petrovski.

Prvata prozivka e zakazana za 29 juni 2005 godina vo 17 casot pod Tumbekafe, a na nea ke bide promoviran i noviot trener. Najblisku do trenerskoto mesto e Gjoko Haxievski koj sto dokolku ne potpise dogovor so stranska ekipa ke bide trener na Pelister i sekako najgolemoto za-siluvanje. No, Haxievski e covek koj sekako im pripaga na ovoj tim koj ke go vodi Pelister vo naredniot period, a so svoeto rabotewe ke dade golem pridones kon krajnata cel, bese receno na presot.

Navivackata grupa "Ckembari" isto taka e na stranata na novata uprava, a preku svoj pretstavnik poracaa deka ke bidat 12 igrac na Pelister pod Tumbekafe. Na pres konferencijata noviot UO im izrazi blagodarnost na Zdravko Hristovski i nego-viot tim za vodeweto na klubot koga mu bese najtesko. Staroto rakovodstvo na Pelister predvodeno od Hristovski e nezadovolno od slucuvanjata vo klubot i najavi zalba do Sudot vo Bitola za ponistuvanje na registracijata na novoto sobranie na Pelister. Protivnik na Pelister vo Kupot koj ke se igra na 31 juli ke mu bide Skendija 79, a po edna sedmica na 6 avgust e startot na prvenstvoto, a pod Tumbekafe gostuva ekipata na Turnovo.

Ambis
July 7th, 2005, 21:30
MITKO STOJKOVSKI SPORTSKI, TONI MICEVSKI TEHNICKI DIREKTOR

http://www.bitola.com/btvesnik/2005/b20050629-17.jpg

Mitko Stojkovski koj od strana na pretsedatelot e naznacen za sportski direktor vo prvoto svoe izlaganje rece:

"Se ona sto sega go zboruvam go zboruvam i od imeto na Toni Micevski so kogo sto sega razgovaravme po telefon zosto toj e vo Germanija. Ne mozevme da ne ja prifatime pokanata da ucestvuvame vo eden proekt koj se vika FK Pelister bidejki nasata afirmacija zapocna od tuka. Se nadevam deka moeto 20 godisno fudbalsko iskustvo ke pomogne ekspresno da se vratime vo Prvata liga, a zosto ne i idnata sezona da igrame vo Kupot na evropskite kup pobednici. Ne e isto da se bide sportist i sporstski funkcioner, no se nadevam deka ke ja opravdam doverbata na pretsedatelot samo so rabota."

I love it this is awesome i like the guys optimism and i hope we can try to win the Cup and play in Europe next year great stuff by Mitko! :proud:

Poland-Cement
July 7th, 2005, 21:51
Good luck, I'm dreaming about cup final Pelister - Cementarnica :)

Ambis
July 8th, 2005, 15:07
Pelister will play a friendly with Sileks on July 20th in Ohrid.

Poland-Cement
July 8th, 2005, 16:40
Pelister will play a friendly with Sileks on July 20th in Ohrid.
:thmbup:

Ambis
July 9th, 2005, 06:31
http://www.brandsoftheworld.com/_data/objects/38022/logo_thumbnail.gif

Тренерската палка за тандемот Миленковски-Секуловски

По минатонеделниот избор на нови управни и раководни органи на Пелистер на чело со Митко Стојковски и Тони Мицевски, од вчера е познат и новиот стручен штаб на битолскиот второлигаш што ќе го предводи тренерскиот тандем Пеце Неделковски-Маријан Секуловски. Местото советник на стручниот штаб му е доверено на поранешниот селектор Ѓоко Хаџиевски. Сите тројца се поранешни играчи и тренери во фудбалските погони на клубот. Вчера попладне тие го одржаа и првиот собир со фудбалерите, меѓу кои беа и новодојдените играчи, исто така, поранешни пелистерци, Стерјов, Коруновски и Ралевски, кои се вратија од Ренова, Беласица, односно Победа.

Ambis
July 11th, 2005, 16:20
Фудбал - ФК Пелистер значително засилен :excited:
Со повратниците - прволигашки тим

Со доаѓањето на Митко Стојковски и Тони Мицевски на чело на ФК Пелистер, во Битола се вратија и деветмина поранешни пелистерци кои го носеа зелениот дрес пред три сезони кога битолчани триумфираа во финалето на фудбалскиот куп на Македонија. Тоа се Кире Грозданов, Миле Димов, браќата Кире и Менде Степановски, Ванчо Мицевски, Игор Талевски, Кире Штерјов, Тони Јованов и Игор Момировски. Покрај нив, тренерскиот тандем Миленковски-Секуловски на располагање има уште десетина млади фудбалери од кои, како што се најавува, ќе биде создадена квалитетна екипа способна да се избори за едно од првите две места во второлигашката конкуренција, кои обезбедуваат директен пласман во првата фудбалска лига.

K-15
July 12th, 2005, 14:50
Wow this is great news. some good players there and cerainly capable to get us back to Prva Liga!

Ambis
July 18th, 2005, 22:50
Битола наголемо работи да го врати Пелистер во елитата

Стадионот „Под Тумбе кафе“ во Битола деновиве максимално се реновира за фудбалскиот второлигаш Пелистер максимално да ги добие сите услови за играње на натпреварите во новата сезона. Од новата управа, на чие чело се легендите Тони Мицевски и Митко Стојковски, најавуваат брзо враќање на клубот на старите патеки и пласман во Првата лига за само една година. "Враќањето во елитата е наша цел, која се надеваме дека на крајот и ќе ја постигнеме" велат тие.

Пелистер веќе ги одработува потребните подготовки, а екипата досега одигра и неколку пријателски средби. Прво ремизираа со Цементарница во Струга без голови, а беа поразени од Влазрими со 2-1. Наредниот натпревар е договорен за во Охрид, и тоа веќе за задутре, против кратовски Силекс. Покрај неколкуте повратници - бивши фудбалери на клубот, управата преговара со прилепска Победа, каде што постои расположение за отстапување на неколку нивни фудбалери што би го засилиле битолскиот второлигаш.

Претпладневните тренинзи се изведуваат на игралиштето во селото Кравари зашто стадионот и помошните објекти имаат „генералка“. Тревата на теренот се коси и се наводнува, а на местото на оштетената зелена површина се поставуваат бусени. Скршените столчиња на трибината се вадат и се заменуваат со нови, а додека двете битолски јавни претпријатија ги отстрануваат останатите купчиња ѓубре. Клупските простории и соблекувалниците на фудбалерите деновиве треба да добијат струја.

Ambis
July 19th, 2005, 17:37
Saso Zdravevski trenira na "Tumbe Kafe" :thumbsup:
http://www.sport.com.mk/WBStorage/Files/2188%20Fudbal%206.pdf

Nikola Stisniovski i Draganco Dimitrovski ce na cekor do come-back vo Bitola thanks to Pobeda, also our next goalie could be Goce Gruevski. So besides them our other zasiluvanja have been Kire Sterjov,Igor Momirovski, Tomi Jovanov and Pece Korunovski. Its looking real good for us next year!!

Harry Potter
July 20th, 2005, 00:22
Saso Zdravevski trenira na "Tumbe Kafe" :thumbsup:

hahhahah... virtuozot ke igra za Pelister. Neka go zemat i Saso Krstev :D

Ambis
July 20th, 2005, 05:24
hahhahah... virtuozot ke igra za Pelister. Neka go zemat i Saso Krstev :D
We'll take anyone at this point, anything that brings us back to prva liga ;)

K-15
July 20th, 2005, 15:13
We'll take anyone at this point, anything that brings us back to prva liga ;)

Exectlly, anyone it doesnt matter who as long as we get back to Prva Liga. Dimitrovski and Stisnioski are both good players and more the capable for Vtora Liga!

Ambis
July 20th, 2005, 16:17
Pelister plays Sileks in a friendly today at 17,30

Ambis
July 21st, 2005, 16:55
Победа остана без битолчани
Димитровски, Здравевски и Стисниовски се вратија во нивниот роден град Битола за да му помогнат на Пелистер да се врати во елитата.
http://vreme.com.mk/vest.aspx?id=28022&vid=447

Ambis
July 21st, 2005, 17:12
Pelister plays Sileks in a friendly today at 17,30

Pelister - Sileks 1:1

The goal scorer for Pelister was Kire Sterjov :)

Harry Potter
July 22nd, 2005, 01:24
Победа остана без битолчани
Димитровски, Здравевски и Стисниовски се вратија во нивниот роден град Битола за да му помогнат на Пелистер да се врати во елитата.
http://vreme.com.mk/vest.aspx?id=28022&vid=447


hahhahahahahh... go predadoa Acule :thmbup:

Poland-Cement
July 22nd, 2005, 23:57
Pelister - Sileks 1:1

The goal scorer for Pelister was Kire Sterjov :)
Good job, BTW SIleks seems to be weaker ... but these are ony friendlies.

Ambis
July 24th, 2005, 05:21
The players for Pelister 05/06:

Korunovski, Ralevski, M.Petkovski, Dimov, L.Micevski, Zdravevski, Stepanovski, Talevski, Petkovski, Jovanov, V.Micevski, Momirovski, Sterjov, Grozdanov, Risteski, Cvetkovski, Stisniovski and Dimitrovski.

Ambis
July 24th, 2005, 16:34
Pelister will play Belasica in a friendly today in Bitola at 18h

K-15
July 24th, 2005, 17:33
Победа остана без битолчани
Димитровски, Здравевски и Стисниовски се вратија во нивниот роден град Битола за да му помогнат на Пелистер да се врати во елитата.
http://vreme.com.mk/vest.aspx?id=28022&vid=447

Wow, this is going to be some year for Pelister, i knew all this players were gonna come back as soon as Micevski and Stojkovski took control!

Ambis
July 24th, 2005, 23:32
We also played Novaci a week ago and beat them 1-0 ;)

Harry Potter
July 25th, 2005, 00:56
Pelister will play Belasica in a friendly today in Bitola at 18h

Pelister - Belasica 3:0

Poland-Cement
July 25th, 2005, 01:09
Great job, congrats K-15 and Ambis for win of your team :)

Ambis
July 25th, 2005, 03:02
Pelister - Belasica 3:0
WoW what a score Prva Liga here we come :fero:

K-15
July 25th, 2005, 16:06
I think it is safe to say that the worst has now past, better days are coming for Pelister!

Ambis
July 25th, 2005, 16:36
Bitolcani gi deklasiraa "kengurite" pred 500 gledaci na "Tumbe Kafe"
http://www.sport.com.mk/WBStorage/Files/2193%20Fudbal%206.pdf

aerodromdtw
July 27th, 2005, 06:48
I am so happy to see that Pelister is getting back into the Macedonian football scene. It is sad to see that Macedonia's second biggest city, Bitola, does not have a club in the "prva liga". Hopefully the can modernize the Tumbe Kafe to the standards of UEFA and Pelister can get some Euro action. The continent would freak out when they see the fanatics that roam Bitola!... Pelister!!!!!!!!!!!!!!

Ambis
July 27th, 2005, 09:02
I am so happy to see that Pelister is getting back into the Macedonian football scene. It is sad to see that Macedonia's second biggest city, Bitola, does not have a club in the "prva liga". Hopefully the can modernize the Tumbe Kafe to the standards of UEFA and Pelister can get some Euro action. The continent would freak out when they see the fanatics that roam Bitola!... Pelister!!!!!!!!!!!!!!
Hell yeah and btw nice to see another Pelister fan here ;)

Ambis
July 27th, 2005, 13:09
ФУДБАЛ - ПОРАНЕШНИТЕ ПЕЛИСТЕРЦИ СЕ ВРАЌААТ ВО СТАРОТО ЈАТО
На располагање две стандардни постави

БИТОЛА - Со доаѓањето на Митко Стојковски и на Тони Мицевски на чело на Пелистер, на стадионот "Под Тумбе кафе" се врати и поголем број фудбалери кои до пред две сезони, кога битолчани испаднаа од Првата лига, го носеа зелениот дрес. Меѓу најновите повратници кои му се ставија на располагање на тренерскиот тандем Миленковски-Секуловски се довчерашните првотимци на прилепска Победа, Здравевски, Димитровски, Маневски и Цветковски, по што бројот на дојдените поранешни пелистерци од прволигашките денови се искачи на 16. Ваквото масовно враќање на битолските фудбалери се објаснува со нивната доверба во новото раководство на клубот и со нескриените амбиции за обезбедување на прволигашки статус во претстојното првенство. Стојковски и Мицевски, најверојатно, ќе отстапи дел од вишокот фудбалери на други клубови, а дел ќе настапуваат со двојна регистрација.

unnamed1
July 27th, 2005, 14:06
bravo pelister! bitrebalo da gi zgazite tetovcite vo bitola.

aerodromdtw
July 27th, 2005, 18:03
I am not really a die hard supporter of any specific club. My parents are from Prespa, so Pelister in some way is like our local club. I am just a little annoyed to see teams like Renova and other clubs from towns of 20,000 playing "top-flight" football. It's a pity that we have an economic crisis, because we have talented players, but the absolute worse management. Our Macedonian FA is so crooked and they along with political bs has ruined this sport.

barcamkd33
August 1st, 2005, 06:33
Pelister-Scendija 79
0:2 :(

MacoBoy
August 1st, 2005, 12:23
Bad luck guys.

Poland-Cement
August 1st, 2005, 12:32
I thougt it would be more thought game, and that Pelister can lose, but not in such easy way :(

Poland-Cement
August 1st, 2005, 12:34
Hell yeah and btw nice to see another Pelister fan here ;)
Yeess, Pelister seems to be most popular Macedonian club on XT.
Ambis, K-15, BarcaMKD33, aerodromdtw and Ckembar (banned) :)

K-15
August 1st, 2005, 16:52
Ah, bad luck to lose, but it could be a positive its better to be out of the cup and not worry about playing too many games.

PC, Pelister is the most popular team in the world.:)

Ambis
August 1st, 2005, 17:26
PC, Pelister is the most popular team in the world.:)
:cap: :cool:

Harry Potter
August 2nd, 2005, 01:12
Yeess, Pelister seems to be most popular Macedonian club on XT.
Ambis, K-15, BarcaMKD33, aerodromdtw and Ckembar (banned) :)

Ckembar is banned!?

btw, wha is happeninh with Bukefal? Is he still banned?

Ambis
August 2nd, 2005, 01:37
Ckembar is banned!?

That was my old old nick the first nick i ever had on XT :D

Poland-Cement
August 2nd, 2005, 09:31
That was my old old nick the first nick i ever had on XT :D
:dielaugh: So you was banned 3 times :D

Poland-Cement
August 2nd, 2005, 09:32
Ckembar is banned!?

btw, wha is happeninh with Bukefal? Is he still banned?
Yes :( But he really posted some racist comments

Ambis
August 2nd, 2005, 17:31
Yes :( But he really posted some racist comments
I still say he needs to get one more chance maybe when he comes back they can give him a shot i dont think anything like that will happen again.

Harry Potter
August 3rd, 2005, 00:53
pa ti Ambis si bil ko jas na Romanticari :D

Ambis
August 3rd, 2005, 06:34
pa ti Ambis si bil ko jas na Romanticari :D
hehehe epa da, inace togas me baniraja posto go pcuev Partizan :tongue:

Ambis
August 4th, 2005, 18:57
Pelister was suppose to play Radnicki Nis yesterday but it was canceled at the last moment by Radnicki cause they couldnt make it to Bitola.

Ambis
August 5th, 2005, 20:20
Pelister - Turnovo
Utre vo Bitola se igra derbito na 1. kolo vo vtorata liga

Eve so rece Toni Micevski:
"Turnovo e kvalitetna ekipa koja isto kako i nie smeta na najvisok plasman. Gostite se nezgodna ekipa. Nie mecot so Shkendija vo Kupot veke go zaboravivme pa taka se nadevam deka so podrska na nasata verna publika ke gi osvoime prvite bodovi." :thumbsup:

Vanco Micevski nasiot kapiten:
"Nasata cel se znae. A taa e sto pobrgu da se vratime vo elitata. Zatoa na sekoj mec ke odime na pobeda i tri boda. Turnovo e kvalitetna ekipa no i nie poseduvame kvalitet za tri boda."

Poland-Cement
August 5th, 2005, 21:03
Good luck, but Turnovo will be hungry

Harry Potter
August 6th, 2005, 00:26
Pelister - Turnovo
Utre vo Bitola se igra derbito na 1. kolo vo vtorata liga

Eve so rece Toni Micevski:
"Turnovo e kvalitetna ekipa koja isto kako i nie smeta na najvisok plasman. Gostite se nezgodna ekipa. Nie mecot so Shkendija vo Kupot veke go zaboravivme pa taka se nadevam deka so podrska na nasata verna publika ke gi osvoime prvite bodovi." :thumbsup:

Vanco Micevski nasiot kapiten:
"Nasata cel se znae. A taa e sto pobrgu da se vratime vo elitata. Zatoa na sekoj mec ke odime na pobeda i tri boda. Turnovo e kvalitetna ekipa no i nie poseduvame kvalitet za tri boda."

abe neli ti ke go batalese Pelister? ;)

Ambis
August 6th, 2005, 00:32
abe neli ti ke go batalese Pelister? ;)
Se premisliv, ama ako ja izgubat ova utaknica togas neka mu ja mislat :fero:

Harry Potter
August 6th, 2005, 00:46
Se premisliv, ama ako ja izgubat ova utaknica togas neka mu ja mislat :fero:

hhhmmmmmm.... kolku pati go slusam ova? vsusnost, usto kolku ke go slusam? :D

Poland-Cement
August 6th, 2005, 13:58
Good luck to Pelister, hopefully you'll win

Poland-Cement
August 6th, 2005, 20:01
Pelister - Turnovo 2-0
Hopefully you're satisfied Ambis ;)

Ambis
August 6th, 2005, 20:30
Pelister - Turnovo 2-0
Hopefully you're satisfied Ambis ;)
I wish it was 3-0 :pp just joking.... great way to start the season i will have to wait and find out who scored the goals for us but 2-0 against Turnovo a top team in Vtora liga that almost made it to the elite last year is a great score!

Poland-Cement
August 6th, 2005, 22:07
Congratulations :thmbup:

Ambis
August 6th, 2005, 22:16
Congratulations :thmbup:
Thanks :) and i hope more wins like this will come this year!

Harry Potter
August 6th, 2005, 22:32
great start for Pelister!! Lets hope it stays like this till the end

MacoBoy
August 7th, 2005, 09:13
Lets hope you guys can make it to Prva Liga.

Poland-Cement
August 7th, 2005, 12:37
Schedule:
Pelister - Turnovo 2-0
Napredok - Pelister
Pelister - Teteks
Pelister - Karaorman
SK Skopje - Pelister
Pelister - Mladost
Sloga - Pelister
Pelister - Lozar
Madzari - Pelister
Pelister - Novaci 2005
Metalurg - Pelister

Turnovo - Pelister
Pelister - Napredok
Teteks - Pelister
Karaorman - Pelister
Pelister - SK Skopje
Mladost - Pelister

K-15
August 8th, 2005, 16:19
Great start for Pelister.

I told you Ambis dont lose hope after the game agasint Skendija!

Ambis
August 8th, 2005, 19:06
Pelister - Turnovo 2:0 (1:0)
Stadion: Tumbe Kafe
Gledaci: 1,000 :eekani: :thumbsup:
Sudija: Maksomovski
Strelci: Dimov 21' , V.Micevski 52'

Line Up and Player Ratings:
Korunovski 3
M.Petkovski 3
L.Micevski 3
Stepanovski 3
Zdravevski3.5
Dimov 3.5
N.Petkovski 3
Ristevski 3
V.Micevski 3.5
Sterjov 3
Talevski 3.5

Harry Potter
August 9th, 2005, 00:28
izglea deka se vraka publikata vo Bitola, na Vardar i na Rabotnicki zaedno nema tolku poseta

K-15
August 9th, 2005, 15:36
Bravo Bitolcani, taka treba da im pokazame koj e najsportski grad vo Makedonija :)! Najgolema publika za rakomet a i za fudbal sega!

barcamkd33
August 14th, 2005, 03:19
Bravo Bitolcani, taka treba da im pokazame koj e najsportski grad vo Makedonija :)! Najgolema publika za rakomet a i za fudbal sega!

Za rakomet nema somnenie deka nie sme najdobrata publika :stuckup: , a ako prodolzat lugeto da go gledaat i FK Pelister vaka po 1000 na sekoja utakmica togas ke bide super, odlicno e da se vidi deka i narodot vo Bitola e zad novata uprava.


Napred Pelister

unnamed1
August 14th, 2005, 12:32
good to see Pelister win against the strong Turnovo! two clubs with first liga dreams but pelister was the better team, also nice to see the 1000 public, it was maybe 1500-2000 in the 2 half....

i,m sure that they will gett more and more public for every game as ther will be one way traffic for Pelister to prva liga this year

Harry Potter
August 15th, 2005, 01:04
also nice to see the 1000 public, it was maybe 1500-2000 in the 2 half...


da se vozdrzime od preuvelicuvanje ;)

unnamed1
August 15th, 2005, 09:03
da se vozdrzime od preuvelicuvanje ;)

epa dobro sea :cool: po slatko e koga e bespari vlezot vo poluvreme !

Inace Toni Micevski go vidov ednash blisko do korzo! zastana so kolata (Moderen mercedes) i zboruvashe so nekoj preku mobilen i imashe nekoj fudbaler so nego mislam.....

bev so eden priatel vo kafic vo slucajno taka pomina toni !

Ambis
August 19th, 2005, 21:05
Inace Toni Micevski go vidov ednash blisko do korzo! zastana so kolata (Moderen mercedes) i zboruvashe so nekoj preku mobilen i imashe nekoj fudbaler so nego mislam.....

bev so eden priatel vo kafic vo slucajno taka pomina toni !

Da mu pobarase autograph :D

Harry Potter
August 19th, 2005, 21:35
Da mu pobarase autograph :D


"Ej ti si Mmmmm...micevski? Jas te znam. :( Dddddd....daj mi aftogram so slika!!"

:dielaugh: :dielaugh: :dielaugh:

unnamed1
August 20th, 2005, 02:17
aj drugata godina ke mu pobaram atugrafa ambis-) ako ne za mene barem za tebe

unnamed1
August 20th, 2005, 21:59
seem like ther is not only interest in Bitola for the new Pelister but also in Kicevo! over 3.000 did see the game today, maybe 4.000

Ambis
August 20th, 2005, 22:32
seem like ther is not only interest in Bitola for the new Pelister but also in Kicevo! over 3.000 did see the game today, maybe 4.000
Proslata nedela n utaknicata Vlazrimi-Vardar imalo nad 5,000 publika vo Kicevo, so Kicevo looks like the new hot bed for football in Macedonia.

unnamed1
August 20th, 2005, 22:36
Proslata nedela n utaknicata Vlazrimi-Vardar imalo nad 5,000 publika vo Kicevo, so Kicevo looks like the new hot bed for football in Macedonia.

da ali pola od niv skoro beja dojdeni od tetovo pa! a za napredok ne idat od tetovo ali napredok od stalno imale nad 3.000 vo publika, edino lani posle zimata ima malku poradi problemite

Harry Potter
August 21st, 2005, 01:35
za Vlazrimi mnogu doagaat i od okolnite sela. Kicevo e so mnozinsko makedonsko naselenie, ima 15% albanci, no ako gi racuname i okolnite sela togas albancite se 60%.

unnamed1
August 22nd, 2005, 12:51
МАКЕДОНСКИОТ ИНТЕРНАЦИОНАЛЕЦ ГОЦЕ ХРИСТОВ НА КРАТОК ПРЕСТОЈ ВО БИТОЛА

Автограм на два договора

ОСВЕН ШТО Е ВО ОЧЕКУВАЊЕ НА ДОГОВОР СО НОВ КЛУБ, ГОЦЕ КОН КРАЈОТ НА СЕПТЕМВРИ ТРЕБА СО СВОЈОТ ПОТПИС ДА ЈА ЗАВЕРИ И БРАЧНАТА ВРСКА СО СВОЈАТА ПОУБАВА ПОЛОВИНА


БИТОЛА.-Гоце Христов е во краток престој на Битола, а ретката можност ја искористивме да поразговараме за него, за фудбалот, за родниот град и за она што го очекува во новата сезона. Кога се разговара со Гоце, секако прва тема е фудбалот, односно неговиот професионален ангажман.
-Сега сум во фаза да ја анализирам минатата сезона како играч и како прв човек на Академијата за фудбал во Битола. Веднаш да кажам дека и од двете сум задоволен. По заздравувањето од повредата на коленото одиграв добро и сега го чекам разултатот од тоа со ставење на потпис на нов договор. Има неколку понуди, но како и секогаш, таа работа му ја оставам на мојот менаџер кој ќе ми ја соопшти најповолната понуда, а се надевам дека за неколку дена и тоа ќе се случи.
Каква е првата натпреварувачка сезона на двете екипи од Академијата -пионерската и кадетската?
-Кадетите се убедливо први, но мене повеќе од резулатот ме радува нивниот напредок во изминатите шест месеци. Иако е рано за прогнози, сепак, ме радува тоа. Како резултат на сериозната работа дојдоа и првите покани, за тимот и за одредени поединци да работат со други екипи. Тука беше и генералниот секретар на Партизан, Стојанче Ристевски, кој ја следеше работата на сите и не покани на турнир во Белград, вели Христов и додава: -Но, нам на прво место не ни е натпреварувачкиот дел, туку развојот на младите фудбалери, за што се надевам дека ќе имаат уште поголем напредок.
Вие имате план за изградба на трибина и на соблекувални на "Ќумурното игралиште". До каде е таа иницијатива?
-Престојот во Битола го искористив и за разговор со градоначалникот на Битола, Талески, за да му ја кажам мојата замисла за облагородување на просторот кој сега го користиме. Тој беше многу коректен и се договоривме дека од оној момент кога локалната власт ќе ги добие тие ингеренции, ќе седнеме и ќе се договориме за начинот на кој тоа ќе го реализираме. Со него разговаравме за мое ангажирање како битолчанец и во други проекти. Прв ќе биде отворањето на младинско село во Битола за деца од 16 до 18 години. Јас како амбасадор на ФИФА за Македонија веќе разговарав на таа тема и мислам дека за брзо време тоа ќе го оствариме. Холандија е еден од најголемите донатори во Македонија, а јас ќе се потрудам поголем дел од средствата да дојдат во Битола. Како фудбалер кој неколку години настапувал во Холандија, можам да помогнам.
Сега во Пелистер полека се средуваат работите. Како Вие гледате на тоа?
-Оваа позитивна атмосфера многу ме израдува. Прво како битолчанец, потоа како поранешен фудбалер на Пелистер. И нам како посебна фудбалска екипа би ни одговарал силен Пелистер, со добри младински погони. Здрава конкуренција е основа за натпреварување пред се, а потоа и за се друго, вели Христов.
Оваа сезона Ве очекува и ставањето на вашиот потпис на брачниот договор. До каде се подготовките за тој потпис?
-За разлика од активностите околу професионалниот договор што во најголема мерка ги врши мојот менаџер, околу овој договор најголемиот број на подготовките ги вршам јас. Работите околу свадбата се при крај, а тоа мора да биде така, бидејќи по потпишувањето на договорот со друга екипа не ќе можам многу да бидам во Битола. Затоа сега е се договорено, а сега можам да кажам дека свадбата ќе биде во хотел "Епинал", кон крајот на септември. За останатото во друга пригода, ни рече на крајот Гоце Христов.

Ambis
August 22nd, 2005, 17:15
Вие имате план за изградба на трибина и на соблекувални на "Ќумурното игралиште". До каде е таа иницијатива?
-Престојот во Битола го искористив и за разговор со градоначалникот на Битола, Талески, за да му ја кажам мојата замисла за облагородување на просторот кој сега го користиме. Тој беше многу коректен и се договоривме дека од оној момент кога локалната власт ќе ги добие тие ингеренции, ќе седнеме и ќе се договориме за начинот на кој тоа ќе го реализираме.

I sure hope something like this happens and congrats to him on the wedding :thmbup:

Ambis
August 23rd, 2005, 16:07
Napredok - Pelister 1:1 (1:0)
Stadion vo Kicevo
Gledaci: 1,500
Sudija: Selja Ilir
Strelci: 11' Najdeski, 80' Sterjov

Player Ratings:
Korunovski 3
N.Petkovski 2.5
M.Petkovski 2.5
Dimov 3
Zdravevski 2.5
L.Micevski 2.5
Ristevski 2.5
Talevski 3
V.Micevski 3
Sterjov 3
Stepanovski 2.5

unnamed1
August 24th, 2005, 14:03
http://www.sport.com.mk/WBStorage/Files/2217strana6.PDF

Poland-Cement
August 24th, 2005, 18:06
Well 4 points at the beginning against hard rivals, congrats :thmbup:

Ambis
August 27th, 2005, 18:11
Pelister is playing Teteks today we should know the score in about an hour.

unnamed1
August 27th, 2005, 18:17
Pelister is playing Teteks today we should know the score in about an hour.

do you know when the game started? 16.00 or 17.00? the prva liga startes 16.00 this week and maybe the 2 liga too

Ambis
August 27th, 2005, 19:13
I think its 16.00 at lest thats what it said in Makedonski Sport.

unnamed1
August 28th, 2005, 18:50
BTW Ambis! did you know that Bitolas.s local TV station ORBIS ar online on the Satelites and can be seen all over the would!!!! and best of all! they show all Pelister handball,Basketball and Soccer games live when they play in Bitola.....

http://www.orbis.com.mk/

Ambis
August 28th, 2005, 18:57
BTW Ambis! did you know that Bitolas.s local TV station ORBIS ar online on the Satelites and can be seen all over the would!!!! and best of all! they show all Pelister handball,Basketball and Soccer games live when they play in Bitola.....

http://www.orbis.com.mk/
WoW this is awesome :happy: :happy: :happy: but how do i listen or view it is there a link that i have to hit or is it not running yet?

FastMako
August 28th, 2005, 19:01
Even 2nd league football matches?? Thats cool!

unnamed1
August 28th, 2005, 19:05
WoW this is awesome :happy: :happy: :happy: but how do i listen or view it is there a link that i have to hit or is it not running yet?

You need to instal your satelit on this satelit
http://www.lyngsat.com/freetv/Macedonia.html

click in intelsat


i did not know that they had sport but my father did call my and told that they show Pelister soccer on TV at this moment but is a replay.....

but you can e-mail them and ask more about the sport and stuff like that

Ambis
August 28th, 2005, 19:15
Oh man this is awesome!!!!!!! but i think this is only for Europe cause i cant get A1 and Orbis is on the same satelit frequency. I'm gonna write them an email and ask them if they can bring them to us here in the states but this is great its a dream come true !!!!!!!!! :happy:

Harry Potter
August 28th, 2005, 19:24
Oh man this is awesome!!!!!!! but i think this is only for Europe cause i cant get A1 and Orbis is on the same satelit frequency. I'm gonna write them an email and ask them if they can bring them to us here in the states but this is great its a dream come true !!!!!!!!! :happy:


great for u lads, especially for Ambis the biggest Pelister fan.

Harry Potter
August 28th, 2005, 19:25
btw, Pelister - Teteks 1:0

ova e od siguren izvor

Ambis
August 28th, 2005, 19:31
btw, Pelister - Teteks 1:0

ova e od siguren izvor
YESSS what a great day today :happy: :happy: :happy:

btw i send them an email so hopefully they explain to me when the channel will be available here and maybe they already are :excited: also its on the same frequency with A1+ and BTR Sat (i dont know what channel this is first time i've heard of it) so we know have 3 Macedonian Sat channels!!!

unnamed1
August 28th, 2005, 19:31
well ask them ambis!!!!!! well this is good anyway!

maco they don't show all games just Pelister games......

Congrat to Pelister! one more win

unnamed1
August 28th, 2005, 19:39
) so we know have 3 Macedonian Sat channels!!!

A1 and MKTVsat are! but ORBIS show only bitola news and stuff and Bitola sport but oki it's a maco kanal but about bitola!

Ambis
August 28th, 2005, 19:40
A1 and MKTVsat are! but ORBIS show only bitola news and stuff and bitola sport but oki it's a maco kanal but about bitola!
Whats this BTR Sat channel??? i've never heard of it before it says that its from Skopje.

unnamed1
August 28th, 2005, 19:43
they are! but olmost the same the bitola kanal , it's a city kanal....

but however it's great for ckembardt who can see it's teams in all sports from all over the would......

Ambis
August 28th, 2005, 19:47
they are! but olmost the same the bitola kanal , it's a city kanal....

but however it's great for ckembardt who can see it's teams in all sports from all over the would......
For sure we need channels like this because MTV and A1 are the channels for the Macedonian news and the country we needed a few city channels that can show us Pelister games and city stuff :D

Harry Potter
August 28th, 2005, 19:50
BTR SAt is a gypsi channel

Ambis
August 28th, 2005, 19:51
BTR SAt is a gypsi channel
opa Esma ke mozime da ja gledame :howler:

Harry Potter
August 28th, 2005, 19:56
opa Esma ke mozime da ja gledame :howler:


aaa Esma, nea ne ja pustaat amas ke mozes indiski filmovi so nas prevod da gleas :D

Ambis
August 28th, 2005, 19:58
aaa Esma, nea ne ja pustaat amas ke mozes indiski filmovi so nas prevod da gleas :D
Ufff takvi filmoj po cel den davat ovde a od ovje Spanish sopa operas peku kur mie dojdeno na Pink sekoj den gi davat... edna ke zavrsi drua ke pocni :rolleyes:

Poland-Cement
August 28th, 2005, 21:51
Pelister beat one of the closest rivals to qualifiy to Prva Liga. Great job :thmbup:

Harry Potter
August 29th, 2005, 00:57
Ufff takvi filmoj po cel den davat ovde a od ovje Spanish sopa operas peku kur mie dojdeno na Pink sekoj den gi davat... edna ke zavrsi drua ke pocni :rolleyes:


ah, ovdeka spanski davaat na site kanali po 3 razlicni serii dnevno

TMRO
August 29th, 2005, 02:43
BTW Ambis! did you know that Bitolas.s local TV station ORBIS ar online on the Satelites and can be seen all over the would!!!! and best of all! they show all Pelister handball,Basketball and Soccer games live when they play in Bitola.....

http://www.orbis.com.mk/

Isto taka gi davaat i mladincite i kadetite koga igraat vo Bitola.
Jas na primer ja gledav utakmicata protiv Napredok iako se igrase vo gosti. Imase snimka na ORBIS.
Interesna programa e Orbis :thmbup:

Harry Potter
August 29th, 2005, 02:49
a glavna tv vo Bitola e Tera, zar ovie nemaat Sat?

unnamed1
August 29th, 2005, 16:51
Pelister – Teteks 3:2
Gledaci: 2 000
Strelci:
1:0 Sterjov 1
1:1 Radonjic 16
2:1 Talevski 30 penal
2:2 Dimov 40 avtogol
3:2 Zdravevski 87

It's a good Publika pak! 2.000 for vtora liga is not bad and if you think of that Orbis the local TV show the Pelister games on TV.....

Pobeda signing Zdravevski scord the winner ! next game will be hott Pelister-Karaorman in Bitola

Ambis
August 29th, 2005, 17:35
Pelister – Teteks 3:2
Gledaci: 2 000
Strelci:
1:0 Sterjov 1
1:1 Radonjic 16
2:1 Talevski 30 penal
2:2 Dimov 40 avtogol
3:2 Zdravevski 87

It's a good Publika pak! 2.000 for vtora liga is not bad and if you think of that Orbis the local TV show the Pelister games on TV.....

Pobeda signing Zdravevski scord the winner ! next game will be hott Pelister-Karaorman in Bitola

WoW what a game 3-2 and 2,000 people :eekani: at a Vtora liga game just shows you how much people love football in Bt some teams cant get that in Prva liga let alone if they played where we are playing and with allt he problems we have had over the past few years. Pelister-Karaorman like Naum said is gonna be the game of the week i wish Makedonsko Radio had a broadcast of it.

Napred Pelister!

Ambis
August 30th, 2005, 17:40
Kire Sterjov "pobrz" od Carl Lewis :howler:

Kire Sterjov go postigna najbrziot gol dosega. Na sredbata so Teteks Sterjov bese "pobrz" i od Carl Lewis, a rezultatot go "otvori" so gol pred istekot na desettata sekunda. So ovoj gol za "Ginis" Pelister ja navesti pobedata nad Tetovci.

FastMako
August 30th, 2005, 19:31
Kire Sterjov "pobrz" od Carl Lewis :howler:

Kire Sterjov go postigna najbrziot gol dosega. Na sredbata so Teteks Sterjov bese "pobrz" i od Carl Lewis, a rezultatot go "otvori" so gol pred istekot na desettata sekunda. So ovoj gol za "Ginis" Pelister ja navesti pobedata nad Tetovci.

:D

K-15
August 31st, 2005, 16:07
Bravo Pelister dobro ni odi i se nadevam ke prodolzime vaka!

unnamed1
August 31st, 2005, 20:06
wish Makedonsko Radio had a broadcast of it

I don't think Makedonsko radio will have any broadcast of it But the local TV kanal Orbis will show the whole 90 min but with delay..... If you want i can tape the game and send it to you?!

Ambis
September 1st, 2005, 04:58
If you want i can tape the game and send it to you?!
Please do it if you can i will pay for the shipping cost ;)

unnamed1
September 1st, 2005, 07:38
that's is OKI! the shipping cost is not that much and sometimes maybe you can tape something over ther for my! don't know what it would be but you never know! what do you have a mate for ambis-))))

it should take an week before Pelister-Karaorman game com to you i think


But it will be on VHS Ambis and i hope you have un old video!!!!!!!

Ambis
September 1st, 2005, 19:52
Vo Bitola se vrati fudbalskata atmosfera (prosek 2000 gledaci)
http://www.sport.com.mk/WBStorage/Files/2224strana6.pdf

I have actually played on the same field the players are running on the picture :D its called the kjumurno igraliste the practice field. I think the old team FK Transkopt used to play there back in the days.

Ambis
September 9th, 2005, 22:22
http://home.no.net/stgallen/pelister2.htm

Good old memories :thmbup:

unnamed1
September 9th, 2005, 23:25
http://home.no.net/stgallen/pelister2.htm

Good old memories :thmbup:

that was a strange game and I remember it very well, I think it was playd 2002!

Pelister lost To St Gallen at home with 0-2 and the results was absurd since pelister did dominate and they scored both goals at the last 5 min.... then in Switzerland Pelister was down 2-0 and the total agg was 4-0 to St Gallen but in the last 20 min Pelister scord 3 goals and the result ws 2-3, they scord 3 goals in 10 min and with 15 min left it wos 2-3..... Stojmenovski did hit the bar in the 88 min and a goal ther would have mean that Pelister would have won on away goals so it was very close.... But pelister can blame them self to let gallen win in bitola when pelister was the better but sooo close for Pelister still....

but the best pelister did in europ was one year earlier when they made the 3 Intertoto cup round. They won against a team from Luxenburg in first round and a team from Sweden in 2 round but lost to Celta Vigo in 3 round....

Pelister have playd 8 games in europ 4 wins, 1 drow and 3 losses
wins
Pelister-Luxenburg(LUX) 3-1
Luxenburg-Pelister 0-1
Pelister-Frölunda(SWE) 3-1
ST Gallen(SUI)-Pelister 2-3

drow
Frölunda-Pelister 0-0

loss
Pelister-ST Gallen 0-2
Pelister-Celta Vigo(ESP) 1-2
Celta Vigo-Pelister 3-0
-------------------------------------------------------------------

I hope Pelister can make prva liga again and it looks good so far! tomorrow Pelister will play at home against Karaorman and this is a top game with two teams who can make prva liga.....

should be full stadium 5.000 in Bitola but the game is also live on Bitola TV and maybe many will see the game from home?!

Ambis
September 9th, 2005, 23:30
Yes and i think that was the year when we started going down and hit rock bottom as a team cause for the game against Celta Vigo the team didnt have enough money to fly with a commercial jet so we had to fly to Spain with a mosquito spraying plane... :o

Harry Potter
September 10th, 2005, 02:12
Yes and i think that was the year when we started going down and hit rock bottom as a team cause for the game against Celta Vigo the team didnt have enough money to fly with a commercial jet so we had to fly to Spain with a mosquito spraying plane... :o

what kind of plane is that. Can u translate in Macedonian?

Ambis
September 10th, 2005, 02:18
what kind of plane is that. Can u translate in Macedonian?
Avioni za prskanje komarci ;)

Harry Potter
September 10th, 2005, 02:25
Avioni za prskanje komarci ;)


:dielaugh: :dielaugh: :dielaugh:

unnamed1
September 10th, 2005, 08:49
this is the players who playd against ST Gallen 2002

FK Pelisters team
Kitanovski; Stefanov, Gavrilovic, Kapinkovski (63. Karcev), Elmazovski, Talevski (81. Bajramovski), Sivevski, Deliovski, Stojmenovski, Micevski, Dimitrovski

Today
Kapinkovski play with Pobeda
Karcev with Rabotnicki
Elmazovski with Baskimi
Bajramovski with Skendija
Sivevski with Preston Lions (Australia)
Dimitrovski with Pobeda
I don't know if that was Vanco Micevski or Toni Micevski?
also i'm not sure about talevski but i think he play for Sileks
the rest i don't know about

Poland-Cement
September 10th, 2005, 13:25
It were great matches against St Gallen. 0-2 lose at home :( but fantastic chase in Switzerland ... after losing 0-2 Peliser won 3-2 :thmbup:

FastMako
September 10th, 2005, 16:34
Yes and i think that was the year when we started going down and hit rock bottom as a team cause for the game against Celta Vigo the team didnt have enough money to fly with a commercial jet so we had to fly to Spain with a mosquito spraying plane... :o

:howler: :howler: :howler:

That had to be a shame :embarass:

unnamed1
September 10th, 2005, 18:39
Grande final today

Pelister-Karaorman 1-0

will be nice to have you in first liga Pelister, welcome beck as we miss you Bitola and ckembari !

Ambis
September 10th, 2005, 19:09
Yes!!!!!!!!! 1-0 over Karaorman and we are now all alone in 1st place on the table with 10 points :happy: :happy: :happy:

Ambis
September 13th, 2005, 13:57
In the Pelister-Karaorman match up there was 7 yellow cards, 5 for Pelister and 2 for Karaorman.

Harry Potter
September 14th, 2005, 01:00
In the Pelister-Karaorman match up there was 7 yellow cards, 5 for Pelister and 2 for Karaorman.


aaaaa... znaci valkano do pobedata :D

Ambis
September 14th, 2005, 06:08
aaaaa... znaci valkano do pobedata :D
Kakva takva vazno da e pobeda ;)

TMRO
September 14th, 2005, 06:15
aaaaa... znaci valkano do pobedata :D

Abe takvi se bitolcani....ako treba so cel kumur od REK ke se izvalkaat i valkani ke stignat do pobedata.... :D :shades: :cool:

unnamed1
September 14th, 2005, 09:26
Inaku vidov deka Dragan Dimitrovski go postigna golot za Pelister, toj se uste ne e tolku star ali ne znam sto mu se deshe vo karierata, 2003 ubavo mu trgna i dade gol protiv Albania vo Prilep (3-1 za nas) I dade gol protiv Slovacka vo Bratislava (1-1) no posle toa nishto od nego i sega vo vtorata nasha liga no se nadevame so pelister vo prva drugata godina. Toj I Sterijov se dosta kvaliteten tandem!

Ambis
September 17th, 2005, 19:49
Skopje - Pelister 0:2 :happy: :happy: :happy:

Pelister with a huge road win in Skopje 2:0 and we keep our winning streak on a roll btw we are still the only team in Vtora Liga without a loss.

Napred Pelister! :)

unnamed1
September 17th, 2005, 20:19
Pelister looking good but ther is no suprise about that

Ambis
September 17th, 2005, 20:46
Pelister looking good but ther is no suprise about that
Well it was kind of a surprise to me since Skopje always play us tough and have had our number over the past two years, i would have been happy with a draw but a 2-0 win is just great! btw Naum are they showing the game on Orbis Sat?

unnamed1
September 17th, 2005, 21:24
nope! they only show the home games on bitola sat TV

Harry Potter
September 18th, 2005, 00:46
Skopje baral mnogu pari za TV prava zatoa ne ja davale :D

unnamed1
September 18th, 2005, 01:08
Skopje baral mnogu pari za TV prava zatoa ne ja davale :D
mnogu visok standard barate vo skopje be :) nemoj taka inace ke go kodirat kanalot tuka za da plajkame za utakmicite, ubo e vaka barem domashnite gi gledame :)

Harry Potter
September 18th, 2005, 01:24
mnogu visok standard barate vo skopje be :) nemoj taka inace ke go kodirat kanalot tuka za da plajkame za utakmicite, ubo e vaka barem domashnite gi gledame :)

:D

Ambis
September 19th, 2005, 20:17
Liderot "gazi" se pred sebe!
http://www.sport.com.mk/WBStorage/Files/2238strana7.pdf

Skopje - Pelister 0:2
Stadion vo Avtokomanda
Attendance: 300
Scorers: V.Micevski 9' and Talevski '30

We also had the cross bar twice :D

Romanticar
September 19th, 2005, 21:26
Игор Талески - Лавци :D

FastMako
September 19th, 2005, 21:55
Liderot "gazi" se pred sebe!
http://www.sport.com.mk/WBStorage/Files/2238strana7.pdf

Skopje - Pelister 0:2
Stadion vo Avtokomanda
Attendance: 300
Scorers: V.Micevski 9' and Talevski '30

We also had the cross bar twice :D

Cekaj, cekaj, ko ke dojte vo prva, ke barate da se vratite vo vtora :pp

Ambis
September 20th, 2005, 04:59
Cekaj, cekaj, ko ke dojte vo prva, ke barate da se vratite vo vtora :pp
More cekajte vie oti koga ke se vratime Vardar ke go jadi stapo :cool:

Harry Potter
September 21st, 2005, 01:25
More cekajte vie oti koga ke se vratime Vardar ke go jadi stapo :cool:

:thumbsup:

unnamed1
September 21st, 2005, 10:51
com on man relax!!!! Pelister are not any real rival for Vardar!!!-)))) they have never won the maco liga liga and not even been close as a matter of fact and Pelister playd only onece in the Yugoslavia First liga and Vardar have more then 1000 games in Yug liga so where did this Vardar-Pelister rivalitet com from anyway??????? :rolleyes:


Ye Pelister have a great handboll history I have to say and have for exampel won the Yugoslavia liga and with vardar they are absolut dominant in macedonian handball the last 12 years..... :thumbsup: :)

so in handball pelister deserve our rivalry but it seems like it will come to un end since they will maybe play in the 2 liga next year :sigh: ! meanwhile Vardar will win one of the europ handball cups this year!!! :cool:

but hey don't cry you have the soccer team now so you can celebrate your enter in first liga this year! :shades:

but our celebrate will be that vardar soccer team will win both liga and cup this year and our handball team will win liga,cup and europ cup :star:

huge party this year :party:

MacoBoy
September 21st, 2005, 11:57
We'll see.

Poland-Cement
September 24th, 2005, 21:12
So Pelister won 3-0 and is still unbeaten, what's more they won all matches at Tumbe Cafe :thmbup: (exept in MC against Skendija)

Ambis
September 26th, 2005, 00:26
but our celebrate will be that vardar soccer team will win both liga and cup this year and our handball team will win liga,cup and europ cup :star:

Vardar will also win the Champions League and if they could play in it the World Cup as well :howler:


ТАБЕЛА
1. Пелистер 16
2. Караорман 13
3. Металург 11
4. Напредок 11
5. Маџари Солидарност 10

It may be only vtora liga but we are in 1st place something you cant say about Vardar right now :shades:

unnamed1
September 26th, 2005, 00:33
It may be only vtora liga but we are in 1st place something you cant say about Vardar right now :shades:

tru but maybe soon who knows? BTW Pelister did beat Mettalurg Handball team last day!!!! something I did not expect since Mattalurg are 2 favourite after vardar this year..... Interesting result by Pelister :)

Ambis
September 26th, 2005, 00:46
tru but maybe soon who knows? BTW Pelister did beat Mettalurg Handball team last day!!!! something I did not expect since Mattalurg are 2 favourite after vardar this year..... Interesting result by Pelister :)
Yes i was very surprised as well although we did play at home and our crowd makes a good atmosphere. Did they show the game on MTV Sat? and did Pelister even get a sponsor yet?

unnamed1
September 26th, 2005, 00:54
Yes i was very surprised as well although we did play at home and our crowd makes a good atmosphere. Did they show the game on MTV Sat? and did Pelister even get a sponsor yet?

I don't know about the Pelister financial situation but as i told it was un impresive win against Mettalurg since Mettalurg did beat Partizan in Belgrad just one week ago with 29-34.... But still I think vardar are classes better then the rest this year...

Ambis
September 26th, 2005, 00:56
I don't know about the Pelister financial situation but as i told it was un impresive win against Mettalurg since Mettalurg did beat Partizan in Belgrad just one week ago with 29-34.... But still I think vardar are classes better then the rest this year...
Sadly i have to agree as much as i hate to admit it. :doh:

Doc
September 26th, 2005, 01:52
next week here in Cair will come Pelister what do you think who will win it

Ambis
September 26th, 2005, 01:56
next week here in Cair will come Pelister what do you think who will win it
Pelister is the better team and should win but the game is played in Cair and its always tough to win there the Sloga fans make it tough on opposing teams with there atmosphere. btw if you go to the game take some pictures ;)

Doc
September 26th, 2005, 02:21
sure i will go, if i can i will make some pics;)...about the game it will be dificult for sloga because they all or young players dont have much experience it could be a draw

Ambis
September 26th, 2005, 02:23
about the game it will be dificult for sloga because they all or young players dont have much experience it could be a draw
Actually i would be OK with a draw, just as long as we dont lose our first game.

unnamed1
September 26th, 2005, 02:26
Actually i would be OK with a draw, just as long as we dont lose our first game.

Ambis if you lose against this years Sloga then you should hide for a week :cool: I think Pelister have bigger ambition then that

TMRO
September 26th, 2005, 02:33
next week here in Cair will come Pelister what do you think who will win it

Abe Ultras, na koe mesto zivees vo Cair? Jas sum od Topansko Pole

Ambis
September 26th, 2005, 02:33
Ambis if you lose against this years Sloga then you should hide for a week :cool: I think Pelister have bigger ambition then that
Well i would like to think that we should win but you know the old saying "you cant win everygame" and this games for some reason smells like a trap to me.

Doc
September 26th, 2005, 02:35
ziveam vo blizina na skopje sever, glavnata ulica ne deli od skopje sever ako si it topansko mora da znaes

TMRO
September 26th, 2005, 02:38
ziveam vo blizina na skopje sever, glavnata ulica ne deli od skopje sever ako si it topansko mora da znaes

Znam, znam....znaci skoro komsii sme....kolku godini imas??? mozebi te znam

TMRO
September 26th, 2005, 02:39
Inace Pelister sigurno deka ke ja pobedi sloga. Ambis nemoj da se plasis od navivacite. Nema da gi ima mnogu. Ke ima najmnogu 300 dusi. Zgora na toa Sloga ima eden mlad tim sega i ne smee da bide opasnost za Pelister.

Doc
September 26th, 2005, 02:40
da skoro sme komsiiii inaku imam 22 godini neznam dali me poznavas:)

Ambis
September 26th, 2005, 02:41
A Bit Pazar kaj se naoga?

Doc
September 26th, 2005, 02:43
hahahah BIt Pazar se naoga pred Cair i Gazi Baba

Ambis
September 26th, 2005, 02:47
hahahah BIt Pazar se naoga pred Cair i Gazi Baba
Pa neznam vo Skopje samu dva pati sum pominal.

TMRO
September 26th, 2005, 02:48
Pa ne znam i jas dali te poznavam. Poznavas ti nekoj od Topansko Pole. Jas sum odma pred posledna "devetka" vo visokata crvena kula.
Go znaes ti Bane od Skopje Sever ill Jasmina. Jasmina mislam deka e tvoja generacija

TMRO
September 26th, 2005, 02:49
Pa neznam vo Skopje samu dva pati sum pominal.

E toa ti e golema greska Ambis. Jas ti preporacuvam da go posetis pak. I se nadevam deka toa ke bide koga i jas ke sum tamu a zaedno ke setame po kafani i po pejacki... :cool: :thumbsup:

Ambis
September 26th, 2005, 02:52
E toa ti e golema greska Ambis. Jas ti preporacuvam da go posetis pak. I se nadevam deka toa ke bide koga i jas ke sum tamu a zaedno ke setame po kafani i po pejacki... :cool: :thumbsup:
Tocno taka treba so nekoj od vas da bidam inace ke zaginam dosta golem grad e :howler: inace kaj se naoga Gradski? kolku e daleku od centar?

TMRO
September 26th, 2005, 02:59
Tocno taka treba so nekoj od vas da bidam inace ke zaginam dosta golem grad e :howler: inace kaj se naoga Gradski? kolku e daleku od centar?

Pa gradski e vo centar odma do rekata Vardar....

unnamed1
September 26th, 2005, 03:01
inace kaj se naoga Gradski? kolku e daleku od centar?

Pa ti covek stvarno ne si bil vo Skopje :rolleyes: :)

Harry Potter
September 26th, 2005, 03:03
da skoro sme komsiiii inaku imam 22 godini neznam dali me poznavas:)

pa i jas sum tuka negde vo blizina :D

Doc
September 26th, 2005, 03:04
kade bas na blizina :)posto Skopje ne mal grad

TMRO
September 26th, 2005, 03:05
Harry blizinata e relativna rabota. Za nekoj i Veles e blizina...zatoa kazi poprecizno

Ambis
September 26th, 2005, 03:12
Pa ti covek stvarno ne si bil vo Skopje :rolleyes: :)
Samo na avtobuska i do ambasada :tongue: ama se iznervirav kaj edna butka kupvam sendvic i toj slepecot mi klal sol vo toj hamburgerot kolku so treba i netreba totalno afrat posle si rekov begaj poarno ic da ne jadam ovde oti ke me otrujat :yuck:

TMRO
September 26th, 2005, 03:14
Samo na avtobuska i do ambasada :tongue: ama se iznervirav kaj edna butka kupvam sendvic i toj slepecot mi klal sol vo toj hamburgerot kolku so treba i netreba totalno afrat posle si rekov begaj poarno ic da ne jadam ovde oti ke me otrujat :yuck:

Izgleda deka vide deka si bitolcanec, pa sakase da te kutni.... :howler:

unnamed1
September 26th, 2005, 03:15
Samo na avtobuska i do ambasada :tongue: ama se iznervirav kaj edna butka kupvam sendvic i toj slepecot mi klal sol vo toj hamburgerot kolku so treba i netreba totalno afrat posle si rekov begaj poarno ic da ne jadam ovde oti ke me otrujat :yuck:


Zato se kupuva Burek so Yogurthttp://www.finalfootball.com/forums/images/smilies/headbang.gif

TMRO
September 26th, 2005, 03:17
Zato se kupuva Burek so Yogurthttp://www.finalfootball.com/forums/images/smilies/headbang.gif

Da, ili pak simit pogaca....cista rabota ti e toa. :thumbsup: :cool: :howler:

Doc
September 26th, 2005, 03:18
da samo da e od furnata :D

TMRO
September 26th, 2005, 03:19
da samo da e od furnata :D

Furnata vo Cair e najdobrata burekcilnica vo Skopje a mozebi i vo cela Makedonija. Ova go velam najiskreno :thumbsup:

Harry Potter
September 26th, 2005, 03:20
kade bas na blizina :)posto Skopje ne mal grad


jas sum od najmalata naselba vo celo Skopje, Prolece :D

Harry Potter
September 26th, 2005, 03:20
Samo na avtobuska i do ambasada :tongue: ama se iznervirav kaj edna butka kupvam sendvic i toj slepecot mi klal sol vo toj hamburgerot kolku so treba i netreba totalno afrat posle si rekov begaj poarno ic da ne jadam ovde oti ke me otrujat :yuck:

da ne si jadel od kaj Cicko Stoilko? :D

unnamed1
September 26th, 2005, 03:21
Da, ili pak simit pogaca....cista rabota ti e toa. :thumbsup: :cool: :howler:

Pa neka se zeni pa ke jade i Pogacahttp://www.finalfootball.com/forums/images/smilies/liebe037.gif Ja zato se zenav za da jadam Pogaca selo letohttp://www.finalfootball.com/forums/images/smilies/bigok.gif http://www.finalfootball.com/forums/images/smilies/ernaehrung015.gif

TMRO
September 26th, 2005, 03:21
jas sum od najmalata naselba vo celo Skopje, Prolece :D

I haaaa...pa ne e toa bas blisku....

Harry Potter
September 26th, 2005, 03:23
I haaaa...pa ne e toa bas blisku....

e ka ne e, odma posle Bit Pazar

TMRO
September 26th, 2005, 03:23
Pa neka se zeni pa ke jade i Pogacahttp://www.finalfootball.com/forums/images/smilies/liebe037.gif Ja zato se zenav za da jadam Pogacahttp://www.finalfootball.com/forums/images/smilies/bigok.gif http://www.finalfootball.com/forums/images/smilies/ernaehrung015.gif

Abe podobro da se odkazi od pogacata i da ne se zeni....Toa e moj sovet. Da si zenet e malce podobro od umren... :) :jester:

TMRO
September 26th, 2005, 03:24
e ka ne e, odma posle Bit Pazar

Abe znam kaj e ama sepak Topansko i Skopje Sever se epten komsiski pa pomisliv deka i ti si tuka nekade. Dobro ne sme ni tolku daleku.

Ambis
September 26th, 2005, 03:26
da ne si jadel od kaj Cicko Stoilko? :D
ahahahahhaa nisto cudno :howler:

Da si zenet e malce podobro od umren...
:dielaugh: :dielaugh: :dielaugh: :dielaugh: :dielaugh:

Harry Potter
September 26th, 2005, 03:30
Abe znam kaj e ama sepak Topansko i Skopje Sever se epten komsiski pa pomisliv deka i ti si tuka nekade. Dobro ne sme ni tolku daleku.

ne rekovte vie Cair i Bit Pazar? jas taka razbrav

unnamed1
September 26th, 2005, 03:31
Abe podobro da se odkazi od pogacata i da ne se zeni....Toa e moj sovet. Da si zenet e malce podobro od umren... :) :jester:

Ke vidime! mojata se uste ne e dojdena-) drugata nedela stigvi :) Znaci ti si so golemi teskotihttp://www.finalfootball.com/forums/images/smilies/biggrin.gif abe ti si zahttp://www.finalfootball.com/forums/images/smilies/aktion060.gif Kiril za zena trebat masko ta e fintata-) A jas sum golem I Strog takov kako sto znaesh pa zato nemam problemi da imam :cool: a ti ke varish tursko kafe :)

Ambis
September 26th, 2005, 03:33
ne rekovte vie Cair i Bit Pazar? jas taka razbrav
Ne be jas prasvav kaj e Bit Pazar, inace kaj e Aerodrom? aj najdi nekoja karta od Skopje pa da znam sve od prilika kaj se naoga...

TMRO
September 26th, 2005, 03:33
Ke vidime! mojata se uste ne e dojdena-) drugata nedela stigvi :) Znaci ti si so golemi teskotihttp://www.finalfootball.com/forums/images/smilies/biggrin.gif abe ti si zahttp://www.finalfootball.com/forums/images/smilies/aktion060.gif Kiril za zena trebat masko ta e fintata-) A jas sum golem I Strog takov kako sto znaesh pa zato nemam problemi da imam :cool: a ti ke varish tursko kafe :)

Hahaha....abe brat se nadevam deka e taka kako sto vikas. i ti posakuvam mnogu sreka ama....aj golem si pa ke vidis.... :D
Inace za kafe nema problem. Koga sakas dojdi pa ke varime