Macedonian First Football League [Archive] - Page 16 - Xtratime Community

Macedonian First Football League

Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19

Ambis
December 10th, 2006, 15:00
17 kolo results:
Makedonija GP - Pobeda 0:0
Shkendija - Napredok 2:1
Baskimi - Bregalnica 8:1
Sileks - Vardar 3:2
Pelister - Vlazrimi 1:0
Rabotnicki - Renova 3:0


MPL Table:
1. Rabotnicki 36
2. Makedonija GP 34
3. Vardar 31
4. Pobeda 30
5. Pelister 25
6. Renova 23
7. Baskimi 23
8. Skendija 22
9. Sileks 21
10. Napredok 19
11. Vlazrimi 9
12. Bregalnica 9

Poland-Cement
December 11th, 2006, 16:34
Baskimi won 8:1 and Jancevski scored 6 goals.. maybe the match was fixed to help Jancevski to get the scorer title ? :D I remember such case in Albania when Bylkybashi scored 5 goals in 5:5 match KF Laci - Partizani but someone spoiled it and told to media :howler:

Xhem Hasa
December 12th, 2006, 01:54
Hahaha.

Harry Potter
December 18th, 2006, 15:08
Its over. No football untill March!

Poland-Cement
December 18th, 2006, 15:24
and this is the problem. I can't live without football :( thee will be some friendly games for sure but it's not the same as the battles for league points ... I WANT MARCH !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

JumboMkd
December 20th, 2006, 09:43
Ex-Yu Top Scorers in Europe
Mladen Petric in front of Marko Pantelic and Boban Jancevski
http://www.jadransport.org/articles/3697.html

unnamed1
December 20th, 2006, 22:53
Toni Mihajlovski :thumbsup: malce odkacen kako stalno ali ziva legenda i trebase da dobie nagrada :)
Karolinceto :thumbsup: poubava ne sum ja videl do sega, ali kade najde da ja farba kosata, zenata odma ripna moram i ja taka da ja farbam i sega mora boja da kupvam :frustrat: :pp
Orkestarot :thumbsup: Jumbo dene svirese ti na gitarata :pp :smileani: dobra grupa...

Nagradite se znaja nekolku dena vejke, mozebi Kmetovski trebase da dobie nagrada za najdobar fudbaler vo domashniot fudbal...

Dobro zbora site sto dobija nagrada, fudbaleri do reporteri i do klubski presedateli i taka natamu..

Steta sto Hazi-Ristevski se pokaza pred kamera, padna kvalitetot so nekolku %

Se na se Dobra zabava naprave Makedonskata Televizija :thumbsup:

Harry Potter
December 21st, 2006, 00:18
Jas za zal ne gleav, se pijancev na zabava :D

TMRO
December 21st, 2006, 00:20
Jas za zal ne gleav, se pijancev na zabava :D

Pak li? :smileani: Fati nesto denes? :)

Harry Potter
December 21st, 2006, 00:25
Pak li? :smileani: Fati nesto denes? :)


abe za fakanje ne e problem, ama to so jas go sakam ne bese tamu, taka da isto ko da ne fativ :(

unnamed1
December 21st, 2006, 15:35
http://www.sport.com.mk/WBStorage/Articles/6F824E7E541BE64292235072D832497B.JPG

ФФМ СИНОЌА СВЕЧЕНО ГИ ПРОГЛАСИ НАЈДОБРИТЕ ЗА 2006 ГОДИНА

Шампионот ги собра наградите

* Наградите за најдобар клуб, фудбалски работник, тренер и најдобар странец заминуваат во редовите на Работнички К. Единствено недостигаше признанието за најдобар фудбалер кое сосема заслужено замина во рацете на Артим Положани.


Најдобрите во мак-фудбалот за изминатава година според Фудбалската федерација на Македонија синоќа на свечена академија во хотелот "Александар Палас" во Скопје ги примија своите награди.

Пред околу 500 гости на свеченоста која ја водеше Тони Михајловски, а присутните ги забавуваа и домашните поп-ѕвезди Каролина, Дуле и Коки... главно наградите сосема очекувано ги собра актуелниот македонскиот шампион Работнички Кометал. Кај "романтичарите" покрај признанието за најдобар клуб заминаа и наградите за фудбалски работник на годината, кај потпретседателот Коста Костовски, за најдобар тренер, секако Ѓоре Јовановски и за најдобар странец во нашата лига, Иван Пејчиќ.

Од позначајните признанија единствено наградата за најдобар фудбалер за 2006 година сосема заслужено замина во рацете на членот на Македонија ЃП, Артим Положани.

"Голема благодарност до ФФМ за оваа награда. Со оглед на тоа дека изминатава година настапував во два клуба може само да & посакам успех на Шкендија 79 во натамошните натпреварувања, а да кажам дека со Македонија ЃП освојуваме шампионска титула во 2007", истакна фудбалерот кој до следната година ќе го носи епитетот најдобар во македонскиот фудбал.

НАЈДОБРИТЕ ЗА 2006 ГОДИНА

1. Најдобар фудбалер

АРТИМ ПОЛОЖАНИ (Македонија ЃП)

2. Најдобар интернационалец

ГОРАН ПАНДЕВ (Лацио, Италија)

3. Најдобар клуб

РАБОТНИЧКИ К

4. Најдобар тренер

ЃОРЕ ЈОВАНОВСКИ

5. Најдобар стрелец

СТЕВИЦА РИСТИЌ (Силекс)

6. Најдобар странец

ИВАН ПЕЈЧИЌ (Работнички К)

7. Фер-плеј екипа

МАКЕДОНИЈА ЃП

8. Фудбалски работник

КОСТА КОСТОВСКИ (Работнички К)

9. Најдобар младинец

САМИР ФАЗЛИ (Македонија ЃП)

10. Најдобра младинска екипа

СЛОГА ЈУГОМАГНАТ

11. Најдобар судија

ДИМИТАР МЕЧКАРОВСКИ

12. Најдобар асистент судија

МАРЈАН КИРОВСКИ

13. Најдобар фудбалер во футсал

ЗОРАН ЛЕВЕСКИ (Алфа Парф)

14. Најдобра футсал екипа

АЛФА ПАРФ

15. Најдобра фудбалерка

МИЛКА АРСОВА (Шќипоњат)

16. Најдобар женски клуб

ШЌИПОЊАТ

17. Посебни признанија

КРСТЕ КРСТЕСКИ

ПЕТРИТ БАУТА

БРАНКО ДАВИДОВСКИ

ДРАГИ БАШЕВСКИ

"МАКЕДОНСКИ СПОРТ"

"СПОРТСКО РАДИО 90,3"

"АЛ САТ - Спортска редакција"

"МТВ - Спортска редакција"

"Македонски спорт" не го прими признанието

Во година на многу конфронтации со Фудбалската федерација на Македонија. Во година со премногу несогласувања со структурно-кадровската поставеност во македонската куќа на фудбалот, но и со начинот на кој се води македонскиот фудбал. Во година во која единствена светла точка во домашниот фудбал е сениорската репрезентација и тоа се разбира пред с$ благодарение на нашите интернационалци, редакцијата на "Македонски спорт" дефинитивно најмалку што посакува е признание од оваа ФФМ.

Нашето единствено признание се реакциите на читателите за кои всушност постоиме и според чии размислувања во добра мера го креираме и нашето мислење за целокупните состојби во мак-фудбалот. Дефинитивно така ќе биде и во иднина! Токму од тие причини "Македонски спорт" не сметаше дека треба да добие какво било признание од ова раководство на ФФМ.

Катанец му ја додели наградата на Ѓоре

Македонскиот селектор Среќко Катанец, кој беше присутен на синоќешната свечена академија, беше човекот кој му ја додели наградата за тренер на годината на стратегот на "романтичарите".

"Сакам да напоменам дека големо е задоволството за тоа што го работиш да те ценат и почитуваат, а и да те наградуваат. Минатата година реков дека по малку стануваме досадни во јавноста, но што да правиме. Можеби ни било судбина постојано да бидеме наградувани, да бидеме најдобри, да бидеме шампиони", посочи тренерот на годината инаку тим - менаџер на Работнички К, Ѓоре Јовановски.

Сашко во улогата на Горан

Во отсуство на Горан Пандев, кој синоќа во времето на одржувањето на церемонијата го играше дерби натпреварот на неговиот Лацио со Интер, наградата за фудбалер кој најдобро го презентирал мак-фудбалот во странство ја прими неговиот брат Сашко Пандев, кој настапува за Динамо Загреб.

"Голема благодарност во името на мојот брат. Може ли да кажам дека и натаму сигурно ќе се труди да ја оправдува довербата", низ шега истакна Сашко.

На свеченоста не беше присутен и фудбалерот на Работнички К, Иван Пејчиќ, чија награда ја прими потпретседателот на "романтичарите", Коста Костовски.

Iron Lion Zion
December 21st, 2006, 15:37
abe za fakanje ne e problem, ama to so jas go sakam ne bese tamu, taka da isto ko da ne fativ :(
Филип немај гајле, има време, кога тогаш ќе биде. :thumbsup:

Harry Potter
December 21st, 2006, 15:49
Филип немај гајле, има време, кога тогаш ќе биде. :thumbsup:


od tvoj post vo Bozji oci :D

TMRO
December 21st, 2006, 23:55
od tvoj post vo Bozji oci :D

Zosto vo Bozji oci, pa oko ke mu izvadime na covekot. Mislam deka nema plateno internet za ovoj mesec, pa tesko deka ke vide.

Vo sekoj slucaj jas go imam videno Filip, i siguren sum deka ne ti treba Bozja pomos da ja osvois tvojata ljubov. Filip e Skopskiot Cassanova...:smileani: Ova ne e kazano vo ironija..

Harry Potter
December 22nd, 2006, 00:02
Zosto vo Bozji oci, pa oko ke mu izvadime na covekot. Mislam deka nema plateno internet za ovoj mesec, pa tesko deka ke vide.

Vo sekoj slucaj jas go imam videno Filip, i siguren sum deka ne ti treba Bozja pomos da ja osvois tvojata ljubov. Filip e Skopskiot Cassanova...:smileani: Ova ne e kazano vo ironija..


ne si prv so mi go vikas ova, ama Cassanova ne e moj stil ;) ima edna pesna koja kazuva mnogu za mene ako e na srpski:

"Ni dve za noc mi nusi bile dovolje
da na tebe ne mislim
u toj sam igri sa njima uzivao
samo ako tebe zamislim"

:)

ps. ne sum bil so dve od ednas ;)

TMRO
December 22nd, 2006, 00:03
ps. ne sum bil so dve od ednas ;)


e mnogu si propustil. Togas ti preporacuvam prvo toa da go probas a posle na tvoeto libe raka da mu baras...:)

Harry Potter
December 22nd, 2006, 00:08
abe rano e za raka, pa jas mal sum uste za race da baram, pa ima vreme za toa (osven ako ne napram belja) :)

TMRO
December 22nd, 2006, 00:10
abe rano e za raka, pa jas mal sum uste za race da baram, pa ima vreme za toa (osven ako ne napram belja) :)

Abe mislev onaka za niz grad da se setate za raka, a ne za prsten da i davas. Nemoj da si se zaebal na tvoi godini da se zenis...:)

Harry Potter
December 22nd, 2006, 00:12
Abe mislev onaka za niz grad da se setate za raka, a ne za prsten da i davas. Nemoj da si se zaebal na tvoi godini da se zenis...:)


taman rabota, pa jas stotuku pocnav so fakultet, ne me zezajte ;)

TMRO
December 22nd, 2006, 00:14
A od Skopje e libeto?

Harry Potter
December 22nd, 2006, 00:16
Jas mislam da prekineme, vakvi muabeti ne se za na forum. ;)

ps. ne e ama tuka uci :D

TMRO
December 22nd, 2006, 00:20
A zasto nejke da se fati so tebe?

Si i kazal deka si najbolji disko igrac u grad?
Si i kazal deka imaj najnovo pojacalo doma?
Si i kazal deka so site petki pomina vo sredno?
Pa znae li ona deka ti od deset tepacki samo na tri si naebal?

Dobro ne mora da mi odgovoras na ova :smileani:

Ova bese mal isecok od K-15...ne se ljutis, neli?

Harry Potter
December 22nd, 2006, 00:24
ne se lutam, ali od site cetiri samo prvoto e tocno :D. neam pojacalo, vo sredno bev trojkas (ne igram kosarka) :D i ne se tepam (vnimavam na izgledot :D)

TMRO
December 22nd, 2006, 00:25
:howler: ne se lutam, ali od site cetiri samo prvoto e tocno :D. neam pojacalo, vo sredno bev trojkas (ne igram kosarka) :D i ne se tepam (vnimavam na izgledot :D)

Harry Potter
December 22nd, 2006, 00:26
ps. a zaso ona nejke ke ti kazam koa ke does pak vo Skopje, veruvaj interesno e kako spanska sapunica :D ;)

TMRO
December 22nd, 2006, 00:27
ps. a zaso ona nejke ke ti kazam koa ke does pak vo Skopje, veruvaj interesno e kako spanska sapunica :D ;)

E pa doagam vo januari pak. I so netrpenie cekam da razberam....:)

Harry Potter
December 22nd, 2006, 00:29
epa top :D

Romanticar
December 22nd, 2006, 02:19
ps. ne sum bil so dve od ednas ;)

А со една од еднаш? :howler:

A zasto nejke da se fati so tebe?

Si i kazal deka si najbolji disko igrac u grad?
Si i kazal deka imaj najnovo pojacalo doma?
Si i kazal deka so site petki pomina vo sredno?
Pa znae li ona deka ti od deset tepacki samo na tri si naebal?

А дека издаваш сет Schur микрофони?
А дека кога беше ембаргото од грците 10 шлепери ги протна на граница од кои 5 ко од шала, 3 со помали проблеми и 2 со патлиџани?
А дека у петок те пуштив од работа и ти дадов пари букет махагони да и поклониш?

Па зашто неќе? Ти сакаш - тоа се 50%, еве ја ќе дадам 20%, ТМРО 20%, Солун ќе го замолиме уште за 10% и 100% ќе направиме.

:D

TMRO
December 22nd, 2006, 02:24
:D А со една од еднаш? :howler:А дека издаваш сет Schur микрофони?
А дека кога беше ембаргото од грците 10 шлепери ги протна на граница од кои 5 ко од шала, 3 со помали проблеми и 2 со патлиџани?
А дека у петок те пуштив од работа и ти дадов пари букет махагони да и поклониш?

Па зашто неќе? Ти сакаш - тоа се 50%, еве ја ќе дадам 20%, ТМРО 20%, Солун ќе го замолиме уште за 10% и 100% ќе направиме.

:D


:howler: :howler:
Pa da, a ako treba i ke platime...ima tuka i dosta bugarki...

Romanticar
December 22nd, 2006, 02:27
:D


:howler: :howler:
Pa da, a ako treba i ke platime...ima tuka i dosta bugarki...

Се извинувам госпоѓице, и јас го испуштив од руки. Продолжете да си играте.

Оди ваму да ти бапнам една, че ме брукаш... :howler: :howler: :howler: :howler:

TMRO
December 22nd, 2006, 02:32
Се извинувам госпоѓице, и јас го испуштив од руки. Продолжете да си играте.

Оди ваму да ти бапнам една, че ме брукаш... :howler: :howler: :howler: :howler:

- "A sto ti rece on?"
- "Zenska mnogu me potsekas na Merlin Monro"
- "I ti sto mu odgovori?"
- "So be, a ti da ne si poaren?"

I sega doaga tvojot del....:howler: :howler: :howler:

Romanticar
December 22nd, 2006, 03:08
Лелеееее, отидов да се истуширам и ми текна што беше ова со Бугарките. :D

-"Тошо симни са, че паднеш!"
-"Не се симињам бе, она џа ја одма бу."
-"Господине Тошо! Доколку веднаш не се симнете од покрив, ќе пристапиме кон кажување на мајка ви!"
-"И ќе ја носам ја мајка и у Бугарија... Тетка и ќе ја возам низ град да купуе поклони за стрина и... Она мене ќе ми раскинуе..."

:howler: :howler: :howler: :howler: :howler:

TMRO
December 22nd, 2006, 04:24
Лелеееее, отидов да се истуширам и ми текна што беше ова со Бугарките. :D

-"Тошо симни са, че паднеш!"
-"Не се симињам бе, она џа ја одма бу."
-"Господине Тошо! Доколку веднаш не се симнете од покрив, ќе пристапиме кон кажување на мајка ви!"
-"И ќе ја носам ја мајка и у Бугарија... Тетка и ќе ја возам низ град да купуе поклони за стрина и... Она мене ќе ми раскинуе..."

:howler: :howler: :howler: :howler: :howler:


Da da bas toa.....:howler: :howler: :howler:

Harry Potter
December 22nd, 2006, 12:30
a da prodolzime vo Vicoteka? :D

JumboMkd
December 22nd, 2006, 23:32
http://img182.imageshack.us/img182/3994/1fudbalskaligagt7.gif

ИГРАЧ НА ПОЛУСЕЗОНАТА
Артим Положани
http://www.sport.com.mk/WBStorage/Articles/BC4F3317D07EC04AB351668C0FC254B4.JPG
Тим: Македонија ЃП

Роден: 25.06.1982 во Струга

Кариера: Караорман, Аполонија (Албанија), Динамо - Тирана (Албанија), Шкендија 79, Македонија ЃП

Артим Положани, според Македонски спорт, е играч на полусезоната во тековниот шампионат. Играчот за врска на Македонија ЃП и повремен репрезентативец ја одигра полусезоната на кариерата. Константно одличен, без падови во формата. Стрелец на 6 голови од кои најефектен беше оној од супер дербито со Работнички К во рамките на 3. коло кога од преку 30 метри со прекрасен шут ја затресе мрежата на репрезентативниот голман Томе Пачовски.

Артим "лавот", се чини, беше алката која недостигаше во средниот ред на ѓорчепетровци. Токму затоа шефот на стручниот штаб, Радмило Иванчевиќ, во летниот преоден рок инсистираше да му биде доведен од редовите на Шкендија 79. Иванчевиќ го доби Положани, а следуваа победи. Долго време Македонија ЃП беше лидер, на моменти со по пет бода им бегаше на Работнички К и Вардар. На крајот заврши втора, зад Работнички К, но само поради послаба гол разлика.

Македонија ЃП со Положани е за класа поквалитетен тим од минатата година и во случај да остане и напролет битката за титулата со актуелниот шампион ќе биде жестока, интересна како никогаш досега.

На крај да напоменеме дека Положани е миленик на навивачката група "лавови". Секогаш кога ќе постигне гол оди кај нив и заеднички се радуваат. Ѓорче го смета за свој херој.

ТИМ НА ПОЛУСЕЗОНАТА

- - - - - - - - - - СИМОВ (Мак) - - - - - - - - - - - - -
- - БОЖИНОВСКИ (Мак) - ВАЈС (Раб) - ШИКОВ (Поб) - -
- МЕГЛЕНСКИ (Поб) - ПОЛОЖАНИ (Мак) - ИГЊАТОВ (Раб) -
- - - - - - - - - - - - - ПЕЈЧИЌ (Раб) - - - - - - - - - -
- - НАУМОВ (Вар) - РИСТИЌ (Сил) - ЈАНЧЕВСКИ (Баш) - -

Статистика за полусезоната

ФЕР - ПЛЕЈ

Ж.К Ц.К ВК.

1. МАКЕДОНИЈА ЃП 35 2 41

2. РАБОТНИЧКИ К 42 0 42

3. СИЛЕКС 39 1 42

4. ПЕЛИСТЕР 39 1 42

5. ВЛАЗРИМИ 38 2 44

6. НАПРЕДОК 41 2 47

7. ШКЕНДИЈА 79 42 4 48

8. РЕНОВА 46 1 49

9. БАШКИМИ 47 1 50

10. ВАРДАР 38 4 50

11. ПОБЕДА 46 2 52

12. БРЕГАЛНИЦА 60 3 69

ПОСЕТЕНОСТ

Дома Гости Вкупно

1. ШКЕНДИЈА 79 30.000 15.700 45.700

2. ПЕЛИСТЕР 24.500 8.900 32.400

3. ВАРДАР 5.900 27.300 33.200

4. ВЛАЗРИМИ 21.000 8.600 29.600

5. МАКЕДОНИЈА ЃП 5.700 21.000 26.700

6. НАПРЕДОК 14.500 11.000 25.500

7. ПОБЕДА 14.400 11.100 25.500

8. РЕНОВА 15.000 8.300 23.300

9. РАБОТНИЧКИ К 6.300 16.500 22.800

10. БАШКИМИ 8.200 12.000 20.200

11. БРЕГАЛНИЦА 9.300 10.300 19.600

12. СИЛЕКС 3.700 8.600 12.300

ГОЛОВИ

Во оваа полусезона од тековниот шампионат стрелците беа доста прецизни и ефикасни. На вкупно 108 натпревари постигнати се вкупно 329 голови или во просек по 3.04%на една средба. Најефикасно се играше во последните пет кола кога во просек беа постигнувани по 3.40% голови. Додека најнеефикасен месец беше оној првиот, од 1-4 коло кога имаше само по 2.41% голови. Инаку, пак, најефикасен меч беше оној меѓу Башкими - Брегалница 8:1.

КАРТОНИ

Во овој период од 15. шампионат владееше голема (не)дисциплина меѓу нашите прволигашки екипи. На 108 мечеви покажани беа вкупно 511 жолти картони или во просек по 4.73% на еден меч. Најмногу картони имаше во последниот месец кога беа доделени вкупно 150 опомени. Што се однесува, пак, до црвените картони, нив ги имаше вкупно 21 или во просек по 0.19% на една средба.

СУДИЈА РЕКОРДЕР

Судија рекордер во првата полуетапа од овој шампионат е Сеља Илир од Струга, барем што се однесува до еден натпревар. Тој на мечот Брегалница - Напредок одигран во Штип покажал 11 картони од кои осум жолти и дури три црвени.

НАЈБРЗ СТРЕЛЕЦ

Убедливо најбрзиот стрелец во досегашните 108 натпревари беше напаѓачот на Победа Благојче Гешоски. Тој на средбата со Шкендија 79 одиграна во Прилеп уште пред истекот на 60. секунда ја затресе мрежата на тетовскиот прволигаш.

ПЕНАЛИ

Луѓето во црно покажале вкупно 27 пенали, што е релативно малку, а од тие беа реализирани 22. Значи имало пет утки што се вели. Најмногу "за" пенали имаше за Ранова, 6, од кои беа реализирани 5, додека најмногу "против" имаше за екипата на Победа. Судени биле 4 од кои само еден не е реализиран. Интересно е тоа што само за Напредок не е суден пенал "за".

ГЛЕДАЧИ

Имало вкупно 159.400 гледачи или во просек по 1.480% на една средба. Најмногу гледачи имало во првите кола кога во просек на трибините имало по 2.100 љубители на фудбалот. Инаку, најгледана екипа е Шкендија 79. На 18 мечеви тетовци ги гледале вкупно 45.700, инаку тетовци се најгледани кога играле дома. Вкупно 30.000 гледачи. Додека најгледан гостин е нашиот најтрофеен клуб, Вардар. Кога гостувале "црвено - црните" имало 27.300 љубители на фудбалот.

Подготвил: З. Ѓоршоски

ЛИСТА НА СТРЕЛЦИ

19 ЈАНЧЕВСКИ (Баш)

13 ТОЛЕСКИ (Рен)

РИСТИЌ (Сил)

12 СТАНКОВСКИ (Раб)

10 А. СТОЈАНОВСКИ (Нап)

ИВАНОВСКИ (Мак)

9 НАУМОВ (Вар)

ВАНДАИР (Вар)

8 МЕГЛЕНСКИ (Поб)

ЕМУРЛАХУ (Шке)

7 БЕЌИРИ (Рен)

ПЕЈЧИЌ (Раб)

ИГРАЧИ НА НАТПРЕВАРИ

6 РИСТИЌ (Сил)

ЈАНЧЕВСКИ (Баш)

5 ИВАНОВСКИ (Мак)

А. СТОЈАНОВСКИ (Нап)

4 НАУМОВ (Вар)

МЕГЛЕНСКИ (Поб)

ЕМУРЛАХУ (Шке)

Г. ТОЛЕСКИ (Рен)

3 ПОЛОЖАНИ (Мак)

ТАНЧЕВСКИ (Поб)

2 ВАЈС (Раб)

ПЕЈЧИЌ (Раб)

СУДИИ - РЕКОРДЕРИ

10 З. БОШКОВ (Неготино)

Љ. КРСТЕВСКИ (Битола)

Г. СПИРКОСКИ (Прилеп)

9 И. СЕЉА (Струга)

8 Д. МЕЧКАРОВСКИ (Скопје)

*Судии со најмногу отсудени мечеви

Најнедисциплинирани фудбалери

1. В. ДЕСПОТОВСКИ (Мак) 5 2 11

2. С. АНГЕЛОВ (Бре) 10 0 10

3. Г. ЗДРАВКОВ (Бре) 3 2 9

4. В. МИЛОСАВЉЕВИЌ (Мак) 8 0 8

5. М. САЛАИ (Шке) 8 0 8

6. И. КРСТЕВСКИ (Бре) 4 1 7

7. З. ПОПАНЕВ (Нап) 4 1 7

8. Б. ЈУСУФИ (Вла) 7 0 7

9. И. ЕЛМАЗОВСКИ (Баш) 7 0 7

10. В. ШИКОВ (Поб) 7 0 7

*За жолт картон се добива еден, а за црвен картон три негативни поени

Пенали

ЗА ПРОТИВ

РЕНОВА 6/5 4/3 ПОБЕДА

ПОБЕДА 5/5 3/3 СИЛЕКС

ВАРДАР 3/3 3/2 ВЛАЗРИМИ

СИЛЕКС 3/2 3/1 БАШКИМИ

ПЕЛИСТЕР 2/2 2/2 ШКЕНДИЈА 79

БАШКИМИ 2/2 2/2 НАПРЕДОК

ШКЕНДИЈА 79 2/1 2/2 ПЕЛИСТЕР

РАБОТНИЧКИ К 1/1 2/2 БРЕГАЛНИЦА

МАКЕДОНИЈА ЃП 1/1 2/2 РАБОТНИЧКИ К

ВЛАЗРИМИ 1/0 1/1 ВАРДАР

БРЕГАЛНИЦА 1/0 1/1 МАКЕДОНИЈА ЃП

НАПРЕДОК / 1/1 РЕНОВА

БЕЛЕГ НА ПОЛУСЕЗОНАТА

Прекините и "мешаниците"...
http://www.sport.com.mk/WBStorage/Articles/FA9C603CDF4B9742A93FAA303F31F367.jpg
Кога станува збор за оваа рубрика можеме да ја крстиме како белези. Имено, имаше убави работи, прекрасни голови и квалитетни натпревари, но, сепак, имаше она што никој, барем така мислиме, не го посакува на нашите прволигашки терени. Пред с$ имаше прекин на месното дерби во Кичево меѓу Напредок и Влазрими. Потоа имаше "мешници" на дербито во Прилеп меѓу Победа и Македонија. Исто така имаше и напад врз гостинските играчи на средбите во Куманово (Башкими - Работнички К), Тетово (Ренова - Македонија ЃП). Имаше и напад врз судиите како на мечот во Штип меѓу Брегалница и Напредок.

JumboMkd
December 23rd, 2006, 17:06
МАКЕДОНИЈА ЃП

„Лавовите“ го добија првото засилување

Македонија ЃП го доби првото засилување за пролетната полусезона во Првата фудбалска лига со ангажирањето на напаѓачот на кичевски Напредок, 20-годишниот Александар Стојановски.

Стојановски во есенскиот дел од сезоната постигна 10 гола за Напредок како позајмен фудбалер од редовите на Вардар. Тој ќе ги засили „лавовите“ како слободен играч, откако неодамна доби раскин на договорот со Вардар на штета на клубот.

Стојановски ќе биде четвртиот напаѓач во редовите на ѓорчепетровци, покрај Филип Ивановски, Исмаел Исмаили и Вучина Шчепановиќ.


There are rumors that Filip Ivanovski will leave Makedonija GP very soon, so I think that 20yo Stojanovski could be good substitute for him. He scored 10 goals this season for Napredok and he could score much more in team like Makedonija GP

unnamed1
December 23rd, 2006, 20:37
Aleksandar Stojanovski playd very well for Napredok according to MS many times ! i most say that i dont know much about him other then i read in MS, but he is only 20 years old so he seem talented.. If any one know more then post.

Iron Lion Zion
December 23rd, 2006, 21:04
Кариерата ја има почнато во Вардар Скопје. Лани играше во Маџари Солидарност како позајмен играч, а од оваа сезона исто така како позјмен играч од Вардар отиде во Напредок Кичево. Пред 7/8 дена го раскина договорот со Вардар зашто му должеше пари, не му уплаќаше, здравствено и ПИО. Сега е играч на Македонија Ѓ.П. :happy:

unnamed1
December 23rd, 2006, 22:44
Blagodaram za informacijata :thumbsup:

Poland-Cement
December 23rd, 2006, 22:50
Aleksandar Stojanovski playd very well for Napredok according to MS many times ! i most say that i dont know much about him other then i read in MS, but he is only 20 years old so he seem talented.. If any one know more then post.
Isn't it the same Aleksandar Stojanovski who was the topscorer of Prva Liga in season 2004/2005 with 26 goals in the team of Belasica ? http://www.eufo.de/football/mkd/2006/naprcevo.htm says so, but looks like he's 23 years old now not 20.
But I think it's a mistake by eufo cos if I remember good Stojanovski from Belasica was transfered somewhere outside Macedonia.

Iron Lion Zion
December 23rd, 2006, 22:54
No P-C, it's not same.That Aleksandar Stojanovski, who was top-scorer in season 2004/05 now it's playing in Baskimi. He made transfer from Belasica in Cibalia Vinkovci (Croatia), and he come back this season in Baskimi from Kumanovo, in the city where he was born.

Alex-10
December 24th, 2006, 12:55
There are rumors that Filip Ivanovski will leave Makedonija GP very soon, so I think that 20yo Stojanovski could be good substitute for him. He scored 10 goals this season for Napredok and he could score much more in team like Makedonija GP

Where will he go? How old is Filip?

JumboMkd
December 24th, 2006, 14:03
Still not known where will he go but there are some foreign teams interested for the young striker. He's born on 01.05.1985

Iron Lion Zion
December 24th, 2006, 16:09
Za sezonite 2004/05 i 2005/06 e najdobar strelec na Makedonija G.P. Vo 2Liga bese vodecki strelec 2004/05, a naredna sezona vo 1Liga bese vtor strelec vo ligata.
Filip Ivanovski
Makedonija Gj.P. 2004/05
Alumina Skopje 2003/04 proleten del
Rabotnicki Skopje 2003/04
Vardar Skopje-start his carrer

unnamed1
December 25th, 2006, 16:49
ТИМ - МЕНАЏЕРОТ НА РАБОТНИЧКИ К, ЃОРЕ ЈОВАНОВСКИ, СО ДЕЦИДЕН СТАВ

Не пуштаме наши играчи на проба

*"Не доликува фудбалери на шампионски тим да заминуваат каде било на проба:thumbsup: . Менаџерите и клубовите од странство имаа можност да ги согледаат квалитетите на нашите играчи низ натпреварите во оваа полусезона и затоа немаме намера да пуштаме кого било на проба", истакнува Јовановски
http://www.sport.com.mk/?ItemID=DC7DAE9CA2712E48851A4DF8AA1ED8E9

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=A404B79C1F7AF94FB209255AED5EC87C
ФУДБАЛ - РАБОТНИЧКИ К. ТРЕТПАТ ЕДНОПОДРУГО СО ЕСЕНСКО ЛИДЕРСТВО

Европа ја изеде предноста

За разлика од претходно, шампионот ќе презими на врвот само благодарение на подобрата гол-разлика


Македонскиот фудбалски шампион Работнички К. во походот по хет-трик титула, ќе презими како лидер во прволигашкото друштво. За разлика од претходните две сезони, кога ги освојуваше титулите, овој пат „романтичарите“ ќе немаат зимска резерва како во 2004 година, кога беа убедливи лидери со 10 бода предност, а во декември минатата година спаднаа само еден бод повеќе од конкурентот Вардар. Таа привилегија годинава да ја завршат на врвот Работнички К. ја обезбеди со подобра гол-разлика во однос на конкурентот Македонија ЃП, со кого по 18 есенски кола, собраа по 37 бода.

- Предноста ја изеде Европа. Во годината кога го постигнавме најголемиот клупски успех и се израмнивме со Вардар со достигнувањата на меѓународната сцена, подзаборавивме на домашните обврски. По завршувањето на европската приказна во последните 5-6 кола, се' си дојде на свое место. Игравме како прилега за еден шампион и се вративме на врвот - вели Ѓоре Јовановски, тим-менаџерот на Работнички К.


Sosema realna analyza od Gjore, prvite 6-7 kola Rabotnicki mnogu pati igrase so vtor ili slicen kako vtor sostav poradi evropa i da ne bese toa sigurno ke ima vodstvo od 6-7 bodovi minimum... Porazot od Sileks so 2-1 moze direkno da se kazi deka ima vrska so evro igranjeto bidejki igra so vtor sostav isto taka porazot 3-0 od MGP kade sto igracite ima misli na drugo mesto.

Jas go kazam pak i go imam kazano, za mene bese sosema ocekuvano deka Rabotnicki ke go izedi toa sto go izgube poradi evropa i toa se store koga ima misli samo na domasnoto prvenstvo..

Spored mene nema nikakva dilema koj ke stani shampion od kako rabotnicki fokucira samo na domasnato prvesntvo(realno gledano)

Vo ostanatiot del od shampionatot rabotnicki ke predolzuva vo ist stil i tempo i nema druga ekipa sto moze da se sporotistavi bidejki e vo svoja klasa..


Nekoj razultati koga go deklasira protivnikot od koga pocna da fokusirat povejake na ligata..

Работнички Кометал 3
Ренова 0

Башкими 1
Работнички Кометал 3


Работнички Кометал 8
Брегалница 0

Работнички Кометал 6
Силекс 2

Работнички Кометал 5
Шкендија 79 1

unnamed1
December 26th, 2006, 15:31
http://www.sport.com.mk/WBStorage/Articles/FEBD59790E38DC45A591274F662D6E88.jpg

Miroslav " Ravanelli " Vajs :pp will play for another 2.5 years with Rabotnicki.

unnamed1
December 26th, 2006, 15:43
Its officell by Uefa.com ! Macedonia have a better domestic liga then Croatia :pp Hajduk Split kade si " :D "http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=4AEC234C489C3B458413BE736A3799CF

Македонија подобра од Хрватска

Заедничкиот клупски пласман на македонските екипи во евронатпреварувањата е 36. место, а хрватските се на 39. позиција


Следниот противник на македонската фудбалска репрезентација во квалификациите за Евро 2008, хрватскиот национален тим, е прв во групата Е и неговите напаѓачи се убедливо најефикасни во Европа (Балабан, Петриќ, Едуарду, Олиќ и Будан имаат преку 100 гола), но македонското првенство, според УЕФА, е подобро од хрватското. Според ранг-листата што ја објави УЕФА за тековната сезона 2006/2007, заедничкиот клупски пласман на македонските екипи што настапувале во европските натпреварувања е делба на 36. место, заедно со тимовите од Грузија. Што се однесува до хрватските клубови, тие се наоѓаат на делба на 39. место, заедно со Исланд, Белорусија, Унгарија и Хрватска.

Вкупниот коефициент на Македонија (Работнички К., Македонија ЃП, Вардар) изнесува 1.166, а коефициентот на Хрватска (Динамо Загреб, Вартекс, Риека) изнесува рамно 1.000. Основни параметри на УЕФА се бројот на натпревари, победи, порази, нерешени средби, во кои европски купови се постигнати резултатите, евентуални настапи во групите, како и успесите во изминатите пет години, а потоа се прави заеднички просек.

Кај македонските клубови, шампионот Работнички К. има 3.0 поени поради пласманот до 3. квалификациско коло во Лигата на шампионите. Македонија ЃП и Вардар беа елиминирани во 1. квалификациско коло во Купот на УЕФА, но ѓорчепетровци имаат 0,5 поени, поради ремито против Локомотив Софија во реваншот. Црвено-црните имаат 0 поени, затоа што загубија двапати.

Кај хрватските тимови, Динамо Загреб има 2.0 поени, а Вартекс и Риека по 0,5.

Клупскиот меѓународен пласман на Македонија за сезоната 2006/2007 се наоѓа пред Шведска, Исланд, Белорусија, Унгарија, Хрватска, Албанија (0,833), Казахстан (0,666), Велс, Фарски Острови (0,500), Ерменија, Луксембург (0,166), Малта, Северна Ирска, Андора (0,000) и Сан Марино.

Интересно е тоа што од земјите-учеснички во квалификациската група Е, Естонија (Левадија, Флора и ТВМК) се наоѓа пред нас, на делба на 30. место со коефициент 1.500. Израел (Хапоел Тел Авив, Макаби Хаифа, Беитар, Бнеј Јехуда) се' уште има клубови во Европа, а моментно се наоѓа на 18. место. Русија (ЦСКА, Спартак, Локомотив, Рубин) исто така има екипи што се натпреваруваат на Стариот континент, а според досега прикажаното се рангира на 8. место со коефициент 6.125. Најуспешна е Англија, на 2. место со коефициент 11.000.

Интересно е тоа што засега Романија е првопласирана (11.333), а по Англија следуваат Шпанија (10,571), Италија (8,928), Франција (8.250), Холандија (6.500), Германија (6.500), итн.

Iron Lion Zion
December 26th, 2006, 15:45
Правам листа на фудбалери кои играле македонска лига, па ако може некој да помогне со интернационалците. Еве како јас тоа го правам.
Александар Стојановски
2006/07 Македонија Ѓ.П. пролетен дел
2006/07 Напредок Кичево (на двојна од Вардар Скопје) есенски дел
2005/06 Маџари Солидарност Скопје (на двојна од Вардар Скопје)
2004/05 Вардар Скопје (матичен клуб)

unnamed1
December 26th, 2006, 15:48
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=48763712DF75304B9B23C244B4FC4172

Познати противниците на македонскиот шампион во ЛШ

УЕФА веќе одреди од кој барабан ќе ги извлекува клубовите од одредена земја во квалификациите за Лигата на шампионите за следната сезона.

Најкомплицирано ќе биде во 1. квалификациско коло, каде што треба да се направат три регионални групи за ждрепката, додека во 2. квалификациско коло познато е дека македонскиот шампион ќе биде во групата на неносители.

Тоа значи дека од кај носителите би можел за противник да добие екипа од Романија, Шкотска, Белгија, Украина, Бугарија, Чешка, Норвешка, Турција, Србија, Данска, Австрија, Хрватска, Кипар и Израел.

Според сегашниот пласман во овие национални првенства, тоа би можеле да бидат Стеауа, Ренџерс, Андерлехт, Шахтјор, Левски, Славија Прага, Розенборг, Галатасарај, Црвена звезда, Копенхаген, Динамо Загреб, Салцбург, АПОЕЛ или Беитар.


Madzarite go izgubija rankot.

Harry Potter
December 26th, 2006, 15:59
Madzarite go izgubija rankot.

aj moze sledno leto ke im padne nekoj tim od Hrvatska pa ke si go vratat rejtingot :howler:

unnamed1
December 28th, 2006, 18:30
http://www.vest.com.mk/default.asp?id=128981&idg=6&idb=1958&rubrika=Sport

СИЛЕКС ТРГНА ПО ЗАСИЛУВАЊА
Толевски и Милевски на листата на желби


КРАТОВО. - Катастрофалната есенска полусезона со само 21 освоен бод во 18-те кола е најлошиот биланс што кратовци го имале во изминатите 15 шампионати. Тренерот Момчило Митевски, кој принудно седна на клупата на Силекс по оставката на Славко Јовиќ, деновиве ја доби довербата на Управниот одбор да остане на кормилото и во пролетната етапа, но и обврска да го извлече клубот од опасната зона.
За таа цел, секретарот на кратовци, Добре Иванов, најави најмалку три засилувања, по едно во сите три линии на тимот. Први на листата потенцијални засилувања се цементарците Александар Толевски и Благоја Милевски, со кои преговорите се веќе почнати. Патем, Цементарница 55 има и неисплатен долг кон Силекс во висина од 3.000 евра, па речиси е сигурно дека долгот ќе го компензира со некого од нив. Покрај нив, во план е ангажирање и еден играч од соседна Србија, но и задржување на моменталниот играчки фонд.
Тренерот Митевски првата прозивка ја закажа за 10 јануари во Кратово, каде што ќе се одвива првата фаза од подготовките, а втората ќе се реализира во традиционалната база во Охрид. (О.А.)

unnamed1
December 28th, 2006, 18:32
http://www.vecer.com.mk/?ItemID=2964E305F8D0064B93153F51569ED7D8
Нема евтини, а добри играчи
Од вчера првотимците се на одмор до 14 јануари, а наредниве денови ќе се знае кој ќе го напушти клубот, како и евентуалните нови имиња

JumboMkd
January 4th, 2007, 00:59
uefa.com's ones to watch in 2007

Macedonia
Filip Ivanovski (FK Makedonija GP Skopje)
With 22 goals in 2005/06, the 20-year-old Ivanovski ended his first season in top-tier football as F.Y.R. Macedonia's second highest goalscorer. He also helped Makedonija to win the Macedonian Cup ending a 50-metre run through the FK Skendija defence with a late winning goal. The former FK Rabotnicki trainee has scored eight more goals in 2006/07 and is now an Under-21 international.

Alex-10
January 4th, 2007, 11:05
He also helped Makedonija to win the Macedonian Cup ending a 50-metre run through the FK Skendija defence with a late winning goal. The former FK Rabotnicki trainee has scored eight more goals in 2006/07 and is now an Under-21 international.

I thought he was 23? :confused:
Has he played for our International Team before?
Also anyone have a clip of his goal?:thumbsup:

JumboMkd
January 4th, 2007, 11:28
He's born in 1985 so he's only 21. He's regular member of the U21 team

unnamed1
January 7th, 2007, 17:53
Macedonia - List of Foundation Dates

the oldest macedonian clubbs1911 FK Vardar Skopje
(merger of SSK Pobeda Skopje and Makedonija Skopje)

1919 FK Ljuboten Tetovo

1921 FK Balkan-OSK Ohrid
(erged with other Ohrid clubs to FK Ohrid)

1922 FK Belasica Strumica

1927 FK Sloga Jugomagnat Skopje
(founded as Sloga Skopje)

1928 FK Napredok Kicevo

1934 FK Makedonija Asiba Gjorce Petrov
(founded as Makedonia Skopje)

1937 FK Rabotnicki Kometal Skopje
(merger of Skopje clubs Volga, Radnicki and Sloboda)

1941 FK Pobeda Prilep
(founded as Goce Delcev Prilep)

1945 FK Pelister Bitola
(merger of Rabotnik Bitola)

Iron Lion Zion
January 7th, 2007, 18:03
Vardar is form 1947 by the city of Skopje.
The oldest is Ljuboten Tetovo 1919, also and Prespa is formed in 1919.
Makedonija Gp is formed 1932, original name H.A.S.K. (Hanrievski Amaterski Sportski Klub). Staroto ime na Gjorche e Hanrievo. Oformen e od rudari, Gjorche e rudarsko mesto, zatoa posle klubot ke go nosi i imeto Rudar.

Ambis
January 7th, 2007, 18:06
Macedonia - List of Foundation Dates

the oldest macedonian clubbs1911 FK Vardar Skopje
(merger of SSK Pobeda Skopje and Makedonija Skopje)

1919 FK Ljuboten Tetovo

1921 FK Balkan-OSK Ohrid
(erged with other Ohrid clubs to FK Ohrid)

1922 FK Belasica Strumica

1927 FK Sloga Jugomagnat Skopje
(founded as Sloga Skopje)

1928 FK Napredok Kicevo

1934 FK Makedonija Asiba Gjorce Petrov
(founded as Makedonia Skopje)

1937 FK Rabotnicki Kometal Skopje
(merger of Skopje clubs Volga, Radnicki and Sloboda)

1941 FK Pobeda Prilep
(founded as Goce Delcev Prilep)

1945 FK Pelister Bitola
(merger of Rabotnik Bitola)

Actually Pelister was formed in 1924 ;)
http://www.fkpelister.com.mk/istorija.htm

Iron Lion Zion
January 7th, 2007, 18:15
Pelister e 1945.
Site klubovi naednas pravaat demek imaat kojznae kakva istorija imaat. :frustrat:

Ambis
January 7th, 2007, 18:26
Pelister e 1945.
Site klubovi naednas pravaat demek imaat kojznae kakva istorija imaat. :frustrat:
Epa ete citaj gore i uverise ova e na oficijalnata strana ne e nekoja izmislena prikazna...

Harry Potter
January 7th, 2007, 18:43
Pelister e 1945.
Site klubovi naednas pravaat demek imaat kojznae kakva istorija imaat. :frustrat:


osobeno Vardar. na samiot niven amblem pisuva deka se 1945 a tie pak tvrdat deka od 18 vek :howler:

unnamed1
January 7th, 2007, 19:24
Pelister e 1945.
Site klubovi naednas pravaat demek imaat kojznae kakva istorija imaat. :frustrat:


Poleka bes nervozi. Vardar e najstar makedonski klub i toa ne go kazuvam poradi sto stum vardarec. Noviot klub vardar e formiran 1947 toa e tocno ali klubot e sozdaden od SSK Pobeda Skopje i Makedonija Skopje pa taka istoriata vejke pocnuva 1911 bidejki vardar e sozdaden od ovie klubovi. svajkas sto sakam da kazam ? bes lutenje...


A ambis toa mozebi Pelister e formiran 1924, toa sto znam deka prvoto ime na Pelister e Rabotnik Bitola pa taka istoriata na Rabotnik sigurno pocna pred 1945 godina.

Inace Prespanski Jankovec e dosta star klub, formiran izmejgo 1920-1930. Za zal toj klub ne postoi povejke. Optsinskata strana na Resen a bruka, stara i ne pravat update 100 godini, Prespasky 100 pati podobra webstrana.

Na opstinskata strana ne spomenuvat ic za Care Dvor a toj klub postoi povejke od 30 godini... A Jankovec sto povejke ne postoi go spomenuvat.

unnamed1
January 7th, 2007, 20:27
1923 FK Tiverija Strumica
1968 FK Sasa Makedonska Kamenica
1957 Astibo Štip
1960 SK Skopje
1965 FK Sileks Kratovo
1967 FK Metalurg Skopje
1955 FK Cementarnica 55 Skopje
(founded as FCU-55 Skopje)
1951 FK Teteks Tetovo
founded as Tekstilac Tetovo

1950 FK Alumina Skopje


1945 FK Karaoman Struga
(merger of Crni Drim Struga)

Xhem Hasa
January 7th, 2007, 20:53
Great that you had rights to establish teams in that time ... to us it wasnt allowed.

Poland-Cement
January 7th, 2007, 21:41
Situation with Pelister is a bit complicated, cos in 1924 the club called Pelister was founded and in 1945 merged with Rabotnik Bitola, so in 1945 the "real" FK Pelister was founded.
But in Poland there's the same situation - in the summer break 2 clubs - Amica Wronki and Lech Poznan got merged, and the new club is called "Lech Poznan". And no one says that foundation date is 2006, the foundation date of "old" Lech Poznan is confirmed as official, so I guess the same should be about Pelister. So I would say that Pelister was founded in 1924 ;)

Macedonia - List of Foundation Dates

the oldest macedonian clubbs1911 FK Vardar Skopje
(merger of SSK Pobeda Skopje and Makedonija Skopje)

1919 FK Ljuboten Tetovo

1921 FK Balkan-OSK Ohrid
(erged with other Ohrid clubs to FK Ohrid)

1922 FK Belasica Strumica

1927 FK Sloga Jugomagnat Skopje
(founded as Sloga Skopje)

1928 FK Napredok Kicevo

1934 FK Makedonija Asiba Gjorce Petrov
(founded as Makedonia Skopje)

1937 FK Rabotnicki Kometal Skopje
(merger of Skopje clubs Volga, Radnicki and Sloboda)

1941 FK Pobeda Prilep
(founded as Goce Delcev Prilep)

1945 FK Pelister Bitola
(merger of Rabotnik Bitola)

You forgot some imporant dates ;)

FK Osogovo Kocani - 1924

FK Tikves Kavadarci - 1926

FK Borec Veles - 1926

as to the Ohrid clubs which got merged into FK Ohrid, their names were OKS, Jugoslaven, Gradanski, Ohridski Branovi and FK Rasanec

Ambis
January 7th, 2007, 23:53
Poleka bes nervozi. Vardar e najstar makedonski klub i toa ne go kazuvam poradi sto stum vardarec. Noviot klub vardar e formiran 1947 toa e tocno ali klubot e sozdaden od SSK Pobeda Skopje i Makedonija Skopje pa taka istoriata vejke pocnuva 1911 bidejki vardar e sozdaden od ovie klubovi. svajkas sto sakam da kazam ? bes lutenje...

A ambis toa mozebi Pelister e formiran 1924, toa sto znam deka prvoto ime na Pelister e Rabotnik Bitola pa taka istoriata na Rabotnik sigurno pocna pred 1945 godina.
.

Tocno taka samo se spoj so Rabotnik vo 1946 godina, isto taki so Vardar kako so velis imal drugi iminja no se znae deka bil istiot klub.

ФК Пелистер е формиран во далечната 1924г., прво под името Омладина, па Пелистер, па СК Битола, собирајќи ги во своите редови тогашните најталентирани фудбалери: Кого Џима, Кацујани, Темелковски, Хрони, Чомо... Пелистер, повторно под старото име се јавува по ослободувањето во 1945г. за веќе во 1946г. да стане првак во Битолскиот фискултурен округ. Истата година се фузира со Работник, но го задржа името Пелистер

unnamed1
January 8th, 2007, 09:00
Eve i Poland-Cement objasna kada se gleda rabotata. FK Vardar e sosdaden od SSK Pobeda Skopje i Makedonija Skopje i toa e fakt i ne moze da se argumentira toa. Znaci nashata istoria pocnuva vejke 1911. Nashata istoria zapocna so SSK Pobeda i so Makedonija 1911 i BASTA

Znam deka ova gi maci onie sto ne go sakata Vardar ali fakt e deka Vardar ne samo sto e naj uspeshen makedonski tim tuku i najstariot makedonski tim.

E bre deca, site bevte vardarci (Deca na Vardar) ednash vo vremeto i sega se pravite anti vardarci, znaesh li deka lujge od Strumica od Struga od Bitola, od Kocani od Prespa (tatkomi) od segde ideja da go gledat Vardar koga igra vo X-YUG ligata a sega se pravat anti Vardarci nivnite deca.


Znaesh li deka i ALBANCITE beja fanovi na FK Vardar, i ne samo obicni fanovi tuku nekoj od najakite ultrakomiti hooligani beja albanci.

A sega site se pravat anti Vardarci..

Iskreno kazano imeeto Vardar ne zasluzuva da igraa so Baskimi, so Bregalnica i so Shkendija ili so Napredok ili koj bil od makedonija. Nie samo za regionalna balkanska liga, da najdime nov spoznor i vo voopste da ne igrame so makedonski ekipi, znaesh Vardar igrashe so Dandee United koga drugite nashi ekipi igra vo Vtora, treta, cetvarta liga.

FK Vardar the best ever team and the oldest team ! our 100 years celebrate 2011.

unnamed1
January 8th, 2007, 11:16
Da kazam deka sportskoto ima Vardar zaluzuva posebna sekcija vo sportskiot vesnik Makedonski Sport akko sto ima Olymipakos.. 3-4 strani da pisuva za sportskiot klub vardar sekoj den...

Na primer:

Насловна
Фудбал
Меѓународен фудбал
Вардар
НБА
Кошарка
Ракомет
Одбојка
Домашен микс
Меѓународен спорт
Спорт на ТВ
АРХИВА

Inace kako sto treba za Vardar najpojke se pisuva i se vo naslovata mnogo pati ali zaluzuvat svoja sekcija.

Purger
January 8th, 2007, 12:25
Jugoslaven

:proud:

sebma
January 8th, 2007, 13:04
He's born in 1985 so he's only 21. He's regular member of the U21 team


not anymore, the new date of the uefa for the u21 is 1.1.1986 or younger.
every player born before 1.1.1986 ist not eligible to play for a u21.

JumboMkd
January 8th, 2007, 13:13
not anymore, the new date of the uefa for the u21 is 1.1.1986 or younger.
every player born before 1.1.1986 ist not eligible to play for a u21.
That's OK. I expect a transfer in some bigger league for him this winter and he'll turn more attention so very soon I expect him to be in the Senior NT

Makedonski Lav
January 8th, 2007, 16:38
Eve i Poland-Cement objasna kada se gleda rabotata. FK Vardar e sosdaden od SSK Pobeda Skopje i Makedonija Skopje i toa e fakt i ne moze da se argumentira toa. Znaci nashata istoria pocnuva vejke 1911. Nashata istoria zapocna so SSK Pobeda i so Makedonija 1911 i BASTA

Znam deka ova gi maci onie sto ne go sakata Vardar ali fakt e deka Vardar ne samo sto e naj uspeshen makedonski tim tuku i najstariot makedonski tim.

E bre deca, site bevte vardarci (Deca na Vardar) ednash vo vremeto i sega se pravite anti vardarci, znaesh li deka lujge od Strumica od Struga od Bitola, od Kocani od Prespa (tatkomi) od segde ideja da go gledat Vardar koga igra vo X-YUG ligata a sega se pravat anti Vardarci nivnite deca.


Znaesh li deka i ALBANCITE beja fanovi na FK Vardar, i ne samo obicni fanovi tuku nekoj od najakite ultrakomiti hooligani beja albanci.

A sega site se pravat anti Vardarci..

Iskreno kazano imeeto Vardar ne zasluzuva da igraa so Baskimi, so Bregalnica i so Shkendija ili so Napredok ili koj bil od makedonija. Nie samo za regionalna balkanska liga, da najdime nov spoznor i vo voopste da ne igrame so makedonski ekipi, znaesh Vardar igrashe so Dandee United koga drugite nashi ekipi igra vo Vtora, treta, cetvarta liga.

FK Vardar the best ever team and the oldest team ! our 100 years celebrate 2011.
:thumbsup: Bash taka e..

Romanticar
January 8th, 2007, 20:50
Во 1911 можда бил формиран Вардар Топаана... :howler:

Iron Lion Zion
January 8th, 2007, 21:39
Во 1911 можда бил формиран Вардар Топаана... :howler:
Така, 1911 е формирам Вардар од Топаана. Македонија е формиран за време на 2 светска војна, кога тука биле Бугарите, Победа е формирана 30-тите години.
Македонија во тоа време била најјак клуб, шампион на Бугарија ги победиле Левски. Како најјак клуб се очекувало така да продолжат и во Југославија. Но во квалификациите кој тим ќе игра во Прва Ју Лига во сезона 1946/47 победник е Победа и таа сезона ќе бидат 8 од 14 екипи. Со одлука на собранието на град Скопје во 1947 година е формиран денешен Вардар со цел да биде создадена јака екипа. Победа пак победува во квалификациите, но наместо нејзе се испраќа Вардар, во кој дошле најдобрите играчи од Македонија и Победа.
Но сепак некој од нив се спротиставиле на ова, и го формираат клубот Металец, кој ќе прави ршум во тогашна Македонска Лига, 3/4-ти пати завршува како 2 и не успева да игра во Прва Ју Лига. Подоцна Металец и Индустријалец, во 1960 се фузионираат и настанува клубот МИК кој во 80-тите ќе игра 2 или 3 сезони во 2 Ју Лига. Сега тој клуб се вика Скопје и игра во 2 мак лига.
Слична е и приказната со Пелистер.

Romanticar
January 9th, 2007, 00:56
Токму така, Вардар е типична вештачка фудбалска творевина од тие времиња формиран со декрет од страна на државата. Не знам дали знаеш, ама легендата на Работнички Миле Герасимовски-Гале исто така е бунтовник од редовите на Победа кој не сакал да премине во Вардар. :)

unnamed1
January 9th, 2007, 11:36
Така, 1911 е формирам Вардар од Топаана.


:frustrat:

Harry Potter
January 9th, 2007, 14:16
ma so vi e na site vas, Vardar e nastar klub, formiran vo 17 vek!!!:howler:

unnamed1
January 9th, 2007, 16:03
ma so vi e na site vas, Vardar e nastar klub, formiran vo 17 vek!!!:howler:


Most of you are X vardar supporters like i told.. Most likely your father wos vardar fan..


THis one is made by Filip ! you have his signature on the picture and is even published on this page.

http://www.komiti.com.mk/download.html

I most give you credit for the pic :happy: ;)

http://www.komiti.com.mk/Komiti_12.jpg

unnamed1
January 9th, 2007, 16:08
I have read it so many times on Komiti forum by many mambers, people from Chair (Albanians)/Kisela Voda,Gjorce Petrov,Avtokomanda,Ajrodrom,Karpos 1,2,3,Vlae,Dracevo,Centar,Petrovec,Centar) well everwhere wos vardar supporters onece up on a time..

Maybe Zlatko father also wos an Vardar supporter but most lilely he made an family supporter revolt.

Harry Potter
January 9th, 2007, 16:18
Most of you are X vardar supporters like i told.. Most likely your father wos vardar fan..


THis one is made by Filip ! you have his signature on the picture and is even published on this page.

http://www.komiti.com.mk/download.html

I most give you credit for the pic :happy: ;)


right, my father was and still is fan of Vardar :). and I made that wallpaper right after Vardar lost 2:3 at Gradski from Sparta Praha, I was very convinced that we were gonna win away and qualify for the group stage, but we didnt.

JumboMkd
January 9th, 2007, 16:28
Dude your wallpaper sucks!

:D

Ambis
January 9th, 2007, 16:34
Токму така, Вардар е типична вештачка фудбалска творевина од тие времиња формиран со декрет од страна на државата. Не знам дали знаеш, ама легендата на Работнички Миле Герасимовски-Гале исто така е бунтовник од редовите на Победа кој не сакал да премине во Вардар. :)
It was the same case with RK Vardar who stole RK Rabotnicki's team and were never a great team or had any history until Vatrostalna took over and gave them money to buy there tittles in the late 90's, yes Kometal did the same for Pelister 2 years ago but that was only 1 tittle of our 6.


ps-Harry pamtam navivase za FK Vardar na naj stariot Romanticari forum ama odsekogas navival i za Inter aka Filepiu i FK Prolet. :D :pp

unnamed1
January 9th, 2007, 16:42
It was the same case with RK Vardar who stole RK Rabotnicki's team and were never a great team or had any history until Vatrostalna took over and gave them money to buy there tittles in the late 90's, yes Kometal did the same for Pelister 2 years ago but that was only 1 tittle of our 6.


Poor argument Ambis. Modern sport is about money, vardar handball clubb gott a good sponsor and yes they won titles cos of that.. Still today they have a good sponsor..

I dont know why you say this Ambis ? in this case we should not give cradit to the Rabotnicki Kometal soccer clubb who can bring the best players right ? its the same Pelister Kometal and Vardar PRO (Today)

ili ta e druga prikazna :D

Listen money is part of the sport, Vardar PRO and Rabotnicki Kometal have good sponsors so we can only crongrat this
two teams, money is part of the sport.

Romanticar
January 9th, 2007, 18:40
:frustrat:

Што се лутиш, стварно постоел клуб кој го носел ова име и нема никаква врска со денешниот Вардар. ;)

П.С. Ама wallpaper-от на Хари. :howler: :howler: :howler:

Iron Lion Zion
January 9th, 2007, 20:09
I have read it so many times on Komiti forum by many mambers, people from Chair (Albanians)/Kisela Voda,Gjorce Petrov,Avtokomanda,Ajrodrom,Karpos 1,2,3,Vlae,Dracevo,Centar,Petrovec,Centar) well everwhere wos vardar supporters onece up on a time..

Maybe Zlatko father also wos an Vardar supporter but most lilely he made an family supporter revolt.

Tatko mi navival za Vardar, Rabotnicki, Pobeda i 11 Oktomvri. Videte vo 70-tite godini nemalo navivacki grupi kaj nas. Tie sto navivale za Rabotnicki navivale i za Vardar, i obratno. Ako se sekavate na eden natprevar megu Rabotnicki-Vardar pred 3 godini, koga bea sobrani sezuste zivite veterani koi go igrale prviot natprevar megu dvata kluba sto kazuvaa, imase direkten prenos. Igrac na Rabotnicki, koi ima odigrano nad 200 meca za klubot i igrac na Vardar so isto nad 150 meca za Vardar. I edniot i drugiot na prasanjeto za koga ke navivate i koj bi sakale da pobedi, ova go izjavija. Iako navivam za Rabotnicki, ako Vardar igra podobro togas on neka pobedi, istoto go kaza i drugiot, jas sum star vardarec, navivam za Vardar, imam mnogu utakmici gledano na Vardar i Rabotnicki, no ako e podbar Rabotnicki, togas on neka pobedi.
Rabotata e vo toa sto koga se formiraat navivackite grupi kon krajot na 80-tite godini, togas Rabotnicki, 11 Oktomvri, Metalurg Veles, Astibo, Tiverija, Ljuboten vo toj period belezat slabi rezultati.
Vo SFRJ bilo sosem drugo, klubovite koi bile milenici na togasnite celnici na KPM vednas po osloboduvanjeto, tie ke stanat i uspesni klubovi, posleno ke naogaat sponzori i slicno. Taka i so Vardar, iako tuka bile Rabotnicki i Metalec, vo Struimica bila Belasica, a tuka e i Tiverija, Teteks e milenik, iako stari tetovcani navivale za Ljuboten, Pobeda i 11 Oktovri vo Prilep, vo Bitola Pelister iako tuka bil Rabotnik. Iako se spoile dvata kluba, nekoi igraci na Rabotnik ne go prifatile toa, pa taka povotrno go oformile Rabotnik koj seuste egzistira.
Naum ako se sekavas ednas napisa deka RK Prespa-RK Vardar najdobro bi bilo da zavrsi nereseno. Pa taka i bilo i porano, od cela Makedonija doagale na Gradski, i cela Makedonija navivala za Vardar, no koga ke igrale Vardar-Bregalnica ili Vardar-Tikves, stipjani si navivale za Bregalnica, a kavardarcani za Tikves.

unnamed1
January 9th, 2007, 21:25
Naum ako se sekavas ednas napisa deka RK Prespa-RK Vardar najdobro bi bilo da zavrsi nereseno. Pa taka i bilo i porano, od cela Makedonija doagale na Gradski, i cela Makedonija navivala za Vardar

A sega me cukna od zemja :angel:

Normalno za mene kako prespanec da navivam i za FK Prespa i za FK Stenje i za Resen priznavam bi lazal ako kazam ne. Ako Prespa vo fudbalot vlezi so ekipa vo prva liga sepak nema sansa da go zaboravam Vardar, ke sympatiziram za dvata kluba kako sto prvam vo Rakometot.

Vo pravo si, vo SFRJ Vardar beshe kako nacinalen tim i site naviva za Vardar a na Gratski ne beja samo skopjani koga gostuva hajduk,zagreb,partizan i zvezda tuku od cela makedonija doajga, 35.000 iljadi se sobira za golemite natprevari veruvaj ili ne, posto gratski nemase stolcinja togash..

Mozam samo da kazam za tate, mislam kazav vo drug topic. Retko tatkomi da promashese golem natprevar na Gratski, i ako trabeshe da patuva od Stenje za Skopje i da prespiva kaj brat mu vo Skopje pa da se vrajka drugiot den. tatkimi bese Vardarec ali kako mene davase podarska i za drugi nasi ekipi kako igra golem naprver, na primer beshe i na Poljud i vo Bitola koga igra Pelister-Hajduk, Hajduk-Pelister polufinale..


Tatkomi e kako mene golem sportski fanaticar, apla mi e dosadno bes nego koga e toj vo makedonija bidejki nemam so koj da razgovaram za toa sto me interesira najmnogo... Pred tri godini vejke se presele nazat, 8-9 meseci e vo Makedonija so mama i 3-4 meseci vo Svedska. Momentalno e vo MK. Treba da dojdi vo Mart potoa zaedno patuvame za Makedonija letovo , jas se vrajkam posle letoto (2 meseci) ali toj ostanuva kako godinava...

MUCANA
January 10th, 2007, 02:02
Да не може човек да се изнасмее. Читам и си кутам да не влегвам во расправии ама срце јуначко не издржва..
Да те прашам Наум на колку утакмици на Вардар си бил?? На 10...?? Е вардар има навивачи ама како што си ти..само за муабети...
Од кога што знам, а знам долго време уназад, вардар е најфорсираниот клуб во Македонија. Тим-пари.Требало по една страна во МС да имало за Вардар...Демек тоа е вардарово издание, а..демек се чита само во скопје.. е тогаш кај се тие навивачи на вардар да се јават на дело, да покажат дека го сакат вардар,да наполнат стадион,сала..Ракомет,лига на шампиони,најјаки противници, во салата 500 луге а група 20 комити на нозе навиваат:yuck: смешки,катастрофа. А лига на шампиони човече..најголеми европски тимови.кажи дали не сум во право..Демек ние овде во Македонија слепи сме,нафта пиеме. Михајло го сака многу вардар и затоа дава пари во ракометот ха ха:thmbdown:
Знам дека ќе кажеш сега нешто како недостаток на квалитет,вардар е учен со поголеми екипи да игра ова,она ама и Пелистер играл со големи екипи, па спореди посетеност сакаш на ФК,сакаш на РК Пелистер.Ако сакаш и кошарка,па бокс.. Со твојата Јафа Промет немало игла каде да падне ...
Историјата го приморало вардар да биде голем тим сакал или некел...Имал доста СИмпатизери низ историјата...Симпатизери од секаде,зошто немало избор,тоа било 3-4 тима.Затоа и впиша голема историја. Но се излегува на виделина,како што може да се види сега..Се што е вештачко останува такво засекогаш..А прави навивачи, е тоа е сосем друго, тоа се гледа на дело..Само кога би сакале да признаеме, кога би биле реални..Па ве молам, дајте малку објективност...

unnamed1
January 10th, 2007, 11:53
Да не може човек да се изнасмее. Читам и си кутам да не влегвам во расправии ама срце јуначко не издржва..
Да те прашам Наум на колку утакмици на Вардар си бил?? На 10...?? Е вардар има навивачи ама како што си ти..само за муабети...
Од кога што знам, а знам долго време уназад, вардар е најфорсираниот клуб во Македонија. Тим-пари.Требало по една страна во МС да имало за Вардар...Демек тоа е вардарово издание, а..демек се чита само во скопје.. е тогаш кај се тие навивачи на вардар да се јават на дело, да покажат дека го сакат вардар,да наполнат стадион,сала..Ракомет,лига на шампиони,најјаки противници, во салата 500 луге а група 20 комити на нозе навиваат:yuck: смешки,катастрофа. А лига на шампиони човече..најголеми европски тимови.кажи дали не сум во право..Демек ние овде во Македонија слепи сме,нафта пиеме. Михајло го сака многу вардар и затоа дава пари во ракометот ха ха:thmbdown:
Знам дека ќе кажеш сега нешто како недостаток на квалитет,вардар е учен со поголеми екипи да игра ова,она ама и Пелистер играл со големи екипи, па спореди посетеност сакаш на ФК,сакаш на РК Пелистер.Ако сакаш и кошарка,па бокс.. Со твојата Јафа Промет немало игла каде да падне ...
Историјата го приморало вардар да биде голем тим сакал или некел...Имал доста СИмпатизери низ историјата...Симпатизери од секаде,зошто немало избор,тоа било 3-4 тима.Затоа и впиша голема историја. Но се излегува на виделина,како што може да се види сега..Се што е вештачко останува такво засекогаш..А прави навивачи, е тоа е сосем друго, тоа се гледа на дело..Само кога би сакале да признаеме, кога би биле реални..Па ве молам, дајте малку објективност...

Да те прашам Наум на колку утакмици на Вардар си бил?? На 10...??
Mucana ti tvojot post go zavarshe so dajte malce objektivnost pa taka jas ke pobaram malce objektivnost i od tebe sega..


Da ti dam edna objektivna slika zasto ne mozam da go sladam FK Vardar sekoj naprvar.
Jas sum roden vo Resen no kako malo dete od 6 godini zaminav za Svedska so mojte roditeli. Jas ne sum Oil biljarder so privaten JET da mozam da idam sekoja nedela da go gledam Vardar i mislam deka toa e jasno neli ??? no koga mi se dava moznost na leto jas ne promashuvam utakmica so Vardar, idam sekoe leto, se slucuva i da dojdam dva pati godishno no koga idam na zima vo toj period ne se igra fudbalski natprevari za zal...

Samo da kazam za poslednite godini i na koj naprevari bev:
Vardar-Roosalare
Vardar-Elbasan
Elbasan-Vardar (dada veruvaj ili ne ali bev vo Elbasan za ovaj natprevar, imam rodnina vo albania pa so nim bev)
Vardar-Dudelange
Vardar-Legia
Vardar-Berry Town
Vardar-CSKA
Vardar-Sparta Praga
Vardar-Spartak Trnava
Vardar-Bekicaba (so tato i cickomi)
Vardar-Iberia samtredija (so tato i cickomi)
Nemav moznost da odam za utakmicata so Bordo, ne bevme vo MK togash.
Halmstad-Vardar (vo svedska)
Nemav moznost da odam za natprevarot Vardar-Rapid, bev vraten vo svedska togash.
Promashiv utakmicata so Ethnikos (ne bev oden)
Vardar-Gent
Vardar-Schalke
11 oktomvri - Vardar (kup na Makedonija prvo kolo, vardar im stegna 16 golovi lol-)
Vardar-Pobeda (Kup na Makedonija prvo kolo) (okolu 4.000 na gratski a 80% diasporci lool)
Planirav da go sledam naprevarot 11 oktomvri - Vardar ali poradi slabata igra so Roosalare bev revoltiran i ne otidov, ali ne go meshajte ovaj naprevar so prvata sredba 11 oktomvri - Vardar sto spomnav gore, ta bese druga sredba a bev togash..


Pokraj ovie utakmici imam bideno na eden kup natprevari so Rabotnicki vo evropa, Pobeda vo evropa pa da ne gi spomenuvam site naprevari so Pobeda i rabotnicki, eden kup se. Sum bil i na makedonskiot kup natprevar Pelister-Skendija vo Bitola..

Mucana, jas mozev da si sedam so mojte rodnini vo MK namesto da shetam i da gubam vreme, pa taka ne kazuvaj deka sum kako ostanatite vardarci samo za muabet..

Znesh li ti deka placev od maki koga ne mozev da odam na Roma-Vardar na Olympico vo Rim vo Italia, nemav pari togash za avio karta i mu se molev na tatkomi da mi daj nazaem ali ne mi dade i se karav, se kolnev deka ke gi vratam parite, Duri bev na banka da baram kredit ali ne dado kredit za toa. Prcninata bese deka 7 meseci nemam rabota bidejki ja ostaviv starata rabota vo edna fabrika a vo svedska ne davat kredit ako ne se zaposlen negde, posle fativ druga rabota kade sto sum sega. (koga nemam grip lool, eve malce podobro e deneska)


Михајло го сака многу вардар и затоа дава пари во ракометот ха ха:thmbdown:
Sto sakash da kazaish ? deka ne go saka Vardar?vo vardar nikogash ne se zalel od plati, normalnodeka dava dobra para Mihajlo, salata beshe polna so Ivery i so Palenios, Mihajlo i pivo casteshe po 2 pati. Koga toa go napravel onaj surla sto bese lider dolgo vreme vo vashata uprava vo Pelister.
тогаш кај се тие навивачи на вардар да се јават на дело, да покажат дека го сакат вардар,да наполнат стадион,сала..Ракомет,лига на шампиони,најјаки противници, во салата 500 луге а група 20 комити на нозе навиваат:yuck: смешки,катастрофалига на шампиони човече..најголеми европски тимови.кажи дали не сум во право

Totalno si vo greshka, koga se igra liga vo shampioni ili kogaigra golem natprevar salata e polna, se sejkavash Vardar-Barcelona,Vardar-Zagreb i taka natamu.. Za edno mozam da se soglasam, deka komitite zaebavat, pogolem broj se od 20 vo realnosta ali retko retko site da se soberat ali se ima i sluceno, pred nekoja godina se organizira dobro protivrabotnicki (500 komiti se sobra, dojdo i nekoj od starata garda)


Eve ke ti kazam zasto Vardar nama golema publika na primer na gratski. Tie sto porano go bodreja vardar ili decata na onie sto go bodreja vardar denes gi sledat Madzari Solidarnost, Rabotnicki,Sloga Jugomagnat,Cementarnica,MZT Skopje,Metalurg,SK Skopje,Lokomotiva,Makedonija, plus i lujge sto doajga od Bitola,Resen,Strumica i taka natamu ne idat deneska za MK liga natprevari.

Ali fudbalskata godina 2003/2004 se vide kade mu e srceto na site ovie od naselbite vo Madzari,Gjorce i taka natamu koga ko napolna Gratski do posledno mesto protiv CSKA i Sparta. Isto taka se vide kade mu e vistinskoto srce koga dojdo 25.000 navivaci za memoralniot naprevar so zlatnata generacija,Sigurno dojdo nekoj i od Bitolo i od Gevgelija i taka natamu za memoralniot naprevar..

unnamed1
January 10th, 2007, 12:26
E ova e vejke Katastrofa..

http://www.vest.com.mk/images/{1CF467B6-C989-4759-A8A1-41D7232FFC99}_naslovna-2.jpg
Nemalo publika, pa ke nema..

http://www.vest.com.mk/default.asp?id=129440&idg=7&idb=1966&rubrika=Makedonija

ТРУДОВАТА ИНСПЕКЦИЈА ВЛЕЗЕ ВО ФУДБАЛОТ
Прва лига, дива лига
Седум клубови немаат вработено ниту еден фудбалер, иако сите се професионални играчи во македонската фудбалска Прва лига. ФФМ не се меша во работата на клубовите и од таму велат дека за нив е доволно клубот да пријави 6 професионални договори сСедум клубови немаат вработено ниту еден фудбалер, иако сите се професионални играчи во македонската фудбалска Прва лига. Трудовата инспекција, во контролата на сите дванаесет клубовите што се регистрирани во Првата лига, констатирала кршење на правата од работен однос. Фудбалерите играле на диво, не биле вработени, а за нив клубовите не плаќале ниту пензиско ниту здравствено осигурување.
И во Фудбалската федерација на Македонија инспекторите констатирале непочитување на законите и ангажирање на лица со договор на дело. Во извештајот стои дека вработените примаат плата врз основа на акт донесен од неовластен орган.
"Ние ја затековме таквата состојба", вели генералниот секретар на ФФМ Лазе Митровски. "Актот за плати е донесен од Комитетот за итност пред 6-7 години, кога претседател на Управниот одбор беше Ламбе Арнаудов. Но тоа ќе го попрвавиме за 10-15 дена кога ќе ја направиме новата систематизација и ќе се донесе нов акт изгласан од Управниот одбор", вели Митровски.
Во ФФМ не ги негираат наодите на трудовата инспекција. Од таму потврдуваат дека извештајот ја прикажува вистинската слика во македонскиот фудбал.
"Тоа е одраз на економската состојба во државата. Но ние немаме ингеренции да се мешаме во тој дел кај клубовите. За нас е доволно клубот да пријави 6 професионални договори со фудбалери за да влезе во Првата лига. Дали клубот платил придонесите не е наш проблем. Но ако клубот манипулира со фудбалерот, тој во секое време може да го раскине договорот", вели Митровски, кој додава дека, на барање на фудбалерите, ФФМ за три месеци раскинала над 10 договори токму поради непријавување и неплатени придонеси.
Неофицијално се потврдува дека ФФМ намерно не се плетка со клубовите зашто ќе треба да ги затвори речиси сите прволигаши.
Во фудбалскиот клуб "Вардар" од Скопје инспекторите пронашле дека има вработено 10 лица, и тоа само тренери и помошен персонал. Плати и придонеси од плати не се платени од јануари 2006 година. Клубот со фудбалерите нема склучено договори за работа.
И во ривалот на "Вардар" битолски "Пелистер" нема вработени лица. Клубот бил регистриран како здружение на граѓани каде што на диво биле ангажирани 20 фудбалери без договори.
Во ФК "Победа" од Прилеп инспекторите, исто така, утврдиле дека клубот е регистриран како здружение на граѓани каде што се вработиле само управителот, благајникот, одржувач на терен, книговодител, економист и општ работник. Ангажирани биле 22 фудбалери, меѓу кои четворица странци, без склучени договори за работа. Плати и придонеси за вработените не биле платени од септември 2002 година.
И во ФК "Брегалница" од Штип, регистриран како трговско друштво, немало ниту еден вработен. Во моментот на надзорот, како што соопштуваат од Министерството за труд и социјална политика, во составот на првата екипа играле фудбалери од младинскиот состав.
И во двата прволигаша од Кичево нема вработени, иако во клубовите играле по 23 фудбалери. ФК "Влазрими" не се плаќале плати и придонеси, а во"Напредок" се дала само една хранарина за октомври.
Во ФК "Башкими" од Куманово, регистриран како здружение на граѓани, имало осум вработени, од кои само двајца фудбалери. Инспекторите нашле дека платите и придонесите доцнат и оти последните се дадени заклучно со март 2005 година.
За ФК "Шкендија 79" од Тетово играле 19 фудбалери со статус на аматери. Тренерот, кој бил албански државјанин, имал склучено професионален договор, меѓутоа немал регулирано статусот како странски државјанин. Плати и придонеси не биле платени една година. Во "Ренова" од селото Џепчиште биле вработени седум фудбалери. Останатите 13 ангажирани фудбалери имале статус на аматери, студенти или биле вработени кај други работодавци.
Клубовите "Работнички - Кометал", "Силекс" и "Македонија ЃП" имаат вработено фудбалери и ги исполнуваат условите за Првата лига.

unnamed1
January 10th, 2007, 12:27
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=6&tabid=1&EditionID=979&ArticleID=64609


И ВО ФУДБАЛСКИТЕ ПРВОЛИГАШИ СО ГОДИНИ ВЛАДЕЕЛЕ ЛУЃЕ КОИ ГО КРШЕЛЕ ЗАКОНОТ
Мафија во фудбалот!

Златко Крстевски

Непријавени фудбалери, неправилни пријавувања, играчи кои воопшто немаат статус на професионалци, кршење на Законот за работни односи откри Државниот инспекторат за труд, кој при крајот на минатата сезона изврши инспекциски контроли во сите дванаесет клубови - членови на Првата лига.

Болката која со години сите фудбалери „неофицијално“ ја соопштуваат на новинарите, конечно се откри, по само една извршена инспекција од страна на државата. По ова, следува вистинска лавина проблеми за клубовите, зашто тие, според Законот, но и според актите на Фудбалската федерација на Македонија, мора да ги ослободат непријавените фудбалери, или да ги платат сите придонеси ретроактивно. Сега и фудбалерите можат комотно да бараат раскин на штета на клубовите, само врз основа на членот кој вели дека секоја екипа мора плаќа здравствено и пензиско осигурување на своите фудбалери.

Државниот инспекторат за труд соопшти дека, согласно Законот за работни односи и Законот за спорт, презема мерки против сите клубови во кои лицата ангажирани, вработените и фудбалерите не ги остваруваат правата согласно законите. За неисплатените плати и придонеси од плати, известени се Фондот за пензиско и за инвалидско осигурување и Управата за јавни приходи, со цел да преземат мерки во нивна надлежност.

По откривањето на сиве овие неправилности кои со години го „гризеле“ македонскиот фудбал, прекршени се сите можни правилници на Фудбалската федерација на Македонија, за договори помеѓу клуб и играч. Во Првата лига во изминатите четири години имало клуб, Победа, кој воопшто не плаќал плати и придонеси за своите играчи, а Вардар немал договори со своите фудбалери. Овие неправилности не може да имаат ефект врз натпреварувањето, но клубовите се соочуваат со сериозни санкции од државата за сторените неправилности.

На многу од екипите кои работеле неправилно, сега им се заканува тотално згаснување..

.

ШТО ОТКРИ КОНТРОЛАТА НА ДРЖАВНИОТ ИНСПЕКТОРАТ?
Победа не плаќала плати и придонеси четири години!
Најславниот македонски клуб Вардар воопшто немал склучено договори со играчите

Во својата инспекција, Државниот инспекторат за труд ги откри следниве неправилности:
Во Победа од Прилеп, клуб кој е регистриран како здружение на граѓани, има шест вработени - управител, благајник, одржувач на терен, книговодител, економист и општ работник. Ангажирани се 22 фудбалери, од кои 18 се професионалци, меѓу кои четворица странци, без склучени договори за работа и без професионални договори. Придонеси за вработените не се платени од септември 2002 година.

Вардар од Скопје има вработено 10 работници, тренери и помошен персонал. Плати и придонеси од плати не се платени од јануари 2006 година. Клубот со фудбалерите нема склучено договори за работа.

Во Пелистер од Битола, регистриран како здружение на граѓани, нема вработени лица, а ангажирани се 20 фудбалери без договори, додека ФК Силекс од Кратово, регистриран како друштво за спортско-рекреативен и натпреварувачки спорт и професионален спорт, има 20 вработени со договори за работа, од кои 17 фудбалери. Плати и придонеси за вработените се платени заклучно со септември 2006 година.

Во Напредок од Кичево, како што е наведено во соопштението од Министерството за труд и социјална политика, нема вработени лица, а вкупниот број фудбалери е 23, од кои со девет клубот има потпишано професионален договор. Плати и придонеси не се исплатени, освен хранарина за октомври.

Во Влазрими од Кичево нема вработени лица, а вкупниот број фудбалери е 23 и со ниту еден од нив клубот нема склучено договори, ниту професионален, ниту договор за работа. Во клубот не се исплатуваат плати и придонеси од платите.

Во Ренова од селото Џепчиште, клуб кој е регистриран како трговско друштво, се вработени девет лица, од кои седум фудбалери, претседателот на клубот и тренерот. Останатите 13 ангажирани фудбалери имаат статус на аматери, студенти или вработени кај други работодавци. Плати и придонеси се платени заклучно со октомври 2006 година.

Шкендија 79 од Тетово има склучено професионални договори со тројца фудбалери, од кои двајца се со договори за стипендирање, а генералниот секретар има договор за вработување. Останатите 19 ангажирани фудбалери се со статус на аматери. Тренерот, кој е албански државјанин има склучено професионален договор, меѓутоа го нема регулирано статусот како странски државјанин. Плати и придонеси не се платени од јануари 2006 година.

Во Башкими од Куманово, регистриран како здружение на граѓани, има осум вработени, од кои двајца фудбалери. Плати и придонеси се платени заклучно со март 2005 година.

Во Брегалница од Штип, регистриран како трговско друштво, нема ниту еден вработен. Во моментот на надзорот, како што соопштуваат од Министерството за труд и за социјална политика, во составот на првата екипа играле фудбалери од младинскиот состав.

Во шампионот Работнички Кометал од Скопје, регистриран како здружение на граѓани, има 26 лица вработени со договори за работа, од кои 14 фудбалери, а останатите тренери и администрација. Придонесите се платени заклучно со октомври 2006 година, а плати не се платени за август, септември и за октомври 2006 година.

Во Македонија Ѓорче Петров од Скопје има 13 фудбалери вработени со договори за професионално занимавање со фудбал и пет фудбалери со договори за стипендирање на студенти и ученици. Во тек е постапка за регулирање на престојот и вработувањето на петмина фудбалери-странски државјани. Плати и придонеси се платени заклучно со октомври 2006 година.

Во ФФМ откриено неправилно вработени лица

Трудовата инспекција извршила надзор и во Фудбалската федерација на Македонија и притоа утврдила дека вработените примаат плата врз основа на акт донесен од неовластен орган. Исто така, од Министерството истакнуваат дека во Федерацијата се ангажирани лица спротивно на Законот за работни односи, за што инспекцијата со решенија ја задолжи Фудбалската федерација да престане со ангажирање на затечените лица.

MUCANA
January 10th, 2007, 12:29
Sto sakash da kazaish ? deka ne go saka Vardar?vo vardar nikogash ne se zalel od plati, normalnodeka dava dobra para Mihajlo, salata beshe polna so Ivery i so Palenios, Mihajlo i pivo casteshe po 2 pati. Koga toa go napravel onaj surla sto bese lider dolgo vreme vo vashata uprava vo Pelister.

Епа да си овде и да не се базираш само на весници и извештаи од весници ќе сватиш шо е ртаботата. Се е за пари брат..или подобро кажано перење. А ако си мислел на Спиро Мавровски си ја направил најголемата грешка зошто ова не си го знаел. Спиро како дете беше најзастапената личност во спортската сала. Буквално немаше тренинг пропуштено на Пелистер. Не натпревар,тренинг.Детството му беше поминато во салата наместо на улица. Немаше пропуштено позначајно гостување на Пелистер а тој да не е присутен. Дури како голем политичар пак беше заедно со Чкембарите на секое гостување, било во МК било во Европа. Можи и Михајло оди со Комитите:excited: ..Затоа Спиро е најголемото навивачко Срце што го знам.:thumbsup: Е ко се нема пари нема спас...тоа е.
Totalno si vo greshka, koga se igra liga vo shampioni ili kogaigra golem natprevar salata e polna, se sejkavash Vardar-Barcelona,Vardar-Zagreb i taka natamu.. Za edno mozam da se soglasam, deka komitite zaebavat, pogolem broj se od 20 vo realnosta ali retko retko site da se soberat ali se ima i sluceno, pred nekoja godina se organizira dobro protivrabotnicki (500 komiti se sobra, dojdo i nekoj od starata garda)

Е тука не се согласувам..И сега со грците во ЕХФ на толкави провокации и се и сешто салата беше полупразна..срамота. Од 5-6 натпревари во ЛШ 1-2 утакмици ќе се наполнат. И тоа не за вардар туку да се види Барселона,Загреб...Ако се сака вардар салата ќе се полни на секој натпревар ќе се сака и бодри вардар а не само за големи противници.
Вардар има голем број СИМПАТИЗЕРИ, поради минатото кое не даваше друга алтернатива,(демек републички тим,едноумие), ама зборот е за вистински подржувачи со срце..е такви ги нема многу...
П.С Би сакал да те однесам (кога ќе си тука) на ракометен натпревар на Пелистер...ќе ти стани јасно за што зборувам,кога ќе го осетиш заедничкото чукање на срцето на 6000 навивачи..

unnamed1
January 10th, 2007, 13:15
Ti si prviot covek sto kazal nesto dobro za Спиро Мавровски, obicajno bitolcani go mrzat Spiro.. Bese kandidat za gradoclanik, dobi 2 bes 3 glasovi -))))) Bitolcanite majtapi od nego pravat.. Ti vo bitola li zivesh ? Surla go vikam, ne gledash kako mecka e -)

Salata ne beshe polaprazna protiv Ivary i Palenios bre covece.

6000 gledaci vo salata mladost ima samo koga igra Makedonskiot nacionalen tim vo bitola, Pelister vo ligata na shampioni, ili koga igra Pelister Finale play of vo Makedonija ima nad 5000 gledaci. Obicno utakmica izmejgo Pelister-Tikvesh, Pelister-Ohrid ne privlekuva povejke od 200-300 sympatizeri pa taka ne shiri lagi..

Da kazam deka vo kosharkata ima momentalno povejke lujge nego vo rakometot koga stanuva zbor za domshna liga..

Da ve vidam vie koga ke organizirate natprevar so zlatna generacija sto ke privleci 25.000 gledaci.Kazav deka site se deca na vardar se vide toa pred nejkoja godina..

Razbrav sega deka imash komplexi koga stanuva zbor za FK Vardar.

PS, vlezi na MSN, sto ke tie MSN koga ne go koristish -)) te staviv na listata pa napravi log in braco..

unnamed1
January 10th, 2007, 13:36
Samo da dam eden komentar za ona sto go odkri novata vlada na Repulika Makedonija. Ova ne bese nekoj vest sto iznenadi tuku ednostavno se potvardi ona sto vejke site go znaat.

Njamalce me iznenadi za FFM deka pari doajgat od kade sto ne treba:
Ova vejke se znaeshe dolgo vreme deka mafia e smeshana vom FFM i deka Mitreski i Hari so nim sorabotuvat, na primer koga mestat klubski natprevari vo evropa..

A za klubopvite isto taka se znae kako se rabotashe.

Ostanuva samo Vladata da zemi odgovornost i da izgradi nov zatvor vo makedonija za da ima mesto za site ovie: site od Mitrevski,Saliu,Harri,Izdrizi,Vujicic,Gjorgievski i taka natamu.

Inace bravo do vladata, uste edna potvarda deka ova vlada so Gruevski e modernizirana so misli kon evropa i deka se ke odkrivat, porana nemeshe ni sansi edna vlada da gi interesira za vakvo nesto bidejki samite bejka korumpirani..

Bravo Vlada i Gruevski, samo vaka :thumbsup:

unnamed1
January 10th, 2007, 13:48
Fudbalot vo MK: VLADATA NA REPUBLIKA MAKEDONIJA MORA I TOA POD HITNO NA JA PRIJAVI FFM VO FIFA I VO UEFA ! SO DOKAZOT ZA FFM I SE DRUGO !!!!!

И во ФФМ работат со "фалш"

Она што е чудно од извештајот е делот каде се споменува работата на ФФМ. Во извештајот стои:

"Трудовата инспекција изврши надзор и во ФФМ и при тоа утврди дека вработените примаат плата врз основа на акт донесен од неовластено лице. Исто така во Федерацијата се ангажирани лица спротивно на Законот за работни односи, за што инспекцијата со решенија ја задолжи ФФМ да престане со ангажирање на затечените лица".

Значи и во куќата не е како што треба иако ФФМ за сето ова може да добие санкции од УЕФА која годишно издвојува значителна сума евра за работата на федерацијата која место да биде пример за клубовите и таа се служи со нерегуларности.

РАБОТНИЧКИ К.

Клубот е регистриран како здружение на граѓани. Вработени со договори за работа 26 лица (14 фудбалери, тренери и администарција). Придонеси платени заклучно со 10 месец 2006 година. Плати не се платени за 8,9 и 10 месец 2006 година.

МАКЕДОНИЈА ЃП

13 фудбалери се со договори за професионално занимавање на фудбал, а 5 фубалери се со договори за стипендирањее на студенти и ученици. Плати и придонеси платени се заклучно со 10 месец 2006 година.

ВАРДАР

Вработени се 10 работиници (тренери и помошен персонал). Плати и придонеси од плати не се платени од јануари 2006 година. Клубот со фудбалерите нема склучено договори за работа.

ПОБЕДА

Клубот е регистриран како здружение на граѓани. Има вкупно 6 вработени ( управител, благајник, одржувач на терен, книговодител, економист и општ работник). Ангажирани се 22 фудбалери, од кои 18 се професионалци ( 4 се странци), без склучени договори за работа и професионални договори. Плати и придонеси за вработените не се платени од септември 2002 година.

ПЕЛИСТЕР

Клубот е регистриран како здружение на граѓани. Нема вработени лица, а ангажирани се 20 фудбалери без договори.

ШКЕНДИЈА 79

Склучени се професионални договори со 3 фудбалери ( 2 се со договори со стипендирање, а генералниот секретар има договор за вработување). Останатите 19 фудбалери се со статус на аматери. Тренерот Едмонд Миха има склучено професионален договор. Тој е албански државјанин, меѓутоа го нема регулирано статусот како странски државјанин. Плати и придонеси не се платени од јануари 2006.

БАШКИМИ

Клубот е регистриран како здружение на граѓани. Вработени се 8 лица од кои двајца фудбалери. Плати и придонеси платени се заклучно со март 2005 година.

РЕНОВА

Клубот е регитриран како трговско друштво. Вработени се 9 лица ( 7 фудбалери, претседателот на клубот и тренерот). Останатите 13 фудбалери имаат статус на аматери (стдуенти или вработени кај други работодавачи). Плати и придонеси платени се заклучно со октомври 2006 година.

НАПРЕДОК

Нема вработени. Вкупниот број на фудбалери е 23, од кои со 9 е потпишан професионален договор ( договор за професионално бавење фудбал). Плати и придонеси не се исплатени. Исплатена е само хранарина за октомври.

СИЛЕКС

Клубот е регистриран како друштво за спортско-рекреативен и натпреварувачки и професионален спорт. Во друштвото со договори за работа има 20 лица, од кои 17 фудбалери. Плати и придонеси за вработените се платени заклучно со септември 2006 година.

ВЛАЗРИМИ

Нема вработени лица, вкупниот број на фудбалери е 23, а со ниту еден нема склучено професионални и договори за работа. Не се исплатуваат плати и придонеси за плати.

БРЕГАЛНИЦА

Клубот е регистриран како трговско друштво. Нема ниту еден вработен. Во моментот на надзорот во составот на првата екипа играле фудбалери од младинскиот состав.СКАНДАЛОЗНО - ДРЖАВНАТА ТРУДОВА ИНСПЕКЦИЈА СО ЗАСТРАШУВАЧКИ ИЗВЕШТАЈ ОКОЛУ РАБОТАТА НА КЛУБОВИТЕ ОД ПРВАТА ЛИГА ВО МАКЕДОНИЈА

"Дива" Прва лига

" Фудбалерите на двата наши реномирани клуба Вардар и Победа, кои се борат за шампионска титула, се без склучени договори за работа, а кај прилепчанитие се и без склучени професионални договори.

* Победа за своите вработени нема исплатено плати и придонеси од плати од септември 2002 година, додека, пак, Вардар тоа го нема сторено од јануари 2006 година.


За првпат во овие 15 години независност извештај од трудовата инспекција за работата на фудбалските клубови и федерацијата. Државата цела есен ги "тресеше" клубовите, а извештајот кој беше обелоденет е застрашувачки. Место професионализам кај нас владее тотален аматеризам со 2-3 клубови кои делумно ги исполнуваат минималните норми. Сега веќе со доказ и "црно на бело" се потврдува дека кај нас голем дел од фудбалските работници се служат со фалсификати, нерегуларности..... и сето тоа дава финален резултат кој гласи дека во земјава немаме ниту 100 професионални фудбалери иако сите кои настапуваат во Првата лига имаат договори кои се заверени во ФФМ, а истите немаат валидност. Клубовите не плаќаат никакви обврски кон државата, нема придинеси за здравствено и пензиско осигурување, давачки за личен доход...

По сето ова што може да се прочита од извештајот секој би се прашал дали во Македонија има фудбал!? Клубовите се за мизерија, а можеби и фудбалерите играат од љубов и без пари. Фалсификати и диво работење колку ти душа сака, а веќе три години по директива на УЕФА кај нас се применува лиценцниот систем. Извештајот потврдува дека оваа платена комисија во ФФМ гледала низ прсти и на многу клубови им давала дозволи за настап во евро-куповите иако не ги исполнуваат критериумите.

Во членот 3 од законот за спорт стои дека "спортските активности се извршуваат аматерски и професионално. Спортистот кој спортските активности ги врши професионално, сите права и обврски од работен однос ги остварува при спортскиот клуб-работодавец на начин утврден со закон и колективен договор. Државниот инспекторијат за труд согласно со Законот за работни односи и член 31 од Законот за спорт презема мерки против сите клубови против кои лицата ангажирани, вработените и фудбалерите не ги остваруваат согласно со двата наведени закони.

Трудовиот државен инспекторат откри катастрофална ситуација во македонските прволигаши со многу неправилности околу вработувањето и неплатените плати и придонеси. Најмногу во тоа предначат двата наши реномирани клубови, Вардар и Победа. Така кај скопските "црвено-црни" при редовната акција е констатирано дека клубот со фудбалерите нема склучено договори, а платите и придонесите на вработените доцнат точно една година и истите не се платени од јануари 2006 година. Поради сето ова не случајно голем број фудбалери си побарале подобра клупска средина. Кај прилепскиот прволигаш чии амбиции се освојување на двојната круна, пак, сите фудбалери, а ги има пријавено вкупно 22, се без склучени договори за работа и професионални договори. Двата првопласирани клуба, Работнички К. и Македонија ЃП, се за пример во однос на сите други прволигаши. Кај овие два и уште неколку клуба клуба придонесите се платени заклучно со 10 месец 2006 година, но ѓорчепетровци на оваа "табела" водат околу исплатата на платите (10 месец 2006 година), додека, пак, "романтичарите" немаат исплатено плати за 8,9 и 10. месец 2006 година. Во Македонија ЃП, како што стои во извештајот, во тек е постапка за регулирање на престојот и вработувањето на пет фудбалери - странски државјани.

Во извештајот на Трудовата инспекција се појавуваат многу неправилности во работата на прволигашките екипи. Така кај кичевските прволигаши Влазрими и Напредок констатирано е дека не се исплатуваат плати придонеси. За сите овие недоследности кај прволигашите, за неисплатените плати и придонеси од плати известени се Фондот за пензиско и инвалидско осигурување и Управата за јавни приходи со цел да се преземат понатамошни мерки во нивна надлежност.

Во преостанатиот дел од оваа сторија и извештаите за секој клуб поединечно за нивната работа.

Harry Potter
January 10th, 2007, 14:12
ova e totalen haos! razocaran sum od site vo nasiov fudbal. duri i onie klubovi za koi mislev deka se cisto profesionalni ispadna deka bile samo pola-profesionalni. se bilo maska :(

Romanticar
January 10th, 2007, 16:27
Не знам зошто се чудите? Дали знаете дека легендата на македонскиот фудбал и сигурно еден од најдобрите играчи кои играле во нашата лига, Неџмедин Мемеди, целата своја кариера во Слога ја помина со аматерски договор?

Има милион вакви примери, овој е првиот кој ми паѓа на памет.

unnamed1
January 10th, 2007, 18:08
Suprised is the last think i,m, nothing suprise me att all.. The only bade with this is that this is only a small thing who is illegal, we should not forgett all fixed game e,t,c...

Even if i dislike Pancev he wos right about one thing however, 2002 after the president elections he told this: you elected two people who have no interest in soccer what so ever and they will work for ther own iterest economy e,t,c, people with out background and poeple who are not inetersted in the sport it self.. Pancev told in 2-3 years from now you will witness an totalchaos in the macedonai soccer.... He told is not good now 2002 but it will gett dramatic worse with this people. wasnt he right or what ??

Pancev did talk about totalchaos , and i think we can say we are rigth there now.

I think i told this thing Pancev told after the elections several times.


The main peroblem is that this FFM work so ugly that sponsor simply dont what to invest in our domestic soccer, they dont see any point of it, sposnors with drow e,t,c on a direct result of FFM work..

unnamed1
January 10th, 2007, 22:34
I most say that i,m very disappointed to read the facts about rabotnicki today, is not that i,m Rabotnicki fans, its for the sake of our soccer in all...

But thinking back this is not maybe so suprising after all, i dout Kostovski invest more then 300.000 euros in Rabotnicki, i first belived it wos much more but not after today...

But look at it realistic, the man only bring free players witch he dont need to pay for, and make maximum profit out of the europ cups for his own private use, minimum stake maximum win..

Rabotnicki is only business for Kostovskis, his real heart is in Kometal GP and there he invest the bigg money...

Kostovski is not an hardcore Rabotnicki fan, as a matter of fact he wos very close to take over FK Vardar, Rabotnicki wos more cheap for him os he took over that clubb but Vardar wos the first option but the bord made problems 6-7 years ago.

all this is just business for him, faind good players (macedonian liga standard should be told) for free and make maximum win out of europ for his private use..

Abe begaj, badiala e se...

FastMako
January 10th, 2007, 22:37
http://www.nogomania.com/Default.asp?podrocje=2&novica=6037

The shame is also mentioned in Slovenia ...

Ambis
January 11th, 2007, 00:00
6000 gledaci vo salata mladost ima samo koga igra Makedonskiot nacionalen tim vo bitola, Pelister vo ligata na shampioni, ili koga igra Pelister Finale play of vo Makedonija ima nad 5000 gledaci. Obicno utakmica izmejgo Pelister-Tikvesh, Pelister-Ohrid ne privlekuva povejke od 200-300 sympatizeri pa taka ne shiri lagi..


Razbrav sega deka imash komplexi koga stanuva zbor za FK Vardar.

Da da 200-300 luge na utaknici kako Pelister-Tikves no toa e 150% poke odnego so se berite vie vo kale okolu 20 dusi koga igrate vo nasata liga. Pa i da bese kale prepolno koga igravte so Grcite so ako koga samo beri edno 2000 publika :rolleyes: Realno gledano RK Vardar e vestacka tvorba i nikoj nemozi ova mislenje da mi go meni. A za to deka imal koplexi za FK Vardar pa brat za vas Vardarci sekoj coek sto naviva za drug klub osven Vardar ima komplexi, ama dali stanuva zbor za komplexi ili vie Vardarci se nervirate deka sekoj coek ne naviva za Vardar? kako so sila sakate sekoj Makedonec da bide fan na Vardar... epa nemozi taka! a za toa so vie Vardarci ste bandwagon gloryhunters toa e VISTINATA (garant sekoj vtor iselenik naviva za Vardar posto retko nekoj od niv znae drug klub ili pak se razbira od Makedonskiot fudbal) posto kolku tituli imate i sekogas ste gore na tabelata i pak nemozite ni 1000 da se soberite za derby utaknica protiv vasiot najgolem rival, stvarno zalosno. :thmbdown:

Ambis
January 11th, 2007, 00:10
o

Rabotnicki is only business for Kostovskis, his real heart is in Kometal GP and there he invest the bigg money...

Kostovski is not an hardcore Rabotnicki fan, as a matter of fact he wos very close to take over FK Vardar, Rabotnicki wos more cheap for him os he took over that clubb but Vardar wos the first option but the bord made problems 6-7 years ago.

all this is just business for him, faind good players (macedonian liga standard should be told) for free and make maximum win out of europ for his private use..

Abe begaj, badiala e se...
Exactly plus i believe the only reason he invests "big money" in Kometal GP is because womens handball is a very inexpansive sport and it doesnt cost him nearly enough compared to investing real money for a football club like Rabotnicki. Kostovski is a typical businessman who invests money in something only if he knows that he will make big profits from it why do you think he didnt sponsor RK Pelistera few years ago? its because mens handball is much more expansive and it would cost him quite a lot of money to have kept all those players we had to be competative in Europe. Just look at RK Vardar even with all the money from there sponsors over the years with Vatrostalna they still did nothing in the Champions League playing in it year after year... But if all this stuff is true about our league then i think the teams should be given back to the people and the city that way i'm sure we can find a sponsor on our own and give player amateur contracts in this semi-pro league, why have Braco and Koki collect the money for themself and make them rich when we can do just as good on our own if not better. Maybe capitalism works in western countries or places where things arent corrupt but for our area i thing a socialist system will work better, give the clubs back to the PEOPLE!

Harry Potter
January 11th, 2007, 00:20
http://www.nogomania.com/Default.asp?podrocje=2&novica=6037

The shame is also mentioned in Slovenia ...


bad news travel fast

Ambis
January 11th, 2007, 00:32
Значи и во куќата не е како што треба иако ФФМ за сето ова може да добие санкции од УЕФА која годишно издвојува значителна сума евра за работата на федерацијата која место да биде пример за клубовите и таа се служи со нерегуларности.

Sanctions? i doubt UEFA will do anything cause they are just as corrupt as FFM and Blater from FIFA is a very good friend with Hari. :yuck:


ПЕЛИСТЕР

Клубот е регистриран како здружение на граѓани. Нема вработени лица, а ангажирани се 20 фудбалери без договори.
I posle se cudime zosto nemame sponsor so godini i cel zivot igrame so mladinci. :rolleyes: also as far as Spiro and RK Pelister go what ever happen to the money he got from the Challenge Cup run? remember we filled the arena every game and the tickets werent cheap for that final match. Kaj pojdoa tie pari??? zosto nekolku meseci posle to nemavme pari da si gi platime svojte igraci???btw this is all BS i think its time for the fans of these clubs to stop going to these games and send a message or better yet force this fake so called owners to give the clubs back to the city and its people. Now we know what happen to the money Vardar got in the 2003 CL qual run, they all ended up in these criminals pockets and they didnt even give a denar to its players let alone buy new players. Capitalism does not work in a wild wild west corrupt country like ours and thats a fact no matter what some of these people in our government say they are all puppets to the west taking in millions for themself (putting on a good face acting like democracy is working really great and the country is better then ever) but when it comes to spending money the right way and paying the people that do there jobs we are just as bad if not worse then some lawless country in Africa. Complete shame rezil...

JumboMkd
January 11th, 2007, 00:33
Yep, I already posted about it on JadranSport (http://www.jadransport.org/articles/3786.html) and on my blog (http://mkd-football.blogspot.com/2007/01/macedonian-league-wild-league.html)
So spread the word! Let all the world know about the shame of the Macedonian football and the people who manage it!

unnamed1
January 11th, 2007, 01:45
For Macedonian soccer sake, i did send it as E.Mail to everything from uefa.com, FIFA, Roters, BBC, CCN, Swedish TV,DSF,Eurosport Newspapers as Aftonbladet e,t,c... I did send 53 E-Mails all in all..

I know the soccer will win in Macedonia at the end and i now that all this peploe who are in charge will end up in prison... Soccer will win simpel as that.

Alex-10
January 11th, 2007, 01:57
For Macedonian soccer sake, i did send it as E.Mail to everything from uefa.com, FIFA, Roters, BBC, CCN, Swedish TV,DSF,Eurosport Newspapers as Aftonbladet e,t,c... I did send 53 E-Mails all in all..

I know the soccer will win in Macedonia at the end and i now that all this peploe who are in charge will end up in prison... Soccer will win simpel as that.

Amen brother let it be known the shame that occurs in our soccer so that changes can be made for the better. A saying comes to mind "If people can get away with it they will continue to do it"

53 emails! :proud: :thumbsup:

Naum you should seriously get a job at FFM or something, Id vote for you...

unnamed1
January 11th, 2007, 02:35
Yes 53 e-mails but i did only past and coppy Jumbo links + the slovenian link.

we most destroy this people..

Anyway i dont think me and macuna will ahve any pelsiter-vardar supporter dispute in the future :pp feels embarrassing now when it feel i have known him the hole life.

XT :pp Alek are you sure you are not my cousin, i have one over there :rollani: :pp

Alex-10
January 11th, 2007, 04:45
XT :pp Alek are you sure you are not my cousin, i have one over there :rollani: :pp

I'd say there is more of a probabilty of me winning lotto then me being your cousin. :smileani:

Alex-10
January 11th, 2007, 05:03
btw this is all BS i think its time for the fans of these clubs to stop going to these games and send a message or better yet force this fake so called owners to give the clubs back to the city and its people. Now we know what happen to the money Vardar got in the 2003 CL qual run, they all ended up in these criminals pockets and they didnt even give a denar to its players let alone buy new players. Capitalism does not work in a wild wild west corrupt country like ours and thats a fact no matter what some of these people in our government say they are all puppets to the west taking in millions for themself (putting on a good face acting like democracy is working really great and the country is better then ever) but when it comes to spending money the right way and paying the people that do there jobs we are just as bad if not worse then some lawless country in Africa. Complete shame rezil...

The thing is the government has to elimate these types of things from happening, how can we get in to EU when stuff like this happens behind the scenes. First of all some drastic changes need to be made and placing people who are right for the job is one thing. It's a shame that these people could do such a thing to the club, its fans and of course the players. I dont blame players wanting to leave.

Ban these people from Football for life or put them in Prison. Use them as an example to show that if you do indecent things that you will be punished!

unnamed1
January 11th, 2007, 15:02
I'd say there is more of a probabilty of me winning lotto then me being your cousin. :smileani:

Man that you are from Perthe give me an scary feeling :pp

MacoBoy
January 11th, 2007, 15:14
How many relatives you got here? I probably know them :pp

unnamed1
January 11th, 2007, 15:17
FFM try to defend them self after all tha evidance :howler: on FFM webpage with nothing but a lie of course..

Like they did not know how Pobeda have payd there players black in the last 4 years !!!? they own the clubb for krist sake..


For krist sake, they dont even have 3 gram shame in the body, if they hade they would have signed up for prison by them self..

How can god create this type of mafia poeple :rollani:

For krist sake go and edmit everything you have done to our soccer the last 4 years, everything from fixing in europ with clubb and the NT and everything else..

I expect Gruevski to put this people in prison very soon.. Anything else would be an major scandal.

unnamed1
January 11th, 2007, 15:32
Mostly i,m disappointed at Toni Micevski and Mitko Stojkovski, in Sweden you gett automatic 1 year prison for this for keeping out tax money from the nation or if you pay people black like Toni and Mitko obviously have done since they are registered nowhere. I did always see them as bigg sportsman and fair sportsman... Why do the gett a jobb they cant handel ??? if they cant pay insurance e,t,c why do they take the jobb ?

Now should we put a legend like Toni in prison ? according to the nation rules yes, and they have borken the rules..

Why do i talk about Toni and Mitko ?? cos they are the only of only some i did trust, the rest i allrady know whet they are even with out evidence..

Of course FFM now everything about everyone there is absolut no dout about that,, its just that you can have an liga with 2-3 teams can you ????? + they are the biggest Mafia..


Aaaa man i cant even think about this anymore, just an nightmare. I will not comment this more, i cant even think about it anymore..

JumboMkd
January 11th, 2007, 15:51
Е ова ги помина сите граници!!! Лаки оди си! Хари оди си!

СКАНДАЛ ДО СКАНДАЛ ВО ФФМ

ЛАКИ ФАЛСИФИКАТОР

Генералниот секретар, Лазар Митровски, со фалсификат диплома назначен на оваа висока функција

Топ-темата на македонските дневни весници за извештајот од Трудовата инспекција која ги прочешла клубовите од Првата лига и Фудбалската федерација на Македонија се чини дека трнува во друг правец.

Документите до кои дојде Македонски спорт недвосмислено укажуваат дека генералниот секретар, Лазе Митровски, кога со одлука на Управниот одбор на ФФМ бил назначен на оваа функција приложил диплома од завршено високо образование на Електротехничкиот факултет во Сараево. Оваа диплома со бр. 6124 од 16 декември 1986 го промовира како дипломиран инженер по електротехника и телекомуникации.

Неправилностите во ФФМ при контролата на Трудовата инспекција на виделина изнесоа криминал кој тешко ќе може да го оправдаат Хари и неговиот пријател од Надзорниот одбор Никола Костов, кој како голем правник го толкуваше КЗ на РМ, а не виде дека Хари има пресуда за измама.

Морам да им честитам на колегите од спортските редакции кои, окуражени од своите колеги во економските редакциите, се осмелија да напишат по некој "тежок" збор за своите пријатели во ФФМ кои до вчера ги гостеа и величеа во канцелариите на истиот. Браво!

Од дописот кој е добиен од ЕТФ во Сараево може да се види дека дипломата е фалсификат, и тоа по повеќе основи:

- во евиденцијата на дипломирани не постои име Лазар Митровски

- ЕТФ во Сараево никогаш немал насока електроника и телекомуникации

- ЕТФ нема пракса во дипломата да ги искажува просечниот успех и оценка за дипломска работа

- ЕТФ во Сараево никогаш не доделувал звање дипломиран инженер по електротехника и телекомуникации

- Декан на ЕТФ никогаш не бил проф. Боро Сандиќ, ниту, пак, таков професор работел на ЕТФ

- Ректор на Универзитетот во Сараево во 1986 год. не бил проф. д-р Јусуф Мулиќ

- ЕТФ ни за десет години нема да ја издаде дипломата со бр. 6124

- Датум на дипломата е датум на промоција. На ден 16.12.1986 год. на овој факултет не е одржана промоција на дипломирани.

Од сето ова недвосмислено следи дека дипломата со бр. 6124 од 16.12.1986 год. на име Лазар (Ристо) Митровски е ФАЛСИФИКАТ.

ЛАЖЕН ПРОФЕСОР

Генералниот секретар Лазе Митровски, пред да дојде на оваа функција десетина години беше професор во средното електротехничко училиште во Скопје. Се прашувам што ли научија сите тие генерации на кои тој им предаваше?

Дилемата која ја имам јас, а верувам и сите кои подолго време го познаваат Лазе Митровски, е каде е штетата поголема, дали во ФФМ или во средното училиште?

КАДЕ СИ ХАРИ!?

Претседателот го нема никаде, не се појавува да каже како добро ја води Федерацијата во изминатите 4 години, каде се потрошија парите за воведување на Лиценцен систем кој е од суштинско значење за клубовите.

"Генералниот " даде историска изјава дека така ја затекнале состојбата, криејки дека трудовата инспекција им нашла неправилности и им наложила истите да ги отстранат.

Ambis
January 11th, 2007, 15:59
Mostly i,m disappointed at Toni Micevski and Mitko Stojkovski, in Sweden you gett automatic 1 year prison for this for keeping out tax money from the nation or if you pay people black like Toni and Mitko obviously have done since they are registered nowhere. I did always see them as bigg sportsman and fair sportsman... Why do the gett a jobb they cant handel ??? if they cant pay insurance e,t,c why do they take the jobb ?

Now should we put a legend like Toni in prison ? according to the nation rules yes, and they have borken the rules..

Why do i talk about Toni and Mitko ?? cos they are the only of only some i did trust, the rest i allrady know whet they are even with out evidence..

Of course FFM now everything about everyone there is absolut no dout about that,, its just that you can have an liga with 2-3 teams can you ????? + they are the biggest Mafia..


Aaaa man i cant even think about this anymore, just an nightmare. I will not comment this more, i cant even think about it anymore..
Yes but in Sweden there is real rules and regulations in our country all these rules dont count for some people and most of the time we never know about situations like this cause people never speak out. As far as Toni and Mitko go well i dont blame them too much cause if they had to have real contracts and pay taxes i'm afraid the team would be dead right now (dont forget they also had to pay off debts from the previous regime) so they at least tried everything to save it and hell if others were using the same tactics then why not them? its not like it was just a couple teams doing it it was a majority that did it but like you said only 2 or 3 teams can survive if there was a real pro league. I hope someone steps in and something gets done but its never gonna happen cause those higher ups in UEFA or FIFA are all friends with Hari and Laze, its like politics the peole outside our country know well that our people in government are all corrupt and have been corrupt for years but they dont care cause we are a puppet to them and as long as they can control us they will turn there head away, and if you ask me i doubt we will get inthe EU in the next 20 years maybe we will get in NATO but the only reason for that is that they need more troops in the world and they can use us by sending some our soldiers to places like Afganistan and Iraq. :rolleyes:

JumboMkd
January 11th, 2007, 16:09
Liar! Liar! Liar!
http://www.sport.com.mk/WBStorage/Articles/9A9C4779A27CB14AB9C129043DB3F612.jpg

We're waiting for your resignation! Bye bye Laki

Ambis
January 11th, 2007, 16:09
Од дописот кој е добиен од ЕТФ во Сараево може да се види дека дипломата е фалсификат, и тоа по повеќе основи:

- во евиденцијата на дипломирани не постои име Лазар Митровски

- ЕТФ во Сараево никогаш немал насока електроника и телекомуникации

- ЕТФ нема пракса во дипломата да ги искажува просечниот успех и оценка за дипломска работа

- ЕТФ во Сараево никогаш не доделувал звање дипломиран инженер по електротехника и телекомуникации

- Декан на ЕТФ никогаш не бил проф. Боро Сандиќ, ниту, пак, таков професор работел на ЕТФ

- Ректор на Универзитетот во Сараево во 1986 год. не бил проф. д-р Јусуф Мулиќ

- ЕТФ ни за десет години нема да ја издаде дипломата со бр. 6124

- Датум на дипломата е датум на промоција. На ден 16.12.1986 год. на овој факултет не е одржана промоција на дипломирани.

Од сето ова недвосмислено следи дека дипломата со бр. 6124 од 16.12.1986 год. на име Лазар (Ристо) Митровски е ФАЛСИФИКАТ.

ЛАЖЕН ПРОФЕСОР

Генералниот секретар Лазе Митровски, пред да дојде на оваа функција десетина години беше професор во средното електротехничко училиште во Скопје. Се прашувам што ли научија сите тие генерации на кои тој им предаваше?

Дилемата која ја имам јас, а верувам и сите кои подолго време го познаваат Лазе Митровски, е каде е штетата поголема, дали во ФФМ или во средното училиште?

No more comments this goes beyond breaking the law... :o

JumboMkd
January 11th, 2007, 16:13
Митревски: Надлежните органи ќе пресудат

По повод написот и обвинувањата на сметка на генералниот секретар на ФФМ во спортскиот дневен весник Македонски спорт, првиот оперативец, Лазар Митровски за Веб-страницата на ФФМ ја даде следната изјава:
- Во моментов сум службено во Париз и не сум лично запознаен во детали со написот во Македонски спорт.
Во оваа прилика сакам да изјавам само дека ова е нова фабрикувана афера од страна на поединци кои не бираат средства да му наштетат на угледот на ФФМ и мене лично.
Во државата постојат институции кои можат да ја проверат вистината, а потоа се разбира следуваат и консеквенци.

unnamed1
January 11th, 2007, 16:15
Yes but in Sweden there is real rules and regulations in our country all these rules dont count for some people and most of the time we never know about situations like this cause people never speak out. As far as Toni and Mitko go well i dont blame them too much cause if they had to have real contracts and pay taxes i'm afraid the team would be dead right now :


You cant say you dont blame them cos they have done an crime act against the nation rules and thats why they deserve prison..

I know very well why they have not taxed anything or payd any other billd cos they have money only for black sallerys and nothing more os its cristal clear way they do it but its and criminal act.. Thats way i told if you cant handel the jobb you cant take it. They have only money for black sallarys, its not legal to pay black and they have most likely payd a lot of black money.

If we want to become and EU nation, people made criminal act and according to the rule they most gett prison, realy it cant be anything beetwen if we want to become an real nation..

Now Gruevski and VMRO have started supeeeeer and lets hope they finish the jobb they started and clean up macedonia the next 4 years..

unnamed1
January 11th, 2007, 16:18
No ne will have respect until they gett prison, one people see they gett prsion they will also be more scard and not so many crimes will be done cos they will have more respect for the system...

Go Gruevski

MKD Fanatico
January 11th, 2007, 16:19
:howler: :howler: :howler: :cry: :cry: :cry: :howler: :howler: :howler:
:cry: :cry: :cry:
Neznam dali da plakam ili da se smeam toa e katastrofa...
eve ti dkaz sa sekoj sto ne veruvase predhodno deka ffm e cista MAfija

unnamed1
January 11th, 2007, 16:28
Митревски: Надлежните органи ќе пресудат

По повод написот и обвинувањата на сметка на генералниот секретар на ФФМ во спортскиот дневен весник Македонски спорт, првиот оперативец, Лазар Митровски за Веб-страницата на ФФМ ја даде следната изјава:
- Во моментов сум службено во Париз и не сум лично запознаен во детали со написот во Македонски спорт.
Во оваа прилика сакам да изјавам само дека ова е нова фабрикувана афера од страна на поединци кои не бираат средства да му наштетат на угледот на ФФМ и мене лично.
Во државата постојат институции кои можат да ја проверат вистината, а потоа се разбира следуваат и консеквенци.


Lier Lier Lier !!!!!!!!! :frustrat: :mad: can any one hack FFM webpage so i dont need to read his obvious obvious obvious obvious obvious obvious obvious obvious obvious bullshit and lies..

Who would i belive Laki and mafia basterd or our first clean Prime Minister ever ? of course Gruevski and his boys...

Go and sign up for prison by yourself laki, it will spare you time, as i read today you have been a criminal man allrady from birthe,,like hari of course.. Your days are over and soon Macedonia soccer will be back to the hands of the macedonian people and soon the soccer will be free like a bird :thumbsup:

Ambis
January 11th, 2007, 16:28
You cant say you dont blame them cos they have done an crime act against the nation rules and thats why they deserve prison..

I know very well why they have not taxed anything or payd any other billd cos they have money only for black sallerys and nothing more os its cristal clear way they do it but its and criminal act.. Thats way i told if you cant handel the jobb you cant take it. They have only money for black sallarys, its not legal to pay black and they have most likely payd a lot of black money.

If we want to become and EU nation, people made criminal act and according to the rule they most gett prison, realy it cant be anything beetwen if we want to become an real nation..

Now Gruevski and VMRO have started supeeeeer and lets hope they finish the jobb they started and clean up macedonia the next 4 years..
Yes and if he arrests all criminals like this then 80% of our people might be in jail. :howler: black money and corruption is what you get in a fake or forced capitalism in a country like ours without real law. There might be rules like you said but how many people have gone to jail for something like this? not that many especially politicians... remember Branko and his swiss bank money? what happen to him after that? nothing! trust me its not gonna happen and just look at Laze he is already blaming others in his statement from Paris. :irritate:

unnamed1
January 11th, 2007, 16:38
Yes and if he arrests all criminals like this then 80% of our people might be in jail. :howler: black money and corruption is what you get in a fake or forced capitalism in a country like ours without real law. There might be rules like you said but how many people have gone to jail for something like this? not that many especially politicians... remember Branko and his swiss bank money? what happen to him after that? nothing! trust me its not gonna happen and just look at Laze he is already blaming others in his statement from Paris. :irritate:

It will be changes and people will have more respect for the system... Gruevski is not Crvenkovski and its allrady obvious is it not ? i would bet a lot of money that Gruevski will Let Branko and up in prison as soon Branko have lost the next president elections witch he will do 110%


Mitreski or any one else can blame who ever they wants, its only one way for them, prison...

Benny
January 11th, 2007, 16:47
It will be changes and people will have more respect for the system... Gruevski is not Crvenkovski and its allrady obvious is it not ? i would bet a lot of money that Gruevski will Let Branko and up in prison as soon Branko have lost the next president elections witch he will do 110%


Mitreski or any one else can blame who ever they wants, its only one way for them, prison...

He can't do that, doesn't he have presidential immunity? hahahaha.

Diva liga, Diva zemja, Divi drva hahaha. It's all corrupted man, from bottom to top on all sides, it will take years before anything gets better.

unnamed1
January 11th, 2007, 17:05
He can't do that, doesn't he have presidential immunity? hahahaha.

Diva liga, Diva zemja, Divi drva hahaha. It's all corrupted man, from bottom to top on all sides, it will take years before anything gets better.


Right on target Benny but thats way i told you will se after the elections...

And you are rights, everybady from Izdrizi to Vojcic to Stojkovski should and most gett prison..

There is evidence aginst all of them, and against the federation of course..

unnamed1
January 12th, 2007, 14:28
ФУДБАЛОТ Е ПРЕД ГОЛЕМ "ЗЕМЈОТРЕС" ПО НИЗАТА ДЕВИЈАНТНИ ПОЈАВИ ВО КЛУБОВИТЕ, НО И КАЈ ФЕДЕРАЦИЈАТА

Митровски во скандал за решетки!!!

*Според КЗ на Р Македонија за фалсификат и употреба на истиот, минималната казна е 5 години затвор.

*По откривањето на фалсификуваната диплома виси функцијата и слободата на генералниот секретар, но и судбината на комплетното раководство на ФФМ


Доказот е тука, дипломата е фалсификат. Во најлош случај Лазар Митровски може да биде разрешен само од функцијата генерален секретар на ФФМ, и тоа од членовите на УО на ФФМ. Митровски не задоволува и други критериумите за да остане на фотелјата на која седи долги години. Тој е фалсификат - секретар по доказите кои стигнаа од Сараево, од користење на странски јазици го болат рацете, а од раководна функција можеби си ги смета годините поминати како класен раководител во средно. Разрешувањето од ФФМ е најблага казна за поранешниот фудбалски судија кој долги години се бореше против сите фудбалските структури за конечно да дојде до висока позиција, но најновиот скандал поврзан со неговото име треба да донесе крај на неговиот престој во "куќата на фудбалот".

На двапати Митровски се декларираше како голем фудбалски работник во промените на раководствата на ФФМ тврдејќи дека сите претходни работеле криминално, а излезе дека Митровски го немал ни основниот критериум да се споредува со нив - високо образование.

Од чиста морална и човечка доблест Лазар Митровски под итно треба да поднесе оставка. Тоа ќе биде само ситница во однос на она што го направил. Може да ја заборави работата во ФФМ, а во наредните денови и месеци ќе треба да излезе на крај со државните органи кои се надлежни да ги гонат и да ги казнуваат фалсификаторите и прекршувачите на законите.

"Во случај да се појави фалсификат на која било диплома, надлежностите преминуваат кај органите на МВР кои ги преземаат сите потребни мерки за спроведување на Законот за прекршоци. Најчесто следат судски разрешници", е коментарот на одговорните за оваа проблематика од Министерството за образование.

Митровски може да заврши и зад решетки!!!

Тоа е очекувана постапка доколку МВР почне да се занимава со овој случај. Посочената личност не само што незаконски е генерален секретар на ФФМ туку тој долги години со фалсификувана диплома бил и професор во државниот електротехнички училиштен центар "Михајло Пупин".

Според Кривичниот закон на република Македонија, за фалсификувана диплома и употреба на истата минималната казна изнесува 5 години затвор. Овој извадок од законот кажува с$.

Се тресе функцијата на генералниот секретар и неговата слобода, но по низата скандали поврзани со фудбалот неизвесна е и судбината на комплетното фудбалско раководство. Лошото работење во фудбалот тргна со извештајот на Трудовата инспекција за криминалното работење во клубовите и федерацијата. Првата лига е пред стечај и место професионализам таму владее голем аматеризам и "диво" работење на поединци кои со години го прекршуваат законот. Фудбалот почнаа да го дрмаат силни "земјотреси" по кои лесно може да тргне лавината против актуелниот состав на ФФМ. Од поодамна некои ошптински фудбалски се спротивставија на ова раководство, па по сето ова ќе следи бурна зима во која ќе треба заедно со снегот да се исчистат многу нефудбалски работници.

Лазар Митровски не е единствениот кој е причината за скандалите. Тој список е долг, а почна со претседателот Хаџи-Ристески па сега Митровски с$ до....

И. Д. Ивановски

Што ли ќе кажат од УЕФА!?

Годината што измина покрај успехот на Катанец ќе остане запаметена и како година во која

македонскиот фудбал го водеа тандем од соништата - претседател измамник и секретар фалсификатор. Двајцата се уловени во големи скандали и како ли само ќе "се вадат" пред надлежните во УЕФА ако некој од оваа организација побара од фудбалскиот врв објаснување за настанатата ситуација. Згора на тоа УЕФА според статутот и прописите е многу строга кон ваквите функционери па така во нашиот случај не треба да се очекува реакција или ембарго од европската куќа на фудбалот доколку државните органи во земјава се одлучат да ги расчистат виновниците и луѓето кои работат против државните правила.

И УЕФА не сака такви луѓе кои треба да работат со парите од оваа голема организација која за федерации како нашата издвојува огромни средства како помош за развој на фудбалот.

Деманти без аргументи

До овој текст повторно објавуваме дел од известувањето од Сараево во кое се потврдува дека дипломата со која Лазар Митровски е пријавен во работен однос во ФФМ е фалсификат. Генералниот секретар вчера од Париз и на веб-страницата на ФФМ се обиде да демантира, но во неговите зборови нема аргумент. Тој вели дека надлежните институции ќе оценат дали има фалсификат иако комплетната документација кажува дека тој не е во право. Митровски демантира преку веб-сајтот, а Хаџи-Ристески по другите печатени медиуми каде за скандалот со извештајот на Трудовата инспекција вели дека било што било, да се стави линија и да се отстранат досегашните неправилни работења.

Тука го прашуваме Хаџи-Ристески што работеше досега во ФФМ!? Зошто се трошени парите за лиценцирање и како се издавани лиценци на поедини клубови за настап во евро-куповите. Требаше да почека уште еден ден, па во таа линија кога се врти новиот лист да не влезе и најновиот скандал со неговата десна рака и фалсификуваната диплома.

unnamed1
January 12th, 2007, 17:11
<<<< ---------

http://www.vecer.com.mk/WBStorage/Articles/8927D6A9E228174BA6446C8D99B50052.jpg

Ambis
January 12th, 2007, 17:17
<<<< ---------

http://www.vecer.com.mk/WBStorage/Articles/8927D6A9E228174BA6446C8D99B50052.jpg
Od koja utaknica e ova slika?http://www.sport.com.mk/WBStorage/Articles/B60E2428D0CDAC40A22DE6CFABA6F019.jpg 5 years in jail and nothing less!!! :frustrat:

unnamed1
January 12th, 2007, 17:52
Pojma nemam koja utakmica, slikata e od cerashniot broj na vecer


http://www.vecer.com.mk/?ItemID=19EECA1897B6F6469F2A8DBD1FD15696

Odam jas ne gosti sega, se citame utre..

Iron Lion Zion
January 12th, 2007, 23:01
Ај кој има статистика од Вардар и Шкендија, да ја постави тука. На веб страната на Македонски Спорт нема статистика, а незнам дали и воопшто е излезена. Ако некој се реши да постави статистика нека биде нешто во стилот на ова. Или ако скенирате уште подобро.

Гама со 12 голови
Шампионот е убедливо најефикасниот тим во есенскиот дел од годинашната сезона. На 18 средби Работнички К постигнал 44 голови, а примил 18. Тие 44 гола ги постигнале 14 играчи. Со 12 гола најефикасен е Горан Станковски, следува Пејчиќ со 7, потоа Алексовски со 5. Три гола дал Велкоски, а по два Нухиу, Трајчов, Степановски, Неџипи, Игњатов. Додека по еднаш во листата на стрелците се запишале Тодорчев, Михајловиќ, Мисердовски и Рамадан. Инаку Новаков (Влазрими) и Ступиќ (Силекс) си постигнале автоголови.

Вкупно постигнати голови: 44
како домаќин: 32
како гостин: 12
прво полувреме: 24
второ полувреме: 20
Вкупно примени голови:18
како домаќин: 8
како гостин: 10
прво полувреме: 8
второ полувреме: 10
11 Победи за "романтичарите"Во минатата есен фудбалерите на Работнички К одиграа 18 натпревари. Од нив 11 пати излегле како победници, четирипати играле нерешено, а трипати загубиле. Особено пече поразот во Ѓорче од Македонија со 0:3. Брегалница 8:0, Силекс 6:2, Шкендија 79 5:1 се најубедливите победи на шампионот.
Деветмина играчи на натпревари
Дури деветмина играчи на Работнички К биле прогласени за играчи на натпревари. По двапати најдобри биле Вајс, Станковски и Пејчиќ, додека по еднаш најдобри биле Михајловиќ, Алексовски, Степановски, Лазаравски, Велкоски и Игњатов. Ете тука е квалитетот на Работнички К.
Без црвен картон
Шампионот е единствен тим кој во минатите 18 кола не добил црвен картон. Затоа играчите на Работнички К добиле 42 жолти картони па така на ФЕР - ПЛЕЈ табелата се наоѓа на 2. место зад Македонија. Зоки Јовановски е рекордер со шест опомени, следува Вајс со пет, Степановски доби четири, исто како и Панче Стојанов. По три жолти картони добиле Тодорчев, Карчев, Алексовски, Лазаревски и Пејчиќ.
Традиционално слаба посета
Работнички К може да се пофали дека во сите сегменти најдобриот клуб во Македонија, но само едно му недостига, а тоа е публика. И покрај сите успеси нема па нема гледачи на "Градски". Само 6.300 гледачи на девет натпревари како домаќин. Кога играл на гости Работнички К го следеле 16.500 па така со вкупни 22.800 гледачи на табелата на ПОСЕТЕНОСТ се наоѓа на 9. место. Што е премалку за такок клуб каков што е Работнички К.
Само еден пенал "за"
Кога играл Работнички К судиите на 18 натпревари покажале три пати на белата точка. Од тоа суден е еден пенал "за" и два "против". Сашо Алексовски во дуелот со Ренова беше успешен пеналџија. Исто така Вулнет Емини (Шкендија 79) и Тони Мегленски (Победа) биле сигурни изведувачи против Томе Пачовски, голманот на Работнички Бошков трипати на центарот
Вкупно 11 судии ја делеле правдата кога играл Работнички К оваа есенска полусезона. Од тие 11 судии Зоран Бошков (Неготино) трипати бил главен арбитар. По двапати судии биле Марјан Маркоски (Охрид), Емил Божиновски (Скопје), Драган Стојановски (Куманово), Илир Сеља (Струга) и Горан Спиркоски (Прилеп). Додека по еднаш на шампионот му суделе Зоран Петковски (Велес), Љубомир Крстевски (Битола), Јосип Бартон (Тетово) и Петар Мантев (Неготино).
Пачовски со 1485 минути
Тим - менаџерот на Работнички К, Ѓоре Јовановски, на 28 фудбалери им дал доверба за настап во првиот тим. Од нив најстандарден бил голманот Томе Пачовски со 1485 минути. Втор на оваа листа е Зоки Јовановски со 1350 минути, следува Мирослав Вајс со 1170 минути. Четврти е Ванчо Трајчов со 1095, а петти е Панче Стојанов со 1092 минути. Од друга страна, пак, младиот Зафировски одиграл само 6 минути.

ТАБЕЛА
1. РАБОТНИЧКИ К 18 11 4 3 44:18 37
2. Македонија ЃП 18 10 7 1 38:16 37
3. Вардар 18 10 4 4 34:19 34
РЕЗУЛТАТИ ВО ЕСЕНСКИОТ ДЕЛ
СИЛЕКС - РАБОТНИЧКИ К 2:1 (1:1)
РАБОТНИЧКИ К - ПЕЛИСТЕР 1:0 (1:0)
МАКЕДОНИЈА ЃП - РАБОТНИЧКИ К 3:0 (1:0)
БРЕГАЛНИЦА - РАБОТНИЧКИ К 0:3 (0:1)
РАБОТНИЧКИ К - БАШКИМИ 3:2 (1:0)
РЕНОВА - РАБОТНИЧКИ К 1:1 (1:1)
РАБОТНИЧКИ К - ПОБЕДА 2:0 (1:0)
ВЛАЗРИМИ - РАБОТНИЧКИ К 0:3 (0:2)
РАБОТНИЧКИ К - ВАРДАР 1:1 (1:1)
НАПРЕДОК - РАБОТНИЧКИ К 0:0 (0:0)
РАБОТНИЧКИ К - ШКЕНДИЈА 79 5:1 (4:0)
РАБОТНИЧКИ К - СИЛЕКС 6:2 (3:1)
ПЕЛИСТЕР - РАБОТНИЧКИ К 2:0 (1:0)
РАБОТНИЧКИ К - МАКЕДОНИЈА ЃП 3:2 (1:1)
РАБОТНИЧКИ К - БРЕГАЛНИЦА 8:0 (3:0)
БАШКИМИ - РАБОТНИЧКИ К 1:3 (0:2)
РАБОТНИЧКИ К - РЕНОВА 3:0 (1:0)
ПОБЕДА - РАБОТНИЧКИ К 1:1 (1:1)
ФУДБАЛЕРИ И МИНУТАЖА
ФУДБАЛЕР 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ВК. ГОЛ
МАЏОВСКИ 90 / / / / / / / / / / / / / / / / 45 131 /
ПАЧОВСКИ / 90 90 90 90 90 90 90 90 90 90 90 90 90 90 90 90 45 1485 /
ЈОВАНОВСКИ / 90 90 90 90 90 90 90 90 90 90 / 90 90 90 90 / 90 1350 /
КАРЧЕВ 90 90 90 / / 90 / / / / / 90 / 69 90 90 90 / 789 /
ТОДОРЧЕВ 90 / / / / 90 68 75 17 76 90 / 90 / / / 90 90 776 /
СТОЈАНОВ 84 90 90 90 90 67 22 15 / 14 35 90 90 90 90 / 45 90 1092 /
ЈАНКЕП 53 / / 90 60 23 / / / / / 14 / 12 / / / / 252 /
МИХАЈЛОВИЌ 90 90 / 8 / / / / / / / / / / 90 69 12 86 444 1
ТРАЈЧОВ / 15 90 90 / / 90 90 90 90 90 90 90 90 / 90 90 / 1095 2
ЈЕРЕМИЌ 62 23 90 / 45 / / / / / / / / / / / / / 220 /
АЛЕКСОВСКИ 90 75 45 82 90 45 90 32 45 17 22 30 39 2 / / 45 / 749 5
ПЕЈЧИЌ / 67 80 30 / 45 90 90 45 90 / 90 90 90 59 30 90 90 1076 7
НУХИУ / / / / / / / / / / / / / / 31 21 / / 52 2
СТЕПАНОВСКИ 90 90 54 90 90 90 52 / 90 / / / / / 90 / / 5 741 2
ИГЊАТОВ 37 90 90 / / / 90 90 73 90 55 90 / 78 27 90 45 90 1035 2
ИЛИЕВСКИ 90 / / / / / 90 71 90 / 90 27 16 21 90 90 90 63 828 /
НЕЏИПИ / / / / 30 90 29 / / / 90 76 90 90 65 90 78 90 818 2
СТАНКОВСКИ / 60 36 90 90 / 61 90 90 73 90 63 74 88 63 / / / 968 12
ЛАЗАРЕВСКИ 28 90 10 60 45 90 / 90 90 90 60 90 65 90 / 90 90 90 11681
НЕНО / 30 90 / 90 / / / / / / / / / / / / / 210 /
ЗАФИРОВСКИ 6 / / / / / / / / / / / / / / / / / 6 /
ВАЈС 90 / / / 90 / 90 90 90 90 90 90 90 90 / 90 90 90 1170 /
ВЕЛКОСКИ / / 90 62 45 45 / / 45 33 68 60 51 / 90 60 45 / 649 3
ШАБАНИ / / / / / / / / / / / / / / 25 / / / 25 /
РАМАДАН / / / 90 / / 38 / / / 30 / / / / / / / 158 1
МИСЕРДОВСКИ / / / 28 45 45 / 58 45 57 / / 25 / / / / / 303 1
ЛУКМАН / / / / / / / / / / / / / / / / / 27 27 /
БАТКОСКИ / / / / / 90 / 19 / / / / / / / / / / 109 /

JumboMkd
January 13th, 2007, 09:56
Ај кој има статистика од Вардар и Шкендија, да ја постави тука. На веб страната на Македонски Спорт нема статистика, а незнам дали и воопшто е излезена. Ако некој се реши да постави статистика нека биде нешто во стилот на ова. Или ако скенирате уште подобро.
Статистиката за Вардар е поставена на Вардар топикот ;)

JumboMkd
January 13th, 2007, 11:05
Готови се! Им се ближи крајот!!!

АМС ќе го чешла ФФМ

Од Агенцијата за млади и спорт е најавено дека нивната Надзорна комисија в понеделник влегува во Фудбалската федерација на Македонија, каде ќе изврши анализа на работата. Ова е акција на АМС според утврдената динамика да направи согледувања во сите спортски федерации дали и колку го спроведуваат Законот за спорт.
- Ја поддржуваме акцијата на Државниот инспекторат за труд направена во фудбалските клубови во врска со (не)исплаќањето на платите и придонесите за плати на играчите. Меѓутоа, ние како надлежен орган на државата за споведување на Законот за спорт од Фудбалската федерација на Македонија на увид ќе го побараме решението од Судскиот регистар, решението за вршење на дејноста на Федерацијата и клубовите, како и правилниците за работа, здравствената заштита, допинг контролата и други. Овој пат како новина ќе ја побараме и завршната сметка, како се работело со финансиите и доколку се констатираат направилности ќе биде известена Управата за приходи, вели Драган Ѓурчевски, раководител на секторот за спорт во АМС.
Извештајот од направениот увид треба да биде познат за една недела, по што во случај на утврдени неправилности на ФФМ ќе и се даде рок да ги регулира работите, во спротивно ќе бидат поднесени пријави до надлежните државни органи.

zEk0
January 14th, 2007, 14:35
This is my discussion with Jumbo-Mkd on his blog:

---------------------
Me:
Hey, I guess you've read the article about Lazar Mitrovski. I'm doing a little research now, and I think the whole thing is a set-up against Mitrovski.... I'll post on my blog when I find out...

Jumbo:
There's nothing to be "set-up" here. "Makedonski Sport" offered enough evidences for this case

Me:
Not really... I made a research myself and there are 2 faculties in Sarajevo.

Lazar Mitrovski's diploma is from "Univerzitet u Sarajevu" and "Makedonski Sport" evidence is from "Univerzitet u Istocnom Sarajevu" - two different university.

I've posted a letter to the "Univerzitet u Sarajevo" and I'm expecting reply soon, so we'll see. :)

http://www.unssa.rs.ba/

http://www.unsa.ba/

These are the links to the web-sites of the two different University
------------------------

I'm not a Lazar Mitrovski fan, but there is a chance that Makedonski Sport made something wrong. I mean, it's clear that the confirmation that Mitrovski has a false diploma comes from a different university than the one from where Mitrovski has diploma.

We'll see.... Hope it's not Makedonski Sport that made a set-up because then, the only Macedonian daily sports newspaper will be compromised.

JumboMkd
January 14th, 2007, 19:45
But read MS from this weekend. Now he tried to change the diploma

unnamed1
January 14th, 2007, 20:27
Aaaa more, Aaaa more, Aaaa more, kako ne ti e stram da se zastramish. Go citashe normalno vo MS ali se obeduva da go brani -)

Se ubeduvam, trosham vreme i citam vakvo stranje...

Ke ima kraj, ke ima kraj ! dali toa ke bide od Vladata ili od drug ke kazi vremeto. Jas sum vo mnogu nervozna sostojba toa moze i slobodno da gi pozdravish, jas poznavam lujge od prespava sto se dabetar od nim pa taka da ne se iznenadat nekoj den mame nivno gjupsko.

zEk0
January 15th, 2007, 02:49
But read MS from this weekend. Now he tried to change the diploma

I've read it... I don't know... All I know is that MS had made a mistake with the evidence... We'll see...

JumboMkd
January 15th, 2007, 08:51
Zeko someone replied you on your comment on my blog

zEk0
January 15th, 2007, 14:48
Го видов одговорот и навистина сум разочаран. Таму некој (не се потпишал) ми рекол дека „сум ќор, сум навивал за ФФМ дека ми платиле карта за Англија (?!?!)... “

Јас сум заменик главен и одговорен уредник на единствениот месечен фудбалски магазин во Македонија (се надевам ќе дозволите неколку оф-топик факти за непознатиот коментатор). Новинарската етика не дозволува пристрасност па затоа никогаш нема да бидам ниту ЗА, ниту ПРОТИВ ФФМ или било кој клуб, фудбалер, селектор и сл.

Не знам во што е проблемот. Денеска се јавив телефонски во Босна и ме известија дека утре ќе ја добијам потврдата за тоа дали навистина Л. Митровски има диплома од тој факлутет или нема.

И на коментаторот, а и на сите тука да ви кажам само една работа: работите на вас кои не сте директно инволвирани во фудбалот ви изгледаат многу поразлично отколку што се навистина. Една вистина за фудбалот е таа што ќе ја прочитате во медиумите (било да е Мак.Спорт или Club Football или Дневник, Време, Вест....), а сосема друга е онаа реалната вистина „на терен“....

Не сакам да навлегувам во непотребни дискусии. Само ме изнервира фактот што некој сака да ме осуди бидејќи истражувам податок објавен во весник.

Да ве потсетам дека истиот весник пред некое време објавуваше лажни информации (за Ивица Илиев и ставот на Катанец околу него - човекот јавно кажа дека Илиев воопшто не сакал да игра за МКД!).

И не сакам некој да ме разбере дека сум против Македонски Спорт - сум го читал секој број од излегувањето па се до денес, а имам и архива од околу 150 весници во кои се пишувало за важни настани (кога Кометал стана евро-шампион, Вардар стигна до 3-то коло во ЛШ.....) - сигурно дека не сум противник на единствениот весник кој редовно го читам....

П.С.
Не сакам ова да го ширам тука, ама еве и неколку линкови до мои постови каде што се гледа дали јас „го штитам“ ФФМ...
http://footballmacedonia.blogspot.com/2005/05/blog-post_06.html
http://footballmacedonia.blogspot.com/2005/05/blog-post_111528567451667044.html
http://footballmacedonia.blogspot.com/2005/12/blog-post_15.html
http://footballmacedonia.blogspot.com/2005/12/blog-post_08.html

Romanticar
January 15th, 2007, 15:52
Има една општествена појава, се вика конструирана реалност - оние што учеле социологија ќе знаат. Затоа, да почекаме и да видиме. ;)

Ambis
January 15th, 2007, 16:37
Затоа, да почекаме и да видиме. ;)
Tocno taka "innocent until proven guilty".

unnamed1
January 15th, 2007, 17:28
Tocno taka "innocent until proven guilty".


A ti mislish deka tavi lujge nemat kontakti ? organiziran kriminal ima kontatkti segde i zato se vika organiziran kriminal od drzava do drzava.

Toj sega se obiduva da se spasi i sega preku mafia izvava novi dokumenti od drug fakultet loool i toa vo drzavi kako vo bosna lesno se pravi bes nikakov problem, samo pari i tolku.

Orgniziran krininal vleze i vo fudbalot pred nekolku godini toa vejke ne e nakoja tajnost, se potvardi toa i vo grmanija duri i vo finska citav vo svedska pred tro vreme.

Ekipi igraat na rezultat i mafiata stava pari...

Sto mislite vie deka Harri i Mitrevski mestat klubski naprevari vo evropa so Pobeda bes mafia da vlozuva ??? toa e eden network, koga mesti Haka vo finska odma doznavat lujge kako Hari (vo sto go naprave pred godina i pol koga izgube so 8-0) koga mesti Pobeda i drugi znaaat za toa vo toj network..


Parce napravia od celiot makedonski fudbal a vie zboruvate za dokazi, epa lujge vakvi kako Mitrevski i Hari ne se sami ako toa go mislevte i imaat pomosh od drugi i ako se izvlecat nekako toa sepak nisto ne menuva za niv. Site znaat sto se.

Jas mislam deka sekoj covek ima sixth sense za nesto, samo mozebi se uste nekoj ne go primiteil svoeto se uste.

Moeto sixth sense koga procituvam i namerisam drugi lujge, mnogo mnogo mnogo retko sum vo greska koga stanuva zbor za kriminal... Jas ednostavno znam deka ovie se kriminalci..

unnamed1
January 15th, 2007, 17:59
Го видов одговорот и навистина сум разочаран. Таму некој (не се потпишал) ми рекол дека „сум ќор, сум навивал за ФФМ дека ми платиле карта за Англија (?!?!)... “

Јас сум заменик главен и одговорен уредник на единствениот месечен фудбалски магазин во Македонија (се надевам ќе дозволите неколку оф-топик факти за непознатиот коментатор). Новинарската етика не дозволува пристрасност па затоа никогаш нема да бидам ниту ЗА, ниту ПРОТИВ ФФМ или било кој клуб, фудбалер, селектор и сл.

Не знам во што е проблемот. Денеска се јавив телефонски во Босна и ме известија дека утре ќе ја добијам потврдата за тоа дали навистина Л. Митровски има диплома од тој факлутет или нема.

И на коментаторот, а и на сите тука да ви кажам само една работа: работите на вас кои не сте директно инволвирани во фудбалот ви изгледаат многу поразлично отколку што се навистина. Една вистина за фудбалот е таа што ќе ја прочитате во медиумите (било да е Мак.Спорт или Club Football или Дневник, Време, Вест....), а сосема друга е онаа реалната вистина „на терен“....

Не сакам да навлегувам во непотребни дискусии. Само ме изнервира фактот што некој сака да ме осуди бидејќи истражувам податок објавен во весник.

Да ве потсетам дека истиот весник пред некое време објавуваше лажни информации (за Ивица Илиев и ставот на Катанец околу него - човекот јавно кажа дека Илиев воопшто не сакал да игра за МКД!).

И не сакам некој да ме разбере дека сум против Македонски Спорт - сум го читал секој број од излегувањето па се до денес, а имам и архива од околу 150 весници во кои се пишувало за важни настани (кога Кометал стана евро-шампион, Вардар стигна до 3-то коло во ЛШ.....) - сигурно дека не сум противник на единствениот весник кој редовно го читам....

П.С.
Не сакам ова да го ширам тука, ама еве и неколку линкови до мои постови каде што се гледа дали јас „го штитам“ ФФМ...
http://footballmacedonia.blogspot.com/2005/05/blog-post_06.html
http://footballmacedonia.blogspot.com/2005/05/blog-post_111528567451667044.html
http://footballmacedonia.blogspot.com/2005/12/blog-post_15.html
http://footballmacedonia.blogspot.com/2005/12/blog-post_08.html

П.С.
Не сакам ова да го ширам тука, ама еве и неколку линкови до мои постови каде што се гледа дали јас „го штитам“ ФФМ...
http://footballmacedonia.blogspot.com/2005/05/blog-post_06.html
http://footballmacedonia.blogspot.com/2005/05/blog-post_111528567451667044.html
http://footballmacedonia.blogspot.com/2005/12/blog-post_15.html
http://footballmacedonia.blogspot.com/2005/12/blog-post_08.html[/QUOTE]

Toa e cudno posto ovie prejgeska gi nemashe.И на коментаторот, а и на сите тука да ви кажам само една работа: работите на вас кои не сте директно инволвирани во фудбалот ви изгледаат многу поразлично отколку што се навистина. Една вистина за фудбалот е таа што ќе ја прочитате во медиумите (било да е Мак.Спорт или Club Football или Дневник, Време, Вест....), а сосема друга е онаа реалната вистина „на терен“....

Ma nemoj , Ma nemoj.

Znaci Stevica Ristic i skoro celata ekipa na Rabotnicki lazi, znaesh li deka igracite na Rabotnicki zbora so romanticari i mu potvardia posle trening, Gjore koga lazel ??? i dodeka Makedonski Sport pisuva nesto za nego sto ne e vistina toj toa ke go komentirashe na eden ili drug nacin.

Site znaat za mesteni sredbi vo prvenstvoto nema koj ne znae pa eve citaj sto veli samiot Darko ovde na forumot.

Pa duri publika slusha na makedonski kup finale koga vika trenerot ne shutiraj ne shutiraj.

Badiala sto zborash vaka i ne lici na nisto, edinstveno gi pomjgash onie sto go rushat fudbalot, mozebi ne namerno no bes da go znaesh tie inderekno gi pomajgash so vakvite izjavi ili postovi tuka.

Новинарската етика не дозволува пристрасност па затоа никогаш нема да бидам ниту ЗА, ниту ПРОТИВ ФФМ или било кој клуб, фудбалер, селектор и сл.


BRAVOS !!! BRAVOS !!! :mad: nema piseno pravilo za novinari za vakvo nesto sto zborash. Ako beja site kako tebe nema nikogash da ima promeni ! nikogash, znaci ti si zadovolen neli ?

Vo Svedska novinarite bes komprisno rabotat protiv nepravdini vo Svedska.

Znaci Pobeda Prilep-Pynik, prognozata pajga od 6.80 na Pynik do 1.30 sat pred natpravar, ova se sluci pred dve i pol godini pred utakmicata na grastski. Znaci ti ova nemase da go komentirash a ? nema dokas ali site nis celiot svet znaat deka prognoza ne pajga od 6.80 do 1.30 bes da ima nesto, toa mozam da ti garantiram.

Ili Utakmicata Sartid-Pobeda, 6.0 sat pred naprevar padna posle do 1.40 dvojkata.. Vo korist na pobeda na gostuvanjeto no site znaat deka bese namestena od dvata kluba....

Posle utakmicata Andorra-Makedonija 3 betting company otido vo konkurs, po tvoe mislenje sigurno slucajno neli ?? nekoj nesalam akna 1 milion evra na Andorra taka ? hehe mislishi taka ti no realnosta e sosema druga.


Eve ti ja relnosta sto ne sakash da ja spomenuvash gospodin zeko, bide gord so tvojata neutralna rabota gospodin urednik.

Golemi cestitki blagodarnost do MS sto imaat dovolen golem kur za vojnata protiv ova mafia.

Ambis
January 15th, 2007, 18:06
A ti mislish deka tavi lujge nemat kontakti ? organiziran kriminal ima kontatkti segde i zato se vika organiziran kriminal od drzava do drzava.

Toj sega se obiduva da se spasi i sega preku mafia izvava novi dokumenti od drug fakultet loool i toa vo drzavi kako vo bosna lesno se pravi bes nikakov problem, samo pari i tolku.

Jas mislam deka e kriv 100% i kako so velis toj e negovite luge se kriminalci ama dzabe so mislam jas ili ti koga sudot ke resi... za zal koga OJ Simpson ne go najdoa kriv za ubistvo togas so dobri advokati sve e mozno. :irritate:

unnamed1
January 15th, 2007, 18:32
Jas mislam deka e kriv 100% i kako so velis toj e negovite luge se kriminalci ama dzabe so mislam jas ili ti koga sudot ke resi... za zal koga OJ Simpson ne go najdoa kriv za ubistvo togas so dobri advokati sve e mozno. :irritate:

Tie se kriminalci, no problemot e da dokazish na primer deka tie se zad mnogu namesteni betting naprevari.... Toe e povarzan network, mislite deka Laza ili nekoj drug so svoe ime ke stavi paricki ??? toa go pravat drugi od drugi zemji i zemat mal % no golemiot % se vrajka kaj na eden ili drug nacin i zato dokaz nikogash nema da najdish.

Ovde se vrtat ogromni pari i imaat lujge sto stojat zad nim, toj samo eden telefon treba da svarti i nekoj od druga drzava ke izvadi dokumenti, toa e organiziran kriminal. No jas se nadevam deka sve trba da mu bide jasno na sudot vo skpoje i deka Mitrevski ke bide prvi covek od mnogo drugio vo FFM sto ke se preselat vo zatvor.
Se molam vo gospod deka deka sudot vo skopje nema da prifati pari, psoto sigurno ke ima obid da se podkupi sudot no se nadevam deka ke sudot ke raboti na fer nacin. Ostavie nepokrjijena dupka vo FFM sto MS go iskoristi i se nadevam deka ne mozat da ja popravat so drug kupen dokument no ke vidime.

Mene ne mi e jasno kako moze covek da ima poverenje vo lujge sto tvardat deka ima 247 regestrirani proficianalci a nema ni 100, a drzavata toa go kaza i na MS, vladata na makedonija go kaza toa. :rollani: lujge sto davat dozvola za svojot tim da igra vo evropa a 4 godini ne plajka taxa i davat crni plati, 4 godini ovie lujge znaat deka se plajka 4 godini crni plati vo Pobeda Prilep bidejki toj e nivni tim za perenje pari vo evropa. Samo za ovaj pekarshok trebat da lezat vo zatvor a ima i 100 drugi crni raboti sto napravile.

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=89E748FEC2BF7E4BB6A536D2F1930BEB

ФФМ под лупа и на АМСМакедонскиот фудбал, по акцијата на Државниот инспекторат за труд, кој констатира големи пропусти во исплаќањето на платите и придонесите за плати на играчите, ќе биде на скенер и кај Агенцијата за млади и спорт. Како што е најавено, денеска Надзорната комисија на АМС ќе влезе во Фудбалската федерација на Македонија со цел да направи увид во работата и документацијата. Акцијата на АМС е дел од утврдената практика и динамика да се направат согледувања во сите спортски федерации со цел да се утврди како се спроведува Законот за спорт.
Според најавите од Драган Ѓурчевски, раководителот на секторот за спорт во АМС, од челниците на ФФМ на увид ќе биде побарано решението од Судскиот регистар и за вршење на дејноста на Федерацијата и клубовите, ќе бидат разгледани и правилниците за работа, како и завршната сметка.
Деновиве во јавноста на големо се зборува за скандалот околу фалсификуваната диплома на генералниот секретар на ФФМ, Лазар Митровски, а Трудовата инспекција утврди дека вработените примаат плата врз основа на акт донесен од неовластен орган, а се ангажирани и лица спротивно на Законот за работни односи.http://www.sport.com.mk/?ItemID=C4C97718E0DD93448CD39247F4E66F30

СТАВРЕ НИКОЛОВСКИ, ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА КАДРОВСКАТА КОМИСИЈА ВО ВРЕМЕТО КОГА СЕ ИЗБИРАШЕ ГЕНЕРАЛЕН СЕКРЕТАР, ПОТВРДУВА:

Митровски примен со диплома од Сараево

*"Јас ги имав документите во мои раце и добро знам со каква диплома конкурираше сегашниот прв оперативец на ФФМ. Бев против него, но имаше луѓе кои упорно притискаа тој да биде генерален секретар", открива Николовски

Деновиве се чека државните институции да преземат конкретни мерки со скандалот околу фалсификуваната диплома и обидот да се сметнат нови документи од страна на генералниот секретар на ФФМ. Веќе е факт дека дипломата од Сараево на Лазар Митровски е фалсификувана, а откако тој дознал дека оваа мистерија е откриена се обидел да се спасува со нова диплома за завршено вишо, а не високо образование. Сепак, Митровски не може да се спаси, а со себе во бездната тој го повлекува и комплетното раководство на ФФМ, кое со низа нестатутарни и криминални постапки навлекува гнев кон себе.

"Лазар Митровски е назначен за генерален секретар на ФФМ со завршено високо образование. Добро знам дека има диплома од Сараево за завршен електро факултет", се зборовите на Ставре Николовски, човекот кој пред 3 години беше член на УО на ФФМ, но и претседател на Кадровската комисија.

"Добро го следам целиот овој скандал. Секоја друга диплома во досието на Митровски освен онаа од Сараево е нелегална па така доколку наодите за фалсификат се точни тој треба кривично да одговара. Јас во тоа време бев против изборот на Митровски токму затоа што има електро струка, а не правна или економска. Ни беше потребен друг профил на оперативец кој ќе излезеше на крај со проблемите на федерацијата каде сите вработени се однесуваа како шефови. Сепак, јас ништо не можев сам. Резултатот од гласањето беше 14:1 за Митровски за кого многу луѓе упорно лобираа и притискаа тој да седне на таа функција", појаснува Николовски.

"Добро се сеќавам на документите со кои Митровски конкурираше. Дипломата 100% беше од Сараево, а како негов најголем успех и препорака за да стане секретар беше тоа што 5 години бил класен раководител. Митровски не ги исполнуваше критериумите, но ја доби работата. Во тоа време имаше 9 кандидати, а само тројца го имаа идеалниот профил и критериум. Тоа беа Илија Атанасовски, Драган Томовски и Никола Ќосевски. Ова што сега го слушам и читам околу фалсификуваната диплома е голем скандал и удар за ФФМ. И јас бев дел од оваа гарнитура, но мала утеха кај мене претставува тоа што гласав против Митровски", изјавува Ставре Николовски, кој пред една година беше во дел од членовите на УО кои се обидоа да го урнат Хаџи-Ристески, но првиот човек на ФФМ со многу "труд" успеа да остане на високата функција.

"Ако има обид за смена на дипломата тоа е уште еден криминал. Но тука не е виновен само Митровски. Има и други кои му го дозволиле тоа. Ова е опасна работа и мора да се разреши што поскоро", е пораката на Николовски.

Аферата околу дипломата на Митровски трае со денови. Трудовата инспекција има досие за сите неправилности, а во петокот и инспекторите на МВР направија упад во "куќата на фудбалот" кога била фатена промената на сараевската диплома за високо образование со дипломата за завршено вишо образование. Во ФФМ се создаде ново "Бачило" за кое сигурно ќе има судска завршница, но сето тоа треба да остави длабока трага и во актуелната фудбалска влас која е фатена во тесно и пред комплетна смена.

И. Д. Ивановски

Критериуми за ген. секретар

Според актуелниот статут на ФФМ, кој е во важност, критериумите за избор на генерален секретар се следниве:

За генерален секретар може да се избере лице кое покрај општите услови за засновање на работен однос предвидени со закон треба да ги исполнува и следниве услови:

- да има високо образование (7 степен)

- да има работно искуство од најмалку 6 години, од кои најмалку 4 години на раководното место

- да поседува организациски и други способности за извршување на задачите генерален секретар на ФФМ

- да има познавање на еден од светските јазици

Митровски ја сменил дипломата и како седи на оваа функција кога нема завршено високо образование. Во тоа му помогнале многу луѓе кои направиле многу криминал, а прв кој треба да одговара исто како и Митровски е претседателот на ФФМ, Хаџи-Ристески, кој ги прекршил статутот и правилниците на федерацијата.

ДРАГАН ЃУРЧЕВСКИ, ДИРЕКТОРОТ ЗА СПОРТ, НАЈАВУВА:

И агенцијата ќе "тресе" во ФФМ

Последните скадали во ФФМ поврзани со фалсификатите предизвикани од генералниот секретар Лазар Митровски се причината за реакцијата и на Агенцијата за млади и спорт. И оваа институција се интересира за случувањата во оваа организација, а Драган Ѓурчевски, директорот за спорт, најавува:

"Агенцијата ги поддржува сите активности на институциите за расветлување на случајот. Денеска Комисијата за надзор при АМСМ во 9.00 часот влегува во ФФМ со задача да го провери работењето на органите и телата на федерацијата, односно дали сите состаноци, одлуки и записници се донесени во согласност со Статутот и правилниците на фудбалската федерација".

Ова е уште една надлежна институција која тргнува во расвелувањето на скандалите.

КРИТЕРИУМИ СПОРЕД СТАТУТОТ НА ФФМ

ЧЛ. 56

За Генерален секретар може да се избере лице, кое покрај општите услови за засновање на работен однос предвидени со закон, треба да ги исполнува и следниве услови:

- да има високо образование (7 години)

- да има работно искуствоод најмалку 6 години, од кои најмалку 4 години на раководното место

- да поседува организациони и други способности за извршување на задачите генерален секретар на ФФМ

- да има познавање на еден од светските јазици

zEk0
January 15th, 2007, 19:59
Јас пишав:

П.С.
Не сакам ова да го ширам тука, ама еве и неколку линкови до мои постови каде што се гледа дали јас „го штитам“ ФФМ...
http://footballmacedonia.blogspot.co...g-post_06.html
http://footballmacedonia.blogspot.co...451667044.html
http://footballmacedonia.blogspot.co...g-post_15.html
http://footballmacedonia.blogspot.co...g-post_08.html


Наум пиша:

Toa e cudno posto ovie prejgeska gi nemashe.

Јас ти одговарам:

Наум, како што гледаш според датата, постовите се од многу одамна. Друга работа е што за тие постови има коментари од луѓе што ги прочитале уште тогаш кога биле објавени. Не знам што ти е поентата – ме обвинуваш дека јас утрово сум седел и сум напишал 4 текстови од по 1-2 страни само да ти докажам на тебе дека не го поддржувам ФФМ ?!?! Кажи ако е така.... На мојот блог од десната страна има дел што се вика Архива и документирано е се што сум пишувал....

Јас пишав:

Новинарската етика не дозволува пристрасност па затоа никогаш нема да бидам ниту ЗА, ниту ПРОТИВ ФФМ или било кој клуб, фудбалер, селектор и сл.

Наум пиша:

BRAVOS !!! BRAVOS !!! nema piseno pravilo za novinari za vakvo nesto sto zborash. Ako beja site kako tebe nema nikogash da ima promeni ! nikogash, znaci ti si zadovolen neli ?

Јас ти одговарам:

Очигледно дека не се разбираш во новинарство, а јас ниту од далеку не сум задоволен со сегашните состојби во спортот во Македонија, но ако разбираш новинарска (и општо било каква) етика ќе знаеш дека правилото постои.
Романтичар рече: Има една општествена појава, се вика конструирана реалност - оние што учеле социологија ќе знаат. Затоа, да почекаме и да видиме.
А и Амбис рече: Tocno taka "innocent until proven guilty".

Ако те слушаме тебе, значи дека треба да ги бесиме тие што ние мислиме дека се виновни без да им дадеме шанса да го докажат спротивното. Можеби во конкретниот случај со Лазар Митровски било јавна тајна она што тој и Хари го прават во ФФМ, но се работи за принцип.

Наум пиша:

Posle utakmicata Andorra-Makedonija 3 betting company otido vo konkurs, po tvoe mislenje sigurno slucajno neli ?? nekoj nesalam akna 1 milion evra na Andorra taka ? hehe mislishi taka ti no realnosta e sosema druga.

Јас ти одговарам:

Толку знаеш и толку си прочитал во медиумите. Ако ти кажам дека Драган Канатларовски – Цапар доби судски процес против новинарот кој „ја откри таа наместена утакмица“ сигурно нема да ми веруваш нели? Нема, бидејќи истиот новинар не сакал да ја објави таа вест. За темава Андора-Македонија не сакам да ширам бидејќи не е тема на разговор....во некоја друга прилика.

Наум пиша:

Eve ti ja relnosta sto ne sakash da ja spomenuvash gospodin zeko, bide gord so tvojata neutralna rabota gospodin urednik.

Јас ти одговарам:

Можеш колку сакаш во иронија и сарказам да ме омаловажуваш мене како личност или новинар (или уредник), ти за мене пак си само еден човек кој не го ни чита списанието кое јас го уредувам. За мојата работа можам да го ценам зборот на тој што ја прочитал.

Ако сакаш да дискутираме за ФФМ, Лазар, Хари или било што поврзано со фудбалот, ќе ми биде мило да полемизирам со тебе, но верувај ми дека понатаму немам намера да одговарам на твоите лични напади бидекјќи тоа не е мој стил. Јас никого на овој форум не го напаѓам лично па затоа не очекувам ниту да ме напаѓаат. На крајот на краиштата, ти мене не ме познаваш.

Те поздравувам и навистина сум разочаран од „тонот“ со кој ми се обраќаш на мене и начинот на кој полемизираш - ако ме омаловажиш мене како новинар, не значи дека твојот став е правилен.

unnamed1
January 15th, 2007, 21:27
Јас пишав:


Наум пиша:

Јас ти одговарам:

Наум, како што гледаш според датата, постовите се од многу одамна. Друга работа е што за тие постови има коментари од луѓе што ги прочитале уште тогаш кога биле објавени. Не знам што ти е поентата – ме обвинуваш дека јас утрово сум седел и сум напишал 4 текстови од по 1-2 страни само да ти докажам на тебе дека не го поддржувам ФФМ ?!?! Кажи ако е така.... На мојот блог од десната страна има дел што се вика Архива и документирано е се што сум пишувал....

Јас пишав:

Наум пиша:

Јас ти одговарам:

Очигледно дека не се разбираш во новинарство, а јас ниту од далеку не сум задоволен со сегашните состојби во спортот во Македонија, но ако разбираш новинарска (и општо било каква) етика ќе знаеш дека правилото постои.
Романтичар рече: Има една општествена појава, се вика конструирана реалност - оние што учеле социологија ќе знаат. Затоа, да почекаме и да видиме.
А и Амбис рече: Tocno taka "innocent until proven guilty".

Ако те слушаме тебе, значи дека треба да ги бесиме тие што ние мислиме дека се виновни без да им дадеме шанса да го докажат спротивното. Можеби во конкретниот случај со Лазар Митровски било јпринцип.авна тајна она што тој и Хари го прават во ФФМ, но се работи за

Наум пиша:

Јас ти одговарам:

Толку знаеш и толку си прочитал во медиумите. Ако ти кажам дека Драган Канатларовски – Цапар доби судски процес против новинарот кој „ја откри таа наместена утакмица“ сигурно нема да ми веруваш нели? Нема, бидејќи истиот новинар не сакал да ја објави таа вест. За темава Андора-Македонија не сакам да ширам бидејќи не е тема на разговор....во некоја друга прилика.

Наум пиша:

Јас ти одговарам:

Можеш колку сакаш во иронија и сарказам да ме омаловажуваш мене како личност или новинар (или уредник), ти за мене пак си само еден човек кој не го ни чита списанието кое јас го уредувам. За мојата работа можам да го ценам зборот на тој што ја прочитал.

Ако сакаш да дискутираме за ФФМ, Лазар, Хари или било што поврзано со фудбалот, ќе ми биде мило да полемизирам со тебе, но верувај ми дека понатаму немам намера да одговарам на твоите лични напади бидекјќи тоа не е мој стил. Јас никого на овој форум не го напаѓам лично па затоа не очекувам ниту да ме напаѓаат. На крајот на краиштата, ти мене не ме познаваш.

Те поздравувам и навистина сум разочаран од „тонот“ со кој ми се обраќаш на мене и начинот на кој полемизираш - ако ме омаловажиш мене како новинар, не значи дека твојот став е правилен.

Наум, како што гледаш според датата, постовите се од многу одамна. Друга работа е што за тие постови има коментари од луѓе што ги прочитале уште тогаш кога биле објавени. Не знам што ти е поентата – ме обвинуваш дека јас утрово сум седел и сум напишал 4 текстови од по 1-2 страни само да ти докажам на тебе дека не го поддржувам ФФМ ?!?! Кажи ако е така.... На мојот блог од десната страна има дел што се вика Архива и документирано е се што сум пишувал....

Vo ret, mozebi ne sum gi videl predhodno.

Очигледно дека не се разбираш во новинарство, а јас ниту од далеку не сум задоволен со сегашните состојби во спортот во Македонија, но ако разбираш новинарска (и општо било каква) етика ќе знаеш дека правилото постои.

Pa nitu sum novinar nitu sum ucel za takvo nesto no posto citam vesnici non stop znam kako rabotat novninari shirum svetot pa taka, se e do goleminata na kurot i nisto drugo.


Ако те слушаме тебе, значи дека треба да ги бесиме тие што ние мислиме дека се виновни без да им дадеме шанса да го докажат спротивното. Можеби во конкретниот случај со Лазар Митровски било јпринцип.авна тајна она што тој и Хари го прават во ФФМ, но се работи за

Zeko slushaj, makedonskiot fudbal se naojga vo ogromna kriza, sega ti ne mi zboruvaj deka ne sum jas poznat so sostojbata, makedonskiot fudbal ne moze da ceka povejke i uste pomalku moze da se zboruva za principi za vojnata protiv ovie lujge. Kako sto kazav dvojki pajgat od 6.80 do 1.30 i ova ne e pisanija vo vesnici tuki ziva vistina, nekoj e vinoven i se znae koj... Zeko makedonski klubovi ne mozat da da donesat dobar sponzor poradi ova crnilo vodenje makedonski fudbal, i uste polosho onie sto beja sponzori begat, i dokulku ne se trgnat ovie lujge i dokolku nema zakoni i prvadi i regularnost nema pari i sponzori. Zeko ne e vreme za principi veruvaj..Јас ти одговарам:

Толку знаеш и толку си прочитал во медиумите. Ако ти кажам дека Драган Канатларовски – Цапар доби судски процес против новинарот кој „ја откри таа наместена утакмица“ сигурно нема да ми веруваш нели? Нема, бидејќи истиот новинар не сакал да ја објави таа вест. За темава Андора-Македонија не сакам да ширам бидејќи не е тема на разговор....во некоја друга прилика.Sega i jas da ti odgovoram, nema zasto da ne te veruvam koga sum zapoznat so toj slucaj. Znam deka beshe eden novinar na sud i znam deka izgube bidejki se pisuvashe za toa i pamtam, ne beshe pred 100 godini..

Makedonskiot novinar ne beshe kriv, ova vest pocna vo drugi mesta i ne pocna vo MK, toj so toa se braneshe no nemal pravo da pisuva toj dokulku nema dokaz i nema vrska dali kopirashe od drugi...

No ova sepak ne nikakov dokaz deka otakmicat ne beshe namestena, kako sto kazav predhodno e dokazano deka betting company vo Macao bankrutiral i eden vo Portugal no nema dokaz, Nit Dragan Nit Laze nit Harri ima staveno pari licno no deka se smeshani e povejke od jasno no nema dokas..... Nema nitu eden covok sto bi igral tolku pari na Andorra bes da znae pred vreme sto ke bide toa e povejke od jasno. Kako moze nekolku lujge shirum svetot da znaat deka Andorra tokmu protiv MK ke jas ostvari prvata pobeda vi istoriata ???? ajde de. Uste nesto, zasto MK otide vo Andorra so 15 ili 16 igraci, zasto ? zasto Sedloski si zamina vo Japonija dva dene posle natprevarot so Hollandija ?

Можеш колку сакаш во иронија и сарказам да ме омаловажуваш мене како личност или новинар (или уредник), ти за мене пак си само еден човек кој не го ни чита списанието кое јас го уредувам. За мојата работа можам да го ценам зборот на тој што ја прочитал

Jas ne mozam da komentiram za tvojot magazin i ne sum komentiral za toa, ti sigurno za toa sto pisuvash go pravish dobro i interesantno. Se uste cekam da go procitam tvoj predhoden broj.

Tuku jas komentiram ze nesto drugo, site davame sto jas mislam se absolutno zashluzeni kritiki a pap gledam post so fakulteti i moznosti deka ne bil kriv za site znaat deka toj e mafia, kako mozesh da pomislish deka lujge sto lazat i krijat vejke 4 godini i (toa e dokazano od Makedonskata vlast, za toa nema ni zbor) i sega gjumiti go zameshale fakultetot lol. Vladava kazuvat crno na belo vaka se vodi fudbalot vo MK i FFM vaka ja vodi rabotata imame crno na belo a FFM nema ni 3 grama stram, naprotiv davat edna smeshna izjava na nivnata webstrana, aj sega sto ke pravish ? koj nim gi veruva i koj gi ebe ???? istoto vazi seka so ovaj dokument sto site so 3 grama mozok ke razberat deka stanuva zbor za panika, ova bi bilo vistinska komedija dokolku mozel nekoj da se izvadi od ova neshto...

Zato ovaj ton, posto mene preku glava e od ovie lujge.

Jas ne ti ja kritikuvam tvojata celokupna rabota, jas kritikuvam ona sto kazuvash deka postoi sansi deka ne bil kriv koga site znaat sto i kakva kriminalci se, deka ne pisuvash ni za ni protiv FFM i taka natamu... No jas kako sto kaza samiot licno ne te poznavam i nitu sum zapoznat so kakov kapacitet rabotash i mozebi vnimavash da na podnish vo sudski proces i samiot si zanesh najdobro, jas sepak ne mozam da de nateram da oastanish bes lep pa taka ova e dokas deka imam etika i moral no lujge kako vo FFM ne znat ni A ni B od etika i moral za zal... Ako mi obhavish deka nemash moznost da razikovash za sud pa togash ke te svajkam no ne sakam da citam ovdeka teka ima moznost deka ne bil kriv i taka natamu, teoretcki mozebi ima ali realnosta e druga...


Istoriata na Makedonski Sport nema da zavarshi, tuku za kratko vreme ova FFM ke bide istoria na eden ili drug nacin..

Pozdrav

zEk0
January 16th, 2007, 02:27
Поздрав и до тебе.... Мило ми е што се разбравме за повеќето од работите.... За некои работи имаме различни ставови, но тоа е нормално.

И уште еднаш ќе ти повторам, ниту најмалку не го поддржувам ова раководство на ФФМ и секогаш си ја спомнувам познатата изјава на Ѕинго од времето кога го сменија (рече „Ќе плачете вие Ѕинго да се врати!“).

Јас во служба на моето списание поведов моја истрага за да се уверам во фалсификатот - повторувам уште еднаш дека одговор од Босна очекувам во секој момент. Ако се испостави дека навистина имало фалсификат, и јас со таков доказ ќе тргнам против Лазар Митровски верувај ми....

А мораш да ми веруваш дека многу ти е полесно на тебе или некој друг тука да го пцуе и критикува ФФМ, но јас со оглед на мојата работа не можам неосновано (без конкретни докази) да го правам тоа....

Како и да е.... мислам дека е доста од оваа наша расправија која очигледно не ги интересира останатите и најмалку што сакам е да влегувам во лични пресметки со некого на јавно место - тука не е место за такви работи...

Го поддржувам твоето залагање во првиот пост од темата Off Topic кај што пишуваш:
Sega ke upatam poraka do site Makedonci na ovaj forum bilo i kade da ste... Ke napisham sega na Makedonski bidejki najkum drugite na xtratime da razberat. Jas vi se molam na site zaednicko da go napravime ovaj forum eden od najkvalitetnite i naj kulkurnite forumi na celiot xtrtime za da recat site bravos za makedoncite. Sega kako sto e rabotava ne ja biva rabotata... Vi se molam kako prvo da gi pocituvate site zakoni na ovaj forum i da imame repekt vrs sebe i da nema nikakvi ama bas nikakvi verbalni navredi tuka...

Toa e тоа.... Останува да продолжиме да следиме како ќе се развива целиот скандал...

unnamed1
January 16th, 2007, 03:44
Sakam da poentiram deka se iznerviram koga procitav (I think the whole thing is a set-up against Mitrovski)

Ne mi se veruva deka MS bi bile tolku glupi i da razikuvat dodeka nemat 100% sigurni informacii koga znaat so koj imaat rabota.

Bev vo nervozna sostojba, konecno ima nadesh deka ke padnat + pustam paraki vamu i tamu i posle go citav toa sto mozebi go svativ i pogreshno od samiot pocetok.

Toa beshe vo vreme koga frceja banovi i imase i vojni vo PD forumot, pa kako stalno od site strani makedoncite beja napadnati pa taka adimistratorite si misleja deka ne sme kulturni i deka edinstvano se karame so site no tie ne znaat kako e da si makedonec i kolku te sakat site komshi... Pa neka trpi toj sto ima nervi...

10 pati me banira vo toj PD forum no imav i drugi skrijani se sekoj slucaj. Naj diskriminirani beja makedoncite kako stalno.

No ne samo toa tuku ideja i tuka da provocirat sto stvarashe golemi nervozi. No ta e nashata realnosta i deka Makedonci ne se slozuvat i toa e realnost pa jas ili koj bilo drug moze samo da sonuvat deka ne bilo taka.PS! sigurno se interesirat i drugi za nastanite l i sigurno povejketo so netrepenije cekat da zavarshat vo zatvor. Da vidime...

Harry Potter
January 16th, 2007, 13:48
se razbira deka i nie ostanatite se interesirame za nastanive, no nekako vie dvajcata si go zedovte redot pa ve osatavivme da si rascistite zaso bese epten ocigledno deka se raboti za nedorazbiranje ;)

Harry Potter
January 16th, 2007, 14:45
ПРОДОЛЖУВААТ ГЛУПОСТИТЕ НА ВОДЕЧКОТО ДУО ВО ФУДБАЛСКАТА ОРГАНИЗАЦИЈА

Хари и Лазе со нови фалсификати!

*Го смениле Статутот без Собрание на федерацијата за да биде спасен генералниот секретар од криминалот за затвор

Има ли крај на глупостите во ФФМ? И самото фудбалско раководство влегува од крајност во крајност само за да го спаси генералниот секретар од кривично дело и смена од функцијата. Хаџи-Ристески и Митровски мислејќи дека делегатите на Собранието се слепци или големи послушници само на свој ризик заедно со останатите од УО на ФФМ направиле уште еден голем криминал. Сепак, некои од тие членови на ова тело читаат с$ па се јавија во нашата редакција и н$ известија за нестатутарната измена.

Пред да го опишеме новиот скандал треба да се знае дека единствено тело во ФФМ кое го менува статутот на федерацијата е Собранието. Без да се одржи ваков собир Хари и Лазе направиле измена во статутот и на ден 26.12.2006 во "Мак-фудбал" излегуваат изменуте во статутот кои биле направени на 20 мај истата година. Во новото издание стои дека генералниот секретар може да биде и личност со "вишо" или високо образование. Додавката "ВИШО" е многу важна работа со која се надевале дека ќе биде спасен Митровски и до мај 2007 година никој нема да ја открие фалсификуваната диплома на генереланиот секретар од Сараево. Мандатот на првиот оперативец му истекува за неколку месеци и во новиот конкурс тој со новата диплома требало да биде реизбран.

Тука фудбалскиот врв се фаќа во стапица. Заборавиле дека одлуките на Собранието на 20 мај ги објавиле во "Мак-фудбал" од мај. Таму добро стои дека генералниот секретар мора да има завршено високо образование.

Лазар Митровски не е сам. Сигурно ја има поддршката за криминалот од Харалампие Хаџи-Ристески. Двајцата се соочуваат со големи последици, а според наши извори и институциите задолжени за криминал и фалсификат собираат докази за акција против измамниците.

"Македонски спорт" пред една недела објави документи од Сараево и Трудовата инспекција со кои се потврдува дека дипломата за завршен факултет на Лазар Митровски е фалсификат. Тоа е кривично дело за кое се лежи најмалку 5 години затвор. Сега Митровски се обидува да се спаси и затоа се прават голем куп на нестатутарни измени на правилниците па дури и на статутот. Се надевале дека никој во статутот од 26 декември нема да ја забележи додавката па така лажејќи ги делегатите се обидуваат да ги зачуваат позициите во фудбалската организација.

Со самиот обид за измена на статутот Митровски како да сака да потврди дека неговата диплома за завршено високо образование е фалсификувана. Она што е чудно е тоа што измената е направена пред дваесетина дена, а ниту еден од делегатите нема реакција за оваа измена. Веќе напишавме дека ФФМ за оваа измена побарала и добила зелено светло од УЕФА, но на овој начин не може да се прават измени. Морало да се свика СОБРАНИЕ.

Сепак, новата измена во овој момент и не е толку важна. Се поставува прашањето како Митровски досега раководел со оваа функција во ФФМ, а уште пострашно е неговиот работен стаж како професор, а за сето тоа време имал фалсификувана диплома. Многу фалсификати и многу криминали на едно место и во една куќа која место фубалска деновиве е исполнета со многу инспектори и државни институции кои треба да дејствуваат и да ги казнат луѓето што грешеле. Доказите се тука па сега е време за конкретна АКЦИЈА.

И. Д. Ивановски


Од МВР, пак, во посета на ФФМ

Во "куќата на фудбалот" непосакувани гости колку ти душа сака. Во утринските часови упад во канцелариите од страна на Комисијата за надзор на Агенцијата за спорт и млади. Нивната посета е оценета како редовна проверка по федерациите па така на ред дошла и ФФМ. Оваа вест ФФМ ја обелодени на својот веб-сајт на кој кажуваат само информации кои им одговараат. Кажаа за агенијата, но немаа храброст да потврдат дека во попладневните часови имаа гости од инспекторите на МВР. Министерствоо доаѓа за скандалот со фалсификување на Лазар Митровски а по наредба на "гостите" на работа биле повикани и дел од вработените кај кои имало важни документи.

Струмица прва за "промени"

Во текот на вчерашниот ден во нашата редакција стигна известувањето со потписи во кое 70% од делегатите во Општинскиот сојуз на Струмица бараат вонредно собрание и смена на луѓето кои му се десна рака на Харалампие Хаџи-Ристески. Токму овој град тргнува прв кон "промени" во ФФМ кои треба да се случат многу брзо со оглед на последните скандали и криминални дејства во "куќата на фудбалот".

Се очекува власта да ја загубат водечките луѓе во овој Сојуз меѓу кои и Орце Тодоров, кој е член на УО. Меѓу потписниците за вонредно Собрание и познатиот фудбалски работник Ванчо Таковски.

Сега на потег е претседателот на овој ОФС, кој според сите правила и прописи во рок од 20 дена треба да закаже вонредно Собрание. По Струмица се очекува случна реакција и од другите фудбалски центри кои треба да ги срушат послушниците на ова фудбалско раководство.

unnamed1
January 16th, 2007, 14:58
se razbira deka i nie ostanatite se interesirame za nastanive, no nekako vie dvajcata si go zedovte redot pa ve osatavivme da si rascistite zaso bese epten ocigledno deka se raboti za nedorazbiranje ;)

Pa dodeka spazite deka imam svateno pogresno zasto tagash ne reagira nekoj i da alarmira deka ima moznost da sum svatel i pogreshno. Em ne gi gledam bukvite kako sto treba i em mozebi tolku mi raboti i umot -(


Inace, treba cela FFM da se izbarka, ne e se do Mitrevski ! najgolemiot mafiash e Ristevski no se uste ne se ima najdeno slucaj za da moze da se stegni i toj.. Dodeka ostani Ristevski fudbalksite ljubiteli se uste se porazeni...

zEk0
January 18th, 2007, 00:19
Конечно стигна повратна информација од Босна. Не само што Лазе не учел на ЕТФ при Univerzitet u Sarajevu туку ТОЈ УНИВЕРЗИТЕТ ВООПШТО НЕ ПОСТОЕЛ ДО ОСАМОСТОЈУВАЊЕТО НА БОСНА!!!!!!!!!

ПА ЧОВЕКОТ ИМА ЛИ ГРАМ СРАМ?!?!?!?! ЗА ШТО НЕ СМЕТА? ЗА БУДАЛИ??? Па ако веќе фалсификува диплома, барем да ја фалсификуваше како што треба бе пичка ли му материна....

Страшно сум зафатен... утре вечер ќе пишам повеќе.. Лазе лопов!

Benny
January 18th, 2007, 01:45
This whole thing is unraveling and I think it could get worse. At least I hope the domestic leagues will go on so that players can play and keep form to a degree even if international competitions get suspended.

MKHooligan
January 18th, 2007, 04:56
To all XT members
who do you think is the right man for the position of President of FFM
Ilija Najdovski, Darko Pancev, Trifun Kostovski???
I think it's Naum from our forum :)

Romanticar
January 18th, 2007, 10:39
Saddam Hussein.

MKD Fanatico
January 18th, 2007, 13:30
Ilija Najdovski

unnamed1
January 18th, 2007, 14:20
Конечно стигна повратна информација од Босна. Не само што Лазе не учел на ЕТФ при Univerzitet u Sarajevu туку ТОЈ УНИВЕРЗИТЕТ ВООПШТО НЕ ПОСТОЕЛ ДО ОСАМОСТОЈУВАЊЕТО НА БОСНА!!!!!!!!!

ПА ЧОВЕКОТ ИМА ЛИ ГРАМ СРАМ?!?!?!?! ЗА ШТО НЕ СМЕТА? ЗА БУДАЛИ??? Па ако веќе фалсификува диплома, барем да ја фалсификуваше како што треба бе пичка ли му материна....

Страшно сум зафатен... утре вечер ќе пишам повеќе.. Лазе лопов!

Ne znam dali da se smee ili da placi covek... Da imashe tri grama stram i covkstvo sam ke se pradadeshe.... Naprotiv posle cela ova bruka toj se ubeduva so nov falsifikat, sega od ITF Skopje... Ima li kraj na glupostite ??

Sega za sega ima 3-4 lujge sto mozat so 100% garancija da potvardat deka bil primen so srajevska diploma.. Bog da cuva Laza, bog da cuva...


ГЕНЕРАЛНИОТ СЕКРЕТАР НА ФФМ ЈА ЛАЖЕ ЈАВНОСТА ДЕКА БИЛ ПРИМЕН НА ТОА РАБОТНО МЕСТО СО ДИПЛОМА НА ЕТФ ОД СКОПЈЕ

Лазе ЛАЖЕ ЛИ ЛАЖЕ..

*"Јас за местото генерален секретар на ФФМ конкурирав со дипломата од ЕТФ од Скопје, немам ништо со таа диплома од сараевскиот ЕТФ" , изјавил вчера Митровски на брифингот со новинарите

*"Митровски е вработен во ФФМ со дипломата од ЕТФ од Сараево. Истата изјава ја дадов и во МВР", го демантира Митровски, г. Ставре Николовски, претседателот на Кадровската комисија на ФФМ кога се избираше генерален секретар

Лазар Митровски лаже ли лаже. Имено, генералниот секретар на ФФМ ја лаже јавноста дека бил примен на тоа работно место со диплома на ЕТФ од Скопје.Тој тоа вчера го изјавил на брифингот со новинарите, на кој "Македонски спорт" не беше повикан.

"Јас за местото генерален секретар на ФФМ имам конкурирано со диплома од ЕТФ Скопје. Дипломата е во моето персонално работно досие, не би сакал во моментот да давам пошироки информации бидејќи околу оваа работа против мене се води истрага. Во понеделник УО на ФФМ ќе одржи состанок на кој ќе даде одговор на сите актуелни теми што се случуваат во овој период. СО ФАЛСИФИКУВАНАТА ДИПЛОМА КОЈА СЕ ПОЈАВУВА ВО ЈАВНОСТА ЛАЗАР МИТРОВСКИ НЕМА НИКАКВИ ДОПИРНИ ТОЧКИ", истакнал Митровски.

А, еве, доказ дека Митровски ЛАЖЕ. Г. Ставре Николовски, претседателот на Кадровската комисија на ФФМ и тогашен член на УО на ФФМ кога се избираше генерален секретар, ја повтори својата изјава дадена за нашиот весник од пред неколку дена.

"Кај мене беа документите, во моите раце беа документите на сите кандидати кои конкурираа тогаш за местото генерален секретар. Убаво се сеќевам дека еден од условите беше кандидатот да има Високо образование од 7 степен. Значи не вишо туку високо. И врз основа на таа диплома нашата Кадровска комисија го предложи Митровски како кандидат до УО на ФФМ, а потоа тој заснова работен однос како генерален секретар на ФФМ. Значи, да поедноставиме, Митровски е примен со сараевската диплома со одлука на УО на ФФМ бр. 09-245/7 од 10.04.2003 година. Дипломата од ЕТФ од Сараево, која подоцна излезе дека е фалсификат, е со бр.6124 од 16.12.1986 и со таа диплома Митровски е примен. Тука нема никакви дилеми. Јас оваа изјава ја дадов и на други новинари, ја дадов и во МВР", Ставре Николовски го демантира Митровски.

Значи кој ЛАЖЕ сега г. Митровски? Дали претседателот на Кадровската комисија или, пак, ти?

Е, сега, прашање дали Митровски е сам во оваа лажга или, пак, со него е првиот човек на ФФМ, Хари Хаџи - Ристески. Јавно прашуваме со каков ли криминал е поврзана оваа двојка која толку жестоко се бори да остане на овие позиции? Јавноста се замајува дека ФФМ работел според прописите, работел според статутот, дури и УЕФА ги фалела. А кој е Хари? Прв човек на ФФМ со Судска пресуда за криминал. А кој е Лазе? Човек кој дошол на местото генерален секретар со помош на фалсификувана диплома од ЕТФ од Сараево.

Уште еднаш прашуваме што ја држи оваа двојка заедно? Можеме да претпоставиме дека станува збор за заеднички интерес, односно за заеднички криминал.

Прашуваме по којзнае којпат кој ли го смени статутот на нелегален начин без знаење на делегатите на Собранието? Само за потсетување, на 20.05.2006 година е изгласан статут на ФФМ од страна на Собранието во кој децидно стои дека кандидатот за генерален секретар треба да има минимум завршено високо образование (7 степен). Додека, пак, на 26.12. 2006 без одржана седница на Собранието ФФМ во службеното гласило на ФФМ, Мак-фудбал е објавено дека кандидатот за генерален секретар треба да има завршено вишо или високо образование (6 или 7 степен). Оваа одлука е невалидна бидејќи статутот на ФФМ може да се смени само на седница на собранието. На денешниот брифинг со од негова страна повикани новинари генералниот секретар на ФФМ изјави дека е примен на работа со диплома од скопски факултет, но не кажа дали таа диплома е за завршено високо или вишо образование.

Инаку, нашите извори велат дека МВР на Митровски му предочила документи од Заводот за вработување, односно обрасци М1 и М2 во кои стои дека тој засновал работен однос на местото генерален секретар со диплома со високо образование, значи со таа сараевската.

Е, па Лазе, тоа е тоа. Ти можеш на брифинзите да изјавуваш што сакаш, но фактите, односно вистината не ја кажуваш.

З. Ѓоршоски

В. Булатовиќ

МВР ќе го докомплетира случајот

Според наши извори, денеска МВР ќе ја докомплетира истрагата со изјави од членовите на УО на ФФМ од времето кога Митровски бил назначен за генерален секретар, но и од актуелните членови на УО на ФФМ. По комплетирањето на случајот МВР истиот според процедурата ќе го предаде на Јавното обвинителство.

ЉУБИНЧО ЈАНУШЕВ:

Лазе лично ми кажа за сараевската диплома

Во времето кога се избираше генерален секретар на ФФМ во 2003 година член на УО на ФФМ беше и Љубинчо Јанушев од Велес. Тој веќе година и половина не е член на УО, но добро се сеќава на случувањата од пред четири години.

"Тогаш како член на УО на ФФМ многу добро бев запознат со сите случувања, поточно со начинот за тоа како се избираше генерален секретар. Најдобро оваа работа ја знае г. Ставре Николовски, кој беше претседател на Кадровската комисија, но исто така и јас многу добро знам дека Лазар Митровски е примен на местото генерален секретар со диплома од ЕТФ во Сараево. Видите, искрено, мене не ми е познато дали таа диплома е фалсификат или не, но знам сигурно дека Митровски е примен со сараевската диплома. Јас не знам за каква сега скопска диплома Митровски зборува. Уште повеќе што тогаш лично мене низ разговор Лазе ми кажа дека поседува диплома за високо образование од ЕТФ од Сараево" ни изјави Јанушев, некогашниот член на УО на ФФМ.

УЕФА не ги штити криминалците!!!

Митровски вчера напоменал дека за целата оваа ситуација запозната била и УЕФА и ФИФА и дека тие не се согласуваат со политичко мешање. Митровски треба да знае дека точно е тоа дека УЕФА забранува политичко мешање, но исто така треба да знае дека УЕФА не ги штити криминалците. Статутот треба да биде во склад со постоечките закони на Р. Македонија, со Законот за спорт. Значи, ако има криминал во ФФМ, а има, тогаш и надлежните државни органи треба да преземат нешто и да расчистат со истиот.

Јавноста мора да знае какви се тие извештаи до УЕФА. Дали во тие извештаи Лазе и неговиот претпоставен Хари се потрудиле да ја известат европската "куќа на фудбалот" дека неговата функција генерален секретар е добиена со класичен криминал - фалсификување на диплома.

Факти за транспарентноста на ФФМ!?

Митровски се пофали дека овој УО на ФФМ отсекогаш бил транспарентен, па еве неколку факти колку е тој транспарентен:

-Дали завршната финансиска сметка за 2005 година е доставена до делегатите на Собранието на ФФМ?

-Дали УО на ФФМ дал согласност, односно препорака некои наши клубови да настапуваат во Европските купови иако не ги задоволуваат ни минималните критериуми на Лиценцната комисија, а имаат добиено лиценца?

- И до кога само одредени медиуми, новинари, медиумски куќи ќе имаат привилегија да добиваат информации врзани за работата на ФФМ. А за единствениот спортски весник во државата вратите на ФФМ да бидат вообичаено затворени. Дали и тоа е таа позната транспарентност на Митровски и ФФМ? Има и други факти, но и овие посочениве се доволни.

Најавена седница на УО

Во понеделник УО на ФФМ ќе одржи состанок на кој ќе даде одговор на сите актуелни теми што се случуваат во овој период. Само за потсетување, членови на актуелниот УО на ФФМ меѓудругите се и пратеникот Илија Китановски, претседателот на Судот во Кавадарци Лазар Нанев, Иван Анастасовски, актуелен пратеник во Собранието на РМ и градоначалникот на Кратово, Мите Андоновски. Се прашуваме дали овие членови на УО ќе застанат зад криминалните активности на генералниот секретар на ФФМ и со тоа ќе го нарушат својот несомнен углед.

МВР не менува раководства, но БРКА КРИМИНАЛ

Низ целиот вчерашен обид, со "бајки" за неговото успешно функционирање на секретарската позиција, да се извади од сопствениот криминал Лазар Митровски упорно сервираше мислење дека целата оваа хајка е за преземање на раководните позиции во ФФМ.

Митровски сигурно убаво знае дека досега ниту една изјава во јавноста не е пласирана за каква било смена на раководства. Митровски убаво знае дека МВР не менува раководства на спортски федерации, но едноставно БРКА КРИМИНАЛ кој во овој случај и тоа како постои. КРИМИНАЛОТ не познава спортска федерација, раководство или фудбал... Секој одговара за тоа што го погрешил пред правдата, без разлика каде и зошто се наоѓа!

unnamed1
January 18th, 2007, 14:24
To all XT members
who do you think is the right man for the position of President of FFM
Ilija Najdovski, Darko Pancev, Trifun Kostovski???
I think it's Naum from our forum :)

Pancev is occupied with Vardar, Kostovski with Kometal, Rabotnicki and with the handball federation...

The only options left are Me or Najdovski... choose " :pp "

Mr_Makedonija
January 18th, 2007, 14:32
Dora Bakoyannis as President and Michael Niemitz as Vice-President

Makedonski Lav
January 18th, 2007, 14:37
Brat Ljube kako Pretsedatel a Johan Tarculovski kako vice-pretsedatel..:howler:

Harry Potter
January 18th, 2007, 14:44
*"Јас за местото генерален секретар на ФФМ конкурирав со дипломата од ЕТФ од Скопје, немам ништо со таа диплома од сараевскиот ЕТФ" , изјавил вчера Митровски на брифингот со новинарите

Pa ovoj e beter od Minhausen. :howler:

zasto ja zemal togas falsifikuvanata diploma ako se vrabotil so skopkata? za da si gi laze decata doma?:howler:

zEk0
January 18th, 2007, 14:46
To all XT members
who do you think is the right man for the position of President of FFM
Ilija Najdovski, Darko Pancev, Trifun Kostovski???
I think it's Naum from our forum :)

Јавна тајна е дека ако Хари и Лазе паднат по налетите на Македонски Спорт, Орце Камчев ќе биде новиот претседател на ФФМ. Тоа можам да го гарантирам со сигурност...

Не би сакал вака јавно да образложувам ама ви гарантирам дека информацијата е 100% сигурна. Камчев сега е на чело на структурите што сакаат да ја урнат сегашната мафија во ФФМ...

Harry Potter
January 18th, 2007, 15:08
e ubavo, posle mafija, pak mafija, super :wallbang:

X-Terminator
January 18th, 2007, 15:35
The best in my opinion would be Sasa Ciric as FFM President together with vicepresident Artim Sakiri or Toni Micevski ^^

unnamed1
January 18th, 2007, 15:40
Kamcev !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!????????????????????

Pa Kamcev ima criminal charges vo Bulgarija i drugi mesta !!!!

Ne verovatna, pa onda sto e fintata so smena na vlast ? edna criminalna so odi druga ide..

Ne be jas povejke ne se zamaram, vishe preko kur , iskreno..

Nie se borime za fer rabota a on nosat drugi kriminalci, abe ic ne me boli povejke, neka krashat glava....

Kamcev e Vardarec, no ne sum siguren deka bi ja forciral Vardar posto Kamcev ne e vo dobri odnosi so Pancev i Vujcic... Mislam deka se sejkavate pred 7-8 meseci koga se vodeshe vojna vo vardar..

Sto sakat neka pravat, ic ne me interesira povejke..

unnamed1
January 18th, 2007, 18:51
Јавна тајна е дека ако Хари и Лазе паднат по налетите на Македонски Спорт, Орце Камчев ќе биде новиот претседател на ФФМ. Тоа можам да го гарантирам со сигурност...

Не би сакал вака јавно да образложувам ама ви гарантирам дека информацијата е 100% сигурна. Камчев сега е на чело на структурите што сакаат да ја урнат сегашната мафија во ФФМ...


Toa sto MS go pravi go pravi sosema legetimno. Ovie lujge sto go vodat fudbalot sega se nevideni kriminalci i pod sekoja cena morat da se padnat, dali toa bilo na legetimen nacin ili ne ic ne me interesiram,,,,, se isto ! vazno da padnat...

http://www.xtratime.org/forum/showthread.php?t=209290&page=2
Procitajgo mojot posleden post vo ovaj topic i ke stanat mnogo raboti jasni, se od Hari sto ima kontakti so betting firmi, do Laze sto e gazda na betting firma pa taka se znae deka ne e nitu gram slucajno deka se najdo ovie dvajca i ceka stvarvat i kontakti nis evropa so lujge sto immat ist interes, do avstriska Intervaten (sto garant e smeshan) sto stavi golema para na 2, do Baskimi, do nacinot sto dojdo na vlast...

Se e jasno samo problemot e toa sto kako da dokazish ? no ne sme 10 godini ili bes gram mozok, se e jasno no kako da gi fatish za ova sto go prvata koga ima bund lujge smeshani i za niv rabotat.

Ova ednostavno ne moze da se ostavi da prodolzi, dokaz ili ne ovie se golemi betting kriminalci a toa mozem da ti garantiram i mora da se trgnat, toa sto e taka taka e, nema druga alternativa.

zEk0
January 19th, 2007, 04:07
Toa sto MS go pravi go pravi sosema legetimno. Ovie lujge sto go vodat fudbalot sega se nevideni kriminalci i pod sekoja cena morat da se padnat, dali toa bilo na legetimen nacin ili ne ic ne me interesiram,,,,, se isto ! vazno da padnat...


Не велам дека не е легитимно, се разбира дека е легитимно и пожелно, но зад оваа хајка против криминалот во ФФМ стојат и лични интереси. Тоа е она што ми смета... Не се работи за баш чиста новинарска работа и токму затоа бев и воздржан на почетокот на целава афера...

Камчев? Сакале или нејќеле, тој ќе биде новиот претседател на ФФМ или во краен случај некој друг ќе биде front man а зад него ќе стои Камчев. Таква е ситуацијата во моментот....искрено се надевам дека ќе се промени...

unnamed1
January 19th, 2007, 14:51
Orce Kamcev

http://politics.guardian.co.uk/funding/story/0,,1744562,00.html

Orka, Jordan "Orce" Kamcev, was later to come under criminal investigation. Mr Kamcev is a controversial figure in Macedonia. Aged 35, married twice and divorced twice from the daughter of the mayor of Skopje, he is regarded locally as a playboy. "He behaves like a character from the cheapest Latin American soap opera," says Zoran Jacev, former head of Transparency International in Skopje.


Orka holdings, was created by Jordan's father, Ilija, from the privatisation in the 1990s of a former state sports clothing company and the Kamcevs are big political players in the country. The Macedonian prime minister opened the business's new Skopje factory in 2002; it was said to have cost €10m in investment, including, according to local media reports, €500,000 from Mr Feldman's Jayroma.

zEk0
January 20th, 2007, 17:31
Вечерва во Лејт најт шоу кај Миленко Неделковски ќе се зборува за скандалот во ФФМ! Емисијава почнува некаде пред полноќ... Знаејќи го Миленко, би требало да биде интересно... плус колку што знам он беше заедно со Камчев во Брегалница (ми се чини, не се сеќавам точно?)...

п.с.
на канал5 е емисијата

unnamed1
January 20th, 2007, 22:25
Pocnuva tocno vo 00.00 vecerva..
http://www.kanal5.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=26

Bi sakal da gledam ali ovie za zal ne se na satelit kako MTV, A1 i Orbis Bitola na primer..

JumboMkd
January 21st, 2007, 17:34
Не бев во можност да ја гледам емисијата, па ај ве молам некој кој ја гледаше да раскаже по некој интересен момент

Harry Potter
January 21st, 2007, 18:50
ni jas ne gleav

zEk0
January 22nd, 2007, 22:05
Јас гледав, ќе пишам покасно, немам време сега...

unnamed1
January 23rd, 2007, 15:48
Malce informacija za Kamcev kontra MS, kancev vejke podolgo vreme nema del vo MS... Drugo, MS go kritikuva Kamcev i Ristevski i go mesteja Pancev i Vujcic vo Vardar...

pa taka ta teorija pajga vo voda..

MUCANA
January 23rd, 2007, 20:43
Многу е јасно кој ќе биде селектор со новата управа. Тоа е 100% сигурно. Нивниот човек. Цапар:yuck:

MKD Fanatico
January 23rd, 2007, 21:15
looooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooool

unnamed1
January 23rd, 2007, 22:23
Многу е јасно кој ќе биде селектор со новата управа. Тоа е 100% сигурно. Нивниот човек. Цапар:yuck:

Sotir Mozish malce da go razvijash ova mislenje ?? kazi po shiroko zasto ova go mislish...

MUCANA
January 24th, 2007, 01:04
Зошто сите знаеме дека Цапар е во тимот на "опозицијата" и се бори за промени. Знаејки го добро него, сигурен сум дека не се бори никогаш за нешто доколку не гледа корист од тоа. А наградата од тимот кој ќе го преземе ФСМ за Цапар е селекторско место( а ако не некоја доста добра функција).
А бидејки сите веке ги знаат тренерските (не)квалитети на Цапар, се надевам дека новото раководство(доколку дојде на власт, а ќе дојде) ќе ја избегне оваа алтернатива.
А Хари го направи Цапарот тренер...

zEk0
January 25th, 2007, 03:56
Malce informacija za Kamcev kontra MS, kancev vejke podolgo vreme nema del vo MS... Drugo, MS go kritikuva Kamcev i Ristevski i go mesteja Pancev i Vujcic vo Vardar...

pa taka ta teorija pajga vo voda..

Не ти е точна информацијата...

Ambis
February 17th, 2007, 16:50
I think it's time FFM reconsiders and start our league in February instead of waiting till March (like most leagues are doing) it's not like we have tons of snow now a days where we would need to cancel that many games. What do you think?

TMRO
February 18th, 2007, 01:53
Не ти е точна информацијата...

Objasni poopsirno

Ambis
February 20th, 2007, 14:10
НАШАТА ПРВА ЛИГА "ПРЕПЛАВЕНА" СО ФУДБАЛЕРИ ОД СРБИЈА
http://www.sport.com.mk/?ItemID=618CD01E6A0C4843A884205EF2649806

Во клубовите од нашата Прва лига настапуваат вкупно 44 странци од кои дури 24 фудбалери кои потекнуваат од Србија, по 7 од Косово и од Бразил, 3 од Црна Гора и по еден од Конго, Нигерија и од Летонија.


Само четири екипи кои годинава се натпреваруваат во нашата Прва лига, во своите редови немаат странци. Тимови од нашиот шампинат во кои настапуваат само фудбалери од Македонија се Пелистер, Напредок, Брегалница и Влазрими.
Good too see us making it with our own players. :proud:

Дозволено пет странци во екипата

Во обидот да го заштити нашиот фудбалски пазар, но и одбид за поголема афирмација на македонските фудбалери, од ФФМ постои закон кој вели дека максималната бројка на странци кои можат да бидат на списокот на тренерите на еден натпревар е пет. Додека, пак, секој клуб може да регистрира неограничен број на фудбалери кои немаат Македонско државјанство, но во екипата за време на натпреварот мора да има само пет.Overall i don't like this because in our domestic league we should be developing our own young players and its fine to have foreigners but not to the point of having up to 8 of them even though they will have to cut the number to 5.

Iron Lion Zion
February 20th, 2007, 16:48
До сега во нашата лига сме имале играчи од следниве држави:
1.Црна Гора
2.Босна и Херцеговина
3.Хрватска
4.Србија
5.Бразил
6.Аргентина
7.Албанија
8.Бугарија
9.Украина
10.Русија
11.Летонија
12.Нигерија
13.Конго
14.Камерун
15.Сенегал?
16.Австралија
Косово

JumboMkd
February 20th, 2007, 17:07
Украина и Аргентина? не ми текнува

Iron Lion Zion
February 20th, 2007, 17:25
Стефанишин Јуриј во Победа играше сезона 2002/03, а од Аргентина беше Жан-Пјер Алонсо играше во Пелистер и Цементарница 55.
Исто заборавив да ја ставам на таа листа и Словенија, зашто во Цементарница имаше еден играч (од меч програмата Цементарница55-Ленс) кој се вика Јуриј Лауц, ама ме мрзи сега да проверувам.

JumboMkd
February 20th, 2007, 17:29
Жан-Пјер Алонсо
Бразилец ;)

Harry Potter
February 20th, 2007, 18:21
meni ni na brazilec ni na argentinec ne mi lici, tuku na francuzin :D

unnamed1
February 21st, 2007, 07:25
Jean-Pierre Alonso defenitivno e Brazilec a ne Argentinec.. Solun go zaborave Miltiades M. Arua od Paraguay sto igrashe za Bregalnica Delcevo sezonata 2003/2004
http://www.eufo.de/football/mkd/2003/bregcevo.htm
http://www.ffm.com.mk/eng/statistika.asp?natprevar=2&liga=1&godina=2003

unnamed1
February 21st, 2007, 07:32
Diego Vidal Garcija igrashe za Bregalnica Delcevo sezonata 2003/2004-2003/2004. GRcija ne svuci brazilsko tuku doajga od nekoja druga latinska drava no ne pisuva od koja.

Poland-Cement
February 21st, 2007, 10:19
Jean-Pierre Alonso defenitivno e Brazilec a ne Argentinec.. Solun go zaborave Miltiades M. Arua od Paraguay sto igrashe za Bregalnica Delcevo sezonata 2003/2004
http://www.eufo.de/football/mkd/2003/bregcevo.htm
http://www.ffm.com.mk/eng/statistika.asp?natprevar=2&liga=1&godina=2003
Jean-Pierre Alonso ????????????????? He's ex-player of Cementarnica !!!! He played for Cementarnica in UEFA Cup against GKS Katowice :) his career on Kisela Voda wasn't long but still he was our player :)

Iron Lion Zion
February 21st, 2007, 19:01
Сме имале и Колумбиец во лигата, Гаспер Запата. Во право бевте Алонсо е Бразилец.

21.01.2003 Од Вест
http://www.vest.com.mk/default.asp?id=55685&idg=3&idb=760&rubrika=Sport

Iron Lion Zion
February 21st, 2007, 19:27
http://217.16.70.236/?pBroj=2173&stID=19317
Сме имале и Уругваец, Валдивино Домингос да Оливеира.
Со десетина странци атака на излез во Европа
Новопечениот скопски клуб ќе има тим составен од голем број Јужноамериканци и Африканци

Фудбалскиот клуб Орка во новата прволигашка сезона најверојатно ќе влезе со десетина странци, повеќето неевропејци, и со амбиција експресно да заигра во еврокуповите, најавува претседателот на клубот, Миленко Неделковски. - Во моментов, потпис за нашиот клуб ставија четворица странци, како и седуммина македонски играчи. Ќе имаме силен тим - вели Неделковски.

Првиот човек на клубот најавува дека во следната сезона за Орка ќе играат Нигеријците Ибе (18 години, 18 настапи за репрезентацијата до 21 година, напаѓач), Стен (17 години, напаѓач) и Даниел Стенли (18, одбранбен играч) - сите позајмени од Анкона.

Од странците, уште во игра се Парагваецот Аруа (22, одбрана), Аргентинецот Кабехо (24, плејмејкер), Бразилецот Диего Видау (21, плејмејкер) и Уругваецот Валдивина (20), како и брат на Нигериецот Џеро Шакпоке, кој своевремено играше за А-репрезентацијата и беше на листата на некогашниот прволигаш ФК Скопје. Во Првата лига за еден клуб можат на еден меч да играат најмногу петмина странци. - Тоа е најмал проблем. Ќе има место за сите. Едни ќе играат, други ќе одмораат, ќе правиме трансфери... - вели Неделковски.

Од домашните играчи, потпишале голманот Зоран Мицевски, Диме Ангелевски, Благоја Ѓурчевски, Александар Стојов, Игор Илиевски и Стефче Петковски и најверојатно Драган Треновски. - Во преговори сме со еден голман од Битола и двајца плејмејкери од Скопје - вели Неделковски.

Подготовките на екипата за следната сезона ќе се одвиваат во Скопје (7-10 дена), Охрид или Кичево (10 дена) и Италија (15 дена). - Во Италија прво ќе бидеме гости на Фиорентина, а потоа ќе работиме во Бормио. Веќе имаме договорени пријателски средби со Фиорентина, но и со португалскиот Порто, кој во тоа време ќе биде таму. Официјален снабдувач на клубот со спортска опрема во следната сезона ќе биде италијанската компанија Лега, која е спонзор на 80 проценти од клубовите од Серија Б - рече претседателот на ФК Орка. (Г.М.)

Romanticar
February 21st, 2007, 23:55
Некаде 1996-1997 ми се чини, кога постоеја две втори лиги, а ФК Скопје од Автокоманда играше во западната група и го освои првото место пред Караорман, имаа Аргентинец во екипата. Мислам дека се викаше Бенито Карлос а популарно го викаа Коле од Автокоманда. :D Добро се сеќавам дека во некој од дневните весници во тоа време читав напис за него, но можно е да грешам во врска со името и годината. Сепак, сигурен сум дека беше Аргентинец и ми се чини дека не играше кога Скопје влезе во прва лига.

Кога влегоа во прва лига имаа и еден шпиц од Бугарија, се викаше Аспарухов. :)

Iron Lion Zion
February 22nd, 2007, 00:06
Некаде 1996-1997 ми се чини, кога постоеја две втори лиги, а ФК Скопје од Автокоманда играше во западната група и го освои првото место пред Караорман, имаа Аргентинец во екипата. Мислам дека се викаше Бенито Карлос а популарно го викаа Коле од Автокоманда. :D Добро се сеќавам дека во некој од дневните весници во тоа време читав напис за него, но можно е да грешам во врска со името и годината. Сепак, сигурен сум дека беше Аргентинец и ми се чини дека не играше кога Скопје влезе во прва лига.

Кога влегоа во прва лига имаа и еден шпиц од Бугарија, се викаше Аспарухов. :)
Не се сеќавам на Карлос, ама секако се сеќавам на Аспарухов, мислам дека беше водечки стрелец, полусезоната ја завршија како втори, голман им беше Јовчев, ама после се отиде во надолна линија. Миленко кој беше главен спонзор, му пропадна неговото бинго, а и должеше добивки на луѓето кои освоиле биног, и се отиде во неврат.
Таа сезона во 1/4 финалето играше Македонија Ѓ.П.-Скопје, првата утакмица во Автокоманда мислам дека заврши 1:1, а реваншот требаше да преставува само формалност, зашто веќе тимот има се распадна по паузата во првенството. И така цело време беше 0:0, и се играше колку да се задржи тој резултат, тогаш голман ни беше Антонио Филевски, еден шутира ама ептен млако топкава се тркала, овој ја чека да ја фати, ама дека во петерецот на голманот нема трева, туку тумби-румби му отскокна и така примивме гол.

Romanticar
February 22nd, 2007, 00:45
А не знам дали знаеш ама Филевски бранеше баш за Скопје кога ја освоија втората лига, па после дојде Јовчев. Стварно беа страшно јаки првата полусезона, мислам дека го тепаа тогаш неприкосновениот Силекс и дома и во Кратово, а имаа и добри шанси за титулата. Ама како што рече говедото се повлече и се отиде во неврат, а веќе следната сезона и испаднаа.

JumboMkd
February 25th, 2007, 22:29
ШТО ДОНЕСЕ ЗИМСКИОТ ПРЕОДЕН РОК ЗА ПРОЛЕТНИОТ ДЕЛ ВО СЕЗОНАТА 2006/07

Баже и Јанкер, најголеми ѕвезди

*Најатрактивни трансфери беа враќањето на Баже Илијоски од Кореја во Работнички К и преселбата на најдобриот стрелец во есенскиот дел Бобан Јанчевски од Башкими во Ренова

*Вардар ги засили Работнички К и Македонија ЃП со Тричковски и Стојановски, а Шкендија 79 и Силекс "пазареа" од Штип

За разлика од минатите години, поточно минатите зимски преодни рокови, во овој, кој трае до 1 март, имаше чудна раздвиженост на нашиот фудбалски маркет. Имаше повеќе трансфери, некои чудни преселби, враќања во матичните клубови. Имаше купување на странци, претежно од најблиското соседство, но и од Бразил.

Сепак, најголеми ѕвезди, барем досега, а веројатно дека така и ќе остане зошто нема најави за други трансфери, се Баже Илијоски и Бобан Јанчевски. Првиот се врати од Инчон (Ј. Кореја) во редовите на Работнички К со што шампионот неочекувано доби навистина големо засилување. Бобан Јанчевски, пак, од Башкими се пресели во амбициозната Ренова. Популарниот Јанкер се надева дека и во новиот клуб ќе ја продолжи голгетерската серија од есенскиот дел кога застана на 19 голови.

Друго нешто што е симптоматично е однесувањето на Вардар. Нашиот најтрофеен клуб ги засили своите најлути конкуренти Работнички К со Иван Тричковски и Македонија ЃП со Александар Стојановски. Двајцата можеби наши најперспективни напаѓачи.

Но, да тргнеме со ред.

Работнички К најмногу посвети внимание на доведување напаѓачи. Во моментов има дури осуммина на списокот на тим -менаџерот Ѓоре Јовановски. Покрај веќе споменатите Баже Илијоски и Иван Тричковски шампионот ги доведе Србинот од Раднички Ниш Немања Милисављевиќ и Црногорецот Бојан Каљевиќ. Од Вардар го доведе и младиот бек Владимир Медиќ. Во игра се се уште бразилците Марсело и Ериксон. Според нашите информации, првиот повеќе од сигурно е дека останува. Инаку, сите заминувања од Работнички К се во странство. Нема играч засега кој од Работнички К би заминал во некој друг наш клуб од познати причини.

Македонија ЃП за разлика од минатите преодни рокови беше доста мирна. Заминувањето на Филип Ивановски ќе го надополни со Александар Стојановски, играч на Вардар кој играше како позајмен во Напредок. Љупчо Колев со Горан Симов ќе ја сочинуваат една од најдобрите голмански двојки во Лигата, а во дефанзивната линија од Металург Драган Наумовски дојде во Ѓорче. Од Србија, пак, беа доведени Милан Кривокапиќ и Иван Бошковиќ. Положани, Емурлаху, Димовски остануваат.

Кај таборот на нашиот најтрофеен клуб имаше вистинска "бежанија". Си заминаа дури 13 фудбалери, а беа доведени, освен Бурхан Емурлаху, Христијан Кировски и Остоја Стјепановиќ (н.з позајмен на шест месеци од Партизан), тотални анонимуси, меѓу кои и Србите Перендија и Бојовиќ, па една цела чета Бразилци. Да не сме му во кожата на Драган Канатларовски. Пред тренерот на Вардар претстои пеколна пролет.

Победа, односно првиот човек на овој клуб, Александар Забрчанец, се чини доста паметно "одигра" оваа зима. Доведе неколку квалитетни домашни фудбалери, како и неколку странци со кои направи одличен тим достоен да се бори рамноправно со Работнички К и Македонија ЃП за највисок пласман.

Со Ренова завршува списокот на екипи кои значително се засилија со нови играчи, или барем така се чини. Бобан Јанчевски, Сашо Крстев, Минас Османи, Благоја Ѓурчевски, како и непознатите Гуџифи, Ковачевски (Србија), Беќири (Косово) се новаците во редовите на Ренова.

Друга карактеристика на зимскиот преоден рок е односот на штипска Брегалница. С$ што можеше да си замине од овој клуб тоа го направи. Хаосот во Брегалница го искористија Шкендија 79 (Димитровски и Маџунаров) како и Силекс (Андонов и Донев). Тетовци го доведоа и одличниот напаѓач Александар Толески (н.з и Силекс беше заинтересиран за неговите услуги) како Ардијан Цуцили. Останатите се анонимуси за нашите фудбалски услови.

Пелистер не се претргна многу во доведување нови играчи. Клечкаровски, Стојановски, Штерјоски се оние кои би требало да го засилат битолскиот прволигаш. Башкими, пак, ја повторува старата приказна. "Продаде" речиси поливина тим а купуваше од Косово и БиХ.

И на крајот кичевските прволигаши Напредок и Влазрими исто така за разлика од некои минати преодни рокови во овој беа прилично резервирани. Напредок ги доведе Петрески, Кулески, Угреновиќ и др., а Влазрими непознати второлигашки фудбалери.

Ете, тоа се ѕвездите и "ѕвездите" на нашето фудбалско небо во овој зимски преоден рок.

З. Ѓоршоски

Емурлаху сe уште е спорен

Иако Вардар го најави Бурхан Емурлаху како свое најголемо засилување, сепак, лесно може да се случи Шкендија 79 (н.з досегашниот клуб на овој фудбалер) да прави проблеми. Имено, Емурлаху ја нема потребната документација и иако со Вардар ги мина зимските подготовки тој фактички е играч на тетовци. Од раководството на Шкендија 79 велат дека Емурлаху може да замине во Вардар, но само ако нашиот најтрофеен клуб исплати соодветна отштета. А Вардар досега такво нешто нема сторено. Од друга страна самиот Емурлаху истакнува дека нема намера да се врати во Шкендија 79 и ако има какви било проблеми тогаш ФФМ да го решавал случајот.

Костов и Христовски, нови тренери

Зимскиот преоден рок донесе само две нови тренерски имиња. Влатко Костов седна на клупата на Ренова, еден од нашите најдобри и најдобро стоечки финански клубови Ренова. Раководството на клубот не крие дека со Костов, помошникот селектор на младата репрезентација и тренер кој работел успешно во многу наши клубови дека ќе дојде до висок пласман. По можност и фудбалска Европа. Од друга страна малку чудна е одлуката на Драган Христовски, исто така искусен тренер, да ја прифати тренерската палка на веќе отпишаната Брегалница. Но, на предизвикот да & се помогне на Брегалница во најтешките мигови од нејзиното постоење не можеше да одолее ниту секогаш амбициозниот Христовски.

Во Прилеп "цела" Битола!?

Победа како да реши да ја донесе "цела" Битола во Прилеп. Од таборот на Пелистер раководството на Победа ги купи Игор Талевски, Јовица Христов. Исто така од други клубови ги донесе битолчаните Илир Елмазовски и Димитар Капинковски. Од Пелистер си заминаа и Пеце Коруновски (Вардар), Роберт Ендековски (Напредок), како и младите Цветковски и Костовски. Интересно ќе биде кога Победа ќе гостува под "Тумбе кафе" во Битола.

Висината на трансферите, строга тајна

За разлика од нормалните фудбалски земји каде што има нормални трансфери и каде за секој таков поединечен трансфер се објавува и сумата, кај нас не е така. Имаше доста преселби, имаше и класични трансфери од еден во друг клуб, но никој, ама буквално никој не сакаше да каже кој колку платил за одреден фудбалер. Дали раководствата на клубовите даваат премногу пари па не сакаат финансиите да излезат на виделина, правдајќи се дека тоа било строга деловна тајна? Или, пак, играчите земаат премалку па не сакаат од срам да искажат за колку играат.

Ambis
February 28th, 2007, 16:43
Викендов стартува пролетната сезона 2006/2007

Со натпреварите од 19. коло во првата МФЛ започнува пролетната сезона во мак-фудбалот в недела со исклучок на натпреварот Работнички-Влазрими кој се игра в сабота.

http://www.ffm.com.mk/mak/vest.asp?id=1520


So Rabotnicki vs Vlazrimi will be played on saturday but the big match up of the week is Makedonija GP vs Vardar and i would say its a must win for Vardar if Rabotnicki win the day before.

Harry Potter
February 28th, 2007, 18:08
ПРВА МФЛ - 19 КОЛО - 04.03.2007 година
Поч. 14ч.

Ренова - Брегалница
Главен судија: Петковски Зоран - Велес
1 асистент: Манасиев Горан - Велес
2 асистент: Новачев Петар - Велес
4 судија: Костадиновски Дејан - Скопје

Башкими - Победа
Главен судија: Мечкаровски Димитар - Скопје
1 асистент: Кировски Марјан - Скопје
2 асистент: Стојановски Тони - Скопје
4 судија: Неделковски Дејан - Скопје

Работнички Кометал - Влазрими (саб.14ч.)
Главен судија: Бартон Јосип - Тетово
1 асистент: Љатифи Насуф - Тетово
2 асистент: Емрули Иса - Тетово
4 судија: Георгиевски Небојша - Тетово

Македонија Ѓ.П - Вардар
Главен судија: Крстевски Љубомир - Битола
1 асистент: Лозановски Златко - Битола
2 асистент: Атанасов Панде - Битола
4 судија: Илиевски Зоранчо - Битола

Пелистер - Напредок
Главен судија: Ставрев Александар - Скопје
1 асистент: Величковиќ Александар - Скопје
2 асистент: Николов Трајче - Скопје
4 судија: Недевски Илија - Скопје

Силекс - Шкендија 79
Главен судија: Цветковски Игор - Скопје
1 асистент: Ширилов Игор - Скопје
2 асистент: Хајдари Џенан - Скопје
4 судија: Бојанинов Зоран - Скопје

unnamed1
February 28th, 2007, 20:11
Betandwin
12:00 PM

Baskimi 2.35
X 3.20
Pobeda 2.55

12:00 PM
Makedonia
2.00
X 3.20
Vardar 3.35

Pelister 1.70
X 3.30
Napredok 4.50

Rabotnicki 1.10
X 7.35
Vlazrimi 15.00

Renova 1.20
X 5.00
Stip 10.00

Sileks 2.00
X 3.20
Shkendija 3.35


Mislam deka Sileks/Rabotnicki/Pelister i Renova ke pobedat, Utakmicata Baskimi-Pobeda ke zavarshi X dodeka naprevarot i derbito na ova kolo Makedonija - Vardar ke bide otvoreno prashuvanje, 1X2, moze sekako da zavarshi...

Ambis
March 4th, 2007, 16:00
19 kolo results:
Makedonija GP - Vardar 0:2
Baskimi - Pobeda 2:2
Pelister - Napredok 2:2
Sileks - Shkendija 0:0
Renova - Bregalnica 3:0

Standings:
1. Rabotnicki 40
2. Vardar 37
3. Makedonija GP 37
4. Pobeda 32
5. Renova 27
6. Pelister 26
7. Shkendija 26
8. Baskimi 25
9. Napredok 23
10. Sileks 22
11. Vlazrimi 9
12. Bregalnica 9

Benny
March 4th, 2007, 16:04
Bashkimi has 25 points

Ambis
March 4th, 2007, 16:06
Bashkimi has 25 points
My mistake and i just changed it. ;)

X-Terminator
March 4th, 2007, 16:11
I just phoned with my cousin in Prilep, he said Pobeda just want to stay on place 4, they are gonna win the kup and they'll be in the UEFA CUP, if they were on place 3 they would be in the UI-CUP even if they win the cup, what a dumb rule

Ambis
March 4th, 2007, 16:17
I just phoned with my cousin in Prilep, he said Pobeda just want to stay on place 4, they are gonna win the kup and they'll be in the UEFA CUP, if they were on place 3 they would be in the UI-CUP even if they win the cup, what a dumb rule
That makes a lot of sense and if thats the case then i'm predicting Vardar to beat Pelister in the other semifinal and then in the final allow Pobeda to win because they will have the #2 UEFA Cup spot clinched. Also something was fishy in Bitola today as the the ref changed his mind on a PK then gave one to Napredok right after that to get there 2nd goal. According to Minevski it was something he has never seen in our league a ref changing his mind before a player is about take a PK. :rolleyes: I aslo wonder what has happen to Makedonija GP it sounded like they just didn't even show up for this game...

unnamed1
March 4th, 2007, 17:44
Who will score the gols for Sileks lol ? they did dominate for 80 min at least and did not win .... Sileks will have problems scoring aginst all teams a part from Vlazrimi and Bregalnica... Makedonija GP will have problem to score goals VS Vardar and Rabotnicki... You cant replace a player like Filip Ivanovski with some 2 or 3 div serb players and expect same results..

Makedonija is defenitive out from the title talk, no chance now, they will miss Filip to much..

Tittle will be beetwen Vardar and Rabotnicki...

unnamed1
March 4th, 2007, 18:59
Rabotnicki sepak najveruvatno ke bide pobednik, Vardar vtor (uefa Cup) Makedonija GP vo Intertoto.. Pobeda ili Milano vo uefa cupot.... Bitrebalo da bide Milano no ima sansi i FFM da dobie xtra mesto za Intertoto kupot, ke se izvlecat na takov nacin FFM i togash namesto Milano ke igra Pobeda (Uefa) i Renova (Intertoto) vo evropa.. FFM para xtra mesto..

Vlazrimi i Bregalnica vejke se eleminirani...

Zapamtejgo ovaj post -)

Ali toa sto ke sleduva godinava vo evrokupovite ne sakam da go spomnav tuka.. Kvalitetot pajga a nashite protivnici od bugarija i kipar se podobri i podobri, namam golem nadesh... ne moze liga da gradish bes pari i so igraci od treta liga od srbija i da se nadevash vo evropa..

Vidov kolku nashive topp tri ekipi se padnati vo kavlitet zimava.. Rabotnicki 5-0 go deri Vlazrimi a Rabotnicki istovreme nemoken protiv slabi ekipi od Norveshka.. pa pomislejte togash kako kvlitet ima Vlazrimi ???????

Kakva televizija kakvi bakraci..

Neka si zamini prvo FFM i neka dojdat sponzori i potoa TV.. Neka se vrati kvalitetot od pred 6-7 godina, barem vakov takov beshe..

Ambis
March 4th, 2007, 19:27
Rabotnicki sepak najveruvatno ke bide pobednik, Vardar vtor (uefa Cup) Makedonija GP vo Intertoto.. Pobeda ili Milano vo uefa cupot.... Bitrebalo da bide Milano no ima sansi i FFM da dobie xtra mesto za Intertoto kupot, ke se izvlecat na takov nacin FFM i togash namesto Milano ke igra Pobeda (Uefa) i Renova (Intertoto) vo evropa.. FFM para xtra mesto..

FFM veke pobaraja da ima vtor ucesnik vo Intertoto Cup ama UEFA gi odbi. The only teams that i'm sure about is Rabotnicki as the #1 and Vardar #2 after that its hard to say cause as we saw with Napredok and Baskimi today anything can happen. btw even if Milano win the Cup can a 2nd division team like them honestly get a license to play in Europe? :googly:

unnamed1
March 4th, 2007, 20:04
btw even if Milano win the Cup can a 2nd division team like them honestly get a license to play in Europe? :googly:

Abe ambis ti mnogu brzo si zaboraval -)

Ambis ova e Makedonija, ako moze vardar i pobeda da igrat bes zasluzena licensa (gi dupeja Uefa zad grb so tie licensi, ona uefa sto gi podrzuva, komedija na visok nivo lol) togash moze i milano, ne se sejkraj... Tuka e Redzipi ke ja sredi rabotava ;) Baskimi vejke igrashe vo evropa bes zasluzena licensa neli ? -)

Posledna nadesh za MK fudbalot e 17 Mart, ako nema nisto da se sluci togash MK fudbal e gotov vo bukvalna smisla, togash za nekoja godini nema ni klubovite pari da imat za benzin od Skopje do Kumanovo poradi sto nikoj ne saka da insvestira vo nashiot fudbal, vakov fudbal..

17 Mart e najvazen den vo istoriata na MK fudbalot, ili ke bide mrtov ili pa ke se rodi ponovo i ke ima nadesh... Ili ke bide denot D za Harri ili ke bide denot D za MK fudbalot, 17 Mart e najvazen den vo MK fudbalot 2007 a ne utakmicata vo Zagreb 24 Mart toj den ne e vazan za nas ! toa ne e vazno vo sporedba so edninata na nashiot fudbal !

17 Mart ke bide vistinski triller, live or die vo bukvalnsta smisla za nashiot fudbal.. Togash ke se znae dali ke ima podobri uslovi za sponzori...

Za zal ne sum tolku siguren deka ke padnat, imaat eden kup pari i tie sigurno gi koristat za da se spasat, znaat ako pobedat pak ke ja napolnat kasata..

Vejke nekolku OFS se podkupeni, vo skopje i gevgelija 12 se protiv harri a dvaca se za, onie najvaznite i tie sto gi dobia parite vo dzep lol..

Ne znam bash kako ke bide glasanjeto, dali site clenovi vo site OFS ke glasat ili pa sekoja OFS ima po eden glas.. Ako e toa taka ne se nadevam, Harri vejke gi ima albanskite glasovi a dosta e nekolku Makedonski da kupi..

Iron Lion Zion
March 4th, 2007, 20:24
Наум ќе се обидам да го опишам Вардар на денешниот натпревар, со еден збор МОЌНО.
Имаат одлична екипа и ако ја задржат верувам дека ќе прават парче во Европа, но тешко да ја задржат,а единствена причина за тоа се финансиите.
Кој оди на стадион сите чекаат да влезат ГАГА, ме изненади тоа што Хари реши да купи карта :thumbsup: , иако да чекавме малце пред стадион ќе влезевме без пари. Рачунај малце да има медиумска кампања гарант ќе има по 1000 карти продадени, па и да се 500, тоа се 100 000 денари од натпревар или 50 000 зависи, што за наши услови е одлично, плус од маркетинг можат да се вадат пари, а никој клуб не се потрудил да има продавница кај што ќе го продава својот дрес, шал и останати реквизити. Значи кривицата освен во ФФМ треба да се бара и во клубовите. Па откога им се изградени стадионите немаат самите напревени ни едно помошно, се чекаат на гага.
Остоја има екстра понуди од Шведска, Турција и Украина. Ќе чека уште овие 6 месеци, да го земат во прва екипа на Партизан, а ако не ќе бега на друго место. Иако на годишната плата што му ја дава Партизан, можат да и завидат голем број фудбалери од нашата лига, од екипи како Работнички, Вардар или Макеоднија Ѓ.П., а плус има и плата од Вардар.

Ambis
March 4th, 2007, 20:28
http://www.ffm.com.mk/images/media/95/IMG_9993.JPG

Vo pravo si a toj sto posto ke dobie podrska so podkupvanje...


Za mene nasata liga pocnuva da mi bega od interes i ako ne se promeni nesto vo brzata idnina stvarno poke ic nema da ja sledam specijalno ako pak Pelister odpadni od prva liga... ni derby se vide ova godina nitu nisto jas se si mislev deka Pelister-Vardar ke stvori nov interes (vo pravo bese ti deka vo BT imase golem interes bidejki nemavme bideno vo prva liga dve godini no otkako se vide za kakov cirkus se raboti isto gomno i kaj nas) za nasata liga ama totalno nisto vo Skopje ni 500 nemase na toj "golem makedonski derby" a eve deneska vo Bitola imase samo do 700 publika za utaknicata so Napredok vo koja sudijata ne propaste i garant lugeto ne zadovolni si otidoa doma pa sega fajron.

X-Terminator
March 4th, 2007, 21:30
Porano bese Vardar a sega Rabotnicki ke ja dominara makedonskata liga, ne mi se veruva Vardar ima nekoja shansa protiv shampionot.
> povejke kvalitet, povejke pari, podobra organisacija, super ragovortsvo!!
Snaci Vardar i Makedonija GP ke igra za vtoroto mesto i za UEFA-KUP, mislam deka Vardar ke go osvoj vtoroto mesto, treto mesto Makedonija GP (Intertoto-KUP)i cetvorto Pobeda > vo finale od kup na makedonija ke igra Pobeda protiv Vardar (kako i sto kaza Ambis) i sekako ke bida vo UEFA-KUP togas...Finale ke bide Thriller!!
I vejke se snaj koj ke izpadni od vtora liga.
> Vlazrimi i Bregalnica

Posakuvam da izpadnat Renova i Baskimi od prva liga i da vleza (osven Cementarnica i Milano) Teteks Tetovo i Belasica Strumica vo prva liga

MUCANA
March 5th, 2007, 01:17
a eve deneska vo Bitola imase samo do 700 publika za utaknicata so Napredok vo koja sudijata ne propaste i garant lugeto ne zadovolni si otidoa doma pa sega fajron.

Епа брат вистина фајрон..Си мислев денес ќе биди убав натпревар,сонце пука,ама катастрофа. Утакмицата трагикомедија.Судијата катастрофа.Досуди пенал кој скоро да го изведоја, па ја смени одлуката,било офсајд,па расправања па туркања..Потоа играч на Напредок се закачи со копачката во земја а судијата пенал...за жалење.
Главевски пристигна од Гронинген во саботата доцна во ноќта, а денес беше одличен уште од првиот додир со топката..Ќе биде играч..
А гледам и Добре Иванов плачи пишти од судијата..Силекс бил тотално оштетен денес...
Со еден збор-КАТАСТРОФА.:thmbdown:

unnamed1
March 5th, 2007, 09:29
Znam deka rekov da drzime kolku sto mozi pozitivno na forumot no isto taka rekov deka moze da se komentira on sto ne cini i ova e takov slucaj..

Znaci posle ogromen pritisok od mediumite i toa dolg period sepak nema promeni, iskreno si rekov harri barev ovie tri nedeli ke glumi pred izborot i ke gi amali skandalite i ke rabotat na fer nacin no sepak nitu toa..

Se uste nama nikakva primena, sudite se uste nema svoja organizacija, se uste se pod kapata na FFM..

Emil Bozinovski najavi deka ke ima golemi promeni so sudite na primer i seto drugo..

Ne be koj go interesira ova neshto, dobro vreme sepak 700 gledaci, nema nitu 300 da ima sledniot natprevar posle tretmanot cera..

Fudbalot vo Bitola poslednite 10 naptrevari privlekuva 400 do 1.500 gledaci dodeka Kosharkata privlekuva 2.500 do 5.000 gledaci.. Bitolcanite se fudbalski ljubiteli no ne na vakov fudbal..

Pak ke kazam, apla me cudi deka nitu se obeduva Harri da go manipulira javnosta pred izborite tuku toj i vo ovie nedeli na ist nacin tera -)))

Losho sudenje i vo Kratovo , DA !


Pak ke kazam 17 Mart !!!! najvazen den vo istoriata za MK fudbalot !!

Ambis
March 5th, 2007, 15:28
http://www.fkpelister.com.mk/soopstenija.html

Ваквата збрка не само што влијае на резултатот, (ситуацијата се случи при резултат 1:1) туку предизвикува нервоза, притисоци, а доколку мечот се играше на некој друг стадион и во не така беспрекорна организација како во Битола дури и насилство и инциденти. И не само што овој детал го направи мечот скоро нерегуларен туку и критериумот и ладната самоувереност на младиот скопски судија внесуваше дополнителен револт.

Ova go postaviv i na Pelister topikot ama ke go stavam i tuka posto ova e CIST REZIL I SRAMOTA!!! odsega natamu jas ic ne ja sledam ova cirkus liga, nema da me vidite na live update, nitu pak nesto da napisam na ovaj topic, edinstveno duri ne se promeni FFM i stvarno da se dojdi do profesionalen fudbal kako sto treba da bide poke ic kur ne me boli za ova "mizi da te lazam" Makedonska Prva Liga. Isto taka da kazam deka ako ovaj incident se slucese vo Tetovo namesto Bitola garant sudijata ke bese obesen...

JumboMkd
March 6th, 2007, 00:22
Ѓоре Јовановски предлага: Првата лига со осум клуба :thumbsup:

...
На прес-конференцијата Ѓоре Јовановски побара од новинарите да разговараат и за едно негово размислување, поточно тој предлага во интерес на квалитетот на македонскиот фудбал во иднина Првата лига да брои осум екипи.

Сегашниот квалитет се разводнува со 12 клуба, мислам дека осум екипи во прволигашка конкуренција би бил вистински потег и со задолжителна котизација која треба да ја вложи секој од тие осумте клуба. Така ќе се подобри квалитетот, ќе биде многу поинтересно, впорчем и клубовите поинаку ќе се однесуваат во една таква намалена но силна конкуренција. Мислам дека Фудбалската федерација на Македонија би требало да се изјасни за овој предлог, да се консултираат клубовите, базата...

Јовановски предлага да има и повисоки парични награди за освоената титула и Купот, дури и судиите дда бидат професионалци како во одделни земји од Западна Европа.

Навистина интересен предлог кој заслужува внимание со оглед дека иако Првата лига беше намалена од 18, потоа на 16 клуба, не го даде посакуваниот квалитет.


Целосно се согласувам со Ѓоре! :thumbsup:

TMRO
March 6th, 2007, 00:31
Ѓоре Јовановски предлага: Првата лига со осум клуба :thumbsup:

...
На прес-конференцијата Ѓоре Јовановски побара од новинарите да разговараат и за едно негово размислување, поточно тој предлага во интерес на квалитетот на македонскиот фудбал во иднина Првата лига да брои осум екипи.

Сегашниот квалитет се разводнува со 12 клуба, мислам дека осум екипи во прволигашка конкуренција би бил вистински потег и со задолжителна котизација која треба да ја вложи секој од тие осумте клуба. Така ќе се подобри квалитетот, ќе биде многу поинтересно, впорчем и клубовите поинаку ќе се однесуваат во една таква намалена но силна конкуренција. Мислам дека Фудбалската федерација на Македонија би требало да се изјасни за овој предлог, да се консултираат клубовите, базата...

Јовановски предлага да има и повисоки парични награди за освоената титула и Купот, дури и судиите дда бидат професионалци како во одделни земји од Западна Европа.

Навистина интересен предлог кој заслужува внимание со оглед дека иако Првата лига беше намалена од 18, потоа на 16 клуба, не го даде посакуваниот квалитет.


Целосно се согласувам со Ѓоре! :thumbsup:

I jas celosno se soglasuvam so Gjore i ova trebase da se napravi mnogu porano

Ambis
March 6th, 2007, 04:40
Cista glupost spored mene :notlist: posto bas koga imavme 18 klubovi togas bese najdobra ligata (da recime prvite nekolku godini od nezavisnosta) samo togas nemavme nekoj selski ekipi kako vo denesno vreme aka Renova od Dzepciste...

Benny
March 6th, 2007, 06:36
8 teams is way too small a league. You have to understand that in a league like ours less teams does not mean higher quality. At any given day a team from 2nd league can beat a team from 1st league. What's more with 8 teams you will probably end up with teams only from only 3 - 4 cities. It doesn't really do anything to make football more popular nor is it going to mean that there will be more fans in the stands, if anything it will get boring sooner with less teams and as a result there will be even less fans in the stands . The problem lies with making football interesting again and having some real rivalries develop.

In my opinion our scouts there, if there are any, are totally blind. I could honestly say that there are some players that play in 3rd division that are better than some players in 1st division. The whole infrastructure from developing youngsters, looking for players from lower leagues, to marketing the top league is in shambles, and that's what needs to be looked at. Thinking that reducing the league size will magically make the league a top league is very shortsighted and a very bad idea.

unnamed1
March 6th, 2007, 08:07
I think this is the first time ever i read rubbish from Gjore..

8 ekipi ? kako prvo tie ekpi bi doajgale od tri gardovi, maximum ceteri gradovi, sto ke znaci deka interesot za MK ligta ke stani uste pomal..

Drugo nemame 8 kvalitetni ekpi, i 5 ekipi liga nema kvalitetoto tolku da go kreni pa taka toa e badiala mislenje, Fakt bidejki Sileks i Napredok ramnopravno igrat protiv sekogo vo ligata a toa ne e poradi sto Sileks i Napredok drzat dobar kvalitet tuku poradi sto i ostanatite se slabi..

Problemot ne e vo 12 ekipi, problemot e FFM tie se krivi za deneshniot kvalitet.. Gjore sam toa go kaza na povejke pati koga go komentirshe prvesntvoto vo Makedonski Sport..

Ne moze ti da barshe kvalitet nitu so 8 ekpi se dodeka 9 od 12 ekipi rabotat ilegalno, nashava liga e dokumentirano ilegalna, 9 od 12 ekipi rabotat ilegalno i si prodolze kako nishto da bilo -) Se stipam, dokumentirano e deka zakon nema vo ligata.. Aj posle prifatija ligava kako seriozna -)) Aj.. Vo koja bila Zapadna drzava za eden tim sto raboti ilegalno atomatski sleduva ban i isklucuvanje, gazdite ke leza vo zatvor poradi rabota na "crn nacin" pa i sigurno "crni isplati" kako vo Pobeda na primer bidejki ne mi se veruva deka nitu eden igrac ne dobil dinar skrshen od 2002 godina, nema sansi Baze Gjorgievski da igral bes pari, tie se crni tax free pari.. .. Se stipam... Zar na mislat olku budali picka mu materina deka nikoj zemal pari lol ? barem javnosta i vladata da ja manipulira Pobeda i Hari, barem 50% od platite da beja pod zakon i 50% crni, no nitu toa, 100% crni.. Zar tolku glup e Harri, zar si misleshe deka nikogash nema da ima pregled vo idnina -)

Kvalitet moze samo da ima dodeka si zamine ova FFM, kvalitet doajga so pari, tolku pari tolku muzika... Problemot ne se vo 12 ekipi problemot e toa sto nema mnogo sto sakat da investirat vo nashiot fudbal poradi ova FFM i ova brutalno mafia vodenje na fudbalot..

Ambis
March 6th, 2007, 14:33
8 ekipi ? kako prvo tie ekpi bi doajgale od tri gardovi, maximum ceteri gradovi, sto ke znaci deka interesot za MK ligta ke stani uste pomal..

I think there should be a limit on how many teams can come from one city if we make the league smaller because like you said 8 teams and half of them being from Skopje is a joke :rolleyes: you might as well call it Skopska Liga. To me the biggest problem we have (besides the awful refs) is that we have no quality standards and we let in village teams like Renova in the league, there should be some standards for teams to be able to play in Prva Liga na primer Belasica with a modern stadium is not playing in the league while Renova in Dzepciste is playing on some field that i can only imagine how bad it might be. Also since the league is all about who has the best sponsors they perform the best i would say anyone can get some no name team to do well just look at Madzari a few years back and next year you will see the same with Milano. The first year of our league was the most interesting because we had known teams in it and almost every city had a team like Naum said which made it more interesting for evryone and the quality on the field will never be that great because if we have a talented player they will leave for some 3rd division Finish team.


http://www.soccerbot.com/macedonia/tables/mace2002.htm

Another thing take a look at the table above, notice something? yep even in 2002 the league still looked like a Makedonska Liga unlike now a days which is a Ramkovna Liga with teams like Vlazrimi, Baskimi, Renova and Shkendija.

JumboMkd
March 6th, 2007, 14:47
Треба да има помалку тимови за да нема екими како Влазрими и Брегалиница кои едвај опстојуваат. Може не 8 ама 10 ќе биде оптимално.
И обавезно секоја екипа да плаќа котизација!!! Да речеме секоја екипа да плаќа по 30000 евра за учество. Со 10 екипи би се собрале 300000 евра. На крајот на сезоната шампионот да добие 100000евра, 2. - 50000, 3. - 30000... така да ќе има и дополнителен стимул за екипите, а и нема да биде сеедно дали некоја екипа ќе освои 7 или 4 место. Сите ќе се борат за поени и нема да има пуштање на утакмици

Ambis
March 6th, 2007, 16:16
Aj kazimi ti mene kolku klubovi vo Makedonija imat 30,000 evra za vakva rabota? :googly: ako se imase tolku pari normalno ova ke bese dobra idea ama se nema... isto taka sakam da kazam deka FFM nema respect za klubovi so istorija kako na primer Pelister, Vardar i Rabotnicki... nema veza kolku pati tie klubovi se osteteni ili tepani ovje ofcari od FFM poke respect ke imat sprema Shkendija posto gi ostavat vo Tetovo bilo kakov chaos da prat, ako se gledase realno za klubovi kako niv so nikogas ne ni postoele nitu pak imat nekoja istorija ne treba ama ic da im e gajle a da ne zborame kakvi problemi imat praeno vo posednite nekolku godini so ako bea vo nekoja profesionalna liga sto posto dosega ke imaja dobieno dozivoten ban. Kako mozi od 2002 koga nemaja nitu eden nivni tim vo Prva Liga a sega 4 godini pokasno da imat duri 4? ovde mora da bide zamesana politika i se znae deka ako se mesa politika UEFA trebase da ne kazni ama tie velat deka FFM bile mnogu uspesna federacija. :howler: :wallbang:

Harry Potter
March 6th, 2007, 16:28
8 ekipi e stvarno mnogu malku. pa so e toa, ke ima samo 4 natprevari, ke se spustamew na nivo na Andora koja ima 6 kluba vo ligata? gluposti, kako so kaza Ambis najdobro bese koga imase 18, no ete, kaj nas nema dovolno bogati ekipi za liga so tolku klubovi. Ako resat da ja namaluvaat ligata, sekoja brojka pod 10 klubovi ke bide propast, togas ke se otkazam i od liga i od se.

Ambis
March 6th, 2007, 16:58
More scandals:


ОБЛОЖУВАЛНИЦИТЕ ГО "ПРЕДВИДОА" РЕМИТО НА БАШКИМИ И ПОБЕДА
"Нулата" беше блокирана
http://www.sport.com.mk/?ItemID=9BABD4370EA85645B35442CFE55C5515

СООПШТЕНИЕ НА ФК ПЕЛИСТЕР
Чудни судиски пропусти
http://www.sport.com.mk/?ItemID=4C8CB501FAE30849B852747F037FBE97

ОД СИЛЕКС РЕАГИРААТ НА АРБИТРАЖАТА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА ИГОР ЦВЕТКОВСКИ
Иванов: Ова е реваншизам
http://www.sport.com.mk/?ItemID=5A87BB9E80201B4F8C5EA62743E2553F

Ние сме еден од сојузите кои сакаат промени во ФФМ, и затоа мислам дека намерно ни праќаат вакви судии", вели секретарот на Силекс, Добре Иванов

What else is there to say? :thmbdown:

JumboMkd
March 6th, 2007, 17:17
More scandals:


ОБЛОЖУВАЛНИЦИТЕ ГО "ПРЕДВИДОА" РЕМИТО НА БАШКИМИ И ПОБЕДА
"Нулата" беше блокирана

What else is there to say? :thmbdown:
bwin ги дадоа коефициентите за кладење за тоа коло многу рано, може 1 месец порано.
На почеток кога ги дадоа коефициентот за нерешено беше 3.2, а во Неделата коефициентот наеднаш падна на 2.9
Ама сепак морам да кажам дека никој неможе премногу да се збогати со кладење на Македонска лига. Лимитирани се натпреварите на околу 50-тина евра, така да местење на утакмици за профитирање од кладење не постои за натпреварите од Македонија. Овој натпревар бил наместен затоа што поделбата на бодови им одговарал на двата тима

Iron Lion Zion
March 6th, 2007, 17:48
Јас мислам дека 10 екипи се супер за во Прва Лига, при што ќе би се играло во 4 кружен систем.
Најдобра беше лигата кога имаше 18 клуба :rollani: Па тогаш во Македонија уште постоеше оној ЈУ момент, затоа беше така, т.е. имаше доста луѓе на стадионите, еве како за пример би посочил дека Вардар играше 2 пријателски со Партизан, првата 1994 кога имаше 18000 гледачи и втората во 1995 година кога имаше 4000 гледачи. Евидентна е разликата, Партизан го изгуби значењето тука.
Работава е тоа што се ќе се сведе на Скопје, само тоа мене не ми се допаѓа, т.е. пола лига ќе биде со скопски тимови, но и поранобеше така. Вардар, Слога, Балкан, Македонија Ѓ.П., Цементарница 55, Скопје, Работнички и Маџари Солидарнос. Во глобала оваа сезона има само 3 тима, во другите сезони, стадардно беа по 6 тима од Скопје.
Па ако Работнички, Македонија Ѓ.П., Вардар, Победа, Шкендија и Пелситер, моментално најдорби тимови во Македонија би играле секој со секого по 4 пати годишно би бил супер, повеќе публика. Работнички-Вардар секоја утакмица има по 2-3000 гледачи, Шкендија е стандардно добро посетена исто како и Пелистер, под 1500 гледачи нема, едниствено ако времето е лошо и слично. За Победа тука е дербито на Пелагонија, плус некој од другиве привлекуваат гледачи, за Македонија Ѓ.П. Хари знае како има гужва кога доаѓа добар тим......... да не набројувам понатаму.
Амбис, од кај ќе најдат пари, ако се сака се може............јебига тоа е капитализмот, види ја Македонија Ѓ.П. испадна во Прва Лига, ама сега пак е таму, кога ќе нема пари, се знае 80% сигурно одиш надоле. Помина она време кога демек клубот доаѓа од таму, или тој фунционер навива за нега, има традиција зад него .........

unnamed1
March 6th, 2007, 17:50
Jumbo da znaesh deka so golem zal raportirav do Betandwin da ne stavat povejke Makedonski utakmici na menu, mene mi beshe kejf i toa golem kejf koga vidov za part pati ali ne vredi, ne vredi posto ne sme nie za kladilnici.

Lemitiran e do negde ali ne celosno, mozesh da pavish kombinaci, samiot mi kaza kako mozesh da go izlazish systemot na betandwin, na primer igraj kombinacija so nekoja bomba sigurna utakmica i gotovo..

JumboMkd
March 6th, 2007, 18:02
Jumbo da znaesh deka so golem zal raportirav do Betandwin da ne stavat povejke Makedonski utakmici na menu, mene mi beshe kejf i toa golem kejf koga vidov za part pati ali ne vredi, ne vredi posto ne sme nie za kladilnici.

Lemitiran e do negde ali ne celosno, mozesh da pavish kombinaci, samiot mi kaza kako mozesh da go izlazish systemot na betandwin, na primer igraj kombinacija so nekoja bomba sigurna utakmica i gotovo..
Знам, знам. Ама како и да е пак неможе никој да се збогати од Bwin. Тие имаат многу „чувствителни“ лимити, така да натпревар се блокира само со неколку стотици евра.
Неможе никаква штета да има нашето првенство со Европските кладилници. Опасноста доаѓа од Азиските кладилници каде што скоро и да нема лимити. Таму се вртат милионите. Но сепак и тие не се наивни, нашата лига во наредниве 10 години нема да ја има таму

JumboMkd
March 6th, 2007, 18:06
Aj kazimi ti mene kolku klubovi vo Makedonija imat 30,000 evra za vakva rabota? :googly: ako se imase tolku pari normalno ova ke bese dobra idea ama se nema... isto taka sakam da kazam deka FFM nema respect za klubovi so istorija kako na primer Pelister, Vardar i Rabotnicki... nema veza kolku pati tie klubovi se osteteni ili tepani ovje ofcari od FFM poke respect ke imat sprema Shkendija posto gi ostavat vo Tetovo bilo kakov chaos da prat, ako se gledase realno za klubovi kako niv so nikogas ne ni postoele nitu pak imat nekoja istorija ne treba ama ic da im e gajle a da ne zborame kakvi problemi imat praeno vo posednite nekolku godini so ako bea vo nekoja profesionalna liga sto posto dosega ke imaja dobieno dozivoten ban. Kako mozi od 2002 koga nemaja nitu eden nivni tim vo Prva Liga a sega 4 godini pokasno da imat duri 4? ovde mora da bide zamesana politika i se znae deka ako se mesa politika UEFA trebase da ne kazni ama tie velat deka FFM bile mnogu uspesna federacija. :howler: :wallbang:

Епа ако нема еден тим да плати 30000евра тогаш нека не се натпреварува во Прва лига.
Како што кажа Златко со 10 тима ќе има четворо кружен систем. И нормално наместо да има натпревари од типот на Работнички-Влазрими или Вардар-Брегалница, по 4 пати во текот на една сезона ќе играат Работнички и Вардар меѓу себе.

unnamed1
March 6th, 2007, 18:08
Па ако Работнички, Македонија Ѓ.П., Вардар, Победа, Шкендија и Пелситер, моментално најдорби тимови во Македонија би играле секој со секого по 4 пати годишно би бил супер, повеќе публика. Работнички-Вардар секоја утакмица има по 2-3000 гледачи, Шкендија е стандардно добро посетена исто како и Пелистер, под 1500 гледачи нема.

Vo greska si i toa kako, Pelister-Renova 500, Pelister-Renova (cetvartfinale cupot 500) Pelister-Pobeda Prilep 500 !!!!!! pelagonskoto derbi pred 500 gledaci rezil !!! se sejkavam mnogo dobro na ova bidejki imashe muabet za toa na forumot, mislam ambis spomna za toa i bitrebalo da go ima na Pelister topikot vo arkivata ! i Pelister-Napredok 600-700 (spored spikerot radioto)

Vidi sam vo Mediumiskite arkivi... se sejkavam mnogo dobro na ova posto vnimavam na toa..

unnamed1
March 6th, 2007, 18:21
Опасноста доаѓа од Азиските кладилници каде што скоро и да нема лимити. Таму се вртат милионите. Но сепак и тие не се наивни, нашата лига во наредниве 10 години нема да ја има таму


Ne sum znael deka Makedonskata liga ja ima vo Aaziski kladilnici, sum znael za dve evropski internet gladilnici i tolku... Pojma nemam deka imalo i vo Azija..

Tie bitrebalo da znaat ako nikoj drug, prashaj vo Macao Republikata vo Azija -)

JumboMkd
March 6th, 2007, 18:31
Ne sum znael deka Makedonskata liga ja ima vo Aaziski kladilnici, sum znael za dve evropski internet gladilnici i tolku... Pojma nemam deka imalo i vo Azija..

Tie bitrebalo da znaat ako nikoj drug, prashaj vo Macao Republikata vo Azija -)
Ја нема! Прочитај поубаво. Напишав дека во наредниве 10 години нема да ја има

Great_Macedonian
March 6th, 2007, 20:00
Regarding the "8 team league" proposal.. at first i supported it but i also realised that with 8 teams, the majority of Macedonian cities will not have a chance to see their local team play in first league and interest in soccer will drop, as is the case with Ohrid.

Australia has a strange system of football but it makes sense. e.g if a team finishes first place in second league, it cannot enter the 1st league of that state unless it satisfy's certain standards, e.g team must financially be strong the stadium must satisfy specific criteria, otherways a lower ranked team which satisfies this criteria will be promoted instead.

In Macedonia they should have criteria for playing in prva liga.. if the team comes from a village with no stadium-- then it shouldnt be allowed to join the league even if it wins second league.

Ambis
March 6th, 2007, 20:07
Australia has a strange system of football but it makes sense. e.g if a team finishes first place in second league, it cannot enter the 1st league of that state unless it satisfy's certain standards, e.g team must financially be strong the stadium must satisfy specific criteria, otherways a lower ranked team which satisfies this criteria will be promoted instead.

In Macedonia they should have criteria for playing in prva liga.. if the team comes from a village with no stadium-- then it shouldnt be allowed to join the league even if it wins second league.
AMEN TO THIS!!! :thumbsup: i love this idea and this is exactly what we need in our domestic football. For example what good will it be next year if Milano are promoted and they play in some village in Kumanovo? so when they come to MPL we will have two teams from Kumanovo and neither one of them are the original FK Kumanovo team that played in the city stadium. :rolleyes:

Great_Macedonian
March 6th, 2007, 20:09
..from another perspective, look at the Australian A-League, it was 'professionalised (somwhat)' two years ago, ethnic teams are no longer allowed to play in the A-League (because they only attracted a few thousand attendance from a specific ethnic group) and now the A-League only has 8 teams! thats including a team from New Zealand (also named 'New Zealand'). This move has actually made Football in Australia more popular, but all major cities have atleast one team in the league (they made sure this happens).... Also, no team ever drops out from this league, and the winner of Victorian Premier league or NSW premier league can not join the A-League anymore (even in the past this was hard to do).

So if 8 teams are enough for Australia, 8 should be enough for prva liga, providing they do what Australia did.. make sure the 8 teams come from the 5-6 largest cities and make sure they are not "ethnic teams"... e.g Kumanovo, Tetovo, Kicevo.. towns like that should have multiethnic teams which will represent them in the prva liga.. not "albanian teams" or "macedonian teams" on an ethnic basis as is the case now.

Great_Macedonian
March 6th, 2007, 20:10
http://www.a-league.com.au/ check it out

Great_Macedonian
March 6th, 2007, 20:24
AMEN TO THIS!!! :thumbsup: i love this idea and this is exactly what we need in our domestic football. For example what good will it be next year if Milano are promoted and they play in some village in Kumanovo? so when they come to MPL we will have two teams from Kumanovo and neither one of them are the original FK Kumanovo team that played in the city stadium. :rolleyes:

Yes !! this is exactly what im talking about, like your example with Kumanovo. In the same sense until a few years ago Melbourne used to have one ethnic greek team and one ethnic croatian team in what is now called the A-League. Sydney used to have an ethnic Italian and an ethnic greek or croatian team in Australia's first league (A-League).. Adelaide also had ethnic teams BUT Perth made a team in the mid 1990s named 'Perth Glory' which is not an ethnic team, it is a football team simply representing the city of Perth, a team all ethnic groups could support. This is also why Perth Glory always had an attendence of 20,000 at its home games (supported by people of various nationalities) and because of this became the strongest and richest team in Australia... on the other hand the teams from Sydney, Melbourne, Adelaide always had attandence of 3,000-8,000 because they were ethnic teams and only people from certain ethnic groups supported them. Once the Australian Football federation realised that because Perth has a "city team" Football in Perth has become very popular and everybody in the city supports Perth Glory... while Most people in Melbourne and Sydney had no team to support in the Australian national league because they were 'ethnically devided teams', they decided to demote all 'ethnic teams' and let them compete only in their own States, while creating 7 new teams which will not represent ethnic groups, but Cities!!
So now the newly created Australian 'A-League' has no ethnic teams and people in all major cities have reason to support their football team because it isnt "ethnically affiliated".

Great_Macedonian
March 6th, 2007, 20:32
So if FFM does make 8 teams in prva liga it should be under strict criteria, eg.

(2 teams from Skopje)
Vardar
Rabotnicki

(1 team from Bitola)
Pelister

(1 team from Prilep)
Pobeda

(1 team from Tetovo)
*a city team not an "ethnic" team should represent Tetovo.

(1 team from Strumica)
Belasica

(1 team from Ohrid)
Ohrid

(1 team from Stip or Kumanovo)
eather team should represent the city and no ethnic group.

Ambis
March 6th, 2007, 20:57
(1 team from Tetovo)
*a city team not an "ethnic" team should represent Tetovo.

It wouldn't work because Shkendija has big support there and Teteks has basically been thrown to the wolves and are not even playing at the city stadium anymore. Maybe they could combine the teams but i doubt it would work, back in the days some of the Sverceri supported Vardar but now there is too much ethnic tension for something like that to ever happen again.

Great_Macedonian
March 6th, 2007, 21:03
Did Teteks use the city stadium in the past?
is teteks controlled by macedonians mainly?

Ambis
March 6th, 2007, 21:45
Did Teteks use the city stadium in the past?
is teteks controlled by macedonians mainly?
As far as i know that stadium belongs to the city and Teteks used it ever since it was built when they played in Prva Liga back in the days or in the old Yugoslav league.

As far as the idea of the league being under strict criteria like you mentioned above the biggest problem with each city having a team is that Skopje teams have more money and there industry can help them out with better sponsors. Strumica and to a certain extant Bitola have some of the best youth players but they usually lose them to the richer clubs because of financial problems. If you look back at some of the players that came from the Pelister mladinska skola you would be amazed how a team with those kind of players never won even one league tittle yet Sileks and Sloga both have won 3 tittles each. It's a complicated thing because in Skopje alone you have teams like Sloga Jugomagnat who have won 3 league tittles plus a couple cups as well and yet they are playing in Vtora Liga right now. How can there be so much inconsistency in our league and good teams with tradition who were once good can easily drop to the lower divisions and possibly never make it back? I dont see problems like this in other countries for example you dont see OFKand Vojvodina or Rijeka and Varteks drop to 2nd div in Serbia or Croatia but in our league its almost a regular that a top team will go down sooner or later.

unnamed1
March 6th, 2007, 22:02
So if FFM does make 8 teams in prva liga it should be under strict criteria, eg.

(2 teams from Skopje)
Vardar
RabotnickiDo you want to gett banned or what ? :smileani: Iron Zion Lion is FM here and you have no MGP as option -)

se shalam -)

Iron Lion Zion
March 6th, 2007, 23:30
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=29DB8E7D7C8BD4488CE9C713BC211B3B
Една репортажа од дербито Македонија Ѓ.П.-Вардар 0:2

X-Terminator
March 6th, 2007, 23:39
So if FFM does make 8 teams in prva liga it should be under strict criteria, eg.

(2 teams from Skopje)
Vardar
Rabotnicki

(1 team from Bitola)
Pelister

(1 team from Prilep)
Pobeda

(1 team from Tetovo)
*a city team not an "ethnic" team should represent Tetovo.

(1 team from Strumica)
Belasica

(1 team from Ohrid)
Ohrid

(1 team from Stip or Kumanovo)
eather team should represent the city and no ethnic group.

What a bullshit!! All Leuages with less than 12 teames are Amateurleauges!! Slovenia, Iceland or Austria...
I mean we are not Luxemburg or San Marino

Why not play with 14 (like in Sweden, Norway, Finland) or even 16 (like in Greece, Hungary, Bulgaria)
Wales which you can compare with Macedonia even got 17 Teames in their leuage

Here the advantages:
-There wouldn't be relegation matches so 3 teames would be relegated and there wouldn't be that stupid 3 times playing against each other rule...!!
-The Leuage also would be more atrractive to foreign players, when they see 14 or 16 teames in a leauge instead of just 8 or 12!!
-It also would be positive for many cities like for example Strumica they would have a bigger chance to go up in first leauge!!

Iron Lion Zion
March 6th, 2007, 23:50
AMEN TO THIS!!! :thumbsup: i love this idea and this is exactly what we need in our domestic football. For example what good will it be next year if Milano are promoted and they play in some village in Kumanovo? so when they come to MPL we will have two teams from Kumanovo and neither one of them are the original FK Kumanovo team that played in the city stadium. :rolleyes:
Има доста тимови што играле на Градскиот стадион во Куманово, и тој стадион бил нивен матичен, а не е само ФК Куманово. Впрочен не ни нивни туку на државата. :smileani:
Чим има пари ќе играат на кој сакаат стадион, а седиштето може да им биди на друго место, т.е. таму кај што се регистрирани, кај што се нивните простории.
Regarding the "8 team league" proposal.. at first i supported it but i also realised that with 8 teams, the majority of Macedonian cities will not have a chance to see their local team play in first league and interest in soccer will drop, as is the case with Ohrid.
Ако имаат пари ќе го видат Охрид во прва лига.

Дај тогаш лигата да ја направиме од 20 или 30 клуба, па секој град да има свој прволигаш. Во Охрид фудбалот никогаш не бил на прво место, ни во екс-ју, одвреме на време ќе направиле добар тим, 2 сезони ќе изиграле во републичка лига и паѓале во регион. Па клубови Вардар Неготино, 11 Октомври Прилеп или Победа Валандово играле повеќе во републичка лига, отколку Охрид, Гостивар, Куманово......
Се знаело кој се фудбалски центри, а и во глобала тие уште опстојуваат плус некој нов ќе се додаде, Тетово, Скопје, Прилеп, Штип и Струмица од тука порано а и сега излегувале најдобри играчи, и ако се погледне кој клубови доаѓаат од таму се е јасно, плус кон крајот на 70-тите во Битола фудбалот зема голем замав, што е евиденто со Пелситер, и на крај би ја додал Струга. Во сите овие градови и нивните села има клубови, има градски фудбалски лиги, и секако од таму излегле поголемиот број од најдобрите фудбалери, околу 85% од тука доаѓаат репрезентативците.

Ambis
March 7th, 2007, 00:38
Дај тогаш лигата да ја направиме од 20 или 30 клуба, па секој град да има свој прволигаш. Во Охрид фудбалот никогаш не бил на прво место, ни во екс-ју, одвреме на време ќе направиле добар тим, 2 сезони ќе изиграле во републичка лига и паѓале во регион. Па клубови Вардар Неготино, 11 Октомври Прилеп или Победа Валандово играле повеќе во републичка лига, отколку Охрид, Гостивар, Куманово......
Се знаело кој се фудбалски центри, а и во глобала тие уште опстојуваат плус некој нов ќе се додаде, Тетово, Скопје, Прилеп, Штип и Струмица од тука порано а и сега излегувале најдобри играчи, и ако се погледне кој клубови доаѓаат од таму се е јасно, плус кон крајот на 70-тите во Битола фудбалот зема голем замав, што е евиденто со Пелситер, и на крај би ја додал Струга. Во сите овие градови и нивните села има клубови, има градски фудбалски лиги, и секако од таму излегле поголемиот број од најдобрите фудбалери, околу 85% од тука доаѓаат репрезентативците.
Vie Skopjani ste mnogu tvrdoglavi i ne svakate so sakame nie drugite da vi kazime, nema interes ligata posto nikoj kur ne go boli da gleda Cementara, Djorce ili Madzari vo drug grad mozi za vas vo toj region e interesno (ne mi se veruva osven vo selata ili naselbite) ama realno gledano vo Skopje samo Vardar (garant nad 90% od lugeto navivat za Vardar vo ovaj grad i mislam deka poke od 50% od dijasporata se Vardarci) i do nekade Rabotnicki se klubovi koj nosat interes vo fudbalot. Kako mozis da sporedis 11 Oktomvri so FK Kumanovo ili Ohrid? koj naviva za toj 11 Oktomvri? isto taka da recam so kar imame od Novaci vo bilo koja liga? znajs ti koj go sledi Novaci? seljaci so ziveat vo to selo od koj 99% od niv navivat i za Pelister, isto taka e so 11 Oktomvri vo Prilep... Nie gledame i probvame da naprajme POGOLEM interes vo ligata a ne od kaj idat talentite i koj kade igra vo opstinskite ligi. Selski klubovi kako Novaci, 11 Oktomvri ili Milano treba da bidat pomosni timovi od koj talentite ke se prefrlat vo profesionalnite regionalni klubovi na primer da bidat kako minor league teams a ne tie da se nadprevaruvat so golemite klubovi i da imat sansa da igrat vo Prva Liga. So stvorivme so Renova deka se vo prva liga? mislis ti nekoj vo Tetovo ke naviva za Renova namesto Shkendija ili Teteks? isto taka i so Vlazrimi vo Kicevo namesto da bide eden klub od toj grad ovje se podelile na dva klubovi i seg eden e posleden a drugiot se bori za opstanok a da ne zborame za gradot koj sto posto se deli na nacionalnost koga se zbora za koj za koj naviva. I kako vo Bitola fudbalot nemal golem zamav od krajot na 70tite koga vo 80tite godini Pelister soldino se natprevaruvase vo Jugoslovenskata vtora liga i imavme dva klubovi ako zborame i za Transkopt koj na to vreme bese dosta dobar. Zar Toni Savevski, Gjorgi Hristov, Vanco i Toni Micevski, Dragan Kanatlarovski, Mitko Stojkovski, Nikolce Noveski i denesni igraci kako Blagojce Glavevski i golmanot Tome Pacovski ne se talenti od mladinskata skola na Pelister i gradot Bitola? Ajde ne zabusavaj posto mladinskata skola na FK Pelister e edna od najstarite i najpoznati vo cela Makedonija.

Great_Macedonian
March 8th, 2007, 00:08
super kazano Ambis.

Za drugite, jas ne predlagam 8 ekipi vo prva liga, jas kazav deka toa mozebi bi uspealo ako se pravi pravilno, inaku jas poveke sum za 10 ekipi vo prva liga, mislam toa e realnata brojka na prvoligasi koj treba da gi imame. 2 ekipi neka se od skopje, drugite 8 da se od 8 razlicni GRADOVI, ne sela.

Great_Macedonian
March 8th, 2007, 00:12
Iron Lion Zion kaza nesto interesno so toa deka od gradovi kako Ohrid ne izlegle talenti. Jas sum po poteklo od Ohridsko i zivean sum tamu dovolno za da kazam deka ima navistina extra talenti vo fudbal.. ne e vistina deka fudbalot ne e najbiten sport vo ohrid, tuku problemot e sto ohrid nema dobra fudbalska skola taka da mnogu talenti propadvat tamu, a i tie sto donekade uspeale vo fudbalot bilo blagodarenie na toa sto zaminale da igret za karaorman ili nekoj drugi ekipi nadvor od Ohridsko.

MKHooligan
March 8th, 2007, 00:57
Da vi nabrojam samo deka od nasata reprezentacija denes
Velice Sumulikoski, Aleksandar Mitrevski, Igor Mitrevski poteknuvaat od klubovi od sela od Ohridsko/Struskiot region
mozam da kazam deka vo selata ima isto tolku talent kako i vo gradovite mozebi i poveke!