Official FK Vardar Thread [Archive] - Page 4 - Xtratime Community

Official FK Vardar Thread

Pages : 1 2 3 [4] 5 6 7

Harry Potter
December 5th, 2005, 21:13
Zdravo Naum,

kako e vremeto vo Vietnam? Pocna li sezonata na dozdovi?

Ambis
December 5th, 2005, 21:16
lmao :dielaugh:

HajdukSplit
December 5th, 2005, 21:17
Zdravo

Kakov Vulic? :) Nie neame 300 evra za igracite kamoli za eden Vulic

whats up Naum, looks like Masev in Zagreb and maybe Bojan in Split, will Vardar become a feeder club to Croatia? :angel:

Konta
December 5th, 2005, 21:17
Dejan se vikam, pa da kazam dobro e vremeto.... zvuci malku cudno no vo Vietnam ziveam I rabotam vo amerikanska kompanija za filtriranje voda....

Proverejte IP adressa ako ne veruvate....

Harry Potter
December 5th, 2005, 21:20
a da ne se vikas Chong Naum Pom?

Harry Potter
December 5th, 2005, 21:20
Proverejte IP adressa ako ne veruvate....


to obavezno! ne se sekiraj, se po red ;)

Ambis
December 5th, 2005, 21:22
Pa ima programi za menvanje ip-adresa :D

Konta
December 5th, 2005, 21:22
Se registrirav isto na Kometal forum denes, sega sum momentalno tamu a forumot e dobar! steta sto izgube makedonija denes....

Harry Potter
December 5th, 2005, 21:25
Se registrirav isto na Kometal forum denes, sega sum momentalno tamu a forumot e dobar! steta sto izgube makedonija denes....

tipicna recenica ala naum :D pogotovo zborot "izgube"... koa prepravas deka si nekoj so ne si, barem vnimavaj na jazikot, se izdavas :tongue:

Konta
December 5th, 2005, 21:26
Pa ima programi za menvanje ip-adresa :D

Vistina? Pa Naum mozebi e golem haker ko taka i ne pomozva IP ban ni nisto :)

HajdukSplit
December 5th, 2005, 21:27
did you fight in the war Naum? :pp

Konta
December 5th, 2005, 21:28
did you fight in the war Naum? :pp

ISH Nicht spichen engleshen

HajdukSplit
December 5th, 2005, 21:30
Vietnamese people should learn English after the 15 years we were there Naum

Konta
December 5th, 2005, 21:33
Is scary how weak XT IP Ban system are! Ambis you wos banned two times but you did not gett IP did you? I gott IP

HajdukSplit
December 5th, 2005, 21:36
Naum, do you dream of becoming Henrik Lundqvist? :howler:

Konta
December 5th, 2005, 21:40
Yep

HajdukSplit
December 5th, 2005, 21:46
you think he's sexy right Naum?

Ambis
December 5th, 2005, 21:50
Naum, do you dream of becoming Henrik Lundqvist? :howler:
Peter Forsberg the man without a spleen :tongue:

HajdukSplit
December 5th, 2005, 21:50
Naum, how do you feel that your club is now a feeder club for the HNL?
and what happened to your Davis Cup predictions? :lala:
lucky for Sweden they will avoid Croatia in the WC

Poland-Cement
December 5th, 2005, 22:49
Naum, how do you feel that your club is now a feeder club for the HNL?
and what happened to your Davis Cup predictions? :lala:
lucky for Sweden they will avoid Croatia in the WC
Even qualifiyng games finished very bad for Sweden ... 0-1 twice

Ambis
December 6th, 2005, 14:34
Masev has gone to Zagreb but he should be back on Vardar's team because his contract doesnt expire until the end of the 1st half of the season or the winter break which means he should play 2 more games for them. Brazilian player Deilson was let go on early winter break by the Vardar uprava because of his early plane ticket to Brazil. The reason for the strike last week by the Vardar players was unpaid wages which amount to 20,000 euros.

Poland-Cement
December 6th, 2005, 15:05
So transfer of Masev to PAOK was only a rumour ?

Harry Potter
December 6th, 2005, 15:35
So transfer of Masev to PAOK was only a rumour ?


no no no.... first Dinamo offered a bad contract and Masev was going to accept PAOKs better one, but than Diname offered a much better contract that Masev couldnt resist and he signed it.

MacoBoy
December 6th, 2005, 16:02
Seems like they really wanted Masev.

TMRO
December 10th, 2005, 18:12
Jas procitav nekade deka Masev ne potpisal za Dinamo i deka ke ostane vo Vardar zasega....greska sum???

Harry Potter
December 10th, 2005, 19:11
yes, last mins problems, Masev is with Vardar till the winter break

MacoBoy
December 11th, 2005, 14:04
lol geeezz

TMRO
December 12th, 2005, 01:48
Kako mozevme denes da izigrame samo 1-1 so Renova....? Ova ne mi se sviga...Od ova kolo najmnogu kar ima Rabotnicki iako nivnata utakmica ne se odigra.

TMRO
December 12th, 2005, 01:49
Vardar odi ponatamu vo Challenge Cupot. Sega e pomegu 8 najdobri vo ovoj cup. Se nadevam deka igrata ke se podobri bidejki so vakva igra tesko deka ke uspeeme vo nesto poveke.

Napred Vardar, Vardar sampion

Harry Potter
December 12th, 2005, 01:53
na edna sekunda pred krajot se stepaa Pepi Manaskov i eden od italijancite, publikata zdive pa im se kaci policija, a dole na terenot nastana mesanica. edno vreme publikata pocna i da frla predmeti, pa moze da ima i kazna za Vardar, neznam

Ambis
December 12th, 2005, 04:35
na edna sekunda pred krajot se stepaa Pepi Manaskov i eden od italijancite, publikata zdive pa im se kaci policija, a dole na terenot nastana mesanica. edno vreme publikata pocna i da frla predmeti, pa moze da ima i kazna za Vardar, neznam
Ke ima kazna sto posto ovje pederite od EHF odvaj cekat vakvo nesto da se sluci za da kaznat Makedonski klub posebno od koga se sluce toj incidentot so Kometal pred nekolku godini. btw dali nekoj go ima toj video clip kaj so bese nokautiran gazdata na Hypo? pamtam do imase na DC++ ama posle computer crash za zal sve to izgubiv.

Harry Potter
December 12th, 2005, 20:55
btw dali nekoj go ima toj video clip kaj so bese nokautiran gazdata na Hypo? pamtam do imase na DC++ ama posle computer crash za zal sve to izgubiv.


jas go iam :)

Ambis
December 12th, 2005, 22:21
jas go iam :)
Aj ako mozis i ako ne a golem file napraj upload na yousendit.com

Harry Potter
December 13th, 2005, 00:41
ok, same prvo treba da go najdam :D eden kup klipovi mi se na isto mesto a neznam pod koe ime e

Romanticar
December 13th, 2005, 17:33
did you fight in the war Naum? :pp

:howler:

TMRO
December 13th, 2005, 18:00
Ѓоко Хаџиевски за состојбата во нашиот најтрофеен фудбалски клуб
Додека постои двовластие, Вардар ќе биде во криза
Во Вардар во подобри времиња. - Ѓоко Хаџиевски


Со четири освоени првенствени титули (една како технички директор) и два купа, Ѓоко Хаџиевски, можеби, е најкомпетентната личност да зборува за моменталната состојба во фудбалскиот клуб Вардар. Иако два месеца беше надвор од Македонија, во египетскиот прволигаш Ал Масри, тој будно ги следеше настаните во "црвено-црниот" табор. Според него, двовластието, што веќе четири-пет години е на чело на нашиот најтрофеен клуб, си го стори своето.
- Жално е сето ова што му се случува на Вардар. Пред се, штета е што ваквата состојба се одолжи и што се рефлектира преку нарушените односи во клубот и променливите резултати. Но, така е кога на чело на Вардар постои двовластие. Не може двајца да раководат. Личните интереси излегоа над клупските и сето тоа се врза во Гордиев јазол, кој прашање е дали и кога ќе биде одврзан. А, се до тогаш Вардар ќе игра променливо, ќе има потреси и многу нервоза - вели Хаџиевски.
Има ли решение за ваквата состојба во Вардар?
- Пред се, мора да биде јасно дека Вардар е македонски фудбалски бренд кој мораме да го негуваме. Тој им припаѓа на армијата негови навивачи и на сите љубители на фудбалот во Македонија. Зад него е богата историја за почит и фудбалски имиња кои низ Европа го прославија името Вардар. Поради сето ова, Брацо (спонзорот Слободан Вујчиќ - н.з.) и Боро (Борче Ристевски, претседател на клубот - н.з.) мора да седнат и да се договорат. Мора да се расчисти со конфронтацијата на двете струи кои се присутни во клубот. Ако не се договорат, ќе мора еден да си замине - смета екс вардаровиот тренер.
Какви се плановите на Хаџиевски? По заминувањето на Станојковиќ, вашето име се поврзуваше со враќањето во Вардар?
- Јас Вардар го чувствувам како мој клуб. Но, додека во него е ваква ситуација, за мене во него нема место. Сакам да кажам дека пред три години, кога јас бев тренер во Вардар, клубот им должеше три пати повеќе пари на фудбалерите, но јас знаев да ги смирам. Во моментов, очекувам повик од страна, кој, верувам, ќе стигне пред Нова година, а, што се однесува до Вардар, ако се средат работите, секогаш сум тука да му помогнам - порачува најтрофејниот тренер на "црвено - црните", Ѓоко Хаџиевски. (Т.З.)

TMRO
December 18th, 2005, 01:09
Izgleda deka skoro e zavrsena rabota Kanatlarovski da ja prevzeme klupata na Vardar. Jas nemam nisto protiv toj da bide trener na Vardar. Dosta go cenam Kanatlarovski no nemozam da kazam nisto loso ni za Stanojkovic.
Vo sekoj slucaj na Vardar mu e potreben takov vid na trener kako sto e Kanatlarovski.

TMRO
December 19th, 2005, 23:54
КАНАТЛАРОВСКИ СЕ УШТЕ БЕЗ ОДГОВОР ОД НИГЕРИЈА
Цапар од денеска во Вардар?!


БИТОЛА. - Денеска, конечно, ќе биде познато дали Драган Канатларовски ќе ја продолжи тренерската кариера во странство или ќе ја прифати понудата на Вардар. Ваквата дилема настана откако претставниците на клубот од Нигерија, со кои Цапар е во преговори десетина дена, наместо во саботата, својот конечен одговор го пролонгирале до крајот на вчерашниот ден.
- Во секој случај, доколку нивниот дефинитивен одговор не стигне до вечерва (вчера - н.з.) и доколку не коинцидира со условите што им ги поставив, јас утре (понеделник - н.з.) заминувам во Скопје на средба со првиот човек на вардарци, Слободан Вујчиќ. На неа очекувам да ги прецизираме условите за мојот ангажман и да го потпишеме договорот - изјави вчера попладне во Битола Драган Канатларовски. (Т.Г.)

Mr_Makedonija
December 24th, 2005, 09:09
Kanatlarovski back for second stint as Vardar coach
SKOPJE, Dec 23 (Reuters) - Dragan Kanatlarovski has taken charge for a second stint as coach of former Macedonian champions Vardar Skopje, the club said on Friday.
He has replaced Vujadin Stanojkovich who resigned last month.
Kanatlarovski, who stepped down as Macedonia's national team coach in March after their poor World Cup qualifying campaign, has replaced Vujadin Stanojkovich who resigned last month, the club's official website said.
Vardar Skopje are second in the Macedonian championship, seven points behind leaders Rabotnicki Kometal.
Rabotnicki Kometal's international midfielder Stoianche Ignatov was named as Macedonia's Footballer of the Year.

Poland-Cement
December 24th, 2005, 14:45
Good news for Vardar :) when Rodriguez steped down adn Stanojkovic became a coach everything changed, and it can be in this case. And BTW first 3 matches of Macedonian NT under Kantlarovski in WCQ were very good.

Harry Potter
December 24th, 2005, 21:00
And BTW first 3 matches of Macedonian NT under Kantlarovski in WCQ were very good.

and the last 3? :D

Andorra 0:0 D
Czech 0:2 L
Andorra 1:0 L

TMRO
December 25th, 2005, 00:46
Sega ja vrakame titulata kade sto i e mestoto

Harry Potter
December 25th, 2005, 01:21
za toa ke vidime ;)

TMRO
December 25th, 2005, 05:25
za toa ke vidime ;)

Nema veke sto da se gleda...Mozete slobodno da go vratite peharot vo vitrinite na Vardar :cool:

MacoBoy
December 25th, 2005, 14:35
Не мислам.

Harry Potter
December 25th, 2005, 17:02
e ne vi go vrakame :D

TMRO
December 26th, 2005, 00:06
e ne vi go vrakame :D

E pa togas nie ke si napravime nov i poubav i nie togas nema da vi go davame nasiot... :cool: :)

Harry Potter
December 26th, 2005, 00:59
nema ni da ni treba, ke si go iame originalniot :D... a vie koa ne mozete da osvoite eden morate da si pravite drug :cool:

TMRO
December 26th, 2005, 03:22
nema ni da ni treba, ke si go iame originalniot :D... a vie koa ne mozete da osvoite eden morate da si pravite drug :cool:

Nie veke tri pati sme go osvoile nego i ne ni e veke interesen....Sega ke odime na nekoj od evropskite pehari. A vas bidejki vi e prv pat poraduvajte mu se malku :cool:

Iron Lion Zion
December 26th, 2005, 03:40
do beskraj ke otide rabotava

HajdukSplit
December 26th, 2005, 20:54
whats up with Masev? now Hajduk wants him

Poland-Cement
December 26th, 2005, 20:59
whats up with Masev? now Hajduk wants him
he will have soon headache from all these transfers speculations ;) but you ned signings guys 8th place in the table :rollani:

Harry Potter
December 27th, 2005, 00:26
do beskraj ke otide rabotava


:D eve prekinuvame

TMRO
December 27th, 2005, 11:10
:D eve prekinuvame

Koj ti rece deka prekinuvame??? :cool:
Dobro, dobro aj ke prekineme. :)

Harry Potter
December 28th, 2005, 01:16
jas prekinuvam, ti ako sakas prodolzi sam ;) :D

Ambis
December 28th, 2005, 15:45
Нашиот најдобар репрезентативен стрелец на крстопат
Цапар го бара Христов во Вардар
http://vest.com.mk/default.asp?id=109725&idg=6&idb=1654&rubrika=Sport


It would be great to see Hristov play in our league again i hope this is true.

Harry Potter
December 29th, 2005, 01:32
that rumour is brought up every year :D

MacoBoy
December 29th, 2005, 09:19
:D

Terminator21
December 30th, 2005, 01:30
Вардар ќе пазари од Ц. Звезда и од Партизан?

На Вардар дефинитивно му се потребни засилувања, особено во средниот ред, а можно е тимот да се реновира со млади фудбалери од србоцрногорските клубови Црвена звезда и Партизан. По новогодишните празници, дел од раководството на „црвено-црните“ се очекува да замине во Белград на преговори со најдобрите клуба од Србија и Црна Гора, во обид да се засили на неколку позиции каде што во моментов нема соодветна конкуренција.
Драги Канатларовски, новиот шеф на стручниот штаб, има визија какви фудбалери му се потребни како засилувања за пролетниот дел од сезоната и очекува до првата прозивка на Градски да „долетаат“ неколку нови ластовички.
- Факт е дека Вардар мора да се засили, особено во средниот ред. Таму речиси и нема конкуренција, со оглед дека дури четворица фудбалери што ја почнаа сезоната во „црвено-црните“ редови веќе не се дел од клубот. Дарко Тасевски замина во украинскиот прволигаш Металург Запорожје, Данчо Масев исто така тргна по неговите чекори, а договорите им истекоа и на искусните фудбалери од средината на теренот, Жарко Серафимовски и Влатко Гошев. Се уште не е кристално јасна ситуацијата и со младиот репрезентативец Никола Глигоров, кој речиси комплетната есенска полусезона ја пропушти поради незгодна повреда на слабините. Се надевам дека барем тој ќе се врати во полн ритам до почетокот на зимските подготовки. Според моите согледувања, ќе мораме да доведеме најмалку тројца нови фудбалери во линијата за врска. Бидејќи на македонските простори и нема голем избор, ќе мораме да се насочиме кон соседна СЦГ - вели новиот тренер на „црвено-црните“, Драги Канатларовски.
Има најави дека Вардар ќе се обиде да донесе некои млади фудбалери од најдобрите клуба од СЦГ, Црвена звезда и Партизан.
- Има некои комбинации за почнување разговори со Црвена звезда и со Партизан, и можно е дел од засилувањата да стигнат од таму. Сепак, не би можел ништо да кажам предвреме, засега се е тоа само идеја - дополнува Канатларовски.
Не е тајна дека Вардар пројавува интерес и за одредени фудбалери од македонските простори. Се шпекулира со имињата на Да Силва Соуза (Башкими), Дејан Милошевски (Цементарница), Владимир Деспотовски (Шкендија), можеби и враќање на Кристијан Кировски од ОФК Београд...
www.vreme.com.mk od 28.12.2005

TMRO
December 30th, 2005, 15:54
Go sakame Hristov vo Vardar. So nego sigurno osvojuvame titula

Terminator21
December 30th, 2005, 16:49
Go sakame Hristov vo Vardar. So nego sigurno osvojuvame titula
Hristov da se vrati vo Vardar dobro e, i uste da dojdat ovie dvajca srbi od Partizan.

Ambis
December 30th, 2005, 21:57
ФУДБАЛСКИОТ РЕПРЕЗЕНТАТИВЕН ГОЛГЕТЕР ГОЦЕ ХРИСТОВ НЕ ПРЕСЕЧЕ КАДЕ ЌЕ ИГРА

Битолски тандем на чело на Вардар

ОДЛУКАТА ШТО ТРЕБАШЕ ДА ЈА ДОНЕСЕ ЗА ВРЕМЕ НА МЕДЕНИОТ МЕСЕЦ ВО ДУБАИ, ХРИСТОВ ЈА ОДЛОЖИ ПО НОВАТА ГОДИНА, А ОСТАНУВА ОТВОРЕНА ПОНУДАТА ДА ЗАИГРА ЗА НАЈТРОФЕЈНИОТ ФУДБАЛСКИ КЛУБ НА МАКЕДОНИЈА

БИТОЛА.- Најдобриот стрелец на фудбалската репрезентација на Македонија, битолчанецот Ѓорѓи Христов се уште нема донесено конечна одлука каде ќе ја продолжи својата кариера по Нова година. Иако има неколку понуди, Христов се уште размислува во кој клуб ќе продолжи да игра. Додека го користеше задоцнетиот меден месец во Дубаи со својата сопруга, тој, сепак, донесе одлука дека е рано да се откаже од активно играње. - Сакам да играм фудбал и тоа така ќе остане и понатаму. Единствено, останува уште да го одредам клубот во кој што ќе настапувам. Точно е тоа дека требаше да решам, додека бев во Дубаи, но поради неколкуте нови понуди, одлуката ја пролонгирав, ни рече Христов по враќањето во Битола. Додека размислува во кој клуб ќе игра, Христов е ангажиран и во неговата фудбалската академија, што работи со голем успех. - Во моментов целосно сум му посветен на фудбалот. Отворена е понудата од Вардар, но има уште неколку понуди од други странски клубови. Во контакт сум со мојот менаџер и се надевам пред Божик да ја донесам и конечната одлука каде ќе продолжам. Што се однесува до Вардар, јас секогаш сум го почитувал тој клуб и сакам да играм во Скопје, што воедно е и моја неостварена желба да го облечам црвено-црниот дрес. Сега кога на клупата е мојот сограѓанин Драган Канатларовски се надевам дека Вардар ќе биде она што заслужува да биде, не само во македонскиот фудбал, туку и пошироко, ни рече Христов. Во Битола веќе сите посакуваат повторно да видат еден битолски тандем на чело на скопски Вардар. Како што кажуваат повозрасните битолчани, секогаш кога на чело на Вардар бил битолчанец, или носители на играта биле фудбалери на Пелистер, Вардар бил најдобро пласиран.

:D :D :D

TMRO
December 30th, 2005, 23:51
Во Битола веќе сите посакуваат повторно да видат еден битолски тандем на чело на скопски Вардар. Како што кажуваат повозрасните битолчани, секогаш кога на чело на Вардар бил битолчанец, или носители на играта биле фудбалери на Пелистер, Вардар бил најдобро пласиран.

:D :D :D


Pa sto se smees, sto ne dojdat vo Pelister? Znaat tie koj e najgolemiot klub vo Makedonija i znaat kade e najdobro. :cool: :)

Ambis
December 31st, 2005, 00:47
Pa sto se smees, sto ne dojdat vo Pelister? Znaat tie koj e najgolemiot klub vo Makedonija i znaat kade e najdobro. :cool: :)
Posto nemame pari inace sto posto za Pelister ke igraja ;) ama i Vardar ne e toa sto bil porano i dzabe ti e istorija koga nemas asalni luge da go vodat timot eve na primer Nottingham Forrest porano bea sampioni na evropa a sega igrat vo vtora liga vo Anglija... samo Rabotnicki znae da vodi klub asalno tie ne kupvat nekoj stari igraci tuku najdobrite mladi deca pa zato imat sjajna idnina eve na Karorman mu gi zedoa najdobrite mladi reprezentativci Nikolce Stojanovski i Metodija Stepanovski.

TMRO
December 31st, 2005, 06:16
Posto nemame pari inace sto posto za Pelister ke igraja ;) ama i Vardar ne e toa sto bil porano i dzabe ti e istorija koga nemas asalni luge da go vodat timot eve na primer Nottingham Forrest porano bea sampioni na evropa a sega igrat vo vtora liga vo Anglija... samo Rabotnicki znae da vodi klub asalno tie ne kupvat nekoj stari igraci tuku najdobrite mladi deca pa zato imat sjajna idnina eve na Karorman mu gi zedoa najdobrite mladi reprezentativci Nikolce Stojanovski i Metodija Stepanovski.

E dobro de sto go mesas sega Rabotnicki koga zboruvame za Vardar i Pelister :cool: :cool: :) . Dobro dobro znam sto sakas da kazis, samo sakav malce da te isprovociram i malce da ja zagreeme atmosferata zosto sega vie se vrakate vo prva liga pa ke imame golemo rivalstvo narednata sezona.
Inace opsto se znae deka bitolcani se golemi talenti vo fudbal. Koga bese Makedonija 58 vo FIFA duri 10 (mislam) fudbaleri bea Bitolcani zaedno so selektorot Hadzievski koj iako e Resencanec sepak e bitolsko dete bidejki od mlad e vo Bitola. Sekoj cest za tie fudbaleri.
No sepak Vardar e Vardar i nie toa ke go dokazime uste vo ovaa sezona. :cool:

Ambis
January 2nd, 2006, 18:21
E dobro de sto go mesas sega Rabotnicki koga zboruvame za Vardar i Pelister :cool: :cool: :)
Nema sto da sporeduvam megu Vardar i Pelister vo fudbal se znae the difference is like night and day nie imame samo eden kup osvoeno dodeka vie ste najtrofeen klub na Makedonija ;)

TMRO
January 8th, 2006, 00:13
ПОТВРДЕНИ ИНФОРМАЦИИТЕ НА "МАКЕДОНСКИ СПОРТ" ЗА ПОВЛЕКУВАЊЕТО НА В.Д ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ВАРДАР

Ристевски: "Заминувам!!!...Следат кадровски засилувања"

* "Точно е дека се повлекувам но во преговори сум со неколку еминентни фудбалски имиња како Мирко Спасески, Саше Милошевски, Јовче Џипунов, Драги Сетинов... кои би требало да дојдат на раководните позиции во клубот", вели Борче Ристевски.

Борче Ристевски и дефинитивно се повлекува од водечката функција во Управниот одбор на нашиот најтрофеен клуб. Сега веќе екс в.д претседателот на "црвено-црните" ги потврдува вчерашните информации на "Македонски спорт" дека, пред с$ во интерес на Вардар, заминува од првата позиција во клубот, но навестува дека во периодот кој следува тимот од "Градски" го очекува вистинско кадровско засилување.

"Точно е дека заминувам од претседателското место во клубот, но тоа не значи дека се откажувам од Вардар. На мое место ќе дојде еминентно фудбалско име, но кој ќе биде, дефинитивно ќе одлучам до крајот на месецот", ни изјави Ристевски, притоа истакнувајќи ги и причините за еден ваков чекор:

"Досега постојано се оспоруваа моето фудбалско минато и начинот на размислување за фудбалот. Поради тоа одлучив да се повлечам од првата позиција во УО, а во раководството да дојдат докажани фудбалски имиња со кристално чисто минато, имиња кои оставиле силен печат во клубот како фудбалери а сега се подготвени да направат нешто повеќе и во организациска смисла".

По назначувањето на новиот шеф на стручниот штаб, Драган Канатларовски - Цапар, факт е дека Вардар е цврсто решен пред зимскиот преоден рок да ја засили и комплетната организациска структура. Веќе се навестуваат имињата кои ќе го преземат раководењето со клубот, но, сепак, на конечната официјална одлука ќе мора да се почека уште некој ден.

"Во преговори сум со неколку истакнати фудбалски имиња членови на 'златната вардарова генерација', меѓу кои Мирко Спасески, Саше Милошевски, Јовче Џипунов, Драги Сетинов... Но, да сочекаме па во блиска иднина с$ ќе се знае", вели Ристевски.

Според Ристевски, Вардар ќе биде засилен во неколку организациски сегменти со што дополнително се зголемуваат европските амбиции на клубот. Фудбалските имиња во раководството на клубот треба да бидат само плус за идните успеси кои без сомнение ги посакуваат сите симпатизери на "црвено-црните". Изјавите на Ристевски, меѓудругото, демантираат одредени навестувања дека главниот финансиер, Слободан Брацо Вујчиќ, ќе го презема главниот управувачки пакет во Вардар.

В.Булатовиќ


Новото раководство наскоро соопштено

"Откако и дефинитивно ќе ја донесам одлуката околу новото име во нашето раководство, тоа официјално ќе биде соопштено на прес-конференција. Тогаш ќе бидат прецизирани и деталите околу идните активности", вели Ристевски.

Се чека повратен одговор од Судан

Како што е познато, Вардар има конкретна понуда од Судан дел од зимските подготовки да ги реализира во оваа африкансак земја. Но со оглед на тоа дека нудат само три пријателски натпревари кои би се одиграле во текот на деседневниот престој, од канцеларијата на "црвено-црните" е упатено барање за одигрување на уште неколку подготвителни средби. Се чека повратен одговор за и дефинитивно да биде познато дали Вардар ќе гостува во Судан.

Harry Potter
January 8th, 2006, 01:30
dobra vest za Vardar e so gnasata Grizli si otisol

TMRO
January 8th, 2006, 03:07
dobra vest za Vardar e so gnasata Grizli si otisol

Ne e ovoj Grizli, Grizli e Aleksandar Zakovski, ova e Borce Ristevski, VD direktorot, no vo sekoj slucaj ova e dobra vest za Vardar

Iron Lion Zion
January 8th, 2006, 06:22
toa sto bese butle za pelister, toa e borce ristevski za vardar, kaj go unisti vardar, pa go sjeba i gradski stadion so negovata severina. :frustrat:

Harry Potter
January 8th, 2006, 17:03
ma koj i da e, ne bese aren :D poarno ke vi e bez nego ;)

Ambis
January 11th, 2006, 18:55
ПРАВЕН ЛАВИРИНТ ВО ФК ВАРДАР
Боро и Брацо на суд
http://www.vest.com.mk/default.asp?id=110272&idg=6&idb=1663&rubrika=Sport

Би си заминал од Вардар, но кој ќе ми ги врати вложените пари. Затоа барам под итно да се разрешат работите, односно да се свика Собранието на клубот и Боро да ги врати клупските печати - го заврши своето излагање вардаровиот спонзор.

Ambis
January 11th, 2006, 19:37
http://www.vreme.com.mk/images/braco_10.jpg

Шпанска серија во скопски Вардар :D
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=2&tabid=1&EditionID=618&ArticleID=37458

TMRO
January 14th, 2006, 01:38
ФУДБАЛ - вардар
Гризли ќе го носел Јеремис, Брацо абер нема

Ацо Закоски, спортскиот директор на Вардар, преговарал со Јенс Јеремис од Баерн, а спонзорот на клубот, Слободан Вујчиќ, со ФИФА-лиценца за менаџер и со постојано место на живеење во Германија, првпат слуша за евентуални преговори со поранешниот германски репрезентативец.

- По 17 часот денеска ќе се знае дали ќе се договориме Јеремис да дојде во Вардар - беше информацијата на Закоски, на огромно изненадување на присутните новинари.

Кој ќе го плати милионерот од Германија со шампионска титула од Лигата на шампионите како фудбалер на Баерн и со што Закоски ќе го привлече Јеремис да игра во македонската лига, остана нејасно.

Од друга страна, сосема е јасно дека Бојан Марковски и Иван Тричковски остануваат во Вардар и во наредниот период. Тие вчера тренираа со соиграчите на почетокот на подготовките на "црвено-црните". Неуспешен беше обидот на Борче Ристевски во Белград да му ги продаде младинските репрезентативци на Партизан.

- Јас патував туристички во Белград - вели Ристевски.

Ниту Ристевски ниту Вујчиќ, неговиот лут ривал во битката за главен "командант" во Вардар, не почнале сериозни преговори со фудбалери што би го засилиле клубот, иако велат дека амбициите се секогаш шампионски.

На листата на желби на Драган Канатларовски, новиот шеф на стручниот штаб, најзвучни имиња се Гоце Христов и Бразилецот од Башкими, Да Силва Соуса. Покрај него, популарниот Цапар сака да ги види во Вардар и Владимир Деспотовски, поранешен вардарец, сега член на ОФК Београд, и Благоја Ѓурчевски од Башкими.

- Можно е да дојде и еден играч од СЦГ. Ни се нудат многумина, но јас сакам прво да ги проверам квалитетите на евентуалните засилувања, па потоа да се договараме за соработка - вели Канатларовски.

Се помали се шансите Вардар да се засили со играчи од Партизан, иако се шпекулираше со имињата на Грубјешиќ и Петровиќ, кои ретко добиваа шанса да играат во првиот состав на "црно-белите". (З.П.)

www.vest.com.mk


E uste ova mi falese da go procitam

Terminator21
January 14th, 2006, 13:23
ФУДБАЛ - вардар
Гризли ќе го носел Јеремис, Брацо абер нема

Ацо Закоски, спортскиот директор на Вардар, преговарал со Јенс Јеремис од Баерн, а спонзорот на клубот, Слободан Вујчиќ, со ФИФА-лиценца за менаџер и со постојано место на живеење во Германија, првпат слуша за евентуални преговори со поранешниот германски репрезентативец.

- По 17 часот денеска ќе се знае дали ќе се договориме Јеремис да дојде во Вардар - беше информацијата на Закоски, на огромно изненадување на присутните новинари.

Кој ќе го плати милионерот од Германија со шампионска титула од Лигата на шампионите како фудбалер на Баерн и со што Закоски ќе го привлече Јеремис да игра во македонската лига, остана нејасно.

Од друга страна, сосема е јасно дека Бојан Марковски и Иван Тричковски остануваат во Вардар и во наредниот период. Тие вчера тренираа со соиграчите на почетокот на подготовките на "црвено-црните". Неуспешен беше обидот на Борче Ристевски во Белград да му ги продаде младинските репрезентативци на Партизан.

- Јас патував туристички во Белград - вели Ристевски.

Ниту Ристевски ниту Вујчиќ, неговиот лут ривал во битката за главен "командант" во Вардар, не почнале сериозни преговори со фудбалери што би го засилиле клубот, иако велат дека амбициите се секогаш шампионски.

На листата на желби на Драган Канатларовски, новиот шеф на стручниот штаб, најзвучни имиња се Гоце Христов и Бразилецот од Башкими, Да Силва Соуса. Покрај него, популарниот Цапар сака да ги види во Вардар и Владимир Деспотовски, поранешен вардарец, сега член на ОФК Београд, и Благоја Ѓурчевски од Башкими.

- Можно е да дојде и еден играч од СЦГ. Ни се нудат многумина, но јас сакам прво да ги проверам квалитетите на евентуалните засилувања, па потоа да се договараме за соработка - вели Канатларовски.

Се помали се шансите Вардар да се засили со играчи од Партизан, иако се шпекулираше со имињата на Грубјешиќ и Петровиќ, кои ретко добиваа шанса да играат во првиот состав на "црно-белите". (З.П.)

www.vest.com.mk


E uste ova mi falese da go procitam
ova vest koga pisuvase vo www.vest.com.mk

Ambis
January 16th, 2006, 23:55
So it looks like its official, Hristov will be a member of Vardar this spring at least according to Vest.

Harry Potter
January 21st, 2006, 00:50
Hristov has signer for Nazaret so the deal with Vardar was just a farce :D

Hristov from Nazaret :D

MacoBoy
January 21st, 2006, 08:10
Maybe next year Vardar. ;)

TMRO
January 22nd, 2006, 01:57
Zal mi e sto Hristov ne dojde vo Vardar, no se nadevam deka vo Nazaret ke im pokaze koj e vistinskiot Bog...

TMRO
January 23rd, 2006, 01:14
КАНАТЛАРОВСКИ СО ПОРАКА ДО УПРАВАТА НА "ЦРВЕНО-ЦРНИТЕ"

Неопходни двајца организатори

* "Со ангажманот на двајца квалитетни фудбалери од средниот ред за нас би завршил преодниот рок. Во нападот располагаме со доволен број фудбалери", вели стратегот на "црвено-црните".

Пропаѓањето на можноста за ангажирање на македонскиот голгетер Ѓорѓи Христов и поранешниот репрезентативец на СЦГ Дејан Раѓеновиќ сигурно не е по волја на шефот на стручниот штаб на Вардар, Драган Канатларовски, но тоа е веќе завршена приказна. Вардар во продолжението на преодниот рок ќе мора поактивно да се впушти во потрагата по нови фудбалери доколку реално сака да ги засили своите редови.

По завршувањето на првата подготвителна фаза во Охрид, Канатларовски веќе со појасна слика за тоа што вистински е потребно како засилување за актуелниот играчки кадар.

"Неопходни ни се уште двајца организатори на играта пред с$ заради зголемување на конкуренцијата во овој дел од тимот. Со ангажманот на квалитетни фудбалери од средниот ред за нас би завршил преодниот рок", истакнува стратегот на "црвено-црните", дополнувајќи дека во моментов има некои разговори со одредени фудбалери, но засега без поконкретни детали.

Во паузата меѓу двата натпреварувачки дела, Вардар го напуштија Масев, Серафимовски и Гошев сите играчи од средниот ред, а Демири поради повреда ќе паузира од 3 до 4 месеци. Нови фудбалери на оваа позиција се Ѓурчевски, Деспотовски и повратникот Османи.

Според Канатларовски, напаѓачката позиција не е проблематична.

"Во нападот располагаме со доволен број фудбалери. Наумов, Шчепановиќ, Андонов како централни напаѓачи, а тука се и Костовски, Нухији и Ристовски, кои сигурно може да одговорат во одредени напаѓачки концепции. Се разбира доколку влета одредена можност за ангажман на напаѓач нема да ја испуштиме, но тоа не е наш приоритет", вели популарниот Цапар.

А одбраната?

"Задржувањето на сите фудбалери од одбраната сигурно е за нас најголемата придобивка во овој преоден рок. Тука апсолутно ќе нема потреба за промени бидејќи и според статистичките показатели тоа е најсилната одбрана во македонското првенство", вели Канатларовски.

В.БулатовиќХристов ќе беше добредојден, но...

"Ѓорѓи Христов сигурно ќе беше добредојден во нашите редови, но ете одлучи да ја продолжи кариерата во странство. Неговото искуство и квалитетот би биле драгоцени за екипата. Меѓутоа, ќе повторам, за нас во овој момент нападот не претставува проблематична точка", вели Канатларовски.Неколку фудбалери на проба во Негорци

Според информациите од клубот, неколку фудбалери, пред с$ од соседна СЦГ, ќе бидат на проба во Вардар за време на престојот во Негорци, од 26 јануари до 5.февруари.

Со оглед на финансиската (не)моќ, односно неможноста "црвено-црните" да ангажираат докажани фудбалски имиња, најверојатно ќе се оди на варијантата преку тестирања да се најдат неопходните засилувања.Бјековиќ: "Сеуште размислуваме..."

Фудбалерите на Партизан, Грубјешиќ, Вукајловиќ, Бабиќ, Огњановиќ, Миловиќ, Одита с$ уште чекаат на одлуката на својот клуб каде, како позајмени играчи, ќе продолжат во следниве шест месеци. Чека и Вардар бидејќи согласно последните договори со управата на "црно-белите" можно е еден до двајца партизанови фудбалери да го засилат македонскиот прволигаш.

"С$ уште размислуваме. Ја 'вагаме' целокупната ситуација па потоа ќе донесеме одлука кој од наведените фудбалери каде ќе продолжи. Не сакаме да избрзаме. Чекаме најпрво да се заврши работата со Вукиќ и со Лазовиќ па потоа да одлучиме за позајмиците", вели спортскиот директор на Партизан, Ненад Бјековиќ.

www.sport.com.mk

Harry Potter
January 28th, 2006, 22:57
od doverlivi izvori doznav deka Vardar trenira vo balonot 11 Oktomvri kaj mene vo maalo :D

TMRO
January 29th, 2006, 00:20
od doverlivi izvori doznav deka Vardar trenira vo balonot 11 Oktomvri kaj mene vo maalo :D

Gledas li kakva privilegija ima tvoeto maalo :howler:

Harry Potter
January 29th, 2006, 14:15
abe ostaj, gi fatile site termini nemozam fudbal da igram sea :(

Romanticar
January 29th, 2006, 16:37
od doverlivi izvori doznav deka Vardar trenira vo balonot 11 Oktomvri kaj mene vo maalo :D

Ова стварно или се зезаш? :eek:

Harry Potter
January 29th, 2006, 19:10
Ова стварно или се зезаш? :eek:


pa i ti bese so nas vcera koa prasuvavme za termin preku nedela koga gazdata rece deka Vardar gi zemal site termini za da trenira na toplo :D se sekavas?

Romanticar
January 30th, 2006, 19:45
pa i ti bese so nas vcera koa prasuvavme za termin preku nedela koga gazdata rece deka Vardar gi zemal site termini za da trenira na toplo :D se sekavas?

Јас стоев на страна и не слушнав. :D

TMRO
February 13th, 2006, 02:59
ВАРДАР ОД ДЕНЕСКА СЕ СЕЛИ ПОКРАЈ ЈАДРАНОТ

Во Макарска ќе се "бара" идеалниот состав

*"Ивановски, Костиќ и Адо, со оглед на тоа дека го испуштија првиот дел од подготовките, на почетокот ќе работат под посебна програма по што ќе бидат вклопени во вардаровата целина", вели Канатларовски."Црвено-црните" го "конструираа" составот од кој ќе се бараат имињата кои треба да го понесат главниот товар во трката за годинашнава шампионска титула и денеска во 14 часот сигурно порелаксирано заминуваат за Макарска, Хрватска, каде до 20 февруари треба да се реализира третата фаза од зимските подготовки.

"Досега одработивме 35 тренинзи, одигравме и 3 пријателски натпревари по кои апсолутно нема причина за некакво незадоволство. Но сега ни следи можеби најважниот дел, тактичко-техничките подготовки преку кои ќе треба да се 'кристализира' нашата игра, но и идеалниот состав за пролетната сезона", ни изјави по вчерашниот последен тренинг пред денешното заминување шефот на стручниот штаб на Вардар, Драган Канатларовски, кој сега сигурно има и причина повеќе за задоволство.

"Засилувањата се без сомнение по мерка на клубот. Ивановски, Костиќ и Адо со оглед на тоа дека го испуштија првиот дел од подготовките на почетокот ќе работат под посебна програма по што како дел од вардаровата целина ќе може да ги видиме директно на пријателските натпревари", вели Канатларовски.

А "црвено-црните" за време на престојот во Макарска планираат да одиграат најмалку пет "тест" средби низ кои ќе се темпира формата за преостанатиот дел од шампионатот. Најверојатно на 14 февруари ќе се игра против сплитски Хајдук во Сплит, а веќе се договараат термините и за дуелите со Зрински и Широки брег од БиХ.

В.БулатовиќЦапар ќе носи 26 фудбалери

Драган Канатларовски вчера го соопшти и дефинитивниот список на фудбалерите кои ќе патуваат за Хрватска. Популарниот Цапар се одлучи да понесе вкупно 26 фудбалери:

Голмани: Љупчо Кметовски, Велимир Здравковиќ, Зоран Грошев.

Одбрана: Бојан Марковски, Дејан Бранковиќ, Даниел Ивановски, Владимир Секуловски, Златко Таневски, Агиналдо Брага, Владимир Димитровски.

Среден ред: Дејан Ристовски, Никола Глигоров, Благоја Ѓурчевски, Елијас Да Силва Деилсон, Ивица Глигоровски, Минас Османи, Оливер Пеев, Филип Деспотовски, Владан Костиќ, Даниел Адо.

Напад: Ристе Наумов, Иван Тричковски, Вучина Шчепановиќ, Арбен Нухији, Марјан Андонов, Јован Костовски.И Костуранов во Маџари С

Младиот голман Дејан Костуранов ќе биде и петтиот фудбалер од Вардар, покрај Стојановски, Златковски, Медиќ и Ангеловски, кој следните шест месеци ќе ги мине со двојна регистрација, во Маџари Солидарност.

Оваа одлука на стручниот штаб е пред с$ во интерес на Костуранов, кој во второлигашот сигурно би имал далеку поголема минутажа неопходна за неговото фудбалско надоградување.

TMRO
February 13th, 2006, 03:00
ВО МАКАРСКА ПОЧНУВА ВИСТИНСКАТА "БИТКА" ЗА МЕСТО ВО ПРВИОТ ТИМ НА ВАРДАР

Со "змаевите" стартуваат "тест" средбите

* "Црвено-црните" покрај денешниот натпревар со ФК Змај, утре треба да се сретнат со ФК Јадран, а за 14 февруари закажан е дуел и со хрватскиот второлигаш Имотски.

Од денеска почнува вистинската "битка" за место во првиот тим на нашиот најтрофеен клуб. По два дена од престојот во Макарска "црвено-црните" денеска ќе ја имаат и првата контрола против локалниот клуб ФК Змај.

И покрај тоа што се работи за третолигаш, "вардарците" ги очекува сериозна проверка бидејќи, како што н$ информираше шефот на стручниот штаб, Драган Канатларовски, Змај пред само неколку денови токму тука, во Макарска, убедливо, со 3:0, го совладал хрватскиот прволигаш Загреб.

"Почнува 'битката', но само на теренот, за место во најшиот најдобар тим. 26 фудбалери рамноправно конкурираат за првиот тим, а селекцијата главно ќе биде преку пријателските средби кои н$ очекуваат. Секој натпревар за нас е сериозен тест па така ќе биде и денеска во дуелот со Змај кој е закажан за 14:30 часот", н$ информираше вчера во телефонскиот разговор Канатларовски, кого го затекнавме некаде меѓу два тренинга на "вардарци".

ФК Змај е лидер во хрватската третолигашка конкуренција и уште сега, барем според бодовното салдо, се најавува како иден второлигаш. Раководството на Вардар, во меѓувреме, закажа уште две "контроли", веќе утре против уште еден третолигаш, ФК Јадран, како и за 14 февруари против Имотски, кој се натпреварува во втората по квалитет хрватска лига.

"Црвено-црните" во очекување на контролните натпревари вчера одработија и два тренинзи на спортскиот центар во Макарска, кој е во непосредна близина на хотелот "Биково" каде е сместена македонската експедиција.

"Сите фудбалери се максимално сконцентрирани на своите обврски. Немаме апосолутно никакви проблеми со повреди, или слично... Спортскиот центар ни нуди одлични услови за работа, а деновиве по пристигнувањето и временските услови ни одат од рака. Нема што, ни преостанува само да мислиме на професионалните обврски", го заврши разговорот со нас Канатларовски.

Инаку, вчера некаде попладне, во Макарска пристигна и интернационалецот од Гана, Даниел Адо, кој поради неопходноста од хрватска виза дополнително се приклучи на подготовките на својот нов клуб.

В.БулатовиќИ Чита од денеска со екипата

Кондицискиот тренер на Вардар, Бразилецот Леонес Переира - Чита, денеска ќе се приклучи на екипата во Макарска.

Переира прво имаше продолжен одмор во својата земја за потоа поради неколку откажани авионски летови од Бразил за Скопје да биде принуден конечно денеска да ја има првата средба со "црвено-црните" во 2006 година.Се договара терминот за дуелот со Хајдук

Иако претходно беше најавено дека Вардар на 14 февруари во Сплит ќе се сретне со актуелниот хрватски шампион Хајдук, сепак, с$ уште не е познат терминот за средбата на двата клуба.

Вардар на 14 февруари ќе игра против Имотски, а со Хајдук ќе се игра во некој од деновите од 15 до 18 февруари но точниот датум дополнително ќе биде утврден.

Во зависност од одигрувањето или не, на дуелот со хрватскиот шампион ќе биде одлучено дали и кога ќе има средба со првакот на БиХ, Зрински

TMRO
February 20th, 2006, 02:11
ЦРВЕНО-ЦРНИТЕ" ГИ ЗАВРШИЈА ПОДГОТОВКИТЕ ВО МАКАРСКА

Невремето го откажа дуелот со Зрински

Поради невремето кое вчера го зафати хрватското крајбрежје но и околината на Меѓумурје, БиХ, каде беше предвиден да се одигра последниот контролен натпревар од подготовките во Макарска, "црвено-црните" го откажаа дуелот со актуелниот шампион на БиХ, Зрински.

"Во договор со стручниот штаб на Зрински одлучивме дека апсолутно не е потребно да се одигра натпревар при така неповолни услови. Место тоа овде во Макарска одржавме два тренинга со кои ги заокруживме подготовките покрај Јадранското море. Генерално задоволен сум од тоа што го сработивме. Имавме пет квалитетни тест натпревари за десет дена. Можеби и беше малку напорно за фудбалерите но сепак се тоа е во интерес на што подобра подготвеност за пролетната сезона. Како и да е целокупните впечатоци и учинокот на секој од фудбалерите поединечно ќе се прецизираат по нашето враќање во Скопје", не информираше вчера во вечерните часови, шефот на стручниот штаб на Вардар, Драган Канатларовски, притоа истакнувајќи дека сите фудбалери, со исклучок на Никола Глигоров се чуствуваат одлично.

"Среќа е што и повредата на Владан Костиќ, кој се здоби со еден удар на средбата со Сараево, не е од посериозен карактер", вели Канатларовски.

Вардаровата експедиција денеска во 17 часот, по претпладневниот тренинг, последен на спортскиот центар во Макарска, се враќа во Македонија.

В.БулатовиќЦапар: "Глигоров би бил голема 'загуба' за нас"

Најголемиот губиток од подготовките на Вардар во Макарска е сигурно обновувањето на старата повреда на стомачните мускули на еден од најдобрите фудбалери, Никола Глигоров. Сеуште е неизвесно каква ќе биде иднината на Глигоров во следните шест месеци, но подетални информации се очекуваат по враќањето во Скопје.

"Ќе биде вистинска загуба доколку го загубиме Глигоров за пролетната сезона. Помина максимално ангажирано навистина одлични подготовки. На последните натпревари очигледно беше дека се враќа повторно во својата препознатлива форма, па навистина е штета и за него самиот и за нас доколку нема да може да игра во следните шест месеци. Но сепак по враќањето во Скопје ќе знаеме повеќе за повредата и колку ќе треба да паузира", вели Канатларовски.


www.sport.com.mk

Benny
February 20th, 2006, 04:56
a be so e ova copycat vaka od komiti.. nemozat li da najdat nekoj da kopira od negde podaleku haha.

http://img147.imageshack.us/img147/6213/tzbutt35ez.jpg

http://img460.imageshack.us/img460/5407/bigsabit0fp.gif

alal da mu e na ovoj nozo haha

MacoBoy
February 20th, 2006, 08:25
Looks shit.

Harry Potter
February 20th, 2006, 17:51
se snasol coekot :D

unnamed1
February 20th, 2006, 18:15
Imame sansa na Titula ali tesko ke bide... Mislam posle prvite kola ke se znae koj ke bide shampion...

Vardar se stretnuva vednash so Makedonija i Rabotnicki i posle toa mislam deka sve ke bide jasno... Dodeka Rabotnicki go sovlada Vardar mislam deka Rabotnicki ke bide star nov shampion a dodeka vardar gi sovlada MGP i Rabotnicki mislam deka site ke veruvat vo titula...

Vardar ima dosta novi igraci a, zvucni se Kostic i Addo.. Kostic ima igrano 4 naprevari za S&M dodeka Addo ima igrano 29 utakmici za Ghana, ima 14 nastapi vo CL za Leverkusen od sezona 95/96 i bese odbran za najdobar igrac vo maldinskoto svetsko prvenstvo 1993...

Daniel Addo

POSITION: Midfield
BORN: 1976-11-06
BIRTHPLACE: Accra, Ghana
HEIGHT/WEIGHT: 170cm/65kg
NICKNAME: Darling Boy/ "Fama me"
CAPS: 29 games for Ghana senior national team
PREVIOUS CLUBS: Bayer Leverkusen(GER), Dusseldorf(GER), Karlsruhe(GER),FC Lustenau(AUS),Al Nejmeh SC (Lebanon),Olympics(GHA)

http://www.ghanaweb.com/GhanaHomePage/soccer/pop-up.php?ID=1

http://www.homecourt.de/weltfussball/spieler_profil.php?id=8613


Isto mora da se kazi deka Ivanovski e dobar i nov igrac, toj kaza majstorska igra vo Iran... Savisevic (mozebi poradi dvajcata se crnogorci hehe)go bodri Kostic pa aj da vidime sto ke izleze...

Vardar go probal Edmond Copson, toj ima igrano 30 natprevari za Ghana duri i zaedno so Addo ali ne znam sto ke izleze...

Isto taka se zboruvashe za Milorad Bukvič od Artmedia Bratislava (CL tim) http://www.fcartmedia.sk/index.php?co=team&PHPSESSID=ae7b1ecaf12a31167f482c74e6ce6542

ali mislam ke padne u voda bidejki bara 100.000 evra godishno...

Harry Potter
February 20th, 2006, 18:24
a ovoj Addo ke igra na svetkoto vo Germaniaj za Ghana?

unnamed1
February 20th, 2006, 22:25
a ovoj Addo ke igra na svetkoto vo Germaniaj za Ghana?

Mislam ne ali se nadevam na da.. Daniel nemal nastapuvano 3 godini za Ghana.... Daniel mu kaza na MS deka ne se odkazuva od SP vo germanija i se nadeva deka ke bide barem izmejgu onie 21 fudbaleri...

Ke ima covek od Ghana sto ke prati 40 fudbaleri vo evropa narednite 5 meseci a Addo e eden od onie 40 fudbaleri....

Inace Addo se uste e daleku od natprevarska forma i ne nastapuvase vo Hrvatska vo utakmicite tuku rabotil non stop fysioterapevtot vo Vardar sto doajga od brazil...

Se nadevam deka 2 nedeli ke bide sosema dovolno za Addo no ke vidime, kako i da so netrpenije cekam da go vidam Addo na TV i da vidam sto moze da napravi ali prvo ke mora da se potgotvi do maximum....

Ambis
February 20th, 2006, 23:27
The results from Vardar's trip to the Jadran during the winter break:
Vardar - Zmaj 3:2
Vardar - Jadran 2:1
Vardar - Hajduk 1:0
Vardar - Travnik 0:0
Vardar - Sarajevo 0:2


So won 3 tied 1 and lost 1 but they did beat Hajduk :tongue:

Harry Potter
February 20th, 2006, 23:31
yes, they beat Hajduk B team :D

Ambis
February 20th, 2006, 23:34
yes, they beat Hajduk B team :D
Hajduk's A team is not much better i saw them in the derby against Dinamo and they were total crap if Pletikosa wasnt there goalie they might be playing in 2nd division next year.

TMRO
February 21st, 2006, 00:13
Sigurno sme sampioni

unnamed1
February 21st, 2006, 11:33
Vardar have playd with combine team as well so this test games can,t be taken to serious... Just a pity that Addo have still not playd as he works hard on his physique instead... Kostic wos not fit either...

unnamed1
February 21st, 2006, 14:25
Vardar have just signed one more player!!! i think they over do it a bit know it,s just to many new players.... Vardar did not gett the Crnogorac player from Artmedia Bratislava but insteed they gott the Bulgarian Rosen Kaptiev...

Rosen Kaptiev have playd for Lokomotiv Sofia beetwen 1999-2004/2005....

here is info about him and all other trasfers...
http://www.sport.com.mk/?ItemID=6905CB471FEF074E90B9B3B999B4A0A2

Дефинитивно ова ќе биде "најбогатиот" преоден рок можеби во историјата на Вардар. Даниел Ивановски од Силекс ја засили одбраната, Марјан Андонов (Посушје - БиХ и Росен Каптиев го "освежија" нападот, а вистинска "реконструкција" ќе има и во средниот ред каде нови имиња се Благоја Ѓурчевски (Башкими, Минас Османи (Влазрими, Филип Деспотовски (ОФК Београд - СЦГ, Даниел Адо (Гана, Владан Костиќ (Војводина - СЦГ и Едмунд Копсон (Гана.


Here all the signings and they are very good and interesting...

1. Daniel Addo
Addo have playd 29 senior NT games for Ghana and have playd for Leverkusen in bundesliga and playd 14 CL games 1995/1996.. Many years in Karlsruhe as well.....

Addo wos elected as the best players in youthe world cup 1993.. Have still not give up a world cup place for Ghana...

2. Edmund Copson
Have playd 30 senior NT games for Ghana, not as starter but still.

3.Vladen Kostic
Have playd for S&M youthe NT and have 4 NT games for the senior NT, he come from Vojvodina novi sad and wos recommend by Dejan Savisevic.....

4. Daniel Ivanovski
A bigg prospect in macedonian soccer, he goot his senior break through in LG cup Iran with huge play..... come from FK Sileks...

5. Rosen Kaptiev
A solid Bulgarian form the solid clubb Lokomotiv Sofia, i think he can do well....

6.Marijan Andonov
have playd for hajduk split youthe team and did very well, wos one of the best players in the youthe liga, interesting player....

7.Filip Despotovski
Come from OFK Beograd

8.Minas Osmani
Young and talented player, wos away 6 mothe with Vlazrimi but are back now since vardar wanted him back...

9.Blagoja Gjurcevski
Come from FK Baskimi....

So this is 9 new players, at least 5-6 of them look very good to say the least, also we can say that the bigg talent Trickovski is like a new signing cuz he could not play in the first 17 games and now his back...

Many other good players also in vardar as Kmetovski, Jesus Braga,Deilson,Brankovic,Sekulovski,Markovski... is looking intersting for us and lest see if we can win back the titel...

Also it wos very close that we gott Gjorgi Hristov, it wos talk about Bayern Munchen,s Jens Jeremis but that wos just talk from our Uprava.....

unnamed1
February 21st, 2006, 18:15
Vardar will make the final preparations in Macedonia...

Vardar will play in Vuko Karov cup in Gevgelija against Tikves and Kozuv in Italyan 45X3 sytem....

Vardar will then play full 90 min game against Pobeda and then we should be ready for the Baskimi game...

Baskimi-Vardar will be playd on first of Mars! this games could not been playd earlier... We have one game less....

Then we will play Makedonija GP at home and Rabotnicki away.....

unnamed1
February 22nd, 2006, 00:09
Korekcija za informacijata za Edmond Copson od Ghana... Toj Imal nastapuvanu 78 naprevari za Ghana , ima nastapuvano na dve nation of cup sto e slicno kako evropsko prvenstvo....

Informacite doajgat od Makedonskiot sportski vesnik EKIPA, ne znam dali e od deneshen broj ali pisuva za ova na komiti forum...

Inaku sportskiot vesik ekipa ke bide online naskoro

http://www.ekipa.com.mk/

Makaron
February 22nd, 2006, 16:21
ja mislam deka vardar ke bidat 2 o prva liga

Harry Potter
February 22nd, 2006, 16:23
Welcome Makaroni! ;)

unnamed1
February 22nd, 2006, 16:26
ja mislam deka vardar ke bidat 2 o prva liga

Ke vidime! sve e mozno ali mislam deka imame barem mala sansa, imame soliden tim ali to ne a nekoja garancija bidejki i Rabotnicki e soliden i ako slabo igra vo podgotovki ali test natprevari se testnaprevari i nisto drugo....

unnamed1
February 23rd, 2006, 13:03
Vardar imashe Brifing cera

http://www.vreme.com.mk/images/capar22_tif.jpg

Сега титула се бара од Цапар

Даниел Ивановски, Владан Костиќ, Даниел Адо, Благоја Ѓурчевски, Филип Деспотовски, Марјан Андонов, Росен Каптиев и Едмонд Копсон, кој треба да пристигне деновиве, се имињата на новите засилувања на Вардар, вклучувајќи го тука и новиот шеф на стручниот штаб, поранешниот македонски селектор Драги Канатларовски. Токму на негови плеќи сега е „натежната“ голема одговорност затоа што раководството, симпатизерите и целата јавност очекуваат многу посилен Вардар во пролетниот дел од првенството, кој ќе ја врати шампионската титула во „црвено-црните“ витрини. Седум бода заостанување зад лидерот Работнички Кометал има Вардар, но и еден натпревар за доигрување, против Башкими во Куманово, пред почетокот на пролетната фудбалска офанзива. Канатларовски доби осум квалитетни засилувања и тој е дефинитивно засилување што ќе „игра“ од клупата, но потребно е и време за „дрим-тимот“ што е составен да почне да функционира онака како што посакуваат сите на кои „црвено-црната“ боја им е во крвта.

Свесен е Канатларовски дека од него, како предводник на најтрофејниот фудбалски колектив во земјава, се бара нова титула.

- Во Вардар нема импровизација, свесен сум дека секогаш се бараат успеси и титули, многу добро го знаев тоа и кога го прифатив предизвикот. Ќе тргнеме во „лов“ на лидерот Работнички Кометал и ќе сториме се за да успееме во таа намера во пролетната полуетапа. Дали ќе успееме ќе покаже времето. Во моментов, најважно е да создадеме еден победнички менталитет на тимот. Ангажиравме квалитетни фудбалери, но факт е и дека дел од носителите на играта на Вардар го напуштија клубот. Не е ова алиби затоа што веќе истакнав дека со сите сили ќе ја бркаме титулата, ама потребно е и време, одреден период за сите коцки од мозаикот да се постават на вистинското место. Реал Мадрид, најмоќниот клуб во светот, исто така купи десетина фудбалери, повеќето од нив меѓу најквалитетните во светот, но резултатите се уште ги нема, а ниту титулите. Затоа, во моментов треба да се фокусиме на работата, на тренинзите, да го „дотераме“ тимот за пролетната полусезона, а колку и како тоа сме го сработиле, ќе покажат резултатите - вели Канатларовски.

Вардар ќе има три многу важни натпревари во почетокот на пролетната полусезона. Ќе патува во Куманово на дуел со Башкими, на одложениот меч од есента, за да се обиде да ја намали негативата зад „романтичарите“ на минус четири, а потоа влегува во директна пресметка со ривалите за титулата, Македонија ЃП и Работнички Кометал.

- Многу се важни тие натпревари, и бодовно и психолошки, како почеток на пролетниот дел од првенството. Но, не би рекол дека ќе бидат и решавачки затоа што долго е првенството и мислам дека ќе биде неизвесно до самиот крај - истакнува Цапар.

Вардарците по враќањето од Макарска ги продолжуваат подготовките во Скопје, а в сабота ќе одиграат контролен натпревар со Победа. В недела ќе бидат дел од зимскиот турнир „Вуко Каров“ во Кавадарци.

unnamed1
February 23rd, 2006, 13:18
http://www.vecer.com.mk/content_images/6537042122006222231052.jpg

РК ВАРДАР СО ПРОБЛЕМИ ПРЕД 1/4 СРЕДБА СО СТЕАУА ВО ЧЕЛЕНЏ КУПОТ

Дали ќе игра Пепи?

СE` УШТЕ Е НЕИЗВЕСЕН НАСТАПОТ НА ТОПЧИЈАТА ВО РЕДОВИТЕ НА "ЦРВЕНО-ЦРНИТЕ" МАНАСКОВ, КОЈ НА СРЕДБАТА СО ИТАЛИЈАНСКИОТ КОРВЕСАНО ВО СКОПЈЕ ДОБИ ЦРВЕН КАРТОН, БИДЕЈЌИ ОД ЕХФ НЕМА ИНФОРМАЦИИ ДАЛИ ЗНАЧИ КАЗНА ОД ЕДЕН НАТПРЕВАР НЕИГРАЊЕ ИЛИ НЕ


Ракометарите на скопски Вардар останаа единствениот наш претставник во евро-куповите, тие не претставуваат во Челенџ купот, а в сабота во "Кале" (18 ч.) во првиот четвртфинален натпревар ќе го пречекаат романскиот тим Стеауа од Букуреш. Некогаш славна европска марка, во која играше уште пославниот бек Стинга, но сега Романците не се тоа што беа некогаш. За овие две средби со Стеауа, Вардар имаше сериозни подготовки и повеќе проверки се со цел да се мине и овој противник и да се оствари целта - сезонава да се освои победничкиот пехар во Челенџ купот. Вардарци беа на турнеја во Словенија, каде одиграа 4 натпревари, а сега ја одработуваат завршницата пред мечот со Стеауа во Скопје. Во меѓувреме, тренерот на екипата Стојан Петрушевски се судрува со неколку проблеми, кои верува дека до сабота ќе бидат разрешени. Првата и најважна е дали против Стеауа ќе игра ветеранот и најдобриот играч на Македонија во изминатиот век, Пепи Манасков. Пепи на реваншот во Скопје со италијанскиот Конверсано, во осминафиналето, во последните секудни доби црвен картон. Досега нема реакција од ЕХФ, дали тоа значи суспензија за еден натпревар или не. Во клубот велат дека нема да ризикуваат, ќе чекаат до петок, а ако и дотогаш не стигне известување од ЕХФ дали Манасков може да игра или не, директно ќе контактираат со Европската ракометна федерација во Виена.
Петрушевски има и други проблеми. Бекот, српскиот интернационалец Стојановиќ е повреден, но тренира, Ракчевиќ, исто така, се жали на болки во вратот, а и Манасков ја обнови повредата на листот на левата нога. Сепак, Петрушевски верува дека лекарскиот тим ќе ги санира овие проблеми и Вардар во комплетен состав ќе истрча во "Кале" против Стеауа. Пред саботната средба стигна и касета од Романија од дербито на тамошното првенство меѓу лидерот Динамо и Стеауа во кои противникот на Вардар беше поразен со пет голови разлика. За она што можеше да се види и што може да очекува од првиот четвртфинален дуел со Стеауа, тренерот Петрушевски вели:
- Сезонава вторпат играме со романска екипа. Претходно лесно го елиминиравме Плоешти со две победи, дома и на гости. Од видеокасетата може да се заклучи дека Стеауа нема висока постава, тоа е главно млада екипа со два-тројца искусни играчи која игра зона 6-0, форсира брза игра, многу трчаат што нам не ни одговара. Ќе видиме како тие ќе играат против нашата зона 3-2-1. Сметам дека ние сме подобар противник, со поквалитетни поединци и посакувам што поубедлива победа во Скопје за мирен реванш во Букурешт. Што се однесува до Наумче Мојсоски, кој се повреди за време на настапот во квалификациите против Естонија во репрезентативниот дрес, изваден му е гипсот од ногата, оди на терапија и во теретана. На него не сметаме на саботниот натпревар со Стеауа, но се надевам дека на реваншот ќе биде подготвен за игра - заврши Петрушевски.Vardar go nadigra Mladost 30-20 vo priprema cera.... Inace Vardar dobro igrashe protiv golemi klubovi vo Slovenija na pripremi...

Harry Potter
February 23rd, 2006, 14:57
Daniel Addo

http://www.ghanaweb.biz/GHP/img/pics/62476264.jpg

more about him on: http://www.ghanaweb.com/GhanaHomePage/soccer/pop-up.php?ID=1

unnamed1
February 24th, 2006, 23:55
http://www.a1.com.mk/vesti/sport.asp?VestID=58944
Вниманието кон европските настапи го враќа Вардар Про

Југослав Костовски


24.02.2006
Црвено-црните утре го отвораат четвртфиналето во Челинџ купот во Скопје против реномираниот романскиот тим Стеауа.

Оптимистички прво на победа, но без оптеретување со висината на разликата пред реваншот во Букурешт, настапија на денешниот прес дел од актерите.

Вториот романски предизвик оваа сезона по елиминацијата на Унстел Плоешти, Вардар ќе мора да го почне без повредениот среден бек Наумче Мојсовски.

„Сите од нас посакуваме едена пристојна разлика од 7-8 гола разлика, што би патувале посигурно, меѓутоа како што реков не се оптеретуваме со некој резултат. Најбитно е да добро одиграме на тој натпревар, а резултатот ќе си дојде сам по себе“, изјави тренерот на РК Вардар Про Стојан Петрушевски.

„Ние навистина на овој натпревар имаме пех што имаме неколку повредени играчи со Наумче Мојсовски. Инаку јас мислам дека ќе немаше никаов проблем и тука и во Романија ќе ги добиевме. Но што е тука е, мислам дека утре ќе одиграме како што знамеме и умееме“, изјави голманот на РК Вардар Про Зоран Петковски.

„Атмосферата пред натпреварот е многу добра, мислам дека тренерот подготви добра тактика за нивниот најдобар играч и мислам дека утре добар резултат нема да изостане“, изјави Голуб Докниќ.

unnamed1
February 25th, 2006, 20:06
Vardar- Steaua Bukaresti 35-31 (22-13)

Katasrofa:

Vardar trebashe da slavi so 15 golovi denes ali na kraj samo so 4

Od 9 golovi vodstvo do samo +4 bruka i nesvatlivo.... Nashata maska rakometna bruka prodolzuva, sto se slucuva? nema kraj......

Ceska i Estonia se povtori denes, super igra a posle nesvatliv pad bes nekoja posebna pricina so slab protivnik....

Mojsovski se povredi protiv Estonia a Manaskov se povrede 3 dena pred natprevar a taka ostanavme bes klucni igracii....

Igracite na vardar pokaza deka nemat nikakov odgovornost vrs klubot, Stojanovic i Russinot so crveni kartoni absolutno ne potrebno vo prvite 15 min od vtoriot del i taka ispadna uste 2 klucni igraci, do 40 min Stojanovic i Russinot vo beja najdobri vo vardar.... Tie znaat deka imame problemi so povredi pred natprevarot i pak vakvo neodgovornost kaza dvajcata.... Na krajot i Petrusevski trenerot dobie crven karton..

Vo polsedna sekunda vardar imashe penal a normalno Kovalenko najde da promashi-))) UPM i symbolicno za nashiot maski rakomet momentalno...

Navivanje bese super, kale poln sto znaci 3.000 gledaci...Mislam deka sepak imame sansi i mozime da slavime i vo Bukarest, vardar pred padot kaza deka sme daleku podobar tim od romanskata a resultatot sto se smale ne bese od nivna dobra igra tuku od nas....

Imame dobra sansa a Manaskov sigurno ke se vrati dodeka tesko za Mojsovski ali ke vidime.. Se nadevam deka Russinot i Stojanovic ke kazat diciplina vo bukarest...

unnamed1
February 27th, 2006, 14:34
Dali znae nekoj ze test naprevarot izmegu Vardar-Pobeda sto se odigra vo sabotata??? nikoj od neshite medium ne objavi resultat!? ne sto e vaza utakmicata ali sepak me interesira...

Harry Potter
February 27th, 2006, 20:11
vo Sport pisuvase, 1:1 zavrsi

unnamed1
February 27th, 2006, 22:26
E super, trebashe da igraat vo nekoj turnir so Tikvesh i Kozuf, ne znam dali ke igra vo Gevgelija ili Kavadarci...

Harry Potter
February 27th, 2006, 23:02
toa bese Vuko Karov turnirot i Vardat go osvoi

Vardar - Tikves 3:1
Vardar - Kozuv 1:0
Tikves - Kozuv 0:0

Romanticar
February 28th, 2006, 01:00
Вуко Каров - легенда на фудбалскиот клуб Тиквеш, еден од најдобрите македонски фудбалери на сите времиња и член на репрезентацијата на СФРЈ до 21. година. Штета што еден клуб со традиција како Тиквеш, а оттука и самиот меморијален турнир се паднати на така ниски гранки. :(

unnamed1
February 28th, 2006, 17:40
Andonov i Kostovski nema da igraat vo Vardar... Kostovski otide vo Cementarnica a Andonov vo Vhiren.... Imavme 7 napajgaci i nemashe mesto za nim a podobro vaka nego na klupa da dremat kaza Kanatlarovski....

HajdukSplit
February 28th, 2006, 23:54
some guy on Vardar has AIDS? or Macedonian league, its in the Croatian websites

Iron Lion Zion
March 1st, 2006, 00:19
Adams, from Madzari Solidarnost, Belasica, Sloga Jug. last 6 mon. he doesn't had a club. He died 10 days ago.

unnamed1
March 1st, 2006, 08:28
some guy on Vardar has AIDS? or Macedonian league, its in the Croatian websites

His died recently , Adams is / wos from Africa...

In Macedonia ther is over the last 15 years only 70 cases of AIDS and 53 of them have died os ther is only 17 left, that is after all a very small number...

Adams did infect one girls and but she can blame here self for haveing sex with a african with out condom... It,s always good to use condom...

unnamed1
March 1st, 2006, 12:26
Vardars team will look like this for the next 6 month
http://www.sport.com.mk/?ItemID=E768E25E28E1EA40AACE7E7163FEE0DB


GK:
Kmetovski
Zdravkovic
Kosturanov

Defenders:
Braga
Sekulovski
Markovski
Tanevski
Ivanovski
Brankovic
Dimitrovski

Midd:
Gligorov
Ristevski
Gligorovski
Addo
Kostic
Copson
Gurcevski
Deilson
Peev
Mishkovski

Attack
Nihu
Naumov
Trickovski
Scepanovic
Kaptiev

-------------------------------------------------------

Despotovski is beck with OFK, Andonov have signed with Vhiren, Osmani and Kostovski are with Cementarnica for 6 month loan....

I,m very satisfied with the team and the team look much stronger then first 6 months..

GK look oki, I doubt Kmetovskis international quality but for Macedonia liga he is more then oki, our defence look very strong very strong and i think it even have high international level, i,m very satisfied with our defence...

Our Midd look very strong and i,m very curious on Addo and Copson who have huge international and NT experience, Kostic have some experience as well, Peev is a talent who will develup over the next year i think....

Our attack look strong as well, Trickovski are back after a long time injury and i,m interested on Kaptiev as well.. I think Trickovski will have a great season.... Naumov can play well but he is to much up and down....


All in all it look very promising and i hope Kanatlarovski can bring us the title back, let the show start :)

unnamed1
March 2nd, 2006, 13:15
ВАРДАР
Копсон не може да влезе во земјава без сида-тест

Едмонд Копсон, второто засилување на Вардар од Гана, заглави два дена во Грција поради барањето на нашите власти да направи сида-тест пред да влезе во Македонија, се неофицијалните информации до кои дојде "Дневник". Копсон требаше преку Солун да пристигне во Скопје и да потпише за "црвено-црните", но по смртта на Нигериецот Абдулрашид Адамс, кој беше заразен со ХИВ-вирусот, работите се искомплицираа.

Даниел Адо, кој вчера, со соиграчите од Вардар, беше на сида-тест во Клиничкиот центар во Скопје, вели дека во телефонски контакт сонародникот Копсон му потврдил дека мора да направи сида-тест за да влезе во Македонија.

- Бараат од него да направи тест за да може да ја мине границата - вели Адо.

Сличен проблем имаа и несудените засилувања на Ренова од Камерун. Тие биле задржани на граница поради некомплетни документи, како што информира МВР. Неофицијално, се шпекулира дека, исто како и на Копсон, и на Камерунците им било побарано да приложат документ дека не се ХИВ-позитивни.

(З.П.)


Daj be pickavi mater i vlada i sve!!!!!!! 10.000 shiptari nelegalno si shatat niz drzavata dnevno vo tetvo i drugi mesta i nishto ne im pravat a ze eden fudbaler pravat 300 gluposti.....

Koja drzava vaka mu pravi na covek maltretaci??? covek kje igra natprevar vo nedela more haloooooooooooooooo Toj e NT igrac od Ghana 78 natprevari, namesto so respekt da go precekat so baranje atografi onie vaka mu pravat, bog da cuva

Poland-Cement
March 2nd, 2006, 14:21
Vardars team will look like this for the next 6 month
http://www.sport.com.mk/?ItemID=E768E25E28E1EA40AACE7E7163FEE0DB


GK:
Kmetovski
Zdravkovic
Kosturanov

Defenders:
Braga
Sekulovski
Markovski
Tanevski
Ivanovski
Brankovic
Dimitrovski

Midd:
Gligorov
Ristevski
Gligorovski
Addo
Kostic
Copson
Gurcevski
Deilson
Peev
Mishkovski

Attack
Nihu
Naumov
Trickovski
Scepanovic
Kaptiev

-------------------------------------------------------

Despotovski is beck with OFK, Andonov have signed with Vhiren, Osmani and Kostovski are with Cementarnica for 6 month loan....

I,m very satisfied with the team and the team look much stronger then first 6 months..

GK look oki, I doubt Kmetovskis international quality but for Macedonia liga he is more then oki, our defence look very strong very strong and i think it even have high international level, i,m very satisfied with our defence...

Our Midd look very strong and i,m very curious on Addo and Copson who have huge international and NT experience, Kostic have some experience as well, Peev is a talent who will develup over the next year i think....

Our attack look strong as well, Trickovski are back after a long time injury and i,m interested on Kaptiev as well.. I think Trickovski will have a great season.... Naumov can play well but he is to much up and down....


All in all it look very promising and i hope Kanatlarovski can bring us the title back, let the show start :)

Yeah, now Vardar squad looks impressive. Rabotnicki didn't make so good transferes.
I'm also very happy about Osmani and Kostovski to Cementarnica :happy: They will be great help for us as we lost Milosevski and Bozinovski to Lithuania and ealier Georgievski to VIhren :frustrat: :frustrat: :frustrat: :frownani: :frownani:

unnamed1
March 2nd, 2006, 15:24
I think it will take 3-4 weeks before the team will work 100%, many new players and it takes time to get all to work as a unit..... Ther is no doubt that the team will have great potential but i would love to see Vardar play rabotnicki and makedonija in a month time, i think is to early to face them this early but lest see what happen

Harry Potter
March 2nd, 2006, 19:37
Daj be pickavi mater i vlada i sve!!!!!!! 10.000 shiptari nelegalno si shatat niz drzavata dnevno vo tetvo i drugi mesta i nishto ne im pravat a ze eden fudbaler pravat 300 gluposti.....

Koja drzava vaka mu pravi na covek maltretaci??? covek kje igra natprevar vo nedela more haloooooooooooooooo Toj e NT igrac od Ghana 78 natprevari, namesto so respekt da go precekat so baranje atografi onie vaka mu pravat, bog da cuva


jas mislam deka sepak pravilno postapile, igracite doagaat od Afrika, kontinent kade so sekoj 3 e zarazen so sida i treba da se vnimava sepak

unnamed1
March 2nd, 2006, 19:41
jas mislam deka sepak pravilno postapile, igracite doagaat od Afrika, kontinent kade so sekoj 3 e zarazen so sida i treba da se vnimava sepak

Abe da do negde si vo pravo ali sepak moze na podobar nacin, na primer mozea vednash na granica da mu donesat proba oprema za sida, a ne da ceka sam onaka ne e ubavo taka...

Sepak stanuva zbor za fudbaler sto nastapuval 78 utakmici za silna ekipa kako Ghana, nema smisla vaka..

Mislam deka poubavo moze da se stredi rabotava

TMRO
March 4th, 2006, 01:20
Ja mirisam titulata. Ke se vrati peharot kaj sto mu e mestoto

unnamed1
March 4th, 2006, 07:51
ЗА ТРАНСФЕРОТ ВО ПАРТИЗАН...

Сега размислувам само на Вардар

Бојан Марковски во зимскиот преоден рок беше цел на неколку европски клубови. На крајот, сепак, со начелен договор од јуни да ги засили редовите на белградски Партизан...

"Во моментов единствено мислите ми се насочени кон Вардар. Апсолутно не се оптоварувам со понудите од други клубови и мојот евентуален трансфер во јуни. Најважно ми е комплетно да придонесам за успесите на мојот клуб во оваа сезона", вели Марковски.

Цапар со 3-4-1-2 по титула

По последните подготвителни денови, и анализите на стручниот штаб, с$ појасна е формацијата со која Вардар ќе атакува на годинашнава титула.

3-4-1-2 ќе биде "изгледот" на Вардар, според замислите на шефот на стручниот штаб Драган Канатларовски низ пролетната сезона, а во таа формација ќе се оди и на победата на неделниот дуел со Башкими.


ЦРВЕНО-ЦРНИТЕ" ГИ ЗАСИЛУВААТ И ПОМЛАДИТЕ КАТЕГОРИИ

Вучиниќ меѓу младинците

Покрај засилувањата во првиот тим, "вардарците" овој преоден рок го искористија за "освежувања" и во младинскиот погон.

Нов член на "црвено-црните" младинци е 16-годишниот голман Ненад Вучиниќ, кој во Вардар дојде од Херцег Нови. Во соседна СЦГ го најавуваат како извонредно талентиран фудбалер кој со доаѓањето во нашиот најтрофеен клуб треба да ги надоградува своите квалитети.

Golem Golmanski talent dojde on Crna Gora....

Poland-Cement
March 4th, 2006, 13:23
Vardar had always great goalkeepers ... Georgievski, Zekir, Zdravkovic, Kmetovski, now Vucinic for some years should be top goalie of prva liga :thmbup:

Harry Potter
March 4th, 2006, 17:15
Vardar squad

no./player/date of birth

1. Ljupco Kmetovski 08.07.1972
25. Velimir Zdravkovic 30.07.1980 (Serbia and Montenegro)
12. Dejan Kosturanov 06.09.1986

2. Aginaldo de Jesus Braga 09.08.1974 (Brazil)
3. Vladimir Sekulovski 07.10.1980
4. Zlatko Tanevski 03.08.1983
6. Dejan Brankovic 29.08.1980 (Serbia and Montenegro)
17. Vladimir Dimitrovski 30.11.1988
20. Daniel Ivanovski 27.06.1983
21. Bojan Markovski 08.08.1983

7. Ivica Gligorovski 15.04.1981
10. Dejan Ristovski 01.08.1973
13. Oliver Peev 08.06.1987
16. Nikola Gligorov 15.08.1983
18. Da Silva Deilson 14.10.1983 (Brazil)
19. Vladan Kostic 25.04.1977 (Serbia and Montenegro)
22. Daniel Addo 06.11.1976 (Ghana)
23. Blagoja Gurcevski 27.08.1977
24. Nenad Miskovski 29.12.1986

5. Arben Nuhji 27.02.1972
8. Ivan Trickovski 18.04.1987
9. Rosen Kaptiev 23.09.1979 (Bulgaria)
11. Riste Naumov 14.04.1981
15. Vucina Scepanovic 17.11.1982 (Serbia and Montenegro)

Coach: Dragan Kanatlarovski

Transfers

IN: Blagoja Gurcevski (Baskimi), Daniel Addo (Bayer Leverkusen / Germany), Daniel Ivanovski (Sileks), Vladan Kostic (Vojvodina / Serbia and Montenegro), Rosen Kaptiev (Lamia / Greece), Marjan Andonov (Posusje / Bosnia and Herzegovina)

OUT: Danco Masev (Metalurg / Ukraine), Zarko Serafimovski (Renova), Marjan Andonov (Vihren / Bulgaria), Vlatko Gosev (no club)

unnamed1
March 4th, 2006, 18:52
You can add Edmond Copson from Ghana to that list above...

Edmond Copson 78 NT games for Ghana
Daniel Addo 29 NT games for Ghana
107 NT games together....

Here is a interesting story....
1997 Vardar wos about to sign Demitar Berbatov but Vardar wos the one who turn him down belive it or not... Vardar did look for players and they gott advice to look at the 17 years old Berbatov att that time and they did.. Vardar people did travel to Bulgaria to see him play but he did not impress and they told that we have many like Berbatov in Macedonia and we will not sign him... This could be that Berbatov started to develup a bit later when he wos 19-20 years old...

However what a mistake by FK Vardar!!!!!!! but on other hand how could they now??? but it feels pity...http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=671&ArticleID=42260

Articel

Димитар Бербатов бил неталентиран за Вардар!

Никола Ѓуровски

Вардар можел да го ангажира Димитар Бербатов, моментно најголемата фудбалска ѕвезда на Бугарија во почетокот од неговата кариера во 1997 година, но тогашните „стручњаци“ на „црвено-црните“ процениле дека тој и не е премногу талентиран, односно дека фудбалери како него имало и во Македонија.

Од денешен агол, девет години по таа можност, повеќе од јасно е дека Вардар тогаш направил огромна грешка, а Бербатов е напаѓач од врвна класа, член на бундеслигашот Баер Леверкузен.

Крсто Пулевски, еден од вработените со долг стаж во ФК Вардар, тогашен возач на раководството на клубот, ја раскажува приказната за неуспешната бугарска аквизиција Димитар Бербатов.

- Во втората половина на 1997 година заминавме во Благоевград со членови на раководството на Вардар (не сака да ги открие нивните имиња - н.з.) во потрага по млади и талентирани фудбалери за да бидат ангажирани како засилувања за ФК Вардар. Имавме информација дека во Пирин Благоевград игра талентирано момче (Димитар Бербатов и заминавме да ја следиме неговата игра. Потоа продолживме и за Пловдив, каде што Пирин во тоа време играше второлигашки натпревар, а Бербатов имаше само 17 години и беше надежен и талентиран фудбалер. Го проследивме мечот, а по него решението на раководството беше дека и во Македонија можат да се најдат фудбалери од негов калибар. За жал, од денешен агол тоа не изгледа така, Вардар пропушти голема шанса - вели Пулевски.

Место во Вардар, бугарскиот напаѓач само шест месеци подоцна заминал во ЦСКА Софија како откритие на тогашниот тренер на ЦСКА Софија, Димитар Пенев, и за две сезони меѓу „армејците“ израснал во одличен напаѓач, постигнувајќи 23 гола на 45 натпревари.

Се прославил на натпреварот од Купот на УЕФА меѓу ЦСКА Софија и молдавскиот клуб Конструкторул против кој постигнал дури пет гола во победата на бугарскиот тим од 8-0.

Од ЦСКА Софија во зимскиот преоден рок во сезоната 2000/2001 замина во редовите на бундеслигашот Баер Леверкузен, чиј член е и денеска.

Димитар Бербатов е најголемата бугарска фудбалска ѕвезда во моментов, за репрезентацијата на нашиот источен сосед има одиграно 45 натпревари и постигнато 27 гола.

unnamed1
March 4th, 2006, 20:08
Stramota od igracite na Vardar Pro! Stramota!!!! povtorno kazuva slaba diciplina... Vardar beshe eleminiran so vkupno 1 gol poradi slaba diciplina i nishto drugo...

Vo prviot natprevar 3 crveni kartoni, denes povtorno crven karton vo prviot del, povtorno Russinot sto e vazen vo odbranata... Povtorno promasheni penali kako vo Skopje, povtorno bezveze pushtanje od resultat.. Zaradi ova eleminirani sme so minimalen 1 gol a so deciplina imashe da pobedime so 10 u dvete natprevari...

Pred utakmicite imavme povredi na klucni igraci a zaqr uste ni trebeshe vakva nikakva diciplina?? ne treba da im se dava pari... Russinot da se vrati vo Russia, ne skina vo ova cetvartfinale... Nevruvatno

Ja ne znam nekoj tim vo historiata vaka bezveze da pusti polufinale????

Inace 5min pred startot imashe tepacka izmegu navivackite grupi, imashe golema intervancija od policijata a posle toa 5.000 iljadnata publika vo polnata sala se smire...

Harry Potter
March 4th, 2006, 23:22
Ova za Berbatov samo kazuva kakvi strucnjaci ima kaj nas :D lol

TMRO
March 5th, 2006, 00:43
Ova za Berbatov samo kazuva kakvi strucnjaci ima kaj nas :D lol

Vo pravo si

unnamed1
March 5th, 2006, 16:11
Baskimi-Vardar 0-1 (0-0)
Kaptiev 0-1 (83 min) assist Trickovski....

The only thing i,m happy with is the win, I don,t understand what Kanatlarovski is doing???? Scepanovic and Naumov play from start?????Bulgarian Kaptiev scord instant when he gott the chance and Trickovski assisted him...

Copson,Addo and Kostic did not play!! what the hell is going on? this are the onece we hope on...

Hope they play soon and next two games will decide the league, Makedonija GP at home and Rabotnicki away(or at home on gratski)

Next game are
Pobeda-Rabotnicki
Vardar-Makedonija

If we win and Rabotnicki at least drop two points it will be only 2 points beetwen the team before the great derby....

Harry Potter
March 5th, 2006, 18:21
Is Copson for sure in Vardar? Cuz he is not in the squad posted by Makedonski Sport!?

JumboMkd
March 5th, 2006, 18:49
Well Komita be patient please :)
Those players have just signed for Vardar and they are still not ready to play. They haven't played on the preparation matches in the winter so they can't be just "thrown" in the first team

unnamed1
March 5th, 2006, 19:08
Filip:

Yes he is, but maybe he still wait on the border :tongue: if he is lucky the sida matrial will arrive before Christmas :cool:

JumboMkd:

I,m patient but i think they could have playd at least 35-45 min today... I know that speciell Addo is not prepared yet... Next two games will be very importent and times is short..... I would lie if i told that i,m not nervous.... It,s 7 days to the MGP game and 13 days to the Rabotnicki game....

unnamed1
March 5th, 2006, 20:20
In the next two games on Gratski against Makedonija and Rabotnicki I expect audience figure around 5.000 - 10.000, i don,t think the TV coverage will bring this figure down(at least i hope so) and i hope on decent weather...

IF Rabotnicki lose or drow in Prilep (Witch is not totaly impossible) then we will almost have a pure final beetwen Rabotnicki-Vardar if Vardar win....

This next two games will be extreme importent for the outcome of the liga and i will not totaly underestimate MGP in this 3 horse race.. IF MGP win and Rabotnicki lose the next two games they will topp the table...

Very nervous games for all teams

TMRO
March 6th, 2006, 00:27
Jas sum laden kako shpricer...Sigurno pobeduvame i na dvete utakmici

unnamed1
March 8th, 2006, 08:47
Zlit forumot ne e za PP muabeti :)

za toa sto go napisa prethodno, MGP ke bide 2, za da finaleto ide cistana formalnost i ti taka napisa. za vardar sto me prasa, vo vardar situacijata e haos, od segde ima razni strui i sekoj si vlece svoi interesi, iako dojdoa poveke renomirani igraci sepak mislam deka koga ke dojde vreme za plati i premii site ke padnat na psiholoski plan. A za izlez vo evropa ke pominat isto kako lani, zasto Daniel Ivanovski dojde samo za da igra negde vo ovaa polusezona, a koga ke zavrsi sezonava ke odi vo stranstvo, isto e i so Trickovski ke odi vo Partizan, Ado i Kopson dojdoa da igraat samo za da izborat mesto vo Gana za svetskoto. So eden zbor vo Vardar potrebna e kompletna cistka vo upravata, a lugeto sto momentalno se tamu samo butaat pari vo dzebovite od transferi kako na vasovski a ic ne vlozuvaat. No kako i da e, po 2 kola ke se znae se, Pobeda barem za mene e otpisana sega, vo igra ostanuvaat RAB, MGP, VAR, SKE, skendija im ja pusti utakmicata na Bregalnica vo prvenstvo za da ovie posle im pustat vo kupot.


vo vardar situacijata e haos

Situacijata beshe Haos edno vreme ali sepak se vrate nadesh so seriozna rabota... Deka dojde kanatlarovski so edno 5 kvalitetni igraci dovolno zboruva za toa...

od segde ima razni strui i sekoj si vlece svoi interesi, iako dojdoa poveke renomirani igraci sepak mislam deka koga ke dojde vreme za plati i premii site ke padnat na psiholoski plan

Takva ni e drzavata i taka se raboti vo Makedonija a VFC ne e slucajnost.. Se uste e rano da zboruvama za neisplateni plati ali znajkija historiata poslednite dve godini nema da bidam iznenaden ali sigurno se nadevam na cista i dobra rabota... Poslednite dve godini mnogu kradeja od Vardar i se nadevam na cesna rabota godinava, za Vasovski znajte mislam? vo Frankfurt ojde za 850.000 evra ali Grizli kaza samo 400.000 i krena 450.000 u svoj dzep a zato Braco saka na sud...

zasto Daniel Ivanovski dojde samo za da igra negde vo ovaa polusezona, a koga ke zavrsi sezonava ke odi vo stranstvo, isto e i so Trickovski ke odi vo Partizan, Ado i Kopson dojdoa da igraat samo za da izborat mesto vo Gana za svetskoto

Rano e za tie muabeti, nishto ne se znae.... Inace Partizan bil povejke interesiran za Markovski nego Trickovski... Addo prvo neka se podgotvi fysicki kako sto treba i posle neka sonuva za SP! Nemal mrdnato 4 meseci pred da dojde vo Vrdar, pa sto pravel covekot?? se suncal vo copa cobana vo brazil???


Dokolku gi izgubime site onie igraci so 6 meseci dogovor ne treba da igrame vo evropa dodeka ne se prodolzi kontrakt ili nekoj nov kvaliteten igrac...


Pobeda barem za mene e otpisana sega
I jas mislam deka taka e, Pobeda ima samo sansa za Intertoto cup a dodeka bidat na 4 mesto siguren sum deka FFM i godinava ke bara dve mesta za Intertoto cup... ALI! polsedna sansa na Pobeda e nedelava protiv Rabotnicki vo Prilep, ima samo edna alternativa ako sakat da ostanat vo igra a toa e Pobeda vo nedela... Ali ja mislam deka natprevarot ke zavarshi 0-0 ili 1-1 vo Prilep pa taka Pobeda e vo out..

vo igra ostanuvaat RAB, MGP, VAR, SKE, skendija im ja pusti utakmicata na Bregalnica vo prvenstvo za da ovie posle im pustat vo kupot

Spored mene Skendija nema nikakva sansa da stani prvak godinava... Mozda pusti ali taka se voodi kaj nas i sto da se pravi.... Od druga strana stalno gubat so Stip i doma i vo gosti...

unnamed1
March 8th, 2006, 12:39
http://www.sport.com.mk/?ItemID=495F9AC0FD138A4681C5CE94C08791B7

Инаку, "засилување" на конкуренцијата во средниот ред за натпреварите кои следат ќе има и во новите имиња, Владан Костиќ и Даниел Адо, кои во Куманово не беа во комбинација поради с$ уште недоволната физичка подготвеност.

По 300 евра за победата над Башкими

По триумфот на Башкими вчера на фудбалерите кои ја "понесоа" победата на гостувањето во Куманово им беше врачена и предвидената премија од 300 евра.

Премии, нормално, се потцртани и за следните два тешки натпревари на "црвено-црните".

Bravos Bravos! mnogu me raduva ova sto mu davat premia, Bravos... Konecno svatija kako se motivirat timot a toa e redovna plata i zgora nad toa premia... Dokolku prodolzi upravata so ovaj pozitiven stil nema sto da barat ostanatite ekipi, Vardar e prvak...


http://217.16.70.245/?pBroj=2024&stID=63784&pR=11

По првата пролетна победа над екипата на Башкими на гостински терен во Куманово
Вардарци наградени со по 300 евра
Канатларовски го загрижува вишокот странци во Вардар

Емил Китановски
Фудбалерите на нашиот најтрофеен клуб Вардар во понеделникот, еден ден по тешката и очекувана победа во Куманово, имаа уште една сериозна причина за дополнителна радост. Имено, раководството на црвено-црните завчера на Стручниот штаб и играчите кои без дел од првата пролетна победа им ја исплатија премијата од по 300 евра, која на вардарци им беше ветена пред стартот на продолжението на првенството.
По сите недоразбирања и неисплатени побарувања кои го разнишаа составот на Вардар во есенскиот дел од шампионатот, ваквиот чин дополнително ги мотивираше пулените на тренерот Драган Канатларовски, пред претстојните две мошне важни средби на овој тим против директните конкуренти во битката за освојување на титулата Македонија ЃП и Работнички Кометал, од чиј конечен исход, во многу ќе зависи и изгледот на прволигашката табела пред почетокот на конечната разврска во борбата за освојување на титулата.
"Постапката на управата на нашиот тим заслужува пофалби. Чинот на исплата на ветената премија, само еден ден по победата во Куманово, е уште еден доказ дека во Вардар работите се придвижуваат во одлична насока. Момчињата со голем мотив и задоволство се подготвуваат за новите предизвици, бидејќи претстојните мечеви со Македонија ЃП и Работнички Кометал се многу важни за нас, и можат да донесат големи промени во врвот на прволигашката табела" ни изјави новиот тренер на црвено-црните Драган Канатларовски.
На средбата во Куманово во неговиот тим недостасуваа двајца клучни играчи од средината на теренот, кои во паузата од полусезоната беа донесени како големи засилувања во овој ред кој претрпи сериозни промени во новата сезона. Интернационалците Костиќ и Адо беа најавувани како адекватна замена за Серафимовски, Масев и Тасевски кои подолг период беа главни креатори на играта на оваа екипа на средината на теренот. Популарниот Цапар има свое образложение зошто двајцата интернационалци не се најдоа во тимот на средбата против екипата на Башкими.
"Кај Адо е навистина приметна подолгата пауза во кариерата. Тој во неговата физичка подготовка сериозно заостануваше зад остатокот од екипата, меѓутоа работите брзо се консолидираат, и сметам дека нема да помине уште многу време до неговото деби во новата средина. Што се однесува пак до моменталната подготовка на Костиќ, со овој фудбалер ситуацијата е апсолутно поинаква, и мислам дека интернационалецот од Србија и Црна гора ќе биде големо освежување во средната линија на нашата екипа" заклучи Канатларовски.
Првиот стратег на вардарци во моментов многу повеќе го загрижува еден друг сериозен проблем.
"Правилата на ФФМ наложуваат една прволигашка екипа да може да располага со пет интернационалци, еден голман и четворица фудбалери, а нивната најобјективна бројка во моментов во нашиот тим е седуммина. Значи во многу скоро време, кога сите мои фудбалери ќе бидат фит, нема да можеме да сметаме на комплетниот погон што претставува "слатка мака" за секој тренер" заврши новиот тренер на вардарци.

Harry Potter
March 8th, 2006, 15:16
vo igra ostanuvaat RAB, MGP, VAR, SKE, skendija im ja pusti utakmicata na Bregalnica vo prvenstvo za da ovie posle im pustat vo kupot

Spored mene Skendija nema nikakva sansa da stani prvak godinava... Mozda pusti ali taka se voodi kaj nas i sto da se pravi.... Od druga strana stalno gubat so Stip i doma i vo gosti...


zaso Bregalnica bi go frlila kupot za Skendija da i pusti vo Stip koa i onaka Bregalnica veke 7 natprevari doma i gosti ja pleska Skendija? :D Tie se edinstvenite so im go zemaat skalpot na Skendija.

Jas mislam deka ne e mesteno, ako vo kupot Skendija uspee da pomine mislam deka ke bide na ferski nacin zaso stvarno ne mi e jasno zaso Bregalnica bi i pustala.

unnamed1
March 8th, 2006, 18:06
zaso Bregalnica bi go frlila kupot za Skendija da i pusti vo Stip koa i onaka Bregalnica veke 7 natprevari doma i gosti ja pleska Skendija? :D Tie se edinstvenite so im go zemaat skalpot na Skendija.

Jas mislam deka ne e mesteno, ako vo kupot Skendija uspee da pomine mislam deka ke bide na ferski nacin zaso stvarno ne mi e jasno zaso Bregalnica bi i pustala.

zaso Bregalnica bi go frlila kupot za Skendija da i pusti vo Stip

E toa ne znam? Zlit taka misli.... Jas sum siguren deka ne mozat da napravat takvo nesto, sepak stanuva zbor za mesto vo evropa...

Mozno e da ima slabo sudenje ali siguren sum deka Stip moze da ja eleminirat Skendija i so slabo sudenje bidejki imat Skendija golem psykoloski handikap protiv Stip...

Tie se edinstvenite so im go zemaat skalpot na Skendija

Ima uste eden tim :) Vardar se uste nema primeno nitu gol protiv Skendija :tongue: a toa vo 10 odigrani natprevari :thumbsup: ....

TMRO
March 9th, 2006, 01:19
Ima uste eden tim :) Vardar se uste nema primeno nitu gol protiv Skendija :tongue: a toa vo 10 odigrani natprevari :thumbsup: ....

Abe kakva Skendija. Vardar so Skendija ne sakam ni da go sporeduvam. Treba uste mnogu godini jagneski loj da jadat za da go stignat Vardar. Vardar za Skendija e svetski klub i nema tuka sto da se diskutira poveke.

ZA VARDAR, PESNA SE ORI
SKENDIJA PUSI
NIE SME SAMPIONI

TAPANI BIJAT
PEEME NIE
JADETE GOMNA
PEDERI STE VIE

OLE OLE, OLE OLE, OLE OLE OLE OLEEEE, OLE OLEEE

unnamed1
March 9th, 2006, 15:57
http://www.sport.com.mk/?ItemID=BFEAEB7370C40D4D914AD42C7115E5A0

ДУЕЛИТЕ СО МАКЕДОНИЈА ЃП И РАБОТНИЧКИ К КОНЕЧНО ВИСТИНСКА МОЖНОСТ ДА ПРОРАБОТИ ВАРДАРОВИОТ НАПАД

Нухији: "Само победа во мислите"


* "Триумфот над Македонија ЃП би бил дополнителен позитивен импулс и за средбата со нашите соседи", вели вардаровата "петка".

Вардаровата ударна напаѓачка тројка, Ристе Наумов, Вучина Шчепановиќ и Арбен Нухији комплетно резервирана во подготвителниот период без ниту еден постигнат гол. Не успеаја да ја затресат ниту мрежата во Куманово и покрај неколкуте изгледни прилики кои ги имаа и тројцата, но има ли поголема можност за потврда на напаѓачките квалитети ако не на директните дуелите против конкурентите за шампионската титула, Македонија ЃП и Работнички Кометал.

"Навистина ни престојат одлични средби на кој треба во преден план да биде нашиот напад. Сепак, најмалку е важно името на стрелецот. Само нека има голови", вели Арбен Нухији, еден од подобрите фудбалери во "црвено-црниот" состав на натпреварот против Башкими.

"Ако се вратиме на дуелот во Куманово важни се трите бода. Сега во преден план ни е дуелот против Македонија ЃП. Нормално размислуваме само на победа. На крајот од есенскиот дел имавме неколку киксеви на домашен терен па време е тоа да се прекине. Имаме квалитети да ги прескокнеме и 'лавовите', па дополнително мотивирани да го дочекаме натпреварот против нашите соседи", дополнува Нухији.

Сосема е јасно, посебно и по дуелот со Башкими, дека стандардното напаѓачко трио на Вардар сега "засилување" ќе има и во имињата на Росен Каптиев но и младиот Иван Тричковски кои всушност им ја донесоа првата пролетна победа на "црвено-црните".

В.БулатовиќОДБИЕНА ИНИИЦИЈАТИВАТА ЗА ПРОМЕНА НА ТЕРМИНОТ

Против "лавовите" во недела

Од таборот на Македонија ЃП произлезе иницијатива за поместување на терминот за меѓусебниот дуел, но сепак, како што не известија од канцеларијата од нашиот најтрофеен клуб, ова барање на ѓорчепетровци е одбиено.

Натпреварот меѓу "црвено-црните" и "лавовите" ќе се одигра според предвидениот распоред во недела на "Градски" од 14 часот.Костиќ веќе сериозно се наметнува

Вчерашниот тренинг на Вардар го одработија сите 24 фудбалери на кои во моментов може да смета шефот на стручниот штаб.

Единствено со намален интензитет, поради повредата, работеше Ивица Глигоровски, а во тренажниот процес се поактивно се вклучува и Никола Глигоров на кого сепак нема да може да се смета за престојните два натпревари. Канатларовски за дуелот против Македонија ЃП ќе располага и со Дејан Бранковиќ кој поради три жолти картони во Куманово беше само во улога на гледач.

Во првиот тим се повеќе се наметнува и Владан Костиќ на кого стручниот штаб сериозно смета за продолжението од шампионатот, а поради "хендикепот" на физички план на своето деби ќе мора да почека, Даниел Адо.


Vladan Kostic vo forma i ke igra protiv the lions, tandem Kaptiev-Trickovski od start i Brankovic se vrajka posle kazna... Gligorov isto taka ja sanira povredata...

Daniel Addo "Fama me" i Gligorovski se uste ne se fit i ke pocekat........

Moja prognoza Vardar-Makedonija 3-0..... Makedonija nema sto da bara na gratski....

Prognoza od betandwin

3Way
Vardar 1.50
X 3.50
Makedonia 5.50


Double Chance
Vardar or X 1.05
X or Makedonia 2.14
Vardar or Makedonia 1.18

unnamed1
March 10th, 2006, 16:59
Судискиот одбор ги фаворизира Македонија и Работнички
http://www.vest.com.mk/default.asp?id=113508&idg=6&idb=1713&rubrika=Sport


http://www.sport.com.mk/?ItemID=619EB0142211334692738E5F0F37C168

СПОРЕД ВАРДАР, КАЗНАТА НА СУДИЈАТА МАРКОВСКИ ПРЕД ДВАТА ДЕРБИ ДУЕЛИ МОЖЕ ДА СЕ РАЗБЕРЕ САМО НА ЕДЕН НАЧИН...

ФФМ ги фаворизира Работнички К и Македонија ЃП

* "Одлуката на Стручниот совет при судискиот одбор е порака до нашите делители на правдата: Судете на штета на Вардар и нема да бидете казнувани", е официјалниот став на "црвено-црните" по смешната казна на судијата Маријан Марковски.

Во канцеларијата на нашиот најтрофеен клуб се изненадени од последната одлука на стручниот совет при судискиот одбор за "замрзнување" на следните четири натпревари на судијата Маријан Марковски кој ја делеше правдата на натпреварот на "црвено-црните" против Башкими во Куманово. Според нив, ова е уште една смешен "експеримент" од "лабораторијата" на Ангел Бунгуров, кој само му штети на македонскиот фудбал.

"Тоа е очигледен притисок врз младите македонски судии од страна на судискиот одбор при ФФМ. Маркоски крајно професионално, не фаворизирајќи нути една екипа, на очиглед на сите присутни во Куманово си ја заврши својата работа а за тоа како награда добива казна. Само на колку пати во есенскиот дел Вардар беше оштетуван и тоа на дуелите со директните конкуренти за титулата. Тоа го признаваа и челниците на судиските органи но никогаш судиите не беа казнувани. А сега, експресно за само два дена го казнија Маркоски што е своевиден притисок во пресрет на двата дерби дуели со кој на индиректен начин им се дава до знаење на останатите судии како треба да судат. Јасно е дека ФФМ ги фаворизира Работнички К и Македонија ЃП", изјави претседателот на Вардар, Борче Ристевски на вчерашната прес-конференција на која претходно портпаролот на "црвено-црните", Атанас Костовски, го соопшти и генералниот став на тимот од "Градски".

"Изненадени сме од двојниот аршин на судиската комисија при ФФМ. Сите судиски грешки на штета на Вардар досега не беа санкционирани. На најзначајните средби во битката за титулата Мечкаровски не оштети против Работнички К, додека Спиркоски против Македонија ЃП, но не беа казнети иако на сите во судиската комисија им беше јасно за нивните грешки. Последната одлука на стручниот совет е порака до нашите делители на правдата: Судете на штета на Вардар и нема да бидете казнувани. Не сакаме да навлегуваме во полемика дали имало пенал или не, затоа што тоа е судиско убедување, иако на снимката јасно се гледа дека нема прекршок. Казната на Маркоски е апсурдна која во пресрет на натпреварите кои го одлучуваат првенството му штети не само на Вардар, но на македонскиот фудбал воопшто", сметаат во таборот на нашиот најтрофеен клуб.

В.БулатовиќХари и Бунгуров да бидат на "Градски"

Од раководството на Вардар најавуваат дека ќе испратат официјална покана до претседателот на ФФМ, Хари Хаџи - Ристески и комесарот за делегирање судии, Ангел Бунгуров, да ги проследат двата натпревари во недела и во среда на нашиот најголем стадион. Но, и без посебна покана, логично е првиот човек на мак-фудбалот како и "судискиот бос" да ги следат во живо натпреварите кои во огромна мера ќе одлучуваат за шампионската титула.

Смоквоски знае да суди, ако му се дозволи

Натпреварот на Вардар против Македонија ЃП во недела на Градскиот стадион ќе го суди Борка Смоквоски. На прашањето што може да се очекува од прилепчанецот, Борче Ристевски со став:

"Смоквоски е одличен судија кој на многу пати досега докажал дека знае да ја дели правдата. Но, по сите овие притисоци, само ако му дозволат да суди како што умее".

Против "лавовите", во секој случај, победа

Се вжештува атмосферата во пресрет на двата натпревари на "црвено-црните" во недела со Македонија ЃП и во среда (15. март) против "романтичарите", но фудбалерите на Вардар, предводени од шефот на стручниот штаб, Драган Канатларовски, единствено се сконцентрирани на фудбалската игра на зелениот терен.

"Одиме на победа против 'лавовите'. Но победата ќе дојде само со максимална ангажираност. Ние прибираме информации за противникот, но најголемата опасност доаѓа од самите нас. Доколку не го одработиме тоа што сме го потрцтале, доколку не се 'испотат' дресовите сигурно трите бода нема да ги 'прокнижиме'", вели Канатларовски.

Romanticar
March 10th, 2006, 19:28
Судискиот одбор ги фаворизира Македонија и Работнички

Едвај чекам да ги слушам плачките на Вардарциве ако изгубат во среда. :howler:

Harry Potter
March 10th, 2006, 19:31
Едвај чекам да ги слушам плачките на Вардарциве ако изгубат во среда. :howler:


eve ako izgubat ke im go dademe Zola za niv da igra, plus nie plata ke mu plakame za da ne placat :howler:

unnamed1
March 10th, 2006, 19:42
Dokolku ne ostavat da igrame so 11 igraci do kraj mislam deka Rabotnicki ke place-))) ali rano e za ta utakmica bidejki ima drugo golemo derbi vo Nedela...

Pulejte ubavo ta da pominite vo Prilep kako prvo sto ne e lesno gostuvanje voopsto..

Ovie naredni dve kola imaat 3 golemi utakmici za pogolema atmosvera...
Vardar-Makedonija
Pobeda-Rabotnicki
Rabotnicki-Vardar

Sega mu e majkata

TMRO
March 11th, 2006, 01:00
Dokolku ne ostavat da igrame so 11 igraci do kraj mislam deka Rabotnicki ke place-))) ali rano e za ta utakmica bidejki ima drugo golemo derbi vo Nedela...

Pulejte ubavo ta da pominite vo Prilep kako prvo sto ne e lesno gostuvanje voopsto..

Ovie naredni dve kola imaat 3 golemi utakmici za pogolema atmosvera...
Vardar-Makedonija
Pobeda-Rabotnicki
Rabotnicki-Vardar

Sega mu e majkata

Eve moja prognoza za utakmicite:

Vardar - Makedonija 2-0
Pobeda - Rabotnicki 1-0
Rabotnicki - Vardar 1-3

Harry Potter
March 11th, 2006, 13:36
Pobeda - Rabotnicki 1-0
Rabotnicki - Vardar 1-3


:howler: :howler: :howler:

TMRO
March 11th, 2006, 15:56
:howler: :howler: :howler:


Smej se smej se ama posle ke places.... :cool: :tongue:

Iron Lion Zion
March 11th, 2006, 16:05
Dvajca se karaat, tretiot koristi (MGP). :lala: :D

TMRO
March 11th, 2006, 17:11
Dvajca se karaat, tretiot koristi (MGP). :lala: :D

Vas veke ve otpisavme i zatoa ne ve spomnuvame.... :howler: :cool:

PS. Ke bide interesno

unnamed1
March 11th, 2006, 19:57
haha gledam romanticarite i lavovite si napravia alliansa Kiril ovde na XT:howler:

Aj eden od nim ke otpisime utre :cool:

unnamed1
March 11th, 2006, 21:25
Pred Derbito:

Vardar Skopje - Makedonija Gjorce Petrov

http://www.european-football-statistics.co.uk/logo/zzz/mac/mac-vardar-skopje.gif http://www.european-football-statistics.co.uk/logo/zzz/mac/mac-makedonija-skopje.GIF

Pocetok: Utre 14.00

Sudija: Borka Smokovski (Prilep)

Stadion: Gratski Skopje

http://rclens.fr/photos/septembre_2003/2003_septembre_15_macedoine/11.jpg
http://rclens.fr/photos/septembre_2003/2003_septembre_15_macedoine/13.jpg
http://rclens.fr/photos/septembre_2003/2003_septembre_15_macedoine/15.jpg
http://www.popovashapka.com/macedoniainfo/images/sports/gradski.jpg
http://www.stadionwelt.de/stadionwelt_stadien/templates/stadionlisten/mazedonien/gradski_stadion5/140.jpg
http://www.stadionwelt.de/stadionwelt_stadien/templates/stadionlisten/mazedonien/gradski_stadion5/150.jpg

unnamed1
March 11th, 2006, 22:04
Utre ke bide Katanec na Gratski a toa bi bilo motiv plus za igracite, isto taka ke ja sleda utakmicata Rabotnicki-Vardar.... Posle e pocnuva evrospskata turneja po nashi igraci nis evropa veli Katanec...

TMRO
March 12th, 2006, 00:56
haha gledam romanticarite i lavovite si napravia alliansa Kiril ovde na XT:howler:

Aj eden od nim ke otpisime utre :cool:

Utre ednite ke gi otpiseme a drugata utakmica i drugite ke gi otpiseme pa ako sakaat i 100 alijansi neka pravat pa ako sakaat i neka se spijat vo eden klub dzabe im e :howler:
More ako sakaat i da se spojat i da gi soberat bodovite zaedno sto gi dobile vo tekot na sezonata pak ke bideme prvi. Se znae EDEN E VARDAR

NAPRED VARDAR VO SRCE TE NOSAM

Makaron
March 12th, 2006, 11:39
sorry to say it but makedonija will win today :)

Poland-Cement
March 12th, 2006, 12:12
Will Copson and Daniel Addo play this time in Vardar team ??? With them it would be bigger chance for Vardar to win.

unnamed1
March 12th, 2006, 13:43
Don,t think Addo will play today, he is not fit yet.... However ther is a chance that Vladen Kostic will be starter today...

I hope Kaptiev-Trickovski will start today, would be very wrong if they don,t....

Poland-Cement
March 12th, 2006, 14:02
So you don't trust Naumov anymore ? ;)

unnamed1
March 12th, 2006, 14:04
So you don't trust Naumov anymore ? ;)


Nope :) simple reasons ! he never score :D

JumboMkd
March 12th, 2006, 14:22
And what happened to Copson? Where is he now? Did he arrive in Skopje? Is he training with Vardar?

unnamed1
March 12th, 2006, 16:02
Tralalalalalalalalala 1-0!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Vardar-Makedonija 1-0 (0-0)
1-0 Trickovski
Pobeda-Rabotnicki 3-3 (2-1)

Onece again Trickovski and Kaptiev win the game for Vardar, Kanatlarovski seems to have a brain injury.... Even the radio sport speaker say it,s wired.... Braga entered the game in the 72 min and that is streange move as well from kana, he should have start as well....

Its very importent that we won this two games cuz with Addo we will only gett stronger when he enter the pitch later...... ye baby!!


Rabotnicki wos 7 poits in front when liga started, now it,s only 2 poits and if we beat them on Wednesday we are on top...

Lets bring it on boys

unnamed1
March 13th, 2006, 13:28
http://www.sport.com.mk/?ItemID=E237572D86BFCA42B4CD847C4B5BA8D9

http://www.sport.com.mk/WBStorage/Articles/16B224515F89B84FBF28F7BDAE0E49B5.jpg
http://217.16.70.245/izdanija/2028/37324.jpg
http://www.vecer.com.mk/content_images/5766091542006312173655.jpg


Вардар - Македонија ЃП 1:0 (0:0)

Градски стадион во Скопје. Гледачи: 4.000. Главен судија: Борка Смоквоски (Прилеп. Помошници: Никола Караколев (Штип и Петре Илиоски (Прилеп.

Стрелец: Тричковски 83' (В.
Ж. картони: Ѓурчевски (В, Аранитовиќ (М.

Играч на натпреварот: Љупчо Кметовски (В.


ВАРДАР
Кметовски 3,5
Марковски 3
Бранковиќ 3
Таневски 2,5
Секуловски 2,5
Ивановски 2,5
* Ѓурчевски 2,5
*** Ристовски 2,5
Нухији 3
** Наумов 2,5
Каптиев 2,5
46' Костиќ 2,5
62' Тричковски 3,5
74' Брага /

Вардар Македонија ЃП

13 корнери 6

8/6 удари/во 5/3

/ офсајди 5

18 прекршоци 12

1 ж. картони 1ОД ТРЕНЕРСКИ АГОЛ:

Драган Канатларовски

"Тежок, но коректен натпревар во кој заслужено стигнавме до победата. Играта беше онолку допадлива колку што ни дозволуваше лизгавиот и каллив терен. Стигнавме до трите бода и тоа е најважно пред средбата со Работнички К. Иако има уште многу до крајот на првенството, јасно е дека ова се неколку значајни за нас дуели", истакнува тренерот на "црвено-црните", Канатларовски.ХЕРОЈ

ИВАН ТРИЧКОВСКИ

Како и на претходниот натпревар со Башкими, повторно им ја носи победата на "црвено-црните". Влезе од клупата, одигра 30 минути, "заби" прекрасен гол во мрежата на Симов и "нанижа" уште три бода за својот тим во трката по водечките соседи. Мора да се признае дека за неговиот прв гол оваа сезона во црвено-црниот дрес голема заслуга има и Даниел Ивановски, кој ја "одработи" комплетната победничка акција.Ѓурчевски неизвесен за дуелот со Работнички К

Уште во 2. минута Благоја Ѓурчевски во дуелот со Аранитовиќ доби сериозна повреда на глуждот од десната нога. Сепак, Ѓурчевски ги издржа првите 45 минути од натпреварот имајќи притоа и забележлива улога во вардаровиот состав, но на полувремето мораше да биде заменет.

"Добив два удари на исто место. Утре ми следи снимање на глуждот па попрецизно ќе знаеме за што се работи. Но, се надевам дека ќе бидам комплетно подготвен за дуелот со Работнички в среда", ни изјави Ѓурчевски веднаш по вчерашниот натпревар.

На местото на Ѓурчевски првпат за Вардар заигра засилувањето Владан Костиќ на кого, според прикажаното, очигледно ќе му треба период да се "адаптира" на "црвено-црната" игра.Кој друг ако не Тричковски
http://217.16.70.245/?pBroj=2028&stID=64117&pR=11


Gjurcevski povreden , Gligorovski se uste ja sanira povredata, isto taka Gligorov , Deilson ima sitna povreda dodeka Daniel Addo se uste ne e spremen za zal...

Mozeshe podobro da bide pred golemoto derbi od kadarski aspekt bidejki ovie se site od streden red a 3 od nim se starteri , nejveruvatno I Addo pokasno...

Ali nema predavanje! mozebi ke beshe najdobro da igrame so golema defenzivna igra i da izvadime eden bod a eventualno Trickovski da napravi neshto vo nekoja brza kontra.. Ne ke mozime da gradime igra od streden red bidejki imame oden kup sto ne ke mozat da igrat vo streden red pa zato mora na drug nacin....

Znam deka stredniot red e najbiten vo fudbal ali sto da pravime? imame problem momentalno a dodeka go nadminime i Rabotnicki so mala strejka togash ke izgleda dobro za nas bidejki ke se vratat site igraci koga i da e...

unnamed1
March 13th, 2006, 21:04
Rakomet:

Vardar-Metalurg 38-40... ja gledav utakmica na satelit i sto da se kazi, BRUKA i vtor poraz od ekipata od avtokomanda...

Na vistina vardarci me razocaruvat vo Rakometot, pred sezonata najuva 3 tituli, dvojna od Makedonija i edna od Evropa ali izgle nema ni edna da osvoi me...

Na vistina stramota bidejki kvalitetni igraci angazira, od Zvezda, od Partizan od Moskva i od Kiev + Manaskov, Mojsovski i Alusevski od Pelister.... Taka narecen dream team odi kon vistinska i nesvatliva katastrofa

Ambis
March 14th, 2006, 01:11
Manaskov, Mojsovski i Alusevski od Pelister.... Taka narecen dream team odi kon vistinska i nesvatliva katastrofa
Epa koga tie igraci go napustija Pelister i zaminaja vo nasiot najgolem rival togas ova si go zasluzvat posebno Mojsovski, samo za Angelov imam respect koj otide vo Francija. Inace ovje Metalurg stvarno se najjaki ova godina kakva sramota za mak rakometot tim od avtokomanda mozi da osvoe titula gospod da cuva do kade dojde nasiot rakomet :lala:

unnamed1
March 14th, 2006, 07:29
Epa koga tie igraci go napustija Pelister i zaminaja vo nasiot najgolem rival togas ova si go zasluzvat posebno Mojsovski, samo za Angelov imam respect koj otide vo Francija. Inace ovje Metalurg stvarno se najjaki ova godina kakva sramota za mak rakometot tim od avtokomanda mozi da osvoe titula gospod da cuva do kade dojde nasiot rakomet :lala:


Da moram da kazam deka Metalurg ne e za podcenuvanje, imat kvaliteten trener sto dojde od Zvezda (poraneshen igrac na Yugoslavia) imat uste dve igraci od Zvezda + eden dobar golman sto e od srbija, on moze kako zid da brani od vreme na vrema, znam posto cesto pati go kzuvat Metalurg na MKTVsat ova godina...

X-Vardarcite Malcev (Ukrainec) i pikerot Dimovski igart za Metalurg + mladiot brat na Lazarov....

Ako stani Metalurg prvak togash mislam deka ubavo ke ne prestavat vo CL slednata godina a sigurno nemat da igrat vo avtokomanda, ili ke igrat vo Kala ili vo noviot stadion vo Skopje dedeka e gotov...


Kako sto kazav me rezocara, eden kup slavni iminja od makedonija + igraci od Ukraina, Serbija, Ukraina i sepak nishto :frustrat: Kovalenko ima nastap za ruskiot nacionalen tim... Ucekuvavme 3 tituli ova godina a edna od nim od evropa ali nishto....

Kako sto gledam jas na TV moze da se vidi deka Petrusevski ne uspel da go u igra timot na Vardar, odbranata e cista stramota + vo vtoriot del stalno igrame slabo i se prasuvam dali igracite se podgotveni kako sto treba???? Nema diciplina vo igrata... Petrusevski ne bil i NIKOGASH nema da bidi dobar trener...

Najgolemiot problem beshe toa sto legandata "TUTA" Zivkovic zamina za srbija od kako negovata zena dobia zdrastveni problemi... Tuta ima trenirano 5 drzavni tima a so Yugoslavia i Egypet imashe golem uspek....

Zivkovic imashe da napravi igra so ovie dobri poedinci ali eto nemavme strejka so Zivkovic....

unnamed1
March 14th, 2006, 18:15
ПОБЕДНИЧКА АТМОСФЕРА МЕЃУ "ЦРВЕНО-ЦРНИТЕ" ПРЕД ДУЕЛОТ СО РАБОТНИЧКИ КОМЕТАЛ

И шампионот во вардаровиот "кафез"
Тричковски

"Јасно е дека Тричковски е голема иднина не само на Вардар но и на македонскиот фудбал воопшто. Знаеме каква повреда влече со себе па ќе истакнам дека тој е единствениот фудбалер кој беше привилегиран во текот на подготовките. Едноставно со големо внимание се работеше со него, го чувавме низ сите подготвителни натпревари и токму затоа и сега, не сакајќи да ризикуваме со неговата повреда, постепено добива одредена минутажа која во следните натпревари се повеќе ќе се зголемува. И нашите терени, во моментов исклучително тешки за игра, ни налагаат Тричковски да биде во одредена мера поштедуван се до подобрувањето на временските услови", вели Канатларовски.Шчепановиќ се враќа, Ѓурчевски во "аут"

Благоја Ѓурчевски, најверојатно, нема да може да го одигра утрешниот натпревар против Работнички К. По повредата на глуждот од десната нога на дуелот со Македонија ЃП Ѓурчевски и во текот на вчерашниот ден чуствуваше болки по што ќе следи неколкудневно мирување.

Пријатна вест за Канатларовски, е враќањето на терените на напаѓачот Вучина Шчепановиќ кој по паузата поради повредата вчера тренираше со комплетниот тим и е во најтесната комбинација за утрешниот натпревар.


Се анализираат "романтичарите"

Во стручниот штаб на Вардар, не оставајќи ништо на случајноста, изминатиов период "длабоко" се анализираа "романтичарите".

"Имаме прибрано доволно информации за утрешниот противник, иако јасно е дека и двата тима доволно се познаваат па и нема некои посебни 'тајни'. Мислам дека љубителите на фудбалот ќе следат отворен фудбал на две екипи со изразена желба за победа", вели Канатларовски

Снимка од супер дербито на МТВ од 16 часот

Како што н$ информираа од канцеларијата на Работнички К утрешната средба со Вардар ќе почне во 14 часот. Нема да има директен пренос на ниту една ТВ, единствено на МТВ со почеток во 16 часот ќе има магнетоскопска снимка. Билетите вообичаено чинат 100 денари....


Za zal nema da igra Daniel Addo i na ovaj natprevar ali toa e ocekuvano bidejki kaza pred duelite so MGP i Kometal... Toa ke bide pokasno.

Inace sto znaci "магнетоскопска снимка"?????

Harry Potter
March 14th, 2006, 18:59
Снимка од супер дербито на МТВ од 16 часот

Како што н$ информираа од канцеларијата на Работнички К утрешната средба со Вардар ќе почне во 14 часот. Нема да има директен пренос на ниту една ТВ, единствено на МТВ со почеток во 16 часот ќе има магнетоскопска снимка. Билетите вообичаено чинат 100 денари....


Inace sto znaci "магнетоскопска снимка"?????


steta so nema da mozam da go gleam natprevarov. stvarno mnogu mi e zal, a tolku go cekav :(. Na Fakultet sum do 14 a posle iam vezbi koi moze da traat i do 17. Takov e ovoj nov EKTS sistem (Evropski Kredit Transfer Sistem) kade so za da zemes ocenka obavezno mora da ides na predavanja i na vezbi. Barem snimkata od vtoro poluvreme da ja fatam! ama pa i ovie od FFM, na sred raboten den nasle super derbi od 14 da se igra, arno ne go stajle od 9 sabajle mater im ebam!!!

a magnetoskopska snimka znaci snimka so komentar koj odi kako vo zivo da e.

unnamed1
March 14th, 2006, 20:53
Cista stramota da igrash vo 14.00

Nemat da bidish samo ti, ima da ima mnogu drugi sto nema da imat slobodno vreme vo 14.00...

Rezil, ja ne znam dali se igra derbi vo nekoja druga zemja vo 14.00 (Nedela) a kamoli vo sreda...

He he Jas barem celiot natprevar ke mozam da go gledam, sloboden sum vo 16.00...

Preporaka:
snimajgo natprevarot, isklucigo mobilniot i ne vleguvaj na internet i gledajgo natprevarot od pocetok vo 18.00 bez da znaesh resultat... Ja na primer utre namam da bidam na XT pred 18.00, sakam da go gledam natpravarot a resultat nejkum da do znam....

Harry Potter
March 14th, 2006, 22:48
postoi uste eden problem, moite se na rabota vtora smena (ni oni nema da odat na stadion, a majki bas se raduvase deka ke odi :D) pa nema ni koj da mi snima. E sea baba mi e doma, ama postoi rizik da go rasipe videoto ako i ostaam nejze :howler:

MacoBoy
March 15th, 2006, 08:44
Nema gajle Romanticar ce e tuka. :D

unnamed1
March 15th, 2006, 09:42
Eve klipce od Utakmicata Dundee United - Vardar 1985...

http://www.youtube.com/watch?v=B9i2QxpS3Ss&search=vardar

Kako treto ili vtoro plasiran vo yugoslovenskata liga Vardar se plasira vo Uefa cup:

Vardar go eleminira Bukarest vo prvoto kolo a toa beshe golem uspeh bidejki ekipite od Bukarest beja mnogu jako vo toa vreme.... Vardar go zagube naprevarot vo Skotska so 2-0 a posle odigra 1-1 doma , Pancev go dade prviot gol a posle toa Vardar kompletno go nadigra United ali golem broj ne iskoristeni sansi a posle kaznata stigna vo vtoriot del... So pogled deka Vardar go nadigra Dundee vo Skopje i deka nestrejkno izgube so 2-0 vo Skotska (Vtoriot gol vo Skotska beshe greska od golmanot vo 87 min) moze slobodno da se kazi deka bevme ramno praven protivnik i mozeshe da go eleminirame i United kako Bukarest...


Vardar izgube i od Skotska ekipa Dunfermline 1965 vo kup pobednicite od kaga stani Jugoslovenski cup shampion posle pobedata nad Varteks...

Dodeka go eleminiravme United mislam deka ke stignevme do Polufinale bidejki imavme jak tim i ke imavme presmetka vo polufinale so Real Madrid.. Toa ke beshe golema historia za nas da igravme Polufinale protiv Real ali nemavme strejka u dveta natprevari protiv United...

United beshe jaka ekipa ovie godini i beshe najdobra skotska ekipa, tie ova godina stigna do Polufinale ali izgubija protiv Real Madrid posle ramnopravna igra... Slednata godina Dundee United stigna do Evro cup finale ali go izgube finaleto protiv IFK Göteborg...


Vardar dve godini pokasno 1987 stana shampion vo yugoslavia i igrashe vo CL ali izgubija od FC Porto vo CL 1987/1988... Vardar izgube nekolku klucni igraci posle pobedata vo ligata a nashata zlatna generacija ne beshe kompletna protiv Porto za zal.. Zamina za Zvezda(sto stana evro prvak, Najdovski i Pancev)/Partizan(Vujadin Stanojkovic) i AEK (Toni Savevski) a pokasno i za La Coruna Deportivo (Dragan Kanatlarovski), Valadolid i Inter i taka natamu...

Posle imavme super nastap vo evropa 2003/2004 ali za vlakno sto ne vleze Vardar vo Grupite od CL...

Ja tepavme CSKA Moskva sto edna godina pokasno stana Evro Prvak, ali gubime 5-4 od Praga nepravilno a posle i od Roma, Vardar-Roma 1-1 kade sto ne iskoriste Braga golem broj sansi i ja pogodi stativata... Roma ne igrashe bash motivirano na Gratski...

1996 (Mislam)
Vardar odigra 1-1 protiv Bordeaux na gostinski teren sto mora da se kaze daka beshe upeh, Bordeaux bese predvodena ta godina od Zinidin Zidan, Lizarazu, Vitchke , Dugary, site stana slavni igraci psole... Vardar izgube doma od Bordeaux , Vardar solidno igrashe ali ne fatia vo kontra 0-2..... Predhodno Vardar ja eleminira HIT Gorica..

Bordeaux istata godina stigna do finale vo Uefa cupot ali izgube od Bayern Munchen vo finaleto.. Bordeaux so Zidan,Dugary i Lizarazu go eleminira i Milan pokraj Vardar ali 1-1 vo Francija beshe dobar resultat...

Vardar igrashe Cetvartfinale vo Intertoto kupot ali bevme pregazeni od germanski Schalke 04...

unnamed1
March 15th, 2006, 10:16
Da kazam isto deka Vardar stana U-19 shampion dva pati vo Yugoslavia i dva pati go osvoi U-19 cupot.... Zlatnata generacija osvoi edna shampionska titula od ovie dve U-19 tituli.... Toa bi bilo sve od Yug i Evropa historiata a MK historiata ja znajte sigurno!

unnamed1
March 15th, 2006, 18:06
FILIP:

Doznav nekolku informaci od natprevarot konecno...

Prvo da ja cestitam pobedata, cestito....


Vardar nemal bash mnogu strejka vo ovaj natprevar bidejki zasluze da pobedi, Vardar utna penal vo prviot del a 7 min pokasno Rabotnicki go odkri resultatot.. Vardar imashe golem broj seriozni sansi a vo vtoriot del kompletno go nadigra Rabotnicki a Rabotnicki se povlece... Sve na sve mislam deka Vardar zasluze barem bod ali toa e, koga ne saka ne saka... Od pocetok odnopako pocnalo so utniot penal a posle ne sakashe topkata da vlezi...

Jas ne mozam da kazam deka vaka e ali citam vo MS deka Rabotnicki se izvadil mnogu pati godinava so strejka a igrata ne e bash kako lani, dali se MS vo prvo? i denes imale strejka .... Ali i dobra ekipa treba da ima strejka...

Harry Potter
March 15th, 2006, 18:16
FALA na informaciite Naum i fala na cestitkite! ;)

pretpostavuvav deka bilo taka, zaso koa se vrakav od fakultet so eden drugar pominav od kladilnica kade so ecese prenosot od radio i komentatorot samo vikase "Vardar napaga", "Kanonada na golot na Pacovski" itn, ne znaejki go rezultatot pomisliv Vardar vodi ubedlivo.

ke vidime utre so ke pisat vo MS, ke citame komentari zaso od snimkata niso. ima nekoj broj od MTV? sakam da im se javam i lom da gi napraam kopilinjata

unnamed1
March 15th, 2006, 18:27
FALA na informaciite Naum i fala na cestitkite! ;)

pretpostavuvav deka bilo taka, zaso koa se vrakav od fakultet so eden drugar pominav od kladilnica kade so ecese prenosot od radio i komentatorot samo vikase "Vardar napaga", "Kanonada na golot na Pacovski" itn, ne znaejki go rezultatot pomisliv Vardar vodi ubedlivo.

ke vidime utre so ke pisat vo MS, ke citame komentari zaso od snimkata niso. ima nekoj broj od MTV? sakam da im se javam i lom da gi napraam kopilinjata

pretpostavuvav deka bilo taka
Ne mozam da garantiram 100%, sepak utre ke ima naj sigurna infromacija ali doajgat slicni infromaci od povejke strani pa zato izglea taka bilo...

Vardar ne go utnal penalot katastrofalno tuku Pacovski napravil super parada i taka go odbrani penalot..

"Vardar napaga",
Da taka razbrav deka Vardar ja odigra najdobrata partija godinava ali ipak izgube, fudbalot ne e bash logicen stalno.... So Baskimi i Makedonija slabo igravme a tepavme a denes konecno zaigra no poraz :googly:

ke citame komentari zaso od snimkata niso. ima nekoj broj od MTV? sakam da im se javam i lom da gi napraam kopilinjata

Jas mislam deka ne e fer ona sto go napravi MTV, pa veruvaj deka cel den go cekav natprevarot so netrpenije a posle kakov antiklimax od seto toa... Kako mozat da go lazat narodot??? nikakov respekt, cel den go cekav... Beshe i objaveno vo nivnata webstrancia oficialno kako sto vidovte a Rabotnicki kako klub potvarde vo Makedonski Sport pa zato ova ne e svatlivo, lujge planira da go gledat...

Ambis
March 15th, 2006, 18:40
Vardar imashe golem broj seriozni sansi a vo vtoriot del kompletno go nadigra Rabotnicki a Rabotnicki se povlece...
heheh Rabotnicki stanuva Juve :howler: :tongue:

Ambis
March 15th, 2006, 18:49
Jas mislam deka ne e fer ona sto go napravi MTV, pa veruvaj deka cel den go cekav natprevarot so netrpenije a posle kakov antiklimax od seto toa... Kako mozat da go lazat narodot??? nikakov respekt, cel den go cekav...
Daj petition da naprajme protiv MTV... jas pamtam koga ne mi dadao prenos od Makedonija-Hrvatska gi pcuev na email mu napisav da se zastramat oti cel mesec cekav za ova utaknica i na kraj nisto pa posle ne pominaja nekolku meseci i kanalot go snema za Severna Amerika :irritate: isto taka i Vardar koga igrase so CSKA nemase nikakov prenos pa posle koga ne ocekuvav nisto od mecot so Sparta Praga bas togas dadoa i go promasiv skoro celo prvo poluvreme...

Harry Potter
March 15th, 2006, 19:53
pisete im na ovaa adresa:

prasajtejamtv@mtv.com.mk

imaat emisija na koja gi citaat prasanjata od gledacite i odgovaraat

unnamed1
March 15th, 2006, 21:04
Snimkata duri sega ja davat, prvo Kosharka na MTV a posle fudbal... tie kaza vo 16.00....

E kakvi mali marginali ima vo fudbalot, da go dadeshe penalot sigurno nie ke bevme lideri a sega namesto lideri promashen penal , neiskoristeni sansi i 5 bodovi-


http://www.a1.com.mk/vesti/sport.asp?VestID=59882

Работнички Кометал-Вардар 1:015.03.2006
Работнички Кометал со славеничко расположение по дербито против Вардар на градски во Скопје. Го реши еден гол на екс вардарецот Трајчов, откако црвено-црните не искористија пенал.

Дебармаалци ја вратија убедливата лидерска предност на табелата

Работнички Кометал и по пресметката со соседот не го даде прволигашкиот врв на кој Вардар последен пат се наоѓаше на 19-ти октомври 2003-тата.

Веќе етаблираниото клубско ривалство и фактот дека дербито на градски најдиретно решаваше за лидерската позиција, му даде посебна арома на дуелот меѓу актуелниот првак и секогаш амбициозниот Вардар, но без посебен квалитативен ефект.

Тренерите 30-тина минути калкурираа, противниците чекаа туѓа грешка за да се отвори натпреварот во кој во 1-то полувреме Работнички Кометал имаше лесна теренска иницијатива, а Вардар беше поблизу до водство.

Во 32-та минута Пачовски стартуваше над Шчепановиќ, а судијата Крстевски, се чини оправдано, покажа пенал за црвено-црните.

Таневски го изведе првиот удар од белата точка за Вардар сезонава, но Пачовски одбрани. И потоа разбирливо, психолошки пад во играта на тимот што формално денеска беше гостин, а тоа дебармаалци го искористија во 41-та минута.

Даниел Ивановски најпрво лошо расчисти, тројца негови соиграчи од одбраната беа недозволиво пасивни, а Ванчо Трајчов го совлада Кметовки за 1:0 и ја најави 9-тата победа во 11-тиот меч на Работнички Кометал пред своја публика.

Во 2-от дел Канатларовски одигра многу поофанзивно за да го спречи првиот свој пораз како тренер на Вардар, Јовановски пак, се реши за позатворена формација со Карчев на местото на Баже Илиоски.

Во таква ситуација Вардар имаше многу можности за 1:1, но и Работнички Кометал за предвреме да ги обезбеди трите бода.

Деилсон во 53-тата минута го погоди Пачовски, во 60-тата Вајс го изблокира ударот на Тричковски, а Бранковиќ не го искористи киксот на Пачовски по изведениот корнер.

Последнниот обид на вардарци за израмнување беше оној на Ивановски на 17 минути до крајот, меѓутоа по продорот на Тричковски, добро се постави Карчев.

Се изнапромашува и Работнички Кометал. Најзрелата шанса за 2:0 ја имаше Велковски, а во поволни позиции во шеснаесетникот на Кметовски беа и Пејчиќ, Ардијан Нухии и Милан Илиевски.

Не погодија, но и покрај тоа Работнички Кометал оствари триумф за помирен тек на шампионатот. Вардар го доживеа 3-тиот првенствен пораз на гостински терен.

Romanticar
March 16th, 2006, 01:02
Гордана Стошиќ курво одвратна! :mad:

heheh Rabotnicki stanuva Juve :howler: :tongue:

Watch your words young fellow. :fero: :tongue: ;)

unnamed1
March 16th, 2006, 08:07
Cera imalo dosta dobar broj Ultra fanovina na gratski.... celo kuptnata brojka beshe stramota 2.000-3.000 ali stoke prvaish, namesto 6.000-7.000, sledniot pat neka igrat 08.00 rano utrinata....

350-400 Ultrasi (Komiti)-zapad
60-70 (Loyal Fans)-sever
30-40 Veterani Ultrasi-jug
sevkupno znaci okolu 500 Crveno Crni Fanovi
+Nemashe ni eden dojdeno od Smederevo ili Podgorica a so nim brojkata e pogolema, ne znam dali imashe dojdeno nekoj od Tetovo ali ne pisuva na komiti forum deka imali vojvodi...


Rabotnicki ima 47 poeni a Vardar ima 42 znaci -5 , toj promasheniot penal moze skapo da ne cini, namesto 1+ ili barem -2 so neresheno, sega e -5....

Ima uste 13 utakmici(Kola) da se igra i ima uste vreme ali sepak cuvstvuvam deka promasheniot penal skapo ke ne cini i mislam deka toa go reshi prvenstvoto...

Isto taka Vardar im dade handikap na Rabotnicki u pocetok bidejki prvite 2kola vlaeshe haos vo Vardar pred utakmicata so Rapid Bukaresti i posle nea.... Posle vlaeshe haos vo Vardar poslednite dve kola so slucajot Stanojkovic...

Влазрими 1
Вардар 0

Вардар 1
Цементарница 55 1

Вардар 1
Ренова 1

Ova e 7 bodovi sto direkno ima vrska od haosot, epa Rabotnicki ne e tim sto moze da im se dava hendikap so gubini bodovi od Cementara i Renova na domashen teren...

Promasheniot penal cera beshe slucajnost a toa mozi na sekoj da im se sluci no haosot vo Vardar onie 3-4 utakmici ne beshe slucajnost pa zato upravata e kriva za ova...


Nemavme strejka i so povredi, site znat kakov potencial ima Trickovski ali toj se uste ne e fit za 90 min, Gligorov,Gjorgiovski i Gjurcevski se dobri igraci no povredi, Daniel Addo go nosat 3 nedeli pred startot a covekot ne se dvizel 3 meseci.....

Zasto go nosat Addo 3 nedeli pred startot? zasto ne go nosat 2 meseci pred startot za da ima vreme za podgotovki???

NaMeK_Mk
March 16th, 2006, 12:41
zosto cekal u podobar klub da otide, koga doznal deka nema care u posleden den od preodeniot rok u evropa, si rekol bolji Vardar, nego nisto.

unnamed1
March 16th, 2006, 12:56
zosto cekal u podobar klub da otide, koga doznal deka nema care u posleden den od preodeniot rok u evropa, si rekol bolji Vardar, nego nisto.


Sigurno bilo kako sto velish.... Inace lujge od Vardar bile vo Grcija slucajno a nekoj grcki meneger go nudil u posleden moment i oni odma prifatija od nashata uprava...

NaMeK_Mk
March 16th, 2006, 23:26
dade i ja citav u sport, toj menagerot bil dobar prijatel so selektorot na Gana, i u posleden den od preoden rok, ne mozel da mu najde nekoj poatraktiven klub, pa u vardar, mene milo mi e sto igra za vardar, ama objektivno gledano, toj vise e propalica. Moze ne za nasava liga ama u evropski razmeri da. nekad bil nesto, ama nekad.
I on fantazira deka ke go zemat u reprezentacija za Svetsko, ako go zemat nego ja ima da bidam posreken od nego, ama more koj znae, nasava liga sigurno e pokvalitetna od taa u Gana, pa moze ima nekoja sansa. Aj neka zaigra pa da go vidime.

JumboMkd
March 17th, 2006, 00:01
Abe sto se sluci so Kopson? Nekoj znae li nesto???

unnamed1
March 17th, 2006, 17:49
Posledno sto slushnav za nego beshe koga pisuva nashite mediumi deka cekal na granica za sida test, posle toa ni traga ni glas....

Harry Potter
March 17th, 2006, 17:53
Vo denesen MS pisuva deka Copson pristignal i od denes pocnuva so treninzi. Ke mu se proveruva formata, ako e dobra ke igra, ako ne, ke ide pod posebna trening programa.

Iron Lion Zion
March 20th, 2006, 16:04
ВАРДАР - СИЛЕКС 2:0 (0:0)

Градски стадион во Скопје. Гледачи: 400. Главен судија: Илир Сеља. Помошници: Тоде Тикоски и Кирил Негриески (сите од Струга).

ВАРДАР
Кметовски /
Марковски 3
Бранковиќ 3
Таневски 3
Брага 3,5
* Деилсон 2,5
Ристовски 3
Нухији 3
*** Тричковски 3
** Шчепановиќ 2,5
Каптиев 2,5
46' Ивановски 3
46' Наумов 3,5
73' Пеев /

СИЛЕКС
1,5 Богатинов
2 Мицков
1,5 Јаблан
2,5 Петровиќ
2 Лескароски
2 Дамјановиќ *
2 Ристиќ
1,5 Натков
2,5 Тодоровски
2 Брковиќ
2 Савевски
2 Лиманов 66'


Стрелци: Наумов 50' и 68' (В).

Ж. картони: Марковски и Ивановски (В).

Играч на натпреварот: Ристе Наумов (Вардар).

"Црвено-црните", се чини, без некој преголем напор стигнаа до победата против Силекс, во дуелот на двата најтрофејни македонски прволигаши. Средбата која некогаш беше вистинско македонско дерби, вчера само еден просечен натпревар во кој очигледна беше разликата во квалитет меѓу двата клуба. По поразот во средата во соседското дерби, Вардар, комплетно психолошки надминувајќи ги несреќно изгубените три бода од пред само неколку денови стигна до заслужен триумф.

Шефот на стручниот штаб на "вардарци", Драган Канатларовски, го стартуваше натпреварот повторно со комбинации во тимот, "сместувајќи" ги на клупата досега стандардните Даниел Ивановски и Ристе Наумов, а со Иван Тричковски, за првпат во пролетната сезона, во првиот тим.

И она што може да се најде во нашиот бележник од вчерашниот натпревар е единствено од вториот дел. Во првите 45 минути апсолутно ништо немаше што би ја заинтересерило малубројната публика на "Градски", со исклучок на три удари на Нухији, Бранковиќ и Тричковски кај "црвено-црните".

Почетокот на второто полувреме и влегувањето во игра на Ивановски и Наумов дефинитивно значеше дека ќе следи победничкиот "удар" на Вардар. Домаќините веднаш стартуваа со поагресивна игра која само по неколку минути резултираше со голот на Наумов, кој вчера по подолго време стартуваше од клупата и тоа како да му беше дополнителна инспирација да ги докаже своите голгетерски квалитети, за по неколкумесечна пауза конечно да се разбуди од "зимскиот сон". И вториот гол беше негово дело луцидно користејќи ја грешката на гостинскиот голман, Мартин Богатинов.

"Стрелец на головите можеше да биде секој, а најважни се бодовите. Сепак, мора да признаам дека сум задоволен што по пауза од неколку натпревари повторно ги тресам мрежите. Инаку, агресивната и поконцетрирана игра во вториот дел веднаш ни се исплатеше по која заслужено стигнавме до победата ", вели херојот на "црвено-црните", Ристе Наумов.

Од вчерашниот дуел сигурно за издвојување е податокот да гостите од Кратово кон голот на Кметовски упатија само два удари од кои само еден во рамките на голот (првиот нивни директен шут кон вардаровиот гол беше во 64. минута). Веројатно сакаа барем малку да го одморат најдобриот вардаров фудбалер на претходните три пролетни натпревари, голманот Љупчо Кметовски.

В.Булатовиќ


Вујо го "снимаше" Ристиќ

Помошникот на македонскиот селектор Вујадин Станојковиќ, вчера на "Градски" ја "снимаше" играта на потенцијалниот наш репрезентативец, Стевица Ристиќ, кој наскоро треба да добие македонско државјанство.

Но, очигледно популарниот Вујо и немаше што многу да забележи. Ристиќ кон голот на Кметовски упати само еден удар од слободен удар, и тоа беше се вчера од него.

Глигоров и Глигоровски меѓу резервите

За првпат во пролетната сезона меѓу резервите на клупата на Вардар се најдоа и Никола Глигоров и Ивица Глигоровски. Иако не добија шанса да играат на натпреварот очигледно нивните повреди се веќе минато па наскоро се очекува нивниот "кам-бек" на зелениот терен.

По четири натпревари - два гола

По пауза од четири првенствени натпревари фудбалерите на Вардар постигнуваат повеќе од еден гол на натпревар. Последен пат два гола "црвено-црните" постигнаа на 4. декември на гостувањето во Струмица каде исто така триумфираа со 2:0. Вистински куриозитет е што и тогаш стрелец за Вардар беше Ристе Наумов.Минута по минута...

8' - Акција на Бранковиќ, Ристовски и Тричковски при што последниов шутира од околу 16 метри, но над голот на гостите.

22' - Нухији од 25 метри силно шутира во долниот лев агол, но Богатинов со крајни напори избива во корнер.

23' - На нафрлената топка од корнер Бранковиќ упати удар со глава, но на самата гол линија спасува Мицков.

37' - Тричковски смири една нафрлена топка на 16 метри на која налета Брага, но шутира за малку над пречката на гостинскиот гол.

49' - Тричковски прецизно шутира од околу 20 метри, но Богатинов брани.

1:0 - 50' - Ристовски од лево испраќа прецизен центаршут на 5 метри пред голот на гостите каде непречен од никого Наумов со глава ја сместува топката во мрежата.

53' - Нухији го наоѓа Ристовски на 15 метри, кој силно шутира, но Петровиќ блокира во последен момент.

59' - Тричковски проигран од Ристовски па од 12 метри од косо сакајќи ефектно да го совлада Богатинов шутира за малку непрецизно над голот.

64' - Ристиќ шутира од слободен удар од 25 метри, но Кметовски на место.

2:0 - 68' - Катастрофална грешка на гостинската одбрана. Брковиќ од околу 40 метри враќа една топка до својот голман кој неумешно реагира дозволувајќи му на Наумов да му ја открадне топката по што минувајќи го Богатинов лесно само ја смести во празната мрежа.

70' - Брковиќ шутира од слободен удар, но за малку непрецизно крај десниот дирек од голот на Кметовски.

82' - Нухији го проигра во празно Каптиев, но неговиот удар од околу 14 метри во последен момент беше блокиран од Мицков.

88' - Таневски доби извонредна топка од Наумов избивајќи сам пред Богатинов, но во желбата да го проигра истотака осамениот Каптиев гостинската одбрана навремено реагираше отстранувајќи ја опасноста.ВАРДАР СИЛЕКС
12 корнери 2
14 прекршоци 16
10/5 удари/во 2/1
3 офсајди 3
2 ж. картони /ХЕРОЈ

РИСТЕ НАУМОВ

Долго време траеше неговиот пост. На четири едноподруго првенствени натпревари и седум пријателски немаше постигнато гол за конечно во вистински момент да проработи донесувајќи му ја победата на својот тим. Се најде на вистинското место во вистинско време при првиот погодок доведувајќи го Вардар во водство, а одлично реагираше користејќи ја гостинската грешка и при вториот гол.ТРАГИЧАР

МАРТИН БОГАТИНОВ

И при двата гола можеше и мораше подобро да реагира. При првиот не интервенираше во голманскиот простор, а при вториот апсолутно не знаеше што сака со топката. Веројатно домаќините и така ќе триумфираа според играта на "Градски" но тој само им ја олесни задачата.


ОД ТРЕНЕРСКИ АГОЛ

Драган Канатларовски

"Коректен натпревар во кој сосема заслужено стигнавме до победата. Во првото полувреме игравме нешто послабо, меѓутоа агресивноста со која стартувавме во вториот дел веднаш даде резултат", даде кратка оценка веднаш по натпреварот тренерот на Вардар, Драган Канатларовски.

Јосип Пирмајер

"Вардар сосема заслужено дојде до победата. Ние во првите 45 минути бевме рамноправен противник, но во продолжението едноставно се почувствува недостигот на тројцата стандардни првотимци. Примивме два наивни гола, а во недостатокот на квалитетни фудбалери на клупата не можевме ништо повеќе", изјави стратегот на Силекс, Јосип Пирмајер.

TMRO
March 20th, 2006, 19:36
Vo sreda igrame lesna utakmica prtiv Skendija vo Tetovo na koja sigurno pobeduvame...

JumboMkd
March 20th, 2006, 23:51
uhhh TMRO, kolku teska utakmica za Vardar e toa, ama aj da se nadevame deka Vardar konecno ke zaigra kako sto treba i deka lesno ke gi pobedime so edno 3:0 da receme

MacoBoy
March 21st, 2006, 16:05
Ubavo za Vardar da pobedi vo Tetovo..

Harry Potter
March 21st, 2006, 18:15
Toni Banduliev potpisa za Vardar.

Banduliev bese osloboden od obvrskite od Pobeda, a pred toa igrase za Rabotnicki.

Benny
March 22nd, 2006, 05:22
According to Komiti and Loyal Fans they will travel to Tetovo for this match. We'll see if they go.

Shkendija wins 2-0

Makedonec
March 22nd, 2006, 05:39
According to Komiti and Loyal Fans they will travel to Tetova for this match. We'll see if they go.

Shkendija wins 2-0

Where is Tetova? I have heard of Tetovo, but not Tetova?

unnamed1
March 22nd, 2006, 07:17
relax banny, skendija are still to score a goal against vardar and now you think they will score two.... they should be happy if they score one...

if bregalnica have been a problem then vardar have been a nightmare cuz you are still to score a goal after 10 games.... maybe you will score a goal in the 11th-)))

If vardar lose i hope they lose cuz skendija wos the better team of the day and not cuz any incident (before, during or after the game)

Dejan:
It,s pointless, that city is lost anyway , 90% albanains live ther... for my it have been mac city but not anymore.... blame the vlada and the people and now its pointless to make any fight.... Samo albanskiot e oficialen vo toj grad, so the city is albanain literal spoken even if its sad...

Just get over it!! it will not change anything anyway, just get over it....

MacoBoy
March 22nd, 2006, 08:37
There is nothing to get over, its name is Tetovo not Tetova in English, they can call it whatever they want in their language.

unnamed1
March 22nd, 2006, 16:36
Tuuuuu da ti ja ebam strejkata!!!!!!!!

Rabotnicki se postra so strejka ova godina a Vardar nikakva strejka... Vardar trebashe ubedlivo da go sovlada Rabotnicki, Savic promashe cel prazen gol vo 75 min vo Strumica a denes dado gol vo 90 min so igrac pomalce, PA NE VERUVATNO seto ova... So Sileks gubeja 2-0 i taka natamu i taka natamu... Ne se nishto podobri od nas godinava ali ete, ja bi rekol deka sme 50/50 vo sila ali oni imat pogolema strejka ocigledno.... Tesko deka ke napravat neshto povejke vo evropa ova godina so ona igra romanticarite...

Vo tetovo kako mozish da pominish? bes plashenje i maltretaci nema sansi.... za zal..... Pa da ti frli covek noz pred teba za da te uplashi ti nema da se dekoncentrirash??? :googly: Koj golman moze tamu slobodno da se custuva?? fanovite ili teroristite potocno (zasto civilizirani lujge taka ne pravat, edino muslimanski talibanci) se metar i pol zad Kmetovski posto taka e konstruiran stadionot tamu (Blizu do igracite)...

Ze znae FFM ke ne naterat pak da odime vo Talibania da igrame.... Se znae koj treba da bide vtor......

Harry Potter
March 22nd, 2006, 16:52
Ze znae FFM ke ne naterat pak da odime vo Talibania da igrame.... Se znae koj treba da bide vtor......


epa nemate sreka, toa e ;)

ne se sekiraj Skendija nema da bide vtora, treba cela liga da ja namestat za vtori da bidat. Nego pazete se od Makedonija GP, samo bod im begate. Za prvo mesto se znae :D

Harry Potter
March 22nd, 2006, 16:54
i eve edna dobra vest za tebe Naum, vo tretata runda kolo 29 Skendija vi gostuva na Gradski, nema da idete vo Tetovo

go napraviv rasporedot ama mnogu e golem me mrzi da go kucam.

ps. Ama i gostuvate na Renova :D

Ambis
March 22nd, 2006, 16:55
According to Komiti and Loyal Fans they will travel to Tetovo for this match. We'll see if they go.

I also heard Vojvodi were coming to join them so lets wait and read the reports later on today, there might have been some fireworks if all of them were at the stadium.

unnamed1
March 22nd, 2006, 17:15
Za prvo mesto se znae :D

Pa da kazam deka sve stanuva jasno posle ova kolo, mislam deka nema realna sansa sega....

Ali morat da priznaesh deka godinava malce i strejkata ve posluze ;) a ne bevte bash superiorni kako lani, ova godina da imashe rabotnicki covecka strejka nemashe da izgleda bash kako sto izgleda tabelata ali toa e...

Mislam deka Rabotnicki ke treba novi igraci vo kadarot za evropa, so ovaj momentalen kadar i igra nishto nema da napravi ali sigurno Kostovski znae bidejki prati i poradi toa sigurno ke nosi edno 3-4 kvalitetni igraci za eropa...

Lani Rabotnicki beshe najmalce dve klasi podobri, sekoj vtor natprevar pobeda od 3-0 ili 4-0 a toa za malce dade golem uspeh i vo evropa ali kako sto kazav sigurno kostovski ke agira...

Makedonec
March 22nd, 2006, 18:03
relax banny, skendija are still to score a goal against vardar and now you think they will score two.... they should be happy if they score one...

if bregalnica have been a problem then vardar have been a nightmare cuz you are still to score a goal after 10 games.... maybe you will score a goal in the 11th-)))

If vardar lose i hope they lose cuz skendija wos the better team of the day and not cuz any incident (before, during or after the game)

Dejan:
It,s pointless, that city is lost anyway , 90% albanains live ther... for my it have been mac city but not anymore.... blame the vlada and the people and now its pointless to make any fight.... Samo albanskiot e oficialen vo toj grad, so the city is albanain literal spoken even if its sad...

Just get over it!! it will not change anything anyway, just get over it....


Naum gledas deka provocira, siptarot. A za Tetovo ne e 90% teroristi. Gradot e podelen na dva dela.

unnamed1
March 22nd, 2006, 18:13
Dejan:

Brat jas znam mnogu dobro sto mu e celta na benny, znam deka saka da provocira ali zasto da im pajgame vo negoviot trap??? podobro ignor i basta.... sho go ebam nego...

Sum zboral so benny na MSN porano, potocno toj me addira bes da znam ali oki beshe na MSN ali tuka fraer se pravi...

Harry Potter
March 22nd, 2006, 18:38
Pa da kazam deka sve stanuva jasno posle ova kolo, mislam deka nema realna sansa sega....

Ali morat da priznaesh deka godinava malce i strejkata ve posluze ;) a ne bevte bash superiorni kako lani, ova godina da imashe rabotnicki covecka strejka nemashe da izgleda bash kako sto izgleda tabelata ali toa e...

Mislam deka Rabotnicki ke treba novi igraci vo kadarot za evropa, so ovaj momentalen kadar i igra nishto nema da napravi ali sigurno Kostovski znae bidejki prati i poradi toa sigurno ke nosi edno 3-4 kvalitetni igraci za eropa...

Lani Rabotnicki beshe najmalce dve klasi podobri, sekoj vtor natprevar pobeda od 3-0 ili 4-0 a toa za malce dade golem uspeh i vo evropa ali kako sto kazav sigurno kostovski ke agira...

sekogas e potesko da se odbrani titulata otkolku da se osvoi po prv pat. deka ovaa sezona na Rabotnicki nema da mu bide lesno znaevme site vo Romanticari. nasite predviduvanja se ostvarija, padnavme vo igrata, prodadovme po nekoj igrac, se zasilivme so neadekvatni igraci, no toa e. ke vidime so plan ima sponzorot za na leto, sigurno ke kupi nekoj podobar igrac, no mozno e i ovie najdobrite so gi iame da si odat. ama Koki ednas rece letovo edinstvena cel ke mu bila vlez vo grupite, pa ako gi pusti najdobrite igraci da si odat i da ne kupi nekoj dobar, togas stvarno jas neznam kako misli toj i prvo kolo da go pomine a ne pa da sonuva za nekakvi grupi

Romanticar
March 22nd, 2006, 18:51
Шампиони!!! :cool: :drunk:

Makedonski Lav
March 22nd, 2006, 21:18
Kako sho odi pesnata " Vecno kej e Tetovooooooo, Makedonskoooooo! "

Makedonski Lav
March 22nd, 2006, 21:27
Od Komiti forumot:
vojvodi1

kako i sto zboruvaa sipcite po tetovo taka i izleze. ZA KOMITI TETOVO E NEPOZNAT TEREN. ovie zborovi be na sipcite. ja ne znam zosto ne dojdovte. bas ke bese interesno, i trebase da go bodrite vasiot VARDAR. nie pak so sloga igravme pa otidovme u gradski da go bodreme nasiot mil TETEKS, i ako e vo dolniot del na tabelata.

sipcite go zapalia terenot so baklji i dimni.

SO VERBA VO BOG VOJVODI VO GROB.

Evo nie makeodncite samo sme jaki na zboruvanje ama koga ide za nesto pravi picki sme. Mi se cini makedoncite go imat dadeno Tetovo i ne go priznavat kako grad vo Makedonija poveke. Mnogu sum razocaran od Komiti kako fan grupa i evo sega siptarite ke se ubiat od smenje..

JumboMkd
March 22nd, 2006, 21:48
Epa lave izgleda ne si docital do kraj na forumot. Ima tamu i drugi postovi. Vo niv pisuva deka Komiti sakale da gostuvaat vo Tetovo ama koga bile vo PS Beko im bilo kazano deka komandirot na Tetovskata policija striktno zabranil bilo kakvo gostuvanje na Vardarovi navivaci vo Tetovo pa taka tie i da trgnale ke bile vrateni na prvata patarina

unnamed1
March 22nd, 2006, 21:54
PSSSSSSSSSTTTTTTTTTTTT :frustrat: PPPPPPPPPPPPPSSSSSSSST :frustrat: PPPSSSSSSSSSTTTT

ZNAESH ZASTO NE ODI NIKOJ TAMU??? POSTO TAMU NEMA OBEZBEDUVANJE, TAMU I POLICIJATA KE GI TEPAT TIA STO KE ODAT NAMESTO DA GI POMOZAT, A VO SKOPJE E OBRATNO BIDEJKI SE KRIJAT KAKO KURVI ZAD POLICIJATA A NASHA MAKEDONSKA POLICIJA GI BRANAT BALISTITE I SE KRIJAT ZA NIM E ZATO... TAMU SO PISTOL DA TE UBIE NEKOJ IPAK NEMA DA INTERVENIRA NIVNATA POLICIJA,,, DALI VOOPSTE ZNAESH KOJ E POLICIJA VO TOJ TALIBANSKI GRAT????

TAKA BESHE I VO GJORCE,,, NASHATA POLICIJA MAVASHE PO NASHITE KOGA SAKA LAVOVITE DA MU VLEZAT I LOM DA GI NAPRVAT...

STO NE ODAT VO STIP ILI VO DRUGI MESTA??? ILI VO BITOLA?? POSTO TAMU POLICIJATA NE E TOLKU SMOTANA TUKU E BRATSKA A TOA GO ZNAT BALISTITE.....


ELBASAN DRUGO E, JAS BEV TAMU ALI TAMU POLICIJATA INAKU JA GLEDAT RABOTAVO I LUJGETO BEJA SE CIVILICIRANI I POLICAJCITE OBJEKTIVNI,,, ALI VO TETOVO SAMATA POLICIJA ISTOTO GO PRAVAT...

ZNAESH LI TI DEKA I POLICAJEC MAVASHE PO IGRACITE NA RABOTNICKI LANI???

ELBASAN E DRUGO A TETOVSKI TALIBAN E DRUGO....
KOJ NORMALEN COVEK TAMU BI ODEL??????? ZATO NE SE ZEZAJ!!!!!

Makedonski Lav
March 22nd, 2006, 22:18
Epa lave izgleda ne si docital do kraj na forumot. Ima tamu i drugi postovi. Vo niv pisuva deka Komiti sakale da gostuvaat vo Tetovo ama koga bile vo PS Beko im bilo kazano deka komandirot na Tetovskata policija striktno zabranil bilo kakvo gostuvanje na Vardarovi navivaci vo Tetovo pa taka tie i da trgnale ke bile vrateni na prvata patarina
da i na dedo montaloto..Lazat deka se plashat..Mislish siptarite mu se plashat da odat nekade..Ne be gi boli kurot ako kazuva policijata deka ne smejat. samo nashite vakvi gluposti tresat.

Makedonski Lav
March 22nd, 2006, 22:24
PSSSSSSSSSTTTTTTTTTTTT :frustrat: PPPPPPPPPPPPPSSSSSSSST :frustrat: PPPSSSSSSSSSTTTT

ZNAESH ZASTO NE ODI NIKOJ TAMU??? POSTO TAMU NEMA OBEZBEDUVANJE, TAMU I POLICIJATA KE GI TEPAT TIA STO KE ODAT NAMESTO DA GI POMOZAT, A VO SKOPJE E OBRATNO BIDEJKI SE KRIJAT KAKO KURVI ZAD POLICIJATA A NASHA MAKEDONSKA POLICIJA GI BRANAT BALISTITE I SE KRIJAT ZA NIM E ZATO... TAMU SO PISTOL DA TE UBIE NEKOJ IPAK NEMA DA INTERVENIRA NIVNATA POLICIJA,,, DALI VOOPSTE ZNAESH KOJ E POLICIJA VO TOJ TALIBANSKI GRAT????

TAKA BESHE I VO GJORCE,,, NASHATA POLICIJA MAVASHE PO NASHITE KOGA SAKA LAVOVITE DA MU VLEZAT I LOM DA GI NAPRVAT...

STO NE ODAT VO STIP ILI VO DRUGI MESTA??? ILI VO BITOLA?? POSTO TAMU POLICIJATA NE E TOLKU SMOTANA TUKU E BRATSKA A TOA GO ZNAT BALISTITE.....


ELBASAN DRUGO E, JAS BEV TAMU ALI TAMU POLICIJATA INAKU JA GLEDAT RABOTAVO I LUJGETO BEJA SE CIVILICIRANI I POLICAJCITE OBJEKTIVNI,,, ALI VO TETOVO SAMATA POLICIJA ISTOTO GO PRAVAT...

ZNAESH LI TI DEKA I POLICAJEC MAVASHE PO IGRACITE NA RABOTNICKI LANI???

ELBASAN E DRUGO A TETOVSKI TALIBAN E DRUGO....
KOJ NORMALEN COVEK TAMU BI ODEL??????? ZATO NE SE ZEZAJ!!!!!
Abe da kazime kako e rabotata deka siptarite imat madinja i kaj sakat odat a samo nie sme picki i pravime vakvi sramotili..

unnamed1
March 22nd, 2006, 22:32
Abe da kazime kako e rabotata deka siptarite imat madinja i kaj sakat odat a samo nie sme picki i pravime vakvi sramotili..

SLUSHAJ DETE NE MI ODI NA NERVI POVEJKE MOLIMTE!!!! NE TUKU SERI TUKA KOGA NE GI ZNAESH KAKO SE RABOTIVE DOLE , MOLIMTE BIDEJKI IMA LOM DA TE NAPRAVAM AKO DOJSH VO ANGLIJA, ESTONIJA ILI ZA U-21 TUKA VO SVEDSKA ILI ZA EVROPSKOTO ZA RAKOMET... BEGAJ STO PODALEKU OD MENE ILI PODOBRO NE IDI IC NA TIE UTAKMICI AKO PRAVISH VAKA...

NE ZNAM DALI SO SILA NE SAKASH DA SVATISH ROBIN??? KOJ SHIPTAR SHETA KADE SAKA??? IDAT KADE E BEZBEDNO A TOA E VO SKOPJE NA PRIMER... STO NE DOJDO VO RESEN KOGA IGRA BRATSTVO TAMU, STO NE DOJDO LETSOKA VO BITOLA I VO STIP I TAKA NATAMU....

TETOVO E JUNGLA MORE ALOOOOOO,,, NEMA ZAKON TAMU NE ZNAM STO NE TIE E JASNO TUKA?????

Makedonski Lav
March 22nd, 2006, 22:44
SLUSHAJ DETE NE MI ODI NA NERVI POVEJKE MOLIMTE!!!! NE TUKU SERI TUKA KOGA NE GI ZNAESH KAKO SE RABOTIVE DOLE , MOLIMTE BIDEJKI IMA LOM DA TE NAPRAVAM AKO DOJSH VO ANGLIJA, ESTONIJA ILI ZA U-21 TUKA VO SVEDSKA ILI ZA EVROPSKOTO ZA RAKOMET... BEGAJ STO PODALEKU OD MENE ILI PODOBRO NE IDI IC NA TIE UTAKMICI AKO PRAVISH VAKA...

NE ZNAM DALI SO SILA NE SAKASH DA SVATISH ROBIN??? KOJ SHIPTAR SHETA KADE SAKA??? IDAT KADE E BEZBEDNO A TOA E VO SKOPJE NA PRIMER... STO NE DOJDO VO RESEN KOGA IGRA BRATSTVO TAMU, STO NE DOJDO LETSOKA VO BITOLA I VO STIP I TAKA NATAMU....

TETOVO E JUNGLA MORE ALOOOOOO,,, NEMA ZAKON TAMU NE ZNAM STO NE TIE E JASNO TUKA?????
Utre da dojdish vo malme ke ti dadam mesto vreme i sve i posle ke vidime koj ke krshi i koj ke se krije. Nemam poveke sho da zboruvam. Me moleshe da ti pomozam da se vratish na forumot i sega vaka. Ma nie sme najgad narod vo svetot..

unnamed1
March 22nd, 2006, 22:52
Utre da dojdish vo malme ke ti dadam mesto vreme i sve i posle ke vidime koj ke krshi i koj ke se krije. Nemam poveke sho da zboruvam. Me moleshe da ti pomozam da se vratish na forumot i sega vaka. Ma nie sme najgad narod vo svetot..

Ne te molev, te prashav ednash dali mozish da registrirash eden nik a toa go naprave.... I sto sega?? da te trpam non stop ovde so 1000 gluposti!!!! siguren sum deka znaesh zasto nemashe vardarci vo tetovo dens a zato ne kazuvaj skazni ovde,,, pa gledash deka se nerviram i ti naprotiv kako na inaat prodolzuvash...

Jas se obediv da ti objasnav zasto ne se odi tamu ali ti namerno ne svajkash...

Ti me imash vikano ofcar i 100 drugi raboti na ovaj forum vejke 2-3 nedeli i ti go beram dolgo vreme...

Nema problem be,,,, ke se stretnime koga i da e...... sigurno ke bide pred utakmicata vo Estonia,,, edno e sigurno,,, jas nemam da patuvam vo ist avtobus kako teba...

Makedonski Lav
March 22nd, 2006, 22:54
Ne te molev, te prashav ednash dali mozish da registrirash eden nik a toa go naprave.... I sto sega?? da te trpam non stop ovde so 1000 gluposti!!!! siguren sum deka znaesh zasto nemashe vardarci vo tetovo dens a zato ne kazuvaj skazni ovde,,, pa gledash deka se nerviram i ti naprotiv kako na inaat prodolzuvash...

Jas se obediv da ti objasnav zasto ne se odi tamu ali ti namerno ne svajkash...

Ti me imash vikano ofcar i 100 drugi rabiti na ovaj forum vejke 2-3 nedeli i ti go beram dolgo vreme...

Nema problem be,,,, ke se stretnime koga i da e...... sigurno ke bide pred utakmicata vo Estonia,,, edno e sigurno,,, jas nemam da patuvam vo ist avtobus kako teba...
ti ke mi go pushish kurot razbra da ti go ebam plemeto tvoje..Pa ti sa prav ofcar od nekoje selo od Resen i mislish nekoj si expert za makedonija.Odi pravi Prespa da bidi drzava mocko eden :howler:

unnamed1
March 22nd, 2006, 23:04
ti ke mi go pushish kurot razbra da ti go ebam plemeto tvoje:

Znam kade zivesh i za tvojte 20 godini mnogu ripash....

A ti sto si?? ne sme isto pleme?? plame znaesh sto znaci na makedonski???

Abe,,,,, da,,,,, ne se raspravam tuka,,,,, ke se vidime,,,, tolku

JumboMkd
March 22nd, 2006, 23:44
Ej, ej decki smirete se. Preteravte malku

Harry Potter
March 22nd, 2006, 23:46
Od poslednive 5-6 postovi, me fati strav da dadam i jas komentar :D


Sepak, ke podiskutiram. Lavovi neli otidoa vo Tetovo? Otidoa! Otidoa i vo Kumanovo. I od nikoj ni kotek izedoa ni niso. Balisti ne otidoa vo Prilep? Ej vo Prilep ej ZAMISLI, balist vo Prilep. Jadea kamenja ama vazno otidoa! Otidoa i vo Gorce Petrov, kade so policijata gi spasi.

Komiti minatata godina ako se sekavate otidoa vo Tetovo no pred vlezot policijata gi vrati nazad. Iako odnapred im bese kazano deka nema im bide dozvolen vlez vo tetovo, tie otidoa. I se vratija nazad. Istoto ke im se desese i sea da otidea. Ne deka jas gi branam neso Komiti, no probajte malce da gleate porealno na rabotite. Deka policijata vo tetovo bila sostavena samo od albanci nema vrska. Ima i makedonci i toa dobar broj, ne se mnozinstvo no gi ima. Policijata, dali bila vakva ili takva ima zadaca da spreci incidenti, bilo kakvi. E sea vie zamislite so bi se slucilo na stadion so 2 000 balisti i 100-150 komiti. Kako gostinski navivaci ne bilo koj tuku Komiti... EJJJJ KOMITI - najpoznatata mak tifo grupa! Jas iskreno ne bi sakal policaec da sum na toj stadion, opkruzen so tolkav broj huligani od dvete strani.

Moeto mislenje e deka Komiti imaat madinja da otidat vo Tetovo, no policijata so pravo im zabranila.

Ambis
March 23rd, 2006, 05:28
Nema da komentriam nisto samo ke kazam pogolemi lazgovci od siptari nema tie od ortomce fortomce prat... normalno Komiti nema da odat vo Tetovo posto em policijata nema da gi ostaj em ako pojdat tamu mozi masakr da se sluci posto sipcite se picki i nema race so race da se tepat tuku ako dojde do fight tuku ke pocant so nozovi i kalashnikovi i ke mu se pridruzat UCK ili ONA. Ako se tie jaki togas zosto ne dojdoa vo Bitola koga igrase Skendija so Pelister za kupot??? because they would get there ass kicked!


btw na A1 gi gledav vestite i nisto ne spomnaja za neredi tuku samo rekoja Vardar go izgube mecot otkako prime 2 gola za nekolku minuti na zeskiot teren vo Tetovo. Nikogas ne gledam da ima snimka od Tetovo dali e tamu zabraneto da se snima utaknici ili so e rabotata??

Benny
March 23rd, 2006, 05:28
Everything was organized by the club for Komiti to go to Tetovo, they would have been safe (at least in the stadium). The club president even said they will be let in for free in the stadium. But they did not show up.

Ambis
March 23rd, 2006, 05:30
Everything was organized by the club for Komiti to go to Tetovo, they would have been safe (at least in the stadium). The club president even said they will be let in for free in the stadium. But they did not show up.
OK then explain to me why didnt they show up? cause they were scared or because the police didnt let them? after all they did go to Kumanovo a few weeks back when Vardar played Baskimi...

Benny
March 23rd, 2006, 05:33
I don't think they even left to go for this match. There was nothing with the police this time. I don't know exactly why they didn't show up, they would know better.

unnamed1
March 23rd, 2006, 07:14
Game is playd so ther is history now and no need to talk more about this... What is sad is that Many ultras are to close to the away teams GK,,, the gap beetwen GK and Ultras are to small in gratski in tetovo... On Gratski in Skopje ther is 50 meter gap on Gratski in tetovo the gap is two meter at most (maybe not even that)

They can almost whisper in his ear we will------ ye you know..... that have impact on the concentration cuz soccer players are humans and not robots....

unnamed1
March 23rd, 2006, 11:26
:frustrat:http://www.sport.com.mk/?ItemID=BC9711F91870CF459457F3BF49A722CA

ОД ТРЕНЕРСКИ АГОЛ
ДРАГАН КАНАТЛАРОВСКИ:

На силниот притисок на теренот и околу него најмногу подлегна судијата Борка Смоквоски, кој постојано судеше непостоечки прекршоци пред нашиот казнен простор со што не ни доволи да излеземе од шеснаесетникот. Судијата не н$ остави да играме, а жестокиот притисок кулминираше со фрлање разни предмети од трибините врз нашите играчи по што фудбалерите се исплашија за својата безбедност и не можеа да ја пружат очекуваната игра.


Камен по глава за Брага и за Емини

Во 62. минута се случи парадоксална ситуација на половината на Вардар. Играта беше запрена поради прекршок, а "балистите" упатија вистинска канонада од камења, запалки и други цврсти предмети по играчите на Вардар. Најблизу до аут-линијата беше Брага, а во неговата глава заврши некаков предмет по што тој остана да лежи на теренот, а потоа беше и принудно заменет. До него притрча капитенот на Шкендија 79 Вулнет Емини со цел да го подигне за да продолжи играта, но некој од многубројните предемети заврши и во неговата глава по што тој луто им се закануваше на малубројните навивачи на Шкендија 79 кои седеа наспроти покриената трибина. На натпреварот имаше многу мешаници, а Смоквоски како да ги заборави картоните во соблекувалната. Дали за сите петарди, знамиња и мешаници ќе каже делегатот!?Веднаш по натпреварот во таборот на Вардар големо затишје. Свое мислење за средбата ни даде Благоја Ѓурчевски:

"Судијата Смоквоски по нашето водство целосно се изгуби на теренот. Кога ние водевме со 0:1 домаќните фудбалери му се закануваа и му кажуваа дека нема да излезе жив ако не победат. Смоквоски не ни дозвли да играми и падна на притисоците. Посебна приказна е првиот гол на Шкендија кој не ја ни мина гол линијата. Стоев до статвата и најдобро видов дека Кметовски одбрани правовремено".


Here is the pic of a normal soccer day in Tetovo and what happen last day...

Bombardments of all type of objects thrown against Vardar players from the public, reff threaten to life by public and even the home players.... Yes this is in ther blood, they players are not better then the public...

Reff wos scared he even allow a goal who did not even cross the line, first he say corner witch it wos and then threat and then goal... Gol wos not even a gol... Have you ever seen a reff change his mind after 1 min???? and the reff have not talked to the help reffs on the line at all...

COM ON PEOPLE??? WHAT THE HELL IS THIS?? WHEN WILL IT STOP??? I MEAN HONEST CAN YOU PLAY SOCCER IN THIS CIRCUMSTANCE :sigh:

More will be told tomorrow for sure cuz this wos the only thing Vardar could say in tetovo last day after the game on the press....

Well be happy you bloody skendi fans cuz this is the only way you can beat us and you know it very well..


Yeee and now you all wonder what type of hard penalty they will gett,,,, here is the answer <-> NADA :frownani:

unnamed1
March 23rd, 2006, 11:59
Kicevo and Kumanovo fans are angels compered to this madmans in tetovo,,, i wonder what is wrong with this people...


But in Kumanovo and Kicevo we have mostly maco cops and that could be the answer could also be that they are more normal and honest better fans....

Nope they will note change in Tetovo that become prity obvious and since they don,t gett and penelty who can balme them...

Ama Dejan ova za mene ne e Makedonski grat, Tetovo sega e albanski grad i basta... Ma kakov Makedonski grat sto skakat pravat i da mu dava covek sloboda eve sto se slucuva...

Great states of albania bannerot pak bil tamu cera... Abe badiala sto zboruvame...

Makedonski Lav
March 23rd, 2006, 19:51
Alal da mue na siptarite mu pruzvam raka..Se drzat za svojeto i ne mue straf za niso. Gordi se svojata drzava a ne ko nas..Bravos siptari :thumbsup:

unnamed1
March 23rd, 2006, 20:28
Izgleda denes teska droga si primal


Mu pruzvash raka za ona sto go prvat??? mu pruzuvash raka za ona sto mu napravija na Braga??? mozea da go otepat Braga smesto,, znaesh li kolku e opasno kamen po glava???

Abe lujge dajte molimte izbrishajteja porakata na budaliot gore.. Koja svoja drzava??? Tito e kriv za sve ali toa e druga prikazna,,, toj gi nakuce kaj nas i vo kosovo nemerno...

Makedonski Lav
March 23rd, 2006, 20:35
Izgleda denes teska droga si primal


Mu pruzvash raka za ona sto go prvat??? mu pruzuvash raka za ona sto mu napravija na Braga??? mozea da go otepat Braga smesto,, znaesh li kolku e opasno kamen po glava???

Abe lujge dajte molimte izbrishajteja porakata na budaliot gore.. Koja svoja drzava??? Tito e kriv za sve ali toa e druga prikazna,,, toj gi nakuce kaj nas i vo kosovo nemerno...
Nie sme krivi za sve ova ne se tie. Da mu pruzam raka zosto sve sho si barat mu se dava i kako saka pravat.Alal da mue..A makedoncite se najglupiot i najzaostanat narod.I toa e nenormalnoto site znat deka Tito ni gi donese ovde a pak site makedoncite go falat Tito i umizivot davat za nego.najnenormalen narod.

unnamed1
March 23rd, 2006, 20:42
MANNEN VAD ÄR DET FÖR FEL I HUVUDET PÅ DEJ???? GÅ OCH LÄGG DIG ISTÄLLET...

Sluta skriv en massa skit på furomet för faaan...

Makedonski Lav
March 23rd, 2006, 20:50
MANNEN VAD ÄR DET FÖR FEL I HUVUDET PÅ DEJ???? GÅ OCH LÄGG DIG ISTÄLLET...

Sluta skriv en massa skit på furomet för faaan...Ti samo lajna ovde pishish picka ti materina.Ne gledash deka si zaostnat vo mozokot ebati plemeto tvoje. Se pravish ovde deka si zenet i poveke od 25 godini koga si 16 godini i so eden mozok kolku eden leshnik.

unnamed1
March 23rd, 2006, 21:07
Ima lujge sto mozat toa da go potvardat... Na primer TMRO.... So Kiril se znajme mozebi 10 godini a sigurno imat lujgeto tuka pogolema doverba vo nego nego vo tebe ...

Jas Rabota imam, kola imam, stan imam i Zena, i uste malce ke dajt gospot i dete... Nemam gajle jas, zivotot mi e vejke streden...

Ali ti toa nemat nikogash da go vidish, nitu zena nitu vrak so toj pamet....

Makedonski Lav
March 23rd, 2006, 21:16
Ima lujge sto mozat toa da go potvardat... Na primer TMRO.... So Kiril se znajme mozebi 10 godini a sigurno imat lujgeto tuka pogolema doverba vo nego nego vo tebe ...

Jas Rabota imam, kola imam, stan imam i Zena, i uste malce ke dajt gospot i dete... Nemam gajle jas, zivotot mi e vejke streden...

Ali ti toa nemat nikogash da go vidish, nitu zena nitu vrak so toj pamet....
Slobodno mozish da mi go pushis kurot i nsito drugo. Ne zboruvaj mi go imeto razbra vo bezveza..Ta zenata mora da bidi kolku tebe zaostanata zosto jas nemozam ovde da te terpam ama kako vo obicniot zivot. Imam poveke pamet od nekoj si kreten covek kako tebe.

unnamed1
March 23rd, 2006, 21:21
Ne se sejkiraj , ne e zaostanata... Ima zaversheno diplomiran mashinski inziner,,,, ako ja smetash zaostanat oki-)))))

Kazimi ti sto zavarshe, diplomiran idiot????

Makedonski Lav
March 23rd, 2006, 21:24
Ne se sejkiraj , ne e zaostanata... Ima zaversheno diplomiran mashinski inziner,,,, ako ja smetash zaostanat oki-)))))

Kazimi ti sto zavarshe, diplomiran idiot????
Ako sakash preku pm mozime da zboruvame a ne ovde da razipvame..

unnamed1
March 23rd, 2006, 21:27
Fala za pokanata ali

Ne fala,,, so tebe ne sakam nitu tuka nitu na PM da zboruvam....

Makedonski Lav
March 23rd, 2006, 21:30
Fala za pokanata ali

Ne fala,,, so tebe ne sakam nitu tuka nitu na PM da zboruvam....
Jadi mi gi govnite torbesh eden

unnamed1
March 23rd, 2006, 21:34
Lele kolku literaturen i kulturen si!!!! 100% 5 dobia vo fakultet za kultura i literatura...

Recnikot tie za pofalba, ala ti vera..... Tebe moze covek samo da te ljubomora-)))

Makedonski Lav
March 23rd, 2006, 21:40
Lele kolku literaturen i kulturen si!!!! 100% 5 dobia vo fakultet za kultura i literatura...

Recnikot tie za pofalba, ala ti vera..... Tebe moze covek samo da te ljubomora-)))
Ne mi treba sho e ova forum za filosofija ili sho..Kako da odam vo fakultet koga uste ne mie mene vreme.Ne sum star dedo kako tebe.Epa ljubomoren mi si zato celo vreme mi odish na kur ovde na forumot..

unnamed1
March 23rd, 2006, 21:46
20 godini imash,,,, koga ke odish?? koga ke napravish 40???

Lele kolku si glup be covece LOL..... Ziva komedija...

Aj me nasmea cel sat a sega dosta beshe,,, fala za komedijata....

Aj sega otide na ignor list bidejki ne te imam videno do sega nitu ednash za sport da pisuvash

Makedonski Lav
March 23rd, 2006, 21:49
20 godini imash,,,, koga ke odish?? koga ke napravish 40???

Lele kolku si glup be covece LOL..... Ziva komedija...

Aj me nasmea cel sat a sega dosta beshe,,, fala za komedijata....

Aj sega otide na ignor list bidejki ne te imam videno do sega nitu ednash za sport da pisuvash
Nitu sakam vo eden skapan fakultet da skisnam.. Ne mi treba. Imam i jas obicen zivot a ne sum kako tebe samo skisnuvam na forumovi. Ama sho da pisham za makedonskiot sport koga toa ne postoji site se ziva sramota. Vo nisto ne bidva..

Harry Potter
March 23rd, 2006, 23:52
Dobro bre luge, zaso od site narodi na ovoj forum, samo nie Makedoncite oci si vadime megu sebe? Sme imale bezbroj karanici do sea, i koa coek ke pomisli deka seto toa e ednas zasekogas gotovo, ete ti pak karanica. Karanica koja ne e pottiknata od nitu eden member od strana, nitu grk, nitu albanec, nitu srbin, nitu bugar, nitu koj bilo drug. Makedonci se karaat za glupost. Da, za glupost bogami!

Eve jas ke gi navedam del od temite koi se sodrzani vo karanicava, i koj gi pottiknuvaat dvete "zavojuvani" strani da se trebat megu sebe:

1. Kakva e policijata vo Tetovo?
2. Dali Tetovo e Taliban?
3. Dali Tetovo e Makedonski grad?
4. Tito li e kriv?
5. Imame li nie sport?
6. Koj e zenet a koj ne odel na fakultet?
7. Koj e poglup?
8. Makedoncite, pleme ili torbesi?
9. Alal da im e na albancite!
10. Ne sum jas star dedo....


videte vie dali treba da se prodolzi.... "rolleyes"

Romanticar
March 23rd, 2006, 23:57
Аман веќе! :frustrat:

Romanticar
March 26th, 2006, 17:07
I'm opening this thread again begging you for appropriate behavour. ;)

JumboMkd
March 26th, 2006, 17:19
23rd Round

26/03/2006
Vardar – Bregalnica 1:0 (0:0)
Goals: Ristovski 48’ -
Red Cards: - Spasovski 53’ Tonev 73’

Although Vardar won, the dissapointed again. In the first 20 min. Vardar had the control of the match and had some chances but after that Bregalnica managed to come back in the match and the game became equal. Both sides were scared to attack and nothing seriously happened. In the 48' Ristovski scored the only goal on the match. After that Bregalnica got 3 red cards, Spasovski in the 53' and Tonev in 73' were sent off and also Bregalnica's coach Kiril Dojcinovski was sent off the bench because of the protests.
And instead of Vardar using the advantage od the 2 players so they can score some other goals, they used that advantage to secure the 1:0. They were scared and they didn't want to risk so they just defended and were waiting for the ref. so whistle the end.
Vardar are going on bad track at this moment. With this kind of matches they can't achieve anything. Lucky that Makedonija drew today, but this can't go on like this! Makedonija and Pobeda are too close and I'm affraid that if Vardar continues like this that maybe we'll lose even the second place

unnamed1
March 26th, 2006, 17:41
Problem with Vardar game plan is that they try to build ther game from the side line,,, its very difficult to do that... They have controle over the ball and create at least 10-15 corners in every home game for nothing-today they create 16...

Vardar most change game plan and it would have not maind if they try to play more right on spot instad use the side line play,, faster game plan and they need to search for the box fatser,, after all you can only score in the box and not from the corners if you are not Sakiri will say....

But a read something interesting on komiti forum about katalarovski,, here you go Igor

from some one withe nik goko


Za Caparot
(Za toa li go dovedovme da ne rezili po terenite niz Makedonija.Nikoj ne ti dal dozvola za takvo nesto.Ja ke mu poracam edno deka moze slobodno da si go izbrise gzot so ebanata A-licenca zasto nikad ne bil i nema da stane trener.I daj reagirajte so ova debilnive siptari mnogu se naporni.Pozdrav i ne se nadevajte na titula so ova mizerno rakovodstvo.Razbudete se Vardarci redno vreme e da im kazeme stop na unistavacite na nasata GORDOST.)