Mixed Macedonian Sports! [Archive] - Page 9 - Xtratime Community

Mixed Macedonian Sports!

Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12

unnamed1
October 18th, 2006, 15:35
Predrag Rusevski

Русевски утре заминува на турнеја низ Јужна Америка
http://www.utrinskivesnik.com.mk/?ItemID=2C732D577C1D724B9922E6E06946752A

ЖДРЕПКА НА КВАЛИФИКАЦИСКИТЕ ГРУПИ ЗА ЕП 2007
Македонците бркаат виза за Шпанија
http://www.vecer.com.mk/?ItemID=680F2C529F506C4E96C3B3B6685CF6B9
http://www.vecer.com.mk/WBStorage/Articles/EC067F56CEC43E4E97F077FFDD765859.jpg

Утре, во општинската конгресна палата во Мадрид (12 ч) ќе се изврши ждрепка на квалификациските групи за европското првенство во кошарка што ќе се одржи идната година во Шпанија, од 3 до 16 септември.


Po Petar Naumovski uste edno bombasticno PR ime e mozno vo domashnoto prvenstvo sto poleka no sigurno go vrajka kvalitetot :happy: stanuva zbor za VRBICA STEFANOV :thumbsup: Feni industri go bara Verba..

КАПИТЕНОТ НА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈАТА СЕ ПРЕМИСЛУВА?
Фени индустри го бара Стефанов
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=891&ArticleID=59309
http://www.vreme.com.mk/images/Image/vrba%20(Small)(2).jpg


Струмица 2005 нема да игра против Вардар?
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=891&ArticleID=59310

Dali ima nekoj vo KFM sto stravuva od Grckite investici vo Strumica ??? i nivnite ramnopravni igro so Grcki prvoligashi !!! :rollani: Rezil :frustrat: samo vaka moze da nosime sponzori vo drzavata :mad:

http://www.sport.com.mk/?ItemID=9416DF3FCF3BC64AB8D571366EC0345F
"ВАРДАРЦИТЕ" САМОУВЕРЕНИ ПРЕД ВЕЧЕРАШНИОТ ГОЛЕМ ТЕСТ ВО СТРУМИЦА
Знаеме како "дишат"!


http://www.sport.com.mk/?ItemID=F0D01475B0A47C49A353256C18389C4F
ЗА ДУЕЛОТ СО МАВРОВО АМАК-СП ПОСИЛЕН ЗА ЧЕТИРИ СТРАНСКИ КОШАРКАРИ
Во Охрид приказната ќе биде поинаква

Ohridzani vejke so ceteri novi stranci sto nema pravo na nastap u prvatan sredba, za skoro vreme najveruvatno i Naumoski, uste eden kvaliteten tim :thumbsup: asolna liga, vejke 4 godini cekavme...
Ќе се бара суспензија за Тодоровска
http://www.sport.com.mk/?ItemID=D837BFC57710B345B6A748CE6A942B04
Slicna kazna kako na Ilievski ja ceka Natalija Todorovska ???!! me iznenade odnesuvanjeto na Natalija posto e rodnina so Trifun..
http://www.sport.com.mk/WBStorage/Articles/E19CE98AF752B045B947AD11B46FC5FA.jpg

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=6A264547E0A30642931C0FA59AA3F6A9

КИК БОКС - ФРАНКФУРТ

Стајковски со златен медал
Нашиот кикбоксер Александар Стајковски (+95 килограми) се закити со златниот медал во дисциплината лоу-кик, на турнирот во Франкфурт, откако во финалето го совлада претставникот од Франција, Себастијан Тушерсе.

На истиот турнир под македонското знаме се натпреваруваше и Мирди Лимани, кој во борбата за светската титула (имаше ТВ-пренос на германскиот ДСФ и на МТВ2) со прекин во 5-тата рунда го победи Патрик Валео од САД.

Лимани живее во Германија, каде што настапува за клубот Мирди Гум од Франкфурт, но има македонско државјанство и на покана на нашата кикбокс-федерација, ќе учествува за македонскиот национален тим на Европското првенство што ќе се одржи во Скопје, од 21 до 26 ноември.


Bravo za nashive :thumbsup:

Harry Potter
October 18th, 2006, 19:50
Струмица 2005 нема да игра против Вардар?
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=891&ArticleID=59310

Dali ima nekoj vo KFM sto stravuva od Grckite investici vo Strumica ??? i nivnite ramnopravni igro so Grcki prvoligashi !!! :rollani: Rezil :frustrat: samo vaka moze da nosime sponzori vo drzavata :mad:


pa ne e problemot vo KFM, grcite treba da ispratat sertifikat, a nasite samo da go verifikuvaat. znaci do grcite e.

Harry Potter
October 18th, 2006, 19:54
sea samo so vidov na vesti i kazaa deka natprevarot e vo tek. znaci strumicani igraat :)

Ice
October 18th, 2006, 21:27
sea samo so vidov na vesti i kazaa deka natprevarot e vo tek. znaci strumicani igraat


Toa e dobro - sto ne zaglavile rabotite poradi birokratija.

Aj bas da vidime sto 'dream team' napravile Strumica 2005. Se nadevam deka ke se vrati publikata vo salata u Strumica. Na vremeto, koga igraa Nemetali - Makedonija derbi, lugjeto se tepaa za karti...

unnamed1
October 19th, 2006, 15:15
Macedonia gott a very good drow..

1.Macedonia
2.Sweden
3.Estonia

First of all we gott 3 team group witch is very good then we are much better then Estonia and we are better then Sweden as well.. Sweden should not be underestimated away but we have a great chance... Estonia we did beat by 40 points in a test game this year even if we playd with a reserv team more or less..

The other groups are

1.Bosna
2.Bulgarija
3.Hungary

1.Ukraine
2.Israel
3.Belgium
4.Denmark

Only the group winners will make the last Q round and most likely the group winners will be Bosna,Israel and Macedonia so we will meet again...

I dont think Bosna will slip but Israel will maybe maybe maybe do that but i dont belive that but we can hope that one of Bosna or Israel will slip.. Seems we can not gett rid of them :pp Good is that Israel will need to play 6 Q gams and we only 4..

The last Q raund will take place in Madrid just one week before the championchip.. No home and away games so it will look like this in Madrid..

Bosna-Makedonija
Israel-Bosna
Makedonija-Israel


If we Q for the EC we will have a dream group :thumbsup:

1.Greece
2.Russia
3.Serbia
4.Qualifier/ Macedonia (we hope)

Greece-Macedonia ! :excited:
Serbia-Macedonia :lick:


The other groups are
1.Spain
2.Croatia
3.Portugal
4.Latvia

1.Cze Republic
2.Turkey
3.Lithuania
4.Germany

1.Poland
2.Italy
3.France
4.Slovenia


hopefully some of our best players will return for the Q games, they who not playd in the last Q games a part from Vlado Ilievski,, he is not welcome anymore and i dont care about his talent.... He is one of the reasons that we did not Q instant as e should have if all would have playd... The evil reff in Sarajevo is one more reason...

Vrbica Stefanov
Rayan Stack
Todor Gecevski
Pero Antic
Mirsad Kurtovic
Predrag Smaradzitski

This players should be able to do it and two of them did not play the last time...

Vlatko Iliveski can go to hell :frustrat: he have bojcott the NT for a long time and he is a nation tratior and nothing else...

Who knows ? i would not be suprised if Petar Naumovski make a NT comeback, if he decide to make a combeck with the Ohrid team then i have just a feeling that he can play... 38 is not age for a basketball player,, he can subb Stefanov for 10-15 minutes in every game... 10-15 minutes per game is absolutly no problem... Ilievski should have been subb for Stefanov but he can go to hell now...

It will be very interesting to see if Naumovski gett back the 3 points feeling ! the splitt vision and 3 points shot should be in his backbone and he will only need to work with it a bit...

unnamed1
October 19th, 2006, 15:50
СВИСЛАЈОН ПЕЛИСТЕР - ФЕРШПЕД Р. 63:71

(17-20; 7-18; 17-18; 22-15)

Сала " Младост" - Битола. Гледачи: 2.000. Судии: Златевски-Бошковски - Скопје, Ангелов - Кавадарци. Делегат: Крстевски - Скопје

ФЕРШПЕД РАБОТНИЧКИ КОМОТНО ВО БИТОЛА
Шампионот остана баук за "пелистерци"


СТРУМИЦА 2005 - ВАРДАР ОСИГУРУВАЊЕ 81:68
(23-21; 15010; 15-13, 28-24)
Сала "Парк" - Струмица. Гледачи 1200. Судии: Милојевиќ-Терзиевски-Ивановски. Делегат: Јосифовски- сите од Скопје

СТРУМИЦА 2005 ЈА ОТВОРИ СЕЗОНАТА СО СИГУРЕН ТРИУМФ НАД ВАРДАР ОСИГУРУВАЊЕАМАК СП - МАВРОВО 105:80
(21-25; 35-16; 26-18; 23-21)
Сала "Билјанини извори" Охрид. Гледачи 1500. Судии: Крстевски, Митровски и Теофиловски. Делегат: Тодоровски - сите од Скопје

И ПЕТАР НАУМОСКИ ВО ОХРИД ЗА ДА ЈА ВИДИ ПРВАТА ПОБЕДА НА АМАК-СП ВО ПРВЕНСТВОТО
Наумоски потфрли, засилувањата реализираа
Почетното фрлање на натпреварот го изведе најдобриот кошаркар на Македонија на 20 век, Петар Наумоски, кој важи како потенцијално засилување за охридската екипа.


К. СОКОЛИ 2000 - МТ СКОПЈЕ 2000 80:96
(18-22; 18-31; 20-21; 24-22)
Сала "Јане Сандански" - Скопје. Гледачи: 300. Судии: Денковски-Николовски-Митровски. Делегат: Павловски - Скопје
Прва радост за "металците"

Feni Industri slobodni, potencialno zasiluvanje Vrbica Stefanov...


potencialni atrakci godinava se

Petar Naumovski (Amak)
Stankovic (Amak)
Vrbica Stefanov (Feni Industri)
Fluelen (Strumica 2005)
Kiculis (Strumica 2005)
Hzibulic (Vardar)
Gjurov (Vardar)
Tasovski (Rabotnicki)

JumboMkd
October 19th, 2006, 16:07
Naum when will the qualifying group start?

JumboMkd
October 19th, 2006, 16:15
OK, I found out now that the matches start on 8th August

unnamed1
October 19th, 2006, 17:19
Yes games start in August Jumbo.... Final Q torny will be held in Spain as i told, no home or away games... Hom and away games will be against Estonia and Sweden but not in Spain one week before the EC... We really gott a lucky drow today Estonia/Sweden -)) but i think we deserved it with the bad luck and problems we hade...

Just look who will play the opening game in Granada next year !!!
http://www.fibaeurope.com/cid_f43ulKJBGLcVnbH-aqLVu2.pageID_I1l-rOeIGZw8bjIew7KzQ0.compID_qMRZdYCZI6EoANOrUf9le2.s eason_.roundID_5169.html

A/1 Team(A/1) -- Greece
Granada, ESP

We can allready write Macedonia if we play with full strength.. Macedonia-Greece, our player will be so pumbed up so they will play the games of ther lifes...

I think and hope i will have money for a tripp to Spain next year, if we Q and i dont have money i will go with bicycle lol, i will not miss a Greece-Macedonia meet up for anything on this planet.

Harry Potter
October 19th, 2006, 17:37
we can win the group! Sweden and Estonia r just what I was wishing and hoping for!

Ice
October 19th, 2006, 19:17
The group is not a problem.

I already see Macedonia in the final qulification phase. There will face again with Bosnia and hopefully will return what they took from us.

unnamed1
October 20th, 2006, 15:09
Time for news papper update :D

Reactions about the drow...

Kosharka

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=FD4B5F4FF358CA468AE5B17779EEB49F
Ривали по вкусот на Давитков

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=1043CB0562774B43AD0878550EE434BE
Противници по мерка

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=5&tabid=1&EditionID=893&ArticleID=59448
ЖДРЕПКА ЗА ДОПОЛНИТЕЛНИТЕ КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП 2007
Македонија во најлесната група - со Шведска и со Естонија

http://www.utrinskivesnik.com.mk/?ItemID=784CA69363794B429E1DFA14B551849C
Македонија во група со Шведска и Естонија на турнирот за пласман на ЕП
Победникот на турнирот, на кој ќе учествуваат 10 репрезентации во три групи, ќе игра на ЕП во групата А со Србија, Грција и Русија

Pic from the year 2005, the test game Between Macedonia-Bosna in Biljanin Izvori stadium in Ohrid
http://www.utrinskivesnik.com.mk/WBStorage/Articles/D2288A359939E04A91841239C4608A15.jpg


http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=7&tabid=1&EditionID=893&ArticleID=59450
Струмичкиот тим од соништата лесно го преплива Вардар

http://www.sport.com.mk/?ItemID=FDB82A79D7D4EE4DA317F8BF15FE5BFC
НОВИОТ ЧЛЕН НА ПРВОЛИГАШКОТО ДРУШТВО НАПРАВИ "БУМ" ВО "БИЛЈАНИНИ ИЗВОРИ"
Амак СП одлично прифатен од охриѓани
новите засилувања во таборот на Амак СП полека се аклиматизираат и засега ги задоволуваат потребите на довчерашниот млад и неискусен тим. За да биде поинтересна средбата потецијалното засилување Петар Наумовски пред стартот ја потфрли топката.


http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=748086CE436CA648B954F2EDEA527F2E
интернационалци
Боцевски одличен

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=6&tabid=1&EditionID=893&ArticleID=59449
СТАВЕН КРАЈ НА СЛУЧАЈОТ „ИЛИЕВСКИ“
Лотоматика и уплати 40.000 евра на КФМRakomet
http://www.vest.com.mk/default.asp?id=125348&idg=6&idb=1899&rubrika=Sport
МАШКАТА РАКОМЕТНА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА, КОНЕЧНО, ВО АКЦИЈА
Со Лазаров во Катар

http://www.utrinskivesnik.com.mk/?ItemID=A39DA4989BD5F7419C251B2F6A55ED34
РФМ ја пријави Тодоровска до ЕХФ

Slika od Kumanovo Juni 2006, Kvalifikaci Makedonija-Island EP
http://www.utrinskivesnik.com.mk/WBStorage/Articles/A14276697D82EA4184DED4A78F374CC8.jpg


Nejzinata svadbata...
http://www.kometalfans.com/photos/album.php?apa_album_ID=13&apa_page=1

Koki Kostovski lol :pp
http://www.kometalfans.com/photos/photo.php?apa_album_ID=13&apa_photo_ID=230&apa_comments_page=1

Trifun
http://www.kometalfans.com/photos/photo.php?apa_album_ID=13&apa_photo_ID=225&apa_comments_page=1

unnamed1
October 20th, 2006, 16:18
http://www.kkvardar.org.mk/INDEX.CFM?%2A%3EK%2AUQ%5C%28%24RA%3B%293P%20%20%0Ahttp://www.kkvardar.org.mk/FILES/PUBLIC/CONTENT/77825177151099733924070614581_FILES/bobi%20miro%20i%20maki.JPG

U20 Целта во Лисабон е постигната (изјава на Мирослав Котевски, директор на Младинската репрезентација)

Би сакал да се заблагодарам на сите учесници од нашиот тим на Европскиот шампионат (Б дивизија), кои навистина придонесоа Македонија да се репрезентира достоинствено, како на спортски, така и на организационен план. Посебно сакам да се заблагодарам на двајцата тренери, Марјан Лазовски и Слободан Петровски, кои знаеа како да ја доведат репрезентацијата до посакуваниот успех - враќање во А дивизијата, особено во моментите на криза во тимот по двата последователни порази од Чешка и Финска. Голема благодарност на 12-мината играчи кои го дадоа својот максимум во натпреварите. Со поголема концентрација и спортска среќа, радоста ќе беше поголема доколку го освоевме посакуваниот трофеј, но сметам дека е ова навистина голем успех на младинците, пред кои претстои зрела играчка кариера. Би сакал да ги истакнам носителите на играта на тимот - Пеѓа (Samardzitski), Дарко (Sokolov) и Аце, кои ја создадоа победничката атмосфера и дадоа максимум во остварувањето на репрезентативниот успех.Од организационен план, морам да констатирам дека сите ние во кошаркарската федерација можевме да сториме многу повеќе со поголема желба и мали финансиски средства. Ова се однесува на опремата на репрезентативците, која го дава ликот не само на тимот, туку и на земјата од која доаѓа, до елементарните потреби при подготовка за натпреварот, бандажирање, пропратни алатки за натпреварите и други ситни работи, кои сепак го комплетираат имиџот на една репрезентација. Неколку пати се најдовме во непријатна ситуација комесарот за натпреварување да ни забележи на несоодветните бројки на дресовите, па моравме рачно да ги цртаме за да бидат подобро видливи. Позајмуваме при-тејпови од неколку репрезентации, сето тоа остави лош впечаток на инзворедниот настап на нашата репрезентација.

Сепак, би завршил оптимистички и би нагласил дека македонската кошарка се придвижува напред. Овој успех треба да е потстрек за поголема работа, елиминирање на сите негативности, поангажирано работење со млади категории, напуштање на стихијната работа. Ова треба да е порака до сите тренери и млади кошаркарски потенцијали, вљубеници во кошарката за константна, напорна работа, за да се изнајде вистинското место на македонската кошарка во Европа, бидејќи за тоа во Македонија постои потенцијал. Кошаркарските работници треба тоа да го идентификуваат и да ги насочат сите сили во развојот и промоцијата на кошарката.

unnamed1
October 21st, 2006, 10:42
http://www.utrinskivesnik.com.mk/?ItemID=FD4FBDC3E704314E8C80124C9AF38BA7
ФИБА-Европа го казни клубот на Владо Илиевски со 40.000 евра

http://www.utrinskivesnik.com.mk/?ItemID=FDDEB45F4A32F74E8300C2AA47F0B93C
Светската кугларска елита ќе допатува во Скопје

unnamed1
October 21st, 2006, 21:39
Rabotnicki - Strumica 100-103 (55-44) (90-90)

Interesen natprevar vo park sto zavarshe pred nekoja minuta, ja sledev utakmicata na radio skopje.. Interesen natprevar sto se reshi vo prodolzetok.... Srbinot Jaksimovic beshe golem vinovnik pos sto ne pobedi Rabotnicki deneska koga promashe tri slobodni u poslednata minuta vo regularniot del... Igrac na naprevarot beshe Dimce Tasevski so 33 poeni.... Cestitki do grupata Strumicani sto dopatuva vo Skopje i vulkansko ja bodreja svojata ekipa nis celiot natprevar... Spored spikerot Strumica ima uste sto da pokazi, Igracot Fuelen moze mnogu povejke od kolku sto pokaza deneska veli spikerot i se gleda deka ima potencial, Grckiot play maker e jak.

I Rabotnicki imaat solidna ekipa so Tasevski,Jaksimovic,Simic i makedonskiot U-20 igrac Kostovski... Davitkov posle natprevarot ke gi lapneshe sudite lol...

unnamed1
October 23rd, 2006, 14:29
Well its not only Feni Industri from Kavadarci who wants to see Vrebica Stefanov in there team, Rabotnicki,Amak cp and Vardar are interested as well..

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=8&tabid=1&EditionID=896&ArticleID=59644
ФЕНИ ИНДУСТРИ ДОБИВА КОНКУРЕНЦИЈА
Работнички, Вардар и Амак-СП го сакаат Врбица Стефанов

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=9&tabid=1&EditionID=896&ArticleID=59645
ИНТЕРНАЦИОНАЛЦИ
Ристе Стефанов промаши само трипати

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=4&tabid=1&EditionID=896&ArticleID=59640
ПО 3. КОЛО РАБОТНИЧКИ ИЗНЕНАДЕН, ПЕЛИСТЕР СЕ УШТЕ БЕЗ ПОБЕДА
Струмичка фешта среде Градски парк

Диме Тасовски беше најдобриот поединец во таборот на шампионот со 33 поени

Богоев беше убедливо најефикасниот поединец во таборот на Струмица 2005 со 26 поени

unnamed1
October 25th, 2006, 08:27
Anyone interested in bowling :pp but we have one who are prity good at it he is Slovenian but have Macedonian passport... Anyway the bowling WC is held in Skopje at this moment...

http://www.a1.com.mk/vesti/sport.asp?VestID=69316

Бенедик ќе биде наш претставник во завршните борби
Драган Николовски


24.10.2006
Словенечкиот куглар со Македонско државјанство Борис Бенедик ќе биде единствениот наш претставник во завршните борби на првото светско првенство во поединечна конкуренција, што се одржува во Скопје, во кугларницата Мусандра.

Освојувачот на титулата на минатиот шампионат во Брашов, денеска во 1/16-финалето со 3:1 беше подобар од германецот Александар Велах. Утре, во 1/8-финалето за ривал ќе го има словенецот Урош Стоклас.

Несреќна елиминација доживеа Тодор Манев. Севкупно, имаше само две соборени дрва помалку од еден од фаворитите, Торстен Рејсер, откако по четирите сета беше нерешено 2:2.

Дамир Фучкар, пак, со 3:1 загуби од романецот Никулае Лупу. Утре се на програмата 1/8-финалните и 1/4-финалните натпревари, разврската за трофеи е предвидена за четврток.

Во деновите потоа, ќе продолжат борбите до двојки и во комбинација.

unnamed1
October 25th, 2006, 14:49
Futsal preperation for the EC Q games...

Place, Sport hall Resen in Resen...
audience: 1.200 (Fullhous)

Macedonia-Belgium 3-3
0-1 Ferijan 4 min, 0-2 Pauli 15 min, 1-2 Trajkovski 23 min, 1-3 Caiban 32 min, 2-3 Kirov 35 min, 3-3 Gorgiev 40 min

Will be one more game between this two in Resen... Good game against a good team who have a good Fifa Futsal Raking.... It will be vary hard for us to Q for the Futsal EC however, we are in a group with Spain (Euro holders) Poland and one team who will Q from the B level... Also the Q games will be held in Spain and beat the holders in Spain is hard, only the winners make it thats why its very hard..

http://www.uefa.com/competitions/Futsal/news/Kind=1/newsId=462314.html


http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=898&ArticleID=59788


Here is the Fifa Futsal Ranking, 104 Mations and Macedonia is on 39th place, Spain topp the Ranking...

http://www.futsalplanet.com/rank/index.asp

Sport Hall Resen
http://www.prespa.org.mk/sport%20sala3.JPG


Today Vrbica Stefanov will speak with Ohrid Basketball teamhttp://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=3&tabid=1&EditionID=898&ArticleID=59790

Stefanov and Naumoski in the same team, thats a huge PR move.....


Predrag Rusevski started with a win in Santiago, Chile, 6-3 6-3 in the first game
http://www.utrinskivesnik.com.mk/?ItemID=B270BC787DCA3648854C1FB021D0EB9E

Our male handball NT will be with our Kiril Lazarov, Ristovski and Stojanovik, bigg blow before the tst games with Italy Algeria and katar
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=1129A34E9F03D940A5210FFC8DB36234
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=6&tabid=1&EditionID=898&ArticleID=59802


трофеЈ карпати
Селекторот Портној не се откажува од Тодоровска
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=8CF2A07E436A8046B6B2939801F8D485


МАКЕДОНСКИ ОЛИМПИСКИ КОМИТЕТ - УПРАВЕН ОДБОР
Конечно национална стратегија за развој на спортот

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=4&tabid=1&EditionID=898&ArticleID=59797

unnamed1
October 25th, 2006, 15:04
And here is info about the 2 game playd last day...

http://www.futsalplanet.com/matches/matches-02.asp?ParId=3245

A Team (Men) Match
Friendly Match

24/10/2006
Resen (Macedonia)

Macedonia - Belgium

4 - 1 (1 - 0)

Match details:


Hall: n/a

Attendance: n/a

Macedonia:
Todorovski Miroslav, Trajkovski Branislav, Leveski Zoran, Jovanovski Oliver, Georgiev Kire, Pandilov Goran, Kirov Goran, Petkovski Marjan, Naskovski Zarko, Platinovski Niko, Angelovski Zoran, Nikolovski Dejan.
Coach: Vasil Skenderovski

Belgium:
Paggetta Jonathan, Carnoli Marco, Bellini Jerome, Fosse Jonathan, Chaibai Karim, Ferian Marco, El Hajami Mustapha, Jaffal Abdel Aziz, El Hafsu Adnan, Morant David, Neukermans Jonathan, Pauly Julien.
Coach: Merus Benny

Scorers:
1-0 Leveski Zoran (20')
2-0 Naskovski Zarko (26')
3-0 Jovanovski Oliver (30')
3-1 El Hafsi Adnan (39')
4-1 Leveski Zoran (40')

First Referee: Sarovik Vladimir (MKD)
Second Referee: Mantev Petar (MKD)
Third Referee: n/a
Timekeeper: n/a
Delegate: n/a

Fouls:
First Half: n/a
Second Half: n/a

Cautions:
n/a

Expulsions:
n/a


With a drow and a win against Belgium on 22 place on the ranking i think we can expect a good move in the Ranking next monthe...

unnamed1
October 26th, 2006, 08:54
Predrag won his 2 game 6-3, 6-4 and are now in the Q final....
http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2006/411/mds.pdf
http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100014433&event=1100082114&round=2

They have not updated the last win in that ITF page however..

He have alos advanced to the Q Final in the dubbels
http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2006/411/mdd.pdf
http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100014433&event=1100082115&round=2

Lazar play well in the Germany Satelites, he have won 3 dubbel titles ina row and now he have Q for the 8- final in sigels...
http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2006/135/srr.pdf

unnamed1
October 26th, 2006, 14:40
ФЕНИ ИНДУСТРИ НОВА "ЖРТВА" НА АМАК-СП

Охриѓани до нова "стотка"

АМАК СП - ФЕНИ ИНДУСТРИ 100:88

(23-22; 31-19; 20-14; 26-33)

http://www.sport.com.mk/WBStorage/Articles/70417E2828D9F143A40F826D3D302E32.jpg
Vrbica Stefanov and Petar Naumoski in Biljanin Izvori Arena last day

ВЕНКО ШАПКАР (претседател на АМАК СП)

Наумоски е наш, блиску сме и до Стефанов

"Многу блиску сме до постигнување договор со Стефанов и сме на одличен да го споиме тандемот на соништата . Наумоски тренира со екипата, а очекуваме и Стефанов да се приклучи на тимот. Доколку успееме во намерата да го споиме овој тандем ќе атакуваме на титулата и се надевам дека на Охрид ќе му дадеме кошаркарски шампион ".


СТРУМИЦА 2005 УБЕДЛИВА ПРОТИВ НЕКОМПЛЕТНИОТ МАВРОВО
"Растур-систем" за 20 минути

СТРУМИЦА 2005 - МАВРОВО 117:73

(20-18; 28-19; 36-18; 33-18)

Za Mavrovo ne nastapi Srbinovski sto postigna celi 38 koshovi vo posleniot natprevar.....


ПЕЛИСТЕР ДОЈДЕ ДО ПРВИОТ ТРИУМФ, МЗТ СКОПЈЕ ПАК ПАДНА ВО "МЛАДОСТ"
Победа во последна секунда

СВИСЛАЈОН ПЕЛИСТЕР - МЗТ СКОПЈЕ 67:66

(14-14, 18-24, 19-22, 16-6)


ФЕРШПЕД РАБОТНИЧКИ ЗА НИЈАНСА ПОДОБАР ОД ВАРДАР ОСИГУРУВАЊЕ ВО ЕКСТРА ПЕРИОДОТ ОД ПЕТ МИНУТИ
Рулетот" застана на "црвено-бело"

Вардар Осигурување - Фершпед Р. 78:79 (70-70)

(29-19; 8-17; 17-16; 16-18; 8-9)


КОСМОФОН ПРВА ЛИГА-МАЖИ - РЕЗУЛТАТИ 4. КОЛО

Амак-СП - Фени Индустри 100:88

Свислајон П. - МЗТ Скопје 67:66

Струмица 2005 - Маврово 117:73

Вардар Осигурување - Фершпед Р. 78:79

К.Соколи 2000 слободен

ТАБЕЛА

1. ФЕРШПЕД Р. 4 3 1 357:313 7

2. СТРУМИЦА 2005 3 3 0 301:241 6

3. АМАК СП 4 2 2 346:373 6

4. МЗТ СКОПЈЕ 4 2 2 336:396 6

5. ФЕНИ И. 3 2 1 247:245 5

6. СВИСЛАЈОН П. 4 1 3 281:306 5

7. МАВРОВО 4 1 3 323:392 5

8. ВАРДАР ОСИГ. 3 1 2 223:226 4

9. К.СОКОЛИ 2000 3 1 2 234:256 4

ИДНО 5. КОЛО (28.10)

Маврово - Вардар Осигурување

МЗТ Скопје - Струмица 2005

Фени Индустри - П. Свислајон

К.С. 2000 - Амак-СП

Фершпед Работнички слободен

Ice
October 26th, 2006, 20:34
СТРУМИЦА 2005 УБЕДЛИВА ПРОТИВ НЕКОМПЛЕТНИОТ МАВРОВО
"Растур-систем" за 20 минути

СТРУМИЦА 2005 - МАВРОВО 117:73


Are we good or what ?! Toa partal sme napraile, ccc... :D

unnamed1
October 26th, 2006, 20:38
" :D " bogami

JumboMkd
October 26th, 2006, 20:40
Who's the owner of that BBL club from Ohrid? AMAK SP? Is that name of some company? What do they do? Where can they find money for all those players?

unnamed1
October 26th, 2006, 20:47
http://www.sport.com.mk/WBStorage/Articles/70417E2828D9F143A40F826D3D302E32.jpg

It look like the owner is on the right, but i cant tell for sure and the name i dont know but for sure its some man with a lot of money... I dont think Naumoski and Stefanov will play for less then 2000 euros every mothe,,, Stankovic and Bukotic are players who playd in teh Serbian first liga so they aere not bad too and are surley nor for free....

All i can say is that Strumica and Rabotnicki will gett huge problems with AMAK when Naumoski-Stefanov-Stankovic-Bukotic will play together... Honestly that is a really good line up who can do some results in europ too..

unnamed1
October 26th, 2006, 20:50
Who knows, maybe AMAK will be the first Macedonian (GYL) jadranliga teams next year... They need 2 or 3 more good players other then this 4 and they will go well in GYL

Ice
October 26th, 2006, 20:55
We all know the impact that Naumovski made for the Macedonian basketball.

But, honestly, what do you think are his capabilities at the moment ? I presume, not great.

So, as a Strumica 2005 suported, it's Vrba we should fear, not Naumovski.

unnamed1
October 26th, 2006, 21:10
We all know the impact that Naumovski made for the Macedonian basketball.

But, honestly, what do you think are his capabilities at the moment ? I presume, not great.

So, as a Strumica 2005 suported, it's Vrba we should fear, not Naumovski.

Well but you most have one thing in mind MR ICE hehe, well Basketball is not Soccer, you dont need the same physique strength as in soccer since Basketball is not a physique sport since you can hardly touch with out getting a faul... Also you dont need the same condition since you can chance whe ever you want...

I think a basketball player even can be 45 and play good for 5-10 minutes every game and 38 like Naumoski is no Basketball age,,, Jordan wos as best when he wos 37-38....

Naumoski is a pure talent and he have the shuting skills and assist splitt vission in his back and he only need some practise and he will have it again belive me... That talent and feeling will be with him forever...

Now maybe he cant play for 40 min but as i told at least 20 min simply can not be a problem, not even in a NT game.. And i most say that Petar look very fit so for sure he have been running and not stop with sports... for sure he have been playing Tennis and sports like that E,t,c and even playing basket for fun..

Harry Potter
October 26th, 2006, 22:20
Well but you most have one thing in mind MR ICE hehe, well Basketball is not Soccer,


For fvcks sake stop saying soccer! :pp


from the movie Green Street Hooligans :D

unnamed1
October 26th, 2006, 22:30
Oki then :pp Football (Europ) i forgott that i dont live in Usa...

unnamed1
October 27th, 2006, 15:15
ИНТЕРНАЦИОНАЛЦИ
Стак и Илиевски стартуваа со победи
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=3&tabid=1&EditionID=900&ArticleID=59926

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=900&ArticleID=59924
ЛЕГЕНДАТА, КОНЕЧНО, СЕ ДОГОВОРИ СО АМАК-СП
Наумоски на 4 ноември ќе дебитира за охриѓани

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=885509F7CCBD664F96B96ED38062205E
АМАК СП СО ГОЛЕМИ АМБИЦИИ
Наумоски и В. Стефанов во ист дрес

ЖЕНСКАТА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА СТАРТУВАШЕ СО ПОДГОТОВКИ
Портној: Наша цел е пласман во вториот круг на ЕП
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=5&tabid=1&EditionID=900&ArticleID=59928

Ice
October 27th, 2006, 16:47
Ubavo e toa sto poveke klubovi izjavuvaat deka se kadarni za osvojuvanje na titulata. Strimuca, Rabotnicki, sega i Amak. Sigurno ke se podigne kvalitetot na prvenstvoto.

JumboMkd
October 27th, 2006, 17:01
Here's the owner of that BBL club from Ohrid. Nice company http://www.amac.com.mk/
The make Car Glass & Mirrors, Security & Safety Products, Auto Accessories

unnamed1
October 27th, 2006, 18:23
Here's the owner of that BBL club from Ohrid. Nice company http://www.amac.com.mk/
The make Car Glass & Mirrors, Security & Safety Products, Auto Accessories

One thing is sure !! its seem like they have a lot of money :eek:

Cherek this

тренерот Будимир Јоловиќ, They foreigner !!!

and cheek this
претседателот Венко Шапкар изјави дека со тандемот Наумоски и Стефанов, амбициите на клубот осетно се зголемуваат. Најавено е засилување и на центарската позиција со црномурест Американец

Even un american is on his way and most likely not a C level american but a B level...

Well i wos impressed by Strumica how good they could keep it up with Greek first league teams in the preperations and i did keep the as favourite but now i have to say that i dont know anymore....

Amak start to look very strong i have to edmit, two good B level serbs+Naumoski and Stefanov+ un American..... This team most likely can keep it up even in GYL if they make one or two more good signings next year :thumbsup:

I think Rabotnicki for onece will gett huge problems to win the title, they have Tasevski but that is not enough .. It wos long time ago we did see a good basketball domestic final but Strumica-Amak my be that...

Amak only need to be inside topp 4 to make the semifinal play of and by then they will play the team together and gett stronger and stronger...

легендарниот Петар Наумоски интензивно се подготвува да влезе во натпреварувачка форма со цел, по двегодишна пауза, успешно да и' се врати на кошарката. Според тренерот Будимир Јоловиќ, Наумоски кој е редовен на тренинзите наскоро ќе го облече дресот на Амак СП. Но, според најавите од клубот, Наумоски нема да биде единственото засилување во тимот. Управата прави напори да го доведе во Охрид и капитенот на репрезентацијата Врбица Стефанов кој моментно, од приватни причини, е без ангажман. Наумоски и Стефанов завчера беа во спортската сала "Билјанини извори" каде нивниот иден тим ја постигна втората победа и втората стотка на домашен терен, против каварадечкиот Фени Индустри.

unnamed1
October 28th, 2006, 08:45
Lazar Magdincev have made the singel final in the satelit torny in Kamen, Germany... Later today he will play the final... He lost the dubbel final last day, before that he hade 3 torny wins in a row in pair...
http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2006/135/srr.pdf

Magdincev will face the german baden in the final...


Predrag Rusevski made only the Quarterfinal in Santiago, he lost to AGUILAR, Jorge....

Predrag Made the final in dubbel but lost the final 2 sets to 1
http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100014433&event=1100082115&round=4
http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2006/411/mdd.pdf

unnamed1
October 28th, 2006, 14:14
Handball Male

Algeria - Macedonia 33-34

Macedonia did beat the host Algeria in this test torny,, macedonia will play against Italy and Qatar as well in this torney...

Macedonia play with out first GK Ristovski, and the key player Kiril Lazarov and Rade Stojanovic... Good away win, Algeria from time to time make small suprises at the WC and are getting closer europ, Egypet and the bronze medalist from last WC Tunisa have develup a lot, Tunis are now the 3 best nation in the world...

NaMeK_Mk
October 28th, 2006, 19:23
For fvcks sake stop saying soccer! :pp


from the movie Green Street Hooligans :D

Crap movie:thmbdown:

unnamed1
October 28th, 2006, 20:56
(Satelit torney) Finale in German city Kamen

Lazar Magdincev - Kevin Deden 6-4 6-4 !!!

Congrat to Lazar for this title :thumbsup:

http://www.a1.com.mk/vesti/sport.asp?VestID=69507

Магдинчев триумфираше на последниот сателит-турнир во Камен
Катерина Павлова Николовска


28.10.2006
Нашиот најдобар тенисер Лазар Магдинчев триумфираше на последниот од четирите сателит-турнири во германското градче Камен.

Во финалето тој со 2:0, во двата сета со идентични 6-4 го совлада домашниот фаворит Кевин Деден. Магдинчев за малку не успеа да освои двојна титула, бидејќи заедно со Германецот Кнител вчера беше поразен во финалето во двојки.

Вториот македонски тениски репрезентативец Предраг Русевски и неговиот партнер Габриел Морару остана на чекор до трофеј на Фјучерсот во чиленаскиот град Сантјаго.

Со 2:1 во сетови тие го загубија финалето во двојки од Аргентинско-Чилеанскиот пар Гамонал-Хормазабал.

Ice
October 29th, 2006, 12:29
Lugje,

abe znaete deka se odrzuva svetsko prvenstvo vo kuglanje vo Makedonija ? Jas taka slusajno slusnav na vesti.

Ima nekoj nekoja plus informacija ?

unnamed1
October 29th, 2006, 13:00
Nashive ispadna dosta rano :moan:

unnamed1
October 29th, 2006, 20:57
Kometal Gjorce Petrov gott a horror group in the CL, for sure the hardest group of them all but Kometal are strong and they can fotr sure take one of the two spots who will make them a 8-Final team...

http://forum.kometalfans.com/viewtopic.php?t=1205&postdays=0&postorder=asc&start=300

D group
Kometal Gjorče Petrov
Slagelse DT
Hypo Niederösterreich
FTC Budapest

Round 1
FTC Budapest vs HC Kometal Gjorče Petrov
Slagelse DT vs Hypo Niederösterreich

Round 2
Hypo Niederösterreich vs FTC Budapest
HC Kometal Gjorče Petrov vs Slagelse DT

Round 3
Hypo Niederösterreich vs HC Kometal Gjorče Petrov
FTC Budapest vs Slagelse DT

Round 4
FTC Budapest vs Hypo Niederösterreich
Slagelse DT vs HC Kometal Gjorče Petrov

Round 5
HC Kometal Gjorče Petrov vs FTC Budapest
Hypo Niederösterreich vs Slagelse DT

Round 6
HC Kometal Gjorče Petrov vs Hypo Niederösterreich
Slagelse DT vs FTC Budapesthttp://championsleague.eurohandball.com/index.asp?page=20071072X,1390#scroll
REACTIONS TO THE WOMEN'S CL DRAW

http://championsleague.eurohandball.com/index.asp?page=20071072X,1388#scroll
LET THE GROUP PHASE BEGIN!

unnamed1
October 29th, 2006, 21:07
Fersped Rabotnicki do not need to Q for the Groups this year as they gott a good ranking in the Topp Team Cup and dont need to play Q games... They have been very good in the test games this year against topp Bulgar and Serb teams so it seems they can make final4 this year :thumbsup:

http://www.zsdrabotnicki.com.mk/odbojka/galerija19-01-2006.htm

All teams
http://www.cev.lu/mmp/online/website/main_menu/volleyball/european_cups/top_teams_cup/4918/index_EN.html

Qualification Phase: and Main Phase:
http://www.cev.lu/mmp/online/website/main_menu/volleyball/european_cups/top_teams_cup/4308/index_EN.html

http://www.cev.lu/

unnamed1
October 30th, 2006, 07:51
http://www.kometalgp.com.mk/index.php?page=contents/article.php&filename=20061029151026.php&dir=workdirs/home

Funny is that Kometal have playd CL final against all this team:

CL Final 2000 (Kometal-Hypo)
CL Final 2002 (Kometal - Ferencvaros FTC )
CL Final 2005 (Kometal-Slagelse)

IN GROUP WITH OUR BIGGEST RIVALSKometal Gjorcje Petrov got its opponents for the group stage of the Champions League on the draw held today in Viborg. The teams of Hypo, Ferencvaros and Slagelse, teams that were opponents in the previous CL finals Kometal played, will be in our group D.

This is, without a doubt, a very strong and attractive group, so the handball fans in Macedonia will be able to remind themselves of the most famous moments of the history of our team, and Kometal is again given a chance to compare the strength with its old, well known, rivals.

unnamed1
October 30th, 2006, 16:26
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=70ABE5A314E79F45ACFDE2A84A3E09C8
НАШИ ИНТЕРНАЦИОНАЛЦИ
Гечевски ги промаши сите 13 шута :rollani:

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=9&tabid=1&EditionID=903&ArticleID=60136
Антиќ - Гечевски 1-0 во поени

СО ПОБЕДАТА НАД МЗТ СКОПЈЕ, ЕКИПАТА НА СТРУМИЦА 2005 НОВ ЛИДЕР ВО ПРВЕНСТВОТО
"Струмица Експрес" не застана во "Јане Сандански"
МЗТ Скопје - Струмица 2005 76:87
(17-27; 26-21; 13-12; 20-27)

Сала " Јане Сандански" - Скопје. Гледачи: 1.500. Судии: Стојовски-Златевски-Павлов. Делегат: Тодоровски - сите од Скопје
http://www.sport.com.mk/WBStorage/Articles/B67524615C8B364B89CAE9406CDC473F.JPG

Grckiot play maker vo Strumica, znae da assestira poeni na majstorski nacin... Inace e dojden od klubot PAOK i se gleda kako trenirat kosharka tamu, cel so muskuli e Kitculis.. Povejke assestira nego sto poentira...


НАПАД НА НЕОДГОВОРНИ НАВИВАЧИ НА АВТОБУСОТ НА СТРУМИЦА 2005

"Пукна" шофершајбната, повреда за Софадитис

Незадоволни од конечниот исход на дербито, група на неодговорни навивачи на МЗТ Скопје го нападна автобусот на КК "Струмица 2005".

Со неколку камења, скршено беше предното ветробранско стакло на автобусот, а од разлетаните парчиња на стакло, посериозна повреда на окото заработи Василис Софадитис. Грчкиот интернационалец веднаш беше префрлен во една од скопските болници.


Pero Blazevski ke potpise va Vardar Osigoruvanjehttp://www.utrinskivesnik.com.mk/WBStorage/Articles/5FCADE3785FC4A4AADB61CD000B80411.jpg


Трофејот за Магдинчев

Лазар Магдинчев по успешните настапи на трите турнири од Сателиот во Камен во Германија имаше одлична завршница и на Мастерсот.

Имено, во финалето во синг Магдинчев триумфирал и против К. Даден (Гер) со 2:0 (6/4 и 6/4).

со вкупен награден фонд од 25.000 долари. Како осми носител и 585. на АТП-листата, Магдинчев во финалето го совлада шестиот носител, домашниот претставник Кевин Деден , со 6-4, 6-4..

Dobra Paricka si zede Lazar :) i dobar skok naprave od 585 dojde na 483skok od 102 mesta.. I vo dubel naprave skok kako sto se gleda na linkot...
http://www.atptennis.com/3/en/players/playerprofiles/rankhistory.asp?playernumber=M723


http://www.vest.com.mk/default.asp?id=125847&idg=6&idb=1907&rubrika=Sport

КУГЛАЊЕ - ЗАВРШИ ПРВОТО СВЕТСКО ПОЕДИНЕЧНО ПРВЕНСТВО ВО СКОПЈЕ
Македонија без медал


http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=5&tabid=1&EditionID=903&ArticleID=60132
НА ТУРНИРОТ ВО ДОХА
Македонија ги победи Алжир и Италија, загуби од Катар

МАКЕДОНИЈА ИТАЛИЈА 41-39 (Najdbar nas strelec Aleksandar Jovic 9 golovi)
КАТАР - МАКЕДОНИЈА 38-36 (Najdobar strelec Laze Majnov 10 golovi)
МАКЕДОНИЈА - АЛЖИР 34-33 (Najdobar strelec Filip Lazarov 7 golovi)


Nashive nastapija bes nekolku standardni prvo timci, Kiril Lazarov, Rade Stojanovic, Borce Ristovski, Naumce Mojsoski... Samo bes Ristovski,Lazarov i Stojanovic sme 70% poslabi...

Makedonsko radio skopje informirashe deka imalo skandalosno losho sudenje izmejgu katar i makedonija....


http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=4&tabid=1&EditionID=903&ArticleID=60131

ОД УТРЕ ТРОФЕЈ КАРПАТИ ЗА ЖЕНИ
Андриј Портној во Романија ќе ја уигрува одбраната


http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=04F4629AACF1824F854C8DD2FF8F3CDC
РАКОМЕТ - ЖДРЕПКА ЗА ЛИГАТА НА ШАМПИОНкИТЕ

Кометал ЃП во групата на смртта

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=6&tabid=1&EditionID=903&ArticleID=60133
ЖДРЕБКА ЗА ЛИГАТА НА ШАМПИОНИТЕ ЗА ЖЕНИ
Кометал ЃП во шампионска група

Ice
October 30th, 2006, 22:24
НАПАД НА НЕОДГОВОРНИ НАВИВАЧИ НА АВТОБУСОТ НА СТРУМИЦА 2005

"Пукна" шофершајбната, повреда за Софадитис

Незадоволни од конечниот исход на дербито, група на неодговорни навивачи на МЗТ Скопје го нападна автобусот на КК "Струмица 2005".

Со неколку камења, скршено беше предното ветробранско стакло на автобусот, а од разлетаните парчиња на стакло, посериозна повреда на окото заработи Василис Софадитис. Грчкиот интернационалец веднаш беше префрлен во една од скопските болници.


Zasto be taka ? c c c... Zavidlak oti sme mnogu jaki ?! :D

unnamed1
October 31st, 2006, 14:31
Zasto be taka ? c c c... Zavidlak oti sme mnogu jaki ?! :D

I toa go napravija navivacite na MZT, Family Aerodrom
http://www.geocities.com/family_aerodrom2000/fa.gif


CISTA STRAMOTA I MNOGU SUM LUT ZA ONA STO GO NAPRAVIJA :mad::mad: :mad:http://www.family-aerodrom.cjb.net/http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=8&tabid=1&EditionID=904&ArticleID=60182
МАКЕДОНСКИ ИНТЕРНАЦИОНАЛЦИ
Марковски триумфира во болоњското дерби :thumbsup: :thumbsup:
Markovski te sakame kako selektor za makedonija povtorno :thumbsup:

ГРЦИЈА: Лошата игра на Рајан Стак, натурализираниот Американец што е член на репрезентацијата на Македонија, е една од причините поради кои Олимпијакос загуби како домаќин во најголемото грчко дерби против Панатинаикос (73-74). Стак за 12 минути не успеа да се запише во листата на стрелците (имаше само еден неуспешен удар за два поена) остварувајќи само два скока и една асистенција.

Sho mu stana na nashive Zvezdi :rollani:http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=6&tabid=1&EditionID=904&ArticleID=60180

СПОРЕД ИЗВОРИ ОД БУГАРСКАТА ФЕДЕРАЦИЈА
Докузовски - кандидат за селектор на Бугарија

TMRO
November 1st, 2006, 13:07
СИЛЕН ГРЧКИ СПОНЗОРСКИ ТИМ НА ЈУГОТ ОД МАКЕДОНИЈА
„Окта“ ќе вложи 100.000 евра во Струмица 2005?Игор Крстевски

Скопската нафтена рафинерија „Окта“, чиј доминантен сопственик е грчката фирма „Хеленик петролеум“, е подготвена да вложи 100.000 евра во кошаркарскиот прволигаш Струмица 2005, дознава „Време“. Со тоа „Окта“ би станала главен спонзор на струмичкиот тим, кој сезонава има амбиција да ја освои шампионската титула, а со тоа да обезбеди место во Јадранската лига за следната сезона.

Во „Окта“ вчера немаше кој да ја потврди или, пак, да ја демантира информацијата, со оглед на тоа што генералниот директор на фирмата бил на службено патување.

Според информациите до кои дојде „Време“, скопската рафинерија би била своевиден предводник на силен спонзорски тим составен од повеќе македонски фирми чии доминантни сопственици се грчки компании. Како можни кофинансиери на грчкиот проект наречен „Струмица 2005“ се споменуваат „Космофон“ и скопската цементарница „Титан“. Сумата што овие две фирми би ја давале во кошаркарскиот тим од југот на Македонија би била помала од таа на „Окта“, но сосема солидна за македонски услови.

Главен иницијатор за ваквото канализирање на спонзорството на грчките фирми во Македонија во само една екипа, која веднаш би имала највисоки амбиции, е Гркот Панајотис Карапиперис, кој пред извесно време беше избран за претседател на струмичкиот прволигаш. Тој е претставник во Македонија на фирмата „Агрофодија“, која од лани е еден од главните спонзори на тимот од Струмица.

Карапиперис вчера ги демантира информации за формирање грчки спонзорски тим во Струмица 2005. Но, напомена дека имало разговор меѓу трите фирми, иако засега немало дефинитивна согласност за реализација на тој проект.

- Знам дека цела Струмица, а и во државава, барем во кругови на оние што секојдневно се инволвирани во кошарката, се зборува дека зад нас ќе застане некаков „спонзорски тим од соништата“ составен од грчки фирми што работат во Македонија. Јас, како претседател на клубот, засега категорично го демантирам тоа. Во изминатиот период имаше разговори со луѓе од споменатите фирми, но далеку сме од каква било соработка. Камо среќа сето тоа да е вистина - изјави Карапиперис за „Време“.

Инаку, играњето во Јадранската лига, која е формирана на класична деловна основа на територијата на поранешна СФРЈ, е примамливо за многу фирми од нашата земја, бидејќи со тоа автоматски се влегува на огромен пазар со повеќе од 20 милиони жители. Таму може да се дојде само со освојување на шампионската титула. Раководството на таа лига засега планира да го покани Фершпед Работнички.

unnamed1
November 1st, 2006, 15:29
Sho storeja bre, vejke imaat sponzori i ima interes da vlozuvat i drugi kako OKTA. Dobro e za Strumica 2005 dodeka se stori i dobro e za nashata klubska kosharka bidejki sto povejke pari vo Strumica sto pokvalitetni igraci za Jadranskata liga slednata godina... Me interesira so kolkav golem kapacitet ke raspolaga AMAK sp od Ohrid koga se gotovi so zasiluvanjata...


Abe ICE glem deka Strumica ke atakuva i vo Odbojkata http://forum.kometalfans.com/images/smiles/icon_thumright.gif Ali sepak ke bide tesko bidejki Rabotnicki ima tim sto se nosi so Balkanski velekani na podgotovkite i se nosi vo evropa...

Inace Makedonija Cio ke organizira silen turnir vo koj ke ucestuvat PAOK, Boducnost Podgorica , Salonit i Makedonija Cio.. Imeto na turnirot e Boris Trajkovski na negova ces... Strumicanecot Trajkovski beshe golem odbojkarski Ljubitel i retko promashuvashe utakmica da sledi u zivo vo park koga igrashe Rabotnicki Fersped vo evropa..

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=1C3EF02AE314E84D8C1FAA1AC627D476

Македонија Џио продолжува со засилувања
Вицепрвакот на Македонија во одбојка, мажи, Македонија Џио од Струмица, наскоро ги очекува двете засилувања, од Бугарија, односно од Србија, со кои мисли да ја нападне двојната круна на Работнички Фершпед и домашната сцена да ја направи многу поинтересна од претходните години. Станува збор за играчи на позициите среден блокер и коректор. Првиот треба да пристигне во Струмица наскоро, а ќе настапи на турнирот „Борис Трајковски“, што на 11 и 12 ноември ќе се одржи во струмичката сала „Парк“, со учество на Будуќност од Црна Гора, ПАОК од Грција и Салонит од Словенија. Можеби и коректорот ќе пристигне наскоро, а тој сигурно се очекува до почетокот на пролетниот дел.

- Кога рековме ќе атакуваме на титулата, не се шегувавме. Ако навистина не' задоволат овие играчи, ќе ги земеме и ќе имаме навистина конкурентен тим да го симнеме Работнички Ф. од домашниот трон - изјави Кире Ричлиев, тренер на Македонија Џио, која лани на шампионот му нанесе пораз во еден натпревар од финалето на плејофот, што на крајот сепак го изгуби.

Македонија Џио веќе има еден странец, плејот Богдан Ѓуриќ од Србија, а има право уште најмногу на двајца.
Vcera zapocna rakometniot turnir vo Romanija sho e del od podgotovkite za Evropskoto sho ke pocnuva za 5 nedeli, 7 Decembar....

Juzna Korea - Makedonija 28-23 (13-14)

Ne e slab resultat, dobro se noseja so Korejcite sho raspolagat so mozebi najdobriot nacionalen tim vo svetot...

Natalija Todorovska ne se pojavi na ovaj turnir i sigurno nema da se pojavi i za evropskoto....

Golem skandal i stvarno bruka odnesuvanje e samo blago kazano... Makedonija i e dade se, pari , familija i bogata karieara i duri makedonska kapitenska lenta, zamina od Kometal i zaborave se....

unnamed1
November 1st, 2006, 15:44
http://www.utrinskivesnik.com.mk/WBStorage/Articles/76CAC66CBEEEAC49BEE977432345B6C1.jpg

Успешен старт на Русевски во Талка, Чиле
http://www.utrinskivesnik.com.mk/?ItemID=DE719429ACC1164AA7E17B8156C6A8F8

unnamed1
November 3rd, 2006, 15:17
Karpati Cup in Romania, Macedonia-Serbia 24-23... http://forum.kometalfans.com/images/smiles/eusa_dance.gif

This teams will open up the Euro Cup in Sweden in a mothe time so the win is importent.... Macedonia did not even play with the best team and still we won so it looks good... Portnoj test a loot of players....

unnamed1
November 3rd, 2006, 17:50
The Greek coach at Strumica 2005 Stratos Kukulekidis are very angry cos for him its obvious that some one in the federation dont like Strumica maybe not cos they are greek owned now but i come back to that later in the poast, so far Strumica have won all 5 games but they to not only beat the opponent in every game but they also most beat the reff in every game and so far they have done it....

This make me very very angry,,, here we have foreigners (greeks) who invest money in our basketball and that is good for our basketball and some one needs to cry insted :rollani:

Insted of helping them and make reklame for bigger sponsors like OKTA who are interested in Strumica 2005 they do this.... We will have two very good team Amek Ohrid (Amek will soon be very strongk, a part from Petar Naumoski,the American and Vrbica Stefanov i did read last day that they are interested in one more good serb as well) and Strumica 2005 who bothe can compete and have standard for GYL the old federation cry...


Its obvious why, the federation wants to help Rabotnicki cos they have won people in the federation and the people in the federation are brothers with Davitkov, they want Rabotnicki in GYL but Rabotnicki will not have any chance against Amek (when Amek are complete with all signings) and Strumica 2005 so better they drop this bull...

But this will not help against Amak who will soon develup into a super team... They can try with reffs who much they want....

Stratos Kukulekidis on the pic ( he is Brother with the international greek reff Kukulekidis)
http://www.sport.com.mk/WBStorage/Articles/375703C1EFA66342BD20225C691DE4DE.jpg


http://www.sport.com.mk/?ItemID=83F217A58DDACE4F8EE61A59524C24BD
ТРЕНЕРОТ СТРАТОС КУКУЛЕКИДИС РАЗОЧАРАН ОД ОДНОСОТ КОН ЛИДЕРОТ
Кому му пречи Струмица 2005?

Не требаше да помине многу време за Стратос Кукулекидис да ги "сними" релациите во македонската кошарка.

unnamed1
November 5th, 2006, 07:13
Karpati Cup

Romania - Macedonia 21 - 27 http://forum.kometalfans.com/images/smiles/eusa_dance.gif


Any way i did listen to Radio Mix last evening and the reporter told that Jane Sandanski wos full for the MZT-Rabotnicki derby but he told that City Park Boys wos not there !!!! why ? and what wos the problem ???

On Radio Mix i did follow the game and MZT won, Also Vardar and Pelister won last day.... They hade small live reports from Kavadarci as well..

The game with Strumica i dont know the result since the game started 21.00 and Radio Mix ended its show 21.00...

I hade very bigg hopes when i did listen to Radio Mix today cos i belived that Naumoski will make his Basketball Comeback today cos vreme onece told 4 November but the programe did not say anything about it so most likely he did not play... I belived Naumoski comeback will be the highlight of the days but not last day so we will have to wait one more week... If he would have made comback then a Radio Speaker would have been there for sure...

Amak SP cant wait much longer, they most active the new planed signings.... Last day i read on Vreme that ther is s small chance that Sokolov will return from KK Bosna.... But they cant wait any more cos Amak lose land and if they want to be inside topp 4 and make the semifinal play of the most act now cos they cant wait anymore...

In the male handball liga Pelister did beat Tikvesh and Prespa did beat Kliment Ohridski.....

Vollyball
Makedonija CIO, Rabotnicki and Vardar did all won with 3-0 last day i heard on Radio Mix, i think Strumica also won with 3-0 but i dont know if i heard righet....CL Male
Metalurg - Medvedi 28 : 32 (12 : 16)

Today Sport Muzika Sport will brodcast live from the game Ivry-Vardar in Paris... They will start 13.00 today with soccer and end 18.00 after the game in Paris...


Vardars best GK Doknic will not play today and that can be a handicap cos he is really good and much better then the 2 GK...

Harry Potter
November 5th, 2006, 11:35
Karpati Cup

Romania - Macedonia 21 - 27 http://forum.kometalfans.com/images/smiles/eusa_dance.gif


but this is Romania B, we lost from their A team

unnamed1
November 5th, 2006, 11:46
Yep its true....

Ice
November 5th, 2006, 11:57
The game with Strumica i dont know the result since the game started 21.00 and Radio Mix ended its show 21.00...


Strumica won the game. Something like 78 - 90 against Karpos. So, the winning streak continues !

And about the statement of the Strumica coach, I'm not suprised at all.

unnamed1
November 5th, 2006, 12:56
Karpati Cup, last game have been playd allrady today...

Croatia - Macedonia 22-31 http://forum.kometalfans.com/images/smiles/eusa_dance.gif

Macedonia:
Oholanga Loki Alegra Vernalis 8
Boeva Klara 1
Radulovik Valentina 2
Papudzieva Marija 3
Portjanko Julija 3
Crvenkoska Biljana 1
Pecevska Dragana 5
Naukovich Marina 8


Nice to see how good the new players Loki and Marina do at the NT but that is expected.... Dragana Pecevska one of the best wingers in the world :thumbsup:

According to some Romanian on Kometal Forum Klara Boeva wos elected as the best player of the Torney, i bit suprising but good anyway, she play in Denmark for Kolding... Angela Platon made comeback in this cup and that is good...

No one miss Natalija Todorovska :) she is good but what can we do.... I feel we have the best team since 1997 and with Todorovska we would have been even stronger... But we are good even with out here,, Every since Indira did with drow we did not have any player on that possition but and that wos a problem until now, LOKI...


We lost to the last (2005) world cup winners Romania in Bukarest with 33-28 and that is not so bad...

Romania A 8 Points
Macedonia 6 Points
Korea 6 Points
Croatia 4 Points
Romania B 2 points
Serbia 2 PointsBetandwin have allrady publish the first odds for the EC

https://www.bwin.com/betsnew.aspx?SportID=16

European Championships
Thursday, December 07, 2006

6:00 PM
Serbia 1.15
X 13.75
Macedonia 6.00

Well betting lovers, this is a magic chance for you cos it will not return for the next 100 years,,, Betandwin have put un 6.0 odd on Macedonian win and they totaly gott it wrong.... First of all Macedonia did beat S&M i the WCQ games Juny 2005, then All Montenegro players who playd for S&M in the ECQ play of games this Summer have ended to play for Serbia and they where about 90% of the team belive me...

Macedonia youngsters did even beat Serbia in Bukarest, Portnoj rested 3 of our best players (Loki, Marina and Platon and we still won, also Pecevska playd very littel as Portnoj tested... Portnoj say that we will not have any problems with Serbia at all et the EC...

Macedonia should be favourite 1.15 lool, I can guarantee that the odds will change dramatic very soon and Macedonia will even be favourite....

Bett before the change come...

unnamed1
November 7th, 2006, 16:00
Shutka za Stankovic i Stankovic, ostanuvat Buketic i Begovac vo AMAK SP..

Dve novi Amerikanci

Американските кошаркари Хаким Ролинс (23 год., 201 см) и Ентони Кнокс (26 год., 206 см) се пред ангажман во прволигашот Амак-СП

Igracot na slikata e Хаким Ролинс sto ja stave VREME...
http://www.vreme.com.mk/images/Image/Hakim%20Rolins%20-%201%20(Small).jpg


AMAK pocuva da gi gubi nervite so Petar Naumoski sho mora najskoro da dojte vo igracka forma dodeka saka da igra za Ohrid ?????

Ултиматум за Наумоски

Челните луѓе на прволигашот Амак СП му поставија ултиматум на кошаркарската легенда Петар Наумоски. Ако не дебитира во дресот на охриѓани в сабота, во рамките на 9 коло од Космофон Прва кошаркарска лига, против Вардар О. ќе му се заблагодарат за досегашната соработка и повеќе нема да сметаат на неговите услуги. Ваквиот потег на управата е очекуван, посебно што долго време чекаше тој да се врати во натпреварувачката форма и по пауза од две години пак да заигра кошарка.
Незадоволни од досегашните игри во екипата на Амак СП управата им даде отказ на странците Жарко и Сашо Станковиќ, а најавено е дека на наредниот натпревар во дресот на охриѓани ќе дебитира Американецот Хаким Ролинс.Stefanov vo AMAK SP ili pak vo Stranstvo ????
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=AFBBE9B1B22A3A44995C6686627D93D7

Наумоски се враќа на паркетот в сабота?

Враќањето на Петар Наумоски на паркетот ќе биде в сабота, на средбата Амак СП - Вардар Осигурување, во СРЦ Билјанини извори, во Охрид, тврди првиот човек на охридскиот клуб, Венко Шапкар.

Се' уште се чека одговор од капитенот на македонската репрезентација, Врбица Стефанов, кој е слободен и ги разгледува понудите од странство. Ако Стефанов се одлучи да ја продолжи кариерата во нашата земја, охридскиот клуб ја има пол-позицијата за неговиот потпис.


http://www.vest.com.mk/default.asp?id=126245&idg=6&idb=1914&rubrika=Sport
Болоња на Марковски се уште на врвот

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=AAC11EB831C49A4DB822168F6FF8369C
Гец пак царува под кошевите

http://www.vecer.com.mk/WBStorage/Articles/350B964341C811469948FF3B297E2ED3.jpg

unnamed1
November 7th, 2006, 16:12
Slabo izdanije od Vardar vo Francija, go iskluciv radioto u polovreme ali ete pak namalile na 7 minus namesto 11 sho beshe vo poluvreme...

Golmanot Petkovski, kolku sho e debel tolku e i slab, toa e nesvatlivo da ne moze covek nitu edna odbrana da napravi.... Na vistina golem handikap sho se povrede izvonredniot Golman Doknic pred natpraverot i toa beshe golem handicap...

Dodeka se vrati Doknic za lednata utakmica vo Skopje i so domshnata publika togash ima moznost da se anulira prednosta ali bes Doknic tesko ali aj da se nadevame deka ke zazdravi....

JumboMkd
November 7th, 2006, 23:46
Pero Antic dade 21 poen i imase 10 skoka za Crvena Zvezda vecerva vo Uleb Kupot protiv Uniks

unnamed1
November 8th, 2006, 15:25
http://www.utrinskivesnik.com.mk/?ItemID=1946F943F866864788BD220918770BBD
На Европското првенство во кик-бокс во Скопје боксери од 31 држава

http://www.utrinskivesnik.com.mk/?ItemID=CE8A35007AEA834385CB28603519F608
Македонија со 11 медали на Вадорју куп во Ридинг

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=B61350033AE3124A8A0D7890B62CCF03
ПЛИВАЊЕ - МИТИНГ ВО СОФИЈА
За Македонците 7 злата, по 9 сребра и бронзи

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=E3CFDBD1BAE8DD4B8471F7C0D962B2AC
Преку Будуќност се острат за иднината во Топ-тим купот
Во Градскиот парк (21) во пријателска средба Црногорците ќе се сретнат со Работнички Фершпед
На проба примачот Станојчиќ

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=3FD3AB1627A22043995DA7D504D6BB3A
ТУРНИР БОРИС ТРАЈКОВСКИ
Македонија Џио
ПАОК
Будуќност Подгоричка банка
Салонит

unnamed1
November 8th, 2006, 18:43
http://www.utrinskivesnik.com.mk/?ItemID=B8DF9F4189B25F47A4C597F50915B9D9

Lazar Magdincev se vrajka na terenot po dve nedeli pauza...

Ke nastapova slednata nedela vo Finska na ATP Challengerot vo Helsinki vreden 50.000 Dollari... Ako Pobedi vo Helsinki ke dobie 10.800 Dollari..

Potoa ke igra tri turneri vo Israel, sekoj vreden po 10.000 Dollari i ke ja zavarshi godinata so dve turneri vo India, sekoj turnir vreden 15.000 Dollari...

unnamed1
November 9th, 2006, 15:08
http://www.vest.com.mk/default.asp?id=126367&idg=6&idb=1916&rubrika=Sport
БОДИ-БИЛДИНГ
Македонецот Антовски стана светски првак :thumbsup:
http://www.vecer.com.mk/WBStorage/Articles/91656FF251C8E644B0675D20BE097950.jpg

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=055F2C53424D0442834AF2F4BA5409FC
Антиќ поентираше, Самарџиски делеше "банани"


http://www.dnevnik.com.mk/WBStorage/Articles/CDE42281363EB6468CE0C18977E148FC.jpg

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=8DAC3E92ADC67E4A8E37BFE6738ED6A9
Репрезентативките не живеат спортски

Не сум задоволен од спортскиот живот на ракометарките. Доцна остануваат будни, пушат, не се хранат здраво, а за еден професионалец тоа е основното - смета Андриј Портној, селекторот на репрезентацијата. - Не може да не се внимава што се јаде, не може да се пијат премногу кафиња. Сето тоа влијае на формата.

:rollani:

unnamed1
November 10th, 2006, 15:30
http://www.a1.com.mk/vesti/sport.asp?VestID=70098
Вујовиќ: Сите во клубот сме изненадени од поразот во Франција

http://www.utrinskivesnik.com.mk/?ItemID=F31F10D18354A649B7DB6C82920DB47C
Полно „Кале“ предуслов за елиминација на Иври

http://media.a1.com.mk/media/vesti/veselin-vujovic.jpg
Веселин Вујовиќ

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=4&tabid=1&EditionID=917&ArticleID=60886
СПОРЕД НАЈАВИ ОД ОХРИД
Пеце ќе дебитира в недела против Вардар?

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=FE00A8AA1AD21045A66CC310AAB2DF74
Богоев задолжен за будење
http://www.vecer.com.mk/WBStorage/Articles/0D7F74CC6A336646B62C2F07C4C027CF.jpg

Dali Davitkov treba da gi otvori ocite ?? dali Bogoev trebaq da bide vo nacionalniot tim ? spored mene da !!!!!!!!!!!!

Dve godini Bogoev sobra iskustvo vo Grcija i sega se naojga vo zivotna forma i igra fenomenalno za Strumica 2005... Godinava se vrate od Grcija... Zavcera povtorno igrashe fenomenalno vo ispolnetiot Park vo Strumica protiv AMAK.. Treba da mus e dade sansa...

Pekol vo Bitola, vecerva vo 19.00 Pelister-Strumica

http://www.sport.com.mk/?ItemID=5A3A1242C2A5204BAA888EF74219E007
БИТОЛА "ВРИЕ", ВЕЧЕРВА ДОАЃА СТРУМИЦА 2005
Пелистерски "пекол" за лидерот

Пелистерски "пекол" за лидерот

Чија серија ќе трае, онаа од седум победи по ред на Струмица 2005 или, пак, онаа нешто пократката од четири која ја направија во изминатиот период кошаркарите на Свислајон Пелистер

Вечерва (19 часот), во салата "Младост" во Битола една ќе биде прекината.

unnamed1
November 10th, 2006, 16:09
Lazar Magdincev od utre ke nastapuva vo isklucitelno jak turnir vo Finska, ke igra i vo singel i vo dvojki... Ima moznost da napravi skok od 200-250 mesta vo singel i dubbel ako triumfira..http://www.ippopen.net/

IPP Open 2006
IPP Open is a 50 000 $ ATP Challenger tournament for professional tennis players. Tournament is held between 11.11. - 19.11.2006 in Tali Tennis Center, Helsinki, Finland.

Ke nastapuvat igraci kako Simon Greul (79 na ATP rank) Rainer Schuettler sho se vrajka vo forma posle nekolku povredi, 94 e na ATP Listata a 2004 beshe duri na 5 mesto na ATP listata, beshe izmegu pet najdobri vo svetot.
http://www.atptennis.com/3/en/players/playerprofiles/?playersearch=Schuettler

Potoa Kristian Pless (93 na ATP listata, Stefano Galvani (117), Lars Burgsmuller 166 a besha na 65 mesto na ATP listata.. Roko Karanusic (132)...

Izmejgi predhodnite pobednici na ovaj ATP Turnir se igraci kako Jarkko Nieminen i Mario Ancic...

A Turnirot ke se odarzi vo Tali Tennis Center

http://www.talintenniskeskus.fi/english.htm

http://www.talintenniskeskus.fi/images/ilmakuva2.jpg
http://www.talintenniskeskus.fi/images/katsomo2.jpg
http://www.talintenniskeskus.fi/images/tennisshop3.jpg
http://www.talintenniskeskus.fi/images/kuntosali2.jpg
http://www.talintenniskeskus.fi/images/kahvila4.jpg
http://www.talintenniskeskus.fi/images/kahvila5.jpg
http://www.talintenniskeskus.fi/images/tennisshop2.jpg

unnamed1
November 10th, 2006, 16:30
Fersped Rabotnicki - Boducnost Podgoricka Banka 3 - 1
(25-21,25-21,19-25,25-22)

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=DE05B1CE0108684FAB817C619D5841E1

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=DE05B1CE0108684FAB817C619D5841E1
http://www.sport.com.mk/?ItemID=ECF9099C9B42FA4281F1CAA1D2AE8929

Rabotnicki prodolzuva so izvonredna igra, imale dva nastapi cetvartfinale vo evropa ali nikogash ne igrale kako sho igrale poslednite dve-tri meseci protiv isklucitelno jaki protivnicki... Nekolku turnir se osvoeni vo Srbija i Bulgarija pa ekipi kako Zvezda,Vojvodina i CSKA so pobedini na gostinski teren a Boducnost beshe vodac na Srbskata odbojka, i tie se sovladani..

Rabotnicki momentalno igra vo Final 4 forma i mislam deka godinava ke ima magicna godina za nashata odbojka i ke ima golem evropski uspek..

unnamed1
November 10th, 2006, 16:46
Zare Markovski gazi se zivo vo Italia so ekipata VidiVici Virtus Bologna, nema poraz se uste...
http://www.eurobasket.com/ITA/ita.asp

Vrati se Zare ! te sakame kako selektor povtorno !!!

Zare slavi edna godina vo Virtus i se gleda deka e mnogu posakuvan !!!

28/10/2006 PalaMalaguti - Buon compleanno Zare!
http://www.virtus.it/main.asp?Pagina=GalleryScheda&Prog=0&ID=519&Tit=28/10/2006%20PalaMalaguti%20-%20Buon%20compleanno%20Zare!

http://www.virtus.it/Gallery/519/zare1011.jpg
http://www.virtus.it/Gallery/519/zare1000.jpg

Golemo slavje po pobedata na Virts protiv rivalot od Bologna
http://www.virtus.it/main.asp?Pagina=GalleryScheda&Prog=0&ID=522&Tit=29/10/2006%20PalaMalaguti%20-%20La%20festa%20del%20Derby

Zare izbacen od presedatelot
http://www.virtus.it/Gallery/522/Virtus0008.jpg
http://www.virtus.it/Gallery/522/Virtus0005.jpg
http://www.virtus.it/Gallery/522/Virtus0003.jpg

Mafia erdente loool
http://www.virtus.it/Gallery/525/abatantuono1057.jpg
http://www.virtus.it/Gallery/525/Rsabatini6988.jpg


Zare se misli
http://www.virtus.it/Gallery/525/pubblico1185.jpg

unnamed1
November 10th, 2006, 17:08
Zenite prodolzuvat so podgotovki, ke odigrat 5 napraveri naredniot period a dve protiv Grcija vo Gevgelija

SPORTS AND RECREATIONAL CENTRE "26th OF APRIL"
GEVGELIJA
http://www.wchmkd2003.org.mk/pict1/images/large/hr-uru-10.jpg
http://www.wchmkd2003.org.mk/pict1/images/large/kamisevski.jpg
http://www.wchmkd2003.org.mk/images/sala_gev.jpg
http://www.athens2004-mk.gov.mk/Agency_of_Youth_and_Sport/Gevgelija/SF/sliki/SRC3.jpg
http://www.athens2004-mk.gov.mk/Agency_of_Youth_and_Sport/Gevgelija/SF/sliki/SRC.jpg

Evropskoto
http://www.euro06.com/eng_index.htm


Tickets online

http://www.euro06.com/eng_index.htm
http://www1.ticnet.se/PriceTable?eventId=LAD16563AAS13321
http://www1.ticnet.se/EventList?eventSubGroupId=LAD16563.206581&rowsPerPage=null&changeLocaleTo=en_GB


Macedonia-Serbia 265 KR (26 Euros)

3 day packet, 37 euros
http://www1.ticnet.se/PriceTable?eventId=LAD16562AAS13320

unnamed1
November 10th, 2006, 17:51
Spored sostavite ekipite na Estonia i Svedska se duri i smeshni -)))) nema sho da stravuvame od nim.. Ke bide interesno gostuvanjeto vo Svedska ! ke se obidam da se slikam so site nashi igraci i edna ke naprvam sam so Vreba, ta ke ja stavam u staklo. Tek koga ke dojde vreme ke gi stavam tuka...

Inace na evroskoto ke se obidam da se slikam so zenite i ke stavam tuka.


Raspored kvalifikaci kosharka, mislam ni odgovara...

11.08.2007
MKD-EST

15.08.2007
SWE-MKD

22.08.2007
EST-MKD

25.08.2007
MKD-SWE

Osven eden site igrat vo estonia..
Estonia, Starting Five in BOLD letters

4 Tanel Tein (194-G/F-78) of Tartu Ülikool/Rock
5 Tanel Sokk (181-G-85) of BC Kalev/Cramo Tallinn
6 Gert Dorbek (196-F/G-82) of BC Kalev/Cramo Tallinn
7 Valmo Kriisa (189-G-74) of BC Kalev/Cramo Tallinn
8 Janar Talts (204-C-83) of RheinEnergie Koln (GER)
9 Gregor Arbet (194-F/G-83) of BC Kalev/Cramo Tallinn
10 Vallo Allingu (205-C-78) of Tartu Ülikool/Rock
11 Tarmo Kikerpill (197-F-77) of Tartu Ülikool/Rock
12 Erik Dorbek (196-F/G-82) of BC Kalev/Cramo Tallinn
13 Kristjan Makke (205-F/C-81) of Dalkia / Nybit
14 Kristjan Kangur (202-F-82) of BC Kalev/Cramo Tallinn
15 Martin Viiask (206-C-83) of Tartu Ülikool/Rock


Igracite sho igrat vo Spanija,Francija i Italija igrat za klubovi sho igrat vo Vtora liga pa taka ne se lazajte deka se jaki igraci... Saint-Etienne,Huelva,Ignis Castelletto i Carife se site vtoroligashi... Alpella e turski prvoligash ali e edon od najslabite...

Sweden,Starting Five in BOLD letters

4 Jim Nystrom (194-G/F-82) of Solna Vikings
5 Rudy Mbemba (181-G-87) of Deutsche Bank Skyliners Frankfurt (GER)
6 Mikael Lindqvist (193-G-83) of 08 Stockholm
7 Mats Levin (189-G-77) of ?
8 Oluoma Nnamaka (200-F-78) of Carife (ITA)
9 Olivier Ilunga (185-G-84) of 08 Stockholm
10 Kenny Grant (188-G-82) of Davidson College (USA)
11 Joakim Kjellbom (213-C/F-79) of Ignis Castelletto Ticino (ITA)
12 Fredrik Jonzen (207-C/F-78) of Huelva (ESP)
13 Martin Ringstrom (206-F-81) of Saint-Etienne B. C. (FRA)
14 Serkan Inan (198-G-86) of Alpella (TUR)
15 Brice Massamba (204-F/C-88) of Talje BKDodeka slavime vo sho sum 1000% siguren najveruvatno pak ke se stretnime so Izrael i Bosna i toe ke bide vo Spanija edna nedela pred samoto prvenstvo..

Dodeka Makedonija e kompletna nema ni Bosna i Izrael sho da barat bidejki nemat koznet kakvi igraci... Zavisi dali ke bidime kompletni ili ne... I ne bi bilo losho da se najdi Zare Markovski sho ima uspek vo Italia na selektorskiot post namesto Davitkov sho sozdava i problemi..


Bosnia
Starting Five

Bajramovic
Hukic
Mrsic
Domercant
Jazvin

4 Sasa Vasiljevic (183-G-79) of Bosna ASA BH Telecom Sarajevo
5 Gordan Firic (197-G/F-70) of New Yorker Phantoms Braunschweig (GER)
6 Damir Krupalija (205-F/C-79) of TEC Spirou Charleroi (BEL)
7 Mujo Tuljkovic (203-F-79) of BOT KS Turow Zgorzelec (POL)
8 Feliks Kojadinovic (197-G-79) of CSK VVS Samara (RUS)
9 Henry Domercant (192-G-80) of Olympiakos S.F.P. Pireus (GRE)
10 Ermin Jazvin (207-C-80) of EnBW Ludwigsburg (GER)
11 Mirza Teletovic (205-F-85) of Tau Ceramica Vitoria (ESP)
12 Damir Mrsic (191-G-70) of Fenerbahce Istanbul (TUR)
13 Jasmin Hukic (204-G/F-79) of Prokom Trefl Sopot (POL)
14 Elmedin Kikanovic (206-C-88) of KK Sloboda Dita Tuzla
15 Kenan Bajramovic (206-F-81) of Azovmash Mariupol (UKR)


Israel
Starting Five

Shason
Katz
Arnold
Green
Halperin

4 Dror Hagag (178-G-78) of Hapoel Tel-Aviv
5 Raviv Limonade (192-G-84) of Hapoel Ironi Nahariya
6 Sharon Shason (206-F-79) of Maccabi Elite Tel-Aviv
7 Erez Katz (191-G-80) of Bnei Hasharon
8 Erez Markovich (208-C-78) of Hapoel Jerusalem
9 Jamie Arnold (203-F-75) of Maccabi Elite Tel-Aviv
10 Lior Lubin (189-G-77) of Apollon Patras (GRE)
11 Amit Tamir (208-C-79) of TEC Spirou Charleroi (BEL)
12 Matan Naor (194-F-80) of Hapoel Jerusalem
13 Ido Kozikaro (202-F/C-78) of Hapoel Ironi Nahariya
14 Yaniv Green (206-F-80) of Maccabi Elite Tel-Aviv
15 Yotam Halperin (196-G-84) of Union Olimpija Ljubljana (SLO

unnamed1
November 11th, 2006, 13:14
http://www.vecer.com.mk/WBStorage/Articles/042569EC61526246A317867FDBD7B7A7.jpg
Veli Mumni and Nikola Gruevski :thumbsup:

sho poteklo ima ovaj Mumni ? dali zivee vo Shutar Orizari so Romite :pp Romsko ili Albansko poteklo ima ?

unnamed1
November 12th, 2006, 15:30
Pic from the game Pelister Svislajon - Strumica 2005

http://www.sport.com.mk/WBStorage/Articles/850D7266F73A1643ACEB7511BD213606.jpgСТРУМИЧАНИ ОСТАНАА "ЖИВИ" И ВО БИТОЛСКИОТ "ПЕКОЛ"

Зелено-бело, ама струмичко

Свислајон Пелистер - Струмица 2005 74:79

(21-19; 20-19; 11-23; 22-18)

Сала " Младост"- Битола. Гледачи: 4.000. Судии: -Милојевиќ-Терзиевски. Делегат: Поповски - Скопје

СВИСЛАЈОН ПЕЛИСТЕР

Играч п 3п 2п 1п ск. ас.

Петковски 7 1/3 2/4 0/0 4 3

Даскаловски 13 1/4 5/10 0/0 2 0

Анакиевски - - - - - -

Георгиевски - - - - - -

Апцев - - - - - -

Николиќ 10 0/2 3/5 4/5 8 0

Мирковиќ 13 2/7 1/4 5/6 8 7

Николовски - - - - - -

Бојовски - - - - - -

Јововиќ 16 3/4 2/9 3/3 8 0

Голубовиќ 15 0/0 4/11 7/8 4 0

Захариевски - - - - - -

Вкупно: 74 7/20 17/43 19/22 34 10

СТРУМИЦА 2005

Играч п 3п 2п 1п ск. ас.

Богоев 17 2/9 4/5 3/4 4 4

Цветков - - - - - -

Софатидис 0 0/0 0/0 0/0 0 0

Флуелен 19 3/7 4/7 2/2 5 1

Хасанов - - - - - -

Грнчаров 15 3/12 2/3 2/2 10 4

Крстевски 0 0/2 0/1 0/0 2 0

Гоцевски 14 0/0 6/6 2/2 7 3

Хаџивасилев 10 2/6 1/2 2/4 3 1

Соколов 2 0/0 0/0 2/2 4 0

Китцулис 2 0/3 1/3 0/0 1 0

Абазовиќ - - - - - -

Вкупно: 79 10/39 18/27 13/16 36 13

Струмица 2005 руши се пред себе. Струмичани го "преживеаја" и "пеколот" во Битола, го совладаа Свислајон Пелистер (79:74) за осма победа во исто толку натпревари и сочувување на лидерската фаза по првиот круг.

По едно полувреме имаа двете екипи. Првото, и она, нели, помалку важно беше за "пелистерци", второто за гостите од Струмица, кои се чини поентираа најмногу по големиот број на грешки кои ги направија домашните кошаркари. Особено тоа важи за вторите 20. минути.

Во оние првите Свислајон Пелистер ја имаше контролата на играта, па и врз резултатот.

Се некако се смени откако противниците излегоа од соблекувалните. Ја снема "течноста" во играта на битолчани, момент кој гостите знаеја да го користат. На крајот на третата четвртина струмичките "зелоно-бели" имаа плус од 9. поени (61:52) кој го покачија и на (64:52), на стартот на последниот дел во кој имаа позитива и од 15. поени. Се покажа како пресуден фактот дека струмичани имаа повеќе квалитетни играчи во ротацијата. Практично со една вистинска петорка домаќинот не можеше да се "брани" во целост, што особено беше видливо во завршницата од натпреварот кога немаа "свежина" во играта потребан да им парираат на гостите.

Иако имаа очајно слаба реализација, особено во шутот за три поени (10/39), струмичани беа многу подобри од "пелистерци" во ударите "од дистанца" (18/27), што со изедначениот скок (36 наспроти 34), им беше доволно да го поминат и ова "жешко" гостување.

С. Ристевски

TMRO
November 13th, 2006, 00:55
Сала " Младост"- Битола. Гледачи: 4.000.

Bravo Bitolcani :thumbsup:

unnamed1
November 13th, 2006, 16:46
Vo Makedonija 2007 Svetsko Prvenstvo za Juniori, Mazi... Juni mesec slednata godina. 2008 Evropsko Prvenstvo za Seniori, Zeni.. Dekembar mesec...

Ohrid,Skopje i Gevgelija ka bidat domakini, cudno e sho nema da bidat Kavadarci domakini na edna od grupite, salata Jasmin e mnogu moderna !!!

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=42DD1D19A4158A4EB553510C5D070AA4
по ИНСПЕКЦИЈАта НА ИХФ
Подготвени сме за младинското СП

Посетата на гостинот од Европската федерација, кој е во натпреварувачката комисија на ИХФ е истовремено да се запознае и со напредокот на новата сала во Скопје каде што во 2008 треба да се игра сениорското женско ЕП. Објектот е изграден до карабина, затворен е покривот, и треба да се доврши затворањето на страничните ѕидови


http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=11&tabid=1&EditionID=924&ArticleID=61077

Makedonija-Grcija 29-26 :thumbsup:

Vo Gevgelija Makedonija igrashe bes Klucnite igraci Klara Boeva i Marina Naukovitch..

I cera Makedonija ja igrashe vtorata sredba so Grcija i povtorno pobeda ovaj pat i visoka pobeda.. Povtorno bes Boeva I Naukovitch sto ke se vratat najskoro vo ekipata...

МАКЕДОНИЈА - ГРЦИЈА 34:23 (15:12) :thumbsup: :thumbsup:

МАКЕДОНИЈА: Колесник, Зашовска, Андрејева, Коцевска 6, Платон 1, Охоланга 7, Георгиевска 1, Радуловиќ 4, Младеновска 1, Папуџиева 1, Партенко 2, Црвенкоска 2, Пецевска 7, Бајрамовска 2, Атанасоска, Илкова

Ova beshe peta pobeda po ret za Makedonija... Sega ke se stretnat istite ekipi tri pati vo Kukush....
http://www.vecer.com.mk/?ItemID=2DE6459A827AAE45A34C7EE46982B571
Македонците орото го водат
http://www.vecer.com.mk/WBStorage/Articles/062EFB44C756C94B8F1453656047645F.jpg

http://www.sport.com.mk/?ItemID=993D13F9285E364FA79FD8DBF502D640
НАШИ СТРАНЦИ
Екстра 10 минути за "студентите"
Олимпијакос сигурно, Олимпија далеку од тоа
Серија на Бергсон Сласк и Димитровски
Илиевски одлично, "Евролигата" за Наполи

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=6&tabid=1&EditionID=924&ArticleID=61073
Дабл-дабл учинок за Гечевски и за Антиќ
Гечевски за 39 минути реализира дабл-дабл и тоа 19 поени (3/4 за 3п, 4/7 за 2п, 2/2 за 1п) и дури 11 скока
Самарџиски, пак, со 17 поени (8/11 за2п, 1/2 за 1п) беше најефикасен кај гостите од Белград, остварувајќи уште и седум скока.
Перо Антиќ 14 поении 11 скока и една асистенција.Зелено-бело, ама струмичко
Свислајон Пелистер - Струмица 2005 74:79
(21-19; 20-19; 11-23; 22-18)
Сала " Младост"- Битола. Гледачи: 4.000. Судии: -Милојевиќ-Терзиевски. Делегат: Поповски - Скопје"Вардарци" со сигурносен појас во Охрид
АМАК-СП - Вардар Осигурување 80:91
(8-25; 24-20; 24-19; 24-27)
Сала " Билјанини Извори" - Охрид. Гледачи: 2.000. Судии: Стојовски-Крстевски-Павлов -Скопје. Делегат: Макрадули - БитолаКрај на кавадаречкиот пост
Фени Индустри - Маврово 71:63
(19-27; 8-13; 16-10; 28-13 )
Сала " Јасмин"- Кавадарци. Гледачи: 800. Судии: Златевски-И. Митровски-Бошковски. Делегат: Хорват - сите од СкопјеНова стотка за "шпедитерите"
К. Соколи 2000 - Фершпед Работнички 57:106
(13-27; 17-30; 16-21; 11-28)
Сала " Јане Сандански" - Скопје. Гледачи: 200. Судии: Диковски-З. Митровски-Николовски. Караманов - сите од Скопје


AMAK Sp povtorno bes Petar Naumoski i Vrbica Stefanov :moan: vremeto teci, Amak gubi a legendite gi nema
Mladiot Darko Sokolov defenitivno vo Amak Sp od kako ja napuste KK Bosna ali samo za kratok period ke nastapuva za Ohridjani
http://www.sport.com.mk/?ItemID=532F9578C92BD14E96A72E49520D29DD
До крајот на полусезоната во Амак СП

Se gleda deka vodacite vo Amak SP ne se iskustni koga stanuva zbor za sport... Se nadevam deka ke se naucat od greshkite za slednata godina..

Tim se sozdava vo letniot period a ne edna nedela pred prvenstvo i na tek od prvenstvoto... Se gleda deka sakat da bidat seriozno, non stop menuvat stranci i sakat uspek ali sepak vaka ne moze da se organizira tim i se nadevam deka ke se naucat od greshkite...

unnamed1
November 15th, 2006, 19:00
Fersped Rabotnicki - Silonit 3-1
25-12 25-12 23-25 25-23

unnamed1
November 17th, 2006, 08:20
Macedonians in Sweden prepare for the Handball EC


http://www.vardar.nu/

http://www.laget.se/public_lag/default.asp?lagid=122@13@106@29@116
Viktigt meddelande!
Missa inte chansen att se Makedoniens damlandslag i handbolls EM i Skövde! Gå in på www.eurohand2006.com för mer info!


I can translate it into English

Importent message!
Dont miss the chance to see Macedonia Femal handball NT in the EC in Skövde! Enter www.eurohand2006.com for more infromation!

Ambis
November 20th, 2006, 17:57
http://www.sport.com.mk/WBStorage/Articles/E69C6E94A9F7B04AB5E6B1356D6E58EE.JPG

ВАРДАР ПРО - ПЕЛИСТЕР 30:26 (16:11)

Сала: СРЦ "Кале" во Скопје.
Гледачи: 400.
Судии: Јовановски и Стошевски од Куманово.
Делегат: Петров од Велес.

http://www.sport.com.mk/?ItemID=15D3E1D253023A45BE6F042BB9E1E73A

Only 400 people at the derby??? i guess people in SK just dont give a damn about sports anymore... how can there be only 400 people at a derby match in which there team is number 1 in the standings? :rollani:


СУПЕР МАШКА Т-МОБИЛЕ ЛИГА ТАБЕЛА:

1. Вардар Про 11 10 0 1 352:238 30

2. Металург 10 9 0 1 341:239 27

3. Пелистер 12 6 2 4 359:345 20

4. Младост (-1) 12 5 1 6 330:340 15

5. Т. К. Бренд 12 5 0 7 334:361 15

6. Преспа 13 4 2 7 361:371 14

7. В. В. Тиквеш 13 3 0 10 321:412 9

8. Климент Ох. 11 2 1 8 278:349 7

Ambis
November 20th, 2006, 18:01
btw our girls had 2 wins over Greece in warmups for Eurohandball 06. :thumbsup:

http://www.sport.com.mk/WBStorage/Articles/191CBCA6B46ACA4BA480121E9FF9A0D1.JPG

ГРЦИЈА - МАКЕДОНИЈА 28:35 (16:12)

ГРЦИЈА - МАКЕДОНИЈА 29:30 (16:17)

Со петте натпревари кои минатиов период ги одиграа со Грција заврши фазата на подготовки за репрезентацијата во која се играа контролните натпревари. До почетокот на ЕП, 7 декември, не се предвидени други контролни натпревари, но тоа не мора да значи дека нема нешто да се промени и репрезентацијата да одигра уште некој меч до почетокот на Европското првенство.

http://www.sport.com.mk/?ItemID=99DEFF9BD9C9614692E52059F46A26F7

Ambis
November 20th, 2006, 18:24
http://www.xtratime.org/forum/showthread.php?t=205613 :smileani:

hopefully we can celebrate come Decembar :jester:

Ambis
November 25th, 2006, 21:53
Ракомет: Бугарија-Македонија 22:26

Женската ракометна репрезентација на Македонија оствари и втор триумф во контролниот двомеч со составот на Бугарија. Наште ракометарки денеска во Софија славеа со 26:22 во последната проверка пред настапот на европскто првенство во шведска следниот месец.

http://a1.com.mk/vesti/sport.asp?VestID=70844


Another win this time against the Bulgars, it seems like the girls are ready for a big run in Sweden.

unnamed1
November 25th, 2006, 22:04
Nashive kick boxeri partal pravat
http://www.utrinskivesnik.com.mk/?ItemID=84A9A82D792C4D498C1F425812D0D8C3

Ice
December 1st, 2006, 00:15
Strumica i ponatamu gi perdashi ostanatite ekipi... :D

Posledni bea MZT. Me raduva sto publikata pocnala da se vrakja u salata. Imalo okolu 2500 gledaci na taa utakmica.

Ambis
December 1st, 2006, 21:17
The rest of the basketball results:

СТРУМИЦА 2005 - МЗТ СКОПЈЕ 68:58
(18:20; 23:8; 16:17; 11:13)
Струмица. - Сала "Парк". Гледачи: 3000. Судии: Диковски, Ивановски и Клинчаров.
СТРУМИЦА: Богоев 9, Цветков, Софадитис 8, Флуелен 8, Караманолев, Грнчаров 2, Крстевски, Гоцевски 10, Хаџивасилев 5, Соколов, Кицулис 26, Абазовиќ.
МЗТ: Јаневски, Босилјанов, Петровски 11, Миленковиќ, Караколев 6, Радуловиќ 12, Гаштарски 3, Деспотовиќ 4, Штерјов 3, Христов 2, Талевски 15, Николовски 2.
(Љ.М.)

ВАРДАР ОСИГУРУВАЊЕ - МАВРОВО 104:75
(19:17, 25:13, 31:16, 29:29)
Скопје. - Сала "Јане Сандански". Гледачи: 100. Судии: Денковски, Цветановски и Митровски.
ВАРДАР О.: Хаџибулиќ 18, Ѓорѓиевски 2, В. Стојановски 8, Совковски 8, Кралевски 15, Павловски 11, Д. Стојановски 9, Михајловски 3, Ѓуров 6, Блажевски 3, Соколовски 11, Самарџиев 10.
МАВРОВО: Исески 3, Велјановски, Поповски 1, Ѓорѓески 9, Гегоски 8, Андријески, Шарески, Пејановиќ 2, Јанески 17, Михајловски 35. (О.К.)

АМАК СП - КАРПОШ СОКОЛИ 128:82
(35:16, 26:15, 32:21, 35:30)
Охрид. - Сала "Билјанини извори". Гледачи: 1.500. Судии: Крстевски, Николовски и Сарџовски.
АМАК СП: Стојановски 3, Ролинс 12, Соколов 9, Ѓоргоски, Велковски 2, Богавац 35, Наумоски 7, Драгшиќ 14, Милановски 19, Хорват 9, Стефановски 18.
К. СОКОЛИ: Георгиевски, Тасевски 30, Нешовски 14, Тодоровски 9, Митков 2, Кацарски 2, Голубовиќ 3, Нури 6, Германски 2, Василев 14.

СВИСЛАЈОН ПЕЛИСТЕР - ФЕНИ ИНДУСТРИ 90:75
(22:18; 24:19; 21:19; 23:19)
Битола. - Сала "Младост". Гледачи 1.000. Судии: Мицевски, Митровски и Бошковски.
ПЕЛИСТЕР: Петковски 15, Згоњанин 9, Анакиевски, Бојовски, Апцев, Миљковиќ 27, Даскаловски 5, Николовски, Јововиќ 14, Голубовиќ 18, Захариевски 2.
ФЕНИ И.: Крстев, Томиќ, Баснарков, Драговиќ 4, Јовановиќ, Вегов 9, Пауновиќ 20, Михајлов, Ангелевски, Неделков 5, Морбан 26, Ристов 11.

http://vest.com.mk/default.asp?id=127605&idg=6&idb=1935&rubrika=Sport

Od kaj se ovje Feni Industri?

unnamed1
December 1st, 2006, 21:50
Od kaj se ovje Feni Industri?


Feni Industri se od Kavadarci Ambis.

Inace kolku bira salata vo Strumica ? na opstinskata webstrana pisuvashe 1500 a protiv Rabotnicki imashe 3.500 Gledaci a protiv MZT 3.000, znaci povejke bira Gratskiot Park vo Strumica.

Inace Amak SP konecno da pobedat lol, se isproba i nikako ne im odi. Novite igraci vo Amak se Horvat i Dragsic dvajcata Slovenci, Horvat ima igrano vo nekolku poznati tima i porano beshe standarden vo Slovenia nacionalen tim. Mislev deka Stefanov ke potpise ali se uste ne, kako i da e Stefanov mora da se odluce bidejki sho povejke ostanuva nadvor od teren so potesko ke mu bide i on e vazen za nas vo kvalifikacite za Spanija. Gledam deka mladiot nadesh Sokolov debitira za Amak, se vrate od KK Bosna.

unnamed1
December 1st, 2006, 22:06
Steta sho ja dektirat stranava grci, Inace dvajcata sloveni imat igrano za nacionalniot tim.


http://www.eurobasket.com/SLO/slo.asp?NewsNo=1&NewsType=2

Horvat moves to Macedonia
Former NT member Roman Horvat (200-F-71) has left Triglav to join AM-MAK-SP Ohrid. Horvat in UPC Telemach League averaging 34,0 minutes, 16,0 points, 7,8 rebounds, 0,5 assits, 0,8 steals and 0,5 blocks in 6 games

Dragsic joins Horvat in Macedonia
by Zeljko Zule - Nov 27, 2006
Antoher former member of Slovenian national team Ervin Dragsic (183-G-74) has signed to play for AM-MAK-SP Ohrid. He joined Roman Horvat (200-F-71) who had signed with the some team last week.


Horvat ima igrano za Olympia Ljublijana vidov od koga go staviv imeto na altavista.

Gazdava vo Ohrid ocigledno ne e bes para

unnamed1
December 1st, 2006, 22:15
Se za Makedonska klubska kosharka tuka (klinki na koj bilo tim za povejke info kade sho pisuva D1 Standings)
http://www.eurobasket.com/mkd/mkd.aspPovejke za nacionalniot tim tuka
http://www.fibaeurope.com/cid_f43ulKJBGLcVnbH-aqLVu2.teamID_2604.compID_qMRZdYCZI6EoANOrUf9le2.s eason_2007.roundID_4947.html

daniel_maco
December 2nd, 2006, 07:32
when does the additional qualifying round start for eurobasket?
if we qualify we'll be in athens group:smileani:

Harry Potter
December 2nd, 2006, 13:40
I think in August

Makedonski Lav
December 2nd, 2006, 20:44
VARDAR - PANELLINIOS 28 - 19

http://usera.imagecave.com/Makedonec/Vardar-Panellinios.jpg

unnamed1
December 2nd, 2006, 22:03
Haha mu go vlepija lice znameto :thumbsup:

Ima Pivo fest :) +9 :thumbsup: Bravos za Doknic, fenomenalen golman :thumbsup:

Vardar trebashe so 12-13 + da pobedi, poslednite 5 min Jovic promashi 2 penali+ eden zicer promashe pa i Alusevski promashe Zicer seto ova poslednite 5 min. Grcive postigna 2 golovi poslednite 25 sekundi od kako nashive promashuva cisti golovi, slaba deciplina poslednite sekundi :thmbdown:

Sekako 9 golovi bitrebalo da bide sosema dovolno za cetvartfinale no spored igrata trebashe da pobedime so uste 3-4 golovi minimum. Pojma nemam kako ova grcka ekipa gi sovlada Hammarby i Gold Club vo ligata na shampioni godinava.

Ambis
December 2nd, 2006, 22:59
RK Konjuh Namjestaj Zivinice - RK Pelister Bitola 31:29

Not a bad away result for us but its bull shit that we have to play both games in Bosnia :groan: anyone know how and why this happen? did EHF decide this or did our uprava do it? i cant imagine the uprava would let this happen since we would for sure get a big crowd in Bitola for the rematch especially since the winner goes to the quarterfinal. :confused:

Ambis
December 2nd, 2006, 23:05
БИТОЛЧАНИ НЕМА ДА ИГРААТ ЧЕЛЕНЏ КУП ПРЕД СВОЈА ПУБЛИКА

Пелистер двапати гостин!

Битолски Пелистер дуелите со босанската екипа Коњух Живинице од 1/8 финалето на Челенџ Купот ќе ги игра како гостин.

Оваа информација вчера ја потврдија од канцеларијата на битолскиот клуб. Натпреварите ќе се играат на 2 и на 3 декември.

Иако Коњух во претходното коло успеа да ја елиминира хрватската екипа Пореч, тоа не е екипа која Пелистер не би можел да ја мине. Дури и со две гостувања, но квалитетот на противникот се чини не е причината поради која Пелистер 1/8 финалето нема да го игра во Битола.

Официјално причините не ги наведуваат, но и не треба многу за да се извлече заклучок дека финансиите го натераа Пелистер за првпат во клупската историја двата меча во некој европски куп да ги игра како гостин.

MUCANA aj kazi so e ova rabota??? dobro koj e vo upravata na RK Pelister??? neli Spiro Mavrovski si zamina??? kako mozi da se slozat na vakva glupost da mu ebam mater da me ebam... pa i da tepame utre pak e ova sramota i glupost za tim kako RK Pelister posebno koga i samite znat deka ke imase interes za revansot vo Bitola, ako ne cela sala garant do pola ke se ispolnese. :mad:

TMRO
December 3rd, 2006, 01:05
VARDAR - PANELLINIOS 28 - 19

http://usera.imagecave.com/Makedonec/Vardar-Panellinios.jpg


Lelleeee ke umrat ciganive so znameto sega. Bravo Komiti, bravo Vardar. Uste ednas gi izdupivme ciganite. Jas ne se sekavam koga posleden pat sme izgubile od grci vo nekoj sport. Sekogas i vo recisi sve sme gi dupele....

MacoBoy
December 3rd, 2006, 04:06
:thumbsup:

unnamed1
December 3rd, 2006, 09:17
Pelister did throw away what would have been a sure quarterfinal, -2 would have been +5 at least in Bitola if not more. They playd bothe games at home against this Estonia team so this is wired, it wos only a monthe ago.

MUCANA
December 3rd, 2006, 13:24
It’s all about money brat.
Ehf не се меша во тоа кој ке биде домакин а кој гостин..Тоа е договор на двата тима. Епа ние и скоро да немаме управа,кој стигне ке закрпи нешто па затоа и се нема амбиции.. сигурно скршен денар немале па се договориле двата меча да се играт на гости со што ќе си го плакат само патот а останатото е се на домакинот.а и патот нема да го платат ќе им даде некоја фирма некој автобус шо ке ги однесе до таму..(заштедват од парите што ги немаат за судии за сместување за сала..)А да се играше во Битола се знаеше како ке завршеше...Затоа и не очекувајте многу,мислам дека резултатот е однапред предвиден.

darkos4
December 3rd, 2006, 15:41
taa e realnata finansiska slika na rk pelister vo momentot

Ambis
December 3rd, 2006, 20:43
taa e realnata finansiska slika na rk pelister vo momentot
Deneska uste edna mizerija 32:27 izgubivme i bye bye challege cup... dojde vreme da gubime i od selski ekipi kako Konjuh Namjestaj Zivinice :thmbdown: :scream:

unnamed1
December 4th, 2006, 08:17
Mislam deka nitu edna ekipa sto odlucela dvete utakmici da gi igrat na gostinski teren osle ponatamu(ne samo mak timovi tuku site, zato mislam deka toa e del od dogovorot) pa taka se znaeshe rezultatot predvreme. Inace ova beshe prv pat vo istoriata Pelister da odluci da igra dve utakmici da gostinski teren.

Kaj nas samo Metalurg i osobeno Vardar ostana so dobra ekonomija, pa i Kemetal od kaj zenite. Ekipi kako Pelister,Tutunski Prilep,Prespa,Ohrid,Mladost Bogadnci,Tikvesh,Borec od Veles sto site porano ima stabilna ekonomija propadna ekonomski denes, povejketo od ovie ekipi igraat so mladinci deneska namesto so stranci, no i toa e dobro bidejki im se dava sansi na mladite da steknat iskustvo.

Porano pred 10 godini koga igrashe Prespa Jafa vo ligata na shampioni i vo ostanatite evro kupovi Prespa beshe imase mnogu jaka ekonomija.

MUCANA
December 4th, 2006, 15:51
Mislam deka nitu edna ekipa sto odlucela dvete utakmici da gi igrat na gostinski teren osle ponatamu(ne samo mak timovi tuku site, zato mislam deka toa e del od dogovorot) pa taka se znaeshe rezultatot predvreme. Inace ova beshe prv pat vo istoriata Pelister da odluci da igra dve utakmici da gostinski teren.

Kaj nas samo Metalurg i osobeno Vardar ostana so dobra ekonomija, pa i Kemetal od kaj zenite. Ekipi kako Pelister,Tutunski Prilep,Prespa,Ohrid,Mladost Bogadnci,Tikvesh,Borec od Veles sto site porano ima stabilna ekonomija propadna ekonomski denes, povejketo od ovie ekipi igraat so mladinci deneska namesto so stranci, no i toa e dobro bidejki im se dava sansi na mladite da steknat iskustvo.

Porano pred 10 godini koga igrashe Prespa Jafa vo ligata na shampioni i vo ostanatite evro kupovi Prespa beshe imase mnogu jaka ekonomija.


И Наум од сите екипи што ги наброја што можиш да забележиш???
можеш да забележиш како функционира нашата држава.Сите успежни екипи што ги наброја се од Скопје а сите економски неуспешни од внатрешноста на Македонија.ова не е спортски проблем туку политички, и со тоа може да се види Централизираноста на државата.
само срека што Пелистер има најголема традиција и извонредна школа, како што можи и да се види..со наши младинци се носи со сите екипи во Македонија..слична ситуација да се десеше во друг тим ке значеше пропаст,но на Пелистер не смее и нема никогаш да им се деси тоа затоа што има огромен број на луге кој едноставно живејат за него,што не е случај со никоја друга екипа.

unnamed1
December 4th, 2006, 15:58
Tabeli od razlicni prvenstva

Кошарка
КОСМОФОН ПРВА ЛИГА

1. Струмица 2005 13 12 1 1141:976 25
2. Фершпед Р. 13 10 3 1183:977 23
3. МЗТ Скопје 14 9 5 1088:1006 22
4. Свислајон П. 14 8 6 1198:1121 22
----------------------------------------
5. Вардар Осиг. 13 8 5 1049:955 21
6. Фени И. 13 5 8 992:1119 18
7. АМАК-СП 13 3 10 1138:1186 16
8. К.Соколи 2000 13 3 10 1040:1281 16
9. Маврово 14 2 12 1104:1427 16


РЕЗУЛТАТИ - ВТОРА ЛИГА
1. ЦЕНТАР 10 7 3 888:788 17
2. ТЕТЕКС 9 7 2 795:712 16
3. ФАЛКО 9 6 3 742:628 15
4. ТОРУС 9 6 3 708:680 15
5. БАСКЕТ П 10 4 6 799:813 14
6. ХЕРАКЛЕА 10 2 8 665:830 12
7. ПЛАНЕТ Б 9 3 6 636:712 12

ИСТОК
1. ЛЕОВ А. 9 8 1 906:633 17
2. КОЖУВ 10 7 3 903:816 17
3. АСТИБО 9 7 2 687:699 16
4. НЕГОТИНО 9 4 5 675:675 14
5. ОВЧЕ ПОЛЕ 9 3 6 748:813 12
6. ЈАКА ТАБАК 10 2 8 724:948 12
7. ТРИМАР 9 2 7 654:775 11


Ракомет
СУПЕР МАШКА Т-МОБИЛЕ ЛИГА

1. Металург 13 12 0 1 455:293 36
2. Вардар Про 12 11 0 1 393:263 33

3. Пелистер 13 6 2 5 381:368 20
4. Младост (-1) 14 5 1 8 382:410 15
-------------------------------------
5. Т. К. Бренд 13 5 0 8 351:401 15
6. Преспа 13 4 2 7 361:371 14
7. В. В. Тиквеш 14 4 0 10 351:436 12
8. Климент Ох. 14 3 1 10 347:449 10


ПРВА МАШКА ЛИГА
1. Т. Пролет 12 12 0 0 372:248 36
2. МРК Вардар 11 9 0 2 375:287 27
3. Зомимак М 12 8 0 4 375:326 24
4. Текстилец 11 7 0 4 306:281 21
5. Младост 12 7 0 5 398:421 21
6. Струга И. МКД 11 6 1 4 307:281 19
7. Велес 12 6 1 5 325:336 19
8. Партизан 11 5 0 6 335:354 15
9. Борец 12 4 0 8 379:419 12
10. Тиквеш (-1) 11 4 0 7 324:329 11
11. Гостивар 2000 (-1) 10 4 0 6 237:258 11
12. Повардарие (-1) 12 3 0 9 280:362 8
13. Риниа (-1) 10 2 0 8 232:287 5
14. О. Поле МИ (-1) 10 2 0 8 292:350 5


Одбојка
ПРВА ЛИГА

1. Македонија Џио Струмица 5 5 0 15:3 15
2. 11.Октомври 2005 6 4 2 12:9 11
3. Работнички Ф. 3 3 0 9:0 9
4. Вардар Осиг. 5 3 2 10:6 9
----------------------------------------------
5. Шутова 5 2 3 9:10 7 (Albanian)
6. Струмица 4 2 2 8:6 6
7. Нико Доага КГ 5 1 4 4:13 3
8. Лешок 5 1 4 4:14 2
9. Лирија 5 0 5 3:15 1 (Albanian)


Futsal
MKD Premiere League 06-07

1 Alfa Parf Skopje 27 11 9 0 2 51 24 +27
2 Zelezarec Skopje 27 11 9 0 2 53 32 +21
3 SEE Univerzitet Tetovo 22 11 7 1 3 73 45 +28 (Albanian)
4 Kumanovo 1903 22 11 7 1 3 67 50 +17
5 Elita Tetovo 19 11 6 1 4 62 44 +18 (Albanian)
6 Treska Skopje 18 11 6 0 5 67 42 +25
7 Rudnik Adarma Bitola 16 11 5 1 5 42 35 +7
8 KSK Kumanovo 14 11 4 2 5 68 64 +4 (Albanian)
9 Veles 13 11 4 1 6 42 47 -5
10 Prespa Resen 13 11 3 4 4 42 49 -7
11 Crna Reka Kavadarci 11 11 3 2 6 56 61 -5
12 Vembli Skopje 11 11 3 2 6 57 68 -11
13 Kratovo 6 11 1 3 6 38 69 -31
14 Ilinden Kumanovo 0 11 0 0 11 46 139 -93

unnamed1
December 4th, 2006, 16:10
само срека што Пелистер има најголема традиција и извонредна школа, како што можи и да се види..со наши младинци се носи со сите екипи во Македонија..слична ситуација да се десеше во друг тим ке значеше пропаст,но на Пелистер не смее и нема никогаш да им се деси тоа затоа што има огромен број на луге кој едноставно живејат за него,што не е случај со никоја друга екипа.


Vo Resen isto taka se zivee za Rakometot i nema vrska dali gubat ili ne, sekoj natprevar salata e polna vo Resen sto znaci 1500 gledaci. Treba da se najdi sponzor ne za da se donesi kvalitetni stranci tuku da ima pari da se zadarzat maldincite. Resen ima mnogu talentirani mladi igraci vo pionerska kadetska i seniorskata ekipa i toa e dovolno no treba da ima pari da se zadarzat inace ke patuvat za Skopje vo bliska idnina.

Povejke za nashiot rakomet na linkot, ima info i za Futsal naprevari so Makedonija
http://www.prespasky.com/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=35&Itemid=74

RK Prespa
http://prespasky.com/images/stories/rkprespa.gif

unnamed1
December 4th, 2006, 16:33
И Наум од сите екипи што ги наброја што можиш да забележиш???
можеш да забележиш како функционира нашата држава.Сите успежни екипи што ги наброја се од Скопје а сите економски неуспешни од внатрешноста на Македонија.ова не е спортски проблем туку политички, и со тоа може да се види Централизираноста на државата.

(spored prosekot, ne zboruvam za poedinci vo Skopje kako Trifun i Mihajlovski)

Slobodno mozam da kazam deka Skopje ima najslaba ekonomija vo celata drzava, ekonomski Skopje najmnogu izgube od decentralizacijata. Mozam samo da kazam za Prespa, nema koj so ne e vraboten i prosek za edna familija e nad 600 E. Ima textil fabriki, golem biznis od jabolka, se prodava ribi a sega se gradi i vo Otesevo i ima eden kup cajkani (Policija). Za da ti dam edna podobra Slika, Madzarska e EU drzava i prosekot za edna familija e 500 evra posto, eden rabotnik zema 350 evra vo Madzarska no ima mnogu ne vraboteni pa taka prosek za dna familija vo Madzarska ne e 700 evra tuku 500. Vo Prespa lujgeto imat povejke pari od lujgeto vo Madzarska.

Ima nekolku firmi vo Prespa so rabotat odlicno no problemot e toa so site se so stranski gazdi (nekoj od holandija nekoj od portugal i taka natamu) za zal ovie nemat interes da investirat vo nashiot sport inace ima uslovi ima firmi no nema interes za zal.

Mene mi e maka, Golema Srbska firma svislion sto e smestena vo Resen odluce da investira vo Bitola (Kosharka) namesto vo nashiot Rakomet vo Resen.

MUCANA
December 4th, 2006, 16:46
(spored prosekot, ne zboruvam za poedinci vo Skopje kako Trifun i Mihajlovski)

Slobodno mozam da kazam deka Skopje ima najslaba ekonomija vo celata drzava, ekonomski Skopje najmnogu izgube od decentralizacijata. Mozam samo da kazam za Prespa, nema koj so ne e vraboten i prosek za edna familija e nad 600 E. Ima textil fabriki, golem biznis od jabolka, se prodava ribi a sega se gradi i vo Otesevo i ima eden kup cajkani (Policija). Za da ti dam edna podobra Slika, Madzarska e EU drzava i prosekot za edna familija e 500 evra posto, eden rabotnik zema 350 evra vo Madzarska no ima mnogu ne vraboteni pa taka prosek za dna familija vo Madzarska ne e 700 evra tuku 500. Vo Prespa lujgeto imat povejke pari od lujgeto vo Madzarska.

Ima nekolku firmi vo Prespa so rabotat odlicno no problemot e toa so site se so stranski gazdi (nekoj od holandija nekoj od portugal i taka natamu) za zal ovie nemat interes da investirat vo nashiot sport inace ima uslovi ima firmi no nema interes za zal.

ооо колку погрешна слика имаш за државата..Сосема спротивно..85% од економијата е во Скопје.. Скопје живее колку толку добро зошто цела администрација е во Скопје и секоја добра фабрика е таму..Секое добро работно место е во Скопје..Па не си прошетал по источниот дел од државата да видиш како е таму..Освен некои текстилни фабрики во кои работат и до 12 часа за помалку од 100 евра ни осигурани ни картончиња ни ништо. се е пустелија другото.катастрофа
Ако во Маџарска просек е 500 евра овде просечна плата е 150 евра а мозеби и помалку. Овде невработеноста е рекордна во европа и е некаде и до 40%.Не што не можеме да се споредуваме со Маџарска, туку сме многу многу далеку од нив..
Барем на ова тема имам доста искуство и сум осетил и на сопствена кожа и пак ке ти повторам дека имаш комплетно погрешна слика..За многу работи сум се согласил со тебе но за ов не можам:thumbsup:

unnamed1
December 4th, 2006, 17:18
ооо колку погрешна слика имаш за државата..Сосема спротивно..85% од економијата е во Скопје.. Скопје живее колку толку добро зошто цела администрација е во Скопје и секоја добра фабрика е таму..Секое добро работно место е во Скопје..Па не си прошетал по источниот дел од државата да видиш како е таму..Освен некои текстилни фабрики во кои работат и до 12 часа за помалку од 100 евра ни осигурани ни картончиња ни ништо. се е пустелија другото.катастрофа
Ако во Маџарска просек е 500 евра овде просечна плата е 150 евра а мозеби и помалку. Овде невработеноста е рекордна во европа и е некаде и до 40%.Не што не можеме да се споредуваме со Маџарска, туку сме многу многу далеку од нив..
Барем на ова тема имам доста искуство и сум осетил и на сопствена кожа и пак ке ти повторам дека имаш комплетно погрешна слика..За многу работи сум се согласил со тебе но за ов не можам:thumbsup:

Ако во Маџарска просек е 500 евра овде просечна плата е 150 евра а мозеби и помалку

da ne zboruvav za presekot vo celata drzava Makedonija tuku zboruvav edinstevno za Prespanskiot Region ili potocno Opstina Resen, mislev deka toa jasno beshe vo mojot predhoden post. Jas kazuvav deka Prespa e pojaka od Madzarska i toa e realnost. Vo Opstina Resen ima nekolku stranski firmi od Portugal,Holandija i Srbija, za tolkav mal prostor. ajde napravi edna matematika kolku firmi ima vo Skopje i posle racunaj kolku ziteli ima i kolku golem e prostorot i kolkav golem prosek ke izlezi od seto toa.

Mojata slika e mnogu realna za Skopje bidejki koga odam vo Makedonija minimum dva pati odam do Skopje. Mozav slobodno da kazam deka edna tretina od skopje i mozebi povejke Skopje se budi vo 10.00 a sto znaci toa ? deka mnogu nemat rabota i poradi toa privatnata ekonomija e slaba. Kazav mnogu ubavo deka ima nekolku bogati poedinci ali oven niv ?

Ambis
December 5th, 2006, 02:01
Vo Resen isto taka se zivee za Rakometot i nema vrska dali gubat ili ne, sekoj natprevar salata e polna vo Resen sto znaci 1500 gledaci. Treba da se najdi sponzor ne za da se donesi kvalitetni stranci tuku da ima pari da se zadarzat maldincite. Resen ima mnogu talentirani mladi igraci vo pionerska kadetska i seniorskata ekipa i toa e dovolno no treba da ima pari da se zadarzat inace ke patuvat za Skopje vo bliska idnina.

Povejke za nashiot rakomet na linkot, ima info i za Futsal naprevari so Makedonija
http://www.prespasky.com/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=35&Itemid=74

RK Prespa
http://prespasky.com/images/stories/rkprespa.gif
Ova e stvarno smesno da sporeduvas RK Prespa so RK Pelister :howler: :howler: :howler:

Vardar Vestackostalna go upropaste rakometot vo Makedonija i toa a FACT! zato toj tim najjpoke go mrazam i da daj gospod vo idnina isto i niv da gi snajde, realno gledano Borec ima pogolema istorija odnego toj vestacki tim...

unnamed1
December 5th, 2006, 08:06
Ova e stvarno smesno da sporeduvas RK Prespa so RK Pelister :howler: :howler: :howler:


Nikoj ne go sporeduvashe RK Pelister so RK Prespa ? stvarno pocnuva da stanuva smesen forumot.

Edinstevno kazav deka i vo Resen se zivee za Rakometot, znaci deka i vo Resen se saka Rakomet. Inace znam koj klub ima najgolemi uspeci ali za toa nisto ne kazav.

Ambis
December 5th, 2006, 15:32
Odvaj cekam nasite devojki da gi zgazat srbinkite vo prvata utaknica.


Macedonian aim for main round

Qualifying for the main round is the main task for Macedonian handball players at euro2006 in their third European Championship.

So far their best result has been two eight places, 1998 and 2000. Macedonia usually beat at least one favourite at the European Championships. In 2000 in Romania, it was Denmark in the first round and two years before, 1998 in Holland, in the group matches it was Russia.

The only totally new face in Macedonian squad will be Russian born, back-court player Marina Naukovich, former player of AKVA Volgograd and Podravka Vegeta. One month ago she received her Macedonian passport.

Alegra Loki Oholanga from Congo, who plays for Kometal GP, will appear for first time at a womens European Championship. She was not allowed to play at the 2005 World Championship in Russia but made her debut in the play-off games versus Iceland.

Winger Natalija Todorovska (formerly Malahova) quit the national team after she signed for Croatian champion, Podravka. The team will also miss Olga Buyanova in the back-court. Both players took part in the World Championship in 2005 in Russia.

Macedonians Ukrainain coach Andriy Portnoj now will lean on youngsters, Biljana Crvenkovska, Natasa Kocevska, Elena Georgievska, Veselinka Zasovska, Mirjeta Bajramovska, Lence Ilkova and Natasa Mladenovska. Almost the whole team is made up of players from Kometal GP and its sister-club, Eurostandard GP.

Macedonia played in the pre-championship tournament Carpathian Trophy and also five friendly matches with Greece.

http://www.sportresult.com/federations/ehf/HBEURO2006Women/CMS_Files/715_item.asp?root_id=28&node_id=715&item_id=2526

Ambis
December 6th, 2006, 23:04
http://www.vreme.com.mk/images/Image/MJI_7871%20(Small).jpg

РФМ организира публика за мечевите на Македонија

- Контактиравме со повеќе македонски друштва во Шведска и се надеваме на нивна поддршка на ЕП, за натпреварите од групата. Планирани се околу 400-500 навивачи, особено на последниот меч, в недела, кога Македонија игра против Австрија (15 часот) - изјави Марјан Начевски, генерален секретар на РФМ.

Naum utre ke odis na utaknica?

unnamed1
December 7th, 2006, 00:10
Naum utre ke odis na utaknica?


Of course, i would not miss it for anything on this world :thumbsup:

PS! thats i nice pic i will use it as avatar.

unnamed1
December 7th, 2006, 00:19
They are in Sweden now !

http://www.sport.com.mk/WBStorage/Articles/D5FA16FE48EC614B87C2167A8C68DACC.JPG
http://www.sport.com.mk/WBStorage/Articles/4FE635D56913F0419859CAB7AF269FB1.JPG
http://www.sport.com.mk/WBStorage/Articles/98737C2A8E59DB43AE6E362257973EDF.JPG
http://www.sport.com.mk/WBStorage/Articles/BD05D8409BC9824AB7149230DFA6E1D9.jpg

HajdukSplit
December 7th, 2006, 00:25
there are black people in Macedonia :eek: maybe you are modern!

JumboMkd
December 7th, 2006, 00:29
there are black people in Macedonia :eek: maybe you are modern!
That was a special science project. We tried to make a "super handball player" but the scientist mixed something with the colors

HajdukSplit
December 7th, 2006, 00:51
well you are more modern than Serbia I see, took you a while but you finally entered the modern era, do you have Chinese people in Macedonia?

unnamed1
December 7th, 2006, 01:58
Live on MTV1 and Macedonian Radio today at 18.00
Macedonia-Serbia

Live on RTS 17.55 (Serbian TV)
http://www.rts.co.yu/kategorija_program.asp?redosled=prioritet&Category=xtv2sema
17.55 Rukomet [ž] – EP: Srbija – Makedonija, prenos

Last 3 games beetwen the teams
Macedonia-Serbia 30-28 (WCQ) 2005
Serbia-Macedonia 22-21 (WCQ) 2005
Macedonia-Serbia 24-23 (test in Romania) 2006


(Jumbo did you put some money on it ? it wos 6.0 at first, a pure present from god that dont happen every day, later it wos 4.20 and i hope you did bet some cos now its only 1.60)

Betandwin
2/7/2006 6:00
PM, European Championships -, Europe

3Way
Serbia 2.40
X 11.00
Macedonia 1.60

1st Half Handicap
Serbia +1,5 1.85
Macedonia -1,5 1.85

1st Half Totals
Over 25,5 1.57
Under 25,5 2.25

Handicap
Serbia -0,5 2.40
Macedonia +0,5 1.50

Totals
Over 53,5 1.85
Under 53,5 1.85

Which team will lead at halftime?
Serbia and Montenegro 2.10
X 8.00
Macedonia 1.83

Will more goals be scored in the 1st or 2nd half?
More goals in 1st half 2.70
Equal no. of goals 9.50
More goals in 2nd half 1.53

Will the 1st half total be odd or even?
Odd 1.85
Even 1.85

Will the final total be odd or even?
Odd 1.85
Even 1.85

unnamed1
December 7th, 2006, 02:18
Official Squad - Team Macedonia
http://www.sportresult.com/federations/ehf/HBEURO2006Women/CMS_Files/768_item.asp?root_id=28&node_id=768&item_id=2523&act=full&nat=MKD

Info about Partjenko,Boeva and Radulovic
http://www.sportresult.com/federations/ehf/HBEURO2006Women/CMS_Files/678_item.asp?root_id=28&node_id=678&item_id=1754

Info about Andriy Portnoy
http://www.sportresult.com/federations/ehf/HBEURO2006Women/CMS_Files/678_item.asp?root_id=28&node_id=678&item_id=1753


euro06.com meets the championship's youngest player Elena Gjorgjievska
http://www.sportresult.com/federations/ehf/HBEURO2006Women/CMS_Files/452_item.asp?root_id=28&node_id=452&item_id=2572

euro06.com talks to Andriy Portnoy
http://www.sportresult.com/federations/ehf/HBEURO2006Women/CMS_Files/452_item.asp?root_id=28&node_id=452&item_id=2557

unnamed1
December 7th, 2006, 02:46
Infront Sports & Media confirms TV transmision times
The EHF's longstanding TV and Marketing Partner, Infront Sports & Media has published the list of broadcasters from euro2006.

Here is the complete list of stations and the local times and dates matches will be shown:
http://www.sportresult.com/federations/ehf/HBEURO2006Women/CMS_Files/452_item.asp?root_id=28&node_id=452&item_id=2571

http://www.sportresult.com/federations/ehf/HBEURO2006Women/CMS_Files/452_item.asp?root_id=28&node_id=452&item_id=2556
01/12/2006
New video podcast service from euro06.com
Brand new for the European Championship in Sweden is euro06.coms video service.

Every single match from the championship will be available for you to watch on your computer and download an hour after the final whistle.

You can also watch handball on the go on your multimedia player and not miss a single game from Sweden with our new video podcast service.

Simply register for the service, from 7th December, and each match will be downloaded automatically to your computer.

Click on the Match Videos icon to find out more about the new service.

Text: euro06.com


International TV who will show EC live are:

TV4 (SWE)
TV4 Sportexpressen(SWE)
NTV PLUS (RUS)
TV2 (NOR)
TV Zebra (NOR)
TV2 (DEN)
TV Zulu (DEN)
ORF + (AUT)
Sport+ (FRA)
MTV (HUN)
DSF (GER)
MTV1 (MKD)
RTS 2 (SRB)
Slovenia 2 (SLO)
TV Ukraina (UKR)
HTV 2 (CRO)
TVE (ESP)

Ice
December 7th, 2006, 02:50
Before the start, let us familiarize once again with our group and match schedules :

http://download.penov.net/images/preliminarni.JPG

The most important game is played tomorrow !

unnamed1
December 7th, 2006, 03:13
Venues:

Gteborg:
Scandinavium (12 319, all-seater)
http://www.worldstadiums.com/stadium_pictures/europe/sweden/goteborg_scandinavium1.jpg
http://www.worldstadiums.com/stadium_pictures/europe/sweden/goteborg_scandinavium2.jpg

Stockholm
Johanneshov Arena (8 500,all-seater)
http://www.worldstadiums.com/stadium_pictures/europe/sweden/stockholm_johanneshov.jpg

Malm
Baltiska hallen (4000,all-seater)
http://www.malmo.se/sportfritid/stadionomradet/baltiskahallen.4.33aee30d103b8f15916800082443.html

Skvde
Arena Skvde (2800 all-seater)
http://www.skovde.se/templates/S_Article.aspx?id=6719

Schedule
07 DEC 2006 17:00 B GER - POL Scandinavium, Gothenburg
07 DEC 2006 17:45 C RUS - CRO Hovet, Stockholm
07 DEC 2006 18:00 A SRB - MKD Arena, Skvde
07 DEC 2006 18:00 D ESP - NED Baltiska Hallen, Malm
07 DEC 2006 19:15 B NOR - SLO Scandinavium, Gothenburg
07 DEC 2006 20:15 C UKR - SWE Hovet, Stockholm
07 DEC 2006 20:15 A HUN - AUT Arena, Skvde
http://www.euro06.com/

unnamed1
December 7th, 2006, 03:22
Its bigg interest for the Swedish NT, 52.000 tickets have allrady been sold for the Swedish NT games!. Sweden will have great support thats for sure.

If Macedonia make it to the main raund (witch i,m sure they will do cos they only need to beat Serbia) then Macedonia will play in the bigg Scandinavium arena in Göteborg !!!! nanananana nanana annaa that will be soooo coool to give support in that Arena and we will be more Macedonians in Göteborg.

More info about it here and also about the Arena
http://www.scandinavium.se/event.asp?id=276

http://www.scandinavium.se/event_images/276.jpg

MELLANRUNDA (Middelround)
(grupp A mot grupp B)
12 december, 15:00, 3A-3B
12 december, 17:00, 1A-2B
12 december, 19:15, 2A-1B

13 december, 15:00, 2A-2B
13 december, 17:00, 1A-3B
13 december, 19:15, 3A-1B

14 december, 15:00, 2A-3B
14 december, 17:00, 3A-2B
14 december, 19:15, 1A-1B

Harry Potter
December 7th, 2006, 15:47
Naum, na koj natprevar ke istrcas na teren? :D

Ambis
December 7th, 2006, 15:54
Preview: Serbia versus Macedonia

In the opening round Serbia plays against Macedonia, and the result may well determine the final outcome of the group. Qualification against Romania It is the fist time that Serbia plays a major handball tournament under this name. It was a great surprise that the Serbs qualified for the Euro against Romania, but the team has changed a lot since the qualification matches. Coach, Anja Andersen, was replaced by Sandra Kolakovic, and many players are also missing. Some of them, just like the biggest star Bojana Petrovic Popovic, rejected the invitation, others are injured. Younger talents will have to replace them.

A team to be taken seriously

Though the Macedonians have not been very successful in recent years, it is an experienced team that wants to qualify for the main round. Most of them play for Kometal where national team coach, Andriy Portnoy, trains them. They have a good chance of achieving their goals.

Text: Balzs Nemcsik

http://www.sportresult.com/federations/ehf/HBEURO2006Women/CMS_Files/715_item.asp?root_id=28&node_id=715&item_id=2596

unnamed1
December 7th, 2006, 22:58
Eve eden mal izavestaj od mene:

Makedonija - Srbija 25-23 http://forum.kometalfans.com/images/smiles/icon_cool.gif

Cestitki za nashite cupi, mislam deka site trebame da bidme zadovolni od pobedata bidejki celta pred prvenstvoto beshe da se pobedi Srbija i da vlezmime vo vtoriot krug. Mislem deka ke pobedime so 8-10 golovi no pobeda si e pobeda.

Inace bi sakal da komentiram za losiot interes od makedoncite vo svedska, ne gi izbrojav ali povejke od 100 maximum 150 nemase deneska a jas od toa sum razocaran. Zborav so povejke nasi i on kazuvat raboten den i so znam jas :mad: pa povejke od 6 meseci znaat lujgevo koj den se igra pa moze covek da zeme slobodno.

Ocekuvav minimum 1000 no toa ne bese realno i dojdo samo 100, utre sigurno ke dojdat povejke bidejki e petok i se igra vo 20.15 no ne mi se veruva da ima povejke od 500 :thmbdown: Vo Geteborg garant ke ima daleku povejke lujge ali ne mi e jasno ? so sakat ? znaci ako ne se igra pred domot ne izleguvat ???

Od Makedonija nemasi nitu eden ali za nim ima opravduvanje bidejki kartata e izgor skapa.

Nie sto bevme tamu ja bodrevme Makedonija kolku so se mozi, mene licno glasot mi e faten i toa kako, Makedonci izmejgu 15 do 55 godisen vozrast, Imase zeni od 40-50 godisen vozrast, da videvte kako navivat :)

Da se pofalam, Jas licno deneska se zaposnav so komentatorot na MTV, moram da kazam deka stanuva zbor za mnogu dobar covek i so site nas sakase da se pozdravi, mnogu prijaten covek :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Zborav pred i posle natprevarot so nego, se dogovorivme utre da napravime Pizza i edno Pivo zaedno posle natprevarot :thumbsup: pa taka sigurno ke mi kazuva mnogu sportski istori, mnogo dobar i kulturen makedonec :thumbsup: bas mi e milo so se zapoznavme.

Inace za samiot naprevar so da kazam, pocnavme mnogu dobro i igravme odlicen rakomet vo prvite 10-15 minuti a posle kako da fate nekoj zamor ili treme ? sosema tesko odeja rabotive poslednite 10-15 min vo prvoto poluvreme, teknicki greski kolku da sakas. Istoto se sluce vo Vtoriot del, dobar start i odlicna igra prvite 10-15 min a posle povtorno pad poslednite 10 min. Cupite imaat talent ali mene mi se cini deka problemot lezi vo fyzicki plan, pa posledno vreme citam deka mnogo od nim pusat cigari i pijat mnogu kafe i ne ziveat zdravo !! taka da padot posle 15-20 min vo sekoe poluvreme e poradi ova ?

Cestitki do golmankata Andreeva, moj favorit :) fenomenalno igrase, dobra bese i Naukovic. Malce me cudi zas Portnoj ne ja stavi Klara Boeva vo Igra ? mozebi nasiot najdobar bek ! proglasena za najdobar igrac vo Romania pred nekoj nedeli ali deneska ne dobi nitu edna minute so e cudno.

Se vide deka Todorovska fali, Dragana Pecevska igra na ta krilna pozicija namesto Natalija, Pecevska ima talent ali obicajno igra na drugata strana kako krilo bidejki ne shutira so leva.

Utre ceka tezok naprevar ! Makedonija-Madzarska, dodeka nasive igrat rakomet 60 min a ne 30 togas ima sansi, se nadevam deka i Boeva ke dobie sansa. Inace Boeva e komsivka so ciskomi vo Vlea.

MUCANA
December 7th, 2006, 23:31
Da se pofalam, Jas licno deneska se zaposnav so komentatorot na MTV, moram da kazam deka stanuva zbor za mnogu dobar covek i so site nas sakase da se pozdravi, mnogu prijaten covek :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Zborav pred i posle natprevarot so nego, se dogovorivme utre da napravime Pizza i edno Pivo zaedno posle natprevarot :thumbsup: pa taka sigurno ke mi kazuva mnogu sportski istori, mnogo dobar i kulturen makedonec :thumbsup: bas mi e milo so se zapoznavme.
Коментаторот, Зоран Видевски, долго време беше спортски коментатор во македонско радио.Има големо искуство со македонскиот фудбал долги години помина во емисијата Спорт Музика Спорт, вршејки директни преноси од фудбалските мечеви ширум нашата земја, па беше префрлен во телевизија. Затоа има што да ти каже за нашиот фудбал..а и за ракометот.
Добар апетит...

unnamed1
December 8th, 2006, 00:31
Fala ! ke bide interesno.

Mucana regestriran si na kometal forum ? dene si martinmak ?

MUCANA
December 8th, 2006, 01:21
A ne ne sum na nikoj drug sportski forum...a najmalku na kometal.

unnamed1
December 8th, 2006, 01:28
Nitu Komiti forum ? aj priznaj deka zirkas malce tamu :D Se regestirav deneska na Komiti ali nesto zaebava, inace redovno citam.

Bitola zasto nema sportski forum, mislam pelister ?

MUCANA
December 8th, 2006, 01:40
Nitu Komiti forum ? aj priznaj deka zirkas malce tamu :D Se regestirav deneska na Komiti ali nesto zaebava, inace redovno citam.

Bitola zasto nema sportski forum, mislam pelister ?

hahaha
Ne stvarno nemam mnogu vreme za po sportski forumi.Zatoa striktno se drzam na XT,i ubo mi e:embarass:
Da ti kazam pravo zastapenosta na Internetot vo Bitola kako i vo ostanatite gradovi,spored nekoi statisticki podatoci e mnogu pomala otkolku vo Skopje.Toa mislam deka e najglavnata pricina za stagnacijata na bitolskite forumdzii

unnamed1
December 8th, 2006, 15:35
Aj lujge sledejtego Natprevarot deneska od pocetok do kraj ! denes ili so austria ke napravam politicka demostracija, ke se odlucam pokasno, mozebi nemam da patuvam za utakmicata so Austria bidejki se e resheno sega odime ponatamu. Ke se odlucam posle dali ke odam ili ne.

Aj se citame utre, odam sega i ke se vratam u polnos bidejki ke bidam so komentatorot vecerva.

Harry Potter
December 8th, 2006, 18:46
nekoj neka snima denes! :) jas nemam lenta, a ubavo bi bilo da iame snimka od vleguvanjeto na Naum vo teren.

JumboMkd
December 8th, 2006, 18:52
Јас изгледа нема да можам да ја гледам, а и видеото ми е расипано
Дајте стварно некој ако може да ја снима

Ice
December 8th, 2006, 19:27
Jas ke ja snimam. Imam TV kartica na laptop-ot. :)

Posle ako Naum napravi nesto interesno(:)), ke go isecam toj del i ke go postiram tuka za site da go vidat :) .

Ice
December 8th, 2006, 19:29
Postiram premnogu ' smileys ' u moite postovi, neli ? :D

Harry Potter
December 8th, 2006, 19:46
Postiram premnogu ' smileys ' u moite postovi, neli ? :D

ne be nema gajle, i jas ponekad praam taka ;)

JumboMkd
December 9th, 2006, 09:16
Абе што се случи со Наум? Влезе ли на терен?
Не ја гледав вчера утакмицата

unnamed1
December 9th, 2006, 10:30
Aj ne zaebavajte http://forum.kometalfans.com/images/smiles/icon_lol.gif dali nekoj stvarno si pomisle deka ke vlezam u turen ? da mozebi ako bev sam i bes tri grama mozok. No koga imas rodnini vo MK, zena i ta so rodnina, i rodnini na tribinite (tetin, brecedi i dva zetoj od bracidi) apla tesko deka takvo nesto bi go napravil i so injekcija teska droga. Gledam rubriki i sliki na MS pred mene, politicki prekin na natprevarot http://forum.kometalfans.com/images/smiles/icon_lol.gif

Kako drugo postoi sansi EHF da ja kaznat i makedonskata federacija dokolku se napravi nesto takvo bidejki tie se odgovorni i ako vo realnosto ne se odgovorni.

Tuku da kazam deka cera prekrasno si pominav so Videvski i Trpevski (Trpevski ima edna kerka so bila poznata spord nego, se vika Iskra, imase da tropa tapanot letovo dokolku ne bev zenat bidejki ne bila zenata pa se zezavme okolu toa :) ) super se dvajcata. Znat da tocat pivo i rakia :smileani: prvo bevme vo eden gratski bar vo Skövde a okolu 1 satot ojdovme vo Hotelot kade so sedavme negde do 3 i pol satot.. Mi dado broj dokolku idam vo Skopje :thumbsup:

Inace vo ist hotel se so nacionalniot tim i nikoj ne bese legnat lool, da kazam deka Bojkov i Portnoj pia pivo u polnos pa taka da ne kazuvat mnogu za cupite http://forum.kometalfans.com/images/smiles/icon_lol.gif

Se pozdraviv so Naukovic i so Radulovic, Naukovic ima prekrasni oci, lepotanka, i ova Kocevska e cist fotomodel spored mene:lick:

Inace cera zborav so Vlado Spasevski so raboti vo presedatelstvoto vo Makedonskiot sojuz vo svedska (Vlado mi e zet od prva braceda)http://www.makedonskisojuz.com/maksidan.htm

Kiril go znae Vlado mnogu dobro pa moze sam da go opita bidejki bese vraboten vo sojuzot za maldincite i taka se zapozna.

Vlado i mojot Tetin cera mi kaza deka Makedonskiot sojuz mu nudel besplaten prevos za Makedonci vo Malmö,Helsingborg i Halmstad za utakmicata so Austria!! besplaten prevos so Avtbusi lujge !! a znajte kolku se prijavija ? nitu eden !!!!!!!! :embarass:

Toa se kazuva za Makedoncite vo Svedska, onie so stvarno se interesirat mozat da se brojat na 5 prsti a drugite vejke vo realnosta ni najmalku gi interesirat za MK, toa vreme pomina negde 1998-2000 i nema nikogas da se vrati.

Barem si mislev deka on so se pravt golemi patrioti na internet ke dojdat osobeno koga mu e platen prevosot ali i toa ne mozelo.

Nasa diaspora lool, samo vo crtan film -)))

unnamed1
December 9th, 2006, 10:40
Inace do samata utakmica so da se kaza ? kako prvo Madzarska zaedno so Russija i Norveska se favoriti za prvo mesto pa taka ne ocekuvav pobeda.

No nasite pokaza deka mozat da se drzat so Madzarkite koga e fysikata so nim no cera povtorno se potvardi vo so lezi problemot a toa e vo fysikata kako so bese slucajot so Srbite zavcera, prvite 15 min odlicni so Srbite a posle zamor. Nasive ima kondicija za 15 min, prvite 15 min Makedonija gi dobi so 8 sprema 7, a poslednite 15 min Mazarska gi dobi so 9 sprema 2... Toa se kazuva.

Koga si umoren togas ne raboti mozokot kako so treba i bas togas pravis teknicki greski.

Nasive cupi se pusaci i toa ne bilo lagi vo vesnicite.

darkos4
December 9th, 2006, 13:55
Nasive cupi se pusaci i toa ne bilo lagi vo vesnicite.
so pusat naum?:rollani: :pp

unnamed1
December 9th, 2006, 14:05
so pusat naum?:rollani: :pp

Domasno Meso :D

Iron Lion Zion
December 9th, 2006, 14:08
Наташа Коцевска убедливо е најубавата ракометрка, нема коментар околу тоа.

JumboMkd
December 9th, 2006, 15:17
Наташа Коцевска убедливо е најубавата ракометрка, нема коментар околу тоа.
http://www.vest.com.mk/images/%7BFD723F65-A38B-4EED-A60A-6A607BB21352%7D_natasa-2.jpg
:lick: :lick: :lick:

NaMeK_Mk
December 9th, 2006, 15:17
Наташа Коцевска убедливо е најубавата ракометрка, нема коментар околу тоа.
:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

unnamed1
December 9th, 2006, 15:30
She wos much more sexy with long hair ! should have not cut it, I like women with short hair but it dont suit here. Natasa eyes are very beautiful from short diastance.

Lol at least it will be full busses from Geteborg tomorrow, but only cos the soccer clubb pay the tripp GRATIS.

http://www.laget.se/public_lag/default.asp?lagid=122@13@106@29@116&page=nyhetsarkiv&intNewsId=132798

Åk gratis till Skövde för att se handbolls damerna i EM!!
Hej allihopa!

Dags att heja fram Makedoniska damhandbolls landslaget i EM.

Det kommer gå två bussar ifrån Göteborg den 10/12. En är redan uppbokad. Den andra finns det fortfarande platser kvar i om ni är intresserade hör av er till Milan på 0707-655020. Först till kvarn!! Man är bara borta under dagen.
Buss resan är GRATIS men man får betala inträde själv för det får man se två matcher.

Harry Potter
December 9th, 2006, 16:36
Aj ne zaebavajte http://forum.kometalfans.com/images/smiles/icon_lol.gif dali nekoj stvarno si pomisle deka ke vlezam u turen ? da mozebi ako bev sam i bes tri grama mozok. No koga imas rodnini vo MK, zena i ta so rodnina, i rodnini na tribinite (tetin, brecedi i dva zetoj od bracidi) apla tesko deka takvo nesto bi go napravil i so injekcija teska droga. Gledam rubriki i sliki na MS pred mene, politicki prekin na natprevarot


nemas pojma na kolku luge vcera in rekov deka eden Makedonec od Svedska ke vleze na teren :wallbang:

Iron Lion Zion
December 9th, 2006, 16:47
nemas pojma na kolku luge vcera in rekov deka eden Makedonec od Svedska ke vleze na teren :wallbang:
:howler: :howler: :howler: :pp :pp :pp
It's payback time. , .

unnamed1
December 9th, 2006, 17:55
Solun na pola makedonija mu kaza deka Zola ke igra za Rabotnicki pa taka eve vrajkam vo imeto na Solun :pp inace i ja bev dosta nervozen ta vecer bidejki se izradvav -))))) ali nisto.


Abe vidi Potter, ke vlezam na teren obejkam :pp , ali pod uslov ti da go napravis prv vo Kale ili na Gratski :D

TMRO
December 10th, 2006, 04:59
Champions League, 1/8-finaler, 2. kamp, mænd:
KIF Kolding-Veszprem 31-28 (14-14).

KIF Kolding: Henrik Møllgaard 6, Jesper Nøddesbo 6, Lasse Boesen 5, Mads Forslund 4, Simon Kristiansen 3, Joacim Ernstsson 3, Bo Spellerberg 2, Christian Hjermind 2.

Veszprem: Kiril Lazarov 10, Nikola Eklemovic 7, Gergo Ivancsik 2, Marian Cozma 2, Ivan Lapcevic 2, Csaba Tombor 2, Peter Gulyas 1, Gyula Gal 1, Marko Vujin 1.

Diskvalifikation: Ivan Lapcevic, Veszprem .
Udvisninger: KIF Kolding 5, Veszprem 8.
Tilskuere: 2.575.
Veszprem videre med 60-53 samlet.

unnamed1
December 10th, 2006, 09:55
Bravos Kiril !!!!!!! najdobar rakometar vo Svetot !!!

http://championsleague.eurohandball.com/index.asp?page=20071021X

Lani bese prv strelec vo ligata na shampioni i godinava istovo ke bide..

NaMeK_Mk
December 10th, 2006, 16:43
I'm to disgusted to put in to words, how i feel after this game.
I hope those refs get banned for life.
I can take comfort in the fact that Vardar beat those Greeks again.

Harry Potter
December 10th, 2006, 19:47
mame im ebam na toa nacisticko-romanskite kopilinja od sudii! samo zaradi niv ke startuvame bez bodovi vo vtorata faza i avtomatski sme onevozmozeni da se borime za visok palsman. Se nadevam Avstrija ke go jade od site ostanati! :frustrat: :frustrat: :frustrat: :frustrat: :frustrat:

unnamed1
December 10th, 2006, 20:41
Bravos Vardare, bes nikakov problem se eleminira ekipa so dosta dobro se natprevaruvashe vo ligata na shampioni so dve pobedi..

Vardar ima mnogu silen tim, ima dobra ekonomija, dobro ograniziran, odlicen trener i solidni igraci.. Moze da se stigne do finale..

JumboMkd
December 10th, 2006, 22:38
Наум дај кажи што беше тоа трансперентот прееска "te sakame KUME PROSTI"??? :)

Harry Potter
December 10th, 2006, 22:39
se nadevam deka Vardar ke stigne do finale i konecno nekoja nasa maska ekipa ke zeme zlaten medal

Harry Potter
December 10th, 2006, 22:40
Наум дај кажи што беше тоа трансперентот прееска "te sakame KUME PROSTI"??? :)


toa Naum barase proska od kumot vo Resen :D :howler:

Ice
December 10th, 2006, 22:45
hehe ...

unnamed1
December 10th, 2006, 23:10
Da jas letoska napraiv nekoa pizdarija pa sega preku ekranite baram mir :pp

Iskreno da kazav jas vo prvoto poluvreme sedev nad nim i ne mozev da vidam so pisuvase i ne i pojma nemam za so stanuva zbor.. Vidov eden golem carsav i tolku.

Vo prvoto poluvreme jas bev nametnat so (golemo) staroto zname pa mozebi ke se setiti bidejki me kaza. za vtoroto slegov na prviot red vo linija so golot za da go dekoncetriram sudijata so zakani ali ne pomogna i toa, edinstevno toj smena strana, dojdo 3 cuvari i toj si prodolze vo ist mafia stil.

Spored bracedmi me kaza dva pati..

unnamed1
December 11th, 2006, 17:17
http://www.vreme.com.mk/images/Image/kire%20lazarov%202.jpg
(2006 vo Ohrid Kiril Lazarov protiv Estonia)


ПОШИРОК СПИСОК ЗА ЈАНУАРСКИТЕ КВАЛИФИКАЦИИ

Првиот собир Стрезовски го закажа за 20 декември во скопскиот хотел „Континентал“. Квалификациските дуели почнуваат на 3 јануари против Луксембург во Струмица. Во група се уште и Србија и Израел, а првите две репрезентации обезбедуваат место во баражот, кој треба да се игра во јуни идната година.

Список на Стрезовски

Голмани
Кирил Колев (Металург)
Златко Даскаловски (Вардар Про)
Борко Ристевски (Алхесидас, Шпанија)

Бекови
Бранислав Ангеловски (Металург)
Филип Миркуловски (Металург)
Лазе Мајнов (Вардар Про, 2007 CMB Valladolid, Spanija?)
Наумче Мојсовски (Вардар Про)
Велко Марковски (Вардар Про)
Горан Кузмановски (ИБВ, Шпанија)
Кире Лазаров (Веспрем, Унгарија)
Филип Лазаров (Плер, Унгарија)
Радослав Стојановиќ (Голд клуб, Словенија)
Ацо Јоновски (Сен Отмар, Швајцарија)

Пивоти
Ванчо Димовски (Голд клуб, Словенија)
Левко Наумовски (Металург)
Александар Зарков (Металург)

Крила
Иван Марковски (Металург)
Гоце Макалоски (Металург)
Владо Неданоски (Вардар Про)
Стевче Алушовски (Вардар Про)
Александар Јовиќ (Вардар Про)

Spored mene sostavot e oki osven dve igraci so ne se vo spisokot, Misevski sho brani vo Norveska trebase da bide namesto Kolev I Temelkov Levo Krilo so igra vo Bundesliga Germanija trebase da bide namesto Markovski. Ja ne znam kako Strezovski gi zema Kolev i Markovski namesto Temelkov i Misevski.

http://www.vest.com.mk/default.asp?id=128073&idg=6&idb=1943&rubrika=Sport
ЛИГА НА ШАМПИОНИ
Десетка на Лазаров и Стојановиќ

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=10&tabid=1&EditionID=952&ArticleID=62945
КПК: ПАНЕЛИНИОС - ВАРДАР 22-25
Вардар се пласира во четврт-финалето

Harry Potter
December 11th, 2006, 18:01
Da jas letoska napraiv nekoa pizdarija pa sega preku ekranite baram mir :pp

Iskreno da kazav jas vo prvoto poluvreme sedev nad nim i ne mozev da vidam so pisuvase i ne i pojma nemam za so stanuva zbor.. Vidov eden golem carsav i tolku.

Vo prvoto poluvreme jas bev nametnat so (golemo) staroto zname pa mozebi ke se setiti bidejki me kaza. za vtoroto slegov na prviot red vo linija so golot za da go dekoncetriram sudijata so zakani ali ne pomogna i toa, edinstevno toj smena strana, dojdo 3 cuvari i toj si prodolze vo ist mafia stil.

Spored bracedmi me kaza dva pati..

go vidov coekot so golemoto staro zname ali sea ne mi teknuva kako izgledase, steta :)

ali krpata bese zakon :D "Te sakame kume Prosti" :howler:

unnamed1
December 11th, 2006, 18:24
go vidov coekot so golemoto staro zname ali sea ne mi teknuva kako izgledase, steta :)

ali krpata bese zakon :D "Te sakame kume Prosti" :howler:

Da toj bev jas !!!!!!!!!!!! :thumbsup:

Za krpata baram na povejke internet strani slucajno dali slika nekoj, sakam da go vidam textot ali izgleda nitu edna web stranica ima slika od toa :thmbdown:

unnamed1
December 11th, 2006, 19:35
Ovaj natprevar ke go sledav na mesto

http://www.fibaeurope.com/cid_f43ulKJBGLcVnbH-aqLVu2.gameID_5202-B-6-6.compID_qMRZdYCZI6EoANOrUf9le2.season_2007.roundI D_4947.teamID_.html
25 August 2007
Sweden-Macedonia11.08.2007 vs EST (A)
15.08.2007 vs SWE (H)
22.08.2007 vs EST (H)
25.08.2007 vs SWE (A)


Cel Raspored za site ekipi
http://www.fibaeurope.com/cid_f43ulKJBGLcVnbH-aqLVu2.pageID_I1l-rOeIGZw8bjIew7KzQ0.compID_qMRZdYCZI6EoANOrUf9le2.s eason_2007

Kvalifikaciski turnir na neutralen teren (toa ke bide vo Madrid)
Pocnuva
29.08.2007 do 31.08.2007
Polufinale i Finale

Evropskoto vo Madrid pocnuva 03.09.2007 i ke trae do 16.09.2007Inace imame dosta presmetki so evrejte, Ova godina imavme 2 vo Kosharka, slednata godina ke imame 2 vo Fudbal, 2 vo Rakomet i najverovatno uste edna premetka vo Kosharkata so Israel vo Madrid, falese samo vo Odbojkata da igrame so nim vo A Divizijata, Zdrebot za A Divizijata vo Odbojka ke bide slednata godina.


Raspored Kvalifikacii Rakomet (Mazi)

1. Macedonia 0 0 0 0 0 : 0 0 0
1. Serbia 0 0 0 0 0 : 0 0 0
---------------------------------
1. Israel 0 0 0 0 0 : 0 0 0
1. Luxembourg 0 0 0 0 0 : 0 0 0

Prvata i vtorata plasirana ekipa ide na baras za evropsko

03.01.2007
Macedonia : Luxembourg (Strumica) (18.00)
06.01.2007
Luxembourg : Macedonia (Luxembourg) (19.00)
10.01.2007
Israel : Macedonia (Rahanana) (18.00)
13.01.2007
Macedonia : Israel (Skopje) (18.00)
17.01.2007
Macedonia : Serbia (Ohrid) (18.00)
20.01.2007
Serbia : Macedonia (Nis) (19.00)

Ja mislam deka utakmicata so Srbija trebase da se igra vo Bitola namesto vo Ohrid, Utakmicata so Israel vo Ohrid namesto vo Skopje...

Za utakmicata Makedonija-Srbija ke imase 6.000 garantirano vo Bitola Mladost, ke bese vulkan. Greska od federacijata

Ambis
December 11th, 2006, 22:09
Nas sekogas ni e kriv sudijata ili pak mora da e mestena rabota, realno gledano se vide kolku mozime i so srbinkite odvaj se ozvlecivme na kraj iako so 7 razlika vodevme na pocetok a i da se potstetime proslata godina na svetskoto vo Rusija totalno rezil bevme ako pamtam tocno samo so congo tepavme. Ne go gledajte Kometal poketo igraci na Kometal ne se od kaj nas pa i vo reprezentacijata imavme afrikanka i ukrainki sto igraja za nas. Aj sega zdravje mozi ke se radvame na medajla vo karate, sah ili kuglanje. :notlist:

Ambis
December 12th, 2006, 03:36
Za utakmicata Makedonija-Srbija ke imase 6.000 garantirano vo Bitola Mladost, ke bese vulkan. Greska od federacijata
Vo pravo so no RFM ne sakat da ima vulkan atmosfera tie sakat da ima obicno navivanje so slukanje i sedenje so racete na gazo basically teatar atmosfera i toa sto posto ke go ima vo Ohrid. Bravos RFM i ova cist dokaz deka ja mrazat Bitola i nisto cudno RFM da mu plate ubaj pari na upravata na Pelister i toj bosanskiot tim vo challenge kupot samo za da ne se igra vo Bitola posto EHF e garant protiv nas posebno ckembarite i skinerite. **** YOU RFM i EHF! :finger:

MKD Fanatico
December 12th, 2006, 14:33
ce gleda li nekoj MKD vs POL rakomet?
psle vakov Skandal:excited: so go napravija romancite:ass: so nas
:mad: :mad: :mad: :mad:

Harry Potter
December 12th, 2006, 16:15
gleam momentalno, samo so se vrativ od fakultet i so da vidam!? vodevme 6 razlika i Polska napravi presvrt!! sea se brkame

MKD Fanatico
December 12th, 2006, 18:27
gleam momentalno, samo so se vrativ od fakultet i so da vidam!? vodevme 6 razlika i Polska napravi presvrt!! sea se brkame

Neznam so da kazam:frustrat: vodevne so 6 gola raslika i togas istoto kako so i bese so Avstrija :yuck:
Pat vo nasa Igra sudite ne kaznat sa gluposti 7 pena li sa koj se 5 besvesa dadeni:frustrat: :frustrat:

me interesira ima li nekoj gledani drugi utakmici na ovoj EP samo na
nas li ni davat grensi odluki ili isto na drugite

unnamed1
December 12th, 2006, 19:07
Vo pravo so no RFM ne sakat da ima vulkan atmosfera tie sakat da ima obicno navivanje so slukanje i sedenje so racete na gazo basically teatar atmosfera i toa sto posto ke go ima vo Ohrid. Bravos RFM i ova cist dokaz deka ja mrazat Bitola i nisto cudno RFM da mu plate ubaj pari na upravata na Pelister i toj bosanskiot tim vo challenge kupot samo za da ne se igra vo Bitola posto EHF e garant protiv nas posebno ckembarite i skinerite. **** YOU RFM i EHF! :finger:

Vo Ohrid se polni biljanin izvori koga igra makedonija ali badiala bidejki ne znaat da navivat. Vo Bitola se polni Mladost i znaat vulkanski da ja bodrat Makedonija.

5.000 gledaci vo Biljanin Izvori koga igra Makedonija ali familjarna publika. Se sejkavam koga igrashe MK kosharka protiv Grmanija i Hrvatska vo Biljanin pa i Rakomet, polno ali za zal familjarno i nema vistinski pritisok.

unnamed1
December 12th, 2006, 19:45
Steta Makedonija, deneska ispustija sigurna pobeda poradi zamor so moze drugo da bide ??? vo prvite 30 min se gleda deka imame talent, kombinaci, krilata dava golovi se koristese i pikerot ali vo vtoroto golem pad, pa se gledase deka nema kondicija. Vo vtoriot del kako vo zid da udira nasive. Nema ista brzina vo akcijata vo vtoriot del pa zato mu bese lesno na Polskata odbrana isto taka nasata odbrana padna od zamorot.

raka na srce denska penalite beja cisti penali vo vtoriot del a tie padna poradi zamorot vo nasata odbrana, ne gi pokriva mestata kako so treba i poradi toa praveja penali. Mozebi malce pretera sudijata koga izbarka dve nasi igraci pri vodstvo 33-31 5 min pred krajot, igra skoro dve minuti so dva igraci povejke i poradi toa dojde i presvartot no nasive igraci ne trebas da dojdat do takva situacija deneska.

Cestitki do Vale so deneska go odigra nejziniot 200 natprevar za Makedonija steta so ne pobedivme.

Dragan Pecevska ja smetav za edna od najtalentirani krila vo evropa ali ta nisto ne pokaza, promasuva ziceri vo vazni momenti..

Marina Naukovic, tolku golovi so dava tolku golovi primame po nejzini greski..


Cupive imaat talent ali badiala koga ne ziveat sportski toa apla se gleda vo igrata. Vo nasiot tim ili se debeli ili kako stici ! samo tri igraci imaat muskuli, Loki,Radulovic i Portjanko..

Koznet so si velat komentatorite od drugive drzavi ? sigurni se cudat koga gi gledat nasive ili debeli ili stici a evropsko se igra..

Mozam da garantiram dodeka nasive nabijat povejke kondicija i povejke muskuli vo GYM siguren sum deka ke bidime vo topp 3, garant !!!

Ali mora da se smeni mentalitetot kaj nasive cupi ! treba nekoj da gi fati za uvo i toa jako. Natasa Kocevska povejke slika so mobilnot namesto da ja prati igrata od klupa, se pusi cigari i se piee kafe, legvat kasno, i ne jadat zdrava hrana, pa kako taka ???

unnamed1
December 12th, 2006, 20:04
Bjerringbro-Silkeborg A/S(DEN) : C.BM. Ademar Leon(ESP)
C.S. HCM Constanta(ROM) : RK Zagreb(CRO)
HC Vardar PRO - Skopje(MKD) : RK "Bosna" Sarajevo(BHI)
HSV Hamburg(GER) : HC Portovik Yuzhny(UKR)

Vardar Pro povtorno dobi eden posakuvan protivnik, bosancite ili ukraincite. Sigurno igrame polufinale

http://www.rkbosnasarajevo.ba/
http://www.rkbosnasarajevo.ba/bosanski/vijesti.html
http://www.rkbosnasarajevo.ba/bosanski/foto-galerija.html#ligaprvaka

Nakon odlično odigranih utakmica u osmini finala Kupa pobjednika kupova, rukometaši Bosne su za protivnika u četvrtfinalu dobili skopski Vardar, što je objavljeno na današnjoj konferenciji za novinare održanoj u Sarajevu. RK Bosna prvu utakmicu igra u Skoplju 24/25. februara 2007. godine, a revanš je sedam dana kasnije u Sarajevu, što je prema riječima rukometaša Muhameda Toromanovića, jako dobro.

PRCO_KS
December 12th, 2006, 22:30
Bjerringbro-Silkeborg A/S(DEN) : C.BM. Ademar Leon(ESP)
C.S. HCM Constanta(ROM) : RK Zagreb(CRO)
HC Vardar PRO - Skopje(MKD) : RK "Bosna" Sarajevo(BHI)
HSV Hamburg(GER) : HC Portovik Yuzhny(UKR)

Vardar Pro povtorno dobi eden posakuvan protivnik, bosancite ili ukraincite. Sigurno igrame polufinale

http://www.rkbosnasarajevo.ba/
http://www.rkbosnasarajevo.ba/bosanski/vijesti.html
http://www.rkbosnasarajevo.ba/bosanski/foto-galerija.html#ligaprvaka

this is funny competition, it's something like football intertoto cup.. i didn't forget uefa cup, but ehf cup is intertoto..

..i expect you in semi finals against the best handball club in this part of europe ever - Rk Zagreb, it would be very interesting, not on the field so much, but on forum certainly..

unnamed1
December 13th, 2006, 14:17
this is funny competition, it's something like football intertoto cup.. i didn't forget uefa cup, but ehf cup is intertoto..

..i expect you in semi finals against the best handball club in this part of europe ever - Rk Zagreb, it would be very interesting, not on the field so much, but on forum certainly..

No no no no no, Challenge Cup is like Intertoto cup, no ranking points involved also the bigg handball clubb nations Germany and Spain dont send any teams to this torny, Also France,Hungary and Denmark dont have any teams in Challenge Cup...

WE will be in Semifinal but the away game in Sarajevo could be hard since they have 5000-6000 Public in Skenderija every euro cup game, we should win by 7-10 goals at home.. Would be nice to play Zegrab in Semifinal and take revenge for the Semifinal loss two years ago, today Zagreb is a bit weaker and Vardar are stronger then two years ago. Since we will beat you i looking forward to the forum dueal ;)

Zagreb hade 7000 public against Flensburg, will be hard but we will beat you :)

Zagreb
http://europeancup.eurohandball.com/index.asp?mode=7&comp=2&ctrl=1&saison=2007&id=1811
Vardar Pro
http://europeancup.eurohandball.com/index.asp?mode=7&comp=2&ctrl=1&saison=2007&id=1918

BTW Gold Clubb and Celje are bothe out :pp

Look who leed the goal scoring list
http://championsleague.eurohandball.com/index.asp?page=20071021X

Look who won it last year
http://championsleague.eurohandball.com/index.asp?page=200610215,-1#scroll

Its not Balic :)

This is the team who will win the female CL this year :thumbsup:
http://championsleague.eurohandball.com/index.asp?page=20071042X,1987#scroll

unnamed1
December 13th, 2006, 15:12
So tresat nasive mediumi beskrajni gluposti ?
http://www.utrinskivesnik.com.mk/?ItemID=71F7D509190E0D4FB1163190B7FC156B
http://www.vecer.com.mk/?ItemID=B963DECFA0054A408FD6415FF34C206F

The Greek Fiba President is a Macedonian lover :rollani: he wos in Macedonia last day but this things he tell every nation he go to, you can host you can host. He hade no ther option to give Lokomotiva a fine since it is in the Fiba law book. Small thing who dont matter he do so people can say look, but when it realy matters we did see the reality in Skenderija Sarejevo. Not only the reff horror the last 10 min but also before the game the organizator did sned our players just 20 min before the game from the hotel with purpose and normaly the game should have been playd again and BIH federation would gett a ultra huge fine.

If he would have love us we would have playd in EC by now. simpel as that...

unnamed1
December 13th, 2006, 16:19
http://star.utrinski.com.mk/?pBroj=2186&stID=76980&pR=11

Натурализираниот Македонец Рајан Стак им се заблагодари на фановите за огромната поддршка која во текот на квалификациите му ја дадоа на А-тимот, и во краткото, меѓутоа многу емотивно обраќање, изјави: Поразот на дуелот во Сараево навистина многу боли, особено ако се земат предвид сите непријатности кои ги доживеавме за време на престојот во оваа земја. Блокадите и класичното попречување за да стигнеме на време до салата во која се одигра натпреварот, е притисок што досега не сум го видел, а ние и во такви услови го одигравме најдобриот меч откако сум јас во редовите на репрезентацијата на Македонија. Мојот апел до сите е дека во овие моменти никој не смее да биде негативен кон овој состав и капацитетот и потенцијалот со кој располага македонската репрезентација, бидејќи таа сигурно ќе успее во намерата да се пласира на едно големо кошаркарско натпреварување", заврши Стак.

Се наоѓавме само на 50 секунди од пласманот на ЕП, истакна селекторот Јорданчо Давитков. Поголемиот дел од своето излагање тој го посвети на последната средба во групата против БиХ во Сараево, на тенденциозниот притисок што го направија домаќините пред и за време на мечот, како и на големиот број ситни технички пропусти во организацијата со кои домашната селекција стигна до, според него, сосема незаслужена победа.

Без центрите Стак и Гечевски и донекаде капитенот Стефанов во финишот на мечот во кој постојано ја имавме контролата на резултатот и играта, ја изгубивме доминацијата под кошевите и само една погрешно упатена топка во последните секунди, за жал, го реши прашањето на победникот. Не заслуживме да загубиме во Сараево, но така е тоа во спортот, во случај кога на овој пораз му претходеа многу неспортски работи со кои во тој момент не можевме да се справиме", истакна Давитков и во негов стил дополни: Веднаш по завршувањето на мечот на моите колеги од репрезентацијата на БиХ им реков дека не беше в ред начинот на кој тие стигнаа до победата, но кому сега му е важно сето тоа".

Harry Potter
December 13th, 2006, 20:39
Makedonija - Norge 13:28

no further coments

Ambis
December 13th, 2006, 21:12
Makedonija - Norge 13:28

no further coments
Poarno da ne igravme... :thmbdown: :scream:

unnamed1
December 14th, 2006, 15:16
http://www.sport.com.mk/WBStorage/Articles/39227A0443608B40B53CB410F2C4B6D2.jpg

http://www.sport.com.mk/?ItemID=C92723B28D8E1E459A24B78F8156B6EA

Меч со шампионски шарм
ВАРДАР ПРО - МЕТАЛУРГ 19:00

http://www.sport.com.mk/?ItemID=8CC7C2E11C98934CA838E68B97036FAF
Кошарка


НАТУРАЛИЗИРАНИОТ МАКЕДОНЕЦ НАЈЗАСЛУЖЕН ЗА ПОБЕДАТА НАД ФЕНЕРБАХЧЕ
Вилкинсон и Арис го освоија Истанбул
Двете први средби од 8. коло од Евролигата се одиграа во иста група, а по нив европскиот шампион ЦСКА Москва се задржа на врвот на групата Ц, Арис малку мрдна нагоре, додека Наполи и Фенербахче Улкер паднаа надолу кон дното на табелата.
Гостите беа многу посреќни во Истанбул каде Арис со 86-80 успеа да слави над Фенербахче Улкер. Најзаслужен за победата на грчкиот претставник беше натурализираниот Македонец Мајкл Вилкинсон, кој средбата ја заврши со 24 поени (1-1 за 3п., 9-11 за 2п., 3-3 за 1п.) и пет скокови

Тау Керамика - Олимпијакос (синоќа)

Wilkinson ili Stack ?


ВЛАДО ИЛИЕВСКИ, НЕ ПО СВОЈА ВИНА, ВО УЛОГА НА "ЧЕКАЧ"
http://www.sport.com.mk/?ItemID=AD1F1A643CFCF04D84C612B230C7A55A


http://www.sport.com.mk/?ItemID=F83146350631B94FBF1C401814948AAB
ШАМПИОНОТ СИНОЌА ПРОТИВ ГРЧКИ ПАОК ЈА ПОЧНА ФИНАЛНАТА ПОДГОТОВКА ЗА 1/8 ФИНАЛЕТО ВО ТОП-ТИМ КУПОТ

Во Градски парк стартува операцијата "Иску Волеј"

Harry Potter
December 14th, 2006, 18:53
povtorno zagubivme, ne mi teknuva na rezultatot. i definitivno sve 12to mesto, slabo, mnogu slabo!

TMRO
December 15th, 2006, 01:33
[QUOTE=Naum]

Wilkinson ili Stack ?
[QUOTE]

Pa i dvajcata imaat Makedonski pasos

unnamed1
December 15th, 2006, 14:21
Da ali za zal novite zakoni vo FIBA (Vejke lani) kazuvat deka edinstveno moze eden igrac so ne e roden vo MK da se koristi, toa vazi za site..

No ne sum tolku siguren povejke deka Stack e pred Wilkinson, posledno vreme Wilkinson igra podobro od Stack vo Evropa i vo Ligata.

unnamed1
December 16th, 2006, 14:17
Vlatko Ilievski i Pero Antic i Predrag Samardzitski se vrajkat vo nacionalniot tim :excited: i pokraj niv Mikel Wilkinson ke debitira :excited: :thumbsup: :happy: I Eftim Bogoev so igra izvonredno za Strumica ke debitira :thumbsup:

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=BBD259082053C940AE166100507E1CCB

Вилкинсон и Богоев повикани во репрезентацијата

Мајк Вилкинсон и Ефтим Богоев треба да дебитираат во дресот на сениорската македонска репрезентација на ол-стар мечот, откако селекторот Јорданчо Давитков ги стави на списокот на тимот, за главниот настан на ол-стар викендот, што ќе се одржи на 23 и 24 декември, во салата „Градски парк“ во Скопје. На списокот се и Врбица Стефанов, кој моментално е без клуб, Перо Антиќ, кој поради повреда не ги одигра квалификациите во септември, Владо Илиевски, кој неколку години нема играно за Македонија, а во составот е и Американецот Рајан Стак.

Богоев со своите игри во дресот на Струмица 2005 се наметна како кандидат за плејмејкерската позиција во репрезентацијата. Повикани се и Гечевски, Димитровски, Чековски, Куртовиќ, Самарџиски, Симиќ, Тасовски, Стојановски, Ѓуров и Соколов. На тој состав ќе му се спротивстави Селекцијата на новинарите, составена од кошаркари од домашното првенство, која ќе биде обелоденета в среда.

На натпреварот во забивање (на полувреме од неделниот главен ол-стар меч) ќе учествуваат Антиќ, Филип Кралевски и Драган Миленковиќ, како и најдобриот забивач од младинците. На натпреварот во шутирање тројки, в сабота, се очекува да се појават ветераните Јанко Луковски, Стерија Андоновски, Борче Серафимовски, Влатко Владичевски, Драган Василов, Драган Стојковиќ, Дарко Кнежевиќ, Петар Наумоски, Зоран Николов, Ѓорѓе Војновиќ итн.Lokomatika ne go pusa Vlatko Ilievski kaj Zere vo Virtus so e lider vo Italija. Steta dvajcata imaat dobra sorabotka od porano. Zare nemase nikogas da pravi problem za nacionalniot tim odbratno.http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=4&tabid=1&EditionID=958&ArticleID=63240


Makedonija ima zakazano dve priatelski so Ceska idnata godina i edna so Bugarija, ke ima i povjke natrevari.


Rakomet
Strezovski dade odkaz pred da pocnat kvalifikacite, argumentite se mnogu cudni bidejki toj dobi dobri uslovi. Svedska odigra dve priatelski turniri vo ojav period isto kako Makedonija pa isto taka novi dresovi ima Makedonija, A toa so ne dojdo najdobrite vo ovie pritelski turneri ne moze Strezovski da ja obvinuva federacijata.

unnamed1
December 18th, 2006, 17:12
Mozebi najdobriot natprevar od kako stana makedoniaj samostalna se odigra cera izmejgo vardar i Amak sosema neocekuvano. Igarcite bile vo trans i igrale kako nikogas porano. Neverovatni 285 poeni i neverovatni 42 trojki.

КОШАРКА - КОСМОФОН ПРВА ЛИГА
Рекордни 285 поени и 42 тројки во Скопје


ВАРДАР ОСИГУРУВАЊЕ - АМАК СП 140:145 (106:106)
(37:28, 15:30, 28:24, 26:22, 13:13, 14:14, 7:12)


http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=4C29663D821D9C4BBC295B08C920C65E
Класика од триста на саат

Три продолженија, 285 поени, 42 тројки, 82 скока и тројца играчи со над 40 поени го одбележаа историскиот меч Вардар О - Амак СП


Три продолженија, вкупно 285 поени, многу возбудувања, неизвесност, и на крај победа на Амак СП од 145-140 против Вардар Осигурување, во мечот кој ќе влезе во историјата на македонската кошарка како најефикасен во досегашната 15-годишна историја на самостојна Македонија. Екс-вардарецот Дарко Соколов е херојот на мечот, кој може да се нарече класика за нашата кошарка. Плејмејкерот на Амак СП беше незапирлив во моментите кога се решаваше победникот. Во второто и третото продолжение, Соколов даде 20 од вкупно 26-те поени за гостите, а мечот на крајот го заврши со 45 поени.

Покрај рекордните 285 поени, ова е прв меч на кој тројца играчи постигнаа над 40 поени. Хаџибулиќ даде 47, Соколов 45, а Блажевски 42 поени. Двете екипи постигнаа рекордни 42 тројки од 94 обиди, а имаше и вкупно 82 скока за 55 минути активна игра. Мечот во НБА стил траеше речиси два и пол часа.

unnamed1
December 18th, 2006, 17:51
http://www.sport.com.mk/?ItemID=511ADC4FCDCA9C49ABC99116FC42C5A8
СИНОЌА ПО ОДИГРУВАЊЕТО НА ФИНАЛЕТО СЕ СЛУЧИ ПРИМОПРЕДАВАЊЕ

Македонија ја зема организацијатаhttp://www.vest.com.mk/default.asp?id=128447&idg=6&idb=1949&rubrika=Sport
Не можевме и против ЕХФ


http://www.vest.com.mk/default.asp?id=128448&idg=6&idb=1949&rubrika=Sport
НОРВЕШКА И РУСИЈА ВО ФИНАЛЕТО НА ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВО ВО РАКОМЕТ ВО ШВЕДСКА
Познати првите шест учесници на ЕП во Македонија

http://www.vest.com.mk/default.asp?id=128446&idg=6&idb=1949&rubrika=Sport
СО БЕЛОРУСИЈА ВО БАРАЖОТ ЗА СВЕТСКОТО ПРВЕНСТВО 2007 ВО ФРАНЦИЈА
Веќе се гледаме на Мундијалот

Slednoto zensko evropsko se igra vo Makedonija kako so site znaat ali vejke slednata godina ke se igra svetsko prvesntvo za mazi do 21 godina vo Makedonija i dobro e so se igra vo letniot period !!!

2007
Men's World Championship, U21
13.8.07-26.8.07 Macedonia

http://www.eurohandball.com/te_en.asp?Bewerb=253&Runde=1&Ret=bew#
http://www.eurohandball.com/te_gr_t.asp?Bewerb=253&Runde=2&Ret=bew


Najdobriot plasman nasive maski mladinci go ima 2002 koga stigna do polufinale i za vlakno so ne vlego vo finale od kako zagubija vodstvo od 6 golovi 6-12 vo poluvreme i posle zabubija vo prodolzetokot. eve resultati od toa prvenstvo vo Polska.
http://www.eurohandball.com/te_en.asp?Bewerb=150&Runde=1&Ret=bew

Half Time Score: 6 : 12
Final Result: 22 : 22
First Extension: 27 : 27
Second Extension: 33 : 31Da se nadevame letovo na uste podobar plasman.

unnamed1
December 18th, 2006, 18:52
Makedonija za skoro vreme ke odigra dve priatelski sredbi so Grcija vo Futsal, edna vo Veles i edna vo Kumanovo. Ova e del od podgotovki za kvalifikacite za SP.

Do sega sme praveli rastur protiv Grcija vo sport i bas dobro ni odi protiv niv, kako da se krevame. Imame izvonredna statistika protiv Grci vo rakomet, zeni i mazi klubovi i nacionalni ekipi. Tennis Nasiot davis Cup tim ja sovlada Grcija srede Atina i ako onie ima igrac so e izmejgo najdobrite 120 vo Svetot. Ne sme sretnale vo Fudbal ili vo Kosharka ili vo Odbojka.

Vo Kosharka barem sme ja rasturile Kipar nekolku pati pa i vo Fudbal sme igrale dva pati, edna pobeda i edna neresena.

Siguren sum deka vo fudbal nema da izgubime od grcija dokolku se sretnime so nim bidejki nasive bi gorele od zelba pa vo Kosharka nasive bi igrale so golem zar no ne sum siguren dali ke pobedime ali ne sme bes sansa ali vo fudbal garantiram ne gubime deneska od nim so golem motiv i dokolku bile nasive kompletni i fit.

Na red e futsalot kade sto ocekuvam dve lesni pobedi.

Rank listata
http://www.futsalplanet.com/rank/index.asp
Pa ne e loso, od 104 nacii na 37 mesto sme,

http://www.fifa.com/en/mens/statistics/index/0,2548,All-Dec-2006,00.html
vo Fudbalot sme na 55 mesto a bevme na 50 mesto a celi 198 naci se vo rank listata.
Vo fudbalot sigurno ke igrame barem edno SP ili edno EP narednite 6-8 godini so ova mlada i talentirana ekipa.

http://www.daviscup.com/ranking/current.asp
Vo tennis sme na 43 mesto na Rank listata a celi 143 drzavi se vo rank listata pa taka 43 mesto e sosema solidno. Gledam Slovacka e na 7 mesto pa taka ke bide tesko so nim no zadovolstvo e da se igra so 7 sila vo svetot.

Vo Kosharka dodeka sme kompletni realno sme 16 vo evropa i izmejgo najdobrite 30-35 vo Svetot so e povejke od solidno vo sportot kosharka sto e vtor vo golemina vo svetot posle fudbalot so sigurno 160-180 aktivni drzavi.

Vo Rakometot bi rekol deka mazite se izmejgo 20 najdobri vo svetot a za skoro vreme ke bidime izmejgo najdobrite 16 sto ke igraat prvenstva. Zenite vejke se izmejgo najdobrite 16 vo svetot. Vo Rakometot ima negde 150 clenki, vo evropa ima 51 clenki. Znaci sosema soliden rank imame.

Vo odbojkata mozebi ne sme izmejgo 50 najdobri vo svetot no Makedonija naprave napredok i tuka, barem igrame vo A-Divizija Kvalifikaci namesto B-Divizija kako porano. Vo odbojkata ne mozime da se zalimi tuku igravme B-divizija zasluzeno poradi sto bevme slabi ali malce podobro e sega.


Ocekuvam Titula od Kometal ova godina vo evropa, Titula ocekuvam od Fersped Rabotnicki ova godina vo evropa i barem Finale ocekuvam od Vardar Pro vo evropa. Da imavme barem edna ekipa sto ima realni sansi vo treto kolo vo CL fudbal i edna jaka evropka ekipa vo kosharka i bi bilo se super tuto kompleto, samo toa fali. Ke vidime slednata godina pred nastapot vo Jadranskata liga dali ke se pojavi nekoj pogolem sponsor.

Ocekuvam, Zenite i Mazite da igrat prvenstva slednata godina u rakomet i ocekuvam Kosharkarite partal da pravat dodeka sme kompletni i ke igrame evropsko. Ocekuvam i fudbalerite da se kvalificirat barem ednas narednite 6 godini na EP ili SP. Seto ova e sosema relno od moja strana.

Pa so sakata povejke od mala drzava ? jas mislam sepak deka sme sosema solidni za mala drzava i ne moze da barame povejke od ova. Da se znae deka imame mnogu polosi uslovi od mnogo drugi i sepak sme arni. Slovenija se tuka so nas 50-50% skoro vo povejke sportovi ipak nie imame polosi uslovi, zamisli da imavme dobri. Crna Gora i Bosna se daleku zad nas 80-20%

unnamed1
December 20th, 2006, 14:15
Ilievski new player of Virtus, 800.000 euro transfer. I think this is very good for our NT since Zare is a Macedonian basketball lover and he will try to help our basketball i truly hope this.


http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=962&ArticleID=63507
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=9DEFD0BA3BB3734C9CED3D1B89A30B2E


http://www.vreme.com.mk/images/Image/Zare%20Markovski%20(Small).jpg

МАКЕДОНЕЦОТ ДЕФИНИТИВНО ЗАМИНУВА ОД ЛОТОМАТИКА
Илиевски две и пол сезони во Виртус Болоња за 800.000 евраИгор Крстевски

Владо Илиевски дефинитивно го напушта италијанскиот кошаркарски прволигаш Лотоматика, а во следните неколку дена и официјално ќе го потпише договорот, кој ќе биде во траење од две и пол години, со својот нов клуб Виртус Болоња, дознава „Време“. Македонскиот интернационалец веќе се договори со раководството на „болоњезите“ и се очекува само завршување на техничките работи за преминот пред јавно да биде објавен. Виртус во моментов е лидер во првенството на Италија, со скор 10-2.

- Колку што ме известија од управата на клубот, со Владо работите се дефинирани и наскоро се очекува тој официјално да стане наш член. Остануваат само техничките работи за договорот, кој веќе е постигнат со играчот - ни изјави македонскиот стручњак Заре Марковски, тренер на Виртус.
Тоа значи дека Илиевски својата кариера ќе ја продолжи под тренерската палка на Марковски, кој како 18-годишник го внесе во сениорската репрезентација на Македонија со која заедно настапија на завршницата на Европското првенство 1999 година во Франција.

- Со нетрпение ја очекувам соработката со Марковски. Тоа е тренерот што ме лансира во европската кошарка кога ме зеде на ЕП во Франција иако имав само 18 години. Тоа нема никогаш да му го заборавам - изјави Илиевски за италијанските медиуми.

Управата на Виртус Болоња, поточно претседателот на клубот Сабатини, веќе постигнал договор со Тоти, својот колега од таборот на Лотоматика, за трансферот на Илиевски. Тој во Болоња ќе дојде како слободен играч односно „болоњезите“ нема да платат ниту отштета, ниту, пак, ќе мора да го испратат Душан Вукчевиќ во Рим, каков што беше првиот предлог на римјаните.

- Одлично го познавам Илиевски и со неговото доаѓање ќе добиеме квалитет повеќе на бековската позиција. Мислам дека тој е многу подобар играч отколку што се мисли за него. Во Болоња ќе добие шанса да покаже дека знае да игра кошарка и дека тој не е најголемиот виновник за слабите резултати на Лотоматика, како што го прикажаа тоа луѓето од Рим - дополни Марковски.

Марковски потпиша до 2010 година

Иако имаше најава дека Заре Марковски потпишал нов договор со траење до 2009 година, сепак, во последен момент дошло до промена и тој се обврзал да остане една година повеќе во Болоња.
- Веќе се беше договорено да останам до 2009 година, но Сабатини, газдата на клубот, на божиќната прослава што ја имавме пред некој ден јавно ме праша дали сакам да останам во клубот една година повеќе, односно до 2010 година. Со оглед на ситуацијата, на многу очи вперени во мене, нормално дека ја прифатив понудата. Одлично ми е тука, имам идеални услови за работа, имаме резултат и не гледам причина зошто би го менувал сево ова - вели Марковски.

И Наумоски кај Заре во Болоња

Покрај Владо Илиевски, во следните денови кај Заре Марковски во Болоња ќе биде и Петар Наумоски, играчот на столетието во Македонија. Но, Пеце нема да биде таму за да го засили тимот на Заре, со оглед на тоа што повеќе од две години е во пензија, туку заедно со него да ги прослави божиќните и новогодишните празници.http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=962&ArticleID=63506
ПО ОСТАВКАТА НА СТРЕЗОВСКИ
Илија Темелковски - в.д. селектор на сениорите

unnamed1
December 21st, 2006, 17:15
http://www.sport.com.mk/?ItemID=5F94A0DC96DCAC46B578C2F2F59B674A

ПРОТИВНИКОТ НА РАБОТНИЧКИ Ф. ВО 1/8 ФИНАЛЕТО ОД ТОП-ТИМ КУПОТ, ИСКУ ВОЛЕЈ, ЈА ПОДГРЕВА АТМОСФЕРАТА ПРЕД ЈАНУАРСКИТЕ ПРЕСМЕТКИ

"Можеме и во Фајнал-фор"


http://www.sport.com.mk/?ItemID=1623C18C3B71004EBAFBFF9422FD5D30
ВЧЕРА МАШКАТА СЕНИОРСКА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА ГО ИМАШЕ ПРВИОТ СОБИР
Мојсоски неизвесен, повикани двајца новиТемелковски дебитираше на селекторската позиција. Наум Мојсоски неизвесен, повикани Кузманоски и Ангелов. Комплетни во петок.

http://www.vest.com.mk/default.asp?id=128633&idg=6&idb=1952&rubrika=Sport
МАЛ ФУДБАЛ - НИШТО ОД ДВОМЕЧОТ СО НАШИОТ ЈУЖЕН СОСЕД
Грците не извисија

Grckite futsalisti se ispostra loool


http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=3&tabid=1&EditionID=963&ArticleID=63587
ПО ПАУЗАТА ШТО САМ СИ ЈА НАМЕТНА
Стефанов во јануари и се враќа на кошарката

TMRO
December 22nd, 2006, 00:00
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=3&tabid=1&EditionID=963&ArticleID=63587
ПО ПАУЗАТА ШТО САМ СИ ЈА НАМЕТНА
Стефанов во јануари и се враќа на кошарката

Odlicno :thumbsup:

Harry Potter
December 22nd, 2006, 00:05
Super stom Stefanov se vraka. So nego imame kakvi takvi sansi da se plasirame na EURO iako po najtrnliv pat. Samo da vidime vo koj klub ke zaigra. Mozda vo Zvezda ke se vrati!?

unnamed1
December 23rd, 2006, 20:42
Its a basketball show on MTV right now ! to bad many of the best could not come :moan: its a bade time of the year however so it wos maybe expected that many cant play...

TMRO
December 23rd, 2006, 21:05
Na satelitska ne davaat...mameto da mu go ebam

unnamed1
December 23rd, 2006, 22:36
Na satelitska ne davaat...mameto da mu go ebam

Znam zato MTV napisav, mozda ke ima snimka pokasno, ne sum ja videl denesniot tablo na MKTVsat. Ali itaka mnogu ne dojdo poradi klupski obvarski pa ne e istoto bes nim.

JumboMkd
December 24th, 2006, 11:28
Избрани кошаркарите за оваа година

Новогодишната атмосфера се чувствува и на домашните спортските арени.

Најголемиот број од нив се празни со исклучок на СРЦ Кале, каде што нашите најдобри ракометари се подготвуваат за стартот на јануарските европски претквалификации и соседната сала во градскиот парк која викендов ќе ги пречека учесниците на Македонскиот кошаркарски „Ол Стар“ викенд.

Вечерва главниот настан е дуелот меѓу Фершпед Работнички и селекцијата на Космофон лигата, зачинет со турнирите во забивање и шутирање тројки.

Празникот на кошарката се вклопува во прославата на 60 годишнината од Мак баскетот на која КФМ ќе им се заблагодари на најзаслужните за придонесот, резултатите и опстојувањето на кошарката во изминатите шест декади.

За оваа година Тони Симиќ од шампионот Фершпед Работнички е кошаркарот број еден, неговиот тренер Јорданчо Давитков е најдобар во струката, а Лидија Милкова е кошаркарка на годината.

Тодор Гечевски е прогласен за наш најдобар играч кој настапува во странство.

unnamed1
December 24th, 2006, 20:20
Allstar kosharka vikendov prodolzuva deneska povtorno so prenos na MTV1 vo 20.30. Makedonija protiv selekcijata na novinarita (Stefanov ke igra za novinarite)

Go gledav sportot so Videvski pred 30 min, pokraj kosharkata kazuva za interesen Ultima Figting show vo Bitola pred 5.000 gledaci..


Ne znam koj ke nastapuva i koj ne vo kosharkata deneska, ova go pisuvase dnevnik cera za zal.

http://www.dnevnik.com.mk/WBStorage/Articles/E239D2FB3E713E418E9FCEBA20BD66E8.jpg

Неизвесно играњето на ѕвездите

Стак, Гечевски, Илиевски, Вилкинсон и Самарџиски ќе ги нема на првиот ол-стар викенд во Македонија :moan:
За македонската репрезентација најверојатно нема да играат Рајан Стак (поради приватни проблеми ќе оди во САД, но постои шанса да се појави во Скопје макар и на денешниот дуел), Тодор Гечевски (вечерва има меч од НЛБ-лигата и не се знае дали ќе дојде навреме и ако успее, дали ќе игра), Владо Илиевски (менува клуб и мораше да остане во Италија), Мајкл Вилкинсон (поодамна одби поради клупски обврски), а Предраг Самарџиски е повреден.


Првиот ол-стар викенд во Македонија се совпадна со 60-годишнината од организираното играње кошарка во земјава, па тоа ќе се искористи денеска и утре во Скопје да се соберат сите што работат во или околу кошарката. Судиска и тренерска клиника, заедно со четири интересни натпревари, и Собрание на Кошаркарската федерација на Македонија се настаните што ќе го исполнат овој викенд. Соорганизатори се КФМ и Фершпед Работнички, клубот што слави 60 години од своето постоење.

Најголем интерес предизвикува главниот ол-стар меч, кој ќе се игра утревечер со почеток во 20.30 часот (пренос на МТВ) во „Градски парк“,


Inace eveje celata programa Sabota-Nedela na prviot makedonski allstar weekend i se nadevam deka ke stani golema tradicija.. Od slednata godina vo novata Skopska moderna sala :thumbsup: so dunk show, 3 point show i taka natamu... Mislam deka salata ke bide gotova vejka za natprevarite so Estonia i Svedska.


http://www.sport.com.mk/WBStorage/Articles/578068A3F7550E4380215B352301F712.jpg


ОЛ-СТАР ВИКЕНД 2006

СОДРЖИНА

САБОТА (23. ДЕКЕМВРИ)

Хотел: "Александар Палас" - Скопје

10.00: Тренерска Клиника - лиценцен систем (Г. Васе Евтимов, АМС)

10.45: Тренерска Клиника - современ скаутинг (Г. Џорџ Дикулакос, Грција)

11.30: Тренерска Клиника - тренерски софтвер (Г. Џорџ Дикулакос, Грција)

12.30: Тренерска Клиника - отворен форум (Г. М. Павловиќ, Србија)

15.30: Тренерска Клиника - тактика-зона 1-3-1 (Г. Стратос Кукулекидис)

16.30: Тренерска Клиника - тактика-зона 1-2-1-1 (Г. Зоран Тодоровиќ)

Сала: "Градски парк" - Скопје

18.30: ЈУНИОР ОЛ-СТАР: МАКЕДОНИЈА - ЈУНИОРСКА ЛИГА (4х7)

(н полувреме - турнир во забивање)

20.30: ФЕРШПЕД Р. - СЕЛЕКЦИЈА НА КОСМОФОН ЛИГА

(на полувреме - натпревар во шутирање на тројки за ветерани)

(во паузите меѓу четвртините-доделување на признанија по повод 60 години постоење на КК Работнички)
НЕДЕЛА (24. ДЕКЕМВРИ):

Хотел: "Александар Палас" - Скопје

10.00: Судиска клиника - предавање-теорет.презентација - Г. И. Белошевиќ, Србија ;

12.00: Собрание на КФМ - редовна годишна седница

17.00: Гала свеченост: 60 години организирана кошарка во Македонија

18.00: Коктел

Сала: "Градски парк" - Скопје

18.30: ОЛ-СТАР (Ж): МАКЕДОНИЈА (ПОД 18) - СЕЛЕКЦИЈА ПРВА ЛИГА

(на полувреме, натпревар во шутирање тројки, 4. учеснички)

20.30: ОЛ-СТАР НАТПРЕВАР: МАКЕДОНИЈА - СЕЛЕКЦИЈА НА МЕДИУМИ

(на полувреме, натпревар во забивање)

(во паузите меѓу четвртините, доделување на признанија за најдобрите во 2006 година)

УЧЕСНИЦИ

ТУРНИР ВО ЗАБИВАЊЕ

(ЈУНИОРИ)

Бојан Талевски (Фершпед Р.); Бојан Крстевски (Фершпед Р.)

Владимир Брчков (Леов Ангели); Петар Апцев (Свислајон П.)

Александар Стефановски (АМАК-СП)

(СЕНИОРИ)

Филип Кралевски (Вардар О.); Перо Антиќ (Ц. Звезда)

Драган Миленковиќ (МЗТ Скопје); победник - ЈУНИОРИ

ТУРНИР ВО ТРОЈКИ

Милан Сотировски; Зоран Николов; Јанко Луковски; Стерија Андоновски

Митко Луковски; Влатко Владичевски; Драган Василов; Ѓорѓе Војновиќ

Драган Стојковиќ; Стеван Гешовски; Марјан Лазовски

СЕЛЕКЦИЈА НА КОСМОФОН ЛИГА

Ј. Петровски (МЗТ Скопје); Г. Самарџиев (Вардар О.); Е. Хаџибулиќ (Вардар О.); Д. Радуловиќ (МЗТ Скопје); З. Гоцевски (Струмица 2005)

С. Хаџивасилев (Струмица 2005); Д. Вегов (Фени Индустри); К. Павловски (Вардар О.); Ѓ. Талевски (МЗТ Скопје); Т. Грнчаров (Струмица 2005)

З. Петковски (Свислајон П.); Д. Милановски (АМАК-СП); С. Михајловски (Маврово);

ТРЕНЕРИ: М. Лазовски; А. Петровиќ

ФЕРШПЕД РАБОТНИЧКИ

О. Стојановски; Т. Стојчевски; Г. Веселиновски; А. Костоски; Т. Симиќ; Ѓ. Кочов; Д. Тасовски; Д. Накиќ; Б. Трајковски; Б. Златковски; П. Јоксимовиќ; В. Поповиќ;

ТРЕНЕРИ: Ј. Давитков; С. Петровски

МАКЕДОНИЈА 18 - ЈУНИОР ОЛ-СТАР ТИМ

М. Јанески (Маврово); Б. Јанески (МЗТ Скопје); Н. Караколев (МЗТ Скопје); В. Стојановски (Вардар Осигурување); Д. Стојановски (Вардар Осигурување); А. Костоски (Фершпед Р.); Д. Босиљанов (МЗТ Скопје); Ј. Марковски (Фершпед Р.); М. Миновски (Фершпед Р.); А. Стефановски (АМАК-СП); Иван Атанасовски (АМАК-СП); М. Петровски (МЗТ Скопје); Д. Петрушев (Фершпед Р.); Б. Крстевски (Фершпед Р.); О. Ангеловски (Торус); И. Стојановски (Торус); М. Симоновски (Фершпед Р.); И. Дамчевски (Фершпед Р.); П. Апцев (Свислајон П.); В. Брчков (Леов Ангели); А. Чурилов (Торус); Г. Кириџиевски (Фершпед Р.); Г. Мирковски (В. Лисици);

ТРЕНЕРИ: П. Милевски; С. Петровски; А. Лутков; Е. Рајковиќ

МАКЕДОНИЈА - ОЛ-СТАР ТИМ НА НОВИНАРИ

В. Стефанов; Е. Богоев (Струмица 2005); О. Стојановски (Фершпед Р.); Д. Соколов (АМАК-СП); М. Куртовиќ (Олимпија Лариса); Д. Тасовски (Фершпед Р.); М. Ѓуров (Вардар О.); Ѓ. Чековски (Лукоил А.); П. Антиќ (Ц. Звезда); П. Самарџиски (ФМП); Т. Симиќ (Фершпед Р.);

ТРЕНЕРИ: Ј. Давитков; Д. Василов; П. Милевски;

Д. Мираковски (ЦСКА); Г. Самарџиев (Вардар О.); Б. Мирковиќ (Свислајон П.); Е. Хаџибулиќ (Вардар О.); Р. Стефанов (Лукоил А.); Т. Грнчаров (Струмица 2005); Б. Јововиќ (Свислајон П.); В. Китцулис (Струмица 2005); П. Блажевски (Вардар О.); К. Павловски (Вардар О.); Ѓ. Талевски (МЗТ Скопје); В. Флуелен (Струмица 2005); З. Гоцевски (Струмица 2005); Ф. Кралевски (Вардар О.); Д. Вегов (Фени Индустри); Ј. Петровски (МЗТ Скопје); С. Хаџивасилев (Струмица 2005); С. Михајловски (Маврово);

ТРЕНЕРИ: С. Кукулекидис; З. Тодоровиќ;

МАКЕДОНИЈА (Ж-18) - СЕЛЕКЦИЈА НА ПРВА ЛИГА-ЖЕНИ

Х. Муса; Б. Стојановска; З. Ангеловска; Н. Кузеска; К. Јосифовска; С. Јаневска; Е. Решкоска; А. Догазанска; А. Тантуровска; Е. Аќимовска; Е. Муса; С. Раденковиќ;

ТРЕНЕР: С. Костовски; П. Стамевски;

Н. Секуловска; А. Живковиќ; В. Домлевска; И. Колариќ; Ф. Ременска; Л. Латифовиќ; Е. Петковиќ; Н. Георгиевска; В. Балазоска; Е. Георгиева; Н. Димковска; С. Костова;

ТРЕНЕРИ: В. Секуловски; Џ. Красниќ; Д. Алексиевски;ДВОДНЕВНА ЗАБАВА ЗА КОШАРКАРСКИТЕ ФАНОВИ

Врба - тајното оружје на новинарите

"Секогаш, во било која прилика, сум ја уживал подршката од новинарите. Ова е добра прилика да им се оддолжам за тоа" - вели Врбица Стефанов.


Селекцијата на медиумите ќе биде значајно засилена за претстојниот главен настан на најавениот Ол-стар викенд во македонската кошарка.

Ни помалку ни повеќе, новинарите успеај да го "украдат" капитенот на макеоднската сениорска репрезентација Врбица Стефанов.

Иако најавуван како сигурен член на "црвено-жолтите", по кратко "убедување", нашиот најдобар кошаркар иако во фаза на "привремена пензија" одлучи да го смени дресот. Поточно, на оној главен натпревар, предвиден за недела (20.30часот), да заигра за селекцијата на медиумите.

"Секогаш, во било која прилика, сум ја уживал подршката од новинарите. Ова е добра прилика да им се одолжам за тоа"- потврдува Стефанов.

Оваа добра вест за "седмата сила" сигурно е дека доенкаде ќе ги расипе плановите на стручниот штаб на нашата репрезентација, но сепак, гледачите ќе можат да го видат популарниот Врба во она вистинско светло.

"За оваа прилика ќе излеземе, макар и за малку од протоколот. Не го менувам, поточно не го давам дресот. Ќе играм за селекцијата на новинарите со мојата 'четворка' од репрезентацијата. Сеуште сум капитен на репрезентацијата, и не се откажувам од тоа. Но, ова е посебна прилика, посебно ако се знае дека ова е еден вид на забава, ревија на најдобрите. Оние кои ќе дојдат во "Градски парк" не треба да се грижат. Ќе имаат што да видат"- дополнува Стефанов.

Ова нема да биде и единствената измена во репрезентативниот состав. Со оглед на тоа што добар дел од репрезентативците имаат обврски или пак се борат со повредите, до самиот почеток ќе биде неизвесно кој ќе се појави во репрезентативниот дрес.

Се поизвесно е дека далеку од тоа се Тодор Гечевски, Предраг Самарџиски, исто така и Рајан Стак и Александар Димитровски.

Самарџиски ќе биде во Скопје, но поради повредата, ќе го следи натпреварот од трибините. Перо Антиќ доаѓа директно од Загреб, Мирза Куртовиќ е веќе во Скопје иако "влече" една ситна повреда. Повреда на аркадата има и Огнен Стојановски, по што е извесно дека Давитков и помошниците Василов и Милевски ќе мора да бараат "помош".

Единствено ново име во репрезентацијата треба да биде капитенот на Струмица 2005, Ефтим Богоев.

"За мене е чести задоволство што ќе имам можност да заиграм во оваа селекција. Веројатно овој повик го заслужив поради добрите игри во првенството. Се надевам дека ќе го оправдам"- вели струмичанецот.

На другата страна, Стратос Кукулекидис и Зоран Тодоровиќ кои ја добија шансата да го водат новинарскиот тим, сем Стефанов како екстра засилување, ќе имаат, поточно ќе бидат на "слатки маки". Од најавените извесно е дека ќе ги нема Весли Флуелен кој е веќе во САД, потоа Ристе Стефанов, а неизвесен е и настапот на Слободан Михајловски и Тони Грнчаров кои во последно време се жалеа на повреди.

Но и со она другото кое ги имаат на располагање двајцата странски тренери, тоа ќе биде сосема доволно за еден кошаркарски-хепенинг, круна на случувањата во двата дена македонска кошарка.

Б. Радуловиќ

КФМ ЌЕ ГИ НАГРАДИ НАЈДОБРИТЕ ВО ИЗМИНАТИТЕ 60 ГОДИНИ

Во чест на мак-кошарката

На посебна церемонија, (недела 17. часот), КФМ ќе им е заблагодари на сите кои дале свој придонес за сето она што се случувало во текот на изминатите 60. години на организирано играње на кошарка во Македонија.

Предвидени се голем број на признанија, иако сеуште во доменот на неофицијалното, подготвени се плакети за Петар Наумоски, Благоја Георгиевски, Стојна Вангеловска, Лазар Лечиќ, Заре Марковски, Стерија Андоновски, Александар Књазев, потоа за голем број на кошаркарски работници како Љупчо Ристоивски, Мирољуб Лалевски, Свето Поповски, Славе Атанасовски, голем број на кошаркарски мецени, како Јордан Камчев, Ристо Ташев, Стојан Клопчевски и многу други кои со своите вложувања го издигнале кошаркарскиот спорт.

Нема да бидат заобиколени ниту сите досегашни претседатели на кошаркарскиот сојуз-сега федерација.

Истото важи ког се во прашање претставниците на седмата сила. Посебно постхумно признание ќе му биде доделено на Иван Мировски, а нгради се подготвени и за доајените во спортското новинарство Славчо Трошановски и Огнен Герасимовски.

TMRO
December 24th, 2006, 23:38
Allstar kosharka vikendov prodolzuva deneska povtorno so prenos na MTV1 vo 20.30. Makedonija protiv selekcijata na novinarita (Stefanov ke igra za novinarite)

Go gledav sportot so Videvski pred 30 min, pokraj kosharkata kazuva za interesen Ultima Figting show vo Bitola pred 5.000 gledaci..


Ne znam koj ke nastapuva i koj ne vo kosharkata deneska, ova go pisuvase dnevnik cera za zal.

http://www.dnevnik.com.mk/WBStorage/Articles/E239D2FB3E713E418E9FCEBA20BD66E8.jpg

Неизвесно играњето на ѕвездите

Стак, Гечевски, Илиевски, Вилкинсон и Самарџиски ќе ги нема на првиот ол-стар викенд во Македонија :moan:
За македонската репрезентација најверојатно нема да играат Рајан Стак (поради приватни проблеми ќе оди во САД, но постои шанса да се појави во Скопје макар и на денешниот дуел), Тодор Гечевски (вечерва има меч од НЛБ-лигата и не се знае дали ќе дојде навреме и ако успее, дали ќе игра), Владо Илиевски (менува клуб и мораше да остане во Италија), Мајкл Вилкинсон (поодамна одби поради клупски обврски), а Предраг Самарџиски е повреден.


Првиот ол-стар викенд во Македонија се совпадна со 60-годишнината од организираното играње кошарка во земјава, па тоа ќе се искористи денеска и утре во Скопје да се соберат сите што работат во или околу кошарката. Судиска и тренерска клиника, заедно со четири интересни натпревари, и Собрание на Кошаркарската федерација на Македонија се настаните што ќе го исполнат овој викенд. Соорганизатори се КФМ и Фершпед Работнички, клубот што слави 60 години од своето постоење.

Најголем интерес предизвикува главниот ол-стар меч, кој ќе се игра утревечер со почеток во 20.30 часот (пренос на МТВ) во Градски парк,


Inace eveje celata programa Sabota-Nedela na prviot makedonski allstar weekend i se nadevam deka ke stani golema tradicija.. Od slednata godina vo novata Skopska moderna sala :thumbsup: so dunk show, 3 point show i taka natamu... Mislam deka salata ke bide gotova vejka za natprevarite so Estonia i Svedska.


http://www.sport.com.mk/WBStorage/Articles/578068A3F7550E4380215B352301F712.jpg


ОЛ-СТАР ВИКЕНД 2006

СОДРЖИНА

САБОТА (23. ДЕКЕМВРИ)

Хотел: "Александар Палас" - Скопје

10.00: Тренерска Клиника - лиценцен систем (Г. Васе Евтимов, АМС)

10.45: Тренерска Клиника - современ скаутинг (Г. Џорџ Дикулакос, Грција)

11.30: Тренерска Клиника - тренерски софтвер (Г. Џорџ Дикулакос, Грција)

12.30: Тренерска Клиника - отворен форум (Г. М. Павловиќ, Србија)

15.30: Тренерска Клиника - тактика-зона 1-3-1 (Г. Стратос Кукулекидис)

16.30: Тренерска Клиника - тактика-зона 1-2-1-1 (Г. Зоран Тодоровиќ)

Сала: "Градски парк" - Скопје

18.30: ЈУНИОР ОЛ-СТАР: МАКЕДОНИЈА - ЈУНИОРСКА ЛИГА (4х7)

(н полувреме - турнир во забивање)

20.30: ФЕРШПЕД Р. - СЕЛЕКЦИЈА НА КОСМОФОН ЛИГА

(на полувреме - натпревар во шутирање на тројки за ветерани)

(во паузите меѓу четвртините-доделување на признанија по повод 60 години постоење на КК Работнички)
НЕДЕЛА (24. ДЕКЕМВРИ):

Хотел: "Александар Палас" - Скопје

10.00: Судиска клиника - предавање-теорет.презентација - Г. И. Белошевиќ, Србија ;

12.00: Собрание на КФМ - редовна годишна седница

17.00: Гала свеченост: 60 години организирана кошарка во Македонија

18.00: Коктел

Сала: "Градски парк" - Скопје

18.30: ОЛ-СТАР (Ж): МАКЕДОНИЈА (ПОД 18) - СЕЛЕКЦИЈА ПРВА ЛИГА

(на полувреме, натпревар во шутирање тројки, 4. учеснички)

20.30: ОЛ-СТАР НАТПРЕВАР: МАКЕДОНИЈА - СЕЛЕКЦИЈА НА МЕДИУМИ

(на полувреме, натпревар во забивање)

(во паузите меѓу четвртините, доделување на признанија за најдобрите во 2006 година)

УЧЕСНИЦИ

ТУРНИР ВО ЗАБИВАЊЕ

(ЈУНИОРИ)

Бојан Талевски (Фершпед Р.); Бојан Крстевски (Фершпед Р.)

Владимир Брчков (Леов Ангели); Петар Апцев (Свислајон П.)

Александар Стефановски (АМАК-СП)

(СЕНИОРИ)

Филип Кралевски (Вардар О.); Перо Антиќ (Ц. Звезда)

Драган Миленковиќ (МЗТ Скопје); победник - ЈУНИОРИ

ТУРНИР ВО ТРОЈКИ

Милан Сотировски; Зоран Николов; Јанко Луковски; Стерија Андоновски

Митко Луковски; Влатко Владичевски; Драган Василов; Ѓорѓе Војновиќ

Драган Стојковиќ; Стеван Гешовски; Марјан Лазовски

СЕЛЕКЦИЈА НА КОСМОФОН ЛИГА

Ј. Петровски (МЗТ Скопје); Г. Самарџиев (Вардар О.); Е. Хаџибулиќ (Вардар О.); Д. Радуловиќ (МЗТ Скопје); З. Гоцевски (Струмица 2005)

С. Хаџивасилев (Струмица 2005); Д. Вегов (Фени Индустри); К. Павловски (Вардар О.); Ѓ. Талевски (МЗТ Скопје); Т. Грнчаров (Струмица 2005)

З. Петковски (Свислајон П.); Д. Милановски (АМАК-СП); С. Михајловски (Маврово);

ТРЕНЕРИ: М. Лазовски; А. Петровиќ

ФЕРШПЕД РАБОТНИЧКИ

О. Стојановски; Т. Стојчевски; Г. Веселиновски; А. Костоски; Т. Симиќ; Ѓ. Кочов; Д. Тасовски; Д. Накиќ; Б. Трајковски; Б. Златковски; П. Јоксимовиќ; В. Поповиќ;

ТРЕНЕРИ: Ј. Давитков; С. Петровски

МАКЕДОНИЈА 18 - ЈУНИОР ОЛ-СТАР ТИМ

М. Јанески (Маврово); Б. Јанески (МЗТ Скопје); Н. Караколев (МЗТ Скопје); В. Стојановски (Вардар Осигурување); Д. Стојановски (Вардар Осигурување); А. Костоски (Фершпед Р.); Д. Босиљанов (МЗТ Скопје); Ј. Марковски (Фершпед Р.); М. Миновски (Фершпед Р.); А. Стефановски (АМАК-СП); Иван Атанасовски (АМАК-СП); М. Петровски (МЗТ Скопје); Д. Петрушев (Фершпед Р.); Б. Крстевски (Фершпед Р.); О. Ангеловски (Торус); И. Стојановски (Торус); М. Симоновски (Фершпед Р.); И. Дамчевски (Фершпед Р.); П. Апцев (Свислајон П.); В. Брчков (Леов Ангели); А. Чурилов (Торус); Г. Кириџиевски (Фершпед Р.); Г. Мирковски (В. Лисици);

ТРЕНЕРИ: П. Милевски; С. Петровски; А. Лутков; Е. Рајковиќ

МАКЕДОНИЈА - ОЛ-СТАР ТИМ НА НОВИНАРИ

В. Стефанов; Е. Богоев (Струмица 2005); О. Стојановски (Фершпед Р.); Д. Соколов (АМАК-СП); М. Куртовиќ (Олимпија Лариса); Д. Тасовски (Фершпед Р.); М. Ѓуров (Вардар О.); Ѓ. Чековски (Лукоил А.); П. Антиќ (Ц. Звезда); П. Самарџиски (ФМП); Т. Симиќ (Фершпед Р.);

ТРЕНЕРИ: Ј. Давитков; Д. Василов; П. Милевски;

Д. Мираковски (ЦСКА); Г. Самарџиев (Вардар О.); Б. Мирковиќ (Свислајон П.); Е. Хаџибулиќ (Вардар О.); Р. Стефанов (Лукоил А.); Т. Грнчаров (Струмица 2005); Б. Јововиќ (Свислајон П.); В. Китцулис (Струмица 2005); П. Блажевски (Вардар О.); К. Павловски (Вардар О.); Ѓ. Талевски (МЗТ Скопје); В. Флуелен (Струмица 2005); З. Гоцевски (Струмица 2005); Ф. Кралевски (Вардар О.); Д. Вегов (Фени Индустри); Ј. Петровски (МЗТ Скопје); С. Хаџивасилев (Струмица 2005); С. Михајловски (Маврово);

ТРЕНЕРИ: С. Кукулекидис; З. Тодоровиќ;

МАКЕДОНИЈА (Ж-18) - СЕЛЕКЦИЈА НА ПРВА ЛИГА-ЖЕНИ

Х. Муса; Б. Стојановска; З. Ангеловска; Н. Кузеска; К. Јосифовска; С. Јаневска; Е. Решкоска; А. Догазанска; А. Тантуровска; Е. Аќимовска; Е. Муса; С. Раденковиќ;

ТРЕНЕР: С. Костовски; П. Стамевски;

Н. Секуловска; А. Живковиќ; В. Домлевска; И. Колариќ; Ф. Ременска; Л. Латифовиќ; Е. Петковиќ; Н. Георгиевска; В. Балазоска; Е. Георгиева; Н. Димковска; С. Костова;

ТРЕНЕРИ: В. Секуловски; Џ. Красниќ; Д. Алексиевски;ДВОДНЕВНА ЗАБАВА ЗА КОШАРКАРСКИТЕ ФАНОВИ

Врба - тајното оружје на новинарите

"Секогаш, во било која прилика, сум ја уживал подршката од новинарите. Ова е добра прилика да им се оддолжам за тоа" - вели Врбица Стефанов.


Селекцијата на медиумите ќе биде значајно засилена за претстојниот главен настан на најавениот Ол-стар викенд во македонската кошарка.

Ни помалку ни повеќе, новинарите успеај да го "украдат" капитенот на макеоднската сениорска репрезентација Врбица Стефанов.

Иако најавуван како сигурен член на "црвено-жолтите", по кратко "убедување", нашиот најдобар кошаркар иако во фаза на "привремена пензија" одлучи да го смени дресот. Поточно, на оној главен натпревар, предвиден за недела (20.30часот), да заигра за селекцијата на медиумите.

"Секогаш, во било која прилика, сум ја уживал подршката од новинарите. Ова е добра прилика да им се одолжам за тоа"- потврдува Стефанов.

Оваа добра вест за "седмата сила" сигурно е дека доенкаде ќе ги расипе плановите на стручниот штаб на нашата репрезентација, но сепак, гледачите ќе можат да го видат популарниот Врба во она вистинско светло.

"За оваа прилика ќе излеземе, макар и за малку од протоколот. Не го менувам, поточно не го давам дресот. Ќе играм за селекцијата на новинарите со мојата 'четворка' од репрезентацијата. Сеуште сум капитен на репрезентацијата, и не се откажувам од тоа. Но, ова е посебна прилика, посебно ако се знае дека ова е еден вид на забава, ревија на најдобрите. Оние кои ќе дојдат во "Градски парк" не треба да се грижат. Ќе имаат што да видат"- дополнува Стефанов.

Ова нема да биде и единствената измена во репрезентативниот состав. Со оглед на тоа што добар дел од репрезентативците имаат обврски или пак се борат со повредите, до самиот почеток ќе биде неизвесно кој ќе се појави во репрезентативниот дрес.

Се поизвесно е дека далеку од тоа се Тодор Гечевски, Предраг Самарџиски, исто така и Рајан Стак и Александар Димитровски.

Самарџиски ќе биде во Скопје, но поради повредата, ќе го следи натпреварот од трибините. Перо Антиќ доаѓа директно од Загреб, Мирза Куртовиќ е веќе во Скопје иако "влече" една ситна повреда. Повреда на аркадата има и Огнен Стојановски, по што е извесно дека Давитков и помошниците Василов и Милевски ќе мора да бараат "помош".

Единствено ново име во репрезентацијата треба да биде капитенот на Струмица 2005, Ефтим Богоев.

"За мене е чести задоволство што ќе имам можност да заиграм во оваа селекција. Веројатно овој повик го заслужив поради добрите игри во првенството. Се надевам дека ќе го оправдам"- вели струмичанецот.

На другата страна, Стратос Кукулекидис и Зоран Тодоровиќ кои ја добија шансата да го водат новинарскиот тим, сем Стефанов како екстра засилување, ќе имаат, поточно ќе бидат на "слатки маки". Од најавените извесно е дека ќе ги нема Весли Флуелен кој е веќе во САД, потоа Ристе Стефанов, а неизвесен е и настапот на Слободан Михајловски и Тони Грнчаров кои во последно време се жалеа на повреди.

Но и со она другото кое ги имаат на располагање двајцата странски тренери, тоа ќе биде сосема доволно за еден кошаркарски-хепенинг, круна на случувањата во двата дена македонска кошарка.

Б. Радуловиќ

КФМ ЌЕ ГИ НАГРАДИ НАЈДОБРИТЕ ВО ИЗМИНАТИТЕ 60 ГОДИНИ

Во чест на мак-кошарката

На посебна церемонија, (недела 17. часот), КФМ ќе им е заблагодари на сите кои дале свој придонес за сето она што се случувало во текот на изминатите 60. години на организирано играње на кошарка во Македонија.

Предвидени се голем број на признанија, иако сеуште во доменот на неофицијалното, подготвени се плакети за Петар Наумоски, Благоја Георгиевски, Стојна Вангеловска, Лазар Лечиќ, Заре Марковски, Стерија Андоновски, Александар Књазев, потоа за голем број на кошаркарски работници како Љупчо Ристоивски, Мирољуб Лалевски, Свето Поповски, Славе Атанасовски, голем број на кошаркарски мецени, како Јордан Камчев, Ристо Ташев, Стојан Клопчевски и многу други кои со своите вложувања го издигнале кошаркарскиот спорт.

Нема да бидат заобиколени ниту сите досегашни претседатели на кошаркарскиот сојуз-сега федерација.

Истото важи ког се во прашање претставниците на седмата сила. Посебно постхумно признание ќе му биде доделено на Иван Мировски, а нгради се подготвени и за доајените во спортското новинарство Славчо Трошановски и Огнен Герасимовски.

Odlicno :thumbsup:

unnamed1
December 25th, 2006, 10:47
Za zal ne igra Samardzitski (FMP),Stack(Olympiakos),Wilkinson(Aris),Ilievski (Vidi Vici Bologna), i najdobriot nas Kosharkar 2006 Todor Gecevski (Zadar)... Isto taka gi nemase igraciste Riste Stefanov (Lukoil), Dusan Bucevski (X Olympia i Dynamo Moskva), Dimitrovski (Slask),Georgi Cekovski, (Lukoil) i Aleksandar Kostovski (Pau) (barem lani)

Za da bide sve komplet trebase da dojdat trenerite Zare Markovski (Vidi Vici Bologna) I Marin Dokuzovski (Lukoil)

Trebase da go povikat nasite juniori vo amerika Darijan Knezevic (NE Oklahoma) Krste Krstevski (Sauk Vally) Bojan Nikolovski (Seton Hill) Petre Petkovski (Wheeling Jesuit) Sasko Ristov (Missouri Valley)

Imam slusnato deka Krste Krstevski e ogromen talent i se nadevam deka ke gi gledame Samardzitski,Sokolov i Krstevski zaedno na Evropskoto Prvenstvo do 21 godini slednata godina. Makedonija ova godina obezbede plasman na evropskoto prvenstvo do 21 godini.


Ali iskreno kazano mnogo od igracite ima klubski obvarski i nekoj beja povredeni i nekoj so privatni problemi...


Inace cera go gledav prvoto poluvreme, Pero Antic (Crvena Zveda) Vrbica Stefanov (X Ulker Istanbul, Montepaski i Crvena Zvezda) Kurtovic (Larisa) nastapuva za makedonija.. Vo prvoto poluvreme se igrase mirno rcesi bes foulovi kako sto treba na vakvi natprevari, novinarite napravija dobra ekipa i nekolku igraci pokaza deka se dobri sto igrat vo domasnoto prvenstvo, postigna 54 poeni vo prviot del novinarite.

Imase dunk show na poluvremeto i Paro Antic sto e majstor na vakvi raboti dobia prva nagrada za najdobar Dunk, eden klasicen back side dunk naprave..

Imase i nekolku poznati lica na primer Pepi Manaskov na tribini i kako stalno Lazar Lesic na tribini (Lazar stvarno e legendarna faca vo makedonskata domasna kosarka)

unnamed1
December 25th, 2006, 13:47
Eve malce info najdov za maldiot nadez Petre Petkovski

Петре доби стипендија од Буш за да ја усовршува кошарката

Капитенот на јуниорската кошаркарска репрезентација заминува на 4-годишно школување на колеџ во САД. Тој пред една година престојуваше шест месеци во САД, каде што ги потврди своите кошаркарски квалитети, за годинава да конкурира и за стипендија, што ја доделува претседателот на САД, Џорџ Буш. Деновиве, Петковски беше информиран дека е одобрена стипендијата од 300 илјади евра, со која ќе може да го продолжи школувањето во САД четири години и да игра кошарка на еден од колеџите. "Се оствари мојот сон - да го продолжам школувањето во САД, а во исто време и да играм кошарка", рече пред заминувањето во САД, 18-годишниот Петре Петковски. Нема да биде ништо чудно ако еден ден од САД ја добиеме веста дека Петковски игра за некоја професионална екипа од НБА-лигата.

Info i za Samardzitski

Predrag Samardziski: "I'm a fighter and a leader"

I read your father was a star in Macedonia. How good was he?

Predrag Samardziski: He was very good. He was a star in Macedonia, but he didn't have the right chance to have a great career. In Macedonia, teams are not really very good, so it was harder to shine in that situation.

Are you similar to your father as a player?

PS: I can't remember very well the time when my father played. I was 3 when he stopped playing. I remember a little bit of his last season, but he was old then.

Which player was your idol growing up?

PS: In the NBA, Tim Duncan. I like Tim Duncan a lot. As for European players, I would say Vlade Divac. And Zeljko Rebraca.

When did you start playing basketball?

PS: Officially, when I was 8. But I kind of started playing when I was 2. I went to my father's practices and I played there. They always tell me that while my father was practicing with his team, I was in a corner of the court dribbling the ball – even though I was not much bigger than the ball (laughs).

And when did you first thought you could make a living playing basketball?

PS: Maybe when I came to Partizan and today FMP. But to tell you the truth, I'm still looking at basketball as having fun. Playing basketball makes me feel good. That's something I love to do. I don't look at it as a job. I look at it as fun. I have a lot of fun playing.

When did you move to Belgrade from Macedonia?

PS: Well, this is my fourth season here.

Did you move because of Partizan wanted you in Belgrade or was there any other thing?

PS: Nah, it was only because Partizan wanted me.

Was it tough moving to a new country?

PS: No, it was not tough. People told me that it would be hard, but it has not been that hard. It was a great opportunity for me. It gives me the best chance to develop myself as a basketball player. You know, Serbia is a basketball country. They have a lot of great players. They are the world champions. My father told me that it was the best thing for me. They have great programs for young players. We practice a lot and every day here.

You still don't play with the senior team national team. Why?

PS: I don't know. I'm playing with the junior national team. Maybe they think I'm not ready yet.


Do you follow the NBA much?

PS: Yeah, a lot. In fact, I was watching a game right now: Boston vs. New York.

What team do you like more? Most players from where you are love the Kings.

PS: Yeah, I like the Kings. They have a good basketball team and they play really well. But I like other teams, too. I like the Lakers, Minnesota... I like any team that plays good basketball, that plays fast – all of those teams.

What do you think about all those European players going to the NBA very early in their careers – like Milicic?

PS: I don't know. If they think they are ready to go to the NBA and the NBA teams think they are ready... It's their choice. They have the right to decide what they think it's best for them.

Would you do something like that – going to the NBA that young?

PS: First thing, I'd like to make it here. I know I have a good chance to develop my skills here. Like I said, they have very good programs for young players. Besides, NBA scouts tell me that if I wait, I could go to the NBA next year.

So is there any chance that you could declare for the draft this season?

PS: We'll see. I'm still not thinking about that. I'm thinking about this season. When the season comes to an end, I'll sit with my father and the manager to see what plans they have for me and we will decide what we are going to do.

Which areas of your game do you think you have to work on the most right now?

PS: Being young, I have to work on everything. But specifically, I think I have to work on my post game the most. I'm playing power forward here, but when I was in Macedonia my coach wanted me to play point guard sometimes. I think I was the tallest player playing the point! But here I play the power forward spot and I love it. In this position you can play inside, but you can step out and play outside, too. But I have to work on getting stronger physically and in my defense.

If you have to describe yourself in a few words for those who haven't seen you play, what would you say?

PS: A fighter. I'm a fighter. I would describe myself as someone who doesn't want to lose, who does everything to win. And as a leader.

unnamed1
December 25th, 2006, 14:34
http://www.sport.com.mk/WBStorage/Articles/F73702D061A08542B2BD5A27791E3BCB.jpg

НАГРАДЕНИ ЗА СВОЈОТ ПРИДОНЕС ВО 60 ГОДИНИ ОРГАНИЗИРАНА КОШАРКА ВО МАКЕДОНИЈА

Георгиевски, Вангеловска и Наумовски е легендарното трио
http://www.sport.com.mk/?ItemID=88908B613956874A96057CB8DF53EC56

http://www.sport.com.mk/WBStorage/Articles/8D99DB1FE76495479E266637A45CC682.JPG
Симиќ, Милкова, Давитков, Лазовски...
http://www.sport.com.mk/?ItemID=F9C4CAF8E076AD4788B883DB0468139D

СЕЛЕКЦИЈАТА НА НОВИНАРИТЕ МНОГУ ПОУСПЕШНА ОД РЕПРЕЗЕНТАЦИЈАТА НА МАКЕДОНИЈА ВО РЕВИЈАЛНИОТ НАТПРЕВАР
Докажавме дека сме сила

МАКЕДОНИЈА - СЕЛЕКЦИЈА НА МЕДИУМИ 92:109
(16-19, 12-32, 31-25, 33-33)

Македонија: Стефанов 3, Стојановски, Соколов 4, Куртовиќ 5, Симиќ 3, Вегов 2, Тасовски 17, Антиќ 40, Трајковски 4, Костовски, Богоев 9, Ѓуров 5, Самарџиев;

Селекција медиуми: Стефанов 5, Хаџибулиќ 17, Јововиќ 6, Петровски 13, Грнчаров 6, Кралевски 5, Павловски 15, Талевски 4, Мирковиќ 6, Кицулис 16, Гоцевски 11, Блажевски, Михајловски 5;

Vrbica Stefanov prvoto poluvreme igrase za Makedonija i vtoroto za Novinarite...

ТУРНИР ВО ЗАБИВАЊЕ (СЕНИОРИ)

НБА атракција на Антиќ

Перо Антиќ е најдобриот "забивач" во сениорска конкуренција со 38 поени добиени од стручното жири.

Крилниот-центар на Црвена Звезда презентираше одлични егзибиции, прво со пируета ја заби топката, а потоа во НБА стил уште еднаш ги засени своите колеги.
http://www.sport.com.mk/?ItemID=8C4C47F59693EE45AECDA23672B206C6


МЛАДИНКИТЕ ПОРАЗЕНИ ОД ПОИСКУСНИТЕ "КОЛЕШКИ"
Се играше без забава
http://www.sport.com.mk/?ItemID=60D343FE384F014E86CFF39CE8A53A3D

http://www.sport.com.mk/WBStorage/Articles/9F9F23A7EC85104CB0D760E19F12B1A1.JPG
ОЛ-СТАР ВИКЕНД - ДЕН ПРВИ - НЕМАШЕ ДИЛЕМИ ЗА ПОБЕДНИКОТ НА СРЕДБАТА ФЕРШПЕД РАБОТНИЧКИ - СЕЛЕКЦИЈА НА КОСМОФОН ЛИГА
Соло-Тасовски
http://www.sport.com.mk/?ItemID=5B8664E3348F8F47BE61DFBA28283290

И младите знаат да направат "шоу"
ОЛ-СТАР јуниор - МАКЕДОНИЈА јуниор 78:87
(17-19; 19-14; 16-9; 26-45)
http://www.sport.com.mk/?ItemID=7A3FB1D0B06CBF4AB3398749AB3CECBC

http://www.sport.com.mk/WBStorage/Articles/FE4A9E7390578942ABF072A5E31BD2FC.jpg
НАТПРЕВАР ВО ЗАБИВАЊЕ (МЛАДИ)
Стефановски најдобар млад забивач
http://www.sport.com.mk/?ItemID=A82B68CC58D9A9479CB53072169233D5

http://www.sport.com.mk/WBStorage/Articles/AA68B874E78CDD41B621F57D642A1FB5.jpg
НА СЕДНИЦАТА НА СОБРАНИЕТО НА КФМ, РАКОВОДСТВОТО НА КФМ ВО СТИЛОТ
Обвинети - бранете се
http://www.sport.com.mk/?ItemID=F28D99267021B4449C3CBCBE855EEB49
http://www.utrinskivesnik.com.mk/WBStorage/Articles/C61C20B2745520489A2697256EC25FBD.jpg


ВО РАМКИТЕ НА ОЛ-СТАР ВИКЕНДОТ, СУДИСКА И ТРЕНЕРСКА КЛИНИКА ВО " АЛЕКСАНДАР ПАЛАС"
Од Белошевиќ до Дикулакос
http://www.sport.com.mk/?ItemID=A44E058D49E6674EAEE9327AB347DE35

Najdobar vo domashnoto prvenstvo Toni SimicNajdobar Kosharkar 2006 godina Todor Gecevski
http://www.kosarka.hr/Media1/geč255.JPG

unnamed1
December 25th, 2006, 15:08
Najplaten Makedonski kosharkar za godinata 2005/2006 Vrbica Stefanov
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/tr/f/fb/Vrbica_stefanov.jpg

Ulker Istanbul
2005-2006

Za edna godina vo Ulker zaraboti 750.000 dollari + Bonus..

Bonusot bese vo turskiot play of kade zarabotuvase 1.190 Dollari za sekoja odigrana minuta :eek: :thumbsup:

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=5&tabid=1&EditionID=740&ArticleID=47842

КОШАРКАТУРЦИЈА
Стефанов заработува 1.190 долари во минута

Врбица Стефанов, плејмејкерот на македонската кошаркарска репрезентација, за една минута помината на паркетот во дресот на турски Улкер заработува точно 1.190 долари. Тоа се однесува само на четврт-финалната серија од турскиот плејоф со Галатасарај, кој беше лесно елиминиран со вкупен скор од 3-0. Кошаркарите на Улкер имаа ветување од претседателот на клубот дека за обезбедување на место меѓу четирите најдобри екипи во доигрувањето ќе добијат премија од по 50.000 американски долари.

Со оглед на тоа што „слаткарите“ имаа стартни 1-0, им беа потребни само два меча за да изборат пласман во полуфиналето. Во првиот Стефанов настапи само 12 минути без поентерски учинок, додека во вториот, одигран викендов, македонскиот интернационалец на теренот мина 30 минути реализирајќи 20 поени (3/5 за 3п, 3/6 за 2п, 5/7 за 1п), на кои придодаде пет скока и три асистенции.
Тоа значи дека нашиот кошаркар за само 42 минути заработил 50.000 долари, што изнесува неверојатни 20 долари во секунда мината на теренот.

Останува да се види колкава ќе биде премијата што раководството на актуелниот турски шампион ќе им ја вети на играчите за одбрана на титулата. Ако местото во полуфиналето се премира со 50.000 долари, тогаш освојувањето на победничкиот пехар ќе чини најмалку трипати повеќе од таа сума, бидејќи засега се такви најавите од Истанбул.

Сето ова зборува дека зад Стефанов е исклучително добра сезона, барем на финансиски план. Сепак, парите од премиите се само џепарлак во однос на тоа што искусниот бек го заработува од договорот со Улкер, а кој според неофицијални информации е помеѓу 500.000 и 750.000 долари по сезона.


da se znae deka vo cetvartfinaleto zaraboti 50.000 evra, koga se pisuvase ova ne bese odigrano polufinaleto i finaleto a Ulker ustanbul stana turski prvak vo Juni 2006 znaci i za vo polufinaleto i za pobedata vo finaleto zarabota golem bonuz sigurno se na se 150.000 do 200.000 evra zarabota samo vo play of...


Vrbica Stefanov ima igrano i za Rabotnicki/Karşıyaka/AEK Athen i Montepaschi Siena...

Za Montepaschi igrase izmegu 2001 do 2004 i sigurno imase minimum plata od 500.000 evra godisno sto znaci 1.500.000 za tri godini...

Od Karşıyaka naprave transfer vo AEK za 700.000 Dollari.. Sigurno zaraboti golemi pari i vo Montepaschi Siena...

bir sonraki sezon 700,000$ bedelle Yunanistan'ın önde gelen takımlarında AEK'ya transfer

http://tr.wikipedia.org/wiki/Vrbica_Stefanov

unnamed1
December 25th, 2006, 15:55
Vlatko Ilievski i oficialno e nov clen na Virtus Vidi Vici Bologna
http://www.virtus.it/main.asp#

Mercato: preso Ilievski
Virtus Pallacanestro comunica di aver raggiunto l'accordo con il macedone Vlado Ilievski.
Playmaker di 188 cm per 82 kg, nato a Strumica (Mkd) il 19 gennaio 1980, ha giocato in Italia nella Lottomatica Roma.
Ilievski si unirà al gruppo di Markovski a partire da questa sera.

Vlatko predhodno nastapuvase za KK Strumica (AKA) Nemetali ograzden, Partizan Belgrad, Olympia Ljublijana, FC Barcelona, Lottomatica Roma

Aj da se nadevame deka Zare Markovski ke go fati za uvo :)

Inace Virtus Vidi Vici na Zare momentalno e lider vo italjanskata liga so 10 pobedi i 2 porazi :thumbsup: Italija ima 3 ekipi vo evroligata i najverovetno Virtus ke bide edna od Italjanskite ekipi vo evroligata slednata sezona bidejki prvi se vo ligata momentalno i sega pojaki so Vlatko i sigurno minimum ke bidat izmejgu najdobrite 3 ekipi na krajot.


http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=2&tabid=1&EditionID=967&ArticleID=63815

ОД ПЕТОКОТ
Илиевски и официјално е член на Виртус Болоња

Владо Илиевски од петокот и официјално е нов член на Виртус Болоња, лидерот во кошаркарското првенство на Италија. Македонскиот интернационалец потпишал договор со овој клуб, и тоа само неколку часа откако добил исписница од својот досегашен клуб, Лотоматика од Рим. Со тоа е потврдено пишувањето на „Време“, кое пред една недела објави дека ќе дојде до една ваква разврска.

Засега нема никаква официјална потврда за должината на договорот што Македонецот го потпишал со болоњезите, со оглед на тоа што во Италија не се работи поради божиќните празници. Според неофицијални информации, станува збор за две и полгодишен договор, вреден вкупно 800.000 евра!!!.

Илиевски оди во таборот на Виртус Болоња по препорака на Заре Марковски, тренерот на овој клуб, со кого соработуваше во минатото. Кошаркарот пред неколку дена изјави дека се радува поради повторната соработка со Марковски, тренерот кого многу го цени и кој е сериозно заслужен за неговата успешна кариера. Марковски го зеде тогаш 18-годишниот Илиевски во репрезентацијата на Македонија на Европското првенство 1999 година во Франција.

Македонскиот интернационалец со словенечки пасош изминатата една и пол сезона настапуваше за римска Лотоматика, каде што дојде во летото 2005 година од шпанска Барселона. Тој пред извесно време беше истакнат како еден од главните виновници за лошата игра на тимот од Рим, поради што беше отстранет од натпреварувачкиот состав.

Илиевски своето деби во дресот на Виртус Болоња ќе го има на 30 декември, и тоа на дуелот со Наполи, на теренот на противникот.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=6&tabid=1&EditionID=967&ArticleID=63819

Гечевски пак е најдобар во триумф на Задар
Тодор Гечевски, центарот на кошаркарската репрезентација на Македонија, беше убедливо најдобар во таборот на хрватски Задар во деветтиот триумф по ред на овој тим во Јадранската лига, овојпат против Босна (100-88) во меч од 15. коло.

Гечевски за 40 минути реализира 24 поени (0/1 за 3п, 10/12 за 2п, 4/5 за 1п) на кои додаде 11 скока, четири асистенции и исто толку украдени топки. Русокосиот центар беше еден од најдобро оценетите играчи во колото, со што го потврди својот избор во првата петорка на Западот на задутрешниот олстар-меч на НЛБ-лигата.

Предраг Самарџиски поради повредата на лакотот повторно не беше во составот на ФМП, кој на домашен терен го декласира хрватски Сплит со 93-77.

unnamed1
December 25th, 2006, 17:07
http://www.dnevnik.com.mk/WBStorage/Articles/D289D43C6674A248A618F814147AAD79.jpg

РАКОМЕТ - МАШКАТА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА ТРЕНИРА ВО СКОПЈЕ

Со поголем респект кон Израел
Со доаѓањето на Кирил Лазаров и Горан Кузмановски, А-тимот се комплетира за подготовките за јануарските квалификации


Со доаѓањето на Кирил Лазаров и Горан Кузмановски, машката ракометна сениорска репрезентација на Македонија од денеска комплетна ги продолжува подготовките за јануарските квалификации за баражот за ЕП 2008. Најпроблематична позиција за селекторот Темелковски е среден бек, каде што по откажувањето на Миркуловски и Николче Мојсоски, дополнително беше повикан Горан Кузмановски. Меѓу оние што од втора беа повикани, беше и голманот Петар Ангелов, кој до 14 јануари ќе биде со репрезентацијата, а потоа ќе мора да се врати во Франција поради клупските обврски, бидејќи РФМ навреме не ги известил оти ќе треба да настапува за репрезентацијата.

Неделава А-тимот најмногу ќе обрне внимание на уигрувањето. Планот на селекторот Темелковски се 4 победи, на првите средби со Луксембург и Израел за порелаксирано да ги дочекаме дуелите со Србија.

- Немаме актуелни информации за Луксебург и Израел, но од она што ни го пренесе Драган Ѓукиќ, поранешниот селектор на Македонија, а сега на Швајцарија, треба особено да внимаваме на дуелите со Израел. Тие играле со нив, и според покажаното можат секого да изненадат - вели Темелковски.

Ние имаме и едно горко искуство од дуелите со Израелците, кои не' елиминираа во баражот за ЕП 2002 година. Затоа сега и со поголем респект влегуваме на тој дуел.

- Имаме време да собереме тазе информации. Ние со Луксембург играме на 3 јануари, во Струмица, а следниот ден Израел гостува во Србија, па можеме да имаме увид во нивната форма и игра - вели Темелковски.

До дуелот со Луксембург, нашите сениори нема да играат ниту еден контролен меч, а во комплетен состав, со сегашните репрезентативци последен пат игравме во јануарските квалификации годинава, кога не се пласиравме во баражот. На турнирот во Катар замина комбинирана и некомплетна репрезентација, исто како и на турнирот во Романија.

TMRO
December 26th, 2006, 06:55
На Градски стадион во Скопје две атлетски патеки?На стадионот ќе има осум патеки, но само за трките на 100 и 110 метри со пречки

МИОДРАГ МИЦКОВИЌ

Реновирањето на постоечката атлетска патека на Градскиот стадион, на која, во сегашниот момент, можат да трчаат само шест атлетичари на куси патеки од 100 до 400 метри, е актуелна тема во моментов интересна за повеќе институции. Сегашната има шест патеки, недоволно за организација на големи меѓународни натпревари, особено не за европските првенства.

Се појавија многу дилеми околу реновирањето и проширувањето на атлетската патека. Дали да се обнови, прошири или, пак, Градскиот стадион да остане и без сегашната атлетска патека, да биде тоа вистински фудбалски стадион, проширен, особено делот на северната трибина која треба да се доизгради и да биде во иста големина како сегашната - јужна трибина.

Според последните информации што ги добивме од канцеларијата на Македонскиот олимписки комитет, сепак, се вршат последни подготовки за реновирањето и проширувањето на сегашната атлетска патека. Патеката треба да ја прави италијанската фирма „Мондо“, најпознатата за вакви изградби во светот, во соработка со Македонскиот олимписки комитет и Европската асоцијација на олимписките комитети. Средствата од околу 220.000 евра колку што ќе чини адаптацијата на сегашната патека, ќе се обезбедат од фондот на Европскиот олимписки комитет. Тоа практично ќе биде кредит на 10 години на сметка на МОК, од кој секоја година ќе се одделува дел од предвидените средства што ги добива нашиот комитет и ќе одат на отплата на тој кредит.

Договорот за оваа зделка треба да се потпише кон средината на јануари, а работите би требало да бидат завршени до јуни бидејќи не ќе може побрзо да се работи со оглед дека Градскиот стадион е ангажиран и со одигрувањето на првенствените фудбалски натпревари.

Средствата за подготвителните работи, да се симне сегашниот тартан од патеката, да се нивелира теренот, да се постави асфалтен слој, да се изврши потребната дренажа за да потоа може да настапи со својата механизација фирмата „Мондо“ во износ од 20.000 евра ќе ги обезбеди нашиот Комитет. Треба да се пронајдат уште 60.000 евра за дополнителна опрема, голем семафор, фото финиш и други електрични придружни објекти за патеката. Кога сето тоа ќе се пресмета, целата зделка ќе чини околу 300.000 евра.

Меѓутоа, што е најинтересно, сегашните шест патеки околу теренот на Градскиот стадион остануваат, другите две, за да бидат осум, ќе се изградат пред јужната трибина каде има доволен простор. И тоа ќе бидат две скусени патеки, во склопот на тие шест, но само за трките на 100 и 110 метри со пречки. Значи, една ревидирана патека на Градскиот стадион со шест, плус две помали патеки во должина.

И на една вака ревидирана патека можат најмногу да се организираат балканските и јуниорските европски првенства во атлетика, ништо повеќе.

Тоа е тоа што се планира и за што треба во јануари да се потпише договорот со фирмата „Мондо“ и Европскиот олимписки комитет. За целата оваа иницијатива, како што дознавме, се водат преговори две години.

Се поставува прашањето, дали е можно наместо тие две ревидирани, куси патеки, целиот стадион да има осум патеки. И тоа е можно, но премногу скапа инвестиција. За да се направи тоа, потребно е теренот да се помести за шест метри кон јужната трибина за да се ослободи место за уште две патеки покрај северната, и околу целиот терен.

Од друга страна, дури и овој сегашен проект со атлетската патека, за која се залага Македонскиот олимписки комитет не е сигурен бидејќи за утре е закажан состанок со премиерот Груевски на кој ќе стане збор за реновирањето на атлетската патека и нејзиното проширување. Се' зависи од ставот на Владата. Ако таа донесе одлука Градскиот стадион да се прошири со изградба на северната трибина, без атлетска и сегашна патека, тогаш ќе се бараат алтернативни решенија. Би се градела патека во Струмица каде што има доволен простор на новоизграениот стадион или пак во Тетово. Засега се' уште многу работи се нејасни и недефинирани без оглед на сегашните преговори со Европскиот олимписки комитет. На потег, за судбината на Градскиот стадион е Владата на Република Македонија.

unnamed1
December 26th, 2006, 16:19
Pero Antic back side dunk
http://www.vreme.com.mk/images/Image/antic%203%20(Small).jpg


Vrba at Aleksandar Palace
http://www.sport.com.mk/WBStorage/Articles/106D009C085E9444988B0D9FCCE50D59.jpg

Leveski :thumbsup:
http://www.sport.com.mk/WBStorage/Articles/F63B1D03A0741044896B3AE1E5E0F883.jpg

http://www.ffm.com.mk/mak/vest.asp?id=1459

Левески во тимот на ѕвездите
25.12.2006

Уште едно големо признание за македонскиот фудбал. Денеска и официјално македонскиот футсал репрезентативец Зоран Левески е поканет на хуманитарниот ревијален натпревар помеѓу репрезентацијата на Хрватска и селекцијата на светските ѕвезди која ќе се одигра на 28. Декември во Загреб.

Ova godina Leveski se rasture od golovi na megjunarodna cena za Makedonskiot nacionalen tim i za Alfa Skopje.Boxerot Mumni sportist na Skopje 2006 !


KATASTROFA rakometna federacija na makedonija :moan: neli Necevski pred dve nedeli dade izjava od svedska vo nasite mediumi deka ne mu e jasno zasto se zaleshe Strezovski ??? neli kaza deka imaat nova oprema ???? barem mene me izlaze..

Koja nova oprema ???? ova ?

http://www.vreme.com.mk/images/Image/rakomet%20mazi%205%20(Small).jpg


Pa mene ne mi e jasno zasto idat nasive rakometari ? ne mi e jasno kako moze najdobriot rakometar vo svetot vaka da go maltretirat ????

Jas bi si odel iskreno kazano.

I posle nemala nasiot maski nacionalen tim uspek, pa ke nema normalno so vakvi uslovi...


Zenskiot nacionalen tim mozebi ima 5 razlicni opremi a maskiot ? pa sto e ova i kako moze vaka :rollani: pa dodeka ne mu e galje za maskiot tim jas da bev Kiril lazarov bi si odel..


Go slushav cera Kiril Lazarov (5 min) na MKTVsat vesti i kazuvase deka imame dobar tim i vreme e da pokazime deka sme dobri i veruva deka ke se vratime na stari pateki so ovaj tim i kazuvase za negovite uspesi vo ligata na shampioni ali sto vredi to sto go kaza cera pred kamerite koga gi gledam ovie sliki deneska.


Ke organizirat masko U-21 svetsko prvenstvo slednata godini (2007) a 2008 evropsko za seniori zeni i posle nemale pari za oprema ?? koj ke go lazat ??? sinkir ova bespari e ?

Ima pari ali ima nekoj sto raboti protiv maskiot tim i ne mi e jasno zasto ? edna oprema kolku cini ? 2000 evra se na se ? sinker nama, kako da ne...

MKD Fanatico
December 26th, 2006, 19:17
Pero Antic back side dunk
http://www.vreme.com.mk/images/Image/antic%203%20(Small).jpg


Vrba at Aleksandar Palace
http://www.sport.com.mk/WBStorage/Articles/106D009C085E9444988B0D9FCCE50D59.jpg

Leveski :thumbsup:
http://www.sport.com.mk/WBStorage/Articles/F63B1D03A0741044896B3AE1E5E0F883.jpg

http://www.ffm.com.mk/mak/vest.asp?id=1459

Левески во тимот на ѕвездите
25.12.2006

Уште едно големо признание за македонскиот фудбал. Денеска и официјално македонскиот футсал репрезентативец Зоран Левески е поканет на хуманитарниот ревијален натпревар помеѓу репрезентацијата на Хрватска и селекцијата на светските ѕвезди која ќе се одигра на 28. Декември во Загреб.

Ova godina Leveski se rasture od golovi na megjunarodna cena za Makedonskiot nacionalen tim i za Alfa Skopje.Boxerot Mumni sportist na Skopje 2006 !


KATASTROFA rakometna federacija na makedonija :moan: neli Necevski pred dve nedeli dade izjava od svedska vo nasite mediumi deka ne mu e jasno zasto se zaleshe Strezovski ??? neli kaza deka imaat nova oprema ???? barem mene me izlaze..

Koja nova oprema ???? ova ?

http://www.vreme.com.mk/images/Image/rakomet%20mazi%205%20(Small).jpg


Pa mene ne mi e jasno zasto idat nasive rakometari ? ne mi e jasno kako moze najdobriot rakometar vo svetot vaka da go maltretirat ????

Jas bi si odel iskreno kazano.

I posle nemala nasiot maski nacionalen tim uspek, pa ke nema normalno so vakvi uslovi...


Zenskiot nacionalen tim mozebi ima 5 razlicni opremi a maskiot ? pa sto e ova i kako moze vaka :rollani: pa dodeka ne mu e galje za maskiot tim jas da bev Kiril lazarov bi si odel..


Go slushav cera Kiril Lazarov (5 min) na MKTVsat vesti i kazuvase deka imame dobar tim i vreme e da pokazime deka sme dobri i veruva deka ke se vratime na stari pateki so ovaj tim i kazuvase za negovite uspesi vo ligata na shampioni ali sto vredi to sto go kaza cera pred kamerite koga gi gledam ovie sliki deneska.


Ke organizirat masko U-21 svetsko prvenstvo slednata godini (2007) a 2008 evropsko za seniori zeni i posle nemale pari za oprema ?? koj ke go lazat ??? sinkir ova bespari e ?

Ima pari ali ima nekoj sto raboti protiv maskiot tim i ne mi e jasno zasto ? edna oprema kolku cini ? 2000 evra se na se ? sinker nama, kako da ne...
EEEEEEEE:howler: , i jas gi gledav na MTV tije 5min so Lazarov i se soglasuvam so tebe Lazarov se zalese deka nema dobra organisacija i motivacija od strana na rakometnata federacija:mad: .
I Ja kako nego nema da go tepam vremeto u representacijata ali on saka da uspeh nesto so makedonija u maskiot rakomet :hopefull: ali ovie idioti bas kur gi bole sa oprema!!!!!!!!:frustrat: :frustrat: :frustrat:
ja uste se nerviram za Zenskata Representacija so bese duri malipulirana od EHF a sega i ova so Maskite...
A za organisacijata zna Evropsko i svetsko ja mislam deka poveke ot tije Dva novi Stadioni so gi gradat vo Skopje nema da se napraje a i tamo mislam ima uste problemi
sosto da raboti nekoj protiv nasata Maska Reprezentacija???
ja poveke mislam deka Zenskite im pruzat se dodeka maskite gi zaboravija i oprema da im kupat:mad: :mad: :mad:

MUCANA
December 26th, 2006, 19:33
EEEEEEEE:howler: , i jas gi gledav na MTV tije 5min so Lazarov i se soglasuvam so tebe Lazarov se zalese deka nema dobra organisacija i motivacija od strana na rakometnata federacija:mad: .
I Ja kako nego nema da go tepam vremeto u representacijata ali on saka da uspeh nesto so makedonija u maskiot rakomet :hopefull: ali ovie idioti bas kur gi bole sa oprema!!!!!!!!:frustrat: :frustrat: :frustrat:
ja uste se nerviram za Zenskata Representacija so bese duri malipulirana od EHF a sega i ova so Maskite...
A za organisacijata zna Evropsko i svetsko ja mislam deka poveke ot tije Dva novi Stadioni so gi gradat vo Skopje nema da se napraje a i tamo mislam ima uste problemi
sosto da raboti nekoj protiv nasata Maska Reprezentacija???
ja poveke mislam deka Zenskite im pruzat se dodeka maskite gi zaboravija i oprema da im kupat:mad: :mad: :mad:

Да сите сега вели ме дека не треба да иде за репрезентација, но ако не одбие и не учествува ќе почниме да пцуеме педер,ваков таков...ќе велиме ја неки Македонија и така натаму...Е такви сме ние Македончињата..А недај боже ако се повреди за време на утакмица на репрезентација..играчите немат никакво осигурување од сојузот,па затоа клубовите не сакаат да ги пуштат своите играчи, за кои даваат големи суми пари, да настапуваат за некои леви репрезентации како нашата.

MKD Fanatico
December 26th, 2006, 20:05
Да сите сега вели ме дека не треба да иде за репрезентација, но ако не одбие и не учествува ќе почниме да пцуеме педер,ваков таков...ќе велиме ја неки Македонија и така натаму...Е такви сме ние Македончињата..А недај боже ако се повреди за време на утакмица на репрезентација..играчите немат никакво осигурување од сојузот,па затоа клубовите не сакаат да ги пуштат своите играчи, за кои даваат големи суми пари, да настапуваат за некои леви репрезентации како нашата.
ma dobro, ama i najdobrite rakometasi na svetot ne se nisto bez

organizacija u veszprem ima organiscija i se.

satoa tamo e najdobriot scorrer vo CL.:party: :party: :party:

ja nikogas ne bi sakal da si ode ot reprsesentacijata no ako se tera vaka

togas mozeme da imame i 6 svetski igraci i pak nema da se qualifikuvame

na EP il SP.

unnamed1
December 27th, 2006, 21:30
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=3&tabid=1&EditionID=969&ArticleID=63972

РЕСЕНЧАНИ ВО ПОТРАГА ПО СПОНЗОР
Преспа преговара со Свислајон

Ракометарите на Преспа најверојатно почетокот на продолжението од Суперлигата ќе го имаат со нов генерален спонзор. Дознаваме дека деновиве ќе бидат последните средби на управата и претставниците на фирмата Свислајон, која е доминантен сопственик на Агроплод Ресен, за прецизирање на условите за спонзорство и потпишување официјален договор.

:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: Konecno, Svislion vejke investira vo Bitolskata Kosharka no Firma od Resen i ako e Srbska treba da investira i vo Resenskiot sport :thumbsup: Vejka kazav i porano za Svislion koga odbia letoska da vlezat vo RK Prespa i potspisa so KK Pelister.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=5&tabid=1&EditionID=969&ArticleID=63974
СЕ ПОДОБРУВААТ УСЛОВИТЕ НА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈАТА
АМС ќе им купи опрема на сениорите

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=93E89EFAF12CD94698BAB30B9357A100
Владата ќе ги опреми сениорите

http://www.vest.com.mk/default.asp?id=128914&idg=6&idb=1957&rubrika=Sport
АМС и РФМ ќе обезбедат се што треба

Konecno !

http://www.utrinskivesnik.com.mk/WBStorage/Articles/BAF6C332AD6C9349821B909E63076895.jpg
http://www.utrinskivesnik.com.mk/?ItemID=25A08A929E97514CA1F22093E750F681
ОКИ спонзор на младинската сноуборд - репрезентација

unnamed1
December 27th, 2006, 21:44
http://www.vest.com.mk/default.asp?id=128915&idg=6&idb=1957&rubrika=Sport

СВЕТСКАТА ПАРАГЛАЈДИНГ ФЕДЕРАЦИЈА ЈА ИЗГОТВИ ЗАВРШНАТА РАНГ-ЛИСТА ЗА 2006
Македонија на одличното трето место :happy: :happy: :thumbsup:

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=92E9C66A9CFB4945BA4449F41791A8E4

КАНДИДАТИ ЗА СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА ВО ИЗБОРОТ НА ДНЕВНИК
Резиме на спортската 2006

http://www.dnevnik.com.mk/WBStorage/Articles/B2012543153F3D429E8D6A183D665FC8.jpg
http://www.dnevnik.com.mk/WBStorage/Articles/3B567666DF490B45881EDC3C17C56443.jpg
http://www.dnevnik.com.mk/WBStorage/Articles/783D1A62F81B16419DD91D7AFC41E347.jpg
http://www.dnevnik.com.mk/WBStorage/Articles/E5976A4D9AD8BD479A15B2406B4491F1.jpg
http://www.dnevnik.com.mk/WBStorage/Articles/188829F24FFFDC46A0360CC945F6D231.jpg
http://www.dnevnik.com.mk/WBStorage/Articles/BAEC6771E8B4C94E8A52D67C5C0D4564.jpg
http://www.dnevnik.com.mk/WBStorage/Articles/4E691E4E49B4CA4BA0A88C470DBD5C47.jpg
http://www.dnevnik.com.mk/WBStorage/Articles/04E3FD4003CB754CBC6CD46839E86BB5.jpg


Редакцијата Дневник по единаесетти пат ќе ги прогласи најдобрите спортисти за годината што изминува. Во новогодишниот број на весникот ќе ги објавиме имињата на лауреатите и листата на 10 најдобри спортисти, пет млади спортисти, најдобра машка и женска екипа или репрезентација и најдобар тренер.

Од денеска ќе го почнеме претставувањето на кандидатите.

Во новогодишниот број на весникот ќе ги објавиме имињата на лауреатите и листата на 10 најдобри спортисти, пет млади спортисти, најдобра машка и женска екипа или репрезентација и најдобар тренер.

ФУДБАЛ Горан Пандев и Александар Васоски


Нашиот фудбалски репрезентативец Горан Пандев (23) ја имаше најдобрата година во својата кариера. Пандев во 2006 блесна во Лацио, а имаше одлични настапи и во репрезентативниот дрес. Дека ова ќе биде плодна година за него покажа уште на првиот меч годинава, кога погоди на 8 јануари во победата од 4-1 против Асколи. Тој беше ударна игла во нападот на Лацио и постојана закана за противничките голови. Пандев и ја заврши годината со гол, на последниот меч во 2006, против Парма (победа 3-1). На крајот Пандев впиша 12 гола во целата година во една од најсилните лиги во светот. Поради своите добри игри, струмичанецот неколкупати беше избиран и во најдобриот тим во калчото, а стана и омилен играч кај навивачите на бјанкочелестите.

Освен на клупски план, Пандев беше одличен и во репрезентацијата. Постигна гол во победата над Андора од 3-0, а во другите мечеви на кои настапи беше меѓу најдобрите на теренот. Неодамна Пандев од ФФМ ја доби наградата за фудбалер што најуспешно го презентирал мак-фудбалот во странство.* Александар Васоски одигра стандардно добра година во дресот на Ајнтрахт. Македонскиот репрезентативец со орлите играше во финалето на германскиот куп, каде што загуби од Баерн, но се избори за настап во УЕФА-купот. Во новата сезона Васоски одигра 11 од вкупно 17 меча во првиот дел од првенството и му недостигаа само 22 минути за да стаса до бројката од 1.000 одиграни минути. Не даде гол, нешто што редовно го правеше во претходната сезона, но затоа стрелаше прецизно во УЕФА-купот. Против Брондби даде 2 прекрасни гола, со кои Ајнтрахт го скрши отпорот на Данците и се квалификува во фазата по групи. На крајот од тој дел од натпреварите Васоски и соиграчите немаа среќа и испаднаа. Му дозволија на Фенербахче во решавачкиот меч да се врати од 0-2, да стаса до реми (2-2) и да ги исфрли од завршната фаза. Популарниот Тетовче беше стандарден и во мечевите од УЕФА и националниот куп, а веројатно ќе играше повеќе и во првенството ако не беа двете исклучувања. При крајот беше забележителен мал пад во формата, но Васоски ја заслужи кандидатурата со добрите игри во текот на целата сезона. Бундеслигата е во топ-5 лигите во Европа, Васоски играше на 3 фронта и за нијанса е пред солидните Николче Новески од Мајнц и Игор Митрески од Енерги Котбус.

КОШАРКА Диме Тасовски и Тоше Гечевски


Кошаркарот Диме Тасовски беше предложен од Кошаркарската федерација на Македонија за спортист на годината. Крилото на Фершпед Работнички и на македонската репрезентација годинава беше најдобар поединец во домашното првенство и еден од лидерите на клубот, кој ја освои 13. титула во првенството. Покрај титулата во домашното првенство, шпедитерите го освоија победничкиот пехар и во Купот, чија завршница се одигра во Струмица.

Леворакиот нишанџија Тасовски е веќе и стандарден репрезентативец во сениорската репрезентација на Македонија. Со националниот тим, тој во квалификациите за ЕП имаше просек од 6 поени и 3 скока по натпревар. Најдобрата игра ја прикажа на домашен терен против Португалија, кога со одлична игра во последната четвртина беше најзаслужен што нашиот национален тим извојува висока победа, која подоцна се покажа како залудна, бидејќи ни требаше и еден триумф на гостувањата.* Тодор Гечевски беше најдобар и најконстантен македонски кошаркар што настапува во странски клуб. Популарниот Тоше беше избран за најдобар центар во јадранската Гудјиар-лига, која сега го носи името НЛБ. Гечевски, како и секогаш, беше меѓу најдобрите поединци и во македонската репрезентација, која годинава учествуваше во квалификациите за ЕП 2007. Гечевски во дресот на репрезентацијата во квалификацискиот циклус имаше просек од 17,5 поени, 7 скока и речиси 2 блокади по меч.

Поради добрите игри речиси на сите натпревари на кои се појавува, Гечевски е еден од поканетите за учество на повеќе ол-стар натпревари. Со екипата на Задар играше во финалето на хрватскиот плејоф, а 2006 година ја заврши со серија од 9 победи во НЛБ-лигата. Поради квалитетните игри и беспоштедното залагањето, тој е миленик на задарските навивачи.

РАКОМЕТ Кирил Лазаров и Валентина Радуловиќ


Капитенот на машката ракометна репрезентација на Македонија, Кирил Лазаров (26), годинава ќе ја памети по прогласувањето за најдобар стрелец во европската Лига на шампионите, што е прва таква награда за некој македонски ракометар. Со 85 гола, Лазаров ги круниса голгетерските способности во унгарскиот првак. Неговиот тим МКБ Веспрем стигна до полуфиналето на ЛШ, но ја одбрани шампионската титула во првенството.

И во новата сезона 2006/2007 Лазаров ќе презими како најдобар стрелец со 68 гола, пред пролетното продолжување на натпреварите од четврт-финалето. Три години по ред е најдобар стрелец на Веспрем во еврокуповите.

На вратата на Лазаров веќе чукаат скаутите на Барселона, Кил, Загреб со неколку стотици илјади евра вреден договор, со надеж дека ќе го добијат леворакиот бисер. Во репрезентацијата веќе одамна е сопственик на многу рекорди. Приватно, имаше плодна година, се ожени и стана татко.* Новиот капитен на Кометал ЃП и репрезентацијата, Валентина Радуловиќ, трипати прогласена за најдобар играч во македонската репрезентација на ЕП во Шведска. Третпат игра на ЕП, а сега постигна 30 гола и беше на 16 место на листата на најдобри стрелци. Според процентот на украдени топки беше втора на ЕП.
Во Шведска го одигра и 200 меч за репрезентацијата, со што стана единствената со ваков рекорд.

На баражот со Исланд постигна десет гола на двете средби. Со Кометал ЃП стигна до четврт-финалето на Лигата на шампионките, каде што беше втор најдобар стрелец во екипата, зад Турчинката Јелиз Озел. Двојната круна со клубот во првенството на Македонија само ја збогати витрината со трофеи.

ТЕНИС Лазар Магдинчев и Предраг Русевски


Со искуството, иако е релативно млад и има само 26 години, Лазар Магдинчев беше кормиларот на најуспешниот македонски тениски брод што доплови на чекор до елитата. Во клучните моменти од дуелот со Финска го поддржа разиграниот Русевски, ни донесе по еден поен во сингл и дубл, со што комплетно го оствари планот. Дека е ладнокрвен во ситуација кога мора да се победи, американскиот студент покажа и претходно против Грција и Норвешка. Магдинчев е најдоброрангиран македонски тенисер, на 507. место на АТП. Одличните игри на Лазе и Пецко и' донесоа на Македонија пробив во топ-50 на 43. позиција на светската ранг-листа. Магдинчев е во серија од 8 победи во игра на двојки. На турнирите, Магдинчев има 3 титули во дубл, 2 на фјучрсите и еден на челенџерите.

* Предраг Русевски блесна во Дејвис-купот против Финска. Со победа во решавачкиот меч над Тимо Ниеминен ни донесе триумф од 3-2 над фаворизираната гостинска селекција. Македонија првпат се избори за настап во Првата евроафриканска зона и доби нов спортски јунак.


Русевски го доби продолжението од прекинатиот поради мрак последен меч со 6-4 во гејмови за конечен триумф на Македонија. Тој и Магдинчев и' го подарија најубавиот тениски викенд (продолжен со понеделник) во историјата на нашата држава. Спектаклот почна скромно, без преголеми очекувања, во петок на 22 септември, а токму Русевски со отпорот што му го даде на 17. светски тенисер Јарко Ниеминен најави возбудлив меч. Најдоброрангираниот тенисер што воопшто играл во Македонија го победи нашиот јунак со 3-2 во маратонски меч, но Русевски воодушеви со играта и најави дека можеме да ги победиме фаворизираните Финци. Со поддршка од публиката славевме во дубл, а крајот беше како од бајките. Трибините на ТК Југ беа претесни да ги примат сите што сакаа да присуствуваат на разврската. Надвор останаа неколку стотици посетители, иако мечот се играше во работен термин од 11 часот. На крајот, заедно со 700-тината што имаа можност во живо да присуствуваат на мечот, славеше историска победа за Македонија и прв пласман во ранг на натпревари каде што досега не сме играле.

Русевски има 9 победи едноподруго во игра на двојки во Дејвис-купот, а заедно со Магдинчев и останатите македонски репрезентативци, во 2006 ги победија Грција (4-1) и Норвешка (3-2) на гости. Поединечно, сезонава, Русевски победи на 2 фјучрс-турнири во сингл и во дубл, а еднаш славеше во дубл и на челинџер-турнирот во Брашов.

unnamed1
December 27th, 2006, 22:11
http://www.utrinskivesnik.com.mk/WBStorage/Articles/23FA0996B11CD340A6BA9CC37C195C93.jpg

:thumbsup:

http://www.vecer.com.mk/WBStorage/Articles/013ED2252A68C74FAA76E2E17F4F7179.jpg


Вели Мумин спортист на Скопје за 2006

1.
Задоволен сум од одлуката на Извршниот одбор кој реши да ја добијам оваа награда. Посебно сум изненаден бидејќи наградата ја добивам втор пат во низа. Ќе сторам се да продолжам со нижење на успеси и во наредната година, изјави Вели Мумин'

2.
На второто место, во овој избор, се најде каратистот Дејан Недев (второ место на СП, Канада), :thumbsup:

трет беше Александре Стојковски (кик бокс второ место на европското првенство), а тенисерот Лазар Магдинчев, по одличните резултати на репрезентацијата во Дејвис купот се најде на четвртото место, а ракометарката на Кометал ЃП Валентина Радуловиќ е петта.

- Не сум задоволна од изборот на петтото место и посакувам во наредната година да се најдам на некоја повисока позиција, зошто да не и најдобар спортист за 2007 година, изјави Валентина Радуловиќ.

За најдобри млади спортисти награди добија Манев (куглање),Цветановски (карате), Николовски (трилатрон), Георгиевска(ракомет) и Јотовски (тенис). Тренерот на Мумин, Руждија Калач е добитник на наградата за најдобар тренер годинава.

Кометал Ѓорче Петров ја доби наградата за најдобра екипа.

Наградата за најдобри спортски работници ја поделија Костовски (фудбал) и Неделковски (кик бокс)

Slednata godina ke bide tesko da se bira koja e najdobra ekipa, Da se nadevame deka Rabotnicki Fersped, Kometal i Vardar Pro i Makpetrol ke stanat site evropski shampioni :) Da se nadevame deka i nekoj Skopski tim ke vlezi vo ligata na shampioni vo fudbal.

MKD Fanatico
December 28th, 2006, 10:56
pa sega vaka ako gledam site ovie sportasi ne se samo Makedonska Elita isto se svetska Elita nia kako mala drzava treba da bideme radosni sto imame sportitisti so imat sansi sa brkanje na Medali

unnamed1
December 28th, 2006, 18:54
http://www.vest.com.mk/default.asp?id=128978&idg=6&idb=1958&rubrika=Sport
КФМ ВО ХУМАНИТАРНА АКЦИЈА
Три компјутери за децата

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=3C2B253DC550924CA43950ADF766F9F4
Спортистите со 100 чекори до целта
До 2008 во Македонија ќе се изградат 50 фудбалски игралишта, а ќе се доизградат и 35 Сали, чија градба започна во 2002 година


http://www.vest.com.mk/default.asp?id=128983&idg=6&idb=1958&rubrika=Sport
БРАЌАТА ЛАЗАРОВИ ЗАИГРАА ЕДЕН ПРОТИВ ДРУГ
Ракометот ги стави на спротивставени страни
И додека Кире Лазаров веќе се етаблираше во играч од светска класа, неговиот пет години помлад брат, 21-годишниот Филип, оваа есен ги направи своите први чекори на меѓународен план.

Филип формално му е тимски колега на Кире бидејќи потпиша двегодишен договор со унгарскиот шампион МКБ Веспрем, но клубот има практика да ги отстапува своите млади ракометари на други екипи, па сезоната ја почна во ПЛЕР, за потоа да продолжи во петтопласираната Татабања, за која веќе одигра три натпревари. Презимето Лазаров, вели, колку што му помага, толку и му одмага.

Презимето Лазаров е веќе добро познато низ цела Унгарија. Сите очекуваат да сум како Кире, но не може да е така. Во почеток ми беше тешко, малку и се каев што толку млад се решив да заминам во странство, но, како што одминуваше времето, сфаќав дека тоа беше вистински потег - вели помалиот Лазаров.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=8B758E54B0C9D4439BCFA6EB93BAAA50
Пума ќе ги опреми сениорите

Репрезентативците на Македонија ќе добијат комплетна опрема со знакот на Пума. Опремата треба да стигне до 3 јануари, а најдоцна за вториот дуел во квалификациите со Луксембург на 6 јануари. Агенцијата за млади и спорт (АМС) обезбеди 500.000 денари за комплетна опрема на репрезентацијата.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=970&ArticleID=64033
Портној: Не можам да играм против судии и против ЕХФ

unnamed1
December 28th, 2006, 19:01
http://www.utrinskivesnik.com.mk/WBStorage/Articles/18CCAC46DAECBE44BEB804CAC84AE2BB.jpg'

http://www.utrinskivesnik.com.mk/?ItemID=7DD8FAAFC165C94BB405E3750B0733BB

Операцијата „Словачка“ стартува во Маврово

Магдинчев со тренинзи ќе почне од 3 јануари, Русевски од 15., а од февруари заедно на турнири

РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ

Со индивидуалните тренинзи на Лазар Магдинчев од 3 јануари во Маврово и официјално ќе почне исполнувањето на програмата на Стручниот штаб на тениската репрезентација на Македонија за подготовка за настапите во Првата група од Евроафриканската зона на Дејвис купот. Најдоцна до утре ќе се знае дали на Магдинчев ќе му се придружи и колегата од националниот тим Димитар Грабуловски.

Вториот македонски рекет Предраг Русевски, пак, поради проблемите со ’рбетот се очекува да се врати на теренот околу 15 јануари, за веќе од февруари заедно со Магдинчев да заминат на турнири во соседството. Се прават напори на двајцата да им бидат обезбедени тренинзи и со спаринг-партнери кон крајот на јануари во Барселона во рамките на кампот организиран од Интернационалната тениска федерација.

Најмладиот член на репрезентацијата Илија Мартиновски наскоро треба да замине во Австралија, каде што ќе настапи на три јуниорски турнири, по што ќе продолжи со турнирски настапи во Јужна Америка или во Европа. На јужноамериканскиот континент ќе се пробаат и јуниорите Томислав Јотовски и Васко Здравкин.

Со задоцнување од неколку месеци, но на репрезентативците, сепак, им се исплатени премиите за историскиот пласман во Првата група, остварен со победите од 4:1 над Грција во Атина и од 3:2 против Норвешка во Осло и против Финска во Скопје. Тие деновиве треба да потпишат и нови договори за 2007 година, во која ги очекуваат најмалку два меча во Дејвис купот. Во првиот од 6 до 8 април Македонија ќе го нагости минатогодишниот финалист и седморангирана на листата на ИТФ, Словачка, а од исходот на овој дуел ќе зависи дали од 20 до 22 јули ќе се бориме за влез во Светската група или за опстанок во Првата.

Македонија годинава што изминува ќе ја заврши на 43. место на листата на ИТФ, што е подобро за 32 позиции во однос на 2005.

unnamed1
December 28th, 2006, 19:28
http://www.sport.com.mk/?ItemID=DEB87B8AC43ADB4B9E517D31DD751EF3

УШТЕ ЕДНО МАКЕДОНСКО, И ТОА ЛЕГЕНДАРНО ИМЕ КАЈ ЗАРЕ МАРКОВСКИ

Наумоски во Болоња, зошто да не? :eek:

Владо Илиевски нема да биде единствениот македонски играч во редовите на Виртус Болоња, барем на тренинзите тимот од Болоња за време на новогодишните празници.

Имено, пријателската посета на Марковски нашиот најдобар кошаркар на сите времиња ја искористи да потренира со "црно-белите", да се види и со својот поранешен соиграч од репрезентацијата. Но и да отвори шпекулации, особено кај италијанските новинари, дали навистина може " да се врати" во кошарката и тоа по двете години пауза.

Македонскиот стручњак на клупата на Види Вичи и некогашниот селектор на нашиот национален тим на многу интересен начин го објаснува сето ова:

"Се знаеме со Пеце многу одамна, ние сме пријатели цел живот" - им појаснува на тамошните медиуми Марковски."Добро е што Наумоски во Скопје тренира мал фудбал, игра баскет, па нема да има некои поголеми потешкотии да се врати во препознатливата форма".

Дека Пеце е веќе одамна желба на Заре, кој, пак, досега неколкупати се има обидено да го доведе во својот тим, шефот на стручниот штаб на Болоња тоа воопшто не го "скри" пред новинарите.

"Наумоски беше во посета кај мене и притоа рече дека има желба повторно да се врати на спортските терени. Тој има голема доверба во мене и доколу одлучи да се врати на спортските терени, сигурно ќе биде така" - смета Заре.

Марковски одговараше и на новинарските прашања поврзани со најновото засилување Владо Илиевски.

" Владо е малку време со нас. Ќе биде одлично засилување на бековската позиција, за тоа говори и моменталната атмосфера во клубот која е на завидно ниво. Можам да кажам дека многу добро ги познавам неговите квалитети"- смета Марковски. "Не би сакал да зборувам за Лотоматика Рома, мојата сегашност и иднина е само Болоња. Тој потпиша двегодишен договор со нас" - Марковски ги коментира контроверзните шпекулации поврзани со екс-клубот на Илиевски.

Инаку, за моменталната ситуација на својот клуб Марковски со изјава дека се наоѓаат на добар пат и доколку продолжат во ист ритам сигурно ќе ги очекува "плодна" сезона.


http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=5F33B3213F8D0449AF587B4000A76E6D

КАНДИДАТИ ЗА СПОРТИСТ НА 2006 ГОДИНА во избор на дневник

Медали само во поединечните спортови
(Del 2, ke ima povejke utre)

ОДБОЈКА - Жарко Ристоски

Одбојкарот Жарко Ристоски имаше година полна со успеси. Како капитен на ОК Работнички Фершпед, го предводеше својот тим до пласманот во четврт-финалето на Топ-тим купот на ЦЕВ. Тоа беше повторување на најголемиот успех на овој спортски колектив. Со тој успех Работнички Фершпед доби право да се натпреварува директно во осмина-финалето на Топ-тим купот, сезонава. Ристоски со својот клуб ја освои и двојната круна на домашната сцена, а е и есенски првак во тековната сезона.

Како клучен дел од репрезентацијата на Македонија, Жарко Ристоски придонесе нашиот тим на квалификациските турнири за ЕП 2007 да се пласира на третото место. Со тоа не изборивме пласман на завршницата на ЕП, но останавме во А-дивизијата на 18 најдобри европски селекции. Како резултат на тоа, за следното ЕП 2009 ќе играме директно во квалификациите.


Младинци

* Борачот Дејан Богданов во 2006 го освои бронзениот медал на младинското ЕП во Шамбатели, Унгарија, во март. Членот на БК Балканец од Штип е еден од најдобрите млади борачи во категоријата до 84 кг на Стариот континент. Беше петти и на сениорското ЕП во Москва. На СП за сениори во Кина, македонскиот репрезентативец го освои 8. место.

* Центарот на ФМП Железник, Предраг Самарџиски, е најперспективниот македонски кошаркар. Годинава освои титула во Гудјиар-лигата со клубот, а беше избран во идеалната петорка на ЕП, Б-дивизија. Таму беше и прв скокачи, заедно со Дарко Соколов, беа најзаслужни што Македонија влезе во елитната А-дивизија.

* Нашата репрезентативка Елена Ѓорѓиевска вторпат влезе во историјата, овој пат како најмлада ракометарка на едно ЕП (во Шведска), а лани беше најмлада и на СП во Русија. На неполни 17 години дебитираше на сениорско ЕП, одигра 30-тина минути и постигна 1 гол. Како класичен десен бек, со силен шут од левата рака, потсетува на Индира Кастратовиќ. Годинава е пријавена во ЛШ како дел од Кометал ЃП. Во пролетниот дел играше во Еуростандард ЃП. Играше и во баражот за ЕП, на средбите против Исланд.

* Каратистот Дејан Цветковски уште како кадет почна да се пробива во европската елита. Тој како член на државната репрезентација го освои 5. место на Европското првенство во Подгорица, Црна Гора, во категоријата до 65 килограми.

* Кугларот Бранко Манев е исто така кадет. Како член на македонската репрезентација, на кадетското СП во Сараево, БиХ, го освои првото место во конкуренција на 32 натпреварувачи од 16 земји.

unnamed1
December 28th, 2006, 19:35
http://www.vest.com.mk/default.asp?id=128982&idg=6&idb=1958&rubrika=Sport
ШАХ
Недев го предизвикува европскиот шампион


http://www.vest.com.mk/default.asp?id=128979&idg=6&idb=1958&rubrika=Sport
ИЗБРАНИ НАЈДОБРИТЕ ВО КИК БОКСОТ
Наградени медалистите од ЕП во Скопје


Иле Ристески во лоу кик, Атанас Стојковски во таи кик и Александре Стајковски во фул контакт беа прогласени за најдобри спортисти за 2006 година во изборот на Кик боксинг федерацијата на Македонија. Даниела Лазаревска е најдобра кикбоксерка, додека Дејан Митровски-Урко го понесе приматот во Ултимејт фајт. Наградите се одраз на настапот на нашите кикбоксери на Европското првенство што неодамна се одржа во Скопје, на кое Македонија освои шест медали, и тоа по три сребрени и бронзени.

JumboMkd
December 29th, 2006, 12:58
ИЗБОР НА „ДНЕВНИК“

Тренери и екипи за почит

Денеска продолжуваме со претставување на кандидатите, овој пат за категориите најдобар тренер-селектор, односно најдобра машка и женска екипа-репрезентација. Во утрешниот број ќе ја објавиме листата со најдобрите

ТРЕНЕРИ

* Одбојкарскиот стручњак Јошко Миленкоски годинава ќе ја запамети по успеси на клупски и репрезентативен план. Работнички Фершпед, предводен од Миленкоски, ја освои двојната круна на домашната сцена и се пласира во четврт-финалето на Топ-тим купот, втор по квалитет европски куп на ЦЕВ. Миленкоски беше успешен и како селектор на сениорската селекција во квалификациите за ЕП 2007 (3. место во групата). Со тоа останаа во А-дивизијата на најдобри европски селекции.

* Фудбалскиот селектор, Словенецот Сречко Катанец, кој со истиот состав што го имаа неговите претходници, ја искачи репрезентацијата на рејтинг-листата на ФИФА за 33 места. Македонија првпат во историјата како самостојна репрезентација се најде меѓу 50. селекции на светот во октомвриското рангирање, во конкуренција на 206 земји.

* Венцислав Недев - селектор на репрезентацијата во традиционално карате и на КК Работнички. Дејан и Аљоша Недеви имаа забележителни настапи на СП, ЕП и Медитеранскиот шампионат.

* Љупчо Неделковски - селектор на Македонија во кикбокс, со шесте освоени медали (три сребрени и три бронзи) го постигна најголемиот успех во историјата на овој спорт

* Андриј Портној - со женската ракометна репрезентација избори пласман на сениорското ЕП (12. место), а со екипата на Кометал ЃП стаса до четврт-финалето на Лигата на шампионките.

* Марјан Лазовски - селектор на младинската кошаркарска репрезентација, која беше втора на ЕП, Б-дивизија, со што се избори за пласман во елитата.

* Ѓоре Јовановски - тренер на фудбалскиот клуб Работнички Кометал, кој ја освои шампионската титула, а во квалификациите за Лигата на шампионите стаса до 3. коло, со што го повтори најголемиот македонски клупски успех во самостојна Македонија

ЕКИПИ-РЕПРЕЗЕНТАЦИИ

* ОК Работнички Фершпед - ја освои двојната круна на домашната сцена и се пласира во четврт-финалето на Топ-тим купот

* ФК Работнички Кометал - ја освои шампионската титула, а во квалификациите за Лигата на шампионите стаса до 3. коло, по што продолжи уште едно коло и во Купот на УЕФА

* Тениска репрезентација - се пласира во Првата евроафриканска зона, совладувајќи ги подоброрангираните од себе Грција, Норвешка и Финска

* РК Кометал ЃП - освои двојна круна на домашната сцена, во првенството и Купот, а во ЛШ се избори за четврт-финале

* Ракометна сениорска женска репрезентација - го мина баражот за ЕП, каде што се пласира на 12. место.

unnamed1
January 3rd, 2007, 16:25
1. Macedonia 0 0 0 0 0 : 0 0 0
1. Serbia 0 0 0 0 0 : 0 0 0
1. Israel 0 0 0 0 0 : 0 0 0
1. Luxembourg 0 0 0 0 0 : 0 0 0

Macedonia : Luxembourg 03.01.2007
Luxembourg : Macedonia 06.01.2007
Macedonia : Israel 13.01.2007
Macedonia : Israel 13.01.2007
Macedonia : Serbia 17.01.2007
Serbia : Macedonia 20.01.2007

I cant wait for the last two when our male handball NT will hammer them :howler:


Сателитски канал
http://www.mrt.com.mk//index.php?option=com_content&task=view&id=4781&Itemid=99

17.55
КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП ВО РАКОМЕТ
(М): МАКЕДОНИЈА- ЛУКСЕМБУРГ - ПРЕНОС

unnamed1
January 3rd, 2007, 20:03
Lesna pobeda so 10 golovi. Mozese da bide i nad 20 golovi dodeka nasive igra malce po seriozno, 4 promaseni penali + 15 dobri sansi propusteni, 7-8 beja ziceri promasuvanja. Ipak 10 golovi pobeda no igravme so slaba ekipa.

Mozebi novogodishniot shampajn se uste lezi vo stomacite pa mozebi zato ova dekoncentracija.

MKD Fanatico
January 4th, 2007, 11:52
treba li eden luxemburg 25 gola da ni dade:nasty:
nasiste barem na krajot ispadna so 10 gola:stuckup:
ali vaka protiv srbite nemoze...

unnamed1
January 4th, 2007, 14:32
Nema problem, so srbija ke igrat angazirano i motivirano.. Cera igra bes motivacija i koncentracija. + sigurno slushna dodeka go gledase celiot netpravar na MKTVsat deka nekoj igraci igra i pod infuzija posto gi imase fateno temperatura (Rade Stojanovic)

Isto ko koristeja ova naptrevar so uvezbanje kombinaci, Lazarov mozese da daj 20 golovi ako sakase ali dogovoreno bese sve da ne odi preku nego.

I drugo 3 dena posle nova godina -) se uste se treznat. Ke bide dobro na kraj ke vidish.

MKD Fanatico
January 4th, 2007, 17:02
Ce bide samo da ne ispadne kako so Ceska pa da go promasime barasot...
ja i na drugite go kazav toa deka kaj nas problemot bese( se nadevam deka nee vise) Organisacijata dali sa oprema, motivacija ili drugi raboti sto moze ne se tolku bitni ali ipak..
Inace sum go gledal natprevarot i se raduvam vise na onoj so srbitr taj ce bide daleko po interesen i ce znaci mnogu za nas.

unnamed1
January 4th, 2007, 17:32
Nema ni najmala sansa da go propustime barasot ova godina, lani samo edna ekipa vleze vo baraz a godinava dve ekipi, Izrael i Luxenburg nema sto da barat protiv Srbija i Makedonija.

Ali najubavo e da imame 6 pobedi bidejki ke dobijame polesen protivnik vo barasot pa taka sepak utakmicite ke bidat od vaznost izmejgo Srbija-Makedonija.

Makedonija lani barem ja sovlada Ceska na domasen teren, posle Ceska ja skina Srbija i doma i na gosti vo barasot.

Icarus
January 5th, 2007, 07:25
Stack was amongst the best players yesterday for OSFP in the Euroleague.


http://www.sport-fm.gr/news.jsp?newsID=70063

http://www.sport24.gr/ast/cov/os/osfp7_2007_1_4_22_41_33_b.jpg
http://www.sport24.gr/ast/cov/os/osfp11_2007_1_4_22_47_47_b.jpg

JumboMkd
January 5th, 2007, 09:49
This is sad and I really hope that it will not happen
http://sport.guardian.co.uk/breakingnews/feedstory/0,,-6322540,00.html

Macedonia's Mumin dreams of Olympic gold for Bulgaria
SOFIA, Jan 4 (Reuters) - Macedonian Veli Mumin says he wants to box for Bulgaria at the 2008 Beijing Olympics.
"I can win an Olympic medal for Bulgaria," Mumin told reporters on Thursday.
"I even dream about an Olympic title," added the 26-year-old, Macedonia's sportsman of the year in 2006 after winning the 48kg bronze medal at the European championship in Plovdiv, southern Bulgaria.
Mumin, who wants to take Bulgarian citizenship, joined the Botev Plovdiv boxing club seven years ago and spends most of his time in Bulgaria.
He won the Bulgarian title last year and has complained several times of poor conditions and low payments in his homeland.
Bulgarian Boxing Federation chairman Marin Dimitrov told Reuters that there was a strong probability that Mumin would compete for Bulgaria.
"We already have two naturalized Russians and I can't see an obstacle for Mumin joining the team," he said. "He lives here, he wants to compete for Bulgaria and he's a very good boxer.
"I think that any coach will be happy to have Mumin in his team," added Dimitrov, who is also Botev Plovdiv president.

unnamed1
January 5th, 2007, 11:23
THis canty be for real !! this is just bullshit and no true !

WE give him living food,practise, the primeminister prize him and the cigan rooma is born in macedonia and he wants to win a golden olympic medal for Bulgaria -))) after all the prizes and good talk he gott in the newspapers lately CCCCCcc.


No this can not be true this is bull, he will win golden medal for macedonia in China..

unnamed1
January 6th, 2007, 15:53
Saturday, January 06, 2007
Champions League

4:15 PM
FTC Budapest 1.35
X 14.00
HC Kometal Gjorce Petrov 3.10


Saturday, January 06, 2007
European Championship Qualification - Men, Europe

7:00 PM
Luxemburg 6.75
X 16.00
Macedonia 1.10

Makedonski Lav
January 6th, 2007, 16:16
This is sad and I really hope that it will not happen
http://sport.guardian.co.uk/breakingnews/feedstory/0,,-6322540,00.html

Macedonia's Mumin dreams of Olympic gold for Bulgaria
SOFIA, Jan 4 (Reuters) - Macedonian Veli Mumin says he wants to box for Bulgaria at the 2008 Beijing Olympics.
"I can win an Olympic medal for Bulgaria," Mumin told reporters on Thursday.
"I even dream about an Olympic title," added the 26-year-old, Macedonia's sportsman of the year in 2006 after winning the 48kg bronze medal at the European championship in Plovdiv, southern Bulgaria.
Mumin, who wants to take Bulgarian citizenship, joined the Botev Plovdiv boxing club seven years ago and spends most of his time in Bulgaria.
He won the Bulgarian title last year and has complained several times of poor conditions and low payments in his homeland.
Bulgarian Boxing Federation chairman Marin Dimitrov told Reuters that there was a strong probability that Mumin would compete for Bulgaria.
"We already have two naturalized Russians and I can't see an obstacle for Mumin joining the team," he said. "He lives here, he wants to compete for Bulgaria and he's a very good boxer.
"I think that any coach will be happy to have Mumin in his team," added Dimitrov, who is also Botev Plovdiv president.Sto ocekuavte od ovie torbeshite da mu go ebam plemeot nivno i verata za pari si ja prodadoa.

unnamed1
January 6th, 2007, 18:18
Sto ocekuavte od ovie torbeshite da mu go ebam plemeot nivno i verata za pari si ja prodadoa.

No nie makedonci ne sme nisto podobri od niv, isti sme, nie i bespari ke ja prodadime :pp nie duri druga zemja sakame povejke od nashava.

Inace citav vo vest deneska deka edinstveno ke trenira vo Bugarskiot camp, sepak za nas ke boxuva vo Kina :thumbsup:

FCT-Kometal 31-28 :moan:

Gledav na MTVsat, imavme moznost da izvadime bod, Valetina promashe penal i zicer psolednite 5-6 minuti koga beshe neizvesno, Amorin promashe zicer pri resultat 27-26 4 min pred krajot..

A najgolema pricina sepak crveniot karton na najdobrata kometalka turcinkata Ozel 10 min vo prvoto poluvreme, reseci cel natprevar bes neja igravme. Marina Naukovic trebshe da ni bide klucen igrac so Ozel no Marina skrshe rebra i se pri mestuvanje antena :rollani: nema da igra 2-3 meseci.

Toa e toa, so Marina i so Ozel sigurno ke gi pobedevme..

Harry Potter
January 6th, 2007, 20:15
No nie makedonci ne sme nisto podobri od niv, isti sme, nie i bespari ke ja prodadime :pp nie duri druga zemja sakame povejke od nashava.


pa i tie se makedonci, samo so islamska vera ;)

unnamed1
January 6th, 2007, 21:33
Handball
European Championship Qualification - Men, Europe

Makedonija 4 points
Serbija 2 points
Israel 2 Points
Luxenburg 0 Points

Isreal did beat Serbija at home - )

Next
Israel-Macedonia

unnamed1
January 7th, 2007, 20:44
БОКС
Мумин со Бугарите само на подготовки


Македонија по никоја цена нема да им го даде Вели Мумин на Бугарите, и покрај најновата информација што вчера ја пласираше агенцијата "Ројтерс" дека нашиот најдобар боксер ќе го претставува нашиот источен сосед на Олимписките игри 2008 во Пекинг.
- Пред малку зборував со претседателот на Бугарската боксерска федерација, Марин Димитров, и тој ништо не знае за тоа. Не само ние, туку и претседателот на државата, Бранко Црвенковски, даде уверување дека тоа нема да се случи - ни изјави вчера првиот човек на македонскиот бокс, Војо Настевски.
"Ројтерс" вчера ја пренесе изјавата на Мумин дека "би можел да освои олимписки медал со Бугарија" и додава дека тој бил подготвен да земе бугарско државјанство, со што веќе подолго време се шпекулира. Настевски појаснува дека ниту еден боксер не може да настапува за друга земја без дозвола од матичната федерација.
- Веќе имаме двајца натурализирани Руси и не гледам пречки зошто Мумин не би ни се придружил. Тој живее тука и сака да боксува за Бугарија. Секој тренер би бил среќен со боксер како Мумин во тимот - изјавил Димитров за "Ројтерс".
Мумин веќе неколку години тренира со боксерите на Ботев од Пловдив и лани дури стана шампион на Бугарија во својата категорија, до 48 килограми. Тој денеска повторно заминува за Бугарија за да ги почне обемните подготовки за новата сезона. Со боксерите од тамошната репрезентација ќе тренира се до престижниот турнир "Странџата", кој ќе се одржи од 15 до 17 февруари, а дел од подготовките ќе ги спроведе во базата Белмикен, која ги нуди најдобрите услови на Балканот. Според Настевски, тоа е единствениот начин Мумин да биде дел од бугарскиот тим. Мумин добил покана и од Русите таму да се подготвува во пресрет на Светското првенство во август во Москва.
(Г.К.)

Ambis
January 9th, 2007, 17:42
Handball
European Championship Qualification - Men, Europe

Makedonija 4 points
Serbija 2 points
Israel 2 Points
Luxenburg 0 Points

Isreal did beat Serbija at home - )

Next
Israel-Macedonia

http://i12.tinypic.com/34hxque.jpg

Srbite ke idat za ova utaknica... ama nemozam da svatam koj budala odluci ova vazna utaknica da se igra vo Ohrid? se znae deka vo Bitola nikogas ne gubime vo rakomet i 100% pekolna atmosfera ke napraevme posebno deka se igra protiv Srbite. Da ti ebam RFM i nivnata glupa odluka! :frustrat: :mad:

unnamed1
January 9th, 2007, 19:20
I wish also we would have love Macedonia-Serbia game in Bitola. We never lost a singel game in Bitola and yet we have playd teams like Hungary,Croatia,Russia in Bitola and all have been beaten. I also belive that the public in Bitola is the main reason why we have never lost in Bitola so far..

Ohrid public dont cheer in the same way as in Bitola when 6.000 show up, when NT play in Bitola people even stand in the stairs and in Bitola is more like an Ultra Fans atmosphere and of course this effect the reff as well..

Ohrid more like an family public from what i have seen so far when the basketball or handball NT have playd in Ohrid. Mostly the show up in good nummber when NT play in Ohrid but atmosphere is bad.

But still i think we will beat the serbs with out problems in Ohrid. They have prity poor teams now days. Cerovic (last year in Metalurg Skopje) play for the NT, also Stojanovic -X Vardar player and i think the GK X Metalurg as well..

Also last years Metalurg Skopje coach Cvetkovic is new Serbian NT coach, he is prity good coach but have not so many good players do work with as serbia used to have in the past...

I expect 4-5 goals win at home but would not be suprised with 7-8 goals win...

JumboMkd
January 9th, 2007, 19:37
Who said that there's no Macedonian hockey? :D http://www.macedonianconnection.com/pmd/hockey.php

unnamed1
January 9th, 2007, 19:51
Honstly this team could also be like an Macedonian NT and play for in the D world cup.. Teams are so poor in the D world cup so most likely this teams could play in the C level world cup with Croatia.

I hope this idea will some how struck them. Our Hocky NT can have its base in the hocky motherland Canada. I think there are many 2 or 3 generation maco kids who practise hocky over there and this would be an great idea. Chance are slim that you will make it for the Canada NT with some many active hocky players in that nation so macedonai would all the time be an optin for them.


BTW the best payd Macedonian sportman is an hocky player...


I think Dejan should take this responsibility and advertise tgis idea.

unnamed1
January 9th, 2007, 21:07
Naum

Makedonac can you do me an favour ? about macedonia hocky NT and if you can cantact this hockey team and if you can reklam this idea i talk about ?

please contact this team and ask them

Dejan

They are working on this. I can try to get in contact with some people, but they are working on having Macedonian boys/girls born here play for Macedonia

:happy: :thumbsup: :thumbsup:

Ice
January 10th, 2007, 14:59
Handball / Euro 2008 / Israel hosts Macedonia in 'decisive encounter'
By Rami Hipsh

Israeli handball has fond memories of Macedonia, which it meets tonight in a Euro 2008 qualifier.

Five years ago, the teams met in a playoff with a place in the European Championship at stake.

The first game was played in Israel and against a Macedonian side that arrived without key players because of a dispute within the team. Israel took a 10-point margin that saw it through a heated encounter in Skopje and booked a historic first appearance at the 2002 championship in Sweden.

Advertisement

Tonight at 8 P.M., at the MetroWest arena in Ra'anana, the teams meet once again for a crucial encounter. Israel comes into the game with a 1-1 record after an upset win over group favorite Serbia.

Macedonia meanwhile is 2-0 after two easy wins over Luxembourg. Two teams advance from the four team group.

"The decisive match up in the group is against Macedonia," Israel coach Shlomo Hoffman said yesterday. "And Macedonia is just as dangerous as Serbia."

Macedonia once again is missing key players - this time through injury - but its star forward Kiryl Lazrov, who averages 10 goals a game, is fit for tonight's encounter.

"Unlike the Serbs, the Macedonians will be focused against us," said Israeli star Ido Maimon. "The Serbs were complacent against us, but the Macedonians know that the match is decisive. But with the crowd behind us, we can do it."

Israel has injury problems of its own, but Tom Matalon and Chen Pomerantz, one of the stars of Saturday's defeat of Serbia, are expected to play tonight.

----

Tonight's the game ! :)

unnamed1
January 10th, 2007, 15:21
I know that Macedonian radio will broadcast live but witch TV will show the game live ?

http://www.eurohandball.com/tv.asp


B-win
Israel - Macedonia
1/10/2007 7:00 PM, European Championship Qualification - Men, Europe
3Way
Israel 1.90
X 10.50
Macedonia 2.00

Handicap
Israel -0,5 1.90
Macedonia +0,5 1.80

Totals
Over 58,5 1.85
Under 58,5 1.85

Will the final total be odd or even?
Odd 1.90
Even 1.90

Ice
January 10th, 2007, 15:32
I think that the game will be only on radio. That's what I read in the papers.

unnamed1
January 10th, 2007, 15:35
http://www.sport.com.mk/WBStorage/Articles/9882A1D956028945BCFC6E7EDED71FA1.JPG
http://www.vecer.com.mk/WBStorage/Articles/EDFEC883DF58D945A62236907BBDAEAC.jpg

РАБОТНИЧКИ Ф. ПОПЛАДНЕВО ВО ТАМПЕРЕ (17:30 ч.) ЌЕ ГО ОДИГРА ПРВИОТ ДУЕЛ ОД 1/8 ФИНАЛЕТО НА ТОП-ТИМ КУПОТ

Тампере е предвесник на четвртфиналето

Финскиот Иску Волеј ја има предноста на домашниот терен на првиот дуел, но Работнички Ф. ќе се потпре на тактичкиот дел и упорноста за да успее уште на првиот дуел од ова осминафинале.

Од Тампере,
Сашо Кузмановски


ТОП-ТИМ КУП (М) - ОСМИНАФИНАЛЕ

ИСКУ ВОЛЕЈ (ФИН) - РАБОТНИЧКИ Ф. (МКД)

Тампере, сала: Метро Ауто Арена, почеток 17:30 ч., Судии: Алмквист (Шве) и Хагстром (Шве)

ИСКУ ВОЛЕЈ:

1. ВЕСАНЕН Анси

2. ЛЕХТОЛА Кари

3. ЛЕХТИ Јука

4. ВЕСАНЕН Оси

5. ЈУВОНЕН Само

7. КАНГАСНИЕМИ Тапио

8. ЈУСЛИН Ари

9. САВИО Јуси

10 ХЕИНО Јуси

11. ПИРХОНЕН Мика

12. МИКОНЕН јони

Тренер: Каи МАТИЛА

РАБОТНИЧКИ Ф.:

1. КАРАНОВИЌ Вук

3. ЈОСИФОВ Ѓоко

4. ТРАЈЧЕВСКИ Влатко

5. АЈЕТИ Хабил

6. РИСТИЌ Срѓан

7. ДЕСПОТОВСКИ Филип

8. СИМОВСКИ Дејан

9. МИТЕВ Александар

10. РИСТОСКИ Жарко

11. ГИНОВ Благој

12. НАКОВСКИ Хари

14. МОДЕВ Христо

Тренер: Јошко МИЛЕНКОСКИ


Мисијата наречена Топ-Тим куп за македонскиот шампион Работнички Ф. почнува денеска од Тампере. Во 17:30 часот по македонско време избраниците на шефот на стручниот штаб, Јошко Миленковски, влегуваат во дуел со финскиот првак, кој како и нашиот состав, има амбиции за висок пласман во Топ-Тим куп натпреварувањето.

И двата тима сезонава планираат пласман меѓу четирите најдобри, но само една желба ќе биде исполнета по денешниот дуел и реваншот следниот четврток во Скопје. Денешниот дуел ќе открие само дел од квалитетите и можностите на двата тима, а скопската пресметка ќе го даде конечниот одговор на прашањето кој ќе оди во четвртфиналето.

Експедицијата на Работнички Ф. завчеравечер, во доцните вечерни часови пристигна во Тампере во најсилниот состав. Во текот на вчерашниот ден, покрај редовните обврски и анализи на противникот, избраниците на Јошко Миленковски имаа можност да одржат и еден тренинг во салата каде ќе се одигра денешниот меч. Домаќините обезбедија и термин во салата за редовниот технички состанок, а денеска во утринските часови ќе се одржи и последниот тренинг.

Преставникот на Иску Волеј кој го посети нашиот тим, најави дека сериозно гледаат на оваа сезона во Топ-Тим купот. И тие се надеваат дека ќе го минат нашиот шампион и ќе се најдат во групата на осум најдобри екипи во ова натпреварување. Се интересираа за квалитетот на одбојката во нашата земја и за нивниот екс-одбојкар, Златко Димовски, кој пред две сезони настапуваше во оваа екипа. Посакаа фер и коректен меч, но не криеја дека нема да дозволат да бидат поразени на оваа прва средба.

Во нашиот табот атмосферата е на задоволително ниво. Останува последниот денешен тренинг да ги покаже и финалните резултати на тактичката подготовка на тимот.

Миленковски нема голем избор на одбојкари за стартниот состав, па многу веројатно е дека во првите шест на паркетот во Тампере ќе се појават, Ристоски и Наковски (примачи), Модев и Јосифов (блокери), Митев
(техничар), Ристиќ (коректор) и Гинов (либеро).

Компактноста во играта и високите блокери се предноста на нашиот тим. Иску Волеј ќе ја има публиката и одличниот репрезентативен коректор Мика Пирхонен, кој од меч во меч е с$ подобар реализатор за тимот од Тампере оваа сезона. Миленкоски веќе направи стратегија како да се запре Пирхонен, но мора да се внимава и на останатите од стартната шесторка, кои исто така имаат одлични перформанси и добро меѓународно искуство.

Кај нас се очекува добра игра од новите имиња во тимот. По заминувањето на Милков и Бајиќ, во екипата дојдоа Ристиќ како замена за Бајиќ на коректорското место и репрезентативниот примач Хари Наковски, кој ја пополни празнината на примачката позиција. Заедно со Ристоски, Јосифов, Митев и Модев ќе бидат носители на играта на нашиот тим и на оваа средба.

ХАРИ НАКОВСКИ:

Имаме сили за победа

"Со оглед на тоа што с$ уште немаме информации за противникот, тешко е да се каже кој ќе биде подобар. Мислам дека сите сме дојдени со една цел, да оствариме добар резултат, а тоа е победа. Има најава дека ќе размениме касети со противникот, па треба да се направи анализа на нивната игра. Мислам дека ќе имаме сили и за победа. Атмосферата е добра и сите се ќе го дадат максимумот".

Весниците немаат ни ред за мечот

Во вчерашниот број на финските весници ни ред за одбојката. Освен интернет сајтовите на кои и може да се прочита дека Иску Волеј е домаќин на нашиот шампион во европскиот Топ-Тим куп, во печатените медиуми само скијањето и ски-скоковите наоѓаат место. Во оваа група влегува и фудбалот, а останатите спортови како да ги нема.

Иску Волеј има добро македонско искуство

Тимот од Тампере пред десеттина години беше во Македонија. Тогаш во рамките од европските купови ги одигра двете средби со скопски Вардар, и тоа во "Расадник" и успеа да мине во следната фаза од европските купови. Исто така, ова е тимот во кој пред неколку сезони настапуваше и нашиот поранешен репрезентативец Златко Димовски, кој една сезона мина во составот со кој денеска ќе игра Работнички Ф.

unnamed1
January 10th, 2007, 15:47
So store ova ekipa sponzori
http://www.iskuvolley.com/

Enot
January 10th, 2007, 18:00
what ideas on the match of Macedonia in a
handball?
on what to put

Enot
January 10th, 2007, 18:02
I am from Russia
you must know more on this match

unnamed1
January 10th, 2007, 18:17
what ideas on the match of Macedonia in a
handball?
on what to put


I think we will win but go for an medium stake not a bigg one....

unnamed1
January 10th, 2007, 21:02
Israel - Makedonija 28 - 30

Makedonija 6
Israel 2
Srbija 2
Luxenburg 0


Volly - Rabotnicki 0 - 3
21 - 25, 19 - 25, 18 - 25

Makedonec
January 10th, 2007, 21:11
Israel - Makedonija 28 - 30

Makedonija 6
Israel 2
Srbija 2
Luxenburg 0


Volly - Rabotnicki 0 - 3
21 - 25, 19 - 25, 18 - 25

Bravo Bravo Bravo. Sekoja cest:thumbsup: :thumbsup:

MKD Fanatico
January 10th, 2007, 21:37
E falabogu so gi pobedivme makar so 2 gola poveke:smileani: sega ce bide polesni sa niv..:happy:
Ajde Makedonijp se so Srbite:party: :party: :party:
Koj so nas a ?

Enot
January 10th, 2007, 23:12
спасибо)

Harry Potter
January 10th, 2007, 23:54
Great! :happy:

Israel did beat us once from the play-off and this was our revenge! Now its Serbias turn. FORZA MACEDONIA!!!

Ice
January 11th, 2007, 02:01
Did you heard the good news that Vrba is going to play alongside Ryan Stack in Olympiakos ?!

It's true, the reported on Kanal 5 news said it !

This is great news !

unnamed1
January 11th, 2007, 02:20
Good luck to Vrba !!! Vrbica Stefanov and Ryan Stack will do a great jobb in that clubb..

Then we have one more good pair, in Virtus, Zare and Vlatko.. I,m 100% sure Zare will grab Vlatko real good when it comes to NT game..

This look very good for our NT 2007....

PS! Enot no problem you are welcome, i hope you made a good betting win on Macedonia win today against Israel. We hade an 4-5 goal leed for the most of the game.

Pozdrav to Russia..

unnamed1
January 11th, 2007, 02:24
Great! :happy:

Israel did beat us once from the play-off and this was our revenge! Now its Serbias turn. FORZA MACEDONIA!!!


This time our best players did play after all, last time we playd them Kiril Lazarov wos one of this players who did bojcot the NT, 5-6 of our best players did not play.. They did mention it on the radio broadcast today.

Anyway this last 3 last games are more or less an formality now since 2 teams will make it... However i want 6 wins :)

Stojanovik and Lazarov best goal scorers today.. I expect an 8-10 goals win at home..

unnamed1
January 11th, 2007, 02:29
Bigg congrat to Fersped Rabotnicki Vollyball as well, they have all the time been good at home in the past in europ but this year they mean business in away games as well, thispoeple who have follow there results in the preperation over the last 4-5 months can not be suprised by this strong results today..

unnamed1
January 11th, 2007, 17:00
Vribica Stefanov in one of the biggest europ clubbs Olympiakos, now its two Macedonians in the clubb.. Vrbica Stefanov and Ryan Stack. Olypiakos is predicted to play final 4 this year and will most likely play the euroliga final and its two macedonia in the clubb wooow..

PS Zare and Vlatko (Virtus) did beat Siena Montepaski last day...

ИАКО БЕШЕ НА ПРАГОТ НА ЦСКА СОФИЈА

Врба продолжува во Олимпијакос

Грчкиот прволигаш, Олимпијакос не губеше време по отпуштањето на Дамир Мулаомеровиќ и само еден ден подоцна го ангажираше плејмејкерот и капитен на македонската репрезентација, Врбица Стефанов. Ова, всушност, е враќање на Врба во Грција, каде настапуваше во сезоната 2000/01, носејќи го дресот на АЕК.

Стефанов ја почна сезоната во Црвена Звезда, но по само неколку одиграни натпревари во НЛБ лигата, го напушти Белград со цел да ги среди проблемите со спорното замјиште во центарот на Скопје. За него, последните неколку недели беше заинтересиран и бугарскиот прволигаш, ЦСКА Софија, но иако работата беше при крај, во последен момент дојде до пресврт во ситуацијата. Врба веднаш ќе има право за настап во Евролигата и ќе биде огромно засилување за Олимпијакос кој има големи амбиции во елитното европско натпреварување. Заедно со него, во клубот од Пиреја кој го предводи израелскиот стручњак, Пинас Гершон ќе игра уште еден македонски репрезентативец, Рајан Стак кој ќе биде од голема помош при адаптацијата. Стефанов ќе остане во Олимпијакос до крајот на сезоната, а потоа ќе разговара за евентуално продолжување на соработката.

"Олимпијакос е голем клуб со големи амбиции. Раководството ме направи среќен со самата понуда што ја испрати до мене бидејќи тука ја најдов позитивната енергија што ми недостасуваше. Морам да им се оддолжам за тоа и ветувам дека ќе го дадам својот максимум за да стигнеме до крајот на Евролигата. Ми треба малку време за да влезам во вистинската форма, но ќе биде во ред", изјави Стефанов по потпишувањето на договорот.

Нашиот капитен има големо искуство од настапите во Евролигата. Со Монтепаски Сиена, два пати стигна до фајнал-форот во ова натпреварување, но во двата случаи загуби во полуфиналето. Во Олимпијакос доаѓа како исклучително трофеен играч со по една шампионска титула во првенствата на Македонија, Италија и Турција, еден Куп на Грција и трофеј во Купот Сапорта во 2002 година.

Б. Радуловиќ

MKD Fanatico
January 11th, 2007, 17:22
Team Matches Goal difference Points
TOTAL WON DRAW LOST
1. Macedonia 3 3 0 0 98 : 79 19 6
2. Serbia 3 2 0 1 106 : 80 26 4
3. Israel 3 1 0 2 85 : 96 -11 2
4. Luxembourg 3 0 0 3 74 : 108 -34 0MatchesID Teams Result Date Detail
7 Serbia : Israel 37:27 (16:11) 04.01.2007
8 Israel : Serbia 30:29 (16:12) 06.01.2007
9 Macedonia : Luxembourg 35:25 (17:12) 03.01.2007
10 Luxembourg : Macedonia 26:33 (15:17) 06.01.2007
11 Israel : Macedonia 28:30 (15:19) 10.01.2007
12 Macedonia : Israel 13.01.2007
13 Luxembourg : Serbia 23:40 (10:17) 10.01.2007
14 Serbia : Luxembourg 13.01.2007
15 Luxembourg : Israel 17.01.2007
16 Israel : Luxembourg 21.01.2007
17 Macedonia : Serbia 17.01.2007
18 Serbia : Macedonia 20.01.2007


EEEEEE, taka treba da bide :) :) :)

unnamed1
January 11th, 2007, 17:36
What an NT we have:

Vrbica Stefanov (Olympiakos)
Ryan Stack (Olympiakos)
Vlatko Ilievski (Virtus Bologna, former Barcelona)
Todor Gecevski (Zadar, elected as best player in Croatia)
Pero Antic (Red Star, former AEK)
Mike Wilkinson (ARIS, EuroLiga team)
Pedrag Smardzitski (FMP, soon NBA)

Also in the future
Petrevski (Great talent in USA, likely to end up i NBA in 2-3 years time)

My biggest wish is that Zare (Virtus Bologna) would practise the team.