Mixed Macedonian Sports! [Archive] - Page 7 - Xtratime Community

Mixed Macedonian Sports!

Pages : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12

TMRO
May 4th, 2006, 00:50
Кире Лазаров сега и официјално е најдобриот стрелец во Европа. Голгетерот на МКБ, кој беше елиминиран во полуфиналето токму од идниот првак, постигна 85 гола во Лигата на шампионите сезонава, седум повеќе од вториот на листата, крилото на Целје, Едуард Кокшаров.

www.vest.com.mk

unnamed1
May 4th, 2006, 16:22
Кире Лазаров сега и официјално е најдобриот стрелец во Европа. Голгетерот на МКБ, кој беше елиминиран во полуфиналето токму од идниот првак, постигна 85 гола во Лигата на шампионите сезонава, седум повеќе од вториот на листата, крилото на Целје, Едуард Кокшаров.

www.vest.com.mk


Kire e kral i najdobar vo svetot no za zal ja puste vistinata okolu nashiot rakometen nacionalen tim sto toni kako titanic,,,

ni ostana edinstveno Kosharkarskiot nacionael tim sto na vistina pravi vistinski i proficionalen obid da stigne do evropsko,,, gledaj samo kakvi dobri i seriozni pripremi ke imaat letovo... Edinstveno taka moze neshto da se postigni so dobra organizacija... No rakometot toa go nema,, kako sto veli lazarov planirat besd organizacija ako bide ke bide ako ne ne,, pa taka kako ta ocekuvame resultati???
cer go izjave toa Lazarov vo Ekipa,, vo cerashniot broj...


Inace i nashiot odbojkarski tim se vrate vo A divizijata posle dve godini vo B divizijata.... Josko go puste sostavot za kvalifikacite vo juni sto vodat za EP vo Russija...

ПОШИРОК СПИСОК НА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈАТА

ТЕХНИЧАРИ:

Владимир Стевовски (Тарагона - Шпанија)
Филип Деспотовски (Работнички Ф.)
Александар Митев (Работнички Ф.)

СРЕДНИ БЛОКЕРИ:

Виктор Зафиров (Шамон - Франција)
Ѓоко Јосифов (Работнички Ф.)
Зоран Ѓорѓевски (Работнички Ф.)
Влатко Трајчевски (Работнички Ф.)

УНИВЕРЗАЛЦИ:

Жарко Ристоски (Работнички Ф.)
Александар Стевовски (Леида - Шпанија)
Хари Наковски (Раднички К. - СЦГ)
Никола Ѓорѓиев (Раднички К. - СЦГ)
Александар Милков (Работнички Ф.)
Јовица Симоски (Авербоде - Белгија)
Атанас Милев (Превент Г. - Словенија)
Горан Алексов (Орион - Холандија)
Хабил Ајети (Работнички Ф.)
Вук Карановиќ (Партизан - СЦГ)
Владо Милев (Македонија Џио)

ВЧЕРА ПОПЛАДНЕ, ВО САЛАТА ВО ГРАДСКИОТ ПАРК ОДРЖАН ПРВИОТ СОБИР НА МАШКАТА СЕНИОРСКА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА

Јошко стави 18 на списокот од кој ќе селектира 12

Во пресрет на квалификациите за ЕП 2007, кои во јуни ќе бидат на посебни турнири во Ротердам и во Скопје, од вчера машката сениорска репрезентација почна со работа во салата во Градскиот Парк. На првиот собир се појавија 14 од повиканите 18 одбојкари на селекторот Миленковски, кој во текот на вчерашниот ден беше во постојан контакт со луѓето од Извршниот одбор на Федерацијата, со кои се договараа деталите за подготовките.

Миленковски не се одлучи за многу промени од составот кој на располагање го имаше и минатата година, кога во Скопје на вториот квалификациски турнир против Шведска, Австрија и Летонија успеавме да оствариме три убедливи победи. Меѓу осумнаесеттемина повикани, нови "фаци" се Хабил Ајети (коректорот на Работнички Ф.), Вук Карановиќ (Партизан - СЦГ) и Владо Милев (примачот на Македонија Џио). Овие тројца се нови во репрезентацијата, додека преостанатите 15 имиња се веќе стандардни членови на нашиот А-тим.

Подготовките во најголем дел ќе минат во Скопје. Од стартот на подготовките има договорено неколку термини за контролни средби со неколку селекции. На 10 и 11 мај е договорено гостување на нашата селекција во Софија, каде треба да одиграме две пријателски средби со селекцијата на Бугарија. ОФМ успеа да се договори и за контролни средби со комбиниран состав на Србија и Црна Гора, кој најверојатно ќе биде составен од одбојкари кои играат во првенството на оваа земја и кој во Скопје би дошил од 12 до 14 мај. Потоа се договорени уште две контролни средби со селекцијата на Турција на 20 и 21 мај во Скопје, за комплетниот подготвителен циклус да опфати уште три контролни средби со репрезентацијата на Босна и Херцеговина кои треба да се одиграат во Модрича од 26 до 28 мај.

Останатиот дел во неколку микроциклуси ќе се спроведе во Скопје, каде Миленковски ќе се обиде да селектира 12 имиња од оние кои се повикани на подготовките и истите да бидат пријавени за настап на првиот квалификациски турнир во Ротердам од 1 до 3 јуни.

С. Кузмановски

Дуелите со Бугарија неизвесни?

Двете контролни средби со селекцијата на Бугарија закажани за 10 и 11 мај во Софија можеби ќе бидат откажани. Бидејќи истите доаѓаат по само една недела од првиот собир на репрезентацијата, селекторот Миленковски и луѓето од ОФМ се договараа дали вреди да се оди на овие две средби. Одлуката ќе падне деновиве.

Аце има проблем со престојот во Шпанија - не доаѓа

Александар Стевовски најверојатно воопшто нема да се појави на подготовките на репрезентацијата во Скопје. Тој разговарал со луѓето од ОФМ на кои им предочил дека во моментов е растрчан по документи за да добие дозвола за продолжување на престојот во Шпанија, каде и идната година ќе ја продолжи кариерата, па најверојатно не ќе биде во можност да дојде навреме за подготовките. Тоа значи дека со задоцнетото негово доаѓање во Скопје воопшто нема да биде во конкуренција за списокот на патници во Ротердам.

"Бела" и Виктор доѓаат по 10 мај, Владо три дена порано

На подготовките ќе доцнат и Виктор Зафиров од Шамон, Горан Алексов од Орион и Владимир Стевовски од Тарагона. И тројцата најавиле дека ќе и се приклучат на репрезентацијата следната недела. Владо од Шпанија треба да дојде на 7 мај, а Алексов и Зафиров пристигнуваат по 10 мај.Inace nashiot zenski rakometen tim ke ima podgotovki vo dojran pred junskiot barash so island,,, pobednikot ke igra na EP vo svedska vo dekembar...

unnamed1
May 4th, 2006, 16:48
Tennis Seniori
http://www.sport.com.mk/?ItemID=5524FF8CAF39CE4F9AE0B6399007C626
Magdincev go pomina vtoroto kolo na Rome Open 2006 vo italija
,,, vo treto kolo ke igra so eden od avstralija sto ima rank 199 na atp listata...
http://www.atptennis.com/en/tournaments/challenger/


Rusevski igra vo poslab turnir vo bugarija,,, prvoto kolo go mina dobro i savlada eden bugar,,, za vtorto kolo nema se uste resultat... Moze da se prati na ovaj link dole
http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100013490&event=1100078249

Tennis Juniori

Tomislav JOTOVSKI go sovlada bugarinot Neikov vo prvoto kolo so 7-5 6-4
http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100012482&event=1100071953

vo vtoro kolo ke igra so bugarinot lozov,,, moze da se prati tuka
http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100071953&round=2#position4

Nashiot najgolem talent Ilija Martinovski nema nastapuvano dve meseci vo turneri poradi povredi,, inace eve informacia za sto naprvail godinava pred povredata...

Davis cup timot ke igra protiv Norveska vo slednoto davis cup kolo,, i toa ke bide gostuvanje za zal....

Naprevarot ke se igra izmejgu 21 July - 23 July 2006 vo Oslo Tennisklubb, Oslo
Stadium Capacity: 1,000
http://www.daviscup.com/ties/tie.asp?tie=100007780

Spisok se uste ne e pusten no Norveska vejke odbrala na kakov teren ke se igra a toa e cerven clea sto mislam im odgovara na nashite bidejki na toa se igrashe vo grcija..

http://www.daviscup.com/ties/tie.asp?tie=100007780
Day 1: 1300 hrs (1100 hrs GMT) tbc
Day 2: 1300 hrs (1100 hrs GMT) tbc
Day 3: 1200 hrs (1000 hrs GMT) tbc
Surface: Clay (Red Clay) - Outdoors

http://www.daviscup.com/ties/tie.asp?tie=100007780
TICKET INFORMATION
Category 1: Daily ticket - NOK100
3 Day ticket - NOK200

Youth: Daily ticket - NOK50
3 Day ticket - NOK 100

eden den kosta 100 norveski kruni a ticket za tri dena 200 kruni,, za deca poeftino..

Protivnicite
http://www.tennis.no/t2.asp?p=4294&x=1&a=163824

09.04 14:00: Zimbabwe - Norge 1-4. Norge har slått Zimbabwe i Davis Cup etter en meget spennede fjerde single mellom de to enerne Stian Boretti og Genius Chizikwe. Stian tapte det første settet 4/6, men kom tilbake og tok andre og tredje sett med 7/5,7/5. Chizikwe sikret seg det fjerde settet 6/3, før Stian viste topptennis i femte sett og tok det 6/3. Idrettsjef Pelle Fridell sier fra Zimbabwe at det var en meget tøff kamp, med utrolig bra spill. Carl Mikael Sundberg vant sin første Davis Cup kamp med seier over Zimbabwes D`Almeida med 3/6,1/6 i den siste kampen. Norge møte nå Makedonia 21-23.juli.

senzacionalna pobeda na kick boxerot Restevski,,, toj e evropski prvak ali go deklasira hrvatot i svetski prvak berkovic na negov teren vo hrvatska!!!! BRAVOS MAJSTOR!!!!!

Merisam medalj vo kick box vo peking olympiada

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=840C6D21E8E9344B86F9C0DB17B00D9B

КИК-БОКС

Ристески го нокаутира светскиот првак Мирко Берковиќ

Иле Ристески, актуелниот европски првак во лоу-кик, викендов забележа уште еден голем успех и потврди дека е еден од најдобрите кикбоксери во светот.

Членот на кик-бокс клубот „Горила“ од Прилеп, на меѓународниот турнир во Дубровник, на своето деби во дисциплината тајландски бокс, го победи светскиот првак, Хрватот Мирко Берковиќ, и тоа со нокаут во 40 секунда од првата рунда. (М.Т.)

TMRO
May 6th, 2006, 01:14
НАШИОТ СТРАТЕГ ГО НАСЛЕДИ ПАПАЗОВ НА КЛУПАТА НА БУГАРСКИОТ ТИМ

Докузовски, прв тренер на Лукоил

Од вчера Марин Докузовски и официјално е прв тренер на екипата на Лукоил Академик.

Челниците на бугарскиот тим веќе извесно време беа незадоволни од работата на првиот тренер Тити Папазов, кому во текот на вчерашниот ден му беше врачен отказ.

"Имавме добра соработка со Папазов во изминатиот период. Сепак, во последните неколку месеци стана јасно дека тој не може да помогне нашата екипа да продолжи да напредува, и затоа решивме да ја прекинеме соработката со овој стручњак. Донесовме одлука до крајот на оваа сезона тимот да го води досегашниот помошник на Папазов, Марин Докузовски, во чии стручни квалитети имаме огромна доверба", стоеше во соопштението за јавност на Лукоил.

Бугарските медиуми шпекулираат дека во случај Докузовски да му донесе на Лукоил титула во домашното првенство, на нашиот стратег ќе му биде понуден и перманентен договор да остане на кормилото на овој тим и во следната сезона.

unnamed1
May 6th, 2006, 14:10
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=3&tabid=1&EditionID=730&ArticleID=47014


Хокеј во сала ќе се игра во Македонија
На крајот од март во спортската сала на Полициската академија во Скопје првпат во Македонија е промовиран хокејот во сала. Презентацијата на овој спорт ја оствари Стиг Мансон од Шведска, кој е шеф на одделот за полициска обука при ОБСЕ во Македонија.

По завршетокот на презентацијата, тој на Полициската академија и донира основна гарнитура спортски реквизити што се неопходни за одвивање на оваа спортска активност. Хокејот во сала првпат почнал да се игра во средината на 1970-тите години во Шведска.

На 7 ноември 1981 година Шведска ја основала првата (официјална) национална федерација за хокеј во сала. Пет години подоцна Шведска, Финска и Швајцарија ја основале Меѓународната федерација за хокеј во сала (ИФФ). Денес ИФФ ја сочинуваат 32 национални федерации, со повеќе од 3.500 клуба и над 200.000 члена.

Првото Светско првенство во хокеј во сала е одржано во 1996 година во Шведска, а светските првенства се одржуваат во парните години за жени и мажи над 19 години, а во непарните години за жени и мажи под 19 години.

unnamed1
May 7th, 2006, 14:05
Ohalanga Konecno ke ke obleci dresot na Makedonija,,, dobrodojdena e bidejki na ta pozicija imavme problemi od Kako Kastratovic go napuste rakometot..... Ke imame mnogu povejke varijanti vo igrata sto e bitno... Sea i Ozel da moze da zaigra pred evropskoto prvenstvo 2008 stvarno ke imame tim sto ke moze da se bori za zlatna medalja na domshnoto prvenstvo :) Za zal Dragana Pecevska se uste e povredena,, tesko se povrede pred svetskoto prvesntvo sto se odigra vo dekembar,, Dragana e najgolem talent vo nashiot rakomet i se razbira sakam sto pobarzo da ozdravi.... Ali pred avgust sigurno nema da ima nastap!

http://www.sport.com.mk/?ItemID=6355DFBFCF455640B8A7A31FB36F50B5

МАКЕДОНИЈА

Голмани:

Тања Андрејева Кале Кичево
Олга Колесник Кометал Ѓ. П.
Билјана Крстевска Твин (Хрватска)
Веселинка Зашовска Еуростандард Ѓ. П.

Надворешна линија:

Клара Боева КИФ Вејен (Данска)
Олга Бујанова Динамо Аква (Русија)
Јулија Партенко Кометал Ѓ. П.
Мирјета Бајрамовска Кометал Ѓ. П.
Алегра Охоланга Кометал Ѓ. П.
Билјана Црвенкоска Кометал Ѓ. П.
Наташа Коцевска Еуростандард Ѓ. П.
Елена Георгиевска Еуростандард Ѓ. П.

Крила:

Валентина Радуловиќ Кометал Ѓ. П.
Наталија Тодоровска Кометал Ѓ. П.
Александра Здравковска Еуростандард Ѓ. П.
Андријана Атанасоска Мајнцлар (Германија)
Марија Папуџиева Кабран Амбалажа

Пикери:

Анжела Платон Кометал Ѓ. П.
Ленче Илкова Еуростандард Ѓ. П.
Наташа Младеновска Еуростандард Ѓ. П.

Селектор: Андреј Портној
Тренер: Ангел Велков


ПОЗНАТ ПОШИРОКИОТ СПИСОК НА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈАТА ЗА ДУЕЛИТЕ СО ИСЛАНД

Портној одбра 20 играчи

Селекторот на македонската сениорска репрезентација, Андреј Портној, вчера го објави поширокиот список на репрезентацијата која кон кон крајот на месецот ќе игра во бараж квалификациите за пласман на ЕП Шведска 2006. Противник на Македонија во овие квалификации е Исланд, првиот меч се игра во Рејкјавик на 28 мај, а реваншот е во Скопје на 3 или 4 јуни.

Портној за првата прозвика, која е закажана на 9 мај, повика 20 ракометарки. Од овој список ќе биде избрана поставата од 16 ракометарки кои ќе бидат во план за двата натпревари.

Во репрезентацијата главно се наоѓаат играчите кои беа на светсткото првенство во Санкт Петербург во декември минатата година. Од тогашниот состав ја нема Робертина Меческа, која непосредно по мундијалот замина во СЦГ, во Бамби Раднички, претпоследниот тим во тамошната лига. Место неа во составот е Наташа Младеновска од Еуростандард, која беше во комбинација за настап на СП, но поради болест тогаш отпадна од списокот. Семра Радончиќ, голманот кој нерамноправно ја делеше минутажата во Кометал сезонава со Борисенко и Колесник, не е повикана, а место неа има две нови имиња. Билјана Крстевска, која одлично брани во Твин од Хрватска, и Веселинка Зашовска од Еуростандард Ѓ. П.

Дури три нови ракометарки има на крилната позиција од кои една е дебитант. Ја нема Александра Ристовска од Кабран Амбалажа, а повикана е Марија Папуџиева од истата екипа, по тоа Андријана Атанасоска, интернационалката од германскиот Мајнцлар и за првпат во репрезентацијата ќе игра Александра Здравковска од Еуростандард Ѓ. П. Другиот дел од репрезентацијата е истиот од СП. Останува отворено прашањето дали Олга Бујанова ќе прифати одново да игра за Македонија, сега откако се врати во Русија. Таа кога замина, замина со најава дека ќе игра, останува да причекаме да дојде 9 мај, па да видиме дали тоа и ќе се оствари.

Р. Ѓамовски

БЕКОТ НА КОМЕТАЛ ПОВТОРНО ВО КОМБИНАЦИЈА

Охоланга чека дозовола

Алегра Охоланга е повикана за настап, но таа с$ уште нема добиено дозвола од ИХФ да настапува за Македонија на официјални натпревари. РФМ уште пред десетина дена испрати барање во ИХФ, но одговор од Базел засега нема.

unnamed1
May 10th, 2006, 16:58
PC

Makedonija - Polska 1 - 3 (futsal)
Publika 3.000 (Veles)

Ambis
May 10th, 2006, 19:35
PC

Makedonija - Polska 1 - 3 (futsal)
Publika 3.000 (Veles)
Da mu ebam ni za futsal ne ne biva :thmbdown:

TMRO
May 10th, 2006, 23:03
Македонија кодомаќин на ЕП 2009 во кошарка?

Игор Крстевски

Иако Полска одамна е одбрана за домаќин на Европското првенство во 2009 година во кошарка, сепак постојат засега само минимални шанси Македонија да биде кодомаќин на овој собир на најдобрите европски кошаркари. Тоа би бил заеднички проект со другите држави од поранешна СФР Југославија.

Причина за отворањето на ваквата можност се проблемите во полската федерација и можноста владата на Полска да ја откаже гаранцијата за одржувањето на оваа манифестација, по што ФИБА-Европа би и ја одзела организацијата на ЕП 2009.

Ваквата идеја произлегла на неодамнешниот состанок на луѓето од федерациите на Хрватска, Словенија, Србија и Црна Гора, Босна и Херцеговина и на Македонија, кој се одржа во Белград.
Предлогот бил на Изток Ремс, претставник на Словенија, кој потоа бил прифатен и од другите присутни. Според предлогот, секоја држава би била вклучена во организацијата како домаќин на една од групите или, пак, на завршницата од првенството.

- Идејата на Ремс беше едногласно прифатена од сите. Има голема желба кај луѓето од федерациите од државите од поранешна СФРЈ за заедничка организација на еден настан. Јоргос Василокопулос, претседателот на ФИБА-Европа, не информира дека има големи проблеми во полската федерација и дека во моментов нивното домаќинство на ЕП 2009 воопшто не е сигурно. Сепак, засега е рано за какво било официјализирање на идејата, бидејќи најпрво треба да се реши статусот на Полска - вели Илија Мерџановски, директорот на репрезентациите во Кошаркарската федерација на Македонија, кој заедно со Даниел Димевски, претседателот на КФМ, присуствуваше на состанокот во Белград.
Сепак, има еден голем проблем во остварувањето на оваа идеја. Тоа е фактот што еден Евробаскет пред само една година се одржа на овие простори, лани во Белград.

- Сите бевме свесни дека шансите да ни се прифати една ваква идеја се релативно мали поради тоа што СЦГ, односно Белград, беше домаќин на ЕП 2005. Но, тоа нема да не спречи да се обидеме, без разлика дали идејата ќе биде прифатена од другите држави-членки на ФИБА-Европа. Се договоривме да почекаме да видиме дали на Полска ќе и биде одземена организацијата на ЕП 2009, а ако се случи тоа, веднаш повторно ќе се сретнеме и ќе се ангажираме за остварувањето на овој заеднички проект - дополнува Мерџановски.


Втора слична иницијатива од овие простори

Иницијативата за заедничка организација на една кошаркарска манифестација е втора што во последниве години излегла од просторите на поранешна СФР Југославија. Лани излезе информација дека Хрватска, Словенија и СЦГ ќе поднесат заедничка кандидатура за организација на СП 2010, но до тоа воопшто не дојде, по што домаќинството и беше доделено на Турција.

unnamed1
May 12th, 2006, 13:06
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=4&tabid=1&EditionID=736&ArticleID=47520

Димевски е пред избор во Бордот на ФИБА-Европа?

Даниел Димевски, претседателот на Кошаркарската федерација на Македонија, е пред избор во Бордот на ФИБА-Европа, потврдува тој самиот, по добиената усна поддршка од повеќе земји.

- Од официјализацијата на мојата кандидатура за влез во Бордот на ФИБА-Европа, пред повеќе од еден месец, па до денеска засилено работевме на лобирање и на собирање гласови од пријателските федерации. Со државите од Југоисточна Европа имаме договор за заемно поддржување, што значи дека ќе можам да ја очекувам нивната поддршка - вели Димевски.

Тој замина во Минхен, каде што од денеска до недела ќе биде одржано изборното собрание на ФИБА-Европа.

- Сличен договор ќе има со други држави пред самото одржување на состанокот во Минхен. Се надевам на реални шанси за влез во европската кошаркарска влада, што ќе биде од огромна корист пред се за македонската кошарка, која така би имала директен пристап до ресурсите на европската федерација, кои и не се така мали - дополнува првиот човек на КФМ. Бордот се состои од 23 члена што се избираат на собранието. За тие места има пријавено 37 кандидати. Секој од 50-те членки на ФИБА-Европа ќе добие листа со кандидатите на која ќе треба да заокружи 23 имиња кои смета дека треба да се најдат во европската кошаркарска влада во која ќе се најдат оние со најголем број гласови.

На собирот во Минхен ќе се реши кој во следните четири години ќе ја предводи ФИБА-Европа. Членовите на собранието ќе можат да изберат помеѓу Гркот Јоргос Василокопулос, актуелниот претседател, и Шарунас Марчуљонос, легендата на литванската, но и на европската кошарка. Димевски воопшто не крие дека неговиот глас ќе биде за Василокопулос.

- Со Василокопулос имавме одлична соработка во изминатиов период и тој ќе ја има нашата безрезервна поддршка на собранието. Сметаме дека тој ќе може да стори многу повеќе за македонската кошарка отколку Марчуљонис, кој сигурно по неговиот избор ќе се ориентира кон земјите од северниот дел на Европа. Гркот вели дека во моментов го има потребниот број на гласови, а дали е тоа така ќе видиме во недела кога ќе биде гласањето - завршува Димевски.

И.К.


http://www.dnevnik.com.mk/?itemID=75771C6636AA11498F2E03A3217902E0

Костовски ќе го преполови буџетот за спонзорство

За неколку денови спонзорот на женскиот ракометен клуб Ѓорче Петров, Трифун Костовски, ќе го обнови спонзорскиот договор, но со драстично намален буџет


За неколку денови спонзорот на женскиот ракометен клуб Ѓорче Петров, фирмата Кометал, односно Трифун Костовски, ќе го обнови спонзорскиот договор, но со драстично намален буџет, се вели во ракометните кругови. Поради тоа, клубот нема да доведе некои атрактивни имиња што ќе го задржат или ќе го подигнат нивото на резултатите. Ако сака да продолжи со истото темпо или со подем на резултатите, РК Кометал Ѓорче Петров, ќе треба да бара нови спонзори кои би ја надополниле финансиската „дупка“. Клубот на 2 јуни ќе организира прес-конференција на која ќе ги објави деталите од новиот спонзорски договор помеѓу Кометал и Ѓорче Петров.

Претседателот на клубот Иван Бојков, не се согласува со овие гласини и смета дека евентуално намалување на буџетот е нормална работа кон која се стреми секој клуб.

- Нормално е да се обидуваме да го „скастриме“ буџетот и да бидеме што порационални и поштедливи. Тоа го прават сите клубови. Но, мислам дека ќе успееме да го задржиме истиот состав што ни гарантира солидни настапи на меѓународната сцена. Точно е дека наскоро ќе направиме прес-конференција околу новиот спонзорски договор. Дотогаш не знам колку ќе биде намален буџетот, ако биде намален, или на колку години ќе биде тој нов договор - изјави Бојков.

Кометал веќе 12 години е спонзор на ракометниот клуб Ѓорче Петров.

Во меѓувреме голманот на РК Кометал Ѓ.П. Наталија Луковиќ (Борисенко), вчера го ставила својот потпис на уште еден едногодишен договор што ќе трае до јуни 2007 година. Луковиќ, заедно со Олга Колесник, ќе биде главна на голот на „кометалки“ идната сезона.

Што се однесува до Наталија Тодоровска, таа се' уште размислува дали да го стави својот потпис на уште еден договор.

- На Тодоровска и' понудивме исти услови како и во претходниот договор, а таа треба да реши дали тоа ќе и' одговара. Досега немаме одговор од неа - изјави Бојков.

(Б.Г.)

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=3&tabid=1&EditionID=736&ArticleID=47519

Одлична партија на Перо Антиќ
Добрата игра на Перо Антиќ беше главна причина за лесната победа на Црвена звезда во дуелот против Хемофарм (85-75) во меч од 6. коло од Суперлигата во Србија и Црна Гора. Македонскиот репрезентативец за 24 минути постигна 17 поени (1/2 за 3п, 4/5 за 2п, 6/10 за 1п) на кои додаде седум скока и три асистенции.

До значајна победа дојде и ФМП, тимот на Предраг Самарџиски, кој успеа да ја победи новосадска Војводина (83-82), и тоа на теренот на противникот. Нашиот репрезентативец одигра 11 минути со учинок од само два поена и исто толку скока.

Победа оствари и Тодор Гечевски чиј Задар го згази тимот на Сплит (84-68) во 9. коло од хрватското првенство. Задрани со тоа му се реваншираа на ривалот за непријатниот пораз во првиот дел од Лигата во Хрватска. Гечевски за 30 минути постигна 12 поени (2/5 за 3п, 2/3 за 2п, 2/2 за 1п), а имаше уште и осум скока и две асистенции.

Место во полуфиналето во плејофот на Грција обезбеди и натурализираниот Македонец Рајан Стак. Неговиот тим Арис дојде и до втората четвртфинална победа по ред над Панелиниос (78-74) и шанса за пресметка со актуелниот шампион Панатинаикос.

Стак не одигра во свој стил. За 23 минути на теренот тој оствари само три поени (0/2 за 3п, 1/8 за 2п, 1/2 за 1п), покрај кои имаше и по два скока и асистенции.

TMRO
May 14th, 2006, 06:45
Израмнувањето на вардарци ја врати неизвесноста во финалната серија во мак-баскетот
"Шпедитерите" по рибрејк во Куманово
Емил Китановски
Младиот состав на Вардар Осигурување во прилично позитивна атмосфера ќе го дочека вечерашниот втор натпревар од финалната серија во кошаркарското првенство на Македонија против актуелниот шампион Фершпед Работнички. Средбата по барање на домаќинот повторно ќе се одигра во спортската сала во Куманово, а почетните 1:0 за "шпедитерите" се веќе минато, што значи дека двете екипи, по првата победа на Вардар Осигурување во гости, ќе стартуваат од мртва точка во серијата подобар од четири.
"Мислам дека сосема непланирано го загубивме првиот меч во финалната серија. Со наша победа веќе ќе го остваревме првиот дел од планот, меѓутоа сега работите се сосема поинакви. Мислам дека сега имаме помалку простор за комоција, меѓутоа и првата средба која се одигра во нашата сала, покажа дека во ова финале ќе има многу квалитетни и крајно неизвесни натпревари" ни изјави тренерот на "шпедитерите", Јорданчо Давитков.
Според негово мислење, кошаркарите на Фершпед Работнички направија многу грешки на првата средба, и таквата нивна комотна игра им донесе анулирање на предноста стекната во регуларниот дел од првенството.
"Кога екипата ќе направи седумнаесет грешки на еден натпревар, поразот е неминовен. Ние им дозволивме на црвено-црните не само да се вратат во игра, туку и целосно да го завртат резултатот во нивна корист. Во мојата дополнителна анализа на средбата забележав дека екипата на Вардар Осигурување имаше дури 20 напади повеќе од нас, што е навистина премногу за еден финален дуел" заклучува Давитков.
Инаку, статистиката на првата средба покажува дека гостинската екипа оствари многу повеќе офанзивни кошеви во салата "Градски парк". Таквите би рекле "лесни" кошеви, пулените на тренерот Јорданчо Давитков се обидоа да ги анулираат со удари од далечина, меѓутоа нивното главно оружје затаи, па така црвено-црните стигнаа до значајна психиолошка предност.
"Нашата игра се темели на квалитетот на нашите кошаркари. Впрочем, ние мораме да правиме игра која ќе одговара на главните особини на нашите играчи, а тоа не значи дека секогаш ќе имаме успех. Во изминатите неколку дена, реализиравме неколку состаноци, на тренинзите се обидовме да ги анулираме грешките, и убеден сум дека на втората средба во Куманово се ќе биде многу подобро" заклучи Давитков.
Неговиот состав нема поголеми здравствени проблеми, а на претстојната средба ќе отсуствува само Трајковски, додека искусниот Дејан Јовановски повторно ќе биде дел од добитната комбинација на Давитков.
На другата страна пак, младиот состав на Вардар Осигурување предводен од шефот на Стручниот штаб Марјан Лазовски во победничка атмосфера го пречекува големиот фаворит за освојување на титулата. Момчињата на тренерот Лазовски на првата средба во Скопје, докажаа дека можат рамноправно да се носат со незгодниот противник, а фактот дека тие успеаја да анулираат 13 поени предност на противникот, е само уште една потврда дека вардарците имаат млада и компактна екипа, чиј главен адут во финалната серија е токму колективниот дух на тимот.

Makedonec
May 14th, 2006, 19:03
No more siptars on Macedonian forum

Ambis
May 14th, 2006, 20:49
Sto se sluce vo rakometoto denes megu Pelister i Vardar? citav deka Vardar tepal so 1 razlika ama imalo nesto nered na krajot.

Harry Potter
May 14th, 2006, 20:54
aj ako nekoj najde od nekade izvestaj za Vardar - Pelister neka go stavi tuka ve molam. Trebase jas da idam tamu i da pisam izvestaj za TV MS, ama se razbolev i sea utre ako ne im odnesam ke me ubijat :D

Harry Potter
May 14th, 2006, 21:08
lele kolku kratok izvestaj... pa so ke praam jas sea? :wallbang:

Вардар поведоа со 1:0 во победи против Пелистер
Драган Николовски


14.05.2006
Ракометарите на Вардар Про поведоа со 1:0 во победи против Пелистер, во полуфиналната серија од плеј офот во домашното првенство.

Пред малку, во салата Кале во Скопје, вардарци славеа со 36:43.

Потребен ќе им биде уште еден полн погодок, за пласман во финалето. Уште вчера, многу блиску до место во завршната серија за титулата стигна Металург, со убедливиот триумф над Младост од 40:28.

Возвратните натпревари, во кои Пелистер и Младост ќе се обидат да останат во игра и да се изборат за мајсторки, ќе бидат одиграни следниот викенд во Битола и во Богданци.

Ambis
May 14th, 2006, 21:14
36-43 wow thats a lot of goals i guess no deffense was being played :eek: As far as your report goes i'm sure Naum watched the game and he will give us a full report later. ;)

Harry Potter
May 15th, 2006, 11:31
actualy, the result is a little wrong, it is 36:34 for Vardar. heres my report:

Во полуфиналето од плеј-офот во Супер машката Мобимак Лига, Вардар Про го совлада ривалот Пелистер со 36:34 во една многу возбудлива игра. Иако Вардарци имаа нешто повеќе од играта сепак моменти го решаваа победникот.
Први го отворија резултатот домаќините, а до 12 минута веќе беше плус 6 во нивна корист, односно 8:2. Колку беше возбудлив овој натпревар покажува и тоа што во следните 4 минути гостите направија серија од 6:0 за израмнување на резултатот.
Првото полувреме заврши со предност на Вардар од 19:12, откако по една израмнета игра Вардарци дадоа 5 гола по ред.
Во второто полувреме разликата порасна и на плус 7 за Вардар, но полека Пелистер почна да се враќа во игра успевајќи да дојде до само 3 гола негатива. Дури на 5 минути до крајот разликата падна на плус 2 во корист на Вардар, која Вардарци успеаа да ја задржат до крајот славејќи со 36:34. Со оваа победа Вардар победи со 1:0 во меѓусебните дуели и доколку слави и следниот викенд во Битола, тогаш ќе игра во големото финале.
По завршувањето на натпреварот се одигра и трето полувреме, во режија на публиката која броеше околу 500 гледачи. Комитите и Чкембарите во текот на целиот натпревар се надвикуаа, а додека дел од ракометарите сеуште го напуштаа теренот тие се обидоа да се симнат доле на теренот. Тоа им успеа на само мал дел, а останатите својот гнев го истурија врз дел од столчињата кои се најдоа на паркетот. По интервенцијата на полицијата дербито конечно го дочека својот крај.

unnamed1
May 15th, 2006, 14:35
Steta Dameski ne stana Fiba presedatel,, ocekuvano i grkot prodolzuva... Steta ke beshe golema prednost so makedonski presedatel!!! znaesh li sto znaci da si presedatel vo vtorata sportska organizacia vo svetot posle fudbalot,, steta..

Inace Stefanov i Ilievski odigra odlicni part vo negovite klubovi,,, Stefanov ke bide nagraden so 50.000 evra dodeka go eleminirat Galatasaray vo Play of....

Nashite nacionalni tima pocnuvat so podgotovki,,, zenskiot rakometen tim dobi uste eden clen za podgotovkite vo Dojran a toa e Oxhalanga,, Vo juni protiv island.... Odbojkarskata ekipa kje igra 4 priatelski sredbi ova nedela,,, vo Juni ke igraat kvalifikacii vo Hollandija...

Kosharkarksiot tim ke pocni so podgotovki vo Ohrid vo Juli, ke odigrat 10 pritelski utakmici a potoa vednash pocnuvat kvalifikacite za Spanija..

TMRO
May 15th, 2006, 23:55
Steta Dameski ne stana Fiba presedatel,, ocekuvano i grkot prodolzuva... Steta ke beshe golema prednost so makedonski presedatel!!! znaesh li sto znaci da si presedatel vo vtorata sportska organizacia vo svetot posle fudbalot,, steta..

Inace Stefanov i Ilievski odigra odlicni part vo negovite klubovi,,, Stefanov ke bide nagraden so 50.000 evra dodeka go eleminirat Galatasaray vo Play of....

Nashite nacionalni tima pocnuvat so podgotovki,,, zenskiot rakometen tim dobi uste eden clen za podgotovkite vo Dojran a toa e Oxhalanga,, Vo juni protiv island.... Odbojkarskata ekipa kje igra 4 priatelski sredbi ova nedela,,, vo Juni ke igraat kvalifikacii vo Hollandija...

Kosharkarksiot tim ke pocni so podgotovki vo Ohrid vo Juli, ke odigrat 10 pritelski utakmici a potoa vednash pocnuvat kvalifikacite za Spanija..

Damevski ne bese kandidat za pretsedatel tuku za vlez vo upravniot odbor na FIBA. Inace favorit na Damevski za pretsedatel bese tokmu grkot...

TMRO
May 15th, 2006, 23:55
actualy, the result is a little wrong, it is 36:34 for Vardar. heres my report:

Во полуфиналето од плеј-офот во Супер машката Мобимак Лига, Вардар Про го совлада ривалот Пелистер со 36:34 во една многу возбудлива игра. Иако Вардарци имаа нешто повеќе од играта сепак моменти го решаваа победникот.
Први го отворија резултатот домаќините, а до 12 минута веќе беше плус 6 во нивна корист, односно 8:2. Колку беше возбудлив овој натпревар покажува и тоа што во следните 4 минути гостите направија серија од 6:0 за израмнување на резултатот.
Првото полувреме заврши со предност на Вардар од 19:12, откако по една израмнета игра Вардарци дадоа 5 гола по ред.
Во второто полувреме разликата порасна и на плус 7 за Вардар, но полека Пелистер почна да се враќа во игра успевајќи да дојде до само 3 гола негатива. Дури на 5 минути до крајот разликата падна на плус 2 во корист на Вардар, која Вардарци успеаа да ја задржат до крајот славејќи со 36:34. Со оваа победа Вардар победи со 1:0 во меѓусебните дуели и доколку слави и следниот викенд во Битола, тогаш ќе игра во големото финале.
По завршувањето на натпреварот се одигра и трето полувреме, во режија на публиката која броеше околу 500 гледачи. Комитите и Чкембарите во текот на целиот натпревар се надвикуаа, а додека дел од ракометарите сеуште го напуштаа теренот тие се обидоа да се симнат доле на теренот. Тоа им успеа на само мал дел, а останатите својот гнев го истурија врз дел од столчињата кои се најдоа на паркетот. По интервенцијата на полицијата дербито конечно го дочека својот крај.

Bravo Filip. Odlicen izvestaj:thumbsup:

Harry Potter
May 15th, 2006, 23:58
Bravo Filip. Odlicen izvestaj:thumbsup:


Fala Kiril. Dobro e i so vo MS go primija bez primedbi i bese procitan vo izvestajot vo sporskiot pregled denes (koj zaboraviv da go gleam :D)

Makedonski Lav
May 16th, 2006, 00:05
Bravos Filip :thumbsup:

unnamed1
May 16th, 2006, 15:13
Bravos Filip:)

Vrbica Stefanov nema galje od pari-Ne e za zalanje,,, toa e jasno... Vrbica e mozebi nashiot najplaten sportist ! 750.000 dollari za sekoja sezona + zgora nad toa povejke bonus premi kako ova protiv Galatasaray

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=5&tabid=1&EditionID=740&ArticleID=47842


Стефанов заработува 1.190 долари во минута

Врбица Стефанов, плејмејкерот на македонската кошаркарска репрезентација, за една минута помината на паркетот во дресот на турски Улкер заработува точно 1.190 долари. Тоа се однесува само на четврт-финалната серија од турскиот плејоф со Галатасарај, кој беше лесно елиминиран со вкупен скор од 3-0. Кошаркарите на Улкер имаа ветување од претседателот на клубот дека за обезбедување на место меѓу четирите најдобри екипи во доигрувањето ќе добијат премија од по 50.000 американски долари.

Со оглед на тоа што „слаткарите“ имаа стартни 1-0, им беа потребни само два меча за да изборат пласман во полуфиналето. Во првиот Стефанов настапи само 12 минути без поентерски учинок, додека во вториот, одигран викендов, македонскиот интернационалец на теренот мина 30 минути реализирајќи 20 поени (3/5 за 3п, 3/6 за 2п, 5/7 за 1п), на кои придодаде пет скока и три асистенции.
Тоа значи дека нашиот кошаркар за само 42 минути заработил 50.000 долари, што изнесува неверојатни 20 долари во секунда мината на теренот.

Останува да се види колкава ќе биде премијата што раководството на актуелниот турски шампион ќе им ја вети на играчите за одбрана на титулата. Ако местото во полуфиналето се премира со 50.000 долари, тогаш освојувањето на победничкиот пехар ќе чини најмалку трипати повеќе од таа сума, бидејќи засега се такви најавите од Истанбул.

Сето ова зборува дека зад Стефанов е исклучително добра сезона, барем на финансиски план. Сепак, парите од премиите се само џепарлак во однос на тоа што искусниот бек го заработува од договорот со Улкер, а кој според неофицијални информации е помеѓу 500.000 и 750.000 долари по сезона.

TMRO
May 18th, 2006, 13:38
Преспа и Весна ќе играат в сабота
Преспа и Весна, првопласираните екипи во Првите машки ракометни Лиги, бараж-натпреварот за влез во Суперлигата ќе го играат в сабота, во Кавадарци, во салата „Јасмин“ (17 часот), соопштија од Ракометната федерација на Македонија (РФМ). Поразениот од овој натпревар ќе игра бараж-меч за опстанок против ВВ Тиквеш последнопласираниот тим од машката Суперлига.

МРК Вардар и ВВ Неготино го напуштија суперлигашкото друштво кое од идната натпреварувачка сезона ќе брои само осум екипи, наместо досега 12. Претходно, веднаш по почетокот на сезоната од настап во Суперлигата се откажа Куманово поради немање пари.

Harry Potter
May 18th, 2006, 14:20
Znace taa Vesna pred Prolet na krajot se plasirala... belja!

JumboMkd
May 18th, 2006, 14:42
Весна бе еј! Кое е тоа име за машка ракометна екипа???

Makedonski Lav
May 18th, 2006, 15:56
Вардар една средба без публика

По дивеењето на навивачите на Вардар, "комитите", по завршување на првиот полуфинален натпревар од разигрувањето за првак, во "Кале" меѓу Вардар и Пелистер, беше повод петкратниот македонски шампион да се најде на тапет на Комисијата за спроведување натпревари при РФМ. По пријава од делегатот на средбата Неделко Неделковски, кој запишал дека "од непознати причини навивачите на Вардар фрлале дел од пластичните столчиња од трибините во спортската сала "Кале" кон навивачите на Пелистер, "чкембарите", кои по интервенцијата од полицијата биле спречени". Комисијата, гледајќи ги извештаите на официјалните лица на средбата, како и видеокасетата, согласно член 21 од пропозициите и член 34 од дисциплинскиот правилник на РФМ, му изрече казна на РК Вардар од еден меч играње без публика, на куп натпревари или во првенството, како и парична казна од 10.000 денари. Според ова, Вардар, кој има сериозни аспирации во разигрувањето за титулата, в недела гостува во Битола, каде го игра реваншот од полуфиналето со Пелистер, ако победи, тогаш ќе игра без публика во финалето, во спротивно, ако се игра "мајсторка" со Пелистер во Скопје, тогаш против битолчани ќе настапи пред празни трибини.

http://www.vecer.com.mk/tekst.asp?tid=27962

unnamed1
May 22nd, 2006, 09:55
http://www.rfm.org.mk/poveke.php?vest=357


зa Бараж натпреваротПрвак на Првите машки лигиза нат.сезона 2005/2006 2006-05-16
ДЕЛЕГИРАЊЕ

Р.K. ПРЕСПА - Р.K. ВЕСНА

Судии: Чавдаров Васил - Богданци Дучков Ѓорѓи - Гевгелија
Дeлeгaт-контролор: Василев Јован - Битола


Нaтpeвaрoт сe игра нa 20.05.2006 (сабота) почеток vo 17.00 часот
вo Спортска Сала Јасмин Кавадарци.


КОМИСИЈА ЗА СПРОВЕДУВАЊЕ НА НАТПРЕВАРИ
Dali nekoj znae dali Prespa Stariot Makedonski rakometen shampion konecno se vrate onde kade sto im e mestoto?

unnamed1
May 22nd, 2006, 14:28
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=AB5A29A166CDA74A88619FE604EEB863

Vesna-Prespa 26-36 :happy:

ВО БАРАЖОТ ЗА СУПЕРЛИГА

Ресенчани се вратија во елитата

По пауза од неколку години машката екипа на Преспа повторно ќе игра во суперлигашкото ракометно друштво, откако во баражот го победија тимот на Весна од Велес со 36-26 (21-14). Покажувајќи брз и модерен ракомет, младите ресенчани во целост го надиграа противникот. Велешани водеа со 3-1 и 7-4, за потоа иницијативата да ја преземе Преспа, да израмни на 7-7, и да продолжи да ја полни противничката мрежа.

Браќата Владимир и Никола Тасевски, кои имаат најголемо ракометно искуство и играње во неколку суперлигашки клубови, заедно постигнаа 21 гол, „поигрувајќи“ си на моменти со противникот. Кога ќе посакаа да дадат гол, лесно влегуваа низ противничката одбрана, нервирајќи го противникот и искусниот Шопов. Само тој донекаде можеше да им парира на ресенчани, но, трошеше премногу топки во нападот.

Баражот беше дуел меѓу двата најдобри тима од двете први лиги, исток и запад. Од в година повторно ќе има само една Прва лига и ќе се возобнови втората лига.

За Весна, има уште еден поправен испит за пласман во супер лигата. Тие ќе играат уште еден бараж меч, овој пат со ВВ Тиквеш во Куманово. Тимот од Кавадарци како седмопласиран мора да игра меч за опстанок.


Весна - Преспа 26-36 (14-21)


Спортска сала Јасмин во Кавадарци. Гледачи околу 600. Судии: Чавдаров и Дучков. Делагат: Василев.

Весна: П.Петров (1 одбрана), Крстевски (14 одбрани), Димов, Николиќ 2, И. Петров 3, Андов, Тренковски 1, Ончев 1, Глушков 3, А. Лазаревски 2, Ивановски 1, И. Лазаревски, Ангеловски 3, Шопов 10. Тренер: Ангел Кирков. Исклучувања: 14 мин. Седмерци: 4/5.

Преспа: Котевски (8 одбрани), И.Стојановски (9 одбрани), З. Георгиевски, Бочкаровски, И. Стојановски 2, В. Тасевски 11, Н. Тасевски 10, Ставревски 8, И. Камчев 3, Д. Камчев, Тунтевски, Ј. Георгиевски, Крстевски 2, Степановски. Тренер: Сотир Таневски. Исклучувања: 14 мин. Седмерци: 6/6.

(М.В.)

unnamed1
May 22nd, 2006, 15:47
Lazar Magdincev i Predrag Rusevski, dvata stigna do polufinale ovaj vikend vo turneri sto vredat 25.000 i 30.000 dollari....


Za tri nedeli ne ceka Norveshka vo Davis cup..........


Makedonija gi izgube dvata dueal protiv Turcija vo pripremite za kvalifikacite sto vodat na EP vo Russija...

HajdukSplit
May 22nd, 2006, 20:47
hows the Macedonian baseball team? Any prospect the Marlins can sign? :howler:

TMRO
May 22nd, 2006, 21:07
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=AB5A29A166CDA74A88619FE604EEB863

Преспа: Котевски (8 одбрани), И.Стојановски (9 одбрани), З. Георгиевски, Бочкаровски, И. Стојановски 2, В. Тасевски 11, Н. Тасевски 10, Ставревски 8, И. Камчев 3, Д. Камчев, Тунтевски, Ј. Георгиевски, Крстевски 2, Степановски. Тренер: Сотир Таневски. Исклучувања: 14 мин. Седмерци: 6/6.

(М.В.)

Ova ke mi bide kumot letovo na svadbata. Vcera se slusnav so nego i bese mnogu sreken posle pobedata. Prespa povtorno ke stane dobar superligaski tim, no neznam dali ke bidat povtorno sampioni

JumboMkd
May 22nd, 2006, 23:07
Опааааа ќе се жениш а? Браво, честитоОпа, иха :)

unnamed1
May 23rd, 2006, 00:09
Zavisi dali ke se najdi dobar sponsor,, toa e sve vo deneshen sport.. So ovaj momentalen sostav mislam deka nema da bidime eleminirani,,, superiorni beja cela godina + vo barasho, pozicija 5,6,7 ili 8 e realno vo Mobimak ligata...

Dodeka sakat povtorno da odat na shampionska titula e togash ke mora da se zema 4-5 kvalitetni igracii a za toa treba dobar sponsor.... Koga stana Prespa Jafa shampion imavme jak sponsor, ne mozeshe ni germanski ekipi da ne sovladat doma vo Resen vo ligata na shampioni.

Kako i da e slednata godina ke bide povtorno polna salata i ke vrie povtorno protiv Vardar i Pelister....


Dobro e toa sto Mobimak ligata e proshirena nis cela Makedonija,, Resen,Bitola,Ohrid,Skopje,Bogdanci,Kumanovo,Prilep , edino fali Borec od Veles ali se nadevam deka i toj tim ke se vrati vo Mobimak ligata najskoro,, Borec lani ispadna od Mobimak ligata ali ima dobra historia pa se nadevam deka ke se vratat...

Vardar Skopje
Prespa Resen
Borec Veles
Pelister Bitola

Ovie ceteri se edninstveni sto imaat osvoeno shampionska titula vo makedonija ali ova godina ima realna sansa da im se pridruzi i Metalurg Skopje na ova cetvorka...


Vardar go eleminira Pelister so 2-0 vo polufinaleto dodeka Metalurg i Mladost ke igraat Majstorka vo Skopje....

Inace postoi sansa Srbskiot NT trener sto go vodi Vardar momentalno da bide nov trener na Makedonija, ima ambicija dvojna prorama da ima,, nacionalen trener i megjuvreme Vardar da go vodi vo Ligata na shampioni...

unnamed1
May 24th, 2006, 15:39
https://www.betandwin.com/betsnew.aspx?SportID=16

Sunday, May 28, 2006
European Championship Qualification - Women , Europe

5:15 PM
Iceland 2.90
X 9.00
FYR Macedonia 1.55

Makedonija golem favorit protiv Island i bitrebalo da igrame na EP na krajot od ova godina....

Se igra doma i na gosti i slednat se igra za edna nedela,, bitrebalo da gi strushime... Ke bide interesno tuka vo svedska na EP vo dekembar...

unnamed1
May 24th, 2006, 15:48
European Championships 2006/2007 - RESULTS

MEN - European Championships 2006/2007

Pool F in NEDERLAND from 01-03/06/2006
Match Date/Time Opponents Sets 1 2 3 4 5 Total Spectators
M2-61 01.06.2006 / 16:30 SLOVENIA vs MACEDONIA 0 : 0 -:- -:- -:- -:- -:- 0:0 0
M2-62 01.06.2006 / 19:30 NEDERLAND vs SWEDEN 0 : 0 -:- -:- -:- -:- -:- 0:0 0
M2-63 02.06.2006 / 16:30 SWEDEN vs SLOVENIA 0 : 0 -:- -:- -:- -:- -:- 0:0 0
M2-64 02.06.2006 / 19:30 MACEDONIA vs NEDERLAND 0 : 0 -:- -:- -:- -:- -:- 0:0 0
M2-65 03.06.2006 / 13:00 SWEDEN vs MACEDONIA 0 : 0 -:- -:- -:- -:- -:- 0:0 0
M2-66 03.06.2006 / 15:00 NEDERLAND vs SLOVENIA 0 : 0 -:- -:- -:- -:- -:- 0:0 02nd Tournament: MACEDONIA (09-11/06/2006)

http://www.cev.lu/mmp/online/website/main_menu/volleyball/european_championships/137/141/7643/7655/5600_EN.html

unnamed1
May 24th, 2006, 23:18
http://www.a1.com.mk/vesti/sport.asp?VestID=63146

Металург-Младост 41:29

So we will have the ecpected handball final between Vardar and Metalurg....

Matalurg are small favourite cuz they will play the 3 and decisive game at home if it happens... But i have a feeling that Vardar can grab one of the two away games...

Lets see, it will be interesting...

unnamed1
May 25th, 2006, 17:55
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=65CB3430C3364C4CAB74E6AA84540C8D


http://www.dnevnik.com.mk/WBStorage/Articles/5DBC0AAA3448214C8F329747C39BC016.jpg


СКОКОВИ ВО ВОДА

Канаѓанка сака да скока за Македонија

Лорин Каратаневски (22), која има македонско потекло, е една од најдобрите во тимот на Универзитетот на Северна Каролина


Лорин Каратаневски (22), една од најдобрите скокачки во вода во студентското првенство на САД (Конференција на Атлантскиот брег), Канаѓанка од македонско потекло, искажала желба да настапува за репрезентацијата на Македонија.

Стефан Пулејковски, генералниот секретар на Пливачката федерација на Македонија ни ја потврди информацијата, со надеж дека Каратаневски би можела да настапи на следното ЕП во Будимпешта, кон крајот на јули.

- Ни се јави претставник на Лорин Каратаневски велејќи дека таа има македонско потекло и би сакала да настапува за Македонија. Можеби тоа ќе се случи на следното ЕП во Будимпешта. Но, контактите се во прелиминарна фаза и се' уште не може ништо сигурно да се каже - изјави Пулејковски.

Според Пулејковски, татко и' на Каратаневски е Македонец, а мајка и' е од македонско потекло. Таа е родена во Канада. Според вебсајтот на американскиот универзитет Северна Каролина, Каратаневски е во нивниот тим. Таа е родена на 7 јули 1984 година во Торонто. Ќерка е на Крис и Деби Каратаневски. Настапува од скокалници од еден и три метри. Благодарение на нејзините скокови нејзиниот универзитет бил во врвот во натпреварите во АЦЦ студентското првенство на САД.

Во Македонија повеќе од една ипол деценија не постои спортот скокови во вода. Ако се оствари планот на Каратаневски да настапува за Македонија, тоа ќе биде прв пат од независноста нашата земја да има претставник во овој спорт.

Според Пулејковски, Каратаневски најверојатно нема македонско државјанство, па за да се натпреварува за Македонија, прво ќе треба тоа да и' се обезбеди. ЕП во водени спортови во Будимпешта започнува на 27 јули.

(Б.Г.)

Harry Potter
May 25th, 2006, 18:09
Eve uste edna patriotka, BRAVO!

unnamed1
May 25th, 2006, 18:12
Abe ima nashi patrioti ali ima i mnogu sto ne se,, ali ima i mnogu sto se,, vo drzavniot fudbalski tim ima dvajca momentalno, vo U-19 eden, i vo kosharkarskiot tim ima, pa i onaj sto igra tennis pa i ova pa i Slavkovski se nadevam...

Dobrodojdeni se site,, nema sto da mu ja mislat

unnamed1
May 26th, 2006, 15:00
15 July 2006
Ohrid Lake, Macedonia

FINA WORLD SWIMMING CUP 2006
OHRID SWIMMING MARATHON

http://www.pfm.org.mk/Ohridski2006.htm

http://www.pfm.org.mk/Ohridski2006.htm

http://www.pfm.org.mk/What un antiklimax final it will be if Vardar-Metalurg final would have to be playd with out Public...

http://www.sport.com.mk/?ItemID=CC08E3D2B5618240BBD91C945C42C86D


МЕТАЛУРГ И ОФИЦИЈАЛНО ПОБАРА ОД РФМ УКИНУВАЊЕ НА КАЗНАТА НА ВАРДАР

Финале без публика, не е финале

Убав гест, и спортски и џентлменски, направи вчера управата на Металург, која годинава во финалето на државниот плеј-оф треба да ги одмери силите со екипата на Вардар.

Поради инциденти на претходниот натпревар одигран во Кале, меѓу екипите на Вардар и Пелистер, "црвено-црните" беа казнети со еден натпревар играње бе зприсуство на публика. Случајот сакаше токму реваншот од финалето да биде тој натпревар, па така остана можноста доколку некоја од екипите да го реши финалето во два натпревари, да треба да го отвори славеничкиот шампањ пред празни трибини.

Вардар веќе упати жалба до второстепената комисија, која с$ уште не го разгледувала случајот, но резултатот веќе треба да е познат. Имено, поддршка во своето барање за укинување на таа казна "црвено-црните" добија од најголемиот годинешен ривал, Металург. Управата на клубот од "Автокоманда" вчера упати писмо во РФМ со следнава содржина.

"Ракометниот клуб Металург од Скопје како учесник во финалето на плеј-офот на годинешното првенство предлага и ја замолува второстепената комисија на РФМ да ја повлече или смени казната од еден натпревар играње без публика изречена на Вардар Про, а нејзиното спроведување треба да биде токму на вториот финален натпревар. Истово го предлагаме - бараме во интерес на ракометот и популаризација на овој спорт затоа што многу бедно би било едно финале на плеј0оф да се игра во празна сала.

Бидејќи сме директни учесници на овој натпревар уште еднаш напоменуваме дека ќе бидеме среќни ако второстепената комисија донесе одлука за поништување или преиначување на горенаведената казна на нашиот ривал и спортски пријател Вардар Про од Скопје. Исто така можеме да посочиме дека обете навивачки групи (Пирати и Комити) на финалето од Купот на Македонија покажаа дека можат и знаат спортски да ги бодрат своите миленици", се вели во соопштението кое Металург го испрати во РФМ.

Првиот дуел меѓу Металург и Вардар ќе се одигра в недела во "Автокоманда". Вториот меч според сегашните термини ќе се игра следната недела во "Кале", а евентуалната мајсторка неделата по тоа, повторно во "Автокоманда".

Овие термини сигурно нема да им се допаднат на љубителите на спортот бидејќи ако нешто не се промени, терминот на евентуалната "мајсторка" се поклопува со терминот на одигрување на некој од натпреварите меѓу СЦГ-Холандија, Мексико и Иран или Португалија и Ангола на Светското првенство во фудбал.

РФМ неофицијално најави дека е подготвена, доколку учесниците се договорат поинаку, да им излезе во пресрет и да ги помести термините така како што ќе се договорат екипите. Останува на нив да разгледаат како најмногу ќе им одговара.

Р. Ѓамовски

Ambis
May 26th, 2006, 18:34
http://www.sport.com.mk/?ItemID=CC08E3D2B5618240BBD91C945C42C86D

I guess this shows how much Vardar and Metalurg are working together. :rollani: :yuck:

unnamed1
May 27th, 2006, 15:05
http://www.sport.com.mk/?ItemID=CC08E3D2B5618240BBD91C945C42C86D

I guess this shows how much Vardar and Metalurg are working together. :rollani: :yuck:

Abe ne e toa,, stvarno ne lici finale bes publika, kako nekoj test natprevar pred sezonata, razbirlivo e deka i Matalurg ne saka da igra vo takov antiklimax...


http://www.rfm.org.mk/poveke.php?vest=364

ВТОРОСТЕПЕНА НАТПРЕВАРУВАЧКА КОМИСИЈА 2006-05-26
ОДЛУКА ПО ЖАЛБА

Второстепената Натпреварувачка Комисија на
седницата одржана на ден 25.05.2006 год. во
просториите на РФМ со почеток во 18.00 часот
во состав Туше Гошев - Претседател и членот
Русе Наумовски, а отсатен Мишко Крстевски
разгледувајќи ја жалбата на Р.К.Вардар Про
по одлуката на Комисијата за спроведување на
натпревари по билтен бр.19/2006 год., ја донесе
следната:

ОДЛУКА

1.Жалбата на Р.К.Вардар Про делумно се уважува.
Се потврдува одлуката во делот на изречената парична
казна а делот на одлуката изречена со забрана на
неиграње во присуство на публика на свој терен
се укинува.

ОБРАЗЛОЖЕНИЕ

На ден 23.05.2006 год. Р.К.Вардар Про поднесе
жалба против одлуката на Комисијата за спроведување
на натпревари по билтен бр.19/2006 од 17.05.2006 год.
Со одлука на првостепената комисија ни беше изречена
казна со која ни се забранува играње без присуство
на публика на еден првенствен или куп натпревар на
свој терен и ни беше изречена казна во висина од
10.000,оо ден. Благовремено и во законски рок ја
поднесовме жалбата и со истата се обративме до
второстепената комисија.
Ценејќи ги наводите истакнати во жалбата и правејќи
аналогија помеѓу правните прописи кои ја уредуваат таа
материја и подведувајќи го предметниот настан
второстепената комисија смета дека жалбата е делумно
основана.Се уважува во делот на изречената казна за
натпревари пред своја публика и истата ја укинува а ја
потврдува паричната казна за сторениот дисциплински
прекршок.

25.05.2006 год.
СКОПЈЕ

РАКОМЕТНА ФЕДЕРАЦИЈА НА МАКЕДОНИЈА
НАТПРЕВАРУВАЧКА КОМИСИЈА
ПРЕТСЕДАТЕЛ
ТУШЕ ГОШЕВ

ФИНАЛЕ НА ПЛЕЈОФ, МАЖИ
Шеста титула за Вардар или прва за Металург?
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=4&tabid=1&EditionID=751&ArticleID=48818


http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=12&tabid=1&EditionID=751&ArticleID=48826
РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА
Подготовки по рецептот на СЦГ
Македонската кошаркарска национална селекција ќе се обиде со подготовки по рецептот на Србија и Црна Гора, актуелниот светски шампион, да дојде до идеалната форма со која ќе се настапи на квалификациите за пласман на Европското првенство (ЕП) кое 2007 година ќе се одржи во Шпанијаhttp://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=10&tabid=1&EditionID=751&ArticleID=48824

ЕП 2007
Марковиќ: Не сме посилни од Македонија
Групата во која се наоѓаме е исклучително тешка, а сите оние што велат поинаку не ги познаваат добро состојбите во европската кошарка. Не сме посилни од репрезентациите на Македонија и од Израел и нема да ни биде лесно да се пласираме на завршниот турнир од Европското првенство, вели Ненад Марковиќ, новонаименуваниот селектор на репрезентацијата на Босна и Херцеговина, која заедно со Македонија и Израел е во иста квалификациска група за пласман на ЕП 2007 во Шпанија.

Марковиќ вели дека добро ја познава македонската селекција и дека ќе биде крајно сериозен во подготовките за средбите со нашите кошаркари. Новиот селектор на БиХ, кој се уште ја нема завршено играчката кариера со оглед на тоа што во моментов ја игра финалната плејоф-серија во дресот на Босна против тимот на Широки, планира подготовките за квалификацискиот циклус да ги почне на 19 јули кога на првиот собир ќе се појават 16 кошаркари чии имиња ќе ги соопшти во следните две недели.

Од таборот на БиХ најавуваат враќање на ветеранот Харис Мујезиновиќ, кој го пропушти минатиот циклус, а кој беше еден од најдобрите во репрезентацијата на двата меѓусебни меча со Македонија во квалификациите за пласман на ЕП 2003 во Шведска.

Тогаш „жолто-црвените“ ја добија средбата во Скопје, а загубија во Тузла. БиХ второпласирана се пласира на Евробаскетот во Шведска, а Македонија заврши четвртопласирана во групата.http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=3&tabid=1&EditionID=751&ArticleID=48817

БАРАЖ ЗА ЕП ИСЛАНД - МАКЕДОНИЈА
Велков: Ќе победиме и на двата меча
Македонската женска ракометна репрезентација утре во првиот бараж-натпревар против Исланд во гости, ја почнува операцијата „Европско првенство 2006“, а од стручниот штаб најавуваат победи и на двете средби.

Вкупно 15 ракометарки заминаа за Лаугардасхел, а меѓу нив беше и повредената голманка Олга Колесник, која не ќе може да го чува голот повеќе од 15 минути. Затоа тука се нејзините колешки Тања Андрејева и Веселинка Зашовска. За Исланд не отпатуваа и Ленче Илкова, Марија Папуџиева и Александра Здравковска. Од претходно својот настап во баражот го откажаа Олга Бујанова и Билјана Крстевска. Затоа пак за Македонија на овој меч треба да дебитира Алегра Локи Охоланга која доби дозвола за настап од Интернационалната ракометна федерација (ИХФ), иако на последниот тренинг во Скопје, пред заминувањето лесно се повреди.

- Оптимист сум и очекувам да победиме и на двата натпревари. Во подготвителниот период гледавме видеокасети од последниот настап на Исланѓанките и мислам дека не треба да имаме поголеми проблеми утре - изјави Ангел Велков, тренерот во репрезентацијата пред заминувањето.

Најдобрите македонски ракометарки за Исланд заминаа без ниту еден одигран пријатели натпревар. Состав на македонската репрезентација: Колесник, Зашовска, Андрејева, Тодоровска, Радуловиќ, Атанасовска, Платон-Димовска, Младеновска, Портјанко, Црвенковска, Бајрамовска, Коцевска, Ѓорѓиевска, Боева и Охоланга. Возвратниот натпревар со Исланѓанките што веќе двапати ги победивме во квалификациските средби е закажан за 4 јуни во Куманово.

unnamed1
May 28th, 2006, 21:11
ICELAND-MACEDONIA 23-28

http://forum.kometalfans.com/images/smiles/eusa_clap.gifhttp://forum.kometalfans.com/images/smiles/eusa_clap.gif
http://forum.kometalfans.com/images/smiles/eusa_clap.gif

We are on our way, just need to finish this of in Kumanovo,,, will be no problem,, here is where we are going lol

http://www.euro06.com/
http://www.euro06.com/eng_index.htm

Metalurg beat Vardar with 25-24 in a dramatic game,, this is far from over,, is anybadys game, small marginal will decide this in the 3 and final game...

Harry Potter
May 28th, 2006, 21:29
opaaa, pa Euro vo Svedska se igralo.... znaci Naum ke naviva na lice mesto taka? :)

unnamed1
May 28th, 2006, 22:00
Would be a bigg shame if not MR Naum would support in Sweden in December-)

Makedonski Lav
May 28th, 2006, 23:21
ICELAND-MACEDONIA 23-28

http://forum.kometalfans.com/images/smiles/eusa_clap.gifhttp://forum.kometalfans.com/images/smiles/eusa_clap.gif
http://forum.kometalfans.com/images/smiles/eusa_clap.gif

We are on our way, just need to finish this of in Kumanovo,,, will be no problem,, here is where we are going lol

http://www.euro06.com/
http://www.euro06.com/eng_index.htm

Metalurg beat Vardar with 25-24 in a dramatic game,, this is far from over,, is anybadys game, small marginal will decide this in the 3 and final game...
Ova e mnogu dobar rezultat:thumbsup: Sega uste da gi pobedime doma i ke odime na evropsko :) Togash obavezno morame da se organizirame za utakmicite.

unnamed1
May 31st, 2006, 13:30
Makedonskiot odbojkarski nacionalen tim cera odpatuva za amsterdam kade sto ke ja igra prvata runda kvalifikacii,, vtorata i poslednata se igra vo Skopje edna nedela pokasno..

Hollandija e absoluten favorit,, od tradicija golema odbojkarska zemja, odbojkata e mnogu golem sport vo zemji kako Cuba,Hollandija i Brazil na primer...

Makedonia ke mora da atakuva za vtoro mesto, mislam deka imame realni sansi da go osvoi me vtoro mesto od faktot sto imavme strejka sto se igra eden od ovie dve kvalifikacii turniri vo Makedonija.

Svedska vejke lani ja sovladavme dva pati vo B divizijata i siguren sum deka i sega vo A divizijata ke gi sovladame, so Slovenija sme 50/50 i mislam deka imame golema sansa... So Hollandij se znae ke bide tesko..

Vtoro mesto ke bide golem uspeh bidejki znaci deka ke igrame barash stredba doma i na gosi so vtoroplasiranata ekipa od A grupata, mislam deka mozime da se kvalificirame za prva pat na evropsko prvenstvo vo odbojka, Orange ke go osvoi prvoto mesto i ke se kvalificira direkno za Russia...

http://www.volleybal.nl/index.php?option=com_content&task=view&id=848&Itemid=497

EK 2007 Kwalificatietoernooi I
Nederlandse Volleybalmannen
1, 2 en 3 juni 2006
Topsportcentrum Rotterdam

Programma (onder voorbehoud)

Datum
Tijd
Wedstrijd

Do. 01-06-06
16.30 uur
Macedonië (MAC) – Slovenië (SLO)

19.30 uur
Nederland (NED) – Zweden (SWE)

Vr. 02-06-06
16.30 uur
SLO – SWE

19.30 uur
NED – MAC

Za. 03-06-06
13.00 uur
SWE – MAC

15.00 uur
NED – SLO

Ovde ke igrame
Topsportcentrum Rotterdam
http://tsc.ahoyweb.nl/event.cfm?aid=72&NAVIGATIEID1=0
12 evra edna karta

http://tsc.ahoyweb.nl/content.cfm?navigatieID1=1&navigatieID2=2

Faciliteten
http://tsc.ahoyweb.nl/content.cfm?navigatieID1=1&navigatieID2=3
http://tsc.ahoyweb.nl/index.cfm
http://tsc.ahoyweb.nl/event.cfm?aid=72&NAVIGATIEID1=0http://www.cev.lu/mmp/online/website/main_menu/volleyball/european_championships/137/141/7643/7655/5600_EN.html
2nd Tournament: MACEDONIA (09-11/06/2006)

Iron Lion Zion
May 31st, 2006, 13:43
Гечевски пред сите

http://www.vecer.com.mk/content_images/6296916122006530230331.jpg
Кошаркарот на Задар, Тодор Гечевски - Гец е прогласен за најкорисен играч (МВП) во сезоната, во регуларниот дел на првенството на Хрватска, по 14 одиграни кола. Тој не прескокна ниту еден натпревар од лигашкиот дел и на крајот заработи 19,6 индексни поени. Второто место му припадна на Хрвое Ковачиќ, кој заедно со Бариша Красиќ има идентичен процентен индекс од 15,6. Нашиот интернационалец на листата на стрелци е десетти со просечни 14,0 поени, трет според освоените топки (7,1) и 20. на листата на асистенти (1,7). Ваквото високо признание за Гечевски е очекувано, бидејќи во текот на сезоната не можеше да се замисли играта на задрани без него. Неговиот тим денеска против тимот на Сплит ја започнува полуфиналната серија од разигрувањето за одбрана на шампионската титула. Во второто полуфинале ќе се сретнат Цибона - Загреб. (С.Т.)

Makedonski Lav
May 31st, 2006, 15:37
Trebame da gi tepame slovenija a i so svedska mora da ima pobeda..Svedjanite nemat vrska od odbojka..Napred Makedonijo

Ambis
June 2nd, 2006, 20:12
What the hell happen to the Samardziski guy? i remember he was suppose to be in the NBA draft last year and he opted out cause he thought he would be a higher pick this year and now he is nowhere to be seen on any draft chart. :confused:

unnamed1
June 2nd, 2006, 20:28
Predrag jade bukvalno kjotek cera vo finaleto izmejgu negoviot tim i Crvena Zvezda, Pero Antic nashiot nacinalen tim igraci cera mu stegna edna ito ubavo :D ali priteli se sepak, vakvi raboti se slucuvat vo zarot i vo edno finale kaza Predrag lol, nie sepak sme kolegi vo nacionaliot tim kaza on hehe...

unnamed1
June 2nd, 2006, 21:54
Hollandija - Makedonija 3-1
21-15 21-19 27-29 25-23

Odlicna igra od nashive vo tretiot i cetvertiot set protiv golemiot rival, se nadevam deka dobia doverba deka mozat da se nosat so ovie... za da se osvoi barem barashot treba da ja sovladame utre svedska, potoa site utakmici da gi dobijame vo Skopje.

Stvarno cera golem i neocekuvan debakel.

TMRO
June 3rd, 2006, 01:34
Опааааа ќе се жениш а? Браво, честитоОпа, иха :)


Da da, ke se zenam. Svadbata e na 1 juli vo Hotel Epinal vo Bitola. Povelete site.

unnamed1
June 3rd, 2006, 10:56
Ova e mnogu dobar rezultat:thumbsup: Sega uste da gi pobedime doma i ke odime na evropsko :) Togash obavezno morame da se organizirame za utakmicite.

Batka, mozam da te informiram deka sigurno ke ima organizirano navivanje, zborav so Vlado eden clen vo uparvata vo makedonskiot sojuz vo svedska ( I kiril go znae gospodin Spasovski), ke se podelat pisma do site klubovi narednite nedeli za organizirano gostuvanje vo Englija,Estonija, pa i na evropskoto prvenstvo vo svedska za rakomet... Isto taka ke se pusti pisma vo Germanija,Danska i Norveska,,, edno 2000 makedonci bitrebalo da se soberime za evropskoto i da mu davame ogromen pomosh od tribinite!!! ova godina ke razberat nis malite ekrani deka postoi me i nie.... Makedonija ke igra U21 vo svedska, no ovaj e period koga povejketo se na odmor pa tesko da se soberi golema grupa.

Ke ima i za kosharkata 2007 dodeka se kvalifisirame za spanija vo sto veruvam mnogu..

Taka

unnamed1
June 3rd, 2006, 13:02
http://www.ortecrotterdam.nl/livescore/5.html

Macedonia-Sweden

unnamed1
June 3rd, 2006, 15:13
(SWE) Sweden 3 27 25 23 25 15 115
(MAC) Macedonia 2 29 23 25 18 8 103

3-2 izgubija nashive od svedska LOOOL,, sportot nibare postoi vo svedska,, ova e rezil.... Bruka sme vo odbojka,,, moze nashiot najslab sport.... Ona sto go pravi Rabotnicki vo najslabiot odbojkarski evropski kup ne dava realna slika tuku ova dava....

Rezil odbojkari !

Harry Potter
June 3rd, 2006, 15:36
shame

Makedonski Lav
June 3rd, 2006, 16:22
Batka, mozam da te informiram deka sigurno ke ima organizirano navivanje, zborav so Vlado eden clen vo uparvata vo makedonskiot sojuz vo svedska ( I kiril go znae gospodin Spasovski), ke se podelat pisma do site klubovi narednite nedeli za organizirano gostuvanje vo Englija,Estonija, pa i na evropskoto prvenstvo vo svedska za rakomet... Isto taka ke se pusti pisma vo Germanija,Danska i Norveska,,, edno 2000 makedonci bitrebalo da se soberime za evropskoto i da mu davame ogromen pomosh od tribinite!!! ova godina ke razberat nis malite ekrani deka postoi me i nie.... Makedonija ke igra U21 vo svedska, no ovaj e period koga povejketo se na odmor pa tesko da se soberi golema grupa.

Ke ima i za kosharkata 2007 dodeka se kvalifisirame za spanija vo sto veruvam mnogu..

Taka
Epa super :thumbsup:

unnamed1
June 3rd, 2006, 16:38
Vecer na MTV! Vardar-Metalurg,, ke bide zesko....

Ambis
June 3rd, 2006, 21:59
So se sluce so zenite vo rakometot? tepavme?

unnamed1
June 3rd, 2006, 22:12
So se sluce so zenite vo rakometot? tepavme?


A izvini ne znaev deka prateshe,,, sega proveriv na XT povtorno...

Makedonija-Island 27-24!! so kupno 8+ odime

cistito za cupite i ucestvoto na uste edno golema zavershnica...

Ovaj pat nema da bide kako vo russia na SP kako beja nashive navivaci 3 bes 10 lol, ovaj pat ke bide sosema druga prikazna i cupite ke se osejkat kako doma vo skopje da igrat, toa mozam da garantirav vejke od sega...

Ke se planirat i drugi raboti sekako,, ke imat pokani da gi vidat nashite makedonski drustva tuka... Ke bide jako vo Dekembar ova godina, edbaj cekam...

unnamed1
June 3rd, 2006, 22:21
Uste da kazam deka arena kumanovo beshe ispolnata do posledno mesto!!!

vo vtoroto poluvreme im se dade sansa na site mladi rekometarki a toa mozebi imashe efekt na konecnot resultat, ali nema vrska, zashluzija site da dobijat minutaza bidejki nemashe nekoja golema panika...

Vo dekembar ke se vrati i Dragana Pecevska (mozebi nashata najdobra rakometarka) so dobri podgotovki i golem pomosh od tribinite (sto ke bide garant) se e mozno ! crvena crvena boja mi e najmila !

Makedonski Lav
June 3rd, 2006, 22:36
A izvini ne znaev deka prateshe,,, sega proveriv na XT povtorno...

Makedonija-Island 27-24!! so kupno 8+ odime

cistito za cupite i ucestvoto na uste edno golema zavershnica...

Ovaj pat nema da bide kako vo russia na SP kako beja nashive navivaci 3 bes 10 lol, ovaj pat ke bide sosema druga prikazna i cupite ke se osejkat kako doma vo skopje da igrat, toa mozam da garantirav vejke od sega...

Ke se planirat i drugi raboti sekako,, ke imat pokani da gi vidat nashite makedonski drustva tuka... Ke bide jako vo Dekembar ova godina, edbaj cekam...
Odime na Evropsko..:thumbsup: :happy: I sega treba da pocni da se planira kako da se soberime i kolku dushi..

Ambis
June 3rd, 2006, 22:46
Uste da kazam deka arena kumanovo beshe ispolnata do posledno mesto!!!

Odlicno zato treba da se igra na razni mesta posebno vo Kumanovo posto pamtam koga igrase KK Kumanovo stvarno imaja super sala.

unnamed1
June 3rd, 2006, 22:49
Vejke od sega pocnuva da se sprema za ovie tri eventi sto kazav predhodno lav,, za skoro vreme treba da stigne pismo vo Malmö i site drugi makedonski drustva vo svedska i po natamu,,, ke bide interesno cela godina so gostuvanje i navivanje...

Da salata beshe top ambis,, vo ubavo svetlo beshe salata,, svetna deneska...

unnamed1
June 3rd, 2006, 23:06
Dobar vest e toa sto Kostovski se vrajka kako presedatel, dobro e bidejki toj sepak beshe glaven organizator za novata sala vo skopje i evropskoto seniorsko prvenstvo za zeni i svetskoto juniorsko prvenstvo za mazi..


Трифун Костовски останува претседател на РФМ
Катерина Павлова Николовска


03.06.2006
Тој повлекувањето го најави уште пред неколку месеци и неговата оставка требаше да биде разгледувана на денешното собрание.

Но, доведени во теснец, без вистинска замена за Коствоски, неговите најблиски соработници од Федерацијата успеааја да го убедата барем на лимитиран мандат.

„Останувам да водам, меѓутоа до крајот на годината сепак да се изнајде кандидат кој ќе ме замени“, изјави претседателот на РФМ Трифун Костовски.

До крајот на мандатот Костовски има уште една година. Во негово време македонската федерација ги доби организациите на светското машко јуниорско во 2007 и на европскот женско сениорско првенство во 2008 година.

Овие настани и авторитетот на Костовски пред меѓународните ракометни институции беа дел од аргументите кои ги користеа неговите предомислувачи. Меѓутоа скопскиот градоначалник и денеска беше повеќе од сигурен дека на функцијата нема да остане уште долго.


Slednata nedela vo Skopje Odbojkarite ke trebat da ja sovladat svedska so 3-1 vo setovi dodeka sakat opstanok vo A divizijata i za slednata godina.... Opstanok vo A divizija sepak moze da se smeta kako uspeh bidejki odbojkarite igrale vo B divizija skoro sekoja godina vo poslednite 12 godini,, samo ednash bejka vo A divizija predhodno a toa beshe pred 4 godini.

FastMako
June 4th, 2006, 14:25
Odlicno!!! Bravo nasite rakometarki!

unnamed1
June 4th, 2006, 18:10
Kaj si bre Georgija !!!!!!! dobro dojde!!!

unnamed1
June 5th, 2006, 10:16
Vardar - Metalurg 1-1 posle pobedata sinoka,, ocekuvano ke ima majstorka...... Vardar e malce podobra ekipa od Metalurg,,, bi rekol 55-45 ali poradi sto igrat metalcite dome 50-50...

Sme bile blisku da gi sovladame vo avtokomanda 2-3 pati godinava ali sega mu e majkata,, ke bide mnogu interesna majtorka i tesko moze da se kazi prognoza,, da igrashe vardar doma sekako ali sega 50-50.... ali sami sve krivi,, slabo igravme vo prvenstvoto... Imame odlicen trenar vo srbskiot NT trener! iskusen i talentiran trener,, igracot Doknic beshe car... Stojanovic e mnogu dobar igrac ali on za slednata sezona nema da igra za nas vo eventualen CL bidejki vejke potpisa za slovenskiot gigant Celje pivovarna lasko, on poslednata utakmica ke igra za nas vo majstorkata.

Ke ima dramatika

Ambis
June 5th, 2006, 15:19
I hope Metalurg wins since they have been the best team all year and they deserve it.

unnamed1
June 5th, 2006, 15:43
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=760&ArticleID=49476

http://www.vreme.com.mk/images/Image/Gecevski_so_Slask_tif(1).jpg

ТОДОР ГЕЧЕВСКИ ОПТИМИСТ ПРЕД КВАЛИФИКАЦИИТЕ ЗА ЕП 2007
Шпанија и не е толку далеку

Игор Крстевски

Тодор Гечевски, кој вечерва во дресот на Задар ја почнува финалната плејоф-серија од хрватското кошаркарско првенство против Цибона, и покрај клупските обврски се почесто размислува за настапот во дресот на Македонија за квалификациите за пласман на Европското првенство (ЕП) 2007 година во Шпанија. Тој е оптимист. Вели дека имаме состав што лесно може да се најде на Пиринејскиот Полуостров идната година.

- Шпанија и не е толку далеку. Се зависи од нас. Со добри подготовки и во најсилен состав репрезентацијата на Македонија, според мене, има реални шанси да се најде на собирот на најдобрите - оптимист е Гечевски, кој се очекува денеска и официјално да го продолжи договорот со Задар за уште две сезони.

Русокосиот центар е запознаен со планот на селекторот Јорданчо Давитков за почетокот на подготовките на 20 јули и смета дека ќе има доволно време за одмор.

- Зад мене е навистина напорна сезона. Мислам дека нема некој дел од телото што не ме боли. Повредата на зглобот на средниот прст на левата рака, заработена на претпоследниот меч со Сплит, е само капак на сите малери. Навистина ми треба одмор. Добро е што финалето се игра со забрзан ритам, понеделник-среда-петок, што значи дека брзо ќе завршам со обврските во Задар. Со оглед на тоа што репрезентацијата почнува со тренинзи на 20 јули тоа значи дека ќе имам доволно време за релаксација и опуштање - дополнува центарот на Задар.

Тие што добро го познаваат Гечевски знаат дека тој е страстен ловец и риболовец.

- Тиквешко Езеро најмногу ми недостига. Едвај чекам да се вратам во Кавадарци. Веднаш ги земам торбата, приборот за лов и риболов и заминувам на еднонеделна изолација. Потоа сум како нов, подготвен за секаков предизвик - искрен е Гечевски.

Македонскиот интернационалец беше меѓу подобрите на завчерашната полуфинална „мајсторка“ против Сплит (100-74), по која Задар со резултат 2-1 се пласира во финалето од хрватскиот плејоф. Гечевски за 16 минути постигна 10 поени (3/4 за 2п, 4/4 за 1п), а имаше и два скока.

Без Тоше на турнирот во Унгарија

Иако има речиси два месеца до настапот на Македонија на турнирот во Унгарија (18-20 август), каде што ќе настапат уште и селекциите на Естонија и на Грузија, Давитков нема да може да смета на Гечевски.

Причина е свадбата на неговиот брат, чиј термин се поклопува со средбите во Унгарија.


http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=ADFF070E2FF6F94885D48FA508DF4685

http://www.dnevnik.com.mk/WBStorage/Articles/E9A480BAC37BE540950FC4E680FA7499.jpg

КОШАРКА - НАШИ ИНТЕРНАЦИОНАЛЦИ

Улкер на чекор до титулата

Улкер е на чекор од освојување на титулата во турската лига, откако поведе со 2-0 во финалето против Ефес Пилсен. Врбица Стефанов со 9 поени даде придонес во победата од 72-65


ТУРЦИЈА: Улкер е на чекор од освојување на титулата во турската лига, откако поведе со 2-0 во финалето против Ефес Пилсен. Врбица Стефанов со 9 поени даде придонес во победата од 72-65 над тимот чиј тренер е Октај Махмути. „Слаткарите“ мечот го добија со одлична одбрана во втората и третата четвртина. Врбица беше втор стрелец во победничкиот тим.

Улкер за последен пат беше шампион на Турција во 2001 година, а оттогаш почна доминацијата на Ефес Пилсен. Синоќа се играше вториот меч (финалето почна со 1-0 за Улкер) во кој официјално домаќин беше Ефес иако и двата тима играат во „Абди Ипекчи“ арената.

ХРВАТСКА: Задар го прегази Сплит со 100-74 за триумф од 2-1 во победи и пласман во финалето на хрватскиот плејоф. Во финалето, Тодор Гечевски и соиграчите за ривал ја имаат Цибона. Гечевски имаше 10 поени и два скока за 16 минути (сите поени во прва четвртина). Во средината на втората четвртина целата почетна петорка на Задар беше повлечена од игра, но и резервите со многу тројки го уништија далмацискиот ривал. На полувреме Задар водеше со 32 разлика.

Финалето на плејофот во Хрватска има голема тежина, бидејќи победникот ќе настапува во Евролигата во следната сезона. Четиригодишниот договор на Цибона со УЛЕБ за загарантирано учество во Евролигата истече, па задраните имаат шанса во следната сезона да играат против најсилните европски екипи. Денеска во Загреб се игра првиот меч.

ГРЦИЈА: Арис чиј член е Рајан Стак, немаше проблеми со Маруси надигрувајќи го со 84-54 во битка за третото место во грчката лига. Сега е 1-1 во победи, а третата пресметка е в среда во Атина. Стак во саботата имаше 9 поени, 6 скока и две асистенции за 20 минути.

ИТАЛИЈА: Лотоматика испушти голема предност, но на крајот постигна клучни поени за победа над Бенетон од 70-67 во полуфиналето на плејофот во Италија. Сега резултатот во победи е 1-1. Македонскиот интернационалец Владо Илиевски со 14 поени, три скока и две асистенции за 27 минути беше меѓу подобрите поединци во римскиот тим. Илиевски беше стартер и втор стрелец кај Лотоматика.

СЦГ: Црвена Звезда го порази ФМП Железник со 81-61 и изедначи на 1-1 во полуфиналето на разигрувањето во СЦГ. Перо Антиќ од Звезда имаше 11 поени, три скока и две блокади за 17 минути, а учинокот на Предраг Самарџиски кој е член на ФМП, беше 5 поени и 6 скока за 16 минути. Следните два меча се играат во салата на Железник. На саботниот меч сите домашни кошаркари на терен се појавија со избричени глави, а „пантерите“ со мустаќи.


http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=ECDFE3872687C44A8D026C54F4928A53

http://www.dnevnik.com.mk/WBStorage/Articles/A37C8CC7BE207942A7242E8527391E8A.jpg

http://www.dnevnik.com.mk/WBStorage/Articles/1A988DC08728E74D9756AD2ECFC93512.jpg

http://www.dnevnik.com.mk/WBStorage/Articles/7B706E04269C7B4F91199BAB7AE4D27F.jpg

Македонија - Исланд 27-24 (14-10)

Спортска сала во Куманово. Гледачи 4.000. Судии: Хорачен и Новотни (Чешка).

Македонија: Колесник (одбрани 12 топки), Андрејева (одбрани 1 седмерец), Зашовска, Коцевска 1, Платон, Охоланга 4, Боева 2, Радуловиќ 5 (0/1), Младеновска, Тодоровска 2, Портјанко 4 (0/1), Црвенковска 8 (3/4), Атанасовска 1, Ѓорѓиевска. Селектор: Андриј Портној. Седмерци: 3/6. Исклучувања: 10 мин. Загубени топки: 10.

Исланд: Торфадотир (одбрани 2 топки и 2 седмерци), Хансдотир (одбрани 8 топки и 1 седмерец), Д.Скуладотир 1, Бјорнсдотир 2, Рагнарсдотир 3, Гудмансдотир 2, Е. Гудмундсдотир, Гунарсдотир, Брагадотир 2, Кернестед, Х.Скуладотир 5 (4/5), Стефансдотир 5, А. Гудмундсдотир. Селектор: Стефан Аранрсон. Седмерци: 4/5. Исклучувања: 8 мин. Загубени топки: 18.


РАКОМЕТ - БАРАЖ ЗА ЕП 2006

Македонија по третпат на ЕП

Против Исланд двапати победивме, па во декември ќе играме во Шведска


По пауза од шест години, Македонија се враќа во завршницата на женските сениорски европски првенства. Во баражот против Исланд двапати победивме. Во реваншот, во Куманово, нашите сениорки победија со 27-24, а на првиот меч во Рејкјавик со 28-23. Последен пат игравме на ЕП 2000 во Романија, кога бевме осми. Претходно игравме и на ЕП 1998 во Холандија, кога бевме исто така осмопласирани.

Опуштени по победата од пет гола од првиот меч ни требаа 10 минути за да постигнеме гол и дозволивме противникот да поведе со 3-0. Првите 9 напади не ги реализиравме. Почнувајќи со стандардната бековска тројка: Боева, Охоланга, Портјанко, селекторот Портној по само 8 минути игра реши да ја повлече Боева од нападот и на нејзино место да ја внесе Билјана Црвенковска. Таа требаше да го „размрда“ нападот и - успеа. За две минути израмнивме на 3-3, а до 22. минута Црвенковска и Радуловиќ заедно постигнаа осум гола.

- Недоволно сконцентрирани влеговме во натпреварот. Подоцна се поправивме. Сите очекуваа можеби 10 гола разлика, но му благодариме на тренерот што им даде шанса и на помладите. Доста го анализиравме противникот. Имавме тактика за спречување на влез на десното крило, но тоа подобро го правевме на првиот меч. Имаме доста време до ЕП во декември добро да се подготвиме - вели Валентина Радуловиќ.Резултатската разликата се зголемуваше, но тоа не беше вистински одраз на ситуацијата на паркетот. Исланд секоја наша грешка ја користеше да намали. Особено во второто полувреме кога четири пати намали на само еден гол разлика.

- Игравме добро 55 минути, но правевме многу технички грешки. Дојдовме со надеж дека можеме да победиме. Ако тоа го можеше Македонија во Исланд, тогаш и ние имавме за што да се надеваме. Тука одигравме подобро отколку на домашен терен. Одбраната не издржа во текот на целиот меч како што посакувавме - вели Стефан Арнарсон, селекторот на репрезентацијата на Исланд.

Вечниот критичар Андриј Портној и овој пат беше со забелешки за играта. Многу работи ќе треба да се сменат за да има поголеми резултати.

- Со резултатот сум задоволен, но не и со играта. Имавме многу грешки, тактички, со играч повеќе не реализиравме напади. Конкретните задачи не се реализираа. Имавме проблеми и со враќање во одбраната. Треба уште многу да работиме. Многу голови примивме од противникот на враќање. Ни треба дисциплина и работа за да не се прават глупости. Во Рејкјавик и сега иста беше играта, нервозна и брза. Тие се поквалитетни на бековите, а ние сме понеискусни. Ни треба многу работа и контролни средби - смета Портној.


Џокерот на првата средба, Јулија Портјанко, овој пат беше добро прочитана од противникот. Од 10 удари постигна 4 гола, но токму врз нејзе беа направени и 4 пенали. Честопати сакаше да „солира“ и да влезе сама меѓу противничките играчи.

- На првиот меч дадов повеќе голови, па сега малку и повеќе ме знаеја. Се отпуштивме, бидејќи таму победивме со пет гола и сметавме дека лесно ќе ги добиеме. Тука беше тешко на почеток на мечот, а во вториот дел малку позадушливо во салата - вели Портјанко.

Последните шанси барем за реми, гостинките ги имаа во последните три минути, кога намалија на 24-23 по серијата од 4-0. Портјанко постигна гол, Андрејева одбрани пенал, а Атанасовска уште еден гол за водство од 26-23. Ниту двете исклучувања кај нас, на Портјанко и Ѓорѓиевска не го сменија резултатот, а Радуловиќ во последните секунди запечати на 27-24.http://www.kometalfans.com/index.php?page=contents/article.php&filename=20060605070627.txt&dir=workdirs/home

http://www.kometalfans.com/public/contents/english/images/20060605070627.txt.jpg

http://www.kometalfans.com/sliki/indira1997.jpg

http://www.kometalfans.com/sliki/indira2000.jpg

INDIRA SAYS GOODBYE TO HANDBALLThe handball supporters in Macedonia, but also in the world, are counting days to 7th of June, to the event full of emotions - the farewell match of the greatest handball player, Indira Kastratovikj. There are just few days to the last game of the woman who entered the hearts of the handball fans in Macedonia, both as a handball player and as a person. It is hard to describe in just few sentences what Indira did for Kometal Gjorcje Petrov and the Macedonian sport, but what is certain in that she left a strong mark, mark that can not be wiped, since Indi is one and only. The entire nation is thankful for that and wishes her the best in the new chapters of her life.

Yet, let’s spend few moments overlooking the shiny moments of her carrier and the successes she had.

Despite starting at relatively late age, at 16, she was instantly noted in the books of the handball authorities as a very talented player and hot prospect for the future of the woman handball. After starting in Bosnia & Herzegovina (Mira Cikota - Priedor), she made a transfer to Serbia in Halas Josef Ada from Senta, Vojvodina, and then to Jugoinspekt from Novi Sad. Vozdovac from Belgrade was the next step in her carrier. Meanwhile, she was selected as a member of the Yugoslavian national team and with just 22 years she was the youngest player to go on the Olympics in Barcelona in 1992, but due to the politics, the Yugoslav team did not participate in Barcelona. Therefore, Indira considers the participation on Olympics a dream that hasn’t come true. But, if not as a player, maybe she will fulfill that dream as a coach.

Soon after that, in 1994, the decisive transfer to Kometal Gjorcje Petrov happened, the team where Indira made her biggest successes and had her real affirmation. She became part of the Macedonian National Team in 1996, being one of the players who took our handball on international level. Macedonia made huge surprise on the World Championship in 1997 in Germany by placing on the 7th place. Everyone remembers the victories over Denmark (who became Champions), Romania (in the 1/8 finals), entire Macedonia was on feet celebrating, and Indira was the leader of that team and best scorer on the tournament scoring 71 goals. The joy after those results was great, and handball was promoted as sport number 1 in Macedonia.

In the meantime, Kometal Gjorcje Petrov was also approaching the handball elite and Indira was the key player in the roster. Unfortunate events followed, Indira got injured, and missed the EC in 1998, but came back on time for the WC in 1999. Macedonia was playing great again, won over the team of South Korea in the 1/8 finals and eventually settled with 8th place at the end. Indi was named the best right back on the championship.

Few months later, the Macedonian pride, Kometal Gjorcje Petrov, lead by Indira Kastratovikj, almost reached the top of handball Europe. But, Hypo from Vienna, the giant in handball, was the opponent in the final so the first chance to win the title wasn’t used.

After the 1 year break, Kometal Gjorcje Petrov was back on the handball scene. Led by the indispensable Indi, but also from the other legends of the club, Naceva, Dinu, Todorovska, Budimir, Bujanova, Ferzalieva and all others, Kometal won the European title, the trophy remained in Skopje. Entire Macedonia was celebrating for a long time, all players were our heroes. The matches against Krim and especially against Larvik in Kale, and against Montex and Ferrous in the away matches are hard to be forgotten. Off course, the match against FTC and the final victory in the final is on top of the good memories, the match when Indira scored the best goal ever seen on handball courts, goal that lead the team to the success and crated additional excitement in the audience. The brightest moments of her carrier are at the same time the brightest in the history of Kometal Gjorcje Petrov.

Indira played another final in the European Champions League. Despite having trouble with serious injury in the previous season, she showed the love and devotion to the handball once again. With strong will and motives she led the team to the final of the competition displaying her leadership and confirmed the status of immense wealth in the handball world. Let’s point out the perfect performance in the last 8 minutes against Lada when she scored 5 goals of 5 attempts and led Kometal to victory.

A player and human being of that class is not born every day. Indira is responsible for the rise of the Macedonian handball in the last 10 years. Therefore, we wish her all the best in her life and carrier. Therefore, a special part of our web site will be dedicated to her, a part where she will tell the way she sees her successes and carrier.

Let’s wish her very special farewells match on 7th of June, in full of people and emotions “Kale”, with all those stars of the Macedonian and World handball, and with the brightest of them all – Indira Kastratovikj.http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=10&tabid=1&EditionID=760&ArticleID=49486


АВТОМОБИЛИЗАМОДБОЈКА
Македонија трипати поразена
Машката сениорска македонска репрезентација во одбојка ќе се бори за опстанок во најквалитетната А-дивизија откако во Ротердам, Холандија, доживеа три порази во квалификациите за Европското првенство (ЕП) 2007 година. По три кола Македонија е последна на табелата, без ниту една победа и шансата за опстанок во Лигата ќе ја бара викендов во Скопје, кога е вториот квалификациски турнир.

Првопласираната селекција обезбедува учество на ЕП, втората ќе игра бараж, а третата останува во А-лигата. Најблизу до победа Македонија била во мечот против Шведска, кој имал драматичен тек, но избраниците на селекторот Јошко Миленкоски загубиле со 2-3 (29-27; 23-25; 25-23; 18-25; 8-15).

Претходно, Македонија загуби од апсолутниот фаворит Холандија со 1-3 (15-25; 19-25; 31-29; 22-25) и од Словенија со 0-3 (25-16; 25-16; 25-21). Холандија со три победи е прва на табелата, пред Словенија, која забележа два триумфа, Швеѓаните се трети, а Македонија без поен е последна.

Harry Potter
June 5th, 2006, 17:23
I hope Metalurg wins since they have been the best team all year and they deserve it.

apsolutely! that will be fair!

unnamed1
June 5th, 2006, 18:20
Very polite boys :D ;)

Ambis
June 5th, 2006, 18:27
Very polite boys :D ;)
OK OK i will admit i dont want Vardar to win period. :D :pp

unnamed1
June 5th, 2006, 18:48
Well i could have gess hehe,, i like that Mladost beat Pelister as well but thats wos my secret -))))))

well Pelister are our only real rival,,, Prespa jafa,Borec Veles hade one year each , other then that Vardar/Pelister...... Metalurg playd final last year as well but before that never among the best.

Harry Potter
June 5th, 2006, 19:17
I dont care if Vardar wins, I dont follow handballl acctually, but I know that whole season Metalurg was 1st tahts why I think they deserve it.

unnamed1
June 7th, 2006, 13:14
So Direkten prenos na MTV !!!!! 20.30 vecerva !!!! fala za sve Indri majstore...
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=2&tabid=1&EditionID=762&ArticleID=49695

http://www.vecer.com.mk/content_images/767881610200666192921.jpg

http://www.sport.com.mk/WBStorage/Articles/3AD9612C502DF94399EE9373D4EC11A0.jpg

http://www.sport.com.mk/WBStorage/Articles/32567D0F9B49E146A3255ADD2A050A54.jpg

http://www.sport.com.mk/WBStorage/Articles/38C71C7F103B444CB896EDD78E9B3C05.jpg

http://www.sport.com.mk/?ItemID=88AD7B478DFFB94CB2794740B5B0D9AA

Индира Кастратовиќ

02.10.1970

Клубови:

Мира Цикота Приједор (СФРЈ)
Халас Јожеф Ада (СФРЈ)
Железничар Југоинспект (СФРЈ)
Вождовац (СФРЈ)
Кометал Ѓ. П. (Македонија)
Рокаса (Шпанија)


Најголеми успеси:

СП Германија 1997 (7 место)
Најдобар стрелец на СП 1997: 71 гол
Репрезентација на свет 1999
Репрезентација на Европа 1999
Репрезентација на Европа 2000
Финале на ЛШ 2000
Европски првак 2002


ДЕНЕСКА ИНДИРА КАСТРАТОВИЌ ЌЕ ЈА ЗАВРШИ РАКОМЕТНАТА КАРИЕРА

Отворена портата кон легендите

По дваесет години минати во ракометот, кариера каква што може да се посака македонската спортска легенда Индира Кастратовиќ денеска и официјално ќе означи крај на активното играње ракомет.

Нејзиното последно излегување на теренот пред македонската јавност нема да мине незабележано. Напротив, ќе биде организиран спектакл со ѕвезди каков што во Македонија досега немало.

Да се говори колку има придонесено за развојот на македонскиот женски ракомет со играњето и со однесувањето на и надвор од теренот е беспредметно да се говори. Таа едноставно е заштитен знак на македонскиот ракомет, за што говорат и фактите што голем број на најпознати ѕвезди без размислување прифатија да допатуваат во Скопје, а и тие кои не доаѓаат сигурно тоа го прават од објективни причини.

Мечот ќе почне во 20:30 часот со официјално претставување на ол стар тимот и на двете најуспешни македонски ракометни екипи. Репрезентацијата на Македонија, која во 1997 година го смени ракометот во Македонија. Девојките кои први го пробија ледот и покажаа дека Македонија може да им парира на европските репрезентации беше модел по кој се работеше по тоа и кој резултираше со најголемиот спортски успех. Шампионската титула на Кометал во 2002 година. Кастратовиќ беше незаменлив дел од таа машинерија и денеска ќе има шанса уште еднаш да ги потсети љубителите на ракометот како сето тоа изгледаше пред 4 и пред 9 години.

Голем дел од учесниците веќе се во Скопје. Вчера во релаксирана атмосфера се одржа прес-конференција на која присуствуваа дел од вечерашните актери. Враќањето низ времето не можеше да мине без некоја солза, но вистинскиот излив на емоции се очекува вечерва.

Претходно, мала егзибиција на хепенингот пред Скопската Пиварница во 12:30 ќе им приредат на постетителите Кастратовиќ и Дину. Се работи за седмерец кој Дину ќе се обиде да го запре.

"Не ми е жал што ја завршувам кариерата. С$ во животот си има свој тек и треба да се следи. Моето време на ракометните терени измина. Време е на моето место да дојдат некои други помлади ракометарки. Јас ќе му се посветам на семејството, планираме проширување и тоа ќе ми биде приоритет", изјави Кастратовиќ.

На прошталниот натпревар покрај ѕвездите на паркетот ќе продефилираат и речиси сите тренери кои биле дел од кариерата на Кастратовиќ, а познати ракометни имиња ќе бидат дел од специјалните гости на Кастратовиќ на трибината.

Портата за влез меѓу легендите денеска ќе биде ширум отворена за Кастратовиќ, веруваме дека сите кои ќе бидат дел од овој настан ќе имаат за што да говорат уште долго откако рефлектоите ќе бидат исклучени.

Р. Ѓамовски

Индира Кастратовиќ

02.10.1970

Клубови:

Мира Цикота Приједор (СФРЈ)
Халас Јожеф Ада (СФРЈ)
Железничар Југоинспект (СФРЈ)
Вождовац (СФРЈ)
Кометал Ѓ. П. (Македонија)
Рокаса (Шпанија)


Најголеми успеси:

СП Германија 1997 (7 место)
Најдобар стрелец на СП 1997: 71 гол
Репрезентација на свет 1999
Репрезентација на Европа 1999
Репрезентација на Европа 2000
Финале на ЛШ 2000
Европски првак 2002ЛУМИНИЦА ДИНУ

Голем човек

Јас ја познавав Индира од репрезентацијата на Македонија, но кога дојдов во Кометал, таа ми беше водич, учител за с$ што не ми беше јасно. Имавме голема поддршка од неа. Чест ми е што повторно ќе бидеме во ист тим", изјави Луминица Дину, еден од најзаслужните играчи што Кометал може да се пофали со шампионски пехар.АНДРИЈАНА БУДИМИР

Водич во кариерата

Јас бев многу млада кога дојдов во Кометал и да не беше Индира, "мојата мамичка", којзнае во каков правец ќе отидеше мојата кариера. Таа ми даваше поддршка за с$ и навистина ми е жал што ја завршува кариерата", изјави Андријана Будимир.ЉУБИЦА ГЕОРГИЕВСКА

"Да" без размислување

Секогаш е големо задоволството кога ќе се вратиш на местото каде имаш убави спомени. Ние направивме големи резултати во 1997 година и секако дека ќе биде вистинско задоволство повторно да поиграме малку ракомет со истите девојки. Кога ме праша дали ќе сакам да дојдам, одговорив да без размислување. Индира е легенда, прекрасен човек, не верувам дека некој може да каже лош збор за неа. Вистински амбасадор на македонскиот спорт", изјави Љубица Георгиевска, која последниве години живее во Данска, а ракомет не игра активно веќе две години.ЛАРИСА КИСЕЉЕВА

Ќе дојдев и пешки

Имав огромна поддршка од Индира додека бев во Кометал Ѓ. П. Секогаш беа тука со Зоки кога ќе беа потребни. Таа е човек со голема енергија и сила и кога ми кажа дека ќе организира проштален натпревар веднаш и реков дека ќе дојдам и со една рака и една нога да сум ќе дојдев. Пешки ќе дојдев ако требаше. Благодарам за поканата, навистина ми беше големо задоволство да играм и да се дружам со неа", изјави Лариса Кисељева.АЊА АНДРУШЕНКО

Пак ќе ме покани

Индира беше еден од играчите кои најмногу ми помогнаа додека бев во Кометал. Игравме на иста позиција и ми претставуваше вистинска чест кога ме покани. Благодарение на амбасадата на Македонија во Германија успеав да издејствувам виза и еве ме. Јас бев и на прошталната средба на Снежана Петика во Хрватска. По тоа таа повторно се активираше и беше најдобар играч во првенството. Немам ништо против истото да го стори и Индира. Пак да го повториме сето ова", изјави Ања Андрушенко, ракометарката која беше дел од Кометал кој ја освои шампионската титула во 2002 година.ПРОМЕНА ВО ОЛ СТАР ТИМОТ

Божовиќ место Радуловиќ

Двократниот најдобар играч на светот, Унгарката Бојана Радуловиќ, во последен момент го откажа учеството. Околу неа се вртат многу шпекуклации, посебно по најавите дека заминува од Дунафер во ривалскиот Ѓер, кои го земаа данокот. Поради семејни "афери", како што објасни Кастратовиќ, Бојана нема да дојде, а напорите повторно да биде воспоставен контакт со неа се безуспешни.

Место неа во Скопје доаѓа друга ракометарка, мошне добро позната на македонската спортска јавност. Станка Божовиќ, поранешната ракометарка на Хипо ќе биде новиот член на ол стар тимот.НОРВЕШКИОТ ГОЛМАН СО ЗДРАВСТВЕНИ ПРОБЛЕМИ

Не доаѓа Легангер

Една од најголемите ѕвезди најавени за вечерашниот спектакл, норвешкиот голман Сесилија Легангер, сепак, нема да допатува во Скопје. Иако направи многу напори за да обезбеди слободно време и беше една од првите кои прифатија да дојдат, Легангер останува во Норвешка од здравствени причини.


Репрезентација на светот:
Голмани:
Кристине Линдеман Германија
Луминица Дину Романија
Леви Крила:
Маја Савиќ СЦГ
Тања Одер Словенија
Леви Бекови:
Бојана Поповиќ СЦГ
Наталија Дерепаско Словенија
Наталија Морскова Шпанија
Централни бекови:
Јелиз Озел Турција
Светлана Китиќ БиХ
Тања Логвин Австрија
Десни бекови:
Станка Божовиќ Австрија
Стелута Лука Романија
Десни крила:
Олена Јаценко Украина
Пикери:
Људмила Бодниева Русија
Деја Долер Словенија


Македонија 1997 и Кометал 2002
Голмани:
Гордана Нацева
Оксана Маслова
Леви крила
Лариса Кисељева
Љубица Георгиевска
Елена Златановска
Леви бекови:
Андријана Будимир
Клара Боева
Централни бекови:
Надежда Ташчи
Мирјана Чупиќ
Десни бекови:
Индира Кастратовиќ
Ања Андрушенко
Елма Пршеш
Пикери:
Анжела Платон
Милева Велкова
Десни крила:
Валентина Радуловиќ
Наталија Тодоровска

unnamed1
June 7th, 2006, 13:33
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=2&tabid=1&EditionID=762&ArticleID=49663

КОШАРКА
Американскиот колеџ од Скопје ќе го спонзорира МЗТРеални се шансите кошаркарите на МЗТ Скопје следната сезона да настапуваат под капата на Американскиот колеџ од Скопје. Според информациите од клубот од „Јане Сандански“, пред крај се преговорите со челниците на оваа новоформирана образовна институција во Македонија и очекувањата се дека тие ќе завршат успешно.

Раководството на Американскиот колеџ начелно прифатило да влезе како спонзор во МЗТ, но се уште нема решено колкав ќе биде нивниот удел во буџетот на „металците“ за следната сезона.

- Потврден одговор за соработка добивме, сега само чекаме да видиме со колкав износ Американскиот колеџ ќе спонзорира во МЗТ. Во игра се три варијанти, а на раководството на оваа установа е да реши која ќе ја прифати - вели Драган Панковски, спортски директор на МЗТ Скопје.
Од тоа со колкав буџет ќе располагаат следната сезона зависат и следните чекори на „металците“ во пресрет на летниот преоден рок, кој е закажан за периодот од 15 до 30 јуни.

- Наш приоритет е да ја задржиме основата на екипата од минатата сезона. Тоа полека го правиме. Дури потоа ќе размислуваме за засилувања од други екипи, и тоа не по секоја цена - објаснува првиот оперативец на „металците“.

Последен од низата што ќе го обнови договорот со „сино-белите“ е Младен Ѓуроски, кој најверојатно ќе потпише со овој тим на уште една година, со клаузула дека во секое време може да замине во странство ако добие примамлива понуда. Пред него нов договор потпишаа Ѓорѓи Талевски и Јане Петровски, како и тренерот Александар Петровиќ. Наскоро се очекува истото да го стори и Драган Миленковиќ.

Сето тоа значи дека на управата на МЗТ и останува да седне на маса уште со Димче Гаштарски и со Александар Антиќ, кои во моментов се со статус на слободни агенти.

И. К.

Ambis
June 8th, 2006, 15:17
И ДЕФИНИТИВНО, МАКЕДОНСКИОТ ШАМПИОН НЕ "ИЗЛЕГУВА" НА ЈАДРАНОТ

Фершпед Работнички нема да игра во Јадранската лига!
http://www.sport.com.mk/?ItemID=315BFEA689F0794B848CBA10616DAEBF


This would have been a good thing for us but not gonna happen :thmbdown:

unnamed1
June 9th, 2006, 14:05
Tennis challenger comming up in skopje next week..

Dates : 12 Jun to 18 Jun 2006
Venue : Skopje, Macedonia
Surface : Clay

Main Draw
http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentacceptanceList.asp?tournament=1100013535&event=&order=Position

Factsheet
http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100013535

MAGDINCEV, Lazar (MKD)
Current Singles ATP Ranking: 383


If he win the tournament he make a move of 50-60 places at least witch is good... Lazar best surface are indoors so this will only be a bonus,, he make the biggest ranking point on the autumn and winter every year since that is indoor season , I think he will end the year with a ATP Ranking around 200 - 250 somewhere...

hopefully some of our junior will gett yhe change,, unfortunately Ilija Martinovski will not be there since he have been injuryd for a long time...

Davis cup coming up soon as well
http://www.daviscup.com/ties/tie.asp?tie=100007780

winner will play Finland most likely , winner will make a place in next years Div1, we used to play in Div3 Div4 so that would be great... But Finland have the player Jarko Neminen who are very good,, Singles Ranking 16 say all about Jarko power... He is human on Clay however !
he won the latest davis cup game two mothes ago on his own for Finland more or less
http://www.daviscup.com/results/tieresult.asp?tie=100007774

Would be great if he can come to Skopje however since he is a star...

Indi_Majstore
June 9th, 2006, 14:51
Todorovskasi odi od Kometal!!!!

unnamed1
June 9th, 2006, 23:12
Todorovskasi odi od Kometal!!!!

A koj ke igra levo krilo slednata godina?? Todorovska ide vo Hypo... Desno Krilo Pecevska ali mora da se najdi novo levo sega...


Makedonija ostanuva vo A divizija :thumbsup:

Makedonija - Svedska 3-1
27-25 25-19 22-25 25-22

Utre so Slovenija

unnamed1
June 10th, 2006, 08:01
Vrbica Stefanov ja osvoi titulata !!!!!
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=6&tabid=1&EditionID=764&ArticleID=49862

Samo da znajte kolku xtra bonus pari zarabota Stefanov pokraj visokata standardna plata...

Стефанов - шампион на Турција
По пауза од пет години кошаркарите на Улкер дојдоа до шампионскиот трофеј во првенството на Турција, а еден од најзаслужните за тоа беше Врбица Стефанов, македонскиот репрезентативен плејмејкер. „Слаткарите“ славеа победа и во третиот финален меч со Ефес Пилсен (76-62) и со чисти 4-0 дојдоа до победничкиот пехар. Стефанов реализира седум поени во мечот што го даде новиот турски шампион, истовремено одлично организирајќи ги нападите на својот тим.

Вечерашната „мајсторка“ ќе го даде новиот шампион на Хрватска по триумфот на Задар над Цибона (99-87) во вториот меч од финалната плејоф-серија. Нашиот Тодор Гечевски за речиси 26 минути реализира 16 поени без ниту едно промашување (4/4 за 2п, 8/8 за 1п), а имаше и четири скока и две асистенции.

Вистински дебакл претрпеа кошаркарите на Црвена звезда во третиот полуфинален меч од плејофот во Србија и Црна Гора на гостувањето против ФМП (68-97). Со тоа „пантерите“ од Железник израмнија на 2-2 во серијата што се игра до три победи.

Една од причините за дебаклот на „црвено-белите“ сигурно беше неиграњето на Перо Антиќ, кој не се појави на паркетот поради треска. Предраг Самарџиски за 16 минути постигна три поени (0/2 за 2п, 3/6 за 1п), а имаше и шест скока.


Pero Antic
Vlado Ilievski
Vrbica Stefanov
Todor Gecevski
Rayan Stack
Predrag Samardzitski
Mirsa Kurtovic
Dusan Bocevski

Ovie se site odlicni igraci,, imam golem nadesh..... Dobro i za prv pat sto imame dobar igrac ne sekoja pozicija,, porano stalno imavme problem so nekoja pozicija ali sega imame solidni igraci na sekoja pozicija i toa normalno go pravi nacionalniot tim soliden... Porano slaba tocka ni beshe pred nashiot kosh i protovnickiot ali sega gi imame Gecevski sto poslednite dve godini dobi sosema drugo telo, ima nabiano mnogu muskoli a parana beshe kako klinec i toa mu beshe golem handikap, sega e mnogu fysicki jak, tuka e i Antic i Stack si iskustvo od NBA.. Stefanov i Ilievski i Kurtovic se odlocni 3 poena shuteri, isto taka super fast break igraci i na svoja inicijativa doajgat do dva poena, dobri asistenti pravat, mozebi Stefanov e najdobriot igrac vo evropa momentalno, ako ne drugo garant e izmejgu 5 najdobri.. Samardzitski e goelam talant ali skreno ocekuvam povejke od nego, toj e rangiran visoko vo NBA draftot...


http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=FBBBDED4CBFEEB48A0DD4BB8A52E8735


РАКОМЕТ - во автокоманда МАЈСТОРКА ЗА ТИТУЛАТА

Меч без поправен

Металург убеден дека ќе биде првак, а Вардар про очекува да победи на гостински терен


Некогашното градско дерби, за престиж и меѓусебен сеир, на екипите на Металург и Вардар про, денеска (18 ч. МТВ пренос) во салата во Автокоманда ќе биде дуел што ќе реши кој ќе биде новиот македонски ракометен првак. Дуелот ќе биде не само натпревар на градски ривали, туку и на тренерите Цветковиќ и Вујовиќ, некогашни соиграчи од дресот на репрезентацијата на СФРЈ.

Тимот од Автокоманда никогаш не бил првак, додека „црвено-црните“ петпати се радувале на трофејот. Во финалето на плејофот, вардарци успеаја да израмнат на 1-1 во победи, откако сезонава четирипати беа поразени. Најголемиот дел од билетите се веќе поделени на спонзорите на клубот, а многу мал дел ќе има за слободна продажба.

Домаќините се убедени оти нема да ја повторат играта од вториот финален меч, кога примија 40 гола дозволувајќи му на противникот да им го нанесе највисокиот пораз сезонава. Тренерот Јовица Цветковиќ и по поразот беше оптимист дека тоа нема да ги разниша и оти главната цел сезонава - титулата, ќе биде освоена. Тоа е најважното. Без повредени играчи, со ракометарите кои во регуларниот дел беа „неприкосновени“ Металург се подготвува за првата двојна круна. Титулата од Купот беше нивни прв клупски трофеј, а нов триумф би бил „врв“.

Сезонава Вардар про единствената победа против Металург ја постигна во минатата недела, и тоа во СРЦ „Кале“. Тренерот Веселин Вујовиќ посакуваше мајсторка за да има доволно време да се одморат играчите и да ги уигра онака како што тој сака. Тој е третиот тренер сезонава на клупата на Вардар про. Од овој меч веројатно ќе зависи дали в година останува во Скопје, бидејќи поголем предизвик му е играњето во Лигата на шампионите.

Сите мечеви меѓу градските ривали беа полни со напнатост, машка и на моменти груба игра, неизвесност до крај и многубројни пресврти во резултатот, особено последните два дуела. Судии ќе бидат Душко Камишевски и Ацо Николовски. Делегат е Драган Начевски.http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=5&tabid=1&EditionID=764&ArticleID=49861


СИНОЌА ПОЧНА НБА-ФИНАЛЕТОТЕНИС
Мерцедес опен-турнир во Скопје
Мерцедес опен-турнирот, кој од 10 до 18 јуни ќе се игра на терените на ТК „Југ“, е првиот тениски меѓународен турнир по шестгодишна пауза во Скопје. Тој е дел од Интернационалната тениска федерација и се бодува за АТП-листата. Наградниот фонд изнесува 10.000 долари, победникот ќе земе 1.360 долари, а најдобрите во двојки ќе поделат 890 долари.

- Организацијата на турнирот, по подолга пауза, претставува логичен континуитет на успесите на македонскиот тенис во Дејвис-купот. Одлично е да им се даде шанса на младите тенисери на домашен терен да освојат некој АТП-поен - изјави директорот на турнирот и селектор на репрезентацијата Горан Шевченко.

Прв носител е нашиот најдобар тенисер Лазар Магдинчев, а Предраг Русевски е фаворит број четири.

unnamed1
June 10th, 2006, 20:42
Metalurg-Vardar 27-26 (Metalurg dade gol 59.58, dve sekundi pred krajot)

Slovanija-Makedonija 1-0
Vo tek e vtoriot set, 11-17 za Makedonija

Ambis
June 10th, 2006, 21:51
Metalurg-Vardar 27-26 (Metalurg dade gol 59.58, dve sekundi pred krajot)

So its over? Metalurg are champs?

unnamed1
June 10th, 2006, 22:10
So its over? Metalurg are champs?

Ne, vardar uspe poslednite dve sekundi da dajt 5 golovi :D

Harry Potter
June 10th, 2006, 23:22
Metalurg e noviot sampion!

TMRO
June 11th, 2006, 01:34
Sto napravivme vo odbojka?

unnamed1
June 11th, 2006, 09:20
Sto napravivme vo odbojka?


Eeeej ostaj, mnogu nervozen sum, ja gledav utakmicata namesto ARG-IVE U SP

Makedonija - Slovenija 2-3

20 - 25, 25 - 21, 25 - 21, 27 - 29, 8 - 15

Makedonija-Svedska 3-1
Hollandija-Slovenija 3-2
Hollandija-Svedska 3-0
Slovenija-Makedonija 3-2

Utakmicat beshe nasha no zagubivme povejke od trema nego sto Slovencite beja podobri, on imaat igrano povejke pati vo A divizijata i se vide na krajot deka imaat povejke iskustvo no ne se neshto podobri od nas momentalno... Nie edninstveno trebashe da stavime tocka na natprevarot i togash pocna nashive so cudna trema,, tolku relaxirano mudro i fino igra nashime ali posle mentalen kolaps, imavme vodstvo 2-1 u setovi i 22-20 vo cetvartiot,, duri imavme mec topka 24-23 i pozicija za napad.... Eeeej :frustrat:

vo tie breakot 5 set nashite zaboravia deka se igra utakmica,, tie beja razocarani po sto slovencite se izvleko od siguren poraz, brzo napravija 4-0 poradi nashi greski sto gi nemashe 4 setovi, bev me totalno razocarani i dekoncentrirani sto go zagubija 4 set....

Ist poraz imavme protiv svedska vo amsterdam koga imavme vodstvo od 2-1 i igravme razocarano vo 5 set, da gi dobia nashive ovie dve utakmici sto beja nashi ke bevme vo vtora pozicija i na barash mesto za EP vo russia...

No toa e,,, mislam deka imame napraveno golem napredok sepak,, pred 4 godini koga igra nashive vo A divizija nitu eden set osvoja u 6 stredbi, igravme i dobro protiv Hollandija na gosti ! poslednite 3 setovi dobri od nasha strana i eden set osvoja nashive protiv golemata Hollandija, momentalno ne ni dostiga psyholoska stabilizacija vo igrata inace e OK...

Da slaveshe makedonija cera ke imavme sansi za vtoro mesto , no ke trebashe svedska da ja sovlada slovenija i toa nema da se sluci,,, nashi beja utakmicite protiv svedska vo Holland i protiv Slovenija cera ali ete,, STETA...

Treba da se kazi deka ni faleja Modev i Milkov u igrata, on se povredeni,,, zavcera vo pobedata protiv svedska se povrede i Zafirov...

Hollandija ide na SP kako prvo plasirana, Slovenija ide u barash kako vtoro plasirana, Makedonija izbore opstanok (za prv pat) vo A divizija dodeka Svedska e degredirana vo B divizija...

Deneska Makedonija ke igra protiv Hollandija ali toa ke bide povejke od priatelski karakter poradi sto nema golema znacenje...

unnamed1
June 11th, 2006, 09:23
Metalurg e shampion,,, no sto ??? da stvarno Matelurg beshe podobar cela godina ali vo play ofot se vide koj e koj,,, vo prviot naprevar ima golema strejka metalcite, vo kale Vardar ubdelivo slaveshe i cera Metalurg so blagodarenije na sudija slaveshe titula i pokraj toa sto sudijata beshe na nivna strana edvaj ne sovlada... Pokraj toa ima i goelam strejka i cera,, odno 10-12 udari zavershija vo direkot.... ja ne znam zasto vaka sudite vo site sportovi se napna vrs Vardar godinava :rollani: tolku li site na ljubomorat :howler:

Metalurg se kvalificira za ligata u shampioni bidejki MK ima dobar klubski rejting i ne treba da igraat Metalurg Kvalifikaci tuku direkno u grupi, no treba da se kazi deka ke trebat da donesat edno 2-3 kvalitetni igraci za CL i toa sigurno ke go napravat bidejki Metalurg e dobro organiziran klub i imat dobar da ne recam odlicen seriozen sponzor i gazda,, od ovaj fakt mozebi zasluzuvat da igraat vo CL ali sepak ona sto se sluci cera ne beshe za pofalba da slavat onaka pederski..

Vednash po natprevarot imashe golema efurija vo salata, igracite na Metalurg skoka kako da go osvojle svetskot prvenstvo i beja mnogu strejkni, salata vrieshe i metalcite duri imaat svoja fan grupa i toa ne go zaev..

Mislam deka ke napravat dobar tim za CL, ke donesat igraci.

unnamed1
June 11th, 2006, 12:11
http://www.a1.com.mk/vesti/sport.asp?VestID=64001


Металург нов клубски шампион во ракомет
Драган Николовски


10.06.2006
Македонија и македонскиот ракомет од денеска со нов клубски шампион во елитното друштво со титула во домашното првенство се вброи и Металург, откако со 27:26 го победи Вардар Про во мајсторката од финалната плеј оф серија.

Еуфорично славје во овие моменти во салата Автокоманда, штотуко завршува свечениот церемонијал на врачување на медалите и на шампионскиот пехар.

Поголема драма, поголема возбуда неможеше да понуди решавачкиот дуел помеѓу нашите два најдобри екипи.

Нашиот интернационалец Иван Чорович е херојот на металурзите, на само две секунди пред крајот тој го постигна златниот гол вредем титула за Металург, крунисувајки ја фантастичната партија на средбата во која посигна вкупно девет погодоци.

За оние со слабо срце ова дефинитивно небеше натпревар што треба да се гледа во живо, постојана неизвесност од самиот старт.

Вкупно 18-сет израмнувања на резултатот, при што најголемата предност на Вардар Про беше три гола, а Металург ниту еднаш немаше повеќе од два позитива.

Неверојатни изданија во првото полиувреме кое доесе само 18-сет гола, вкупно имаа двајцата голани и Воинович на Металург и Даскаловски меѓу стативите на Вардар.

Уште поцврсто и по агресивно но и со повеќе грешки, технички подобро се играше во продолжението, постојана резултатска нишалка, предноста во моменти беше на страната на Металург.

Вардар не се даваше до самиот крај, така што завршницата буквално го одреди новиот ракометен клубски првак на Македонија.

Реков девет гола на Чорович, пет Макаловски исто толку Ангеловски во екипата на Металург, од друга страна во редовите на Вардар Про Слобркович со пет, Пасинки со четири гола беа највпечатливите поединци.


Ova godina ke je pomtime dolgo vreme,,, nekako da stignime do titula vo nitu eden sport i ako beshe blisku osobeno vo rakometot vo play of i vo kupot,, pa i vo kosharkata izgubija kosharkarite vo play of i vo cup finale,

Vo kosharkarskot cup finale u strumica izgubija nashive so edna trojka 3 sekundi pred krajot,, cera vo rakometot so gol dve sekundi pred krajot,,, toa ti e gubenje na zivci :howler:

I pokraj loshoto sudenje cera mora da se kazi deka finaleto beshe najdobro rakometno finale vo istoriata,,mozebi ne za nas vardarci ali za neutralno oko DA!!! imashe dramatika kolku da sakash i podobro ne moze da bide,, imashe i super dobar kvalitet od dvete strani,,, ne zashluze nitu ednata nitu drugata ekipa da zagubi cera ali mora da ima eden sto ke izgube na kraj,,, dvete ekipi zazluzeja po eden pehar !

Ambis
June 11th, 2006, 12:18
Za rakomet stvarno mi e kef koga gubite :D ama realno gledano Metalurcite stvarno si zasluzija da bidat sampioni lugeto cela godina bea prvi, pa sega za CL garant ke igrat na Kale a kolku publika ke ima? epa toa nema veza posto i Vardar odvaj do 500 gledaci mozese da soberi, imase poke osven koga igraja protiv nekoj pogolem tim kako Barcelona.

Harry Potter
June 11th, 2006, 12:25
eno Metalurg e sampion! cela godina prvi bea na tabela, pa ajde vi se molam od toa poveke zdravje ;)

Ambis
June 11th, 2006, 12:29
Zaborajv da mu chestitam aj congrats to Metalurg and there 5 fans. :D :howler:

unnamed1
June 11th, 2006, 12:55
Za rakomet stvarno mi e kef koga gubite :D ama realno gledano Metalurcite stvarno si zasluzija da bidat sampioni lugeto cela godina bea prvi, pa sega za CL garant ke igrat na Kale a kolku publika ke ima? epa toa nema veza posto i Vardar odvaj do 500 gledaci mozese da soberi, imase poke osven koga igraja protiv nekoj pogolem tim kako Barcelona.

Za rakomet stvarno mi e kef koga gubite
Mene pa mi e kajf sto nemate za lep na igracite :D Pazi slednata godina i Prespa ke ve tepa :)

Nema ni edna utakmica vo CL sto imala pomalce od 1500 gledaci,, ekipi kako Fotex,Barcelona/ THW KHIL, Magdenburg i Zagreb nosele pre poln kale 3500,, lani so Barcelona ne mozeshe igla da se stavi pa posle prodolzevme vo Kupot na kup pobednickite i igravme lani polufinale so Zagreb pa polno i so nim... Ali sekoj natprevar ne e polno kako za Kometal ali ima mnogu pati sto e polno..

Ali vo ligata nema ni 300 kako vo fudbalot,, edino ima publika koga ke dojt play of... Skopjani ne go sakat domashniot sport,, toa e fakt koga izleguvat samo na evro natprevari...

Vo bitola na primer ima povejke interess za domeshen sport,,, zato me cudi zasto nikoj ne gleda interes da sponzira pelister vo rakomet ili fudbal,, kosharkata pak do negde e ekonomski..

Ambis
June 11th, 2006, 13:08
A da igra Prespa so Vardar za koj ke navivas togas? :D inace mnogu Makedonci navivat za Vardar posto se atraktivno ime... osven vo Bitola i Prilep tamu Vardar ni 1% go nekat we stand firm with our teams. :pp

unnamed1
June 11th, 2006, 13:14
A da igra Prespa so Vardar za koj ke navivas togas? :D inace mnogu Makedonci navivat za Vardar posto se atraktivno ime... osven vo Bitola i Prilep tamu Vardar ni 1% go nekat we stand firm with our teams. :pp

A da igra Prespa so Vardar za koj ke navivas togas

I toa garantirano ke se sluci posto Prespa go dobi barashot i se kvalificira za Mobimak ligata, Najmalku dve naprevari ke igrat slednata sezono, Prespa-Vardar, Vardar-Prespa.... Se odluciv da navivam za neresheno :) 25-25 od prilika :D

To ke bide zesko vo novata sportska sala vo resen protiv Vardar, Metalurg i derby utakmicte so Pelister/Kliment Ohridski i Tutunski.... Resen zivee za Rakometot pa vo ovie 5 stredbi ke bide magla...

Ne mi se veruva deka ke stanime povtorno makedonski prvak ali toa sepak zavisi sto sponzor ke prifate....

Ambis
June 11th, 2006, 13:26
To ke bide zesko vo novata sportska sala vo resen protiv Vardar, Metalurg i derby utakmicte so Pelister/Kliment Ohridski i Tutunski.... Resen zivee za Rakometot pa vo ovie 5 stredbi ke bide magla...

Koga se napraj novata sala?


Odlicno izgleda i do 3,500 e dosta za Resen pa i vo Bitola ne bi sakal da ima sala nad 5,000 posto retko tolku mozi da se sipolnuva na regular basis i druga e atmosfera vo pomala sala. 10,000 e dobro za Skopje koga igra reprezentacijata vo rakomet,kosarka ili pak ako Kometal zenite napravat golem uspeh kako porano.

unnamed1
June 11th, 2006, 13:31
Koga se napraj novata sala?

Pred 5-6 godini,, ma ne stanuva zbor za 10.000 sala, 2.500, no koj gleda kaj nas koj sedi na stolce i koj ne,, vo derbi natprevarite ke se obesat na tavan pa 3.500 ke ima...

eve slika od salata

http://www.prespa.org.mk/sport%20sala3.JPG


Ima nekolku dobri sali kaj nas,, Salite vo Gevgelija/Ohrid i Resen se top, Novata sala vo Skopje ke bide super i da ne ja zaboravime prekrasnata sala Jasmin vo Kavadarci, salite vo Prilep/Kumanovo i vo Negotino so isto taka dobri

unnamed1
June 11th, 2006, 22:12
Makedonija - Orange 1 - 3

25 - 23 18 - 25 23 - 25 21 - 25

Harry Potter
June 11th, 2006, 23:40
vazno treti sme i ostanuvame vo liga! (koga veke ne mozeme nisto poveke)ps. sramota od Slovenija doma gubime!!

unnamed1
June 12th, 2006, 14:38
http://www.sport.com.mk/?ItemID=EC0022C81FEAA44288A08EF18E9570B3

ДЕНЕСКА (15.ЧАСОТ), ВО КРАЊСКА ГОРА, РАКОВОДСТВОТО НА КФМ НА СОСТАНОК СО ЧЕЛНИЦИТЕ НА ЈАДРАНСКАТА ЛИГА

По "писмена" поддршка за излез на Јадранот


http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=15142C6F68817B4880757F4329E87EDF

Гечевски најдобар, Задар загуби во финалето


http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=F366BB3EC2968A4A95D120108B4A49D7

ОДБОЈКА - КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП 2007

Одбојкарите пропуштија шанса за две победи


http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=8&tabid=1&EditionID=767&ArticleID=50069

ЛИГА НА ШАМПИОНИ
Металург - носител во квалификациите


http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=B5BEAFD5C4020E4D870C88C995580935

засилување

Стоилов доаѓа во Автокоманда

Бекот Мите Стоилов од Младост од Богданци е второто засилување за екипата на Металург за Лигата на шампионите


http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=0ABA4CA3FE2A164CAB061C8EF446066B

КУГЛАЊЕ

Бранко Манев е светски првак


http://www.sport.com.mk/?ItemID=19247CCB794AF34C9576222EFF74BDDB

ТЕНИС

КВАЛИФИКАЦИИ НА ИТФ "МЕРЦЕДЕС БЕНЗ ОПЕН 2006"

Солидна игра на нашите

Ambis
June 13th, 2006, 01:32
http://www.leaguelineup.com/teams_hockey.asp?cmenuid=5&url=vardarhockey&sid=492336164

HC Vardar :eek: kaj igrat ovje? ne sum znael deka sme imale hockey klub vo Makedonija...

unnamed1
June 13th, 2006, 08:51
hahaha, is it anything vardar dont have ? soccer/handball,basketball,vollyball,hockey,Water Polo

Harry Potter
June 13th, 2006, 11:40
ama od koja drzava e ovaj HC Vardar? znam deka vo Makedonija edno vreme imase HC Skopje

Ambis
June 13th, 2006, 14:25
ama od koja drzava e ovaj HC Vardar? znam deka vo Makedonija edno vreme imase HC Skopje
Pa prema znameto od Makedonja se, dali ima hockey rink vo Skopje? ili mozi igrat na drugo mesto ama se od kaj nas.

Harry Potter
June 13th, 2006, 17:03
vo Skopje ima lizgaliste na pod Kale do salata Kale ali toa e otvoreno i raboti samo vo zima. porano imalo i liga od 6 kluba vo Skopje, ama den denes ne sum slusnal da e pak aktivirana.

unnamed1
June 13th, 2006, 18:37
Some Tennis update

Mercedes Skopje Open 2006

The young Jotkovski manage for the Q drow to the main drow, he is 16 years old and beat a Serb who have ATP Raking 1205... maybe Tomislav Jotkovski can become something i hope,, lets see what the 16 years old can do at the main tourny this week

Results should today from the main drow
http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentoverview.asp?tournament=1100013535

Magdincev is the favourite to win i think, good preperations for the davis cup tie next mothe !

Ilija Martonovski have been injuryd for as long time and have miss many importent Junior competition this year and miss the Davis cup and this Skopje Open.... He have not been in action for 2-3 mothes and i start to gett worryd.... I think he broke his arm some how but i dont know how long it take to cover,, but this is a importent age for develupment and the timing wos very poor, he did impress a lot on the ITF world tour this year.. For sure he will become our best Tennis players ever ! with out doubt...


A part from Martinovski we have two young girls from Macedonia who moved to a Tennis school in Louisiana USA


http://www.lionsports.net/packages/headlines/images/wten_velkovska_actionweb.jpg

http://www.lionsports.net/headlines/w_tennis

Louisiana Player and Freshman of the Year Iva Velkovska

Player of the Year: Iva Velkovska, Louisiana
Freshman of the Year: Iva Velkovska, Louisiana


http://roster.lionsports.net/packages/headlines/images/emilijaweb.jpg
Emilija Arnaudovskahttp://www.vest.com.mk/default.asp?id=118571&idg=6&idb=1791&rubrika=Sport

ТЕНИС
Ива Велковска - играч на годината во Лујзијана


Македонската тенисерка Ива Велковска е избрана за играч на годината во сојузната држава Лујзијана, САД, од страна на Асоцијацијата на спортските новинари. Велковска, која е бруцош на универзитетот Лујзијана, е избрана и за дебитант на годината и му се придружи на најдобриот тим за 2006 година, во кој што се најдоа Емилија Арнаудовска и Нина Кравс.
Велковска оствари рекордни во сезоната 23 победи и само два пораза, победувајќи на последните 13 сингл-натпревари. Во двојки, таа настапуваше со Арнаудовска, со која забележа скор од 16 победи и седум порази.
Арнаудовска, која потекнува од Скопје, е избрана во тимот на годината по вторпат по ред, а лани беше прогласена за најдобра дебитанткаMacedonians by orgin
Here is a macedonian girl but she play for Australia

http://www.sonyericssonwtatour.com/players/playerprofiles/PlayerBio.asp?PlayerID=190737

BETI SEKULOVSKI

Date of Birth May 17, 1983

WTA Ranking Singles 279
Career-Highest Singles 273
Career-High Doubles 120 (October 17, 2005)

Beti Also playd a part in the movie Wimbeldon 2004
http://www.imdb.com/name/nm1701600/

http://photo910.tripod.com/gkopihtm/gkopi/s1610g2.jpg
http://photo910.tripod.com/gkopihtm/gkopi/s1610g3.jpg


Boris Pashanski hade a poor Paris Open and did drop from place 55 to 68 on ATP ranking

2006 ATP HIGHLIGHTS
Singles Winner: Santiago, Quarterfinalist: Buenos Aires, Costa Do Sauipe, Vina del MarHistory


Aleksandar Kitinov
http://www.atptennis.com/en/players/playerprofiles/default2.asp?playersearch=kitinov

He wos a good dubbel player, 38 on ATP ranking

Career High Stanford ATP Doubles Ranking: 38 (11/15/1999)
Career High INDESIT ATP Ranking - Singles: 296

http://www.atptennis.com/en/players/playerprofiles/Titles/default.asp?playernumber=K245

DOUBLES CAREER TITLES (3): 2001--Bucharest; 1999--Basel; 1997--Bournemouth FINALIST (4): 1999--Gstaad, Stuttgart Outdoor, San Jose; 1997--Newport

and history
http://www.atptennis.com/en/players/playerprofiles/Highlights/default.asp?playernumber=K245

unnamed1
June 14th, 2006, 13:28
Dvete novi objekti do Aleksandar Palac,, golemiot i pomoshniot,,, Jadran Ligata ceka da se izgradi Skopje Arena

http://www.vreme.com.mk/images/Image/sala_tif.jpg

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=6&tabid=1&EditionID=769&ArticleID=50266

КОШАРКА
Македонија со писмена виза за излез на Јадранот

Игор Крстевски

Македонската кошарка дефинитивно добива свој претставник во Јадранската лига од сезоната 2007/08. Даниел Димевски, претседателот на Кошаркарската федерација на Македонија (КФМ), кој на состанокот во Крањска Гора (Словенија) беше заедно со Илија Мерџановски, директор на репрезентациите, вчера и официјално го потпиша договорот за соработка со челниците на „Сидро“, фирмата што стои зад ова натпреварување, а која гарантира учество на најдобрата екипа од нашата држава во лигата на Јадранот.

Иако имаше најави дека ќе има македонски тим уште од наредната сезона, сепак тоа нема да се случи.

- Одамна имаме кажано дека Македонија е крајно интересна за нас и дека ќе сториме се за да привлечеме екипа од вашата земја во Јадранската лига. Вчера и официјално потпишавме договор со луѓето од КФМ, што значи дека од сезоната 2007/08 сигурно ќе имаме македонски тим во нашата лига. Со ова се задоволни и другите федерации со кои соработуваме од просторите на поранешна СФР Југославија и сигурно е дека ќе добиеме на квалитет - изјави за „Време“ Роман Лисац, извршниот директор на „Сидро“.

Сепак, настапот на тим од Македонија и понатаму е условен со обезбедување минимум од условите што ги бара раководството на Јадранската лига, пред се за инфраструктурата и салата каде што би се играле натпреварите.

- Не се откажуваме од тоа дека македонскиот тим ќе мора да игра во сала што е според нашите стандарди. Гарантирано е дека дотогаш ќе биде завршена новата арена во Скопје, а ако не, тогаш ќе мора да се побара резервна варијанта со играње во некој друг град, бидејќи според она што јас го знам спортски објекти според нашите стандарди има во Куманово, Велес и во Кавадарци - дополнува Лисац.

Веќе неколку години има обиди за влез на тим од Македонија во ова натпреварување, кое постои веќе пет сезони. Управата на Фершпед Работнички повеќепати кокетираше со раководството на „Сидро“, дури и имаше состанок на највисоко ниво во Скопје пред неколку години, но од тоа не излезе ништо. Најголема пречка беше фактот што салата „Градски парк“ е далеку под минимумот што се бара од еден учесник во лигата. Подоцна, пак, како проблем се јавуваше и делумната незаинтересираност кај „шпедитерите“ за формирање квалитетен тим, кој би имал што да каже во Јадранската лига.

Според зборовите на Лисац, сега носител на правата за одредување на тоа кој македонски тим ќе игра во нивната лига е КФМ, што значи дека не постои можност за директна спогодба. Во вчерапотпишаниот договор е наведено дека во Јадранската лига во сезоната 2007/08 ќе игра најдобриот македонски колектив во претстојната сезона.

Раководството на КФМ за денеска во 13 часот закажа прес-конференција во просториите на Куќата на кошарката на која Димевски и Мерџановски ќе го објаснат текот на состанокот во Крањска Гора и ќе ги презентираат деталите на потпишаниот договор со раководството на Јадранската лига.http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=7&tabid=1&EditionID=769&ArticleID=50268


Металург сака да остави печат во Европа

Освојување на второто место во групата во Лигата на шампионите би било исклучителен успех за скопски Металург, двојниот ракометен првак на Македонија, кој првпат во историјата на клубот сезонава ја освои двојната круна во македонското првенство.

- Најверојатно би играле квалификации за пласман во една од групите во ЛШ и сега, кога првпат имаме шанса за настап во најквалитетната европска лига, мора да се покажеме. Со спонзорот имаме долгорочен договор и буџетот сега сигурно ќе биде зголемен, со оглед на титулите и на настапот во ЛШ - изјави Ристо Чокрев, претседател на клубот.

Од клубот информираат дека со Јовица Цветковиќ, тренерот што го донесе Металург до успехот сезонава, најверојатно ќе постигнат договор и за следната сезона, а тоа го очекуваат и од Милан Ќоровиќ, ракометарот што на Металург му ја донесе големата радост и голот во последните две секунди, со кој го победија Вардар Про со 27-26.

Освен Ванчо Димовски, кој заминува во странство, засега од Металург никој друг официјално не заминува, и потпретседателот Филип Христов изјави дека ќе се разговара со оние ракометари на кои им истекува договорот. Потребни се засилувања на позициите лево крило, можеби пивот и еден ракометар на надворешните линии.

А.М.Б.

unnamed1
June 15th, 2006, 12:36
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=6D2B8F80A077FF48B76EB586C364D829

РАКОМЕТ - В ГОДИНА ВО ЛИГАТА НА ШАМПИОНИТЕ

Кометал ЃП со најдобар рејтинг досега

Скопјанки се трети на ранг-листата на ЛШ и ќе играат директно во групите

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=7&tabid=1&EditionID=769&ArticleID=50268

TK Brend Prilep se odkaza od evropa

ВЕСТИ

ТК Бренд и Еуростандард ЃП ја откажаа Европа

http://www.vest.com.mk/default.asp?id=118687&idg=6&idb=1793&rubrika=Sport

КОШАРКА
Македонски тим за освежување на јадранската лига


Шампионот на новата кошаркарска сезона ќе биде новиот учесник во Јадранската лига во сезоната 2007/2008. На состанокот во Словенија, Кошаркаркарската федерација на Македонија потпиша договор со челниците на Јадранската лига со кое се гарантира учество на македонски претставник во ова натпреварување во следните три сезони.
Идниот македонски првак мора да ги исполнува сите услови одредни со пропозициите за натпреварување во АБА лигата. Клубот ќе ги игра своите натпревар во новата сала во Скопје, а нејзиниот простор треба да има квалитет одреден според пропозициите на лигата. Според КФМ ова ќе значи и неизвесно првенство, конкуренција за титулата и одличен преоден рок. Мотив повеќе би требало да биде и договорот меѓу УЛЕБ и АБА со кои три екипи од јадранската лига ќе се пласираат во УЛЕБ купот, а една во евролигата.
Македонскиот претставник ќе учествува во сите фази на натпревари во домашното првенство. На состанокот било договорено нашите најдобри тренери да учествуваат на подготовките на репрезентациите на Словенија, Хрватска и Србија.
КФМ во меѓувреме потпиша договор за спонзорство со Делта спорт со кои А селекцијата на Македонија ќе биде облечена во спортската облека на Најк.
О. К.http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=7&tabid=1&EditionID=770&ArticleID=50380

КОШАРКА
Евролигата станува реалност за македонските екипи

Игор Крстевски

Македонската кошарка од сезоната 2007/08 дефинитивно влегува во агендата на Јадранската лига што, пак, автоматски значи и влез во УЛЕБ-семејството на најдобрите клубови на Стариот континент.
Првиот претставник на Македонија во ова натпреварување теоретски добива шанса да се избори за место дури и во Евролигата, најсилното европско натпреварување, односно во УЛЕБ-купот, нешто што досега беше само далечен сон. Имено, од следната сезона шампионот на Јадранската лига ќе има право да игра во Евролигата, а уште три тима ќе може да се пријават во УЛЕБ-купот.

- Индиректно добиваме шанса да седнеме на иста маса со најголемите тимови од Европа. На нас е дали и кога истата ќе ја искористиме. Најважно од се е што вратата полека почнува да се отвора - изјави Даниел Димевски, претседателот на КФМ, на вчерашната прес-конференција во Куќата на кошарката.

Ова произлегува од потпишаниот протокол помеѓу раководството на Јадранската лига и челниците на Кошаркарската федерација на Македонија (КФМ) на завчерашниот состанок во Крањска Гора (Словенија).

- Договорот што го потпишавме со челниците на Јадранската лига е само плод на речиси едногодишна напорна работа на луѓето од нашата федерација. Од сезоната 2007/08 македонска екипа сигурно ќе игра во ова натпреварување со истите права и обврски како и другите тимови. Пред нас е една сезона што ќе треба да ја искористиме за максимално подготовки за големиот предизвик - објаснува Димевски.

Според потпишаниот протокол, македонски член во Јадранската лига ќе биде најдобрата екипа во нашата држава, која ќе треба да игра во новоизградената сала во Скопје.

- Нормално е дека шампионот од следната сезона би бил најдобриот тим што би го пријавиле. Сигурен сум дека тоа ќе донесе дополнителен мотив кај екипите во првенството што не очекува - вели првиот човек на КФМ.

Според договорот од Крањска Гора, во иднина нема да има директно ангажирање судии од страна на Јадранската лига, каков што беше случајот досега, кога мечевите од ова натпреварување ги судеа Марјан Стојовски, Зоран Златевски и Југослав Диковски, туку во иднина делегирањето ќе оди пред федерацијата. КФМ.

На Јадранот, но и во домашното првенство

Екипата што ќе ја претставува Македонија во Јадранската лига во сезоната 2007/08 нема да биде ослободена од обврските да игра во домашното првенство. Интенцијата на луѓето од федерациите од земјите од поранешна СФР Југославија е да се спречи падот на квалитетот во локалните шампионати.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=5&tabid=1&EditionID=770&ArticleID=50378

ФУДБАЛТЕНИС
Желби за македонско финале
Тениските репрезентативци Лазар Магдинчев и Предраг Русевски пред стартот на главниот турнир Мерцедес бенц опен - Скопје 2006 се надеваат дека в недела во финалето (12 ч.) ќе играат во македонско финале. Магдинчев е прв фаворит, а Русевски е четврти носител на турнирот.

- Се наоѓам во добра форма. Рано е да се зборува за финалето и треба работите да се завршат чекор по чекор. Најголеми противници за титулата ќе бидат бугарските тенисери Кушев и Трајков - изјави Магдинчев.

Победникот на Мерцедес бенц во Скопје ќе ги подобри бодовниот скор на АТП-листата за 12 поени и финансиското салдо за 1.380 американски долари, а поразениот финалист ќе биде награден со 8 бода. - Сите настапи во досегашниот тек на сезоната беа подредени за темпирање на формата за овој турнир. Првиот меч секогаш е најтежок, но се надевам дека се ќе мине во најдобар ред.

Посакувам македонско финале, иако немам добро искуство против бугарските тенисери - вели Русевски.

unnamed1
June 16th, 2006, 12:35
Nashite kosarkari dominirat vo svojte ligi,,, Po Stefanov i Gecevski sega i Stack e odbran za najdobar igrac u ligata.. Da te odberat za najdobar igrac vo Turcija ili Grcija ne e mala rabota bogami,,, Ali Stefanov e car i Stack ima iskustvo od NBA pa mozebi ne e tolku golemo iznenaduvanje deka im odi dobro...

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=12C3CC899A755147873C4C61238653A0

Стак најдобар центар во Грција

Солунски Арис, чиј член е македонскиот репрезентативец Рајан Стак, со победата на гостувањето кај Маруси од 63-59, го освои третото место во грчкото првенство, кое носи пласман во Евролигата. Американецот со македонски пасош е прогласен и за најдобар центар во грчката лига за оваа сезона. Стак е избран и во идеалната петорка на грчкото првенство, заедно со Дамир Мулаомеровиќ, Димитрис Дијамантидис, Лукас Маврокефалидис и Мајк Батист. Нашиот репрезентативен центар е вметнат и во најдобрите пет играчи што доаѓаат од земји од Босмановата Б-зона, и во првата дефанзивна петорка.

„Богот на војната“ по пауза од 15-тина години се враќа во најсилното клупско натпреварување во Европа. Огромна заслуга за тоа има Стак, кој во завчерашната мајсторка даде 11 поени (и три скока за 24 минути), од кои и една тројка од 8 и пол метри во последната секунда од нападот, при резултат 60-59.


http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=4278FF9035D2CF4B8B6496B65E18431E

РАКОМЕТ - ВО ИЗБОР НА НОВИНАРИТЕ

Пола ол-стар тим од Металург

JumboMkd
July 4th, 2006, 14:22
КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП 2007 ВО КОШАРКА

Давитков со проверени имиња

НА СПИСОКОТ СЕ 24 КОШАРКАРИ ОД КОИ 15-МИНА НА 24 ЈУЛИ ЌЕ ГИ ЗАПОЧНАТ ПОДГОТОВКИТЕ ВО СКОПЈЕ . - АМЕРИКАНЕЦОТ ВИЛКИНСОН НОВ НАТУРАЛИЗИРАН МАКЕДОНЕЦ

Конечно, по тридневно одложување, селекторот на најдобрата машка, кошаркарска, репрезентација на Македонија, Јорданчо Давитков се појави пред новинарите, со список од 24 играчи кои ќе конкурираат за најдобриот состав, во пресрет на квалификациите за ЕП 2007 во Шпанија - група "Б". На него се наоѓаат: Врбица Стефанов, Ристе Стефанов, Гечевски, Куртовиќ, Антиќ, Чековски, Илиевски, Димитровски, Тасовски, Самарџиски, Јовановски, Ѓуров, Стак, Соколов, Самарџиев, Боцевски, Блажевски, Симиќ, Стојановски, Костоски, Гоцевски, Ѓуроски, Аврамовски и новиот натурализиран Македонец, високиот 25-годишен Мајк Вилкинсон (204 см), кој доаѓа од Америка, а моментно настапува за прволигашот од Грција, Арис од Солун. Подготовките на најдобрата селекција место на 19, како што беше првобитно најавено почнуваат на 24 јули во Скопје, во салата во Градскиот парк, на барање на нашите интернационалци кои од селекторот Давитков побараа продолжен одмор, поради напорната сезона во клубовите во кои играа. Програмата за работа, до средбите во квалификациската група "Б" со Португалија, Израел и БиХ , во периодот од 31 август до 16 септември, предвидува куси подготовки во Скопје (24-29 јули), висински на Копаоник, Србија (29 јули - 5 август) и серија контролки со СЦГ (Белград, 5 август), Бугарија (Софија, 7 и 8 август), Панама (Скопје, 12 и 13 август), Бугарија (Скопје, 15 август), турнир во Унгарија (18-20 август) и Полска (Скопје, 12 и 13 август). Од поширокиот список само 15 кошаркари ќе бидат на првиот собир, некој оправдано ќе доцни (Стак), а други ќе бидат на листа на чекање. Сите кошаркари кои се на списокот се запознати со програмата и досега ниту еден нема откажано. Засега Боцевски е спорен поради клупските обврски, иако ќе тренира со репрезентативците. - Солидните подготовки и бројните контролки треба да не донесат до посакуваната форма. Имаме тешки противници, но убеден сум дека ќе можеме да обезбедиме учество на ЕП во Шпанија, вели Јорданчо Давитков кој патем напомна дека дополнително ќе ги одреди сработниците во работата.
vecer.com.mk

JumboMkd
July 4th, 2006, 14:23
РАКОМЕТ - МАКЕДОНИЈА ЌЕ ИЗВИСИ КАКО ДОМАЌИН НА ЕП 2008 ЗА ЖЕНИ
Нема сала - нема Европа
Трифун Костовски подготвен да ја откаже организацијата доколку до крајот на август не се добијат гаранции од државата дека ќе бидат обезбедени потребните 12 милиони евра за изградба на новата сала во Скопје

Претседателот на Ракометната федерација на Македонија Трифун Костовски е подготвен да ја откаже организацијата на Европското првенство 2008 за жени. Ќе се почека следната седница на Управниот одбор, која би требало да се одржи кон крајот на август, пред да се донесе конечната одлука. Единственото нешто што би можело да го задоволи и премисли Костовски е државата во меѓувреме да даде конкретни гаранции во вид на целосна финансиска конструкција за изградба на новата сала во Скопје крај хотелот "Александар палас". Премиерот Владо Бучковски вчера му најавил на генералниот секретар на РФМ Марјан Начевски дека е прашање на часови кога ќе бидат префрлени првите два милиона евра за потребите на салата, но останува да се најдат уште десет милиони.
- Ќе биде голем срам за РФМ и за Македонија доколку ја откажеме организацијата, што би било преседан, но подостоинствено и почесно е сами да признаеме дека не можеме да го организираме првенството отколку да се доведеме во ситуација Европската ракометна федерација (ЕХФ) да ни го одземе. Имаме ветувања и од власта и од опозицијата дека ќе го поддржат овој проект, но салата ќе биде завршена во почетокот на 2008 година само доколку веднаш се продолжи со работите кои се стопирани веќе четири месеци. Со ова темпо на изградба нема да биде готова до 2016. Средствата ни требаат веднаш за да не ни пропадне и оваа градежна сезона -, вели Костовски.
Градоначалникот на Скопје го обвини својот претходник на оваа функција дека салата вредна 17 милиони евра е промашена инвестиција.
- Ние сме заложници на еден наследен проект што сум обврзан да го довршам. Сега да почнеме да градиме нова сала, ќе биде готова за девет месеци, а со тие пари ќе изградевме три сали -, смета Костовски.
Делегацијата на РФМ ќе го посети седиштето на ЕХФ во Виена на 27 јули и ќе ја предаде документацијата за салите и за сместувачките капацитети во Скопје и Охрид, градови-домаќини на ЕП. ЕХФ, всушност, требало да дојде во Македонија во овој термин, но РФМ се извадила со изборите. Затоа беше договорено челниците на ЕХФ да дојдат во посета во почетокот на октомври кога веќе ќе се знае ставот на РФМ околу ова ЕП

vest.com.mk

unnamed1
July 21st, 2006, 15:09
Our Tennis heros who beat Grecce will play this weekend as well,, this time against Norway ! lets hope we beat Norway away and bring Finland to Macedonia in the Final game in Div 2, winners will make Div1! will be hard against Finland, they have Jarko with Ranking 13 in the world...

But since we playd in davis Cup div 4 only 3 years ago we make progress and have chance to make div1 in 3 years time...

http://www.daviscup.com/

http://www.daviscup.com/results/tieresult.asp?tie=100007780

http://www.daviscup.com/ties/tie.asp?tie=100007780

http://www.tennis.no/t2.asp?p=31060

unnamed1
July 21st, 2006, 15:19
Macedonia Q for the Handball euro and it will be held in Sweden :lick: will not miss a game i hope...

Will be playd in December so we can leave the topic until then and bring it up when time comes...

Makedonski Lav Me and TMRO will for sure be on place and cheer for Macedonia.....


Oficiell web

http://www.euro06.com/eng_index.htm

nice web with good information, best of all we are Macedonia :)

GROUP A GROUP B GROUP C GROUP D
SKÖVDE GÖTEBORG STOCKHOLM MALMÖ
Hungary Norway Russia Denmark
Serbia/Montenegro Germany Ukraina Spain
Austria Slovenia Croatia France
Macedonia Poland Sweden Netherlands


we will play in Skövde ! small stadium about 3000! if we make 2 round bigger party will wait us,, Göteborg and Stockholm,,, 12000 and 10000 stadiums...

unnamed1
July 21st, 2006, 15:25
This topic can also be used more later,, the qualifying against Bosna , Israel and Portugal will start in a mothe,,, macedonia sport public like me are very positive and we all think we can make it.... I also think we can do some demage in Spain.... we will play 10 test game before Portugal game,,,, first will be in Belgrade against Serbia.....

This is very importent for mako sport as well, will give us joy....


I know Macedonia sport forums for Handball but we should have one for basketball as well,,, i dont know any !!!???

unnamed1
July 21st, 2006, 17:06
abe ovije Borgetti i Rusevski dosadni pickamu materna,, dva sati go cekam resultatot,,, pa ajde 4 sati igrat,, da go vidam resultatot i begam,,, ako ne e dojden do 18.00 begam i taka.....

Pa lujge ovde go koristat netot za igri!!!! 14 kompjuteri, 12 zafateni od deca sto igrat vojni igri LOL

JumboMkd
July 21st, 2006, 17:44
Veli Mumin lost in the semi finals of the European Championship but that's very good because with the placement in the semi-finals he ensured the bronze medal. That's the first medal for our country on European Boxing Championship since Macedonia is independent

Harry Potter
July 21st, 2006, 20:42
Pa lujge ovde go koristat netot za igri!!!! 14 kompjuteri, 12 zafateni od deca sto igrat vojni igri LOLaiiii ostaj to, ako ti pritreba nesto net treba da cekas da izigraat Counter Strike, NFS, Quake, i uste so ti ja znam :howler:

MacoBoy
July 22nd, 2006, 13:59
Македонија поведе со 1:0 против Норвешка


Македонската Дејвис куп репрезентација поведе со 1:0 над Норвешка во четврт-финалниот дуел од Втората евроафриканска зона, што се игра во Осло.
Предраг Русевски прв ја презеде одговорноста совладувајќи го најдоброрангираниот норвешки тенисер Стијан Борети (377.). Нашиот втор играч водел со 6:2, 6:0, 1:0, кога норвешкиот репрезентативец бил принуден да го предаде мечот поради повреда.
Веднаш по првата средба од овој, за нас историски дуел, вчера требаше да игра и нашиот најдобар тенисер Лазар Магдинчев против вториот играч во Дејвис куп тимот на Норвешка, Јан-Фроде Андерсен.
За денеска од 13 часот е закажан дуелот во двојки. Нашата двојка Магдинчев/Русевски ќе им се спротивстави на Карл Сундберг и Ерлинг Твејт. Последните, веројатно, и решавачки натпревари од овој дуел се играат утре (12 ч.). Според првичниот план, Магдинчев требаше да игра со Борети, но со оглед на повредата, најверојатно, тој ќе биде заменет. Доколку домаќиите не се решат за уште некоја измена, во вториот меч Русевски ќе игра со Јан-Фроде Андерсен.
Македонија со победата над Грција во претходното коло за првпат во историјата обезбеди опстанок во Втората евроафриканска зона. Ако ја минеме Норвешка, потоа играме со подобриот од мечот помеѓу Финска и Алжир. Победа, пак, во тој полуфинален дуел не носи едно ниво погоре, во Првата евроафриканска зона.

Ambis
July 22nd, 2006, 22:15
http://www.vreme.com.mk/images/Image/sala_tif(1).jpg

The first picture i've been able to find from the new Skopje Arena thats being built for the womens euro handball 08 and it looks like its on track to be finished on time. Hey Naum do you know anymore info on this situation?

MacoBoy
July 23rd, 2006, 16:36
Lazar lost in a 5 set game! Close game..

Jan-Frode ANDERSEN (NOR) 4 7 6 3 6
Lazar MAGDINCEV (MKD) 6 5 3 6 2

Then we won the doubles and are leading 2-1

Jan-Frode ANDERSEN / Erling TVEIT (NOR) 4 6 3
Lazar MAGDINCEV / Predrag RUSEVSKI (MKD) 6 7 6

Erling TVEIT (NOR)
Lazar MAGDINCEV (MKD)

Lazar has to win this match and we are through. :happy: Gee Lazar has a hectic schedule has played 3 games in the past 2 days including a 5 set match!

MacoBoy
July 23rd, 2006, 18:29
Erling TVEIT (NOR) 4 7 2 7 2
Lazar MAGDINCEV (MKD) 6 5 6 6 6

This time he won the 5 setter. We are through. :thumbsup:

TMRO
July 24th, 2006, 00:12
Naum kolku e daleku Skövde od Malme?

unnamed1
July 24th, 2006, 13:12
Naum kolku e daleku Skövde od Malme?


Od Geteborg do Skovde ima negde 150 KM, pa racunaj kolku ima od Malmo do Geteborg + 150 KM... Steta sto ne se igra vo Geteborg ili Malmo bidejki ima povejke makedonci vo ovie gradovi!! zar tolku budala e svedskata federacija,, ke izgubat tie pari..... Danska normalno ja stavija da igra Vo malmo zasto mu e blisku....

unnamed1
July 24th, 2006, 13:21
http://www.vreme.com.mk/images/Image/sala_tif(1).jpg

The first picture i've been able to find from the new Skopje Arena thats being built for the womens euro handball 08 and it looks like its on track to be finished on time. Hey Naum do you know anymore info on this situation?

The stadiums officiell name would be Olympia,,,, should be ready for the Handball EC that Macedonia will host 2008....

Ali sega dojdo povtorno problemi !!!! Trifun potpisa dogovor so Buckovski ali sdsm vejke ne e na vlast !!!! I sega treba Trifun da se razberi so novata vlada i ako kazat tie nema pari od nas nema ni evropsko prvenstvo ali siguren sum deka Gruevski ke ja zema odgovornosta bidejki ova e vazno za sportska makedonija.....


Oure youthe Basketball NT made the A level euro champinship ! bravo !!!! soon our seniors will start ther preperations and nothing but a place at the Euro Basket 2007 in Spain will be a huge set back and bad for the sport in Macedonia.... Cuz we are good and basketball EC are the biggest sport event in europ after soccer EC...

So neterpenija cekam za ovie stredbi !!!

unnamed1
July 24th, 2006, 13:29
Great Macedonia knock out Norway as well at the Devis cup !!!!! beat Greece and Norway away is very good.......

this is great cuz this is our first year in DIV2! we playd Div3 last year and won it and this year we made the final at Div2 and will play Finland for a place in Div1 and then we will play against bigg gund like this

http://www.daviscup.com/results/ea1.asp

Hre is our level
http://www.daviscup.com/results/ea2.asp

So if we beat Finland at home we will make div1 but it will be very hard.... Finland have the Neiminen brothers, cheek this
http://www.daviscup.com/results/tieresult.asp?tie=100007781

Here is more info about Jarkko
http://www.atptennis.com/3/en/players/playerprofiles/?playersearch=Nieminen%2C+Jarkko

He will be the Best player ever who have play at the JUG Tennis cley in Skopje and is good for the Macedonian public and kids to see a star as him,, i hope MTV will show the event live as well.... Neminen wos ranked at nummber 13 at the ATP Ranking last week

http://www.daviscup.com/ties/tie.asp?tie=100007784

Macedonia, Skopje
22 September - 24 September 2006

Macedonia-Finland

Ambis
July 25th, 2006, 15:39
Ali sega dojdo povtorno problemi !!!! Trifun potpisa dogovor so Buckovski ali sdsm vejke ne e na vlast !!!! I sega treba Trifun da se razberi so novata vlada i ako kazat tie nema pari od nas nema ni evropsko prvenstvo ali siguren sum deka Gruevski ke ja zema odgovornosta bidejki ova e vazno za sportska makedonija.....

Good news :smileani:
Груевски вети поддршка за салата
http://vest.com.mk/default.asp?id=120782&idg=6&idb=1827&rubrika=Sport

Harry Potter
July 26th, 2006, 14:53
Good news :smileani:
Груевски вети поддршка за салата
http://vest.com.mk/default.asp?id=120782&idg=6&idb=1827&rubrika=Sport


SUPER! Bravo Grujo, samo uste da si ostane na vetenoto ;)

FastMako
July 27th, 2006, 13:57
Ova morame maksimalno da go izkoristime. Ne e mala rabota, i ako e rakomet, evropsko i za zeni.

Ambis
July 29th, 2006, 03:32
УСПЕШНО ГОСТУВАЊЕ НА ДЕЛЕГАЦИЈАТА НА РФМ ВО СЕДИШТЕТО НА ЕХФ
Салата мора да е готова до јули 2008
http://vest.com.mk/default.asp?id=120976&idg=6&idb=1830&rubrika=Sport

The arena must be finished by July 2008 and i think its a done deal now. :thumbsup:http://vest.com.mk/images/%7B693D3449-CBD5-4A4A-9267-312665716F52%7D_mumin-2.jpg :D
Мумин во гард со претседателот
http://vest.com.mk/default.asp?id=120995&idg=6&idb=1830&rubrika=Makedonija

unnamed1
August 2nd, 2006, 12:41
http://www.euroleague.net/fotos/noticias/jornada1/gra_436_42.jpg

Ova stoka o poraneshniot igrac na Bracelona za mene povejke ne e Makedonec,,, ma neka si ebi materina i nejkum za nego povejke da cuem mame mu ebam predevnicko :frustrat: stram da mu e da se zastrami :moan:

I ne znam sto e pricinnata zasto Predrag Samardzitski odluci da igra za U-20 ekipata na makedonija i ne za Seniorite ?

Ambis
August 2nd, 2006, 15:49
I ne znam sto e pricinnata zasto Predrag Samardzitski odluci da igra za U-20 ekipata na makedonija i ne za Seniorite ?
Neznam brat ovaj coek namesto da odi nagore toj nadolu.... trebase vo NBA draft da bide pred nekolku godini ama nisto posle i od Partizan ispadna pa sega go nema ni vo seniorskata ekipa. Stvarno neznam so se sluce???

Harry Potter
August 3rd, 2006, 00:00
go nema vo seniorskata ekipa zaso odbi da igra. mislam deka pricinata e zaso baral transfer

unnamed1
August 3rd, 2006, 09:17
Mojata stroga kritika ne beshe vrs Predrag,,, toj sepak igrashe za makedonija u-20 i beshe najdobar na B evropsko prvenstvo i ne odnese vo A evropsko prvenstvo za mladi...

Igracot na slikata e Vlatko Ilievski !!! toj eden od najdobrite makedonci ( ili biveshe makedonec) lani odbi da igra ali cela godina kazuvashe deka sega ke igra i pak nema a igra,,,,

Toj , Stack i stefanov i Gecevski trebashe da bidat gigantite vo timot ali sega padna nekoj opsi u voda i Vlatko posle ova sto go naprave neka se brishi za stalno od makedonskiot nacionalen tim,,,, mnogu sum razocaran od nego i stvarno nejkum povejke da cueam za nego i se nadevam deka povejke makedonski mediumi nema da davat raport za negovite nastapi vo evropa. Zbogum Ilievski...

MTV ke ja dava test sredbata so Serbia vo sabota,, prva kontrolna stredba pred kvalifikcite i utakmicata ke bide na MTV1.... Stack noviot igrac na Olympiakos nema da nastapi,, toj ke se prikluci za utakmicite so Bulgarija i Panama...

Ambis
August 3rd, 2006, 21:40
http://www.vreme.com.mk/images/Image/spiro%20mavrovski1.JPG

Спиро Мавровски поднесе оставка
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=5&tabid=1&EditionID=818&ArticleID=54260

Мавровски поднесе оставка
http://www.sport.com.mk/?ItemID=7EB59F85395FB645947ADBC1595BE39EYEEEEEEEESSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS!!!!!!!!!!!!!! :happy: :happy: :happy: thank god this korumpiran mafijas is gone from Pelister!! na na na na na na hey hey hey good bye and go to hell Spiro :finger:

unnamed1
August 5th, 2006, 11:30
МАКЕДОНИЈА ДЕНЕСКА ЌЕ СЕ ПРОВЕРУВА ПРОТИВ СЦГ

Првиот тест против првиот на светот

Можеби е добро, а можеби и лошо што првата контрола ќе ја имаме токму против најсилниот ривал во подготвителниот период, вели селекторот

Репрезентацијата на Србија и Црна Гора е првата репрезентација против која Македонија ќе ја има првата проверка на моментните можности, во екот на подготовките за настап на Европското првенство кое во 2007 година ќе се одржи во Шпанија. Мечот е вечерва, во салата „Пионир“ во Белград (21 ч., пренос на МТВ 1). Селекторот Јорданчо Давитков, кога го обелодени планот на подготовки, рече дека можеби е добро, а можеби и лошо што првата контрола нашите ќе ја имаат токму против најсилниот ривал со кој ќе се сретнеме во подготвителниот период. Да се игра против светскиот шампион е голема чест, но постои и мал страв дека екипата не е доволно подготвена за толку тежок меч против екипа што веќе е во завршна фаза од подготовките и наскоро заминува на Светско првенство во Јапонија.

Актуелниот тим на СЦГ е полн со млади ѕвезди, од кои поголемиот дел настапуваат во домашното првенство, но предводници им се бекот Игор Ракочевиќ и центарот Дарко Миличиќ, кој беше втор пик на драфтот во НБА во 2003 година. Селекторот Драган Шакота има проблеми со повредените играчи, а за нашиот северен сосед ова е последна проверка, единствена во Белград пред настапот на СП.

Досега овие две репрезентации играле еднаш, и тоа на Евробаскетот во Франција во 1999 година. Победи селекцијата која тогаш настапуваше под името Југославија со 83-68. Од играчите што настапија на тој меч, кај нас сега се Врбица Стефанов, Ѓорѓи Чековски, Мирза Куртовиќ и Тодор Гечевски. Во српскиот тим нема ниту еден играч од оние што ја совладаа Македонија пред седум години.

Втората фаза од подготовките на македонската машка кошаркарска репрезентација ја одржа на планината Копаоник, откако првата недела на почетокот нашите најдобри кошаркари тренираа во Скопје.

- СЦГ е во предност, бидејќи се наоѓа во топ-форма. Ова е нивен осми подготвителен меч, зашто од одамна се подготвуваат за Светското првенство. За разлика од нив, нас почетокот на квалификациите ни е на 31 август, се' уште не сме ни до средина на подготовките и не сме играле ниту еден натпревар. Одиме да се прикажеме во најдобро можно издание, ќе се обидеме да оставиме добар впечаток. Нема да ризикувам со остварување на некој добар резултат, ако тоа значи ризик да загубиме некој играч поради повреда. Нема да префорсирам никого, ќе ја распоредам минутажата. Ова е само еден степен од скалилото по кое треба да се качуваме со секој нареден контролен меч - вели селекторот на македонскиот национален тим.

Во Белград, Давитков ќе може да смета на Врбица и Ристе Стефанови, Тодор Гечевски, Мирза Куртовиќ, Перо Антиќ, Ѓорѓи Чековски, Александар Димитровски, Диме Тасовски, Марјан Ѓуров, Дарко Соколов, Тони Симиќ, Огнен Стојановски и Младен Ѓуроски.

Македонската репрезентација по денешното гостување во главниот град на СЦГ, заминува во Софија, каде што в понеделник и вторник силите ќе си ги одмери со Бугарија, тим кој исто како и нашите се подготвува за настап на квалификациите за ЕП 2007.


we will be with out key players Stack, Samardzitski and the Peder pederosan Ilievski for this game against Serbia today.... Stack is beck for the Bulgar test game...


http://www.fibaeurope.com/cid_f43ulKJBGLcVnbH-aqLVu2.gameID_4949-B-2-1.compID_qMRZdYCZI6EoANOrUf9le2.season_2007.roundI D_4949.teamID_.html

Portugal - Macedonia (Macedonia have 4 wins)

0 Overall W/L record 4
257 Overall score 305
-4 Biggest win 23
4L Latest winning streak 4W

Date Competition Round Score
29.11.2000 European Championship for Men Semi-Final Round 67 - 71
01.12.1999 European Championship for Men Semi-Final Round 63 - 72
02.12.1998 European Championship for Men Semi-Final Round 63 - 75
03.12.1997 European Championship for Men Semi-Final Round 64 - 87


Game will be playd on 31 August 2006

http://www.fibaeurope.com/cid_f43ulKJBGLcVnbH-aqLVu2.compID_qMRZdYCZI6EoANOrUf9le2.htmlKometal gott a good drow for the women handball CL,,, Metalurg men gott a good drow in the Q but will have a hard group if they make the groups....

BTW the best male handball player in the world Kire Lazarov are happy with Rabotnicki win,,, he play in the hungar team Fotex and can tease them now -)))

unnamed1
August 5th, 2006, 11:53
ПЛИВАЊЕ - ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО ВО БУДИМПЕШТА

Стојановска на опашката
Германската женска штафета на 4 по 200 метри слободно постави нов светски рекорд


Нашата единствена претставничка на Европското првенство во пливање во Будимпешта, Весна Стојановска, во својот прв настап не успеа да обезбеди пласман во Б-финалето откако во дисциплината 200 метри слободно се пласира на 42. место, во конкуренција на 50 пријавени натпреварувачки, од кои настапија 44. Времето и' беше послабо за 8,62 секунди од победничката од Франција, Лор Маноду, а со сребрениот и бронзениот медал се закитија Сара Исакович од Словенија и Мелани Маршал од Велика Британија.

Стојановска делницата ја исплива за 2:08,32 минути, што е далеку од нејзиното најдобро време од 1:48,32 минути. На Олимпијадата во Атина 2004, таа во оваа дисциплина го освои 34. место со време од 2:04,64 минути.

Шансата за поправен ќе ја бара денес во дисциплината 200 метри пеперутка или утре, во категоријата 400 метри слободно.

Во четвртокот, германските пливачки во слободен стил во штафетната трка 4 по 200 метри поставија нов светски рекорд со резултат 7:50,82 минути, што е за 2,60 секунди подобар од претходното најдобро достигнување на американската штафета, старо две години. Времето на Петра Далман, Даниела Самулски, Брит Штефен и Аника Либс беше убедливо подобро од квартетот на САД, што го постави стариот рекорд на ЛОИ во Атина 2004. Германија на натпреварот беше безмалку за шест секунди подобра од Полска, а на третото место се пласира Франција.

Новата француска херојка Лор Маноду додаде уште два златни медали на својата претходна победа и поставување европски рекорд во 800 м слободно откако тинејџерката беше најдобра во дисциплините 200 метри мешано и 100 метри грбно.

Кај мажите, во дисциплината 200 метри градно, при вториот старт беше дисквалификуван Италијанецот Лорис Фаци, а тоа го искористи Полјакот Славомир Кузко. На подиумот се качија уште Паоло Босини (Италија) и Кристофер Гилхрист (Британија). Полска освои уште едно златно одличје откако светскиот шампион Павел Коржењовски исплива најдобро, пред Лонис Дримонакос од Грција и Николај Скворцов од Русија.

На 50 метри грбно, прв беше Германецот Хелге Меув, а зад него се пласираа Аристеидис Григоријадис од Грција и Мет Клеј од Британија.

TMRO
August 6th, 2006, 04:24
ЦРВЕНО-ЖОЛТИТЕ" СЕ ЗБОГУВАА СО КОПАОНИК И ДЕНЕСКА СЕ СЕЛАТ ВО БЕЛГРАД

"Сините", мотив повеќе за сите!

По шест дена работа на планинската убавица, во услови кои може да ги посака која било репрезентација, нашата сениорска репрезентација се "спушта" во главниот град на Србија, каде в сабота ја чека првата "контрола".

Брзо поминаа оние шест предвидени дена за работа на Копаоник. Малку или не за да се поправи "крвната слика" и да се се наполнат барем делумно батериите за она што н$ чека во септември, ќе покаже наредниот период.

"Бегањето" од оној нормален тек на подготовките од минатото би требало да испадне пред с$ корисно. А како сето тоа ќе функционира, ќе каже и првата и тоа каква проверка.

Уште денеска нашата сениорска репрезентација се "разделува" со убавините на Копаоник и ги пакува коферите за Белград. Таму н$ чека првата "контрола" на сработеното од оној почеток на подготовките, 25 јули, досега.

Нашите момци ги чека веројатно најсилната проверка во овој подготвителен период, средбата со актуелниот светски шампион, селекцијата на Србија и Црна Гора.

Иако речиси никој во нашиот табор не најавува некоја спектакуларна игра, факт е дека "сините" се мотив повеќе за сите оние 13 кошаркари кои го поминаа овој дел од подготовките.

"Полека ја бараме онаа потребна форма за септемврискиот циклус, кога за многу кратко време треба да одиграме дури шест силни натпревари. Досега се оди според очекуваното. Има мали, ситни повреди, но тоа е нормално за овој дел од подготовките"- вели Ристе Стефанов.

Одличната сезона во бугарскиот Лукоил Академик треба да го промовира одличниот шутер во едно од напаѓачките оружја на Давитков во квалификациите.

"Можеби овој нтпоревар со СЦГ доаѓа во еден незгоден термин бидејќи од планина треба да одиме директно на натпревар со една силна селекција. Но, важно е за сите што играме против една велесила да видиме колку можеме во моментов. Сигурно е дека 'тоа нема да биде тоа'. Но, пак ќе кажам дека пред нас е еден предизвик, може да биде корисно за сите. Лично, важно е да ме заобиколат повредите. Другото ќе си дојде само по себе. Колку и како работиш, така ќе ти се врати низ натпреварите. Имаме доста контроли пред нас и доволно време да се воиграме како што сакаме. Кога ќе дојде и Стак и ќе бидеме комплетни, ќе биде уште подобро. Убеден сум дека сме на добар пат да го најдеме она по што тргнавме од 25 јули"- додава Стефанов на последниот ден од престојот во Копаоник.

Б. Радуловиќ

JumboMkd
August 6th, 2006, 11:26
СЦГ - Македонија 94:79 (32:25, 16:10, 26:15, 20:29)

Ambis
August 6th, 2006, 19:10
СЦГ - Македонија 94:79 (32:25, 16:10, 26:15, 20:29)
Not bad at least we lost by less then 20 points. :D

TMRO
August 7th, 2006, 01:08
Pa dobro sepak ova za nas bese samo prva utakmica a srbite imaat veke odigrano nekolku. Ne e opasno da se zagubi od Srbija vo gosti. Ova ne e nekoja katastrofa. Davitkov izjavi pred utakmicata deka ke igraat site igraci i deka rezultatot ne mu e vazen. Barem vo poslednata cetvrtina gi rasturivme. Jas sum optimist, a vie?

TMRO
August 7th, 2006, 22:48
ПОРАЗ НА НАШАТА СЕНИОРСКА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА ОД СРБИЈА и ЦРНА ГОРА, НА ПРВИОТ "КОНТРОЛЕН" НАТПРЕВАР

Тешки нозе и "сина мотивација"

СЦГ - МАКЕДОНИЈА 94:79

(32:25; 16-10; 26-15; 20-29)

Сала " Пионир"-Белград. Гледачи: 3.000. Судии: Јовчиќ, Јовановиќ и Милојковиќ. Делегат: Јелиќ сите од СЦГ.

Играч п 3п 2п 1п ск. Ас. Играч п 3п 2п 1п ск. Ас.

Поповиќ 10 0/0 2/2 6/6 1 1 В. Стефанов 11 1/3 3/3 2/2 2 5

Јоровиќ 6 2/3 0/1 0/0 5 1 Стојановски 0 0/0 0/0 0/2 0 0

Раичевиќ 8 0/1 3/5 2/2 1 2 Р. Стефанов 0 0/1 0/1 0/0 0 0

Ракочевиќ 21 3/4 3/7 6/8 1 3 Куртовиќ 0 0/2 0/0 0/0 0 0

Илиќ 4 0/0 1/1 2/2 2 0 Симиќ 5 1/3 1/3 0/0 0 0

Трипковиќ 2 0/4 1/2 0/0 2 1 Чековски 16 4/5 2/2 0/0 3 1

Миличиќ 23 0/3 7/9 9/12 10 1 Тасовски 12 2/2 3/6 0/1 4 1

Николиќ 6 0/1 2/5 2/2 2 2 Гечевски 18 1/2 4/7 7/8 5 5

Мариновиќ 8 2/3 0/0 2/2 2 3 Антиќ 11 2/4 1/1 3/4 4 1

Ерцег 4 0/1 1/1 2/2 2 1 Соколов 0 0/0 0/0 0/0 0 0

Тепиќ 0 0/0 0/0 0/0 0 0 Ѓуров 0 0 0/0 0/0 0/0 0 0

Перовиќ 2 0/0 1/3 0/0 2 0 Димитровски 6 0/1 3/4 0/0 0 0

Ѓуроски 0 0/0 0/0 0/0 0 0

Вкупно: 94 7/20 21/36 31/36 30 15 Вкупно: 79 11/23 17/27 12/17 18 13Селекцијата на Србија (и Црна Гора) без некои особено големи проблеми ја совлада нашата сенироска репрезентација (94:79). Во последниот за "сините" и првиот контролен натпревар за избраниците на Јорданчо Давитков во подготвителниот период домашната репрезентација доминираше во поголемиот дел од натпреварот.

По нашиот одличен почеток и водството од 12:4, се чини дека работите си дојдоа на своето место по само пет минути од играта. Со поените на Бојна Поповиќ од линијата за слободни фрлања, селекцијата на Србија и Црна Гора за првпат поведе со 15:14 на истекот на петата минута. Од тој момент па с$ до крајот на средбатам, која имаше и хуманитарен карактер, домашната селекција не ја испушти предноста.

Се изгледаше поинаку кога се разиграа првите ѕвезди на новиот состав на СЦГ, Дарко Миличиќ и Игор Ракочевиќ. Од нивните одлични потези, водството на "сините" од момент во момент растеше. На полувремето домаќинот имаше вишок од 13 поени (48:35). Предност која во средината на третиот период беше удвоена. СЦГ водеше и со 78:52. Тоа комотно водство како да ги задоволи кошаркарите на СЦГ, дојде до мало опуштање, кое нашите момци го искористија. Со неколку прецизни шутеви, пред с$ за три поени, и тоа на расположениот во тие моменти Ѓорѓи Чековски, успеавме да го казниме тоа и на тој начин да се избориме за еден чесен пораз, втор во вториот дуел со селекцијата на СЦГ (порано СР Југославија), по оној пред седум години во Тулуз на ЕП во Франција.

За почеток, овие 40 минути на нашиот национален тим може да се оценат како добри. Пред с$ затоа што до пред само два дена зад себе имаа шестдневни подготовки на Копаоник, каде повеќе се мислеше на физичката отколку на онаа тактичка подготовка. Сигурно е дека и на тој план можеше да биде подобро, ако се знае дека ова е речиси истиот тим од ланските квалификации од Дивизијата Б, без Рајан Стак, кој најави доаѓање за 10 август.

Немаше соодветен ризик во нашата игра, но ниту претерано залагање, пред с$ во фазата на одбраната. Нашите центри беа инфериорни во дуелите со одличниот Миличиќ, кому одлично му помагаше Раичевиќ, на моменти Николиќ, Ерцег и Перовиќ.

Тодор Гечевски не можеше с$ сам. Згора на тоа имаше и проблеми со личните грешки. Антиќ почна амбициозно, но како одминуваше средбата така паѓаше во играта. Од Симиќ не се очекуваше многу. Ѓорѓи Чековски само борбен, но и ефикасен, со поените во последниот период (и тие од далечина) се поправи за не баш сигурната игра во дефанзивата.

"Сините" имаа дури 12 скока повеќе (30:18), што донекаде и беше за очекување, но тоа е премногу голема разлика која и тоа како влијаеше на крајниот резултат.

Врбица Стефанов одигра коректно, во границите н моменталните можности (подоцна се приклучина подготовките). Слабо издание имаше Мирза Куртовиќ, слично помина и настапот на Ристе Стефанов. Сосема коректно својата работа ја заврши Тасовски. Александар Димитровски не играше многу, но и кај него се забележува инертност во играта, доста бавни движења.

Перо Антиќ сакаше многу, не даде којзнае колку.

Останатите влегоа само колку да се запишат дека играле против с$ уште актуелниот светски шампион кој за последен пат игра под името Србија и Црна Гора пред своите гледачи во Белград.
Деби за Стојановски и Ѓуроски

Со оглед на резултатот, беше за очекување, во самиот финиш од натпреварот во " Пионир", селекторот Јорданчо Давитков да им даде шанса на дебитантите Огнен Стојановски и Младен Ѓуроски.

Помладиот Стојановски во оние две и пол минути имаше две шанси ( од линијата за слободни фрлања), нло не се запиша во листата на стрелците.

Уште полошо помина појавувањето на Ѓуроски. Во недостиг на 13. дрес, новиот играч на нишки Ергоном "истрча" четириесетина секунди на паркетот како "џокер", без број и националното обележје на Македонија, што беше голем пропуст на нашиот "економат"(ако воопшто постои такво нешто во КФМ).

Босанците веќе го "избришаа" Стак!?!

Неколку медиуми во БиХ веќе објавија дека Рајан Стак го откажал својот настап за селекцијата на Македонија во претстојниот квалификациски циклус за ЕП 2007 година во Шпанија.

Како "потврда" повеќе на Босанците им послужило и непојавувањето на одличниот американски центар во Белград, на првата проверка на "црвено-жолтите" во подготвителниот период.

Претходно, од КФМ најавија дека русокосиот центар ќе биде во Скопје на 10 август кога и ќе им се приклучи на репрезентативните соиграчи.НАШИ ПРОТИВНИЦИ

Израел загуби од Естонија

Израел, еден од нашите противници во квалификациската група, загуби минимално во дуелот со селекцијата на Естонија (62:64).

Израелците играле без помошта на Американецот Џејми Арнолд, а во текот на средбата се повредил и Ерез Маркович, како и натурализираниот Шарон Сасон, кој добил силен удар во ребрата, но и покрај тоа со 13 поени бил прв стрелец на Израел. Идо Козикаро реализирал 8 поени и 10 скока во овој втор пораз на Израел во подготвителниот период.ЈОРДАНЧО ДАВИТКОВ (СЕЛЕКТОР НА МАКЕДОНИЈА):

Задоволен сум од играта, среќа нема повредени

"И честитам на победата на репрезентацијата на Србија и Црна Гора и и посакувам многу среќа и успех на СП во Јапонија. Заслужено бевме поразени, но ние и претходно рековме дека резултатот ќе ни биде во втор план. Најважно од се е што нема ниеден повреден кошаркар во нашиот тим, бидејќи ова беше пресилен натпревар за нас во оваа фаза од подготовките. Само десет дена се наоѓаме на подготовки, така што, сигурен сум дека кај нас има голем простор за работа и за напредок во следниот период. Задоволен сум од нашата игра, особено во првата и последната четвртина, имајќи предвид дека се уште не се наоѓаме во најдобра форма. Не се одбиваше понуда од светскиот шампион, иако ние сме се уште во онаа прва фаза од подготовките. Имаме добра репрезентација, уште десетина подготвителни натпревари, а денеска го немаше и Рајан Стак, со чие доаѓање очекуваме да бидеме значително засилени на центарската позиција.

Што се однесува до квалификациите, очекуваме да се пласираме на Европското првенство иако во нашата група имаме тешки противници во Израел и Босна и Херцеговина. Ќе одлучуваат нијанси, но ние веруваме во себе и се надеваме на среќен крај", рече нашиот селектор на пресот по натпреварот во белградски " Пионир".

ТОДОР ГЕЧЕВСКИ:

Толку од нас во овој момент

"Почнавме добро, но немавме сила во исто темпо да го одиграме целиот натпревар. Србија и Црна Гора е силна репрезентација, што покажа и на оваа средба иако немаше многу проблеми, бидејќи нам се уште ни се тешки нозете. Можеме да бидеме задоволни затоа што го дадовме максимумот. Видовме дека можеме да се носиме со поквалитетни репрезентации, што е многу битно за нас пред почетокот на квалификациите. Таму, се надевам дека ќе бидеме комплетни, подготвени и ќе го дадеме максимумот", изјави нашиот прв центар на завчерашниот дуел и, според прикажаното,.убедливо наш најдобар поединец.

ДРАГАН ШАКОТА (СЕЛЕКТОР НА СЦГ):

Македонија има добар тим

"Можам слободно да кажам дека заслужено победивме и покажавме дека во секој поглед сме подобра репрезентација од Македонија. Она што ме изнервира вечерва е ноншалантноста кај некои играчи во финишот од натпреварот, кога наместо да го "прегазиме" противникот, му дадовме да се врати во игра. Задоволен сум од втората и третата четвртина, кога гледачите можеа да го видат најдоброто од нас, но не и од првата и последната и токму тие два периода ќе бидат предмет на анализа во следниот период. Што се однесува до селекцијата на Македонија, тие играат многу необична кошарка. Високите кошаркари се извлекуваат надвор на шут и тоа е тешко да се брани, па заради тоа имавме проблеми на стартот од средбата. Инаку, мислам дека се доста квалитетни, особено оние поискусни кошаркари кои ги знам од порано и со Рајан Стак мислам дека ќе бидат фаворити во својата група за пласман на ЕП", смета стратегот на клупата на СЦГ.

Според планираното, Стак в петок во Скопје

На реномираниот кошаркарски сајт њњњ.еуробаскет.цом викендов се појави веста дека Рајан Стак го откажал своето учество на квалификациите за ЕП во Шпанија. Вест која ги изненади и челниците на КФМ. Според сите досегашни контакти, авионскиот билет веќе му е испратен на натурализарниот Македонец, кој според договорот се очекува во Скопје да пристигне овој петок, односно на 11 август. Потребата за ваква непроверена вест на "Евробаскет" донекаде ја објаснува фактот дека таа се појави на делот кој е уредуван од страна на босанските новинари.ДЕНЕСКА (17 ЧАСОТ), ВО СОФИСКА "УНИВЕРЗИЈАДА"

Бугарите, следен тест

Копаоник, Белград и Србија, беа и поминаа. Од денеска нашата баскет-експедиција е во уште една оседна земја, Бугарија.

По првата контролна станица, вечерва Софија и сениорската репрезентација на Бугарија ќе бидат втората за "црвено-жолтите".

По еден ден одмор и пат на релација Белград-Софија, вечерва, во 17 часот (по македонско време), во салата "Универзијада", нашиот национален тим ќе го одигра и првиот од двата најавени натпревари со нашиот источен сосед.

Добра можност за уште подобро издание од она во белградски "Пионир".

"Сигурно е дека она што го покажавме во Белград е далеку од посакуваното. Но, за почеток беше сосема добро, коректно"- вели Ѓорѓи Чековски.

Големиот борец одлично го познава следниот противник. Веќе неколку сезони Чековски војува по терените во Бугарија како "припадник" на шампионот Лукоил Академик.

"Имаат добра селекција, со неколку играчи од странство, како Тодор Стојков, Филип Виденов и други. Игравме со нив и лани во Охрид. Но во моментов, не се оптоваруваме со некој резултат. Важно е добро да се подготвиме, резултатите ќе дојдат кога ќе треба, во квалификациите"- смета крилниот центар на нашиот национален тим во пресрет на двете контроли со Бугарија.

JumboMkd
August 7th, 2006, 23:58
Пак изгубивме. 106:104 по 1 продолженије. Во регуларен дел било 93:93

TMRO
August 8th, 2006, 20:19
i drugata protiv Tatarite ja izgubivme....no dobro, sepak se samo prijatelski

unnamed1
August 9th, 2006, 13:00
The chances are great if you ask me, i think we have a bigg chance to make one of the two places who will Q us for Spain euro, the 3th place will give you one more chance and the 4th team are eliminated and will go to B level of Q groups.....

First games against Serbia in Belgrade wos our first test game and the serbs have playd 8 or 9 games so we where not as fit as they where,, still we playd well and also should be known that our best player Stack did not play in this game....

Game against Bulgaria in Sofia last day ended with a drow after 60 min,,, not so bad since game wos playd in Bulgarija and the bulgars playd at the last EURO in Serbia,,, with Stack in the team we would have beat them even in Bulgarija... Rayan Stack will be join the team on Friday and will play against Panama according to the plans,, Panama is one more good test as they have Q for the WC in Japan...

I did read some rumour that Stack will not play for Macedonia in the Q ( I really hope this is only rumour it would be a disaster if not ) In the week Vlatko Ilievski (one of the importent players) told that he will not play in the Q games !!! i wos in bigg shock since he told to MS several times how he look forward for the Q games and that we have a great team and that we also can make results in Spain,,, but it seems like that wos just made up bull from MS,,, I doubt that they have even been in contact with him,,, i heard some rumour that he have not playd for macedonia during the last two years just so he can play for Slovenija,,,,, distaster.....

THis is pity since we hade something going on and losing players like this is so terrible since everythink did look so good.... We hade at least two good players on every position witch wos importent and something new for us but now we dont have that now,,, Verbica Stefanov can not play for 40 min in every game,, Vlatko playd on the same place as him and are almost as good as him, now we only have Kurtovic who is much much weeker then STARS like Verbica Stefanov and Vlatko Ilievski on that place....

And if Stack dont come everything we did hope on will become nothing,, we really hade something going on,,, Todor Gecevski cant do the jobb by him self and Stack most be there and his the best...

Predrag Samardzitski who wos elected as the best player at the U-20 euro recently told that he cant play for the Seniors cuz he need to faind a new clubb ?????!!!!!!!!!!!,,, Antic cant play for 40 min !!!! Jovanovski is injuryd and Bucevski the former Moscow and Ljublijana player have told that he will not play for the NT more since he think the younger should play....

I really dont know any more why this stuff happen to US ? why we ha have Macedonians like Ilievski in every sport not just basketball traitors !!! it make me feel sick !!!

If Stack dont come ( witch i hope wos only made up rumour by the Bosnian press ) we will maybe Q anyway with a bit of luck but we would not be able to do anything speciell in Spain so whats the point going there ? point wos to do something in Spain since we hade a good team and now all this shit happen Predrag, Ilievski and Stack but i hope to god that Stack will come and its only bullshit from the media... Predrag i hope can develup even more and he will play in Spain for sure since he playd for Macedonia U-20 at least ! , Iliveski is a lost soul and he can go to hell and we can forgett about him !

TMRO
August 12th, 2006, 00:48
ДОСИЕ: СИТЕ ОДБИВАЊА НА ВЛАДО ИЛИЕВСКИ ЗА ДА НАСТАПИ ЗА МАКЕДОНСКАТА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА
Словенечкиот менталитет пред македонскиот идентитет

Игор Крстевски

-Морам да ги решам проблемите со тренерот... Морам да размислувам околу тоа каде ќе ја продолжам кариерата... Тренерот не ме пушта... Клубот ми рече дека е подобро да останам да тренирам со екипата... Не можам да ја оставам сопругата со бебето...

Сето ова е само дел од репертоарот на оправдувања за тоа зошто нема да настапи за кошаркарската репрезентација на Македонија, кои ги слушавме од Владо Илиевски (26 год., 190 см), бекот на италијанскиот прволигаш Лотоматика, во изминативе три години. Неговото последно откажување за настап во жолто-црвениот дрес не изненади никого, но повторно ги разочара оние искрени љубители на кошарката, кои сметаа дека со него во тимот патот кон Европското првенство в година во Шпанија ќе може многу полесно да се изоди.

Проблемот со настапот на Илиевски се совпадна со добивањето на словенечкиот пасош во 2004 година, нешто што дефинитивно има свој удел во неговото неиграње за Македонија.

Неиграњето на Илиевски предизвика длабоки анализи од многу луѓе, кои на овој или на оној начин се инволвирани во кошаркарскиот спорт. Секој од нив на свој субјективен начин ја (не)прифаќаше неговата одлука да игра за Македонија.

Но, еден заклучок, повеќе објаснување за потезите на кошаркарот, беше речиси единствен, а поврзан со фактот што младиот играч стана државјанин и на друга земја.

Кај Илиевски, сметаат луѓето добро упатени во проблематиката, словенечкиот менталитет, здобиен со повеќегодишното живеење во „дежелата“ и долгогодишното забавување со Словенката Ања Вилфан, која сега е негова сопруга, како и со добивањето на државјанството на оваа држава, го потиснал во втор план неговиот вроден македонски идентитет и национално чувство на припадност. Ваквата, би се рекло, асимилација на Илиевски, кој во 2004 година доби и словенечко државјанство, довела до оддалечување од државата во која тој се има родено. Тоа, пак, довело до намалувања на патриотските чувства и исчезнување на желбата да се помогне во најтешките моменти.

Поради сето ова, Илиевски не чувствува никаква посебна гордост да го облече дресот со националните обележја, а со тоа ниту потреба да се јави на повикот на селекторот.
Затоа не изненадува што трета година по ред кошаркарот на Лотоматика не чувствува потреба да се појави на подготовките на националната селекција.

Генезата на проблемот со (не)играњето на Илиевски почнува во 2004 година кога тој одби да игра за репрезентацијата, и тоа во најтешките моменти, при настапот во Б-дивизијата.

Тогаш тој, иако најпрво прифати, без никакво официјално образложение, барем не до луѓето во стручниот штаб и во Кошаркарската федерација на Македонија (КФМ), не се појави на подготовките и не настапи на трите меча во европската Втора лига во која принудно се најдовме со одлука на ФИБА-Европа.

За медиумите изјави дека причина за неиграњето за Македонија е поради тоа што тренерот Светислав Пешиќ му кажал дека ако сака да има поголема минутажа, ќе мора да ги мине подготовките со клубот, а не со националниот тим. А, со оглед на тоа што се наоѓал пред последната година од договорот со Каталонците, во негов интерес бил да нема кавга со тренерот. Со оглед на тоа што му беше прв таков кикс, јавноста беше некако разбирлива за неговиот потег со оглед на тоа што Илиевски ветуваше дека следната година сигурно доаѓа.

Но, и покрај ветувањата, тоа не се случи. Следната, 2005 година, пред Македонија беа клучните мечеви од Б-дивизијата бидејќи желба на сите беше пласман во елитата. Илиевски имаше солидна сезона во Барса и заедно со Врбица Стефанов требаше да биде движечка сила на „жолто-црвените“. Сепак, тој повторно откажа.

Овој пат причина за неговото неиграње, како што тој самиот изјави, беше неизвесноста околу пронаоѓање нов клуб со оглед на тоа што беше јасно дека Барселона нема да го задржи. Со оглед на тоа што беше втор пат по ред, бројот на луѓето што беа изненадени од потегот на Илиевски беше помал. Веќе тогаш на сите им беше јасно дека тој и нема некој големи патриотски чувства бидејќи ја одби репрезентацијата во клучните моменти можеби во историјата на македонската кошарка.

Репрезентативците и без него дојдоа до А-дивизијата, а Илиевски во почетокот од годинава даде една бомбастична изјава за „Време“ дека нема сила што ќе го спречи да игра во 2006 година во квалификациите за ЕП во Шпанија. Но, таква сила, сепак, се најде.

Словенецот, кој некогаш беше македонски репрезентативец, овој пат, по серија слични изговори како во претходните години, за оправдување на крајот го искористи својот неколкумесечен син Лука и желбата да се биди заедно со него и со сопругата Ања. Но, веќе сите во Македонија одамна се помирени со фактот дека Илиевски е загубен за репрезентацијата, па ваквото негово „вадење“ го проследија само со насмевка на лицето.

Единствено, остана прашањето како тој можеше да игра за Лотоматика во периодот кога неговата сопруга требаше да се породи во Љубљана, каде што живееше кај своите родители. Тогаш поради клупските интереси тој можеше (или мораше) да ја остави сама, а сега, кога е во прашање репрезентацијата на Македонија, погледот кон работите драстично му се менува.

Во државниот дрес играат само оние што имаат желба за тоа, кои сакаат да и помогнат на својата држава, да вратат барем дел од тоа што таа вложила во нивниот успех. Сето ова беше или е прифатливо за асови од калибарот на Петар Наумоски, Јорданчо Давитков, В. Стефанов, Душко Боцевски, Дејан Јовановски, Тодор Гечевски, но не и за 26-годишниот Владо Илиевски, кој се уште треба да се докажува во играта со портокаловата топка.

Репрезентацијата на Македонија со Илиевски и без него сигурно е сосема поинаква. Но, никој не може да се натера со сила да игра за националната селекција. Прифаќањето на повикот од селекторот е само прашање на домашно воспитување, но и показател за тоа кој колку ја сака својата татковина.

Кого нема - без него се може и се мора. Илиевски е само една единка, а македонската кошарка е многу поголема и поважна од него, без разлика колку тој бил квалитетен, талентиран или, пак, за кој европски тим настапувал.

„Жолто-црвените“, и покрај отказот на бекот на Лотоматика, ќе атакуваат на пласман на ЕП в година во Шпанија со желба од сите искрени љубители на кошарката да се најдат таму. На Илиевски му останува да размислува што ќе биде ако се случи тоа, бидејќи јавноста ќе биде таа што ќе направи жесток притисок за него да нема место во тимот што евентуално ќе настапи во Мадрид.

Тој три години по ред откажува. Многумина мислат дека во четвртата не треба ниту да биде повикан.

www.vreme.com.mk


Eve go dosieto na nekogasniot Makedonec Vlatko Ilievski. Ovoj covek ne treba poveke nikogas da stapne vo Makedonija

Harry Potter
August 12th, 2006, 12:01
ma ne ni citam, ne zasluzuva da se zamaram so nego

VELEZ1922
August 14th, 2006, 21:15
Bosna ASA signed Macedonian player Darko Sokolov,you guys got any info on him?

Harry Potter
August 14th, 2006, 22:32
Darko Sokolov? I havent heard about him!?

Makedonec
August 14th, 2006, 22:44
Toj e gomno golemo. Lase kako cigan i kur go boli za Makedonija. Jas pamtam 95 ili 96 koga igrase za kadetskata reprezentacija na Makedonija. Parce pravese, najgolem talent bese. So nego vo grupata Makedonija bese prva. Posle toa on se prodade vo Partizan i stana igrac. A sega samo jade gomna, i se vadi. Ama kako sto pisa pisatelot on ne e pogolem od kosarkata kako taka pak ke se borime. Ama on nikogas vise za Makedonija ne treba da bide povikan. Denes bas pisuvase za nego vo eden vesnik (ne sum siguren koj bese, ama samo citam dnevnik vest i vecer znaci vo eden od niv) i sega e vo Strumica i kasuva kako saka da igra za Makedonija ama se vadi so gluposti. Ne go gledale ne mu se javuvale ne go saka trenjerot i drugi gluposti.
SRAMOTA

Makedonec
August 14th, 2006, 22:45
Greska dva pati isto.

TMRO
August 15th, 2006, 01:04
КОШАРКА - ВЛАТКО ИЛИЕВСКИ ТВРДИ
"Не откажувам од татковината"


Еден од најдобрите македонски кошаркари, Влатко Илиевски, деновиве, заедно со својата сопруга Ања, ќерка на познатиот словенечки кошаркар Петер Вилфан, и со малиот четиримесечен син Лука, престојува во родната Струмица. Речиси секој ден може да се забележи како џогира заедно со сопругата по патеките низ Градскиот парк, а токму тука, специјално за "Вест", го направивме и овој разговор. На единственото прашање зошто не се наоѓа на подготовките на нашата репрезентација за претстојните квалификации за Европското првенство, Илиевски како од пушка одговори:
-"Многу сум револтиран на раководството на КФМ, затоа што досега со мене нема направено никаков контакт, за разлика од другите репрезентативци Стефанов, Гечевски, Боцевски, Стак, Чековски и други, кои ги посетија дури во клубовите каде што играат. Исто така, не сум задоволен ниту од односот на селекторот Јорданчо Давитков, кој досега, ама ниту еднаш, нема контактирано со мене. И покрај сите недостатоци и пропусти, јас сум подготвен секогаш, додека играм кошарка, да ги бранам боите на мојата татковина. Наскоро се подготвувам да купам стан во Скопје, се со цел да бидам што поблиску до своите и да бидам секогаш на располагање за потребите на репрезентацијата на Македонија. Не се точни ниту гласините дека ќе играм за репрезентацијата на Словенија. Јас навистина имам словенечки пасош, но не ми е на крај на умот да ги бранам боите на Словенија, иако имам понуда за тоа".
Илиевски се пофали дека деновиве ќе се всели во нов стан во Љубљана, од 160 квадратни метри, вреден 350.000 евра, а ќе го збогати и возниот парк со 80.000 евра вредното ново "БМВ".
Љ.М.

www.vest.com.mk

Eve go maloto intervju so pederot. Se zali deka ne go barale od KFM...kako da ne. Da ne saka toj so privaten avion da go zemat od Italija za da igra za Makedonija.
Sram da mu e. Normalno deka Davitkov nema da go bara koga 100 pati ja zaeba reprezentacijata.

TMRO
August 15th, 2006, 01:13
DA ne znae nekoj kako zavrsi Makedonija - Bugarija? Trebase dens da igraat kosarka vo Skopje, ama neznam rezultat

unnamed1
August 15th, 2006, 09:20
Game wos on Kanal 5 TV

Macedonia - Bulgarija 95-71
(17:19, 24:21, 25:22, 29:9)


Macedonia playd very well,,, totaly new game and as new Macedonia since Stack arrival in the team,, very expected as he is our best player...

Bulgaria is not san marino since they playd in last euro,, and destroy them is good,,,, we did not look fit against Serbia but last day wos impressive....

I belived we will play panama but insted Bulgarija two more times.....

Of curse Ilievski is a bigg loss for our NT,,, Stefanov need a similar player as him since he cant do everything by him self, Stefanov is one of the best players in europ but he cant do everything by him self,,,, our NT is far from the sam with Ilievski and with out the former barca player BUT!!!!! is also about pride so **** him,,,,,, its sad but his lost,, and he lies for the newspaper vest ! idiot i neka si ebi mater so zenamu i stanot od 350.000 evra u slovenija....


ther is good info on this page

http://www.fibaeurope.com/cid_f43ulKJBGLcVnbH-aqLVu2.compID_qMRZdYCZI6EoANOrUf9le2.html

similar to Uefa.com

Here is story about Serbia-Macedonia game for exampel and soon Macedonia-Bulgaria story will be up

http://www.fibaeurope.com/cid_f43ulKJBGLcVnbH-aqLVu2.teamID_2604.compID_qMRZdYCZI6EoANOrUf9le2.s eason_2007.roundID_4947.coid_RfKpyFypHQ6WkV8UUaNKT 2.articleMode_on.html


Why Fiba still have this idiot Ilievski on the macedonian line up ???
http://www.fibaeurope.com/cid_f43ulKJBGLcVnbH-aqLVu2.playerID_25513.compID_qMRZdYCZI6EoANOrUf9le 2.season_2007.roundID_4947.teamID_2604.html

here is then hole line up and more storys from test games
http://www.fibaeurope.com/cid_f43ulKJBGLcVnbH-aqLVu2.teamID_2604.compID_qMRZdYCZI6EoANOrUf9le2.s eason_2007.roundID_4947.html

unnamed1
August 15th, 2006, 09:29
Bosna ASA signed Macedonian player Darko Sokolov,you guys got any info on him?

His not the best of Macedonia players but can play well some times...

Last year he playd with KK Vardar
www.kkvardar.org.mk

more info here as well,, click on his name

http://www.eurobasket.com/team.asp?Cntry=MKD&Team=2592

Sokolov, born in Strumica, CM 1.90 , position G,

unnamed1
August 15th, 2006, 09:56
Some handball news as well

http://www.euro06.com/eng_index.htm

Macedonian fans will be given 1000 tickets for all groups games,,, at the euro championchips in sweden in December... Prity good number,, the arena take only 3000 public in Skövde... we should make a hell of a atmosphere at thsi euro cup asince ther is good numerrs macedonians in sweden and give the girls the help....

And next year we all travel all to Spain for the basketball euro championchip -)))))


Tennis,,

Tomislav Jotovski won the German U-16 majster and will advance on the U-16 international sin gel ranking,,, will be ranked 7 or 8 on the world now....

Ranking
http://www.tenniseurope.org/JuniorTennis/Jun_Te_-Rankings_U16-Boys-numercial.aspx

The cup in Germany
http://www.tennisulm.de/lbsmjce/htm/results/boysu16main.htm

Our other bigg yuthe talent Martinovski have great problems with injerus
injury

Here is a pic from him at the last years europ masters
http://www.tenniseurope.org/images/junior/53373-klizan1.jpg

more info about Martino
http://www.tenniseurope.org/JuniorTennis/Jun_Te_-European-Junior-Masters_16-Under-Boys.aspx


Jug open start today in skopje so he will win this cup as well and advance even more,,, a good talent Jotko....

for preparations for the Davis cup game against Finaland and Jarko Neminen Rusveski will play future cup in CRoata with start today
http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentoverview.asp?tournament=1100014123

And Magdincev will play in Serbia this week
http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentoverview.asp?tournament=1100014125


Macedonia-Finland
http://www.daviscup.com/ties/tie.asp?tie=100007784

we can make div1 from div 4 in 3 years time !!! that would be something and we have some yungsters coming as well,,, Jarko is a very good player however, number 15 in the world.. Good we play at home at least

unnamed1
August 15th, 2006, 10:12
Game wos on Kanal 5 TV

Macedonia - Bulgarija 95-71
(17:19, 24:21, 25:22, 29:9)


Macedonia playd very well,,, totaly new game and as new Macedonia since Stack arrival in the team,, very expected as he is our best player...

Bulgaria is not san marino since they playd in last euro,, and destroy them is good,,,, we did not look fit against Serbia but last day wos impressive....

I belived we will play panama but insted Bulgarija two more times.....

Of curse Ilievski is a bigg loss for our NT,,, Stefanov need a similar player as him since he cant do everything by him self, Stefanov is one of the best players in europ but he cant do everything by him self,,,, our NT is far from the sam with Ilievski and with out the former barca player BUT!!!!! is also about pride so **** him,,,,,, its sad but his lost,, and he lies for the newspaper vest ! idiot i neka si ebi mater so zenamu i stanot od 350.000 evra u slovenija....


ther is good info on this page

http://www.fibaeurope.com/cid_f43ulKJBGLcVnbH-aqLVu2.compID_qMRZdYCZI6EoANOrUf9le2.html

similar to Uefa.com

Here is story about Serbia-Macedonia game for exampel and soon Macedonia-Bulgaria story will be up

http://www.fibaeurope.com/cid_f43ulKJBGLcVnbH-aqLVu2.teamID_2604.compID_qMRZdYCZI6EoANOrUf9le2.s eason_2007.roundID_4947.coid_RfKpyFypHQ6WkV8UUaNKT 2.articleMode_on.html


Why Fiba still have this idiot Ilievski on the macedonian line up ???
http://www.fibaeurope.com/cid_f43ulKJBGLcVnbH-aqLVu2.playerID_25513.compID_qMRZdYCZI6EoANOrUf9le 2.season_2007.roundID_4947.teamID_2604.html

here is then hole line up and more storys from test games
http://www.fibaeurope.com/cid_f43ulKJBGLcVnbH-aqLVu2.teamID_2604.compID_qMRZdYCZI6EoANOrUf9le2.s eason_2007.roundID_4947.html


Just to give some more info before the Q starts !!! Macedonia will travel to Baltikum for 3 or 4 more test games against teams like Sweden, Estonia, Latvia and Finland i think...

Then the fun will finaly start

unnamed1
August 15th, 2006, 16:50
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=4&tabid=1&EditionID=830&ArticleID=55049

http://www.vreme.com.mk/images/Image/stak%20(Small).jpg

РАЈАН СТАК ОПТИМИСТ ПРЕД КВАЛИФИКАЦИСКИОТ ЦИКЛУС
Ќе треба да се убиеме ако не се пласираме на ЕП
Игор Крстевски

Имаме огромна шанса да се најдеме на завршницата од Европското првенство во кошарка в година во Шпанија. Ние, играчите, ќе треба да се убиеме ако не успееме во тоа, бидејќи можноста е неверојатно голема.

Вака Руан Еуген Стик, како што го пишува Американецот во македонскиот пасош, односно Рајан Јуџин Стак, оптимистички ги оценува шансите на Македонија да биде една од селекциите што од квалификациската Група Б ќе се најде на Евробаскетот во Мадрид. Натурализираниот Американец од минатиот петок е дел од репрезентацијата во обид да се подготви што е можно подобро пред клучните натпревари против Португалија, Босна и Херцеговина и Израел, преку кои ќе треба да се оствари желбата.

- Само неколку дена сум во репрезентацијата, но и покрај тоа чувствувам дека повторно владее онаа одлична атмосфера што беше наш заштитен знак лани, кога на голема врата успеавме да се вратиме во Дивизијата А. Се надевам дека ќе продолжиме на победничките патеки и дека на 16 септември ќе им дадеме повод за големо славје на сите искрени љубители на кошарката во оваа прекрасна земја - вели Стак.

Иако во САД, каде што се наоѓаше изминативе месеци по крајот на минатата сезона, тренирал индивидуално, сепак на русокосиот центар ќе му треба време за да влезе во оптимална форма за што и самиот е свесен.

- За две недели ќе бидам во топ-форма, што значи дека има доволно време за да влезам во оптималниот ритам пред квалификациските средби. Постепено ќе го зголемувам нивото на оптоварување за да стигнам до она на кое се и другите репрезентативци - е оцената на русокосиот центар.

Стак ги познава можностите на нашите противници во групата за кои вели дека се квалитетни, но не и непобедливи.

- Израел и БиХ ќе бидат најголемите ривали. Една сезона играв во Израел (Макаби Рамат Ган во 2001 година-н.з.) и знам колку се вложува во кошарката во таа земја. Исто така, сум играл против неколку босански репрезентативци, кои се исклучително квалитетни. Значи нема да биде лесно, но со максимум енергија од сите нас ќе може да дојдеме до целта - коментира Стак.

Натурализираниот Американец годинава нема да има проблеми со клубот односно ќе му биде на располагање на Давитков до последниот ден од квалификациите. Лани Арис му правеше големи проблеми, поради што мораше неколку пати да патува на релацијата Солун - Скопје, но неговиот нов тим Олимпијакос е многу пофлексибилен по прашањето за неговото играње за Македонија.

- Луѓето од Олимпијакос се известени дека ќе играм за Македонија, на што ми рекоа дека самиот одлучувам дали и колку време ќе бидам во Скопје. За мене тоа е добро бидејќи имам одврзани раце од клубот каде што примам плата. Згора на тоа, нема да мора да патувам често кон Грција, што ќе значи дека ќе можам да се сконцетрирам на обврските што ги имам во македонската репрезентација - завршува Стак.

Bravos Stack ,, Iliveski gomno ucise od amerikanec kako se igra za makedonija so motovacija i fanatizam !!! da se zastrami

HajdukSplit
August 15th, 2006, 17:23
if Macedonian handball was so good, why weren't they in any of the recent European youth championships? One is still going on

Ambis
August 15th, 2006, 19:55
if Macedonian handball was so good, why weren't they in any of the recent European youth championships? One is still going on
Macedonian handball is a disaster right now besides our Womens NT but even they disappointed us this past year. Our club teams had one of the worst years in Europe last year and from what i've seen there is no more investments from them besides Kometal. RK Pelister is one of the most historic teams from our country and we cant even find a sponsor for two years let alone have money to buy great players, and dont get me started about the Mens NT cause they were piss poor last year not even qual for the next Euro tourney. :thmbdown:

Makedonec
August 15th, 2006, 20:10
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=4&tabid=1&EditionID=830&ArticleID=55049

http://www.vreme.com.mk/images/Image/stak%20(Small).jpg

РАЈАН СТАК ОПТИМИСТ ПРЕД КВАЛИФИКАЦИСКИОТ ЦИКЛУС
Ќе треба да се убиеме ако не се пласираме на ЕП
Игор Крстевски

Имаме огромна шанса да се најдеме на завршницата од Европското првенство во кошарка в година во Шпанија. Ние, играчите, ќе треба да се убиеме ако не успееме во тоа, бидејќи можноста е неверојатно голема.

Вака Руан Еуген Стик, како што го пишува Американецот во македонскиот пасош, односно Рајан Јуџин Стак, оптимистички ги оценува шансите на Македонија да биде една од селекциите што од квалификациската Група Б ќе се најде на Евробаскетот во Мадрид. Натурализираниот Американец од минатиот петок е дел од репрезентацијата во обид да се подготви што е можно подобро пред клучните натпревари против Португалија, Босна и Херцеговина и Израел, преку кои ќе треба да се оствари желбата.

- Само неколку дена сум во репрезентацијата, но и покрај тоа чувствувам дека повторно владее онаа одлична атмосфера што беше наш заштитен знак лани, кога на голема врата успеавме да се вратиме во Дивизијата А. Се надевам дека ќе продолжиме на победничките патеки и дека на 16 септември ќе им дадеме повод за големо славје на сите искрени љубители на кошарката во оваа прекрасна земја - вели Стак.

Иако во САД, каде што се наоѓаше изминативе месеци по крајот на минатата сезона, тренирал индивидуално, сепак на русокосиот центар ќе му треба време за да влезе во оптимална форма за што и самиот е свесен.

- За две недели ќе бидам во топ-форма, што значи дека има доволно време за да влезам во оптималниот ритам пред квалификациските средби. Постепено ќе го зголемувам нивото на оптоварување за да стигнам до она на кое се и другите репрезентативци - е оцената на русокосиот центар.

Стак ги познава можностите на нашите противници во групата за кои вели дека се квалитетни, но не и непобедливи.

- Израел и БиХ ќе бидат најголемите ривали. Една сезона играв во Израел (Макаби Рамат Ган во 2001 година-н.з.) и знам колку се вложува во кошарката во таа земја. Исто така, сум играл против неколку босански репрезентативци, кои се исклучително квалитетни. Значи нема да биде лесно, но со максимум енергија од сите нас ќе може да дојдеме до целта - коментира Стак.

Натурализираниот Американец годинава нема да има проблеми со клубот односно ќе му биде на располагање на Давитков до последниот ден од квалификациите. Лани Арис му правеше големи проблеми, поради што мораше неколку пати да патува на релацијата Солун - Скопје, но неговиот нов тим Олимпијакос е многу пофлексибилен по прашањето за неговото играње за Македонија.

- Луѓето од Олимпијакос се известени дека ќе играм за Македонија, на што ми рекоа дека самиот одлучувам дали и колку време ќе бидам во Скопје. За мене тоа е добро бидејќи имам одврзани раце од клубот каде што примам плата. Згора на тоа, нема да мора да патувам често кон Грција, што ќе значи дека ќе можам да се сконцетрирам на обврските што ги имам во македонската репрезентација - завршува Стак.

Bravos Stack ,, Iliveski gomno ucise od amerikanec kako se igra za makedonija so motovacija i fanatizam !!! da se zastrami

very nice read. Does anyone have any info. how he started playing for our NT? An American that loves Macedonia more then a Macedonian, its just sad.

Ambis
August 15th, 2006, 20:11
Here are the Macedonian Clubs in Europe this Year:

RK Metalurg Skopje = Champions League / Winner QR 1

HC Vardar PRO - Skopje ( seeded pot 1 ) = Cup Winners' Cup / Round 2

RK Mladost Bogdanci ( seeded pot 2 ) = EHF Cup / Round 2

RK Pelister Bitola ( seeded pot 1 ) = Challenge Cup / Round 3 :wallbang:


btw what the **** is up with Metalurg having to play ABC de Braga-Andebol SAD??? looks like coef. got ****ed up last year so now we dont even have a team starting in the group stage. :rolleyes:

unnamed1
August 15th, 2006, 20:19
very nice read. Does anyone have any info. how he started playing for our NT? An American that loves Macedonia more then a Macedonian, its just sad.

Dont have the full and sure information how and why he started to play for macedonia ??!!! what i know is that Ryan Stack wos a good friend with Kanyon Jones an american who playd for Macedonia but did die in a heart attack during his sleep last summer,,,, just two weeks later Ryack Stack wos a new Macedonian player,,,, maybe he did it for Jones since they where close ??? that is my first gess....

Stack have playd for the NBA team Cleveland and last year he wos the best Center in the greek liga and today he play with the Greek giant and also europ giant Olympiakos...

Makedonec
August 15th, 2006, 20:21
Dont have the full and sure information how and why he started to play for macedonia ??!!! what i know is that Ryan Stack wos a good friend with Kanyon Jones an american who playd for Macedonia but did die in a heart attack during his sleep last summer,,,, just two weeks later Ryack Stack wos a new Macedonian player,,,, maybe he did it for Jones since they where close ??? that is my first gess....

Stack have playd for the NBA team Cleveland and last year he wos the best Center in the greek liga and today he play with the Greek giant and also europ giant Olympiakos...

Thanks Naum. I hope he doesnt leave Europe cause if he goes back to the U.S. he wont come back to play for our NT.

HajdukSplit
August 15th, 2006, 22:08
he is not NBA quality, the Knicks wouldn;t even sign him...the guy is a ****ing 77% free throw shooter, thats almost worse than Planinic

unnamed1
August 16th, 2006, 06:13
Macedonia - Bulgarija 96 - 86
24:18, 17:22, 23:26, 32:20)

One more win for the Macedonian NT against Bulgarija,,,, now Macedonia will travel to baltikum for the last preperations...... More statistic from this game later on MS today

Israel and BIH here we come !!!!!!!!!!

TMRO
August 16th, 2006, 06:24
Macedonia - Bulgarija 96 - 86
24:18, 17:22, 23:26, 32:20)

One more win for the Macedonian NT against Bulgarija,,,, now Macedonia will travel to baltikum for the last preperations...... More statistic from this game later on MS today

Israel and BIH here we come !!!!!!!!!!

Wow...odlicno. Znaci prvata i poslednata cetvrtina gi rasturivme...sakam sega edna utakmica da pobedime kade sto vo site 4 cetvrtini ke sme podobri. Da ne se opustame voopsto. Vo sekoj slucaj, odlicno od nasite.

Napred Makedonija, vo srce te nosam

unnamed1
August 16th, 2006, 16:22
КАКО-ТАКА, ИМ СЕ РЕВАНШИРАВМЕ НА БУГАРИТЕ ЗА ДВАТА ПОРАЗИ ВО СОФИЈА

Избегната бламажа

МАКЕДОНИЈА - БУГАРИЈА 96:86

(24-18; 17-22; 23-26; 32-20)

Сала: "Градски Парк" во Скопје. Гледачи: 700. Судии: Мицевски, Денковски и Николовски. Делегат: Пиперков.

Играч п 3п 2п 1п ас. ск. Играч п 3п 2п 1п ас. ск.

В. Стефанов 18 1/4 4/7 7/9 5 4 Младенов 8 0/0 3/4 2/4 0 4

Ѓуровски - - - - - - Славејков 0 0/0 0/0 0/0 0 2

Р. Стефанов 13 1/2 4/5 2/2 1 0 Банев 6 0/0 3/4 0/0 0 4

Куртовиќ 10 1/3 1/1 5/6 4 1 Радионов 5 1/1 1/3 0/0 2 2

Симиќ 0 0/0 0/0 0/0 0 1 К. Иванов 13 2/5 2/2 3/3 0 4

Чековски 5 0/1 2/4 1/2 0 5 Божов 5 1/2 0/1 2/2 0 0

Тасовски 0 0/0 0/0 0/0 0 0 Давидов - - - - - -

Гечевски 16 2/4 3/3 4/5 0 5 Ангелов 5 0/2 0/0 5/5 0 1

Антиќ 13 1/2 3/3 4/5 0 10 Велков 11 3/5 1/3 0/0 1 1

Стак 13 0/2 3/6 7/7 0 4 Д. Иванов 8 1/3 1/2 3/4 0 3

Ѓуров 6 2/2 0/0 0/0 0 1 Димитров 2 0/0 1/3 0/0 0 0

Димитровски 2 0/2 1/1 0/0 0 0 Стојков 23 3/7 3/7 8/11 1 2Наместо победата од 24 разлика во првиот домашен тест со Бугарија да им послужи како отскочна даска, нашите кошаркари си дозволија да влезат во нов натпревар исполнет со грч на двата краја од теренот и непотребни тензии.

Крајниот резултат од 96-86 колку-толку може да ни послужи како некаква утеха по двата порази на дуелите со истиот противник во Софија. Сепак, играта која ја прикажаа нашите сениори, како и постојано присутната недисциплина секако се нешто што треба да не загрижи пред стартот на квалификациите за ЕП во Шпанија следната година. Иако за нашиот источен сосед на вториот тест не настапија нивниот прва стрелец Филип Виденов, како и првата опција во рекетот Стефан Георгиев, нашите кошаркари се до последната минута од средбата не успеваа да се одлепат и да ја наметнат својата игра. Токму затоа конечните плус десет не се реален одраз на случувањата на теренот.

Најдобар (и заедно со Рајан Стак - најсмирен) во составот на нашата репрезентација беше капитенот Врбица Стефанов кој беше најефикасен со 18 поени, а исто како и на дуелот од понеделникот вечерта стигна да подели и пет асистенции. Се додека Врба беше во игра на стартот немавме проблеми во играта и со течни напади на шест минути до крајот на првото полувреме имавме и плус единаесет (32-21). Во тој период Ристе Стефанов, кој беше стартер за девет минути на теренот постигна исто толку поени. Тогаш од игра излезе капитенот и буквално застанавме. Бугарите, пред с$ со прецизниот шут за три, полека се враќаа во игра за да забивањето од одбојка на Стак спречи на пауза да заминеме со дефицит (41-40 за нас-идентично како и во понеделникот).

За стартот од вториот дел го имавме Врба на паркетот, но непотребната нервоза во нашата игра си го направи своето и до крајот на средбата се бркавме со Бугарите, кои по техничката на Ѓеорѓи Чековски се одлепија и на плус шест (70-76) на шест минути до крајот. Во финишот селекторот направи добар потег со уфрлањето во игра за прв пат на средбата на Младен Ѓуров, кој ја имаше улогата на фластер во одбраната врз Тодор Стојков (23 поени). Крилото на Бугарија, кој до тој момент ни го полнеше кошот како ќе посакаше не се снајде баш најдобро во дуелот со новото крило на Вардар О. и тоа значеше и крај на опциите во нападот за Бугарија. Од таму во нападот преземаа Врба и разбудениот Мирза Куртовиќ кои во последните минута и пол ставија точка на победата.

Е.Х., М.К.ВРБИЦА СТЕФАНОВ (КАПИТЕН)

Верувам во квалитетите на селекцијата

"Добро е што и на оваа средба дојдовме до триумф, за да ја подигнеме победничката атмосфера во репрезентација. Исто така е добро што двата натпревари со Бугарија ги имаме на видеокасети па така овие денови пред заминувањето во Унгарија ќе можеме да ги увидиме нашите грешки. Што се однесува до моменталната форма на репрезентацијата мислам дека е далеку од посакуваниот тек, но она што ме радува е дека контролните средби не завршуваат во Скопје. Веќе в четврток заминуваме во Шомботели каде ќе одиграме уште три натпревари. Ние сме квалитетна селекција и доколку максимално го искористиме подготвителниот период, сигурен сум дека квалификациските средби ќе ги поминеме успешно".Стојков: Се освен пласман на ЕП за мене е неуспех

Прва ѕвезда на вториот скопски дуел со Македонија во редовите на Бугарија беше нивната кошаркарска легенда Тодор Стојков, кој во последниве две години сосема свесно улогата на прв стрелец во тимот му ја препушти на Филип Виденов. Сепак, Стојков со својата харизма останува лидер на составот на Бугарија на и вон теренот.


Како ги видовте овие последни две тест средби со Македонија?

- Ние овдека допатувавме пред с$ да се воиграме и да испробаме нови тактики. Мислам дека дуелите со Македонија беа одличен тест за нас и подготовка за квалификациите за ЕП 2007 година. Иако имаше многу замерки на судењето, тоа не би сакал да го коментирам, затоа што ова беа контролни средби и единствено што беше важно за двете страни беше играта. Ако играме како вчера, а не како денеска, мислам дека ќе бидеме ОК.

Селекторот на Бугарија, приреди мало изненадување со изоставувањето на Виденов и Георгиев од последниот тест со Македонија. За што станува збор?

- Не станува збор за никави повреди. Селекторот Барчовски на оваа средба едноставно одлучи да го одмори тој тандем за многу поважните натпревари кои следат. Тренерот исто така сакаше да види како ќе се снајдеме во нападот без Виденов, кој е нашата прва опција. Тој сакаше да види како другите играчи ќе се снајдат во нападот, затоа и експериментиравме со тактиката.

Како гледате на вашите шанси за пласман на ЕП во Шпанија?

- "Нормално дека прва цел ни е да се квалификуваме, иако тоа нема воопшто да биде лесна задача. Треба да се пласираме, затоа што според мене с$ останато би било неуспех. Настапивме на минатогодишното ЕП во Србија и Црна Гора и со пласман во Шпанија сакаме да влезе во континуитет на настапи на големите натпреварувања. Пред с$ поради помладите играчи кои така ќе добијат шанса да си ги проверат силите со најдоброто од Европа".

Е.Хусеинов

unnamed1
August 17th, 2006, 15:57
http://www.fibaeurope.com/cid_f43ulKJBGLcVnbH-aqLVu2.compID_qMRZdYCZI6EoANOrUf9le2.coid_FU-MXkUDJ0QBWSnLR1ica1.articleMode_on.html

Macedonia Bounce Back


16 August 2006


Macedonia laid down a marker ahead of the EuroBasket qualifiers with back-to-back wins over Bulgaria, turning the tables after three straight warm-up defeats.

But coach Jordanco Davitkov swiftly put the 95-71 and 96-86 victories in perspective having seen his team gradually improve in the last 10 days.

"I was not particularly disappointed after the first three defeats, nor I am especially joyful now," he said.

"I'm glad we finally played more aggressively in defense, we had more rebounds, and the result is here."

Key to that was Todor Gecevski, scoring 18 - with 10 rebounds - and 16 points in the two games and Vrbica Stefanov adding 16 and 18 points.

The lead pair were abetted by Ryan Stack, who arrived belated from holiday and improved both their offence and defence, scoring 11 and 13 points.

Stack said: "I personally expect that we will be more than prepared, and that we will book the place for Spain.

"We must not underestimate anybody. Every opponent in our group is a favourite. But we have a young and strong team and I believe in the qualities of my team-mates."

Portuguese and Bosnia-Herzegovinan scouts taped the games in preparation for their EuroBasket qualifiers.

Israel are Macedonia's other Group B opponents.Portugalija ja sovlada Slovenija sto recisi igra na sekoja evropsko !!!!!! ?????? od koga stana on tolku silni ??? absolutno shokatno


Конечно профункционира "црвено-жолтата" машинерија

Две победи. Токму тоа им беше најпотребно на нашите сениори во подготовките пред стартот од квалификациите за ЕП кое 2007 година ќе се одржи во Шпанија. Конечно профункционира "црвено-жолтата" машинерија, нашите момци уште еднаш докажаа дека се квалитетна репрезентација, репрезентација за почит. Избраниците на селекторот Јорданчо Давитков не само што го наплатија бугарскиот долг туку влегоа и во оној посакуван победнички ритам.

Иако првиот меч го одигравме со постојан грч, сепак, наликувавме на професионална репрезентација. Нашите момци помогнати од натурализираниот Македонец Рајан Стак пред домашната публика демонстрираа одлична игра пред с$ во одбраната. Но, лошото или непрофесионално однесување на втората средба како кон судиите така и на клупата избришаа дел од добриот впечаток, како и крајниот резултат. Имено, на три мунити при крајот на средбата, кога воедно и се решаваше победникот на мечот дел од репрезентативците кои беа на клупата место да им дадат поддршка на своите соиграчи, тие си најдоа многу поинтересна занимација. Во тие моменти публиката и шегите меѓу нив беа многу поважни од победата. Ваквиот начин на однесување ретко може да се види во која било друга репрезентација, вториот натпревар со Бугарија беше пример за тоа како не треба да се бранат боите на својата земја.

Ианку, денеска (16:55ч.) македонската експедиција заминува за Шомботели, Унгарија, каде од 18-20 август ќе учествува на мини-турнир.

М. КовачеваЈОРДАНЧО ДАВИТКОВ (СЕЛЕКТОР)

Влеговме во ритам

"Полека влегуваме во онаа посакувана форма. Двете средби со Бугарија ги искористив за комбинација на најразлични варијанти во нападот, што и беше причина за одредените падови и осцилации во играта. Она што посебно ме радува е што, конечно, профункционира одбраната. Како што реков, во Скопје многу полесно ќе играме во напад, но она што е најважно е да одиграме пред с$ агресивна одбрана, со многу скокови".Стак за пример

На вториот дуел со Бугарија речиси секој од нашите репрезентативци имаше забелешки за судењето и не ретко упатуваше пцости на нивна сметка. Таа преголема слобода во однесувањето веројатно доаѓа од фактот дека ни "свиреа" наши, домашни судии, затоа што по с$ она што го кажаа неколкумина од нашите репрезентативци тешко дека ќе го дочекаа крајот на средбата доколку некој друг надвор од нашата земја ја делеше правдата. Еден од ретките кои смирено ја примија секоја судиска одлука беше Американецот Рајан Стак, кој иако имаше четири лични уште на стартот на второто полувреме, а и пред крајот на средбата мораше да ја напушти играта, ниту еднаш не им приговори на делителите на правдата. Неговата професионална реакција добива на тежина ако се семе предвид дека најмалку три од тие пет прекршоци на Стак беа во најмала рака - спорни. Некои од нашите играчи покрај огромната помош која ќе ја имаат од Американецот на теренот, од него можат да научат уште една лекција, а тоа е како да се однесуваат на истиот тој терен, но и на клупата. Колку побргу ја научат таа лекција, толку подобро за сите нас.НАШИ ПРОТИВНИЦИ

Победа и пораз за Португалија

Селекцијата на Португалија во подготвоките за претстојните натпревари за квалификациите од ЕП викендов одигра две пријателски средби со Словенија. Иако на првиот меч Португалците го имале водството во текот на првите три четвртини, сепак, на крајот домаќинот со многу подобра игра во одбраната оствари победа од 75:68. Јурај Гавлак со 13 поени и Ондреј Соска со 13 поени биле најефикасни во таборот кај Португалија. Веќе наредниот ден сосема друга слика, гостите биле тие што се радувале. Избраниците на селекторот на нашиот противник од квалификациите за ЕП, Валентин Мелничук со убедливи 75:58 го совладале домаќинот. Сантос со 17 поени и Андраде со 15 поени биле најзаслужни за триумфот на Португалија.

unnamed1
August 18th, 2006, 07:07
http://www.fibaeurope.com/cid_f43ulKJBGLcVnbH-aqLVu2.teamID_348.compID_qMRZdYCZI6EoANOrUf9le2.se ason_2007.roundID_4947.coid_wChPg3Y4H16Nt-CYwt6FZ1.articleMode_on.html

From Julio Chitunda, PA Sport, Lisbon

Portugal coach Valentin Melnychuk has expressed his fears for the future of the national team ahead of his side's EuroBasket 2007 qualifiers.

Melnychuk's squad have begun their preparations for their Group B encounters with Israel, Macedonia and Bosnia-Herzegovina.

The Ukrainian coach is already concerned about the lack of top-level experience his players have, with only one having performed in European club competition and just three playing abroad.

"It's worrying thinking that your team is going to face such big teams in European basketball," he told PA Sport.

"Israel, Macedonia and Bosnia-Herzegovina have got a very interesting past in the game on the continent.

"For instance, Macedonia have more than 50 players performing in the best leagues in the world.

"Between these two teams, we have lost the last four times we've faced each other.

"Israel and Bosnia-Herzegovina have experienced the EuroBasket finals, which is an advantage for them.

"In our squad, Queluz's Miguel Miranda is the only player who performed in the ULEB Cup."

Making matters worse for Melnychuk is the uncertain future of the Portuguese league.

So far, only eight teams out of 12 have confirmed their presence in the forthcoming campaign.

Queluz, champions two years ago, may not play in the main league in Portugal, while Aveiro Basket, Santarem and Oliveirense are struggling to generate financial support.

On top of this is the prevalence of foreign talent, with some of the national squad not even regulars in their own teams.

"The league teams are more concerned about having five foreign players playing each other - and the Portuguese player is left aside," Melnychuk said.

"If we remain in this situation, Portuguese basketball may disappear some day."

Despite these concerns, Melnychuk believes his players are good enough to contend with their EuroBasket opponents.

"We are living a different reality," he said. "The days of losing by 40 or 50 points have already gone. These young players are as good as any other - the only difference is that they lack some European experience.

"You will see their passion for the game when we start the qualifying round."

Squad: Carlos Andrade (Skyliners, Germany), Joao Santos (Forum Valladolid, Spain), Francisco Jordao (Petro Atletico, Angola, Jose Costa (FC Porto), Miguel Minhava (Benfica), Filipe da Silva (Oliveirense), Sergio Ramos (Unattached), Joao Gomes (Barreirense) Elvis Evora (Ovar), Pedro Pinho (Oliveirense), Paulo Cunha (FC Porto), Jorge Coelho (FC Porto), Marco Goncalves (Benfica), Rui Mota (Benfica), Paulo Simao (Belenenses).

unnamed1
August 18th, 2006, 07:42
Here are the Macedonian Clubs in Europe this Year:

RK Metalurg Skopje = Champions League / Winner QR 1

HC Vardar PRO - Skopje ( seeded pot 1 ) = Cup Winners' Cup / Round 2

RK Mladost Bogdanci ( seeded pot 2 ) = EHF Cup / Round 2

RK Pelister Bitola ( seeded pot 1 ) = Challenge Cup / Round 3 :wallbang:


btw what the **** is up with Metalurg having to play ABC de Braga-Andebol SAD??? looks like coef. got ****ed up last year so now we dont even have a team starting in the group stage. :rolleyes:


Late replay !!!!


Everytning is not black like you belive ambis,,,, ye last year we hade prity poor results with our clubb teams in europ from what we are used to,,, over the last years we hade female and male teams in Final and Semifinal almost every years in the euro cups....

Last year Kometal and Vardar made quarter finals and year before that they made Final (CL) and Semifinal (Cup winners cup),,,

Its wos small margin when Kometal lost,, they really hade bad luck if you remember the game and some bade reff in Skopje... Vardar wos elemineted by one goal by the team who later won the CC cup... Only idiotic play by our russian player who gott red card in bothe games,, if not we would haver won the hole cup...

Vardar use to play in CL every year,,, last year Pelister hade economy problems and thats why they lost all games in CL groups and we lost the ranking Vardar hade build up,,, but i think Metalurg will have no problem to fix that ranking this year,,, they will for sure make the groups and i think they will be very hard to beat in Skopje for Medvacek,Flensburg and Zagreb,,, group is hard so away games will be hard.... At least i think they will make CWC withn 3th place... Matalurg have very good organization in the clubb and very good economy so its possible they will dominate macedoniam domestic liga for some years now....

Vardar will have a good run in CWC and i belive Pelister will in CC as well.... Kometal as always will play for at least a semifinal in CL !!! everything else is a bigg fail for that clubb,, they will be up there and fighet with the best as always....

I look forward for the domestic liga this year,,, will be interesting too see what the Prespa youngster can do this year :happy: i,m sure we can avoid elemination,, but we are still to weak for any higher place,, but i will be very happy with a topp 6 place....


Our female NT do well,, they Q for one more bigg tournament and i,m happy with that !!! we did not do well in Russia WC last year but i think we will do better in Sweden this year and i cant wait to be on place....

Our male NT have talented team but they have organization problems,, like Kire Lazarov told by him self,,, the federation dont care about us,, its like go and play,, if we win we win if we lose we lose,,, no preperations what so ever,,, unfortunately the only NT that our female horny handball federation president Kostovski like to support is the female NT,, he give mone for tham for long preperations and that give result....

everything is about organization and the girls have that support,,, look at our soccer NT and Rabotnicki,, good organization and it give results,, since 5 mothe back our soccer NT have a new modern organization and look at the results what a defferance Eknador/Turkey and Estonia and next victum England...

Our Basketball NT have good support as well,,, the started the preperations allready in Juli !! two mothes preperation !!!! and this will give results !!!!!

IF the male handball NT hade the same support as the male Basketball NT has now and the Female Handball NT and the male soccer NT they would have hade results as well,,,, we have players,, the best male handball player in the world come from Macedonia !! Kire Lazarov, so we have talant....

And even with the poor help they gott they beat TCH at least at home,,,, TCH later destroyd Serbia in the play of,, bothe home and away,, at leat we did beat them at home...

2-3 times we really hade bad luck in the play of....

Next year Macedonia will host the male junior world championchip and 2008 we will host the female euro championchip so it look good ambis,, we have many interesting handball years left and we have good future in this sport !

unnamed1
August 18th, 2006, 16:42
Tomislav Jotovski nummber 4 in the world from nummber 14 !!!!
http://www.tenniseurope.org/JuniorTennis/Jun_Te_-Rankings_U16-Boys-numercial.aspx

He have won 3 tournament in row,, last week in Germany and this week he starter very well in Austria !!! two easy wins in the start! if he win this cup he will be the first Macedonian who topp any of the Tennis world Rankings in the world....


Magdincev and Rusveski do also well

http://www.sport.com.mk/?ItemID=6CFD7D0A24E0C34B8DE6DC871E9AD763

Јотовски на 4. место

Младиот тенисер од Македонија, Томислав Јотовски по трите победи во серија на турнирите во Хасково, Свиленград и Улм успеа да стигне до 4. позиција на ранг листата со што веќе е сигурен патник за Мастерс турнирот кој ќе се одржи од 2 август.

Јотовски се избори за овој резултат благодарение на игрите коишто ги прикажа во последните недели, а трите победи на последните турнири најдобро зборуваат за тоа во каква форма се наоѓа во моментов. Воедно во Улм заработи и победа во игра на двојки, така што сега има вкупно 380 поени што се за 100 помалку од водечкиот Гвидо Пела од Аргентина.

Инаку, неделава Јотовски се наоѓа на турнир во Бергхелм во Австрија, каде што ја продолжи победничката серија. Во поединечна конкуренција каде што е трет носител во првото коло го совлада Италијанецот Чивароло со 6:1 и 6:3. Следниот ден против Либиетис од Летонија исто така мина без поголеми проблеми. На противникот во двата сета му препушти само три гема (6:2/6:1). Денеска во 3. коло се среќава со Проскура од Естонија, кој е рангиран како 16. носител на турнирот.

Во игра на двојки, Јотовски продолжува да настапува со Грузиецот Озадзе, кој му одговара за партнер. Откако во првото коло беа слободни бидејќи се втори носители, вчера силите си ги одмерија со домашните тенисери Пичман и Штифелмејер, а ги совладаа со 2:0 (6:3/6:4).

Д. М.

ПРВИОТ РЕКЕТ НА МАКЕДОНИЈА УБЕДЛИВ НА ТУРНИРОТ ВО ЗАЈЕЧАР

Магдинчев според планот

Во моментов првиот рекет на Македонија, Лазар Магдинчев продолжува со добрите настапи, а без проблеми успеа да се пласира во четвртфиналето. Тој во 2. коло за противник го имаше Хатем Абид од Тунис и го совлада играјќи два сета, препуштувајќи му на двапати по три герма.

Денеска, на програмата во Зајечар е четвртфиналето, каде Магдинчев би требало да игра против Златановиќ или Савиќ кои доцна вчера го одиграа својот меч.

На средбите во конкуренција на двојки Магринчев за партнер го има домашниот тенисер Горан Тошиќ, а поради тоа што се први носители беа слободни на стартот.

Што се однесува до турнирот во Винковци, каде игра Русевски и од таму стигаат добри резултати. Тој е 4. носител во поединечна конкуренција и победи против Мертенс од Белгија во три сета (6:0/4:6/6:4).

TMRO
August 19th, 2006, 02:00
I look forward for the domestic liga this year,,, will be interesting too see what the Prespa youngster can do this year :happy: i,m sure we can avoid elemination,, but we are still to weak for any higher place,, but i will be very happy with a topp 6 place....


Kako sto imam kazano porano, kapitenot na Prespa mene mi e kum i redovno gi sledam nivnite aktivnosti. Vo Prespa se vratija site igraci sto se od Resen i sto do sega igraa po drugite klubovi vo Makedonija, so isklucok na Vlatko Nedanovski koj so pravo ostana vo Vardar.

Problemot so Prespa e sto cela sezona lani ja odigraa pez skrsen dinar a po se izgleda i ovaa taka ke ja igraat, no sto e interesno e toa sto na igracite i ne im e tolku gajle dali ke ima pari ili ne, tie se zelni za igranje i velat deka imaat sansi da izborat izlez i za vo Evropa. Toa bi bilo bomba.
Vo sekoj slucaj vo Resen povtorno se vraka kvaliteten rakomet sto znaci i polna sala.

Jas vo momentov sum vo pregovori za da ja sponzoriram ovaa ekipa so topki i mozebi dresovi. Vo kontakt sum so gradonacalnikot i se nadevam deka ke uspeeme. Ako ima nekoj drug zainteresiran da im pomogneme na resencanite kazete slobodno.

Inace interesna rabota e sto za 5000-8000 evra godisno moze da sponzorira cela ekipa na Prespa, sto mislam i deka ne e nekoja golema para...

Eve malce i za drugite aktivnosti od rakometen Resen:

СЛЕДНАТА НЕДЕЛА МЛАДОСТ (Р) ЌЕ БИДЕ ДОМАЌИН НА 400 МЛАДИ РАКОМЕТАРИ

Ресен подготвен за турнирот

Од 23 до 28 август Ресен ќе биде домаќин на вкупно 350-400 деца коишто ќе учествуваат на турнирот за млади категории, кој е во организација на екипата на Младост.

Според информациите од организаторот на турнирот, натпреварите ќе се играат во три конкуренции кај момчињата и две кај девојчињата. Екипите доаѓаат од неколку земји. Досега потврдени се четири екипи од Србија, две од Романија, една од Грција и осум тима од Македонија. Останува уште деновиве да се средат работите со екипите од Нигерија, како и две женски екипи од Косово.

Македонија ќе има свои претставници во екипите на Металург, Младост (Ресен), Борец, Олимпик А., Преспа, ПРШ Битола, Феникс и Хераклеа. Ова е првпат во нашата земја да биде организиран вака масовен турнир на којшто ќе учествуваат многу екипи, а на терените во Претор и во салата во Ресен да продефилираат многу дечиња.

Екипите кои доаѓаат од Белград, Партизан и Студентски град тие веќе денеска би требало да дојдат во Ресен и да одржат мини подготовки во овој град. Што се однесува до организацијата, тимот на Младост голема помош има од локалната самоуправа, како и од градоначалникот на Ресен, кои им ја дадоа комплетната поддршка на луѓето што го водат составот на Младост.

Д. М.

Проблеми со визите за Нигеријците

И додека 15 клубови веќе го имаат потврдено учеството на турнирот, неизвесно е само дали ќе има и екипи од Нигерија. Проблеми има само околу визите и се прават напори тие да бидат надминати и МВР истите да ги издаде. На тој начин ќе може и четирите тима од Нигерија да пристигнат во Ресен.

Тренерите пак на состанок

На 26 август во Ресен ќе биде одржан нов состанок на тренерската организација. Овој состанок ќе треба да го даде новиот претседател, кој ќе го наследи Глигоров. Воедно ќе биде одржан и семинар за тренери, на кој ќе бидат доделени лиценци за новата сезона. Доколку тренерите сакаат да имаат лиценца за работа ќе мораат да бидат присутни на состанокот.

Се организира и семинар

Покрај состанокот на тренерите, ќе се одржи и семинар, на кој ќе има неколку предавачи. Лефтер Бошковски ќе зборува за контранапад. Златко Јанакиевски (професор и кондициски тренер) ќе има свое предавање за загревање на ракометарите, додека тренерот на една од романските екипи ќе ги пренесе своите искуства со одбраната 6-0 и 3-2-1. Македонија ќе има уште еден предавач во Николче Костовски од Битола, кој ќе презентира шаблони за напад, а ќе ја промовира и книгата за Мини ракомет.

Се очекува на семинарот да учествуваат и Индира Кастратовиќ и Милева Велкова, но дополнително ќе се одредат темите на кои ќе зборуваат.УЧЕСНИЦИ

МАЖИ

1988

Младост Р. (Мкд)
Феникс (Мкд)
Преспа (Мкд)
Партизан (Срб)

1990

Младост Р. (Мкд)
Металург (Мкд)
Хераклеа (Мкд)
Феникс (Мкд)
ПРШ Битола (Мкд)
Борец (Мкд)
Динамо П. (Срб)
Партизан (Срб)
Студентски град (Срб)
Нова Пазова (Срб)
Орабија (Ром)

1992

Младост (Мкд)
Феникс (Мкд)
Динамо П. (Срб)
Партизан (Срб)
Студентски град (Срб)
Нова Пазова (Срб)


ЖЕНИ

1988

Преспа (Мкд)
ПРШ Битола (Мкд)
Неа Елветиа (Грц)

1990

Олимпик (Мкд)
Сибау (Ром)

unnamed1
August 19th, 2006, 07:31
Jas vo momentov sum vo pregovori za da ja sponzoriram ovaa ekipa so topki i mozebi dresovi. Vo kontakt sum so gradonacalnikot i se nadevam deka ke uspeeme. Ako ima nekoj drug zainteresiran da im pomogneme na resencanite kazete slobodno. )


Toa sto mozam jas licno da napravam e da gi prasham Nikodin i Vlado (tatkomu na Dejan) vo nasheto Makedonsko drustvo 80% se od prespanskiot region, pa zato mozabi ima sansa sa prifatat za malo sponzorstvo !? ke se rasprashav vazno... Drugi drustva vo svedska ili makedonskata federacija vo svedska sigurno nema da ima interes bidejki od drugi mesta se vo Makedonija....

Nie sme malo drustvo i sigurno ne moze da sponzirame so nekoja pogolema para,,, 500 do 1000 kruni mesecno (moja licna prognoza posto go znam nashiiot budeget vo drsutvoto Vardar i toa ne e golem budget,, ne sma drustvo od 1000 clena kako drustvo Goce Delcev) no tie pari mozat da gi koristat za pre vos na gostuvanje (benzin) + od tebe dresovi i topki,,, uste mu ostanuva glaven sponzor da najdat,, a za toa ke trbat samo da se potrudat,, kako sto napravil i Metalurg...

TMRO
August 20th, 2006, 01:39
Toa sto mozam jas licno da napravam e da gi prasham Nikodin i Vlado (tatkomu na Dejan) vo nasheto Makedonsko drustvo 80% se od prespanskiot region, pa zato mozabi ima sansa sa prifatat za malo sponzorstvo !? ke se rasprashav vazno... Drugi drustva vo svedska ili makedonskata federacija vo svedska sigurno nema da ima interes bidejki od drugi mesta se vo Makedonija....

Nie sme malo drustvo i sigurno ne moze da sponzirame so nekoja pogolema para,,, 500 do 1000 kruni mesecno (moja licna prognoza posto go znam nashiiot budeget vo drsutvoto Vardar i toa ne e golem budget,, ne sma drustvo od 1000 clena kako drustvo Goce Delcev) no tie pari mozat da gi koristat za pre vos na gostuvanje (benzin) + od tebe dresovi i topki,,, uste mu ostanuva glaven sponzor da najdat,, a za toa ke trbat samo da se potrudat,, kako sto napravil i Metalurg...

Odlicno brat:thumbsup:
Inace parite bi se iskoristila za nesto drugo bidejki prevozot im e sponzoriran od Prince avtobusite od Resen.
Bi bil presreken ako mozime da im pomognime na resencani

TMRO
August 20th, 2006, 01:40
„Олимпија СК“ ќе стопанисува со новата спортска сала
Јосип Јовановиќ


19.08.2006
Владата на Бучковски на последната седница, на ден пред одржување на изборите, дала зелено светло за основање на нова компанија што ќе стопанисува со новата спортска сала.

„Олимпија СК“ е името на фирмата што треба да ја заврши изградбата на салата и во иднина да го контролира нејзиното работење.

Ќе располага со два милиони евра буџет, пари со кои треба да се заврши овој објект, а кои ќе бидат префрлени од Јавното станбено претпријатие.

Иако новото друштво се формира како посебна компанија, сепак раководната позиција му припадна на директорот на станбеното претпријатие Владе Стојановски.

Во раководните структури поставен е и екс градоначалникот на општина Центар, Мирослав Грчев. Двајцата ќе треба да управуваат со „Олимпија СК“, да склучуваат договори со сите релевантни фирми кои ќе работат на салата.

Според правилата, ќе одговараат пред Владата, два пати годишно ќе ја информираат за сработеното и за тоа колку пари потрошиле.

Со изградбата на салата, градот Скопје ќе добие спортски центар каков што заслужува. Во него во наредните години ќе треба да се организираат два големи спортски натпревари. Едниот е Светскиот шампионат, а другиот е Европскиот шампионат во ракомет во женска конкуренција.

TMRO
August 20th, 2006, 01:42
Кошаркарите загубија и од Грузија
Катерина Павлова Николовска


19.08.2006
Македонската кошаркарска репрезентација вечерва доживеа и втор пораз на контролниот турнир Панонија Куп, што се игра во унгарскиот град Шомботели.

Загуби од селекцијата на стариот познаник Грузија со 74:57, иако на полувреме водеше со четири поени разлика.

За нашиот состав ова беше петти неуспех во седмиот дуел во подготвителниот период пред квалификациите за еуро-2007.

За избегнување на последното место на турнирот, Македонија утре ќе се бори со националниот тим на Естонија, кој досега има две победи.

www.a1.com.mk


Израел несмее да игра дома кавлификациите
Катерина Павлова Николовска


19.08.2006
ФИБА-европа денеска донесе дефинитивна одлука, репрезентацијата на Израел да не смеат на свој терен во Израел да ги играат натпреварите од евро-квалификацискиот циклус.

Израелците утре треба да соопштат каде ќе бидат домаќини на дуелите со Македонија, Босна и Херцеговина и со Португалија.

Најверојатно, тоа ќе биде Бугарија.

www.a1.com.mk

unnamed1
August 20th, 2006, 08:43
Ne berejte gajle,,, ovie porazi od Madzarska i Gruzija nemaat logika,,, deleku podobra ekipa imame nie.... Nie lani so poslab sostav ja sovladavme Gruzija kamoli sega....

Dobar poteg od Davitkov bidejki sigurno ima eden kup spioni od Israel i Bosna,,, dobar poteg !!!!

Lazar Magdincev izgube vo polufinale od serbinot Darko Madjarovski vo serbskiot future turnir,,, a kolku e Madjarovski srbin vo krvta ne znam bash hehe... Magdincev e vo finale vo dvojki...

Rusevski stigna do finale vo Hrvatskiot future vreden 15.000 dollari sto ke se odigra deneska,, se plasira vo finale i vo dvojki...

Za eden mesec ja precekuvame Finska vo skopje za mesto vo prvata davis cup divizija...

Informacija za biljeti

http://www.daviscup.com/ties/tie.asp?tie=100007784¨

T.C. Jug - Skopje, 1000 Skopje, Macedonia,
Stadium Capacity: 950

22 September - 24 September 2006
Day 1: 1100 hrs (0900 hrs GMT) tbc
Day 2: 1300 hrs (1100 hrs GMT) tbc
Day 3: 1100 hrs (0900 hrs GMT) tbc
Surface: Clay - Outdoors
Ball Type: Babolat Team


Category 1: Fri & Sun - DEN 250 per day
Sat - DEN 150 per day
3 Day Ticket - DEN 500

Tickets will go on sale 20th September 2006.


500 denari cini paket za site tri denovi spored ova strana e ke se rodavat so pocetok 20 sledniot mesec,, sigurno ke ima i prenos na MKTVsat..

Sto napravil nashiot mlad talent Jotovski vo austria ne znam,, se uste nema update ova strana
http://www.tenniseurope.org/JuniorTennis/2006/Jun_Te_-Results_Aug06-16.aspx

igra vo BERGHEIMNashiot mashki nacionalen rakometen tim gi dobi svojte protovnici za kvalifikacite,,,
http://www.eurohandball.com/te_gr_t.asp?Bewerb=245&Runde=3&Ret=bew

1. Serbia 0 0 0 0 0 : 0 0 0
2. Macedonia 0 0 0 0 0 : 0 0 0
3. Israel 0 0 0 0 0 : 0 0 0
4. Luxembourg 0 0 0 0 0 : 0 0 0

Steta,, golema nestrejka,, srbija,,, so dobri podgotovki sepak ima vakva takva sansa,, ni sigurno nemashe da imam problem vi nitu edna druga grupa,, edino Svedska e jaka a drugite grupi se tapa ali normalno trebashe da padni vaka za nas -((

Kako i da e itaka ke mora da se mineprotivnik typot srbija vo play of pa dodeka saka da go minime playofot vo juni ke treba se naucime da sovladame ekipi kako srbija bideki vo play of site se vo kvalitet kako srbija...

Harry Potter
August 20th, 2006, 17:07
konecno tepavme i na toj turnir:

Macedonia - Estonia 84:55

unnamed1
August 20th, 2006, 17:13
a cuev na sport muzika sport -) ali ovaj pat ti me zaeba mene i pred mene stavi post hehe..

Ova samo e potvarda na ona sto mislev !! makedonija folireshe protiv Madzarite i Gruzija,,, Estonija gi tepa ovie dve ekipi a nie gi skinavme Estonija lol...

Harry Potter
August 20th, 2006, 17:16
i jas slusnav sport muzika sport :D

a ovie estoncive tapi za sport, ne gi biva ic :D

unnamed1
August 20th, 2006, 17:22
i jas slusnav sport muzika sport :D

a ovie estoncive tapi za sport, ne gi biva ic :D


Ili pa nie sme svetska vele sila :pp :lick:

TMRO
August 21st, 2006, 00:19
Ili pa nie sme svetska vele sila :pp :lick:

Ocigledno e deka za niv sme profesori za sport

unnamed1
August 21st, 2006, 11:37
Predrag Rusevski won the Future in Croatia !!! and made the final in Dubbel but lost...

Singel Final Predrag Rusevski-Dusan Lojda (CZE) 3-6 7-6 7-5
http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100014123&event=1100080870&round=5

Dubbel final
http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100014123&event=1100080872&round=4

Lazar Magdincev lost the semifinal in the Serbia future against the Macedonian Serb Madjarovski but Lazar won the dubbel at least... Madjarovski is just a triator just as Boris Pasanski LOL

Darko Madjarovski- Lazar Magdincev 6-0 6-2
http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100014125&event=1100080878&round=4

Dubbel final

Magdincev/Tosic-Madjarovski/Slovic 7-6 6-3
http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100014125&event=1100080879&round=4

This week only Rusevski will play,, he will play one more future in Croatia...I have still no info on Jotovski and if he won the cup in Austria and if he have become the first Macedonia world nummber 1 in Tennis since they have not updated yet

http://www.tenniseurope.org/JuniorTennis/Jun_Te_-Rankings_U16-Boys-numercial.aspx

http://www.tenniseurope.org/JuniorTennis/2006/Jun_Te_-Results_Aug06-16.aspx

Basketball

Macedonia-Estonia 84-55 ! I think we will play one more game before the Q for Spain !! we will maybe face Albania

unnamed1
August 21st, 2006, 17:02
Th Q-finalist from last euro in serbia gott some problems !. Israel did almsot knock out Greece in the Q-Final last year so its a good NT with Fantastic club teams like Macabi


http://www.fibaeurope.com/cid_f43ulKJBGLcVnbH-aqLVu2.compID_qMRZdYCZI6EoANOrUf9le2.coid_Y0DlUh5j JXgckDcGo43cH1.articleMode_on.html

Israel captain Meir Tapiro will not play a part in his country's EuroBasket qualifying campaign as his fractured ankle threatens to keep him sidelined for five weeks.

Israel begin their qualification games against Bosnia-Herzegovina on August 31 but will have to manage without key man Tapiro.

Although detected over two weeks ago, the ankle injury was only formally diagnosed on Wednesday.

Tapiro hopes to be fit enough to join his Hapoel Jerusalem team-mates for pre-season training on September 21.

At last year's EuroBasket, Taprio was third on the team in scoring with 8.5 ppg


Its offciell that macedonia will play the away game in bulgarija against Israel..

HajdukSplit
August 21st, 2006, 19:55
will there be a Mak at the US Open Naum? if there will I'll go with a Macedonian flag and chant "ale ale, alea ale, ja te volim Makedonijaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aleeee aleee"

Harry Potter
August 21st, 2006, 20:01
noone will understand u! we say jas te sakam Makedonijaaaaaaa

HajdukSplit
August 21st, 2006, 20:07
i doubt there will be one Mak there so it doesn't matter what I say :pp

I can say "halam shalam allah hallam Makedonija!!!"

JumboMkd
August 21st, 2006, 23:24
What's your problem? Don't you have some other things to do? Go out, find some girl (or maybe boy), play football, watch some movie... and maybe one of the most important things - have sex more often.
You are very frustrated human being and I really don't know why you express your frustrations in the Macedonian forum?

Get a life!

HajdukSplit
August 21st, 2006, 23:47
because you guys attack me all the time :pp maybe if your peaceful I wouldn't be this way

unnamed1
August 22nd, 2006, 06:32
Yee and whats the reasons everybady attacks you lol,, Macedonia suck,, macedonia this macedonia that, Rabotnicki this, Hanbdall this,, basketball that US open bla bla,, and this in every singel forum like your mate red and black,, show up on every forum we play against,, Dudelange, Debracin, Estonia forúm, England forum and lille forum and EE forum,,, and now you show up at Naumovski forum in Austria forum,, and not least our forum....

IF me or anybady else did the same in the croat forum that person would have been banned very fast i would gess....

PS! Jotovski will soon be there in 2-3 years time !!!! -) and we have the Pashinski there..... Tennis is not as soccer so he can play for us any time he want...

Relax dude,, Macedonia are the best in the world !!!!

I cant gett where you gett Macedonia hate from ? i cant remember one singel Macedonian who posted something negative about Croatia..

HajdukSplit
August 22nd, 2006, 14:11
about the Naumovski thread, I love how two guys basically said he isn't good and you guys start crying :pp

I don't hate Macedonia, I don't like some of your posters....take everything soooo seriously

MacoBoy
August 22nd, 2006, 14:45
You dont like some of our posters? Well NONE of our posters like you. Just your stupid posts like the one about the US Open is what bugs people, cant you just be normal for once and talk about results or whatever without mocking. In saying that gotta hand you one thing I havent seen you piss us off with FYROM or anything like that. :thumbsup:

unnamed1
August 22nd, 2006, 15:47
about the Naumovski thread, I love how two guys basically said he isn't good and you guys start crying :pp

I don't hate Macedonia, I don't like some of your posters....take everything soooo seriously

I did not cry ;) we hade a good talk about him,,, also what wos told is that all agree that he is very talented but have not been as good as people expected yet and i told my opinon why,,, but that only show that he is very talented when people have huge expectation on him :thumbsup:

Yes,,, most be tald that Hajduk never insulted us political,,, just this prity childish post of his that he go on with,,, just stop it and all will be oki, oki ?


Tikvar

unnamed1
August 22nd, 2006, 21:42
Handball clubb drows


Male
2006/2007- Men's European Cup, Champions League / Qualification Round 1

RK Metalurg Skopje : ABC de Braga-Andebol SAD

Metalurg should not have any problems what so ever to make the groups

2006/2007- Men's European Cup, EHF Cup / Round 2

RK Mladost Bogdanci : Loser CL QR 1 RK Metalurg Skopje/ABC de Braga-Andebol SAD

Bogdanci will play the loser of the CL Q game beetwen Metalurg and Braga and it will be Braga and Mladost should beat Braga as well of course...

2006/2007- Men's European Cup, Challenge Cup / Round 3

RK Pelister Bitola

Drown for this cup still not made ! Pelister should make a long run


2006/2007- Men's European Cup, Cup Winners' Cup / Round 2

A.C. PAOK Solun: HC Vardar PRO - Skopje

Vardar should win with out problems and i expect at least Semifinal in CWC like two years ago !


Women
2006/2007 Women's European Cup, Champions League

Kometal are allrady in the CL and dont need to Q,, the should make Semifinal or Final like they do almost every year in CL

2006/2007- Women's European Cup, EHF Cup / Round 1
HC Lokomotiv Metaleks Bild Varna : RK Kale Kicevo

2006/2007 Women's European Cup, Cup Winners' Cup
Ambalaza Kabran - Kavadarci : HK Slovan Duslo Sala

2006/2007 Women's European Cup, Challenge Cup

Macedonia did not send any team in this cup this year

unnamed1
August 24th, 2006, 15:06
Today Macedonia basketball NT will play its last test game before the Q

Macedonia-Albania 18.30 today Gratski Park...

Riste Stefanov did leave the team,, wos not happy with the littel playing time he got...

http://www.sport.com.mk/WBStorage/Articles/A2BAE269DF7F8E42ABB361B42C3EE3B4.jpg

РАЈАН СТАК МУ СЕ "ЈАВИ" НА ПИНИ ГЕРШОН И ГО ОБЛЕЧЕ ДРЕСОТ НА ОЛИМПИЈАКОС

Дојдов тука за да победувам...

Место во Скопје, Рајан Стак во Атина. И тоа оправдано. Со дозвола на нашиот стручен штаб, од Унгарија Американецот со македонски пасош веднаш продолжи за главниот град на Грција каде требаше да ги помине оние формалности и официјално да биде прогласен за нов играч на Олимпијакос.

Затоа во понеделникот попладне, еден од нашите најголеми адути во квалификациите се појави во салата " Мир и пријателство". Му се јави на новиот тренер на пирејците, славниот Пини Гершон, се поздрави со дел од своите нови соиграчи. Секако тука беше и неизбежното добредојде од страна на потпретседателот Панајотис Агелопулос, кој исто така беше присутен на првиот тренинг на македонскиот Американец.

"Дефинитивно е многу подобро да се биде овде во 'Мир и пријателство' во улога на домаќин отколку да се дојде како гостин. Се чувствувам добро што сум овде. Момците, но и администрацијата на клубот ме пречекаа со отворени раце и мислам дека ќе имаме интересна сезона. Му се придружив на Олимпијакос затоа што моите амбиции се 'поклопуваат' со оние на клубот. Не кријам, дојдов тука да освојувам титули"- беа првите зборови Стак по првиот тренинг со пирејците.

Нашиот репрезентативен центар не заборави да им се заблагодари и на навивачите на Арис.

"Многу ги ценам фановите на Арис. Тие беа сјајни и секогаш ќе го паметам тоа. Но сега дојде време да одам напред, во екипа во која можам да дојдам до посакуваната цел. Сакам да играм најдобра кошарка и сметам дека овој клуб ќе ми го овозможи тоа. Едвај чекам да се вратам овде и да работам со тимот"- дополни Стак.

Прашан за тоа колку ги познава своите тимски колеги, Стак со доста позитивен одговор, особено за партнерот во играта под кошевите, Софоклис Шортцијанидис.

"Софоклис е еден многу талентиран играч и многу добро дете. Тој има неверојатен напредок во играта и среќен сум поради него. Ќе биде убаво да се игра, да се соработува со него на теренот. Морам да признаам дека е подобро да си на истата страна околку да играш потив него. Пред с$ затоа што ти го прави животот полесен, а во исто време, многу потежок за противниците"- остана скромен русокосиот центар.

Во меѓувреме, едно од најголемите засилувања на "црвено-белите" од Атина ќе има обврски кон нашата репрезентација. Ќе има доста работа со противничките играчи од Португалија, БиХ и Израел во квалификацискиот циклус за пласман на ЕП во Шпанија 2007 година.

JumboMkd
August 24th, 2006, 15:15
Vrbica Stefanov postao je i zvanično igrač Crvene Zvezde, kako javlja sportska štampa. Iako kapiten reprezentacije Makedonije još uvek nije poslao potpisan ugovor, gotovo je sigurno da će zameniti Gorana Jeretina.

,, Pročitao sam ga, sve stoji kako smo se dogovorili, tako da već sada mogu da kažem – ja sam igrač Crvene Zvezde. Znači ostalo je samo da pošaljem faks i da transfer i tehnički bude završen. Još pre dva dana smo dogovorili sve pojedinosti. Čelnicima Zvezde sam tada rekao da sam njihov, a ja stojim iza svojih reči ", rekao je Stefanov.

Ќе бидат одличен тандем со Перо

unnamed1
August 24th, 2006, 16:07
Mirza Kurtovic is out from the last Test game today, WILL BE BACK IN 3 OR 4 DAYS...

Todor Gecevski did not play in Hungary and he is a key player,, i think his back in the team today...


I would love to have this Macedonian legend in the team,,, Petar Naumovski is the best macedonian basketball player ever ! elected as the best player in europ two times... I wish that Petar wos 25 years old again,,, We are allrady good,, but just think how good we would have been with Naumoski in it.... His technique , splitt vission and 3 point shoting wos amazing.... His Efes Pilsen legend,, Toronto NBA wos very close to sign him onece.... But he wos very good payd in Efes and Ulker so he stayd..

http://www.ee.duke.edu/~eicoz/home/PICS/namo.gif


http://www.tulumba.com/mmTULUMBA/Images/bk/zBK982387IH496_250.jpg

http://www.euroleague.net/fotos/jugadores/AHY.jpgName / Surname Petar Naumoski

Date of Birth 27.08.1968
Nationality MACEDONIA
Height 1.94
Position GUARD

TEAMS
RABOTNICKI
JUGOPLASTIKA
POP84 (JUGOPLASTIKA)
ROBOTNICKI
EFES PILSEN
BENETTON TREVISO
EFES PILSEN
ULKER ISTANBUL
SIENAPetar Naumoski a legend in turkey

Read
http://forums.interbasket.net/showthread.php?t=24

I never thought about it this way, but you're mostlikely right, I'm not any expert in Macedonian's basketball but imo they could build a very good team actually, but their basketball association is not interested enough to bring in Naumovski, Ilievski, Stefanov into the team... too bad-they'd been quite good

This starting line would have been scary !!!

Rayan Stack
Todor Gecevski
Petar Naumoski
Vrbica Stefanov
Vlatko Ilievski

Iron Lion Zion
August 24th, 2006, 16:36
He also played in Montepasci Siene, where he was playing with Vrba and won Raymondo Saporta Cup, from there he went to Armani Jeans Milano

Iron Lion Zion
August 24th, 2006, 16:37
Vrbica Stefanov postao je i zvanično igrač Crvene Zvezde, kako javlja sportska štampa. Iako kapiten reprezentacije Makedonije još uvek nije poslao potpisan ugovor, gotovo je sigurno da će zameniti Gorana Jeretina.

,, Pročitao sam ga, sve stoji kako smo se dogovorili, tako da već sada mogu da kažem – ja sam igrač Crvene Zvezde. Znači ostalo je samo da pošaljem faks i da transfer i tehnički bude završen. Još pre dva dana smo dogovorili sve pojedinosti. Čelnicima Zvezde sam tada rekao da sam njihov, a ja stojim iza svojih reči ", rekao je Stefanov.

Ќе бидат одличен тандем со Перо

Ne mi se dopaga sto otisol da igra vo Crvena Zvezda

unnamed1
August 24th, 2006, 16:41
He also played in Montepasci Siene, where he was playing with Vrba and won Raymondo Saporta Cup, from there he went to Armani Jeans Milano


But i mention it i think ! if you look and the post above !!! but i id spell it Siena and not Siene,, i dont know what righet or not in the spelling,, maybe i mix up the soccer clubb...

But i love the reading in the forum in that link, and the amination picture is cool,, i want it as avatar for some days but i dont know how to make the amination pic smaller ???

maybe some can help me out please ?

here it is again


http://www.ee.duke.edu/~eicoz/home/PICS/namo.gif

Ambis
August 24th, 2006, 16:45
http://www.xtratime.org/forum/showthread.php?p=4482196&posted=1#post4482196

Hey Naum just wait a few hours and i'm sure someone is gonna get it done like Andor or Kluivert. ;)

unnamed1
August 24th, 2006, 16:47
Hehe super !!!!!!!!!!!!1

unnamed1
August 24th, 2006, 17:16
This is a prity funny quote from an old interview

http://www.euroleague.net/ulebcup/noticia.jsp?temporada=E03&jornada=1&id=1260

- At 21, you played with the greatest team of the era, the Jugoplastika of Toni Kukoc, Dino Radja, Zoran Savic, Dusko Ivanovic and coach Bozidar Maljkovic. What memories persist from that special time?

- Playing and living with them helped me to grow up as player and man. I have one big memory: it was harder to play during the practices than in the official games! We won our games easily, but every day it was a big fight to win during the practices and many times the second lineup won these challenges. I learned to work hard every day of the season ever since that experience


Some more pics

http://www.euroleague.net/fotos/noticias/jornada1/gra_657_30.jpg

http://www.euroleague.net/fotos/noticias/jornada1/gra_657_31.jpg

Daam how i wish he wos 25 again !!!! Fenomenalen e,, !!

During the last two years he playd in the American Show league for retired stars

And he still do,,

unnamed1
August 24th, 2006, 21:27
Dali go znae nekoj resultatot od deneska ?

Ice
August 24th, 2006, 22:08
Јас слушнав дека не играа денеска, гостите откажале.

unnamed1
August 24th, 2006, 22:16
Јас слушнав дека не играа денеска, гостите откажале.

LOOOOOOOOOOOL pusti strav sto pravi :thmbdown: znaja deka ke gi rasturime :howler:

Harry Potter
August 24th, 2006, 23:05
a protiv koj trebase da igrame?

Iron Lion Zion
August 24th, 2006, 23:10
So Albanija

Harry Potter
August 24th, 2006, 23:17
:D

unnamed1
August 25th, 2006, 14:36
ПРВ "БАСКЕТБАЛ НБА ТОУР КАМП" ВО МАКЕДОНИЈА

Македонија полна со таленти

Оваа година за првпат во Македонија се одржа БАСКЕТБАЛ НБА ТОУР КАМП во организација на "БАСКЕТ АКАДЕМИ НБА Еуропе С.А.С". и Саша Димитријевиќ -официјалниот претставник на Академијата за Македонија, а со цел избор на млади и перспективни кошаркари/ки од Р. Македоинија заради нивно вклучување во Програмот за стипендија на Академијата.

Кампот се одржа во ОУ "Димитар Миладинов"во Скопје, а учествуваа вкупно 86 кошаркари и кошаркарки од цела Македонија (Скопје, Гостивар, Велес, Дебар, Неготино, Свети Николе, Струмица и Струга).

Тренинзите ги спроведуваа 12 тренери под водство на директорот и главниот тренер на Академијата - Смајо Сафиќ и Саша Димитријевиќ - официјалниот претставник на Академијата за Македонија.

Инаку, програмата беше доста интензивна. Учесниците беа поделени во четири возрасни групи кои тренираа по три часа претпладне, исто толку попладне. Најголемо внимание покрај техниката се посветуваше на играта во напад и одбрана 1:1, 2:2, 3:3, 4:4 и 5:5. Исто така, дел од програмата беа и вежбите за подобрување на моторичките способности на играчите. Последниот ден од кампот се играа натпревари во секоја од групите, а за најуспешните т.н. МВП на кампот беа доделени вредни награди од Академијата.

Врз основа на покажаните вештини и оценката на перспективноста на учесниците, беа избрани 40 најперспективни кошаркар(к)и, кои заедно со останатите избрани играчи од другите земји во кои се спроведува програмата на Академијата (Грција, Србија, БиХ, Хрватска, Унгарија, Италија, Полска, Словачка, Словенија, Шпанија) ќе учестуваат на ПРЕ ДРАФТ КАМП-от во Грција, каде што покрај тренинзите и натпреварите, ќе им бидат извршени дополнителни медицински, психомоторички и психолошки тестови.

Дополнително, 20-те најперспективни играчи од ПРЕ-ДРАФТ КАМП-от, американските кошаркарски скаути-тренери ќе ги поканат на УСА БАСКЕТБАЛ ТОУР. Најперспективните играчи ќе бидат претставени на листата на млади кошаркарски таленти на веб страната на Кошаркарската академија.

unnamed1
August 26th, 2006, 19:52
Predrag Rusevski e vo novo finale vo Hrvatska,,, Pred edna osvoi titula i se naojga vo odlicna forma pred DC utakmicata so Finska

unnamed1
August 28th, 2006, 15:52
Predrag Izgube vo Finaleto za zal.....


Kosharka
Za 4 denovi pocnuvat kvalifikacite za evropskoto prvenstvo vo Spanija so gostuvanje vo portugalija.... Jas bev mnogu golem optemist cela godina i stvarno mislav deka imame sansa od kako citam nekoj loshi raboti poslednata nedela stvarno ne znam sto da ocekuvam ? za zal, za zal ona sto go citam... + pogolem del od podgotovkite timot ne igrasje kompleten,, ili faleshe,,, Dimitrovski, ili Vrbica Stefanov, Ili Stack ili Gecevski ili Antic ili Kurtovic,,,, moze da se kazi deka mozevme podobro da pominime vo ovie podgotovki.... Se uste ne se znae dali ke igra Antic vo Portugal

Posle se pojave rabotava so drugiot Stefanov,,, a spored ona sto go citav vo cerashniot broj na Makedonski Sport mislam deka gospodin Davitkov hitno treba da go spakuva kuferot i da go nema !!!!

Jas nema povurenje za nego,, eden covek sto shiri lagi i desinformaci za igraci vo nacionalniot tim !!!! skandal broj 1 !!!

Dali se sejkavata deka vesnikot Vest ekskluzivno imashe intervjuva so Vlatko Ilievski vo Strumica !!! (tuka e negde toj artikel na vreme) Toj kaza deka Davitkov shiri lagi za nego ! Kaza deka toj nema protiv da igra za makedonija,, Ilievski Kaza deka toj nitu ima dobiano pokana od Davitkov i kaza deka ona sto go kazuva davitkov i kfm za mene ne e vistina,, desinformaci vo mediumite,,, veli mene nikoj nitu me kontakiral..

Znaci se znae ima nekoe staro jajce izmejgu Davitkov i Ilievski !!!! Davitkov i za Ilivski shiri ne vistini....

Dokolku Davitkov sepak ima doverba od KFM toa bi bilo skandal...

Se nadevam na plasman sepak, ali ovie raboti stvarno ne se dobri, skandalozni....Inace Oliver od Bitola ke se takmice vo najgolemiot turnir za bodybuilding mister universe,,, so cel da stani noviot Arnold,, mozebi ke go gledame i Oliver na nekoj film action film ala terminator vo idnina..


http://www.vest.com.mk/default.asp?id=122518&idg=6&idb=1855&rubrika=%40ivot

http://www.vest.com.mk/images/{31B6DF09-CEED-43F2-BD49-9B08D2CDFC9E}_SVARCENEGER-2.jpg

БИТОЛЧАНЕЦОТ ОЛИВЕР АЏИЕВСКИ ЈА БРКА ТИТУЛАТА МИСТЕР УНИВЕРЗУМ
Ќе бидам втор ШварценегерБилдерот Оливер Аџиевски сонува да биде втор Арнолд Шварценегер, а за да го оствари тој сон напорно тренира дури и по 5 часа дневно. Сонот и желбата му го подгреа и успехот што го постигна на престижниот натпревар “Ирон ман 2006# што се одржа во Лос Анџелес. Во конкуренција на 32 натпреварувачи од целиот свет, битолчанецот со шведско државјанство и под шведско знаме, Оливер Аџиевски, на сцената заедно со најдобрите светски билдери го постигна најголемиот негов успех, а со тоа и најголемиот успех што досега го постигнал еден Македонец. Иако го освои тринаесеттото место, Аџиевски смело се подготвува за да стигне на врвот и да се појави на светскиот натпревар “Мистер универзум#, каде очекува да ја освои најпрестижната светска титула.
На билдерот Оливер Аџиевски љубовта кон овој спорт му ја всадија повеќемина битолчани, мегу кои и билдерот Тони Џемсо. За нив Оливер вели: “ Мило ми е што најголемиот број билдери од Битола се уште се во добра форма, што се должи само на редовните тренинзи и здравата исхрана. Тие и сега им се идоли на многумина битолчани кои што сега започнуваат со бодибилдинг, како што ми беа и мене. Ова е скап спорт и бара огромни инвестиции. Им се чудам како успеваат да издржат во ова време во Македонија. Јас во Шведска работам на добро платено работно место, во фабриката за гуми во Трелеборг, но без да имам обезбедено спонзори не ќе можам да продолжам да го негувам овој спорт. Моите спонзори вложуваат по 15.000 евра годишно само за храна, а ми ги покриваат и сите останати трошоци за котизации, за патувања, сместување во хотели, како и за други потреби.# - вели Оливер Аџиевски, кој годинава ја освои и титулата “Гран при# на Скандинавија.
Иако во Битола дојде за дад се одмори, за одржување на кондицијата тренинзите ги продолжи низ битолските боди-билдинг клубови, при што неговото присуство помладите боди-билдери го искористија за да се запознаат со него, но и да научат нешто од неговото богато искуство и од учеството на бројни натпревари во светот.

М.Павлевски

unnamed1
August 29th, 2006, 08:36
КОШАРКА - ВЛАТКО ИЛИЕВСКИ ТВРДИ
"Не откажувам од татковината"


Еден од најдобрите македонски кошаркари, Влатко Илиевски, деновиве, заедно со својата сопруга Ања, ќерка на познатиот словенечки кошаркар Петер Вилфан, и со малиот четиримесечен син Лука, престојува во родната Струмица. Речиси секој ден може да се забележи како џогира заедно со сопругата по патеките низ Градскиот парк, а токму тука, специјално за "Вест", го направивме и овој разговор. На единственото прашање зошто не се наоѓа на подготовките на нашата репрезентација за претстојните квалификации за Европското првенство, Илиевски како од пушка одговори:
-"Многу сум револтиран на раководството на КФМ, затоа што досега со мене нема направено никаков контакт, за разлика од другите репрезентативци Стефанов, Гечевски, Боцевски, Стак, Чековски и други, кои ги посетија дури во клубовите каде што играат. Исто така, не сум задоволен ниту од односот на селекторот Јорданчо Давитков, кој досега, ама ниту еднаш, нема контактирано со мене, јас сум подготвен секогаш, додека играм кошарка, да ги бранам боите на мојата татковина. Наскоро се подготвувам да купам стан во Скопје, се со цел да бидам што поблиску до своите и да бидам секогаш на располагање за потребите на репрезентацијата на Македонија. Не се точни ниту гласините дека ќе играм за репрезентацијата на Словенија. Јас навистина имам словенечки пасош, но не ми е на крај на умот да ги бранам боите на Словенија, иако имам понуда за тоа".
Илиевски се пофали дека деновиве ќе се всели во нов стан во Љубљана, од 160 квадратни метри, вреден 350.000 евра, а ќе го збогати и возниот парк со 80.000 евра вредното ново "БМВ".
Љ.М.

www.vest.com.mk

Eve go maloto intervju so pederot. Se zali deka ne go barale od KFM...kako da ne. Da ne saka toj so privaten avion da go zemat od Italija za da igra za Makedonija.
Sram da mu e. Normalno deka Davitkov nema da go bara koga 100 pati ja zaeba reprezentacijata.


Doteka si ja cital izjavata na Stefanov pre dva dena na MS ke ti stano jasno zasto Ilievski ne igra za Makedonija,, deka Ilievski samo ja kazuva vistinata...... kako da igra koga nema dobijano povik mozebi dve godini !!!! Ovdeka ima licno problemi izmejgu Davitkov i Ilievski vo typot Stefanov i Davitkov....


http://www.vreme.com.mk/images/Image/IMG_2981%20(Small).JPG

МАКЕДОНИЈА ЈА ОЧЕКУВА ДОЛГ ПАТ ДО ПОРТУГАЛИЈАПОРАДИ ПОВРЕДА НА СТАПАЛОТО
Без Антиќ противПортугалија?

Перо Антиќ, кошаркарот на белградска Црвена звезда, можеби нема да може да и помогне на репрезентацијата на Македонија на претстојниот меч со Португалија на теренот на противникот, прв во циклусот квалификации за пласман на Европското првенство в година во Шпанија, закажан за четврток. Причина за тоа ќе биде наводната повреда на Антиќ на стапалото.

Станува збор за стара повреда поради која пред речиси две години пропушти неколку месеци при својот настап во дресот на грчкиот прволигаш АЕК. Тој пред неколку дена направил снимки на стапалото, кои би требало да бидат видени од лекарите на Ц. Звезда, по што ќе се знае за неговиот понатамошен статус во националниот тим.

Антиќ ги пропушти сите тренинзи на репрезентацијата по враќањето од турнирот во Унгарија, каде што, исто така, не настапи на два од трите натпревари. Причина за пропуштените тренинзи беше негова наводна болест, а во салата во „Градски парк“ се појави само во четвртокот, кога наместо со Албанија, нашите репрезентативци одиграа меч помеѓу себе. Тогаш Антиќ ги издржа без проблем сите 40 минути за потоа повторно да изостане од тренажните обврски во петокот и во саботата.
Проблеми со повреда има и Александар Димитровски. Тој на вечерниот петочен тренинг добил незгоден удар во бутниот мускул во еден дуел со Марјан Ѓуров.

- Се уште чувствувам болка во мускулот, но мислам дека се ќе се среди до мечот со Португалија. Денеска ќе почнам со полесен тренинг, а до четврток сигурно ќе бидам во можност да му се ставам на располагање на селекторот Давитков - коментира Димитровски.

И.К.

unnamed1
August 29th, 2006, 15:48
Israelskiot MOSAD vo Skopje lol

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=4&tabid=1&EditionID=844&ArticleID=55945

Pokraj Antic nema ni Kurtovic da patuva za Purtugalija,,, (nitu se znae dali voopste ke moze da igra vo ovie kvalifikaci,,, ke odi na predgled deneska vo belgrad...

Kade e sega Predrag Samardzitski ??? ili pederot Davitkov planira da igra so samo dve kvalitetni igraci vo Centarot ? Predrag beshe odlicen vo svojot srbski tim, i vo ligata i vo goodyear i vo ULEB....

Najdobra igrac vo juniorskioto evroskoto juniorsko prvenstvo !!! No Spored "Davidkov" on bil osloboden poradi sto baral Predrag nov klub !! sto e interesno e deka Predrag vejke vo Majot napisa dogovor so FMP i Partizan go puste,, sto znaci uste edna laga od Davitkov.....

Imavme odlicni sansi da se najdime na evroskoto prvestvo !!! toe e golem spektakel i uspeh bidejki kosharkata e vtor sport vo svetot i dobro ke beshe za nashava zemja bidejki ke bevme na sportskata karta povtorno ali Davitkov sve ama bash sve zaeba...

Imavme najmalku 3 dobri igraci na sekoja pozicija neshto sto nikogash ne sme imale porano i zato imam golerm nadesh..... Ne moze 5 igraci sega da igra po 40 minuti sekoja stredba,, a ostanatite se bruka...

Bravos Davitkov Bravos !!!!!
Zeskoto Derbi Prespa-Pelister vejke pocna pred sezonata -))))

http://www.vest.com.mk/default.asp?id=122591&idg=6&idb=1856&rubrika=Sport

РАКОМЕТ - СОСЕДСКО НАТЕГАЊЕ ПОМЕЃУ БИТОЛА И РЕСЕН
Георгиевски ги скара Пелистер и Преспа


БИТОЛА. - Новиот суперлигаш Преспа и натаму настојува во своите редови да го доведе пелистерецот Томче Георгиевски, кој изминативе две сезони беше отстапен во Климент Охридски. Но, пелистерци одбиваат да му издадат исписница со објаснување дека и е потребен на екипата во новата сезона бидејќи местото десен бек, на кое настапува, засега е дефицитарно, поради што е побарано тој да се врати од Охрид во Битола.
Наспроти тоа, Георгиевски самоиницијативно заминал во Ресен и тренира со Преспа. Откако неговиот матичен клуб одби да му издаде исписница без обесштетување, младиот ракометар писмено ги известил органите на РФМ за случајот и чека одговор. Како причина за напуштањето на Пелистер тој ги наведува неколкуте неисплатени стипендии и недоразбирањата со шефот на стручниот штаб.
- За жал, начинот, патот и причините што ги одбрал нашиот ракометар за да го напушти клубот се сосема погрешни и на негова штета. Тој со своите постапки ризикува две години да не игра ракомет и со тоа да ја доведе во прашање својата натамошна кариера. Преспа не му нуди ниту повеќе пари, а уште помалку услови за напредување и развој како што може да ги има во Пелистер - вели претседателот на Пелистер во оставка, Спиро Мавровски.
Георгиевски е упорен во намерата по секоја цена да замине од својот матичен клуб, од кој, како што вели, "многумина ракометари без никакво обесштетување си заминувале кога и каде ќе посакале".
(Т.Г.)

unnamed1
August 29th, 2006, 16:35
http://www.dnevnik.com.mk/?itemID=E75E6CA289CF944D8BC65A099FB0FBE1

Novata vlada na VMRO mora pot hitno da go prodolzi dogovorot sto ja potpisa predhodnata vlada so Trifun Kostovaski... Da se donesi evropsko prvenstvo e vazno za drzavata vo sto somoto prvenstvo ke donesi radost na narodot....


ТРИФУН КОСТОВСКИ, ГРАДОНАЧАЛНИК НА СКОПЈЕ

Спортската сала е мојот образ во Европа

Решавањето на проблемите што го мачат Скопје не зависи само од мене и од моите способности туку и од волјата на другите одговорни во државата


Скопскиот градоначалник Трифун Костовски ќе поднесе оставка во моментот кога ќе процени дека спортската сала во Скопје нема да биде изградена до јули 2007 година, кога истекува крајниот рок. Тој е разочаран што државата кренала раце од овој објект иако ветила парична помош. Ги отфрла квалификациите дека најавената оставка е алиби за неговото досегашно работење и уцена врз новата влада да даде пари за доизградба на спортската сала, во која во 2008 година треба да се одржи Европското првенство во ракомет за жени.

- Јас не уценувам никого, тоа не е својствено за мене. Спортската сала е објект преку кој ќе можеме како држава да докажеме дека и преку спортот припаѓаме на европското семејство. Со најавата дека ќе поднесам оставка, сакам да алармирам за да не ја пропуштиме шансата Македонија да биде домаќин на Европското првенство во ракомет за жениЕвропското првенство во ракомет за жени во 2008 година. Со вакво темпо на градење салата ќе биде изградена до 2012 година. Го заложив личниот авторитет пред органите на Европската ракометна федерација дека ќе ги обезбедиме потребните услови за одржување на првенството. Градот не е во можност да биде гарант оти нема свои финансиски извори за изградба на салата, која е клучна за одржување на првенството. Затоа со поранешниот премиер Владо Бучковски потпишавме меморандум за разбирање и протокол за Владата да партиципира во нејзиното завршување. Од ветените пари нема ништо. Да потсетам дека кандидатурата на Македонија ја поддржаа покојниот претседател Борис Трајковски, тогашниот премиер Бранко Црвенковски и мојот претходник Ристо Пенов.

* Граѓаните Ве критикуваат дека немате ништо направено во градот. Што се случи со најавените проекти?

- Состојбата што ја наследив во градот и во јавните претпријатија и средствата со кои располагаме, за жал, не дозволуваат да ги реализираме желбите и очекувањата на скопјани. Во мојата изборна програма главната работа не беше да крпиме дупки на улиците. Дупките се резултат на неквалитетното изведување на градежните работи во минатите години. На Скопје му требаат капитални инвестиции. Се зафативме со воведување комбиниран градски сообраќај, односно покрај автобускиот сообраќај да функционира и трамвај. Инвеститорот од Германија вети дека заеднички ќе настапиме пред европските фондови за добивање донации и поволни кредити. Но ако изостане поддршката од Владата, и овој проект ќе пропадне. Желба ми е да поставам барем една траса трамвајски сообраќај за да го почувствуваат скопјани благодатот од овој проект. Поради немање поддршка од централ