Transfer news & rumours - Page 84 - Xtratime Community
Reply
 
LinkBack Thread Tools Rate Thread Display Modes
post #1661 of 2782 (permalink) Old May 19th, 2011, 17:56
World Class Player
 
Simboli i Diellit's Avatar
 
Join Date: 04 2010
Location: Milan
Teams: Ac Milan , Albanian NT
Posts: 7,949
Quote:
Originally Posted by RedandBlack View Post
Or Serie B....im surprised more Superliga players don't go to Serie C or Serie B...
it's Albanian Mentality ... Smajli tomorrow comes here in trials in a Serie C club ... Most of serie C are @ Superliga level + they have better training grounds and better physic/athletic preparation... but on the other hand they'd get less money than Superliga
Simboli i Diellit is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #1662 of 2782 (permalink) Old May 19th, 2011, 19:18
World Class Player
 
Simboli i Diellit's Avatar
 
Join Date: 04 2010
Location: Milan
Teams: Ac Milan , Albanian NT
Posts: 7,949
“Konaktet me Lazio per Lorik Canen kane filluar. Javen e ardhshme do te vendosim per te ardhmen e tij”.

Kjo eshte deklarata e Cenk Ergun, drejtorit te pergjithshem te Galatasaray.

“Javen e kaluar u zgjodh presidenti i ri i Galatasaray, keshtu qe duhet ta shtyjme gjithēka te henen apo te marten e ardhshem, - shtoi Ergun per Radio Mana’ Mana’.- Javen e ardhshme do te takojme djaloshin (Canen) per te folur per ardhmen e tij, dhe do t’i prezantojme te gjitha ofertat”.
Simboli i Diellit is offline  
post #1663 of 2782 (permalink) Old May 20th, 2011, 00:39
Premier Player
 
Shqipėria Etnike's Avatar
 
Join Date: 11 2007
Location: Melbourne
Teams: Albania, Lazio, Manchester United
Posts: 1,408
in english

http://www.skysports.com/story/0,195...940293,00.html

Mos shikoni kisha e xhamia / Feja e shqyptarit āsht shqyptaria
Churches and mosques you shall not heed / The religion of Albanians is Albanism
Shqipėria Etnike is offline  
post #1664 of 2782 (permalink) Old May 20th, 2011, 08:28
Rising Star
 
Black-Eagle's Avatar
 
Join Date: 03 2005
Location: Brussels
Teams: Albania NT, RSC Anderlecht, AC Milan
Posts: 997
Quote:
Originally Posted by Drenica View Post
Odise Roshi signs with FC Köln It doesn't say for how long the contract is. But it's very good news what so ever.http://www.fc-koeln.de/news/detailansicht/?tx_ttnews[tt_news]=3477&cHash=5031bc587a232f341aa311a2f636c9f2

just copy the whole text, and you'll see it.
Maybe the best move ever ... from Albanian Superliga to Bundesliga ! Hope he will get some playing time and suceed there ! Hope he will have more luck than Hyka !!!

It's good for out NT having players playing in good Championships.

Vajushi is also linked to Ajax ... I don't know how reliable are Albanian newspapers !

For the ones who follow the Albanian Superliga, how would you rate Vajushi ? In comparaison with Rroshi ?
Black-Eagle is offline  
post #1665 of 2782 (permalink) Old May 20th, 2011, 13:06
World Class Player
 
Join Date: 08 2006
Location: USA
Teams: Republic of Albania NT
Posts: 8,906
Well Vajushi gets a lot of hype from Alb media, way more than Roshi ever got. Think it has more to do with him being Shkodran and vllaznia product than anything else.

This is what Aliaj says:

- Roshi ėshtė rast i veēantė, apo nė Shqipėri ka talente tė tjera qė mund tė bėjnė hapin e madh nė karrierė?

- Jam i sigurt qė Shqipėria ka shumė talente nė futboll, tė cilėve u mungon vetėm mentaliteti pėr tė luajtur nė nivele tė larta. Mund tė pėrmend, pėr shembull, Vajushin e Vllaznisė.

- Mendoni se edhe Vajushi ėshtė gati pėr Bundesligėn?

- Ėshtė shumė i talentuar, por kam pėrshtypjen se i duhet edhe njė vit eksperiencė pėr ta bėrė kėtė hap.

http://www.sportishqiptar.com.al/ali...me-kombetaren/
LedZep is offline  
post #1666 of 2782 (permalink) Old May 20th, 2011, 17:04
Rising Star
 
Futbolli's Avatar
 
Join Date: 05 2010
Location: NY
Teams: FK Partizani
Posts: 406
Quote:
Originally Posted by Black-Eagle View Post
Maybe the best move ever ... from Albanian Superliga to Bundesliga ! Hope he will get some playing time and suceed there ! Hope he will have more luck than Hyka !!!

It's good for out NT having players playing in good Championships.

Vajushi is also linked to Ajax ... I don't know how reliable are Albanian newspapers !

For the ones who follow the Albanian Superliga, how would you rate Vajushi ? In comparaison with Rroshi ?
I think it's the managers putting his name out there. Mentioning names like Ajax and Hamburg, make smaller teams interested in him. It would be great if he really went to those teams, but I think he'll go to Croatia.

I think Roshi was a lot better. He stood out even against Motherwell.

FutbolliShqiptar.net
Futbolli is offline  
post #1667 of 2782 (permalink) Old May 20th, 2011, 17:31
International
 
RedandBlack's Avatar
 
Join Date: 12 2004
Location: NY
Teams: Albania, Red Bulls NY,
Posts: 5,778
Have to give Roshi credit, he was on trial for only a few days. Looks like the Koln staff didn't have to think about it to much , also interesting that he plays in Skela's position and is an Apolonia-Flamurtari product just like Skela.


Andi Lila to D. Bucharest?

DULCE ET DECORUM EST PRO PATRIA MORI

ILLYRICUM TOTO SUPERUS

RROFT SHQIPERIA
RedandBlack is offline  
post #1668 of 2782 (permalink) Old May 21st, 2011, 05:59
International
 
RedandBlack's Avatar
 
Join Date: 12 2004
Location: NY
Teams: Albania, Red Bulls NY,
Posts: 5,778
Smajli, “kontratė” dymujore me Fushajn

Mbarimi i kontratės me Vllazninė nė fund tė kėtij edicioni qė sapo lamė pas, nuk e ka penguar mbrojtėsin lezhjan Dritan Smajli ta shtyjė edhe pėr dy muaj atė. Kėshtu, ėshtė rėnė dakord dje pas takimit qė ka pasur me presidentin Fushaj. Takimi ishte lėnė pėr t’u zhvilluar para nisjes pėr nė Itali (do tė ikė sot) dhe ėshtė realizuar.

Palėt kanė rėnė dakord qė futbollisti tė luajė nė qershor dhe korrik pėr kuqeblutė dhe kjo periudhė koincidon me pjesėmarrjen e saj nė Kupat e Europės. Gjatė kėsaj periudhe Smajli do tė marrė njė pėrgjigje edhe nga ekipi i Serisė C italiane, Lukeze, ku shkon sot pėr t’u provuar dhe, nėse atje nuk arrin ndonjė akord, do tė ulet sėrish pėr tė biseduar me presidentin Fushaj pėr njė kontratė tė re me Vllazninė pėr sezonin e ardhshėm.

Vucaj: Vllaznia? Kam oferta edhe nga jashtė

Emri i parė qė ėshtė pėrmendur pėr merkaton e verės te Vllaznia ka qenė ai i mesfushorit shkodran qė luan pėr Laēin, Erjon Vucaj. Dje vetė lojtari e ka pohuar se ėshtė kontaktuar nga drejtuesit shkodranė, tė cilėt i kanė shprehur dėshirėn pėr ta pasur nė skuadėr, por ai nuk ka vendosur ende.

“Drejtuesit e Vllaznisė mė kanė kontaktuar, por ende nuk e di se ēfarė do tė bėj. Jam pa kontratė pėr momentin, sepse me Laēin e kam mbyllur, por drejtuesit e tij duan tė mė mbajnė sėrish nė skuadrėn e tyre. Nuk jam nė gjendje tė them se ku do tė luaj sezonin e ardhshėm, pasi kam edhe disa mundėsi jashtė vendit,” ka thėnė anėtari i Shpresės tė vendit tonė.

Po cilat janė ofertat e mbėrritura nga jashtė? Vucaj thotė: “Nga Sllovenia ka shprehur interes pėr mua Domzhale, po ashtu edhe njė ekip i kategorisė sė dytė nė Zvicėr, si dhe njė ekip nė Egjipt. Po ashtu, kam kontakte edhe nga Ukraina, prandaj jam nė mėdyshje kėtė periudhė. Me siguri qė me kalimin e ditėve gjėrat kanė pėr t’u qartėsuar dhe pastaj do ta vendos ku do tė luaj sezonin e ardhshėm.”

DULCE ET DECORUM EST PRO PATRIA MORI

ILLYRICUM TOTO SUPERUS

RROFT SHQIPERIA
RedandBlack is offline  
post #1669 of 2782 (permalink) Old May 21st, 2011, 08:21
Legend
 
Shemyy's Avatar
 
Join Date: 08 2006
Location: U.S.
Teams: Whoever is winning
Posts: 10,562
damn still hard to believe that Roshi moved to Koln, biggest transfer in memory from a player in the SuperLiga, Koln have been a stable team since getting promoted 3/4 years back....so lets hope he doesnt flop

sucks Shkodrani is banned wonder what he has to say of a flamurtari product being in the Bundesliga
Shemyy is offline  
post #1670 of 2782 (permalink) Old May 21st, 2011, 11:13
Premier Player
 
alblondon's Avatar
 
Join Date: 09 2010
Location: London
Teams: FK Partizani, Arsenal FC,Albania NT
Posts: 1,945
I always said that Roshi is the most talented player at flamurtari but he hasnt got consitency , now as Lala said today Roshi needs to work work work hard hard hard and make the most of the few chances he is gonna get in the biggining !!

BTW who bared shkondrani and why ???
alblondon is offline  
post #1671 of 2782 (permalink) Old May 21st, 2011, 14:28
World Class Player
 
Join Date: 08 2006
Location: USA
Teams: Republic of Albania NT
Posts: 8,906
My complaint with him is that he didn't dominate superliga like he should at all. He showed glimpses of class here and there but never took the team on his back and went missing in many games. For the u-21 he's class and even has 7 goals in 10 games, single handily keeping Bushati alive there but in superliga more cold than hot.
LedZep is offline  
post #1672 of 2782 (permalink) Old May 21st, 2011, 17:35
World Class Player
 
Simboli i Diellit's Avatar
 
Join Date: 04 2010
Location: Milan
Teams: Ac Milan , Albanian NT
Posts: 7,949
Armando Vajushi me shumė mundėsi do tė luajė nė kampionatin kroat pėr sezonin e ri. Ai pothuajse ka arritur njė marrėveshje pėr tė luajtur me Dinamon e Zabrebit. Kjo ėshtė lėvizja e fundit e talentit shkodran qė me shumė mundėsi pritet tė realizohet. Kjo ėshtė njė pistė e sigurtė pėr sulmuesin shkodran, i cili ka nėnshkruar dhe njė kontratė me njė menaxhere me origjinė malazeze qė aktualisht ėshtė pėrfaqėsusese nė FIFA si menaxhere lojtarėsh. Ajo quhet Suzana dhe sė bashku me tė shoqin e saj janė takuar me menaxherin personal tė Armando Vajushit, babain e tij.

Marrėveshja - Babai i Vajushit ėshtė ulur nė bisedime me menaxheren malazeze dhe ka arritur tė nėnshkruajė njė kontratė me tė, pėrsa i pėrket pėrqindjes qė mund tė fitojė ajo nė qoftėse realizohet shitja e lojtarit. Ajo do tė marrė 10% tė vlerės sė kontratės. Sipas akordeve tė arritura, Suzana i ka premtuar lojtarit shkodran qė mund ta aktivizojė qė kėtė sezon me skuadrėn e Dinamos sė Zagrebit. Kjo ėshtė dhe skuadra ku ajo ka mė shumė forcė. Sipas marrėveshjes, nė qoftėse ajo do tė realizohet dhe firmoset, Vajushi do tė luajė pėr njė vit tek ky ekip. Mė pas vetė menaxherja do tė bėjė maksimumin qė lojtarin tė mund ta kalojė nė kampionatin hollandez ose nė njė ekip tjetėr europian.

Vlera financiare - Bisedimet pėr nėnshkrimin e njė kontrate tė mundshme kanė shkuar deri aty saqė bisedat janė bėrė dhe me presidentin e Vllaznisė, Valter Fushaj pėr tė kėrkuar dhe vlerėn e kartonit tė lojtarit. Sipas burimeve tė sigurta nė qoftėse Vajushi do tė nėnshkruajė pėr Dinamon e Zagrebit atėherė ky klub duhet t’i paguajė Fushajt 200 mijė euro dhe 20% tė vlerės sė pėrgjithshme tė kontratės. Ndėrkohė qė akoma nuk dihet se ēfarė vlerė do tė ketė kontrata e pėrgjithshme. Gjithsesi lėvizjet pėrfundimtare pritet tė realizohen pasi Vajushi tė kthehet nga prova qė do tė realizojė nė Gjermani.
Simboli i Diellit is offline  
post #1673 of 2782 (permalink) Old May 21st, 2011, 18:07
Shqiperi Etnike!
Rising Star
 
GRAVITY's Avatar
 
Join Date: 07 2010
Location: Bishti Kalldremit
Teams: KS Flamurtari, SHqiperia
Posts: 574
Roshi was injured for a big chunk of the season, that why he didn't make that big of an impact. This was a goal he scored vs Tirana at the beginning of the season.

FLAMURTAR! FLAMURTAR! FLAMURTAR!
GRAVITY is offline  
post #1674 of 2782 (permalink) Old May 21st, 2011, 23:14
International
 
RedandBlack's Avatar
 
Join Date: 12 2004
Location: NY
Teams: Albania, Red Bulls NY,
Posts: 5,778
Alban Meha...32 games 15 goals 16 assists in the Regionalliga west signs for Paderborn.

DULCE ET DECORUM EST PRO PATRIA MORI

ILLYRICUM TOTO SUPERUS

RROFT SHQIPERIA
RedandBlack is offline  
post #1675 of 2782 (permalink) Old May 22nd, 2011, 09:01
Legend
 
Shemyy's Avatar
 
Join Date: 08 2006
Location: U.S.
Teams: Whoever is winning
Posts: 10,562
so its pretty safe to assume Cana is a goner....Gala' seems to be linked with a shit load of players from abroad that would take up foreigner spots.....Kallstrom is suppose to sign with them shortly apparently
Shemyy is offline  
post #1676 of 2782 (permalink) Old May 22nd, 2011, 10:31
World Class Player
 
Simboli i Diellit's Avatar
 
Join Date: 04 2010
Location: Milan
Teams: Ac Milan , Albanian NT
Posts: 7,949
Vangjeli linked to Southhampton
Simboli i Diellit is offline  
post #1677 of 2782 (permalink) Old May 22nd, 2011, 17:04
Legend
 
Shemyy's Avatar
 
Join Date: 08 2006
Location: U.S.
Teams: Whoever is winning
Posts: 10,562
they have been promoted to the championship....still not sure about it though
Shemyy is offline  
post #1678 of 2782 (permalink) Old May 23rd, 2011, 13:57
Rising Star
 
Futbolli's Avatar
 
Join Date: 05 2010
Location: NY
Teams: FK Partizani
Posts: 406
Quote:
Originally Posted by GRAVITY View Post
Roshi was injured for a big chunk of the season, that why he didn't make that big of an impact. This was a goal he scored vs Tirana at the beginning of the season.
Even last season he didn't really make much of an impact.

FutbolliShqiptar.net
Futbolli is offline  
post #1679 of 2782 (permalink) Old May 23rd, 2011, 13:57
Rising Star
 
Futbolli's Avatar
 
Join Date: 05 2010
Location: NY
Teams: FK Partizani
Posts: 406
Sirena angleze pėr Kristi Vangjelin

Paraqitja e Kristi Vangjelit, mbrojtėsit tė Kombėtares kuqezi, nė radhėt e skuadrės sė tij, Aris i Selanikut, ka rėnė nė sytė e shumė menaxherėve tė huaj. Kėshtu qė dje, mediat greke kanė bėrė tė ditur se tashmė pėr tė interesohen shumė skuadra, ndėr tė cilat veēohet njė ekip i Premier League angleze. Bėhet fjalė pėr klubin e Sauthempton, qė e shikojnė mbrojtėsin shqiptar tė Arisit tė Selanikut si njė pėrforcim pėr vitin e ardhshėm. Drejtori teknik dhe disa menaxherė do ta ndjekin Vangjelin nė ndeshjen qė Shqipėria do tė luajė nė qershor kundėr Bosnjės nė stadiumin e Zenicės. Mbrojtėsi shqiptar ka dhe disa oferta nga Turqia dhe Gjermania, por nuk ka vendosur ende ēfarė do tė bėjė me tė ardhmen e tij.

FutbolliShqiptar.net
Futbolli is offline  
post #1680 of 2782 (permalink) Old May 23rd, 2011, 15:18
World Class Player
 
Join Date: 08 2006
Location: USA
Teams: Republic of Albania NT
Posts: 8,906
Quote:
Originally Posted by Futbolli View Post
Even last season he didn't really make much of an impact.
Yup. Last season he was anonymous and flamurtari were fighting for relegation. This season oldies like Xhafa, Devolli carried the team and made them a contender.

Just like all these "talented" young Albanians, Roshi disappears a lot during games and shows the weak mentality Aliaj was talking about.
LedZep is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register NowIn order to be able to post messages on the Xtratime Community forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive. Try to avoid choosing short (like '1'), simple (like 'abcd') and easy to guess passwords (like a name of your favorite team, player, etc)! Complex and long enough passwords, that consists of random string of alphabet and numerical characters, are almost impossible to be stolen and misused.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-in

Human Verification

In order to verify that you are a human and not a spam bot, please enter the answer into the following box below based on the instructions contained in the graphic.
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page
Display Modes Rate This Thread
Linear Mode Linear Mode
Rate This Thread:Posting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome