Other Sports [Archive] - Page 2 - Xtratime Community

Other Sports

Pages : 1 [2]

Doc
November 19th, 2005, 15:24
:mute: :shades:

Albion
November 19th, 2005, 15:26
dmth njiheni... konfirmojeni :D

Ilirian
November 19th, 2005, 15:43
I dunno. if he goes to Peja there will not be title for him this season :D

Albion
November 20th, 2005, 22:37
Results of week X

Kastrioti - Sigal Prishtina 64:126
Bashkimi - Drita 54:84
Trepēa - Mabetex 76:92
Peja – Vėllaznimi 112:681.Mabetex 10 9 1 989:695 19
2.Sigal Prishtina 10 9 1 1001:707 19
3.Drita 10 8 2 916:799 18
4.Peja 10 5 5 951:805 15
5.Trepēa 10 4 6 801:815 14
6.Vėllaznimi 10 3 7 656:807 13
7.Bashkimi 10 2 8 708:982 12
8.Kastrioti 10 0 10 701:1108 10

Arsenal
November 20th, 2005, 22:56
Peja – Vėllaznimi 112:68


Revenge is sweet :nasty:

Albion
November 21st, 2005, 09:48
Revenge is sweet :nasty:


It wouldnt be like this if we would get our Center... and if our best scorer Shuta wouldnt be injured in 2nd minute of the match :stress:

Ilirian
November 21st, 2005, 14:36
sigal prishtina - vellaznimi this week I better play konami than watch that harakiri on gjakovars :D :D

tifo :finger:

Albion
November 21st, 2005, 16:31
hahaa hajt se mo nuk t'pshtoj kur vjen ne Gjk... i lo me t'rreh, ksi, po menoj me t'sakatu :veiled:

we are weak team but we will fight :strong:

Albion
November 23rd, 2005, 09:58
KB Peja has signed Boric Dzidic.
Dzidic plays F/C, 206 cm, 24 years old and lately has played for Apollon in Cyprus. Before Apollon, he was member of Cibona and Benston, also Croatian U18 and U21 team.

Ilirian
November 24th, 2005, 12:12
maybe from next week they will have thaqi too.

Albion
November 29th, 2005, 10:00
Today will be played the final match of the tournament where Prishtina will meet Mabetex.
Semis:
Mabetex (KOS) - Valbona (ALB) 109:88
Prishtina (KOS) - Drita (KOS) 85:62
Robotnicki from Macedonia was suposed to take part but they canceled the trip in the final hours, this way Drita had to be invited.

Handball, memorial "Bashkim Idrizi" - Gjakovė
This year the winner is Vardar from Macedonia. In semis they beat team Bosnia, while Vllaznimi won over N.Cyprus. In final match Vllaznimi and Vardar draw and visitors won after penalties.

MaesTro KuqeZi
November 29th, 2005, 23:11
what a match eyyy prishtina 100-98 mabetex only seconds split the two

Albion
November 29th, 2005, 23:29
is it over ?! its always like this when these teams play

MaesTro KuqeZi
November 29th, 2005, 23:55
yh...... ive got to say one of the refs decisions was wrong they played into extra time final score was 88:88 supposedly shaptahu touched ademi inturn he got the final point to take it into extra time. big cup in the end.

Albion
November 30th, 2005, 17:33
Sigal Prishtina - Mabetex 100:98 (after OT)
Youth Center, Prishtinė
Spectators: 1200

Sigal Prishtina: Azemi 4, Sears 18, Grapci, Hasani, Tafilaj 5, Rugova 3, Breca, Richardson 6, Ademi 33, Maliqi, Dabaj, Luca 31.
Mabetex: Ashimi, Shaptahu 30, Haxhija 7, Mehmeti, Kuraja 2, Krasniqi, Spaqi 3, Miftari 15, Lila, Obėrtinca, Bllazhevski 23, Smith 18.


Third place

Drita – Valbona 91:90 (29:18, 26:22, 14:27, 22:22)
Youth Center, Prishtinė
Specators: 200

Drita: Xhemajli, B. Senaxhaj, Qerimi, Bislimi 18, Dushica 8, Womack 24, A. Senaxhaj, Demolli, Mehmeti 12, Haxhivasilev 2, Islami 7, Pireva 15.
Valbona: Skanja 8, Gjonaj, Mustafaj, Llazani, Kasmi 27, Beci, Byberaj, Bilalli 16, Karaj 11, Shimaj 27.

Albion
December 1st, 2005, 10:13
Aha...

http://www.eurobasket.com/images/kos/kupa_raifaisen.jpg.JPG

Ilirian
December 1st, 2005, 17:02
we dont have enough space to put all the trophys :D

Albion
December 5th, 2005, 11:36
Results of week XI
Mabetex – Kastrioti 127:48
Bashkimi – Peja 68:97
Sigal Prishtina – Vėllaznimi 101:53
Drita – Trepēa 74:65

TABLE
1.Mabetex 10 1 1116:753 21
2.Sigal Prishtina 10 1 1102:760 21
3.Drita 9 2 990:864 20
4.Peja 6 5 1048:873 17
5.Trepēa 4 7 866:889 15
6.Vėllaznimi 3 8 709:908 14
7.Bashkimi 2 9 776:1079 13
8.Kastrioti 0 11 749:1235 11

Arsenal
December 5th, 2005, 15:43
Te merkuren derbi i vjeter, edhe pse ket vite e ka hup nostalgjin e vet prap ska vdeke krejtsisht.

Kom besim tek Peja edhe pse sjon favorit asgje sosht e pamundur.
Hajde Prishtine tu qift nona, se na jena kampiona :D

hajgare pak...

Albion
December 6th, 2005, 13:10
Peja has a good team.. there might be a suprise. They didnt agree with Dzidic, and I heard that new center Nigut is far better. So expect this lineup:
PG Mirakovski / Zeqiri
SG Hadjibullic / Berisha
SF Beqiri / Kasumovic
PF Kuzmanic / Jusufi
C Nigut

Arsenal
December 8th, 2005, 00:03
Qija nonen fitum 89-78 :D

A thash se asgje sosht e pamundur...

Hajde ishalla kthehet Peja qysh jena msu me pa...

ihaaa moti sjom gzu si sot :D:D:D :jester: :party: :happy:

Doc
December 8th, 2005, 13:52
Peja-Sigal Prishtina 89:78
Vėllaznimi-Mabatex 56:108
Kastrioti-Drita 64:80
Trepēa-Bashkimi 99:76

Tabela

1.Mabetex 23
2.S.Prishtina 22
3.Drita 22
4.Peja 19
5.Trepēa 17
6.Vėllaznimi 15
7.Bashkimi 14
8.Kastrioti 12

week 13

Mabetex-S.Prishtina
Trepēa-Peja
Drita-Vėllaznimi
Bashkimi-Kastrioti

Albion
December 8th, 2005, 14:37
Peja has a good team.. there might be a suprise


I said it :)

congrats, championship will get more intresting

Ilirian
December 10th, 2005, 15:31
jau lshum bre pe bojna ma interesant kampionatin

Doc
December 10th, 2005, 15:40
hei sonte ashte derbi ishalla fiton prishtina :strong:

Ilirian
December 10th, 2005, 15:44
hei sonte ashte derbi ishalla fiton prishtina :strong:

pa ishalla haver se fiton :D

Ilirian
December 12th, 2005, 13:03
we lost to milioners :frustrat: arjan maliqi outplayed miftari and co and hes just a kid 18yo :thumbsup:that was not enough to win but yet we made a night to remember with a great atmosphere

Albion
February 11th, 2006, 16:14
Results of week 15 - Feb. 11, 2006

Kastrioti-Peja 71:108 (17:33, 19:23, 8:22, 27:30)

Kastrioti: Sadiku 32, Avdiu 5, Lii 5, Rajwen 2, Jashari 4, Dushica, Avdiu, Berisha 5, Tusha, Lubishtani, Zeqiri 4, Xhemajli 14.
Peja: Haxhibulliq 26, Kasapolli 6, Grapci 7, Radoni 6, Zeqiri 5, Mirakovski 13, Kasumoviq 11, Berisha 3, Idrizaj, Thaēi 19, Gocevski 12, Nila.Mabetex – Drita 111:59 (31:14, 23:18, 31:9, 26:18)

Mabetex: Shabani, Shaptahu 13, Haxhija 23, Mehmeti 2, Kuraja 15, Krasniqi 3, Spaqi 3, Miftari 9, Evans 11, Dragusha 2, Bllazhevski 8, Smith 22.

Drita: Demolli 7, Ferati 13, Ademaj, Bislimi 5, Sermaxhaj, Kurtolli, Salihi 4, Mehmeti 3, Dushica, Haxhivasillev 24, Pireva, Islami 3.
Sigal Prishtina – Bashkimi 118:58 (30:14, 34:10, 26:18, 28:16)

Sigal Prishtina: Azemi 21, Sears 4, Veseli 3, Hasani 5, Tafilaj 12, Rugova 17, Breca 28, Dabaj 4, Ademi 6, Maliqi, Ēitaku 2, Luca 16.
Bashkimi: Shpejta 8, Zatriqi 14, Abazi, Ēollaku 4, Hashimi, Thaēi 4, Kroni, Kurti 14, Nikqi 2, Mazllomi 6, Godeni, Bunjaku 6.
Round 16 of Super League


Peja-Drita
(Saturday at 20:00PM – Pejė)

Bashkimi-Mabetex
(Saturday at 18:00PM – Prizren)

Trepēa-SIGAL Prishtina
(Saturday at 19:00PM – Mitrovicė)

Kastrioti – Vėllaznimi
(Sunday at 20:00PM – Ferizaj)

Albion
February 12th, 2006, 11:35
EUROBASKET 2007

Dje nė mbrėmje, nė Madrid, ėshtė hedhur shorti i Kampionatit Europian tė Basketbollit pėr meshkuj, "Eurobasket 2007", finalet e tė cilit do tė zhvillohen nė Spanjė. Nė kėtė turne do tė marrė pjesė edhe Shqipėria, e cila, ashtu si nė edicionin e fundit, ndodhet nė Divizionin B. Pas shortit tė hedhur dje, kombėtarja shqiptare ra nė grupin B, sė bashku me Sllovakinė, Holandėn, Bjellorusinė dhe Anglinė. Njė short qė e vendos kombėtaren kuqezi nė njė grup me 5 ekipe, ndeshjet e para eliminatore tė tė cilit do tė luhen nė muajin shtator tė kėtij viti dhe ato tė kthimit nė muajin shtator tė vitit 2007. Me pėrjashtim tė kombėtares bjelloruse, shtetet e tjera janė tė panjohura pėr ekipin tonė kuqezi, ku Holanda, Sllovakia dhe Anglia mbeten pėr t'u parė dhe ndjekur me kujdes, veēanėrisht ekipi britanik, ndaj tė cilit edhe mund tė arrihet tė fitohet.
Njė short delikat pėr ekipin tonė kombėtar, qė do tė pėrballet me ekipe tė forta, ku bie nė sy rivalja e edicionit tė fundit, Bjellorusia, me tė cilėn Shqipėria do tė nisė kėtė aventurė mė datėn 6 shtator nė Tiranė. Turneu, nė fakt, do tė nisė mė datėn 3 shtator, por nė ditėn e parė Shqipėria do tė jetė pushim. Ndėrsa mė pas, radha do ta pėrballė Shqipėrinė me Sllovakinė (9 shtator), Anglinė (13 shtator) dhe nė fund me Holandėn (16 shtator). Shqipėria, ndeshjet e kėtij viti do t'i zhvillojė tė gjitha nė harkun kohor tė dy javėve nė muajin shtator (dy nė Tiranė dhe dy jashtė saj), ndėrsa vitin e ardhshėm do tė luhen ndeshjet e kthimit (po nė shtator). Nė fazėn e play-off-it kualifikohet skuadra e vendit tė parė tė ēdo grupi, si dhe ekipi i dytė mė i mirė i tė tri grupeve.
Para shortit tė hedhur dje, kombėtarja kuqezi ndodhej nė vazon nr.4, sė bashku me Islandėn dhe Rumaninė, ku gjithsej merrnin pjesė 14 ekipe, tė ndara nė 5 vazo. Pas hedhjes sė shortit, ekipet u ndanė nė tri grupe, ku grupi A ka 4 skuadra (Rumania, Zvicra, Irlanda dhe Qiproja), grupi B ku ndodhet Shqipėria ka 5 skuadra dhe grupi C ka po 5 skuadra (Islanda, Gjeorgjia, Austria, Finlanda dhe Luksemburgu). Ndarja e skuadrave nė vazo ishte bėrė nė bazė tė renditjes sė edicionit tė fundit, ndėrkohė qė menjėherė pas hedhjes sė shortit ėshtė pėrcaktuar edhe kalendari i ēdo grupi. Po dje, ėshtė hedhur edhe shorti i divizioneve tė tjera, A dhe B pėr femra si dhe A pėr meshkuj, finalet e tė cilit do tė luhen pėr meshkuj nė Spanjė dhe pėr femra nė Itali, nė vitin 2007.


Group B

SHQIPĖRIA
SLLOVAKIA
HOLANDA
BJELLORUSIA
ANGLIA3 shtator 2006
Sllovaki-Angli
Bjellorusi-Holandė
Shqipėria pushim

6 shtator 2006
Shqipėri-Bjellorusi
Holandė-Sllovaki
Anglia pushim

9 shtator 2006
Angli-Holandė
Sllovaki-Shqipėri
Bjellorusi pushim

13 shtator 2006
Bjellorusi-Sllovaki
Shqipėri-Angli
Holanda-pushim

16 shtator 2006
Angli-Bjellorusi
Holandė-Shqipėri
Sllovakia pushim

========================================

Just to post it, I dont belive we can make any win though :undecide:

Madman
February 12th, 2006, 13:12
If we try we can win against England, the Basketball here is shit.

Doc
February 12th, 2006, 14:04
Good to see the games are back in action go Prishtina :cool:

Albion
February 12th, 2006, 21:32
Vllaznimi is in difficult financial situation :sigh: Foreign players are released and we didnt sign any new players during the january transfers, not even a loan.
Maybe we'll go down to A1 division :sigh:

Albion
February 18th, 2006, 22:31
Vllaznimi - Peja 51:106 :sigh:

Albion
February 23rd, 2006, 14:27
A1 - Round 17 results

Valbona - Flamurtari 121:69
Tirana - Teuta 97:87
Studenti - Partizani 106:55
Vllaznia - Dinamo 63:74

1. Valbona 17-0
2. Studenti Tirana 12-5
3. Dinamo Tirana 12-5
4. Vllaznia Skh. 11-6
5. SK Tirana 7-10
6. Partizani Tirana 4-13
7. Teuta Durres 3-14
8. Flamurtari Vlore 2-15


==================================

Garo back in Albania


Albanian NT member Orion Garo is back in Albanian Championship after leaving the team of ENAD Nicosia from Cyprus. Garo made a request to Albanian Basketball Association to let him play for the team of SK Tirana in Albanian A1 league.

The 207 cm forward-center already has signed with the team of Tirana, and now is waiting for permission from the Albanian Basketball Association to let him play.

In his career Garo has played for the teams of Patritoli Basket in Italy, St.Bonaventure and Dakota State University in USA (NCAA) and for Partizani Tirana, before going to ENAD Nicosia in the beginning of this season.

Ilirian
March 2nd, 2006, 16:16
Sigal Prishtina – Peja 82:80 :star: :star: :star: :star:

Luca killed 'em :thumbsup: we are still second after Mabetex

Albion
March 2nd, 2006, 17:56
Results / 19th round

Mabetex – Vėllaznimi 105:54 :sigh:
Sigal Prishtina – Peja 82:80
Bashkimi – Trepca 64:71
Drita – Kastrioti 124:98

STANDINGS

1.Mabetex 19 18 1 1923:1250 37
2.Sigal Prishtina 19 16 3 1804:1276 35
3.Peja 19 12 7 1807:1446 31
4.Drita 19 13 6 1571:1508 31
5.Trepca 19 9 10 1456:1467 28
6.Bashkimi 19 3 16 1285:1775 22
7.Vėllaznimi 19 4 15 1146:1566 21
8.Kastrioti 19 1 18 1324:2033 20

Albion
March 2nd, 2006, 17:58
Top ten list of scorers
Top Ten Scorers of the Championship after week 17

1. Marsel Aliaj Teuta 476 pt
2. Afrim Bilali Valbona 385
3. Gerti Shima Valbona 365
4. Dejvis Begaj Tirana 345
5. Endrit Hysenagolli Studenti 333
6. Reinaldo Kacorri Dinamo 327
7. Onaldo Ago Tirana 318
8. Bledar Gjecaj Vllaznia 316 :eekani: (I thought he did retire, he is 36 years old)
9. Vildan Mitku Studenti 302
10. Argent Karaj Studenti 292

Albion
March 6th, 2006, 00:14
Vllaznimi - Drita 79:67 :thumbsup:

who would have thought :)

G-landKD
March 6th, 2006, 00:42
paska hup Drita a :dazed:

kuu marre prej Vellaznimit paska hup :tongue:

Albion
March 6th, 2006, 08:38
paska hup Drita a :dazed:

kuu marre prej Vellaznimit paska hup :tongue:Per playoff e kena :D

Ilirian
March 6th, 2006, 12:03
Prishtina - Mabetex 105:108 :depress: :frustrat:
Shaptahovic hit 3ts in the end :finger: :finger: :frustrat:

Albion
March 7th, 2006, 09:57
Peja – Trepca 79:61

Peja: Haxhibullic 20, Kasapolli, Grapci 25, Radoni, Beqiri 2, Mirakovski 11, Kasumovic 6, Berisha 4, Idrizaj, Gocevski 11, Kuzmanic, Thaqi.
Trepca: Tupella, Selmani 14, Sejdiu, Begu 4, Veseli 14, Shabani, Merovci 7, Asllani 5, Haxhiu, Haxha, Beqiri 6, Braha 11.


Sigal Prishtina – Mabetex 104:107

Sigal Prishtina: Azemi 14, Sears 21, Veseli, Hasani, Tafilaj 4, G.Rugova 26, Breca 1, Dabaj, Ademi 18, Maliqi 6, Citaku, Luca 14.
Mabetex: Shabani, Krasniqi, Shaptahu 28, Haxhija 14, Mehmeti, Smith 19, Spaqi 1, Miftari 9, Evans 11, Dragusha, Bllazhevski 20, Mazreku 5.


Vėllaznimi-Drita 79:67
.
Vėllaznimi: Alijaj, Thaqi 2, Batusha, Rraci 16, Rragomaj, Osmani 2, Tanushi 24, Syla 20, Malaj, Ponosheci, Ferizi 15 dhe Zeka.
Drita: Latifi, Ferati 11, Ademaj 10, Bislimi 11, Sermaxhaj, Ahmeti 3, Qerimi 2, Demolli 15, Dushica, Mehmeti 13, Nevzati, Kurtalani.


Kastrioti-Bashkimi 110:81

Kastrioti: Sadiku 12, Avdiu 10, Beqiri 2, Damo 35, Jashari, Dushica, Mustafa, Lubishtani, Lee 6, Gjermani 16, Zeqiri 5, Xhemajli 24.
Bashkimi: Shpejti 6, Zatriqi 7, Kroni, Qollaku 7, Ashimi, Maloku 10, Godeni 5, Kurti 35, Nixha, Mazllomi 10, Abazi, Bunjaku 1.

STANDINGS
1.Mabetex 20 19 1 2030:1354 39
2.Sigal Prishtina 20 16 4 1908:1383 36
3.Peja 20 13 7 1886:1507 33
4.Drita 20 13 7 1638:1587 32
5.Trepca 20 9 11 1517:1546 29
6.Vėllaznimi 20 4 16 1225:1633 23 (-1p)
7.Bashkimi 20 3 17 1366:1865 23
8.Kastrioti 20 2 18 1434:2114 22

G-landKD
March 7th, 2006, 18:14
Kaa kshyre Driten paska mbet pa asnje lojtar te huaj, kuu qka jane tu bo edhe kta sun i bjen njeri ne fije

Doc
March 8th, 2006, 15:16
Kaa kshyre Driten paska mbet pa asnje lojtar te huaj, kuu qka jane tu bo edhe kta sun i bjen njeri ne fijepo ski cka ban Gjilanit ma ec e bjeru ne fije:rolleyes::tongue: :tongue:

Albion
March 20th, 2006, 18:02
Vllaznimi signed Dejvis Begaj from Partizani ! also our ex player Abdurahman Kahrimanovic returned. 3rd foreign players will join these days as Vllaznimi will look for a place in playoffs.


Vellaznimi – Kastrioti 81:71 (18:22 29:19 17:15 17:15)

Vellaznimi: Rizvanolli 2, Thaci 2, Bokshi 2, Rraci 11, Kahrminanoviq 31, Begaj 12, Tanushi, Sylaj 12, Malaj, Ponosheci, Ferizi 13, Zeka.

Mabetex – Bashkimi 118:81

Drita-Peja 80:113

Ilirian
May 30th, 2006, 13:47
Gerti Trasha won the silver medal in WC China :thumbsup:

Ilirian
June 6th, 2006, 17:25
Llazani: A team for all Albanians - Jun. 5, 2006 - by Liridon Iberdemaj
Korab Llazani is determined to create a strong Albanian National Team with Albanian players from allover the world before the qualifying matches for “Eurobasket 2007” begin.
“Our idea is to create a national team with best Albanian players wherever they are. There are few Albanian players from USA who are interested to be in the national team and for that I will travel there to meet and observe them,” he said.
Coach is happy with his team performance in the European Promotion Cup, where they won silver medal after loosing against Azerbaijan in the final.
“We achieved something that we have never done before. I know that the level of competition in Promotion Cup is low but still this is a success for us. I can say that in the final against Azerbaijan we were unlucky. Our team didn’t play bad, but the shooting was very inaccurate. If we had scored just free throws we could win the final.”
Llazani promises that the “Flying Eagles” wil be much stronger team for the qualifying matches for “Eurobasket 2007”, where Albania will play against Slovakia, Belarus, Great Britain and Netherlands.
“We have some other players that will play for the team in these matches. But I don’t want to be euphoric because we know our quality and possibilities,” he said.
Anthony Drejaj, Agron Ivezaj alias Agi Imbiza (212-C-81), Eni Cuka, Florian Rexhepi are some of Albanian players who play abroad and that never played for Albanian NT.

tirona_star
June 12th, 2006, 06:47
Youth Voleyball of Vllaznia

http://www.infoshkodra.com/images/zoom/ALKQDT/ceremonia.jpg

http://www.infoshkodra.com/images/zoom/ALKQDT/viewsize/fituam.jpg

http://www.infoshkodra.com/images/zoom/ALKQDT/me_kryetarin_e_bashkise_artan_haxhin.jpg

http://www.infoshkodra.com/images/zoom/ALKQDT/official_team.jpg

http://www.infoshkodra.com/images/zoom/ALKQDT/viewsize/para_fillimit_te_finales.jpg

http://www.infoshkodra.com/images/zoom/ALKQDT/the_champions.jpg

Doc
July 13th, 2006, 11:20
- Kreshnik Qato & Sylvain Touzet më 15 korrik në Durrës

Doc
July 16th, 2006, 01:55
Kreshnik Qato fiton me pikë kundër francezit 34-vjeçar Sylvain Touzet

Boksieri durrsak Kreshnik Qato fitoi sot nëmbrëmje me pike me francezin 34-vjeçar Sylvain Touzet., në ndeshjen e zhvilluar në pallatin e sportit “Ramazan Njala” të qytetit të Durrësit, ku të pranishëm ishin edhe presidenti iRepublikës së Shqipërisë, Alfred Moisiu, ministri i Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, Bujar Leskaj si dhe kryetari i Bashkisë së qytetit të Durrësit, Lefter Koka, që para fillimit të takimit i dorëzoi Kreshnik Qatos medaljen e “Qytetarit të Nderit “ të qytetit bregdetar.

Kjo ishte ndeshja e 18 e durrsakut 27-vjeçar, ku tashmë ka 12 fitore dhe 6 humbje. Qato bëri një paraqitje shumë të mirë sidomos në dy raundet e fundit, ndërsa fitoren e ai e siguroi pas vendimit të gjyqtarëve të ndeshjes.

Kreshnik Qato kampion bote në versionin IBC në peshën super të mesme dhe pritet që ndeshja e tij e ardhshme të jetë ajo për titullin kampion të Anglisë.

Touezet në karrierën e tij në boksin profesionist ka zhvilluar 18 ndeshje ku ka regjistruar 6 fitore dhe 12 humbje, e 6-ta rresht kjo me Qaton

Qato posedon brezin e artë të International Boxing Council (IBC) dhe eshtë kampion në fuqi i Evropës Lindore në këtë version.

Boksieri shqiptar Qato renditet i 68 në botë në peshën e tij dhe i 579 në renditjen e përgjithshme botërore të boksit profesionist.

Presidenti i Shqipërisë, Alfred Moisiu priti në një takim të veçantë, boksierin shqiptar kampion të botës në peshën super të mesme të kategorisë IBC, Kreshnik Qato. “Ju, keni kryer detyrën e një ambasadori të vendit me anë të këtyre vlerave të mëdha, duke ngjallur ndjenjën e krenarisë dhe duke u bërë burim frymëzimi për të rinjtë adhurues të boksit profesionist”, - u shpreh Presidenti.

Qato para pak ditësh nënshkroi një kontratë sponsorizimi me nënshkroi një kontratë njëvjeçare me kompaninë “Hyldon Bullit Energy Drink” .

Doc
July 25th, 2006, 17:13
2006/2007 Men's and Women's European Cup Season gets going

Tuesday, 25th July saw the first draw of the 14th European Cup season. Over 110 teams went into the draw, with all competitions ranging from Men's Champions League (qualification) to Women's Challenge Cup (group matches) being drawn. Altogther 288 teams wil take part in this season's competitions. The final line-up of particpating clubs changed right up to the start of draw as some clubs were forced to pull out due to the sensitive political situations in certain countries.

This season sees only 15-20 clubs which have never participated in a European Cup competition before. The 2006/2007 season also welcomes a club from Ireland for the first time and 3 clubs from England (both Challenge Cup). The EHF also welcomes back an Armenian club, which last took part in the 95/96 season.

KH KOSOVA VUSHTRRIS
Në konkurrencen e meshkujeve në Kupen e fitueseve të Kupave
Ndeshjet e para zhvillohen më 2/3 shtator 2006, kurse te kthimit më 3/10 shtator 2006

KH KOSOVA VUSHTRRIS-Youth U. Strovolos (QiproKH BESA Famiglia PEJES
Në Kupën e EHF-it
Ndeshjet e para zhvillohen më 2/3 shtator 2006, kurse te kthimit më 3/10 shtator 2006.

KH BESA Famiglia PEJES-Maccabi Richon (Izrael


KH KASTRIOTI FERIZAJT

Në Kupen Challenge shorti i të cilës terhjeket më datën 10 TETOR 2006 në Vjenë, janë kualifikuar për javen e tretë e cila zhvillohet më 4/5 Nëntor 2006 respektivisht ndeshjet e kthimit më 11/12 NENTOR 2006.


KOS KH Kastrioti Ferizaj
AUT HC Superfund Hard
BEL United Tongeren
BIH RK Borac Banja Luka
CRG HC Lovcen, Cetinje
CRO RK Osijek Elektromodul
CRO RK Porec
EST HC Tallas Tallinn
GEO Tbilisi - Tbilisi
GRE A.S.E. Doukas School
ISL AC Fylkir Reykjavik
ITA ALPI Pallamano Prato
LTU HC Granitas Kaunas
LUX HBC Bascharage
MKD RK Pelister Bitola
NOR Drammen HK
NOR Fyllingen Bergen
POL MKS Zaglebie Lubin
POR A.A. Aguas Santas
POR Sporting Club Horta
ROM C.S. UCM Resita
ROM C.S.M. Medgidia
RUS Kaustik Volgograd
SUI TSV St. Otmar St. Gallen
SWE LIF Lindesberg
TUR Trabzon Belediyespor
UKR HC "Bydivelnik" Brovary


Femrat

KH VICIANET VUSHTRRIS
N Kupën e EHF-it
Ndeshjet e para zhvillohen më 16/16 shtator, kurse ato të kthimit më 23/24 shtator 2006.

KH VICIANET VUSHTRRIS- Anadoly Universitet (Turqi)


KH KOSOVA VUSHTRRIA
Në Kupen e fitueseve të Kupave të Evropes janë kualifikuar për javen e dytë e cila
zhvilloohet më 14/15 tetor 2006 respektivisht ndeshjet e kthimit më 21/22
tetor 2006.

ZRK Tvin Trgocentar, Virovitica CRO-: KH Kosovo Vushtrri

Doc
July 30th, 2006, 00:17
Endri Karina, medalja e artë në europian

Ka përfunduar konkurrimi për kuqezinjtë në Kampionatin Europian të Peshëngritjes, që po zhvillohet në Suedi
Medalistët e peshës 85 kg
Vendi I Endri Karina SHQIPËRI 143Kg 174kg 317kg
Vendi II Leonti Miroshnik Ukrainë 120kg 152kg 272kg
Vendi III Tomas Maricchio Itali 118kg 153kg 271kg

Përfaqësimi i ekipit tonë kombëtar në Kampionatin Europian të të Rinjve, që vazhdon të zhvillohet në Suedi, është mbyllur me medalje ari. Pas katër medaljeve të bronzta, Endri Karina i peshës 85 kg i ka bërë një mbyllje si jo më mirë përfaqësimit të kuqezinjve, duke u shpallur fitues i medaljes së artë në stilin e shkëputjes, shtytjes dhe në vendin e parë në dygarësh. Me një diferencë të madhe kilogramësh në shtangën e tij Endri Karina është shpallur fitues i tri vendeve të para dhe ka ngritur flamurin kombëtar në arenën europiane të shtangës. Pesha 85 kg, ku ka konkurruar elbasanasi Karina, ka pasur 10 konkurrentë. Kanë munguar në këtë peshë konkurrentët më të fortë të peshëngritjes shqiptare, rusët dhe bullgarët. Kështu, krejt pa konkurrentë, Karina ka dominuar bindshëm në peshën 85 kg. Në stilin e parë, atë të shkëptujes, 17-vjeçari Endri Karina ka realizuar pas tri provave 143 kg, një rekord i ri kombëtar në stilin e shëkputjes.
Rezultati i tij më i mirë në këtë stil, realizuar një vit më parë në kampionatin europian të të rinjve, është në shifrat 133 kg. Gjithashtu, me 143 kg Karina ka një diferencë prej 20 kg nga fituesi i medaljes së argjentë, ukrainasi Leonati Miroshnik. Në stilin e shtytjes peshëngritësi i ekipit Elbasani ka realizuar pas tri provave 174 kg, një rekord tjetër kombëtar. Edhe diferenca e peshës në këtë stil me fituesin e medaljes së argjendtë është në shifra të mëdha prej 21 kg. Në kampionatin europian të të rinjve të një viti më parë Endri Karina, me 133 kg në stilin e shkëputjes dhe 160 në stilin e shtytjes, u klasifikua në vendin e 4-t. Ndërsa këtë vit ai realizon 10 kg më shumë në shkëputje dhe 14 kg më shumë në shtytje, duke u klasifikuar i pari me medalje ari. Në ceremoninë e dorëzimit të medaljes Karina ka pasur emocione të mëdha, pasi për herë të parë ngjitet në podin e fituesit të medaljes së artë në një aktivitet ndërkombëtar.

17-vjeçari ka hedhur mbi supe flamurin kuqezi dhe duke e ngritur lart në momentin që këndohej himni shqiptar. Medaljen e artë për peshëngritësin shqiptar e ka dorëzuar presidenti i Federatës Shqiptare të Peshëngritjes, Esat Ademi, i cili ndodhet në Suedi bashkë me delegacionin shqiptar. Në dygarësh, një tjetër rekord kombëtar shënohet në statistikat e peshëngritjes shqiptare për Endri Karinën, i cili ka realizuar në total 317 kg.
Kampionati europian i kategorisë së të rinjve nuk ka klasifikim në dygarësh, por vetëm në dy stile, shkëputje dhe shtytje, kështu që Endri Karina ka dy medalje të arta në shkëputje dhe shtytje dhe vendin e parë në dy garësh.
Bilanc pozitiv për kuqezinjtë

Pesha e fundit ku Shqipëria kishte përfaqësuesin e saj në Kampionatin Europian të Peshëngritje për të Rinj ishte pesha 85 kg, ndërkohë që deri më 30 korrik, kur përfundon europiani, konkurrojnë dhe 2 pesha të tjera, 94 kg dhe +94 kg, ku Shqipëria nuk ka asnjë përfaqësues. Për kuqezinjtë kanë konkurruar në ditën e parë Daniel Godelli në peshën 50 kg bashkë me Adrion Shëngjinin. Godelli është i pari shqiptar i ngjitur në podin e fituesit me medalje bronzi në stilin e shkëputjes me 87 kg, i ndjekur vetëm pak orë më pas nga Hysen Pulaku i peshës 56 kg, i cili ashtu si dhe bashkëkombësi i tij shpallet fitues i medaljes së bronzit po në stilin e shkëputjes, me 96 kg. Në ditën e dytë të europianit, Briken Calja, sërish në stilin e shkëputjes, në peshën 62 kg dhuron medaljen e tretë të bronztë, me 115 kg, i ndjekur në ditën e tretë të aktivitetit nga Zylyf Zylyfi, i cili thyen tashmë "rekordin" e medaljeve shqiptare në stilin e shkëputjes dhe ngjitet në podin e fituesit të medaljes së bronztë (e katarta radhazi) në stilin e shtytjes.

Dhe për ta mbyllur bilancin e përfaqësimit për kuqezinjtë tanë, në fund është Endri Karina i peshës 85 kg, i cili dhuron 2 medalje ari dhe tri vende të para në këtë europian. Me 2 medalje ari dhe 4 bronzi Shqipëria pretendon një klasifikim në krye të shteteve përfasuese në këtë europian, ku shtetet pjesëmarrëse janë: Shqipëria, Armenia, Austria, Bjellorusia, Qipro, Republika Çeke, Danimarka, Estonia, Finlanda, Franca, Gjermania, Britania e Madhe, Greqia, Hungaria, Izraeli, Italia, Letonia, Lituania, Moldavia, Irlanda, Norvegjia, Polonia, Romania Rusia, Sllovakia, Spanja, Suedia dhe Ukraina.

Ilirian
September 12th, 2006, 08:57
nobody care about kosova handball? its only ball sport that is accepted by european federations.
1st match BesaFamiglia Peje - Maccabi Richon 28:27
2nd Besa lost by4 and were knocked from CL qualif.
at least they one first match.
also Kosova Vushtrri got knocked out from a cypriot team.

Albion
September 12th, 2006, 12:17
Both matches betwen Besa and Maccabi were great ! The result was close and there was great support for Besa (both matches were played in Peja).
But we'r very unexperienced in international tournaments, due to that Besa lost the second match despite beeing in advantage most of the time.

Albion
September 21st, 2006, 18:42
Arian Maliqi to play college basketball in Florida

Sigal Prishtina has lost another key player for the season 2006-2007. Arian Maliqi (200-F/C-86), a decent forward and an excellent student of the University of Prishtina, has been awarded a full athletic and academic scholarship by Gulf Coast College, Panama City, Florida. This will be his first season in NJCAA-Div1, among other Kosovars that play in this league as well.

“This is my first season in a country other than Kosova, and I think it may be hard for me to adapt to the American game. Doing my best I can foresee successes”, says Maliqi quite enthusiastic for the beginning of the season a month from now.

tirona_star
September 22nd, 2006, 21:18
Players of the Albanian National Basketball Team posing with the TIRONA scarf ;)

Afrim Bilali and Kasmi

http://home.wanadoo.nl/sktirana/P1010077.JPG

http://home.wanadoo.nl/sktirana/Basketboll076.jpg

Arsenal
September 23rd, 2006, 11:19
Wasn't Bilali killed??

Albion
September 23rd, 2006, 11:26
No man... it was Sokol Jahollari.

Arsenal
September 23rd, 2006, 11:28
O yeah...

totally forgot :embarass:

tirona_star
September 29th, 2006, 00:01
THIS GUY IS TRULLY AMAZING

Erkand Qerimaj, dilema midis parave dhe hekurave

http://www.albania-sport.com/foto/20060927210400qerimajcopy.jpg

Kampioni i Botës për të rinj në peshëngritje, Erkand Qerimaj ishte nungesa e madhe e Shqipërisë në Kampionatin Botëror të Peshëngritjes, që do të zhvillohet në Santa Domingo, aktivitet ku vendi ynë do të përfaqësohet me 9 shtangistë, 7 meshkuj dhe 2 femra.

Në një pohim të paradisa ditësh, përpara se ekipi të nisej në aktivitet, Qerimaj ishte shprehur: “ Nuk mund të vazhdihet kështu pa marrë asnjë përkrhahje nga shteti”.

Në fakt kampioni i Europës dhe Botës, i pari kampion shqiptar pas 59 vjetësh ka të drejtë në një aspekt të një trajtimi më të mirë finaciar, por e e vërteta ështe se peshëngritësi 18-vjeçar e ka marrë këtë trajtim nga shteti, një shpërblim që i kalon 1 milion lekët, kur të ardhurat mujore për punjonjës nuk i kalojnë 20 mijë lekët. Qerimaj ka disa sponsorë ku kryesor është “Birra Tirana”.

Qerimaj është padyshim një nga heronjtë e rinj të shtangës shqiptare.

Që me krijimin e Federatës Shqiptare të Peshëngritjes më 1948 e deri më sot, asnjë peshëngritës shqiptar nuk ka arritur të sjellë titullin kampion bote në Shqipëri. Por pas 59 vjetësh këtë e bëri Erkand Qerimaj i cili i solli Shqipërisë titullin e parë "kampion bote". Një nga sukseset më të mëdha të peshëngritjes shqiptare, pas rekordit olimpik të të madhit Ymer Pampuri. Në Kampionatin e 32-të Botëror për të Rinj, që u zhvillua në Kinë, peshëngritësi Erkand Qerimaj në konkurrimin e tij në peshën 69 kg në stilin e shtytjes kapi shifrat e 175 kilogramëve, duke u ngjitur në podin e fituesit të medaljes së artë dhe titullit kampion bote në këtë stil. Ai u shpall njëkohësisht edhe nënkampion bote në dygarësh me 311 kilogramë.

Disa qindra qytetarë dhe sportdashës të Shkodrës, së bashku me autoritet vendore, morrën pjesë në një ceremoni të veçantë për të pritur peshëngritësin shkodran, 18 vjeçarin Erkand Qerimaj, të sapo kthyer nga Kampionati Botëror i peshëngritjes për të rinj, i zhvilluar në Kinë. Në garën e zhvilluar me 30 maj, peshëngritësi Qerimaj, zuri vendin e parë, duke merituar “Medaljen e Artë” në stilin e shtyrjes për peshën 69 kilogram dhe duke u shpallur kështu Kampion Bote.. Ky është edhe rezultati më i lartë i arritur deri tani nga peshëngritja shqiptare në arenën ndërkombëtare.

Në qytet valëviteshin flamuj kombëtar dhe parrulla me shprehjet “ Erkand Qerimaj- .Kampion i ri i Botës.” Duke ju drejtuar bashkqytetarëve të tij, peshëngritësi i ri, Kampioni i Botës, Erkand Qerimaj, falenderoi të gjithë shqiptarët që e mbështetën në përpjekjet e tij për të ngritur flamurin kombëtar në arenat sportive më botë. "Ju falenderoj të gjithëve për pritjen,. Unë e bëra timen, duke ngritur flamurin shqiptar në mbarë Botën. Dhe ju bëtë tuajën që erdhët këtu për të më pritur. Ju faleminderit !"

Qysh në moshën 15 vjeçare, Erkandi ishte në qendër të vëmendjes së opinionit sportiv, mediave e njerëzve të zakonshëm që kanë dëgjuar për sukseset e tij. Në gjoksin e tij prej adoleshenti qëndronin të varura 4 medalje ari. Një në Nicë të Francës, duke u shpallur kampion Evrope për të parën herë, ndërsa suksesi do të përsëritej tre fish këtë vit në vitin 2003 në kampionatin evropian U-17 në Dortmund të Gjermanisë, në peshën 56 kg, në shtytje, shkëputje dhe dygarësh.

Para disa javësh dikush në plazhin e Velipojës i vodhi peshëngritësit disa miliona lëkë nga portofoli i tij dhe i gjithi opinoni sportiv e qytetar u shqetësua dhe e dënoi aktin. Erkand Qerimaj do të nisë shkollën e lartë, madje i sponsorizuar me një burse. Këtë do ta bëjë universiteti “Marin Barleti”, i cili e ka pranuar kampionin e botës në peshengritje si student të tijin, në degën e drejtësisë.

Por a ka të drejtë ta braktisë Qerimaj dashurinë e tij për shtangën për pak para më shumë... Punë shqiptarësh

Franc Hoxha

-----------------------------------

Peshëngritësit shqiptarë në Kampionatin Botrëror

Femra

Fetie Kasaj 53 kg

Romela Begaj 58 kgMeshkuj

Arjon Bershanaj 56 kg

Gert Trasha 62 kg

Briken Calja 62 kg

Taulant Çerepi 77 kg

Endri Haxhihyseni 85 kg

Klodian Shahini 85 kg

Isa Bala 105 kgTrajnerë: Faruk Kalleshi, Hektor Shaqiri dhe Ilir ÇelaE Merkure, 27 Shtator 2006

partizani
September 29th, 2006, 15:19
Players of the Albanian National Basketball Team posing with the TIRONA scarf ;)

Afrim Bilali and Kasmi

http://home.wanadoo.nl/sktirana/P1010077.JPG

http://home.wanadoo.nl/sktirana/Basketboll076.jpg

i played with Kasmi :)

Albion
September 29th, 2006, 19:03
You are a basketball player ? Why didnt you tell us :)

Doc
October 13th, 2006, 15:31
Elvir Muriqi shënon fitore ndaj amerikanit Ted Muller

Elvir Muriqi ka shtuar edhe një fitore në karrierën e tij në boksin profesionist. Shqiptari 27-vjeçar që bokson në kategorinë gjysmë të rëndë ka mposhtur amerikanin Ted Muller. Pas një përballje në tetë runda mes dy boksierëve në ringun e “Westchester County Center” të Nju Jorkut gjyqtarët e takimit i kanë dhënë fitoren Muriqit me rezultatin 79:73, 79:73 dhe 80:72.

Kjo është fitorja e 33-të e Muriqit në ringun profesionist, ndërsa përveç këtyre boksieri pejan ka pësuar edhe 3 humbje. Më parë Muriqi konsiderohej si njëri nga pretendentët për titullin e kampionit të botës në kategorinë gjysmë të rëndë dhe renditjen në mesin e dhjetë boksierëve më të mirë në botë në këtë kategori. Pas dy humbjeve të pësuara në fund tetor të vitit 2004 dhe në prill të vitit 2005 shqiptari kishte humbur këtë status dhe tani me dy fitore radhazi të shënuara ndaj Marlon Hayes dhe Ted Muller po tenton që të rikthejë emrin e tij aty ku ishte më parë për të luftuar më pasur edhe për titullin e kampionit. Aktualisht Elvir Muriqi renditet i 29-ti në renditjen botërore të kategorisë gjysmë të rëndë të boksit profesionist nga mëse 500 boksierë që konkurojnë në këtë peshë.

partizani
October 13th, 2006, 15:44
You are a basketball player ? Why didnt you tell us :)

:) i played for Tirana so I dont like talking about it :yuck:

Doc
October 14th, 2006, 22:43
Krasniqi, gati ngjitja në ring

Luan Krasniqi po planifikon rikthimin në ring pas shumë muajsh mungesë. Boksieri shqiptar, që përfaqëson Gjermaninë, ka përcaktuar edhe datën kur do të riveshë dorezat për të provuar të jetë sfidant për titullin kampion në versionin WBO. Rikthimi i 35-vjeçarit është planifikuar të bëhet në ringun e Berlinit më 2 dhjetor, ndërkohë që emri i kundërshtarit është ende i papërcaktuar. "Jam i lumtur që do të zbres në ringun e Berlinit. Po përgatitem që të ndeshem dhe të bëj një paraqitje sa më të mirë", ka pohuar Krasniqi. Ndeshja e fundit e tij ka qenë në prill të këtij viti, ku ai ka fituar ndaj amerikanit Devid Bostis.

Albion
November 24th, 2006, 21:12
Turneu Tradicional "Bashkim Idrizi" - Gjakovė
7th in a row.

This years participants:
- KH Vllaznimi, Gjakove
- KH Besa, Peje
- Bursa, Turkey
- Vardar, Macedonia

First round:
Vardar - Besa
Vllaznimi - Bursa

Vranina
November 25th, 2006, 00:33
Azem Maksutaj vetem sa humbi super-meqin kunder Jörgen Kruth (Suedi) në Stockholm. Humbi në ronden e parë në knockout, gjithësesi ka qenë ndeshje pa vlerë sepse ska qenë për tituj.

Kam qenë prezent dhe qka më ka befasuar ka qenë paraqitja e Azemit me flamurin Shqiptar. Dhe prezantimi si "Azem Maksutaj nga KOSOVA". Kan qenë qindra shkije aty me siguri jon kall :D

Hallall Azemit!

Madman
November 25th, 2006, 14:43
Azem Maksutaj vetem sa humbi super-meqin kunder Jörgen Kruth (Suedi) nė Stockholm. Humbi nė ronden e parė nė knockout, gjithėsesi ka qenė ndeshje pa vlerė sepse ska qenė pėr tituj.

Kam qenė prezent dhe qka mė ka befasuar ka qenė paraqitja e Azemit me flamurin Shqiptar. Dhe prezantimi si "Azem Maksutaj nga KOSOVA". Kan qenė qindra shkije aty me siguri jon kall :D

Hallall Azemit!

Pra super na paska prezentu, me knockout.

Vranina
November 25th, 2006, 15:01
Pra super na paska prezentu, me knockout.

Po s'ka lidhje ka hup edhe ka hup keq, veq mos tė harrojmė dej qetash 14 herė u shpall kampion botėrorė. Edhe pas ndeshjes gati ke tu kajt kur ju afrova pėr foto mė kėrkoj falje MU pėr humbje paramendo. Shumė njeri i thjeshtė dhe meriton respektė!

Madman
November 25th, 2006, 17:49
Po s'ka lidhje ka hup edhe ka hup keq, veq mos të harrojmë dej qetash 14 herë u shpall kampion botërorë. Edhe pas ndeshjes gati ke tu kajt kur ju afrova për foto më kërkoj falje MU për humbje paramendo. Shumë njeri i thjeshtë dhe meriton respektë!

Po, normal ky respektin e meriton. Doren ne zemer ky osht shume kickboxer i mir, hallal i koft. Por me doket se spaska pas nafak heren pare me flamur Shqiptare paska dal. Ishalla nuk i bjen pishman. :thumbsup:

Vranina
November 26th, 2006, 01:00
Po, normal ky respektin e meriton. Doren ne zemer ky osht shume kickboxer i mir, hallal i koft. Por me doket se spaska pas nafak heren pare me flamur Shqiptare paska dal. Ishalla nuk i bjen pishman. :thumbsup:

Vetem sa ndegjova qe edhe 2 sponzorat kryesor i ka humb sherri ksaj pune, qe i ka lon Zvicrranėt pėr ketė turnir. Prapė se prapė e boni..

Qfar patrioti ja hongsha shpirtin

Madman
November 26th, 2006, 10:40
Vetem sa ndegjova qe edhe 2 sponzorat kryesor i ka humb sherri ksaj pune, qe i ka lon Zvicrranėt pėr ketė turnir. Prapė se prapė e boni..

Qfar patrioti ja hongsha shpirtin

:proud:

Albion
November 29th, 2006, 10:26
Turneu Tradicional "Bashkim Idrizi" - Gjakovė
7th in a row.

This years participants:
- KH Vllaznimi, Gjakove
- KH Besa, Peje
- Bursa, Turkey
- Vardar, Macedonia

First round:
Vardar - Besa
Vllaznimi - Bursa


Final stadings:

1 BURSA
2 BESA PEJE
3 VARDAR
4 VLLAZNIMI


I dont have the results.

Majstor Cevapa
November 29th, 2006, 17:01
Elvir Muriqi who is this kid

Majstor Cevapa
November 29th, 2006, 19:46
i know that but he seems good

Korcari45
November 29th, 2006, 23:22
Kreshni Qato holds the crown right now hes the world champion as well as European Champion.

Majstor Cevapa
November 29th, 2006, 23:23
wher is he from

Madman
November 30th, 2006, 09:33
wher is he from

Albania

Doc
December 8th, 2006, 23:38
Qato, një fitore 99-94, pas 10 raundesh

Kreshnik Qato ka ngadhënjyer dje për herë të dytë radhazi, kundër Sajmon Kover, duke fituar betejën e zhvilluar dje në “Goresbrook Leisure Centre” të Londrës, në Britaninë e Madhe, të vlefshme për titullin “Southern Area Super Middleweight Title” (ose për titullin e Anglisë Jugore). Ndonëse është zhvilluar një ndeshje mjaft e balancuar, mjaft e lodhshme, prej plot 10 raundesh, boksieri shqiptar ka arritur të fitojë 8 prej këtyre raundeve dhe ka ngadhënjyer edhe në betejën e pikëve, duke fituar me rezultatin 99-92.

“Ishte një ndeshje shumë e fortë dhe shumë e lodhshme, - ka pohuar menjëherë pas ndeshjes boksieri durrsak, por që jeton dhe stërvitet në Londër, duke folur ekskluzivisht për gazetën “Standard” pas ndeshjes, nëpërmjet telefonit. - Kisha 8 javë që përgatitesha intensivisht për t’u rezistuar 10 raundeve të kësaj ndesheje, pasi, siç pritej, kundërshtari është boksier force dhe grushtesh mbajtës. Natyrisht, e njihja shumë mirë, sepse është i njëjti kundërshtar me të cilin kam boksuar në ndeshjen e fundit në “Alexandra Palace”, para pak muajsh, por këtë radhë ai erdhi më i përgatitur dhe më i motivuar.”

Në vijim, në deklaratën e tij për “Standard”, Qato theksoi: “Gjithsesi, unë jam krenar që e mbajta premtimin që pata bërë përpara kësaj ndeshjeje, që do ta fitoja atë dhe tashmë pres me padurim ndeshjen e radhës. Në fakt, pas kësaj ndeshjeje unë mund të konkurroj për çdo titull dhe synoj tashmë të luftoj për titullin e kampionit të Evropës.” Boksieri shqiptar sqaron se kjo ndeshje mund të zhvillohet në shkurt të vitit të ardhshëm, por, deri atëherë, ai “dëshiroj të shijojë suksesin e arritur dhe të stërvitet papushim”.

Korcari45
January 24th, 2007, 09:36
Vllaznimi of Gjakova women's handball team has drawn a team from Nis in the 4th round of the European Cup and is likely to move on to the quarter finals because the serbian club is refusing to play in Gjakova.

Vllaznimi advanced to the 4th round by default after another serbian club, Kikinda, boycotted the games with Vllaznimi.

Albion
January 24th, 2007, 09:56
Vllaznimi of Gjakova women's handball team has drawn a team from Nis in the 4th round of the European Cup and is likely to move on to the quarter finals because the serbian club is refusing to play in Gjakova.

Vllaznimi advanced to the 4th round by default after another serbian club, Kikinda, boycotted the games with Vllaznimi.


If they dont agree to play, they risk to get banned from european competitions for the next 3 years.

Drenica
January 24th, 2007, 10:15
GOD! let's hope they won't accept to play.

FitaALBANIA
January 24th, 2007, 11:00
hahahha po vjen kupa n'gjakove pa u djersit lojtaret tona hiq :)


p.s shyqyr qe s'po lujin se :flirt:

Albion
January 24th, 2007, 11:33
They will play under some conditions: 1. Besides the name Vllaznimi, should be written Kos-Srb, 2. Vllaznimi should be presented with Serbian flag.
Same story as Kikinda, which were not accepted by EHF.

Drenica
January 24th, 2007, 11:42
If they dont agree to play, they risk to get banned from european competitions for the next 3 years.

Only the club? or the whole serbian federation?

Albion
January 24th, 2007, 11:54
Only the club? or the whole serbian federation?


The club only.

Vranina
January 24th, 2007, 13:48
AHAHHAHAHAHAH
There were rumours that EHF might punish the whole Serbian federation if this keeps up :D

Drenica
January 24th, 2007, 13:55
We'll probably meet Ylli i Kuq :D

Arsenal
January 24th, 2007, 18:32
Hahaha paramendo Serbia osht bajegi e fort si shtet prap po na mbeshtesin.
Hallall

Albion
January 29th, 2007, 12:10
Naisa Nis has accepted to play KH Vllaznimi Gjakovë...without any conditions :)

Vranina
January 29th, 2007, 23:27
Yeah but I still think the government will interfere in the end..

Albion
January 30th, 2007, 08:52
Well its up to them, important is that club is willing to play as they dont want to be banned whatsoever, that will affect their future.

Albion
February 22nd, 2007, 12:11
KH Vllaznimi (femnat) sot udhtojn per ne Hungari, per te zhvilluar ndeshjen e Challange Cup kunder Naisa te Serbis.
Edhe pse jan paralajmru 4 perforcime, Vllaznimi udhtoj vetem me nje perforcim, Emre Ali Basic nga Maqedonia.
Dyja ndeshjet zhvillohen ne Hungari.

milos
February 25th, 2007, 21:00
So who won?;)

Vranina
February 25th, 2007, 21:18
So who won?;)

The state of Kosova won since your plain stupid federation agreed to play against a Kosovar team playing under the abbrevation KOS.

KOS vs SRB. HAHAHAHAHHAHAHAHAH, thank you Serbia! Thank you very much!

Even funnier is, first they didn't let the other Serb team play. Which ended in Kosovar victory + sanctions against the Serbian team. But now, they changed their mind. Which means they sacrificed the first team for nothing hahahahhahahahhaha.

Btw, our advance to the next round has even given us higher points in the rankings which means we'll probably get an extra team next year in the cup.

So once again, thank you Serbia! May God bless You! :D :D :D :D

Vranina
February 25th, 2007, 21:21
PS, your link is the worst piece of s h a j t i've ever heard, is that your fifth national anthem (in as many years :howler: )

milos
February 25th, 2007, 21:33
Actually Nis won 46-13 but yea im glad that we could help you guys out:D

I dont think the federation had anything to do with this,it was the clubs discission to play.

New anthem?nah,its just a cheesy turbofolk song(Id translate the words for you but im sure you know what hes singing;))

Vranina
February 25th, 2007, 21:42
Actually Nis won 46-13 but yea im glad that we could help you guys out:D

I dont think the federation had anything to do with this,it was the clubs discission to play.

New anthem?nah,its just a cheesy turbofolk song(Id translate the words for you but im sure you know what hes singing;))

The federation HAD everything to do about it, if you havn't realized it yet this became a NATIONAL issue for Serbia. Your minister of sport intervened to stop the first games because recognizing the Kosovar state would be against the national interests of Serbia.

As for that turbofolk song, I don't really know russian I'm sorry. But I do know some Georgian words..

milos
February 25th, 2007, 22:00
Yesterday was the first time that I had read or seen anything about this.I think this made bigger headlines in Pristina then Belgrade.

From what I know the federation told Kikinda not play and Kikinda agree to this( I dont think they were aware of the consicuences).They told Nis the same thing but the club officials didnt agree with the federation and decided to play the match.Anyways its just handball,sports and politics sould not mix.:)

Its Serbian not Russian,you learned it in school remember?;)

Vranina
February 25th, 2007, 22:10
Yesterday was the first time that I had read or seen anything about this.I think this made bigger headlines in Pristina then Belgrade.

From what I know the federation told Kikinda not play and Kikinda agree to this( I dont think they were aware of the consicuences).They told Nis the same thing but the club officials didnt agree with the federation and decided to play the match.Anyways its just handball,sports and politics sould not mix.:)

Its Serbian not Russian,you learned it in school remember?;)

You're wrong, Kikinda wanted to play and they said we will have to play or we will be punished. Then your minister of sports said that Kikinda won't play, the Serbian state will pay their debt to the EHF.

Then Kikinda said, no we will play no matter what. In the final days the pressure on Kikinda grew and they withdrew, the Serbian state will pay their debt to the EHF. They were very much aware of the punishment waiting by boycotting the Kosovar team.

Sports and politics shouldn't mix, which is exactly what our government and our clubs doesn't do by letting our clubs play no matter opposition whereas your government refuses to let your clubs play against who they want and must. It's the state of Serbia mixing these two, not the state of Kosova.

As for school, I went to school for nine years in Stockholm, university in Germany and finished my studies in Holland. Nowhere did I see any Serbian/Russian teachings, no Serb at all for that matter either. But I do remember being learned that slavic hordes invaded the Balkans very early AD :flirt:

Madman
February 25th, 2007, 22:56
Well, I went to school before 1999 in kosova and I didn't learn serbian, there was no such subject. :yuck: sorry to disappoint you milos, but we didn't give a shit about it.

FitaALBANIA
March 3rd, 2007, 21:47
fitojjjjjjjjjjj kreshnikkkkk qatoooooooooooooo.....

ta ha zemreeeeeennnnnnnnnn nik, URIMEEEEE.

meq mjaft i fort, organizimi perfekt, publiku ne nivel, komentimi PERFEKT shume shume bukurrrrr

fita

tirona_star
March 3rd, 2007, 22:42
QATOOOOO THE NEW EUROPEAN CHAMP...I wasnt able to see the match but you think we can find it somewhere.

tirona_star
March 4th, 2007, 21:20
QATO THE CHAMPPPP

http://i4.tinypic.com/43pfoyc.jpg

http://i16.tinypic.com/4hsu4gi.jpg

http://i17.tinypic.com/2my3ujs.jpg

http://i10.tinypic.com/3y4gvoi.jpg

http://i18.tinypic.com/44h8gvc.jpg

http://i11.tinypic.com/303jtoj.jpg

Benny
March 5th, 2007, 04:03
I love Qato's shorts. yeah yeah baby.

tirona_star
October 2nd, 2007, 23:38
http://www.hs.fi/kuvat/iso_webkuva/1135230657840.jpeg

An Albanian chain reaction
Tirana-born athlete Dorian Collaku is a cargo handler at Sompasaariprint this

By Petteri Ala-Kivimäki

The legendary Finnish entertainer Pertti "Spede" Pasanen was in the habit of slapping his forehead with his hand and swearing under his breath, when he experienced something special.
If Spede were still alive and saw Dorian Collaku, he would smack himself so hard that birds would take wing for miles around.

Last Sunday the phone rang in the editorial office of Helsingin Sanomat. A man of mature years was shouting at the other end of the line in a Tampere dialect, spiced with some fruity expletives, and reporting on an undocumented heroic deed. Undocumented by us, at least.
“Look, Kollaku threw 75.20 metres in a hammer throw competition in Espoo and neither Helsingin Sanomat nor even the TV teletext bothered to breathe a word about it, although they reported on everything else - even on some bloody darts results, ferchrissakes!”
Oh. Really?

“This Kollaku - with a C - is the best athlete in Albania”, the informant went on.
“He is a bloody good-looking bloke, too. I just stared slack-jawed when I saw him for the first time”, the caller enthused.
The caller - who was later discovered to be a resident in the municipality of Pälkäne near Tampere - was not exaggerating.
The 30-year-old hammer thrower Dorian Collaku, who now lives in Espoo’s Matinkylä, has been the best athlete in Albania for many years. Usually he has also been voted the best individual sportsman and he was chosen as Albania’s Sports Personality of the Year twice (in 1997 and 1999).

Collaku works as a stevedore at Helsinki’s Sompasaari Harbour - rather heavy work. However, he combines work and training in an ideal way.
“I don’t have to go to the gym often. I train mainly just by throwing”, says Collaku while showing off his workplace.

A large ship is being loaded at the Sompasaari quay.
"If I have a break, I train with this”, notes Collaku, lifting a 7-kilo chain which is normally used to fasten up the freight.
Collaku starts spinning around like he were in a hammer circle. The hooks of the chain whizz through the air, when he is whirling around in his safety shoes and an orange overall.
”This is a really good platform. This would be good enough even for a competition”, the Albanian comments on the deck of the vessel.
It would be difficult to imagine training the hammer throw with more port credibility than Collaku demonstrates..

Other stevedores are coming back from their coffee break. Judging from the looks on their faces, the idea of the 115-kilo, 1.84-metre Albanian training hammer throwing on Deck 7 with a thick chain is OK.
“We are doing some hammer practice on the 7th deck; you cannot bring any goods up here”, one of the rough onlookers growls into his walkie-talkie.
It is probably time to leave.

A key ring carrying the red Albanian coat of arms swings and a well-worn Volkswagen Vento starts up. Collaku drives his car to a nearby petrol station and in the café of the station he starts telling his story once more.

In 1997, one might say that Albania had somewhat tighter collective bargaining talks than we usually get in Finland.
“A civil war broke out, with shootings in the streets. A decision was made to send me and two other sportsmen to Kuortane, close to Seinäjoki in Ostrobothnia, where we could study and train”, recalls Collaku after having lived 10 years in Finland.
Collaku represents Kuortaneen Kunto, the local sports club in Kuortane, but is about to move to Espoon Tapiot, a sports club in the City of Espoo. However, he is not going to give up the sports uniform of the Albanian Federation of Athletics.
“I will apply for the Finnish citizenship, but on sports fields I will always be Albanian”, says Collaku.

Not that the Albanian Federation of Athletics would have actually pampered its crown jewel. Anything but.
Some 20 years ago a certain Ajet Toska was the master of the Albanian hammer throwing circles.
So... do you have or did you have a poster of Ajet Toska on the wall?
“You must be kidding me. Actually, he is my worst enemy. Toska threw the Albanian record of 75.92 metres in 1986, and he doesn’t want anybody to ever break it”, Collaku reveals.

Toska became a swear-word for Collaku.
“For eight years he was the secretary-general of the Albanian Federation of Athletics, and during that time I was not granted even one euro as a subsidy. Not one. Moreover, Toska always came to personally measure my throws in Albanian competitions, even though there were marshals and judges assigned to each competition. One day I am going to break his record”, swears Collaku, whose own record is 75.78 metres so far. He set this in Tirana in 2005.

As an athlete and a human being Collaku is the dream of all sponsors. He is a tall, wiry man, the number one athlete in his country, yet confusingly humble, nice as pie, and very down-to-earth.
Somewhat surprisingly, Collaku’s sports clothes are free from advertisements, even though his friends run factories in Albania.
“Finland is so far away. I understand that they are not interested in sponsoring: imagine me throwing the hammer at a Finnish Elite Games meet somewhere, wearing a promo sticker of an Albanian furniture factory on my shirt front! After all, a sponsorhip support of some EUR 500 is roughly equal to two months’ salary in Albania”, shrugs Collaku, who visits his native country once a year on average.
“Now I am my own sponsor, when I work as a stevedore. This is quite a good situation”, Collaku says.

Helsingin Sanomat / First published in print 1.10.2007

Drenica
October 23rd, 2007, 01:34
Look at this albanians touchdown :eek:

O5X6Oe5rkD4

Minotti
October 23rd, 2007, 01:51
Damn that was so slow! How old is he anyway?

the man
October 23rd, 2007, 12:01
Is there any chance for this Collaku to win gold? And why does he live in Finland?
BTW the article is so weird.

Drenica
October 23rd, 2007, 13:59
Damn that was so slow! How old is he anyway?

Have no idea about his age, he's about 18-20 i would guess. Saw an interview with him on youtube. There he looks very young. Danny Berisha is his name...

Minotti
October 23rd, 2007, 14:31
Qa kari bre ja lajn femijve emra palidhje ashtu? Bile ne amerik e kam vrejt qe shqiptaret kan emra amerikan. Paramendo nje shqiptar me pat emrin: Klas Lutolli apo Björn Berisha :rollani:

Albion
December 12th, 2007, 09:59
Se shpejti fillon turneu i hendbollit ne Kosove.

Gjysemfinalet:

Kosova - Nigeria
Turqia - Bullgaria

Dome
December 12th, 2007, 11:17
lol @ danny

Madman
December 12th, 2007, 13:09
Se shpejti fillon turneu i hendbollit ne Kosove.

Gjysemfinalet:

Kosova - Nigeria
Turqia - Bullgaria

Very good, I hope it will be on TV.

Also not forgetting KH Prishtina passing the 4th round in Challenge cup, where they have advanced to 1/8 final and face ARKATRON Minsk (Belarus) on these dates 09.-10.02.08 / 16.-17.02.08.

Albion
December 14th, 2007, 20:16
Pėrfaqėsuesja e Kosovės nė hendboll ka shėnuar fitore nė takimin e parė tė turneut ndėrkombėtar tė Vitit tė Ri, i cili po mbahet nė Prishtinė nėn organizimin e Federatės sė Hendbollit tė Kosovės.

Pėrfaqėsuesja e Kosovės - pėrfaqėsuesen e Turqisė 33:26.

Hendbollistėt mė tė dalluar nė radhėt e Kosovės ishin Muhamet Maloku, me 12 gola dhe Arben Muēolli, me 8 gola, por edhe kontributin e lojtarėve tjerė dhe sidomos tė portierėve Veton Hajrizi dhe Bardhyl Abazi. Nesėr zhvillohet takimi i dytė i kėtij turneu ndėrmjet Bullgarisė dhe Turqisė.

Vllaznia
January 2nd, 2008, 21:08
Check this out, its a Kosovar basketball player playing in Div.I His name is Armend Admeni. Idk if someone posted this before but here is his profile.

http://sports.espn.go.com/ncb/player/profile?playerId=16176

Minotti
January 2nd, 2008, 22:45
too bad we don't give a shit about basketball :pp

Vllaznia
January 3rd, 2008, 05:43
True, lol. I actually found this by searching for Armend Dallku, for any transfer news, and this guy came up, so i just thought i'd share it.

tirona_star
February 2nd, 2008, 04:27
Bombë në atletikë, Shala zgjedh Greqinë?

Sokol Paja


“Unë zgjedh atë shtet që më plotëson kushtet e mia dhe më ndihmon që unë të arrij rezultate sa më të larta. Ashtu si mua grekët u kanë bërë oferta që të zgjedhin kombëtaren greke edhe shumë sportistëve të tjerë të talentuar. Pse mos të zgjedhim Greqinë kur këtu nuk na janë ofruar asnjë mundësi stërvitjeje dhe nuk është bërë asgjë për ne të paktën për atletët rekordmenë. Mua më kanë kontaktuar disa herë dhe më kanë ofruar dhe kanë këmbëngulur që unë të përfaqësoj Greqinë. Nuk e përjashtoj mundësinë që të braktis Shqipërinë.” deklaroi Klodiana Shala. Atletja rekordmene në 400 metra duket se do ta braktisë Shqipërinë për të përfaqësuar Greqinë në të gjitha aktivitetet sportive. Kombëtarja greke i ka bërë ofertë në mënyrë që ajo të braktisë Shqipërinë dhe të përfaqësojë Greqinë në Kampionatin e Sallave të mbyllura, në kampionatin Evropian të Spanjës dhe në lojërat Olimpike Pekin 2008. E kontaktuar posaçërisht mbrëmë nga Gezeta Agon atletja që është pranë zgjedhjes së shtetit grek për të përfaqësuar atë në çdo aktivitet sportiv pranoi ofertat dhe la të hapur mundësinë e largimit përgjithmonë nga Shqipëria. Largimin e saj Shala e paralajmëroi në asamblenë e para një muaji në Atletikë ku theksoi se: “Nuk keni bërë asgjë për atletët. Pse nuk dëgjohet fjala e atletëve asnjëherë. Ku është zëri i sportistit? “ ishin fjalët e Shalës në Asamblenë e atletikës. Atletja Shala ka qenë në Greqi për disa ditë ku është stërvitur me qëllim që të jetë sa më e gatshme për Kampionatin Ballkanik të sallave të mbyllura dhe Kampionatin Evropian që zhvillohet në mars në Spanjë. “Aktualisht jam vetëm për stërvitje por dua të them se nuk garantoj asgjë për më vonë, unë kam pasur shumë herë ofertë nga Greqia që të përfaqësoj atë shtet por tani do ta mendoj shumë seriozisht. Edhe pse nuk e kam marrë një vendim të tillë pranoj se oferta është shumë e mirë por sinqerisht që nuk kam vendosur se çfarë do të bëj për të ardhmen time. Grekët gjithmonë nuk kanë reshtur së bëri oferta talenteve të sportit shqiptar dhe sinqerisht kur këtu nuk gjejmë përkrahje pse të mos zgjedhim atë shtet që na përkrah. Oferta kam jam në dilemë dhe nuk përjashtoj asnjë zgjedhje. Të shohim të them të drejtën nuk e kam marrë akoma vendimin, po e mendoj dhe po e shoh shumë seriozisht” deklaroi posaçërisht për gazetën Agon rekordmenia Klodiana Shala. Nëse do të largohet në Greqi, atletja Shala do të bashkohet më sportistë të tjerë si Luan Shabani, Pirro Dhima, Ornela Manjani, Sotir Nini, Elin Dhimuço, Panajot Kone. Albi Kondi e shumë të tjerë që në mungesë të vëmendjes së shtetit shqiptar ata zgjodhën Greqinë për të vazhduar karrierën e tyre sportive.

E Premte, 01 Shkurt 2008

Vranina
February 2nd, 2008, 14:19
Mjerë na në cfar gjendje ka ra shteti ynë
Mjerë na cfar bashkëkombas pa identitet qe kemi..

Madman
February 2nd, 2008, 15:49
Edhe pse bona shume nervoz me keta njerz, ende me nervoz bona me "shtet" tonin.

tirona_star
February 2nd, 2008, 16:51
une them ne rastin e peshngritjes duhet me u bo nervoz vetem me shtetin. kto peshngritsat i lejn te sterviten pa uj e drita ne errsire me mjete qe te thyejn kurrizin dhe leke nuk i japin. kurse greqia i ofron miljona :S. nuk eshte si futbolli ku komtarja ste ben leke

Madman
February 2nd, 2008, 16:53
une them ne rastin e peshngritjes duhet me u bo nervoz vetem me shtetin. kto peshngritsat i lejn te sterviten pa uj e drita ne errsire me mjete qe te thyejn kurrizin dhe leke nuk i japin. kurse greqia i ofron miljona :S. nuk eshte si futbolli ku komtarja ste ben leke

Normal, para disa vite i kam pare se ku bejshin traning keta peshengritesit, kushtet ishin katastrofe.

CANA
February 2nd, 2008, 21:25
qija robt kurves bre

tirona_star
February 2nd, 2008, 22:26
nganjehere vje i moshe qe thua tashti do rris familjet, fmit do i coj ne shkolle private, nuk haj dot me buk e djath po du dhe mish ne tavoline. kjo eshte diferenca midis cfar i ofro shqiperia dhe greqia..

Madman
February 10th, 2008, 14:38
Prishtina has lost in Belarus against ARKATRON Minsk, however this was a match to forget according to the Prishtina players. From the moment they landed in the country they were badly treated, hotel was crap, food not good at all, also not forgetting the match itself was as bad in terms of fans, refereeing and organization. Pathetic really, the refereeing was so biased, also one of the Prishtina player broke his arm. The "fans", were holding serb flags insulted the players and had political banners. What more can I say, very pathetic by the Belarusian’s. Then I guess all I have to say is welcome to “heaven” on the 16th.

CANA
February 10th, 2008, 18:42
qija robt bre

Doctor
February 12th, 2008, 05:05
nganjehere vje i moshe qe thua tashti do rris familjet, fmit do i coj ne shkolle private, nuk haj dot me buk e djath po du dhe mish ne tavoline. kjo eshte diferenca midis cfar i ofro shqiperia dhe greqia..
Dakort o dak, po pastajn e bojn si puna Dhimos. Ka mohu Shqiperin dhe Shqiptart. Nejse nuk them, edhe futbolli esht i calum te neve e jo kto tjerat qe jon per faqe te zeze. Thjesht muhabeti plako sbohet Shqiperia me Shqiptar.

Madman
February 16th, 2008, 20:53
Prishtina has lost in Belarus against ARKATRON Minsk, however this was a match to forget according to the Prishtina players. From the moment they landed in the country they were badly treated, hotel was crap, food not good at all, also not forgetting the match itself was as bad in terms of fans, refereeing and organization. Pathetic really, the refereeing was so biased, also one of the Prishtina player broke his arm. The "fans", were holding serb flags insulted the players and had political banners. What more can I say, very pathetic by the Belarusian’s. Then I guess all I have to say is welcome to “heaven” on the 16th.

KH Prishtina has just won 35-34, however got eliminated due to the bigger margin loss in Belarus.

Albion
February 17th, 2008, 11:43
Prishtina won 37:36 which was not enough to go through, well I was suprised by the win actually considering Acraton (Belarus) looked superior. Prishtina won the match thanks to individual game, mostly Arben Muqolli (12 goals) Klincharov (5 goals), Alban Dobroshi (6 goals) and Sazdovski (4 goals).

From yesterday:

http://i5.photobucket.com/albums/y182/tifoac/kero2.jpg

Madman
February 17th, 2008, 13:25
My bad, I got the score wrong. Yep Arkaton was superior, you could see they were fitter and could run all day long. It is not a bad result, a win, there's always next time.

Madman
February 21st, 2008, 19:00
Tonight, 20:00 CET, Kosova vs Albania. Friendly Match.

http://img.photobucket.com/albums/v329/CosovaFC/mflag2.gifhttp://img.photobucket.com/albums/v329/CosovaFC/mshqipflag2.gif

Minotti
February 21st, 2008, 19:10
In what sport?? :pp

Madman
February 21st, 2008, 21:02
In what sport?? :pp

:dielaugh: totally forgot man, it's Basketball.

Minotti
February 21st, 2008, 21:40
Ahh, shitty sport :D.

So who won? Or did we cancel the game and instead decided to treat our "guests" with delicious pite? :pp

Madman
February 21st, 2008, 21:45
Not over yet, but Albania is winning 68-65.

Minotti
February 21st, 2008, 21:48
That's close! Are you watching the game?

Madman
February 21st, 2008, 21:58
That's close! Are you watching the game?

It's all over, yea I was watching it. The final score I believe is somewhere around 70-67, however I missed the last 30 seconds. The match was live on KTV.

tirona_star
February 21st, 2008, 22:01
who scored what? Was it a nice game?

Madman
February 21st, 2008, 22:16
I don't know much about Basketball, but from what I saw it was pretty quiet game, towards the end it got more exiting. Hopefully some website will show some stats from the game.

tirona_star
February 21st, 2008, 22:23
i wonder if the albanian-kosovars were playing for kosova or albania...and shaptahu from monte negro....

Madman
February 21st, 2008, 22:30
Edmond Azemi was playing for Kosova, while players such Miftari and Shaptaho were not playing for either side as far as I witnessed.

Madman
February 22nd, 2008, 16:34
U ZHVILLUAN NDESHJET KOSOVĖ-SHQIPĖRI

MESHKUJT

KOSOVA – SHQIPĖRIA 67:71 (16:14, 15:16, 17:22, 19:19)
GJYQTARĖ: Shefqet Bekteshi, Faton Kurshumliu, Daut Mehmeti
KOSOVA: Radoni, Hasani 11, Ferati 3, Spaqi 9, Asllani 3, Azemi 11, Mehmeti 5, Grapci 6, Citaku, Haxha 8, Lila 6, Hanxhiq 5, Podvorica, Ferizi

http://www.basketbolli.com/site/img/images/content/news/Kosov_Shqiper_meshkujt_large.jpg

SHQIPĖRIA: Cane, Vogli, Berdica, Sukaj 3, Aliaj, Lame 2, Karaj 21, Garo 8, Mitku 6, Gjonaj 9, Hysenagolli 9, Shima 15.

FEMRAT

KOSOVA – SHQIPĖRIA 71:98 (11:25, 25:26, 21:25, 14:22)
GJYQTARĖ: Tomor Hasnjaku. Alban Vula,

KOSOVA: Musliu 5, Haziraj 1, Idrizi 2, Abdullahu 3, Haliti 4, Mehmeti, Lushtaku, I. Berisha 3, Pėrquku 13, L. Berisha 8, Krasniqi 6, Demi dhe Bytyēi 26.

SHQIPĖRIA: Permeti 12, Ēakiēi 9, Plasa 7, Zyka 9, Mazreku 4, Enkela 21, Myrto 6, Kostallari 6, Bujari 6, Demiraj 15 dhe Sako 3.

Albion
February 23rd, 2008, 11:37
Meanwhile in handball, first invitation comes from Turkey.

Benny
February 26th, 2008, 13:14
Kosova table tennis player in China in Ping-pong world championships.

http://www.newkosovareport.com/images/stories/kospingpong2.jpg

I do not think that they have a chance at getting a medal, but it's good that they participated there and hopefully in the future there will be participations in an international level in all other sports.

Tulipani Zi
February 27th, 2008, 20:27
KOSOVA – SHQIPĖRIA 67:71 (16:14, 15:16, 17:22, 19:19)


Ne kete ndeshje simbolike duhte te kishte dale Kosova fitimtare.

Albion
March 28th, 2008, 11:59
handball

KOSOVA vs TURKEY
6 April 2008, Prishtina

The players invited for this friendly match:

Veton Hajrizi (Prishtina)
Bardhyl Abazi (Kastrioti)
Hektor Dobroshi (Prishtina)
Flamur Salihu (Kastrioti)
Hamza Gjuka (Besa Famiglia)
Arben Muqolli (Prishtina)
Ekrem Maloku (Besa Familglia)
Burim Zaskoku (Kastrioti)
Fidan Cimili (Trepqa)
Tafil Haxhiu (Prishtina)
Dukagjin Azizi (Prishtina)
Alban Dobroshi (Prishtina)
Arlind Zeka (Besa Familglia)
Blerim Beqiri (Kastrioti)
Kushtrim Kastrati (Trepqa)
Riste Trajkovski (Besa Famiglia)
Fisnik Jashari (Drenica)
Besfort Bilalli (Tv Suhr - Zvicerr)
Ibish Thaqi (Krems - Austria)
Besnik Shala (SG Lauter - Germany)The Turkey federation has requested the friendly on 18th march, day after we declared independence as they wanted to be the first to play Kosova. Absolutely great choise as their federation has helped a lot our FHK since 1999 and has been one of key factors that FHK got recognized by EHF.
For the first time Kosova handball team will have a non-albanian player in the squad.

Minotti
March 28th, 2008, 13:13
Cili ashtu? Riste Trajkovski ?

Madman
March 28th, 2008, 16:08
Very good. :thumbsup:

Albion
March 28th, 2008, 18:06
Cili ashtu? Riste Trajkovski ?


Yes, the first ever. He's been playing in Kosova last four years, first with Prishtina where he played one season and than he moved to Besa Famiglia.

Madman
March 28th, 2008, 18:50
Maqedons a?

Albion
March 29th, 2008, 11:58
Po, ta shohim sa po jep kontribut per Kosoven.

Madman
April 6th, 2008, 12:54
I just noticed something, this handball match is on today at 17:30, half an hour later of Prishtina - Vellaznimi. My days these people are stupid, can't organize a match, what is the point of arranging the handball match at the same time when knowing hardly anyone will attend this match.

Albion
April 7th, 2008, 09:07
KOSOVA - TURKEY 22:22

Kosova: Trajkovski 8, Muqolli 4, Haxhiu 4, Dobroshi 3, Shala 3
Turkey: Done 7, Aslan 6, Bayar 3, Tan 2, Kirdal 2Not to many fans followed this match since there was a derby in football at the same time.
The match was also live in turkish channel TRT.


Ibish Thaqi wasnt allowed to join Kosova by his team Kriens, threatned to be suspended for 2 years (he has previously played for Austria).

Madman
April 7th, 2008, 12:58
KOSOVA - TURKEY 22:22

Kosova: Trajkovski 8, Muqolli 4, Haxhiu 4, Dobroshi 3, Shala 3
Turkey: Done 7, Aslan 6, Bayar 3, Tan 2, Kirdal 2Not to many fans followed this match since there was a derby in football at the same time.
The match was also live in turkish channel TRT.


Ibish Thaqi wasnt allowed to join Kosova by his team Kriens, threatned to be suspended for 2 years (he has previously played for Austria).

ncncnc marre

Madman
June 11th, 2008, 16:50
http://img359.imageshack.us/img359/1671/filafp6.png

SLOWLY

LedZep
July 3rd, 2009, 15:49
Albania basketball team beats Serbia 83-69 in the Mediterranean games http://www.pescara2009.it/results/

Didn't even know Albanians played basketball :howler:

Tulipani Zi
July 7th, 2009, 06:51
Albania basketball team beats Serbia 83-69 in the Mediterranean games http://www.pescara2009.it/results/

Didn't even know Albanians played basketball :howler:

Second biggest sport in Albania after Football, although we didn't have as much success internationally as we had in club Volleyball for women when Dinamo reached the semifinals of the European Champions Cup and came in third. It's sad to see these one great sports languishing nowadays for lack of sponsorship.

Dome
July 7th, 2009, 14:53
Second biggest sport in Albania after Football, although we didn't have as much success internationally as we had in club Volleyball for women when Dinamo reached the semifinals of the European Champions Cup and came in third. It's sad to see these one great sports languishing nowadays for lack of sponsorship.

Really? I thought that basketball was never really given any attention because the NT never really played good and used to lose to teams like Cyprus and Belarus. I know in Kosovo it is probably the most popular sport and the most funded as you said by sponsors, so maybe for financial reasons the Albanian NT cannot lift itself.

Drenica
July 20th, 2010, 14:26
http://www.sportishqiptar.com.al/kthimi-i-ermal-kuqos-ne-atdhe-me-kombetaren-kuqezi/

Simboli i Diellit
March 31st, 2011, 15:31
Pėrfundon kampionati i moshave ne Xhudo

Ka pėrfunduar kampionati kombėtar pėr mosha nė sportin e xhudos, zhvilluar nė Vaun e Dejės, me pjesėmarrjen e 60 xhudistėve. Ky turne u zhvillua pėr grup-moshat 6-10 vjeē dhe 10-14 vjeē dhe morėn pjesė 8 ekipe: Vau i Dejės, Vllaznia, Klubi “Anton Shkoza”, Besėlidhja, Santa Maria, Don Bosko, Kamza dhe Dinamo.
Aktiviteti dhuroi gara tė forta mes xhudistėve tė vegjėl. Nė pėrfundim tė kampionatit, vendin e parė e zuri skuadra e Vaut tė Dejės, Besėlidhja u rendit e dyta dhe Kamza e treta. Xhudistėt mė tė mirė dolėn:
Roland Vasia (-30kg, Vau i Dejės), Mustafa Rosa ( 34kg, Dinamo), Joni Vrenozi ( 46kg, Dinamo), Klodjan Shehu ( 50kg, Kamza) dhe Indrit Ēullhaj ( 55kg). Garat u zhvilluan me standardet europiane, falė organizimit tė mirė tė bėrė nga Anton Shkoza.


Beselidhja has always been in best three , last three years we were firsts ...
When Kosova joins us this sport will improve much more...

Simboli i Diellit
April 18th, 2011, 13:24
http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/34530_405130373821_305643653821_4441198_6791872_n. jpg

Simboli i Diellit
April 23rd, 2011, 02:28
finally champion ! happy for Minatori :) they deserved it , they have made history in last 30 years even with players of our nt

Minatori nė histori, titulli i parė kampion

Volejboll-Femra. Skuadra mirditore mposhti dje 3-0 Tiranėn dhe fitoi trofeun e parė nė kampionat

Minatori - Tirana 3-0 (3-0)

(25-17, 25-16, 25-11)
MINATORI: E.Tuci, Shkurti, Nezaj, Skara, Llupo, Hakcani, Lukoshina, Varbanova, Hardhi, Hysenbelli, Kaēorri, M.Tuci, Sema, Pėrgjetani. Trajner: A. Gorenxa
TIRANA: Xhixha, Braho, Dervishi, Thaka, Gega, Kokonozi, Meta, Gjonaj, Bici, Hysa. Trajner: H. Gurabardhi
Gjyqtarė: A. Telo, E. Zguri

Nė “Librin e Artė” tė volejbollit pė femra dje ėshtė shtuar njė emėr i ri, Minatori. Skuadra nga Rrėsheni u shpall dje kampione e Shqipėrisė pėr sezonin 2010-1011, pas fitores 3-0 arritur nė “Ariana Arapi” ndaj Tiranės, nė finalen e tretė tė play off-it.

Njė triumf i merituar i ekipit mirditor, qė nuk njohu asnjė humbje nė kampionat, ku arriti 27 fitore radhazi, njė rekord pėr volejbollin e femrave. Pas njė ballafaqimi spektakėl me Tiranėn, ekipi i Minatorit nė pallatin me emrin e “Ariana Arapit”, duket se pėrmbushi njė amanet jo vetėm tė kėsaj volejbollisteje, qė nuk jeton mė, por tė tėrė brezave tė kėtij sporti magjik qė Mirdita e ushtron aq bukur prej 36 vitesh.

Njė shpėrblim i punės e sakrificės sė qindra vajzave, qė nga ato vajzat e ndrojtura tė vitit 1975, qė thyen njė mentalitet jo dhe aq tė lehtė pėr kohėn, nėn drejtimin e mjeshtrit tė pasionuar Haki Halili.

Pėr sa i pėrket ndeshjes, tė trija setet janė fituar me mobilizim tė tė gjitha reparteve tė ekipit vendas, nėn drejtimin brilant tė Gorenxės: 25-17, 25-16 dhe 25-11, ku nė momente tė veēanta spektakli volejbollistik ka qenė vėrtet i rrallė.

Pėrmes lojės sė Vanias e Tucit nė sulm, Nezajt me gjuajtje tė shkurtra, apo Shkurtit me njė saktėsi precize nė gjuajtje, shėrbim dhe lojėn mbrojtėse, Minatori fitoi atė qė priste sportdashėsi i shumtė.

Tirana ėshtė pėrgjigjur nė disa momente me Xhixhėn, Gegėn dhe Bicin, por ka qenė i pamundur pėrballimi i furisė sė sulmeve tė ekipit vendas, apo bllokut efikas. Gjatė gjithė ndeshjes nė pushime setesh gjithēka ėshtė shoqėruar me numra artistikė, valle dhe kėngė nga QFK dhe pallati i kulturės “Mirdita”, duke i dhėnė ngjyra festive finales.

Pika e 25-tė e setit tė tretė ka dhėnė njė efekt inkadeshent nė sallė dhe fitorja ėshtė festuar nė mėnyrė madhėshtore. Sekretari i FSHV-sė, Leonard Tase, i ka dorėzuar kupėn kapitenes Esmeralda Tuci dhe publiku nė kor ka bėrė ovacione pėr ekipin dhe nė veēanti pėr presidentin e tij, Troplini. Ai premtoi se edhe Kupa e Shqipėrisė do tė vijė nė Rrėshen.

Simboli i Diellit
April 23rd, 2011, 02:57
Ėshtė zhvilluar nė Lezhė Kampionati Rajonal i Qitjes nė Pjatel. Nė kėtė takim rajonal garuan individualisht qitės nga Shkodra, Lezha, Laci, Malėsia e Madhe dhe Kukėsi. Anėtari i Kryesisė sė Shoqatės Kombėtare tė Gjuetarėve, dhe njėkohėsisht sekretar i Shoqatės sė Lezhės Ndue Leka theksoi se garat rajonale do tė mbyllen brenda muajit qershor, pasi do tė zhvillohen edhe gara e Shqipėrisė sė Mesme dhe ajo e Jugut. Lezha vitet e fundit ėshtė pėrfaqėsuar denjesisht nė Kampionatin Kombėtar tė Qitjes nė Pjatel, ku nė 2008 ėshtė pozicionuar nė vendin e dytė, ndėrsa nė 2009 ėshtė shpallur kampione. Sipas Lekės, Kampionati Kombėtar pėr shkak tė Kampionatit Botėror tė Futbollit kėtė vit do tė zhvillohet nė Korrik.Anėtari i Kryesisė sė Shoqatės Kombėtare tė Gjuetarėve, Ndue Leka theksoi se pėr herė tė parė Shqipėria ėshtė bėrė pjesė e Kampionatit Botėror tė Qitjes nė Pjatel qė u zhvillua nė Milano, dhe pėrfaqėsues i Shqipėrisė ishte njė qitės lezhjanė.Pas pėrfundimit tė garės individuale tė qitėsve tė veriut, trofeu “Besėlidhja nė Pjatel”, u fitua nga Shkodra. Nė vend tė dytė u rendit Lezha, duke u pasuar nga Laci, Malėsia e Madhe dhe Kukėsi. Qitėsi mė i mirė u shpall qitėsi i Bushatit tė Shkodrės Tom Bardhi, ndersa nė vend tė dytė Rrok Tali i Lezhės. Leka theksoi se do tė bėhet edhe njė ritakim pėr tė pėrzgjedhur pėrfaqėsuesit per nė Kampionatin Kombėtar tė Qitjes nė Pjatel.

Shkodra
April 23rd, 2011, 17:22
Albania actually has a rich history in other sports, like Volleyball, Wrestling, Weightlifting, Swiming, etc.


Too bad we never had any infastructure, any money, or any leadership to put these people on a world stage. One of my dad's friends competed in the 92' Olympics in weightlifting (he was Pirro Dhima's training partner in Albania before Dhima left and became Grekonized)

Simboli i Diellit
April 29th, 2011, 13:14
Not/10 notarė kuqezi nė Kampionatin Ballkanik


Mė 30 prill deri mė 1 maj, do tė zhvillohet nė Banja Luka tė Bosnjė-Hercegovinės, Kampionati Ballkanik i tė rinjve nė not. Nė kėtė aktivitet qė do tė zhvillohet nė pishinė 50m, Shqipėria do tė pėrfaqėsohet me 10 notarė, 5 meshkuj e 5 femra. Kėshtu, Marjo Sulkja, Jurgen Fici, Denis Citozi, Denis Meshi e Gėzim Hyka janė notarėt meshkuj qė do tė garojnė nė Ballkaniadė nė disiplina tė ndryshme. Pėr femra do tė marrin pjesė Anxhela Kashari, Klaudja Sulkja, Aurora Hoxha, Patricia Ēani e Noel Borshi, tė cilat do tė synojnė tė bėjnė njė paraqitje tė mirė dhe pse jo tė fitojnė edhe medalje. Njė pjesė e mirė e kėtyre notarėve morrėn pjesė nė turneun “Mimosa Cup” nė muajin shkurt nė Mal tė Zi dhe arritėn tė fitojnė shumė medalje.

Simboli i Diellit
April 29th, 2011, 13:17
“Mė quajnė njeriu i rekordeve, kam fituar 20 tituj nė 9 sezone”

Ėshtė vetėm 24-vjeē. Vėshtirė tė besohet kjo pėr lojtarin e Tiranės dhe tė pėrfaqėsueses Gerti Shima, nėse i hedh njė sy skedės sė pasur tė tij. Nė 9 sezone, ka arritur gjithmonė nė finalet e kampionatit duke u shpallur 7 herė kampion. Nė njė inervistė pėr gazetėn, shtatlarti bardheblu rrėfen karrierėn e tij, nga hapat e parė e deri te kampionati i fundit i fituar me skuadrėn bardheblu ku pėr tė parėn herė Shima ngriti trofeun si kapiten i Tiranės. Shima mban edhe njė tjetėr rekord, atė tė pikėve nė njė ndeshje duke realizuar plot 91, kur lojtari aktivizohej nė atė kohė me skuadrėn e Valbonės.

...

-Si lindi dėshira pėr basketbollin dhe kur menduat pėr herė tė parė tė bėheni basktebollist?

-Pasioni im pėr kėtė sport ka lindur nė moshėn 10-vjeēare nė klasat sportive tė basketbollit, ku luaja me miqtė e mi tė fėmijėrisė. Njė shtysė shumė e madhe pėr mua pėr tė marrė kėtė rrugė ka qenė vėllai im, i cili nė atė kohė ishte njė basketbollist i Tiranės. Ai ka qenė i pari qė mė ka injektuar nė gjak kėtė sport. Nė moshėn 12-vjeēare kam luajtur me njė skuadėr pėr herė tė parė qė ishte ekipi zinxhir i Tiranės.

-Debutimi juaj i parė ka qenė nė sezonin 2001-2002. Si e mbani mend atė vit?

-Nė takimin tim tė parė kam luajtur kundėr Flamurtarit. Emocionet e atij viti do jenė gjithmon tė paharrueshme pėr mua pasi ishte viti im i parė nė mes mė tė mirėve tė basketbollit shqiptar dhe nė atė sezon Tirana arriti tė shpallej kampione si dhe tė fitonte Kupėn. Pėr fatin tim tė mirė, atė sezon edhe pse nė njė moshė shumė tė re, arrita tė fitoj njė hapėsirė tė madhe nė atė skuadėr duke luajtur si protagonist, pavarėsisht se shumė i ri dhe me pak eksperiencė.

-Nė kėtė moshė qė jeni, keni arritur tė fitoni shumė trofe. Cili ėshtė sekreti i kėtyre rezultateve?

-Tė fitosh 7 kampionate nė 9 sezone duhet pasur parasysh qė mė ėshtė dashur tė stėrvitem shumė pasi vėshtirėsitė janė shumė tė mėdha dhe nuk ėshtė aspak e lehtė. Kjo gjė sigurisht qė tė vė para njė pėrgjegjėsie shumė tė madhe pasi nė ēdo vit qė vjen duhet tė tregosh sistematikisht vlerat e tua dhe tė skuadrės.

-Kė mbani mend si momentin mė tė bukur nė karrierėn tuaj?

-Momenti mė i bukur ėshtė aktivizimi nė finalen e kampionatit nė sezonin tim tė parė. Mė kujtohet ajo ndeshje ku hyra nė parket pas daljes nga loja tė Selmanit, i cili u dėnuar me 5 personale. Pėr fatin tim tė mirė nė atė takim luajta mirė dhe Tirana arriti tė fitonte. Ngushtuam rezultatin e pėrgjithshėm nė 2-1 dhe mė pas pėrmbysėm gjithēka ndaj Studentit. Nė debutimin tim tė parė u shpalla kampion dhe ishte me tė vėrtet si njė ėndėrr.

-Momenti mė i keq i Shimės?

-Ishte sezoni qė sapo lam pas ku dėmtimi qė pėsova mė rrezikoi seriozisht karrierėn, por pėr fat tė mirė u ktheva nė kohė edhe pse nė formėn time mė tė mirė pėr ti dhėnė njė dorė skuadrės tė shpallet kampion.

-Gjatė karrierės, cila ka qenė skuadra mė e fortė qė jeni aktivizuar?

-Mendoj se skuadrat mė tė forta qė kam bėrė pjesė kanė qenė Valbona e sezonit 2006-2007 ku nė pėrbėrje tė saj ishin Bilali, Kasmi, Karaj etj si dhe ekipi i Tiranės i sezonit 2009.

-Cili ėshtė basketbollisti qė keni idhull?

-Idhulli im ėshtė Kobi Brajan, ndėrsa lojtari shqiptar qė kam pasur idhull ėshtė shoku im Erkand Karaj, i cili mė ka ndihmuar shumė gjatė karrierės sime dhe sė bashku kemi fituar 5 kampionate.

-Ndėr rekordet e shumta, ju keni shėnuar 91 pikė nė njė ndeshje. Si ishte ai takim?

-Ai rekord ishte diēka e pabesueshme pėr mua. Ishte njė takim krejt normal ndaj skuadrės sė Partizanit dhe nė ēastin qė pashė se kisha shėnuar 91 pikė, mė pushtuan emocionet pasi kjo ishte disi e pazakontė. Dhe pėr kėtė duhen falėnderuar edhe shokėt e mi tė Valbonės si Bilali, Kasmi etj.

-Fitimi i kampionatit tė fundit konēidon edhe me tė parin trofe qė fitoni si kapiten?

-Ishte njė emocion mjaft i madh dhe i papėrsėritshėm, pasi viti qė lam pas ishte shumė i vėshtirė dhe ta mbyllje me fitoren e kampionatit dhe Superkupės sigurisht qė mė lumturoi shumė.

Simboli i Diellit
June 7th, 2011, 11:04
Aksidente nė etapėn e parė tė Rally Albania 2011

Disa aksidente nė etapėn e parė tė Rally Albania 2011, kanė detyruar dhjetra pilotė tė tėrhiqen nga gara.

Sipas informacioneve, aksidentet kanė ndodhur nė etapėn e parė, Tiranė-Tropojė, 310 kilometra e gjatė. Disa pilotė kanė braktisur garėn si pasojė e aksidenteve e disa tė tjerė pas defekteve nė makina.

Pilotja italiane, Ana Sapino pas aksidentit ėshtė shoqėruar pėr nė spital, ndėrkohė qė nė aksident ėshtė pėrfshirė edhe dyshja polake e femrave, Sabota-Marton. Nga pilotėt shqiptarė mėsohet se ėshtė pėrplasur Toyota e pilotit Arben Meqemeja e pėr pasojė ėshtė lėnduar lehtė, Henri Manushi.

Rally Albania 2011 mban edicionin e gjashtė dhe startoi ditėn e shtunė, mė datė 4 qershor. Etapa e dytė e garės mbahet rreth Valbonės dhe ėshtė e gjatė 130 kilometra.

milos
July 12th, 2011, 19:59
Really? I thought that basketball was never really given any attention because the NT never really played good and used to lose to teams like Cyprus and Belarus. I know in Kosovo it is probably the most popular sport and the most funded as you said by sponsors, so maybe for financial reasons the Albanian NT cannot lift itself.

2 talented players from Kosovo recently decided to join Slovenian U20 NT:thmbdown:

GRAVITY
August 16th, 2011, 20:18
Ada e Velipojės, kamponia e vendit nė futbollin pėr femra, pėsoi njė humbje tė thellė 16-0 kundėr ēekėve tė Slovan Bratislavės, ndeshjen e fundit nė eliminatoret e Ligės sė Kampioneve pėr femra. Nė dy ndeshjet e para veilpojakėt humbėn 10-0 me finlanezet e PK-35 Vanta dhe 8-0 me polakėt e Uni Raēiborz. Ada pėsoi 34 gola nė 3 ndeshje, pa shėnuar asnjė. Ndeshjet u zhvilluan nė Finlandė. :eek:

GRAVITY
August 16th, 2011, 20:19
Shqipėria e basketbollit pėr meshkuj humbi 71-77 me Bjellorusinė nė “Asllan Rusi”, nė ndeshjen e vlefshme pėr eliminatoret e “Eurobasket 2011”, Divizioni B.

Djemtė e Fatmir Cukės kryesuan nė tri periodat e para: 26-23, 21-20 dhe 11-7, por gjithēka u pėrmbys nė periodėn e katėrt, ku bjellorusėt e Aliaksander Papkou krijuan njė diferencė +14 pikėsh, duke e mbyllur takimin 71-77.

Ermal Kuqo ishte shėnuesi mė i mirė i Shqipėrisė me 20 pikė.


Trajneri Fatmir Cuka: “Klasike e basketbollit shqiptar, humbėm nė dy minutat e fundit, pasi shėprdoruam katėr raste elementare 1-0 pėr kosh”.

Trajneri bjellorus Papkpou: “Shqipėria u paraqit shumė mirė nė tri periodat e para, por unė shoh rezultatin e pėrgjithshėm. Jam i kėnaqur”.

Shqipėria ka pėsuar gjashtė humbje nė po aq ndeshje. Takiemt e radhės janė ato me Rumaninė nė Bukuresht dhe Suedinė nė Tiranė.
wow we've lost every game so far, great progress

Shemyy
August 17th, 2011, 01:05
Is it even considered a big sport in Albania, it's alot bigger in the surrounding Albanian lands, clubs in Kosove even manage to get black players who are done with college :D

Simboli i Diellit
February 25th, 2012, 20:06
Orial Kolaj from Lezhe wins the medium-Heavy weights Title in Italy.

3RVODCQopzg

Simboli i Diellit
April 2nd, 2012, 02:03
Kolaj bokson pėr titullin e Bashkimit Evropian

http://koha.net/?page=1,19,93807