Xtratime Community banner

Transfer news & rumours

193K views 3K replies 105 participants last post by  LedZep 
#1 ·
Breshia kërkon Isli Hidin si pasues te Tares
21/12/06

Breshia kërkon portierin e Tiranës, Isli Hidin.

Eshtë ky lajmi më i fundit që vjen nga kampi bardheblu, ku burime të sigurta pranë lojtarit konfirmojnë interesimin e skuadrës italiane.

Nga ajo që bëhet e ditur, drejtuesit e Breshias kanë shfaqur interesim për 25-vjeçarin, duke parë që përmbush disa kërkesa, si mosha e re, shtatlartësia dhe pagesa jo e lartë që mund të kërkojë.

Edhe pse është nën kontratë me bardheblutë e kryeqytetit, Hidi është i lirë të largohet kur bëhet fjalë për oferta jashtë Shqipërisë dhe që gjithashtu i rritin më shumë profesionalisht.

Asnjëherë klubi i "Tiranës" nuk i ka penguar futbollistët e tij për të shkuar në skuadra të ndryshme europiane, kështu që e njëjta gjë pritet të ndodhë edhe me "gardianin" bardheblu.

Pas një faze që e pa më shumë në stolin e rezervave sesa duke luajtur, kanë mjaftuar pesë ndeshjet e fundit ku Hidi ka qenë titullar, që interesimi i italianëve të vinte në rritje.

Për momentin nuk bëhet e ditur shumë financiare e ofruar, pasi palët hëpërhë janë vetëm në fazën e bisedimeve fillestare.

Në ditët në vazhdim, në drejtim të portierit të talentuar, që është gjithashtu pjesë e ekipit kombëtar, pritet të mbërrijë një ofertë zyrtare.

Breshia, që aktualisht ndodhet në Serinë B, në vendin e 13-të, por vuan shumë prezencën e një portieri me peshë, ku, me sa kuptohet, Marko Ambrozio nuk e ka justifikuar besimin e drejtuesve të klubit.

Një arsye më shumë, që të bën të besosh në këtë transferim, ka të bëjë me faktin se në përbërje të ekipit italian ndodhen edhe dy portierë të tjerë, Sergio Viotti dhe Emiliano Viviano, të cilët ende nuk i kanë mbushur 17 vjeç.

Në rast të një kalimi të mundshëm të Hidit te Breshia, ky do të ishte një rast i rrallë për futbollin shqiptar, sepse më parë te kjo skuadër ka luajtur edhe Igli Tare, por asokohe në Serinë A.

Me golat e tij, bjondi kuqezi ka lënë një shije të mirë si shqiptar në klubin e "dallëndysheve".
 
See less See more
#2 ·
Bogdani is near to Genoa a team that is a candidate for Serie A and i think that this is perfect chance for Bogdani to come back to his old form




Bogdani, Xhenoa i jep 800 mijë euro

- Bogdani ka arritur qëllimin e tij për të përfituar sa më shumë nga futbolli. Xhenoa do t’i ofrojë atij një kontrarë tri vjeçare dhe një pagesë prej 800 mijë eurosh. Në arkën e Sienës do të shkojnë 3 milion euro. Bogdani gjatë merkatos së vërës ishte shumë pranë kalimit te Udineze. Në mesin e muajit korrik, Bogdani ishte gati pjesë e Udinezez për një shumë aspak indeferente prej 3.5 milionë euro, por ajo nuk u mbyll pasi qendërsulmuesi shqiptar kërkoi nga friulanët një kontratë trevjeçaredhe e të njëjtën pagesë që përfitonte që i garantonte presidenti i Sienës, De Luka. Bosi Poco i Udinezes nga ana a tij qëndroi i palëkundur në ofertën e tij për një pagesë prej gjysmë milioni euro. Pas kësaj erdhën kërkesat e Kievos dhe Torinos. Kievo gjeti menjëherë nga Palermo zëvendësuesin e Amaurit me blerjen e Godeas. Torino tentoi për Bogdanin, ndërkohë që mbeti e befasuar nga Perineti i Sienës, që kërkonte për shijen e Bogdanit, 3.5 milionë euro dhe kartonin e Stelonës. Kështu presidenti Kairo gjeti një lojtar tjetër me karakteristika të përafërta me Bogdanin, Konan të Leçes, duke lënë përfundimisht te Siena, sulmuesin shqiptar.

Roma për merkaton e janarit kishte bërë gati listën e përforcimeve ku kërkohen tre lojtarë, ku midis tyre përmendet edhe sulmuesi shqiptar i Sienës, Erjon Bogdani. Për Bogdanin u interesua edhe Kievo.Bogdani, që sezonin e kaluar shënoi 11 gola me Sienën, ka gjetur vetëm dy herë golin në 13 javët e para të sezonit aktual.
 
#3 ·
Ervin Skela, pranë transferimit te Kickers Offenbah

Albania-Sport (AS) - Ervin Skela është shumë pranë ritransferimit në “atdheun” e tij të dytë, Gjermani, te skuadra e Bundesligës 2, Kickers Offenbah. Lajmi jepet nga mediat gjermane, të cilat pohojnë se Kickers dëshiron të sigurojë gjatë pauzës dimërore shërbimet e Ervin Skelës (96 ndeshje në Bundesliga 1 dhe 127 ndeshje në Bundesliga 2). “Futbollisti 30-vjeçar i Kombëtares shqiptare (40 ndeshje me vendin e tij) është akoma nën kontratën me Askolin. Megjithatë Skela ka luajtur gjatë këtij sezoni me ekipin e fundit në renditje në ligën e parë italiane vetm shtatë aktivizime( pesë herë si titullar dhe dy herë si zëvendësues), për herë të fundit më 5 nëntor”, shkruan gazeta rajonale “Offenbah Post”. Klubi i Kickers është duke bërë të gjitha përpjekjet për të kthyer Skelën në Gjermani, dhe për këtë ka kontaktuar me menaxherin Klaus Gerster për një transferim të mundshëm. Në një deklaratë për gazetën lokale gjermane, manaxheri sportiv i Kickers, Mikael Dëmgen, i cili përkujdeset edhe për anën financiare të klubit, pohoi: “Po, ka shumë shanse, që ai (Skela) të luajë këtu”. Kontrata e Skelës me Askolin skadon në fund të sezonit, por në të është edhe opsionin për ripërtëritje. “Përsa kohë që me kontratën e tij nuk kemi rregulluar asgjë, duhet që ne të presim”, është shprehur Dëmgen. Skela konsiderohet një prioritet te Kickers dhe është ndër të parët në listën e të ardhurëve të rinj. Kickers kërkon të sigurojë shërbimet e një mesfushori sulmues dhe të një sulmuesi. “Skela, - shkruan siti op-online.de, - përpara transferimit të tij në Itali, ka luajtur në Bundesliga 1 me FC Kaisersalautern (34 ndeshje/4 gola/4 asistë), Arminia Bielefeld (32/0/5) dhe Eintraht Frankurt (30/8/7)”. Kickers është duke kërkuar edhe një mesfushor shkatërrues jashtë Gjermanisë. Emri që përmendet është ai Anxhelo Barletës që luan në Greqi me skuadrën e kategorisë së dytë greke, Panserraikos, ku aktivizohet edhe mesfushori shqiptar Edvin Murati. 29-vjeçari Berreta ka luajtur më parë me Kickers Offenabah (nga viti 2001 deri më 2004).
 
#5 ·
Hortnagel: “Salihi, Needed Strength for Rapid”

Albania-Sport (AS) - Alfred Hortnagl (40), the newly named director of the Austrian recordholding club SK Rapid Vienna, has made it clear that he cant see Rapid in eighth place in the Austrian Bundesliga. Known as an old friend of trainer Peter Pacult, the former midfielder of Tritol in the direction of Herns Hapel, Admira Vaker and Insbruk, has made it clear that his club is going to follow and start a serioes of investments to recruit valuble players for Rapid in January's Merkato. Hortnagl has named two candidates that he believes will strengthen his club according to the Austrian agency. The two players are the defender from Vaker, Hanes Eder and the Albanian forward Hamdi Salihi. Last sunday, present in the Albanian Superliga game "Tirana-Partizani" was Rapid's trainer Peter Pacult to follow for the second time in one month the bomber, Hamdi Salihi. He wasnt the only representative of foreign clubs, Hertha Berlin, Rizespor, Vorskla Poltva, Ried and Start all had representatives Present in Qemal Stafa's Stands. Salihi scored his 12th goal of the season ending the halfway mark in a good note. Pacult expressed his satisfaction with Salihi's performance in the pitch. The 21-year old forward has attracted the attention of many European clubs. For the time being "All Eyes are on Salihi".
 
#6 ·
Yesterday's edition of Sportske Novosti of Croatia was reporting of a possible transfer of Labinot Haliti from Australia to NK Rijeka (1st league of Croatia). According to Croatia's largest sports daily, its Otto Baric that has told the NK Rijeka managers of Labinot's qualities.
 
#7 ·
Otto Baric has been helping out some of Albania's young players. It his him who also put a good word about Salihi to Rapid Vienna calling him the Gerd Muller of Albania and because of the respect he demands in the world of football alot of teams opened their eyes.
 
#8 ·
Bogdani tani edhe ne planet e Palermos

Albania-Sport (AS)- Erjon Bogdani tani eshte edhe ne planet e Palermos pervec skuadrave qe jane permendur edhe me pare si te interesuara per sulmuesin shqiptar. Demtimi i Amaurit ne ndeshjen e fundit te vitit 2006 per Palermon ka bere qe drejtuesit e kesaj skuadre te mendojne per afrimin e nje sulmuesi, pasi Amauri, golashenuesi me i mire i Palermos, mund te kete nevoje per operim dhe nese kjo ndodh do te jete jashte fushave per nje kohe te gjate.

Caracciolo dhe Brienza qe dukej sikur do te iknin nga Palermo se shpejti ka shume mundesi qe te qendrojne dhe madje Caracciolo mund te behet nje nga sulmuesit kryesore. Megjithate presidenti Zamparini dhe drejtori sportiv Foschi preferojne Bogdanin ose Pellissier si sevendesuesin e Amaurit. Problemi qendron te fakti qe keta dy lojtare kerkohen nga disa klube, leshtu qe duhen pritur ditet ne vazhdim per te pare nese Bogdani do te jete ne Palermo ne janar. Erjon Bogdani eshte shume prane kalimit te Genoa, ku e pret nje kontrate shume fitim prurese, por rroga mund te kaloje ne plan te dyte, nese eshte i mundshem kalimi te Palermo qe ka shume shpresa per te marre pjese ne Champions League sezonin qe vjen, dhe eshte madje nuk eshte jashte gares edhe per Serie A.
 
#9 ·
Ried holt sich Hamdi Salihi
Die Oberösterreicher verpflichten den Torschützenkönig der albanischen Liga. Auch Rapid hatte Interesse am 22-jährigen Stürmer bekundet.
Hamdi Salihi, links, im Dress des griechischen Vereins Panionios.

Tabelle
T-Mobile Bundesliga
Der österreichische Fußball-Bundesligist SV Josko Ried hat am Donnerstag die Verpflichtung des albanischen Internationalen Hamdi Salihi bekannt gegeben. Der 22-jährige Stürmer (geboren am 19. Jänner 1984) wurde in der vergangenen Saison mit 28 Treffern Torschützenkönig der albanischen Liga. Beim Tabellensechsten unterschrieb der 1.82-m-Mann, der vom SK Tirana kam, einen Zweieinhalb-Jahres-Vertrag bis Juni 2009 mit der Option für eine weitere Saison.

Albaniens Teamchef Otto Baric berief Salihi bis dato dreimal in die albanische Nationalmannschaft, nachdem er für das U21-Team in 14 Spielen siebenmal erfolgreich war. Der Angreifer stand im Kader für alle drei Qualifikationsspiele für die EURO 2008 in Österreich und der Schweiz, kam bisher allerdings noch nicht zum Einsatz.

Ried ist Salihis zweite Station im Ausland, in der Saison 2004/05 war er bei Panionios Athen engagiert. An dem Neo-Rieder hatte zuletzt auch Rapid-Trainer Peter Pacult Interesse gezeigt.
Zyrtare/ Salihi, dy vjet e gjysmë kontratë me SV Ried

Albania-sport (AS) - Zyrtarisht Hamdi Salihi, golashënuesi më i mirë i kampionatit shqiptar është pjesë e skuadrës austriake Ried. Lajmi jepet nga siti austriak kurier.at, por që i referohet burirmeve nga klubi SV Josko Ried. Lajmi është shoqëruar edhe me një foto të sulmuesit shkodran, kur luante në Greqi në radhët e skuadrës së Alfa Ethniki (spt Superiliga), Panionos. Edhe Rapid, shkruan gazeta më e madhe austriake “Kurier”, ishte e interesuar për sulmuesin 22-vjeçar. “Ekipi ai futbollit i Bundesligës austriake SV Josko Ried ditën e enjte ka bërë të sajin futbollistin ndërkobëtar Hamdi Salihi”, shkruhet në kurier.at. “Sulmuesi 22-vjeçar (i lindur më 19 janar 1984) shënoi gjatë sezonit të kaluar 28 gola (në fakt 29, red:asport) duke fituar “Këpucën e artë” të Ligës shqiptare”, vazhdon shkrimi. Lojtari shqiptar (1.82 m) nënshkroi me ekipin që renditet në vendin e gjashtë të Ligës austriake, një kontratë prej 2 sezonesh e gjysmë deri në qëshor 2009, por edhe me opsionin për një sezon tjetër. Trajneri i Kombëtares shqiptare, Oto Bariç e ka aktivizuar tri herë me përfaqësuesen shqiptare, teksa Salihi ka luajtur edhe 14 ndeshje për fanelën kuqezi të ekipit të Shpresave, me të cilin shënoi edhe 7 gola. Sulmuesi ka qenë pjesë e listës së lojtarëve në tri ndeshjet kualifikuese për Euro 2008, finalet e të cilës do të zhvillohen pikërisht në Austri dhe Zvicër. Kurier gjithsesi nënvizon se nuk ka luajtur asnjëherë në tri takimet e para.

Ried është stacioni i dytë i Salihit jashtë Shqipërisë, në sezoni 2004-2005 u angazhua me ekipin athiniot Panionios. Për lojtarin e porsablerë nga Ried tregoi një interes të veçantë edhe trajneri i Rapidit të Vienës, Peter Pacult që madje udhëtoi dy herë në Tiranë për të parë në aksion sulmuesin shqiptar.
 
#10 ·
That is good news because in Austria their Sports Ministry is spending billions of dollars on a new way to train their youth and this will take affect also in the Bundesliga so Salihi will have a very good chance to develop to a better player. I believe part of their deal was an instant spot on the lineup for Salihi so we will be seeing alot more of him. Too bad for Rapid Pacult is a good coach but I think Salihi made the right decision. The money and opportunity was better. Rapid is a great team.
 
#11 ·
Korcari45 said:
That is good news because in Austria their Sports Ministry is spending billions of dollars on a new way to train their youth and this will take affect also in the Bundesliga so Salihi will have a very good chance to develop to a better player. I believe part of their deal was an instant spot on the lineup for Salihi so we will be seeing alot more of him. Too bad for Rapid Pacult is a good coach but I think Salihi made the right decision. The money and opportunity was better. Rapid is a great team.
The starting lineup was logical...all of Ried's strikers suck. Rapid's strikers on the other hand are high on the top scorers list.
 
#13 ·
Actually I am optimistic. I think Salihi will do good. i just hope he gets his first goal ASAP because it will be the hardest for him since he has to prove himself. Dont forget he was 18 YO wen he played abroad before so he has gotten alot of experience with Tirana even scoring 2 in Uefa cup this year.
 
#14 ·
He actually played very well for Panionios, its just that the club was paying him absolute crap. He started the moment he arrived at the club, at the time Panionios fueled the Greek U21 team, and those players are at bigger greek clubs now.

Ried is a good team, and the Austrian bundesliga is a good league. Its better then the German 2nd division, Ukraine, or Turkey. All he needs to do now is start scoring.
 
#15 ·
Palermo kërkon Igli Taren në formë huazimi

Albania-sport (AS) - Palermo është duke lëvizur shumë orët e fundit për të gjetur një zëvëndësues të Amauri, i dëmtuar në gju dhe që rrezikon të paktën 3 muaj stop. Sipas sitit sports.it, dy lojtarë janë në shinjestër: i pari është Igli Tare, sulmusi shqiptar i Lacios, që mund të vijë me formulën e huazimit. I dyti, është më i kushtueshëm kur bëhet fjalë për angazhimin e Xhanpaolo Pacinit, që nuk po gjen hapësirën e duhur te Fiorentina, ku po shkëlqejnë Toni dhe Mutu.
 
#16 ·
Mainc 05 në duel me Kickers Offenbah për Ervin Skelën

Albania-sport (AS) - Kickers Offenbah, skuadra gjermane e Bundesliga 2, ripërsëriti synimet e saj për të bërë të sajin futbollistin shqiptar, Ervin Skela, i cili kaloi një gjysmësezoni të dështuar me formacionin italian të Serisë A, Askoli. Lajmi jepet nga allgemeine-zeitung.de. Gazeta e mirënjohur gjermane, pohon nga burime brenda Kickers se Offenbah kërkon rikthim të shpejtë të shqiptarit në Gjermani gjatë merkatos së janarit. Skela ka luajtur në Gjermani me Eintracht Frankfurt dhe Kaiserslautern, ku ka qenë ndër më aktivët. Sipas burimeve të gazetave të tjera gjermane dhe ato të internetit, drejtuesit e Kickers kanë filluar kontaket me zyrtarët e Askolit (Skela nënshkroi më 9 shtator 2006), për të mbyllyr sa më shpejt tratativën në mënyrën të kënaqshme për të gjithë aktorët. Edhe Mainc 05, skuadra që renditet e fundit në Bundesliga 1 ka shprehur interesimin për lojtarin e kombëtares shqiptare. Por dhe nga Greqia, ka lajme për 30 vjeçain Skela, i lindur në Vlorë, por me pasaportë dhe italiane. Është klubi grek i Apollon Kalamarja, ku luan edhe Alban Bushi, që ka bërë të ditur interesimin e tij për ish-lojtarin e Arminia Bielefeld.
 
#17 ·
Albanian said:
Palermo kërkon Igli Taren në formë huazimi

Albania-sport (AS) - Palermo është duke lëvizur shumë orët e fundit për të gjetur një zëvëndësues të Amauri, i dëmtuar në gju dhe që rrezikon të paktën 3 muaj stop. Sipas sitit sports.it, dy lojtarë janë në shinjestër: i pari është Igli Tare, sulmusi shqiptar i Lacios, që mund të vijë me formulën e huazimit. I dyti, është më i kushtueshëm kur bëhet fjalë për angazhimin e Xhanpaolo Pacinit, që nuk po gjen hapësirën e duhur te Fiorentina, ku po shkëlqejnë Toni dhe Mutu.


Ska kurgjo prej Tares, karriera e tij shpejt ka me perfundu. Une kisha thon qe ai mu kthy ne Brescia t'pakten me lujt edhe ni sezone komplet.
 
#18 ·
Albion said:
Ska kurgjo prej Tares, karriera e tij shpejt ka me perfundu. Une kisha thon qe ai mu kthy ne Brescia t'pakten me lujt edhe ni sezone komplet.
albi s'mundesh me thone qe karrirea e tares ka perfundu.

muj me thone qe per nga pergaditja fizike asht shume ma i mire sesa 70 - 80 % e lojtarve tjer ne kombetaren tone.

e sa i perket puna a "ka gjo" a "s'ka gjo" ateher k'ta te palermos, tornios etj etj e dijin shume ma mire sesa une dhe ti :smileani:

fita
 
#19 ·
FitaALBANIA said:
albi s'mundesh me thone qe karrirea e tares ka perfundu.

muj me thone qe per nga pergaditja fizike asht shume ma i mire sesa 70 - 80 % e lojtarve tjer ne kombetaren tone.

e sa i perket puna a "ka gjo" a "s'ka gjo" ateher k'ta te palermos, tornios etj etj e dijin shume ma mire sesa une dhe ti :smileani:

fita

:howler:

A din qysh je ti, si njezt qe thojn "mos shaj me non", ti "mos shaj me Tare" :D
Hiqu tij pash neren, personalisht menzi spres ai mu pensionu.
E sa per Palermon qe e ka lyp, ato e lypin se osht cheap, huazim palidhje edhe ato me nejt ne bench, deri sa kthehet Amauri.
 
#20 ·
Albion Palermo ka shanc te fitoj Seria A dhe per mendimin tim ata duan te marin nje njeri qe ta zere vendin a Amaru. Jo nje Cheap po nje lojtar me te njejtat cilesi. Per mendimin tim me mir e kan te marrin Bogdanin po Tare sesht keq. Mos harro se deri tani ka lojtur mir dhe per kombetaren si ne Bjellorusi ashtu dhe Rumanine kte ndeshjen e fundit slojti dhe aq mir. Palermo i ka syte ne tre-kater lojtare dhe me shum ka shanc Bogdani. Bogdani, Mikoli, dhe Pelisier jan emrat me te degjuar deri tashi. Shikojm me tutje. Bogdani ka edhe shum shanc te kaloj te Genoa. Ku do hyje ne Seria A vitin qe vjen.
 
#21 ·
Korcari, ket punen e Tares n'fakt edhe pak e kom ashtu me tallje, kom qef me provoku Fit'en se e di qe osht adhurus i madh i Tares.

Nuk besoj qe osht zgjedhje e mire Palermo, realisht ka shume pak shansa qe ai t'paraqitet ne fushe, kshtu qe pasi osht ne perfundim t'karieres ateher kisha pas qef me pa edhe disa ndeshje tu lujt, qoft ajo ne ndonje ekipe te Serie B, t'pakten ta perfundon karieren 'in style' :)
 
#23 ·
- Vllaznia have signed ElHadji Goudjaby from Dinamo. Finally a top striker ! Its expected that other 2 players join these days.

- Flamurtari looks set to open negotiations with Ervin Skela :eek:
Only rumours but that would be a huge move for Flamurtari, I still cant belive it, he will probably demand a lot, I doubt there is any team in the league that would match his demands.

- Oriand Abazaj is likely to replace Hamdi Salihi at SK Tirana.
Wise move.
 
#24 ·
LoL Alban ya I know its Tares end u no well just leave it at that I think he has 2 more seasons in him probably like you said in Seria B.

Skela is too big headed man he will demand alot also I think Flamurtari should focus on other players. Younger ones or experienced ones from the Greek leagues or other leagues. For the money Skela is going to be worth I think they can get better players.
 
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top