K.F Shkėndija - Tetovė - Xtratime Community
Reply
 
LinkBack Thread Tools Rate Thread Display Modes
post #1 of 1005 (permalink) Old August 22nd, 2005, 00:14 Thread Starter
Rookie
 
festim's Avatar
 
Join Date: 05 2005
Location: Tetovė
Teams: Shkėndij`79 dhe Kombetarja e Shqipėrisė
Posts: 21
K.F Shkėndija - Tetovė

Klubi shqiptar nga Maqedonia i cili eshte i kobshem per armiqt e shqiptareve!

The inception of Shkëndija as a professional football club was in 1979. The team was the pride of the city of Tetova and all albanians in Macedonia and beyond. In 1981 there was political unrest in ex-Yugoslavia, it was a time when being albanian or being associated with anything albanian meant that you're in for extreme hardship. Unfortunately, Shkëndija did not escape this fate either. In 1981 the ruling communist government closed down our beloved team Shkëndija on the basis that the team was too albanian. Even though Shkëndija never died in the peoples' mind and heart, it wasn't until 1992 when Shkëndija was able to again form as a professional team in what was then Former Yugoslav Republic of Macedonia, although it startet to train and play friendlies again around 1989-1990.

In the first season after its reformation in 1992-93, Shkëndija started from zero again, the team played in the local league or the 4th division. Shkëndija was the champion and advanced to the third league.

In its second season, Shkëndija was playing in the third league - northwestern region. The championship was up for grabs until the very last match. In a very tense, exciting match, a match that would decide the new champion, in which the stadium was overflowing with fans way beyond the capacity, the second placed Shkëndija played against the first place Fortuna. Shkëndija won in a memorable fashion. Shkëndija was the champion and it would advance again. Shkëndija never looked back again.

Through the coming years, Shkëndija was known as Shkëndija Tetovë, Shkëndija HB, and now Shkëndija 79. But it always was Shkëndija, and it will always remain so.


Shkendija in its first inception year, 1979.

Se Kosova, Ilirida, Ēamėri e Malėsi tė gjithė kėto janė pjesė pėrbėrėse tė mėmėdheut Shqipėri!!!

Last edited by Benny; December 9th, 2007 at 13:11.
festim is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #2 of 1005 (permalink) Old August 22nd, 2005, 01:24
Star Player
 
Benny's Avatar
 
Join Date: 09 2004
Location: NY
Teams: Juventus, Shkėndija
Posts: 4,323

Last edited by Benny; August 25th, 2005 at 05:46.
Benny is offline  
post #3 of 1005 (permalink) Old August 22nd, 2005, 03:14
Premier Player
 
tirona_star's Avatar
 
Join Date: 07 2005
Location: Tirana, Albania
Teams: FK TIRANA - ALBANIA
Posts: 2,141
Quote:
Originally Posted by festim
Klubi shqiptar nga Maqedonia i cili eshte i kobshem per armiqt e shqiptareve!
jo vetem ky po tegjith tja mbyllin gojen armiqve

Forca Shkendija dhe tere ILIRIDA
tirona_star is offline  
 
post #4 of 1005 (permalink) Old August 22nd, 2005, 03:26
International
 
RedandBlack's Avatar
 
Join Date: 12 2004
Location: NY
Teams: Albania, Red Bulls NY,
Posts: 5,778
I hope they do well.

DULCE ET DECORUM EST PRO PATRIA MORI

ILLYRICUM TOTO SUPERUS

RROFT SHQIPERIA
RedandBlack is offline  
post #5 of 1005 (permalink) Old August 22nd, 2005, 13:56
Star Player
 
Benny's Avatar
 
Join Date: 09 2004
Location: NY
Teams: Juventus, Shkėndija
Posts: 4,323
From the reports Shkendija totally dominated the game and had many more chances to score, the result could have been much larger in favor of Shkendija. I hope Renova does well in the upcoming matches. It's too early too say, but Shkendija seems to be playing pretty good so far, I hope we don't lose any players in the meantime and continue with the success.
Benny is offline  
post #6 of 1005 (permalink) Old August 22nd, 2005, 17:00
I need you...
Premier Player
 
RealMadrid's Avatar
 
Join Date: 11 2004
Location: Madrid
Teams: Real Madrid
Posts: 1,688
Harroni urrejtjet nderetnike. Shqioni futbollin, armiqeve vetem me suksese mund t'ju tregojme se ju rrehim kur te doni, nuk tregohet atdhedashuria duke share dhe ofenduar nje komb tjeter, por duke punuar dhe duke ju treguar se jemi me te mire se ju.

ME VETEKRITIK.

Go Shkendija, ishim te forte dje, Festim ku ishe dje?

Cristiano Ronaldo: "For me, I have made my childhood dream a reality, which was nothing less than playing for Real Madrid".
RealMadrid is offline  
post #7 of 1005 (permalink) Old August 22nd, 2005, 17:15
Premier Player
 
tirona_star's Avatar
 
Join Date: 07 2005
Location: Tirana, Albania
Teams: FK TIRANA - ALBANIA
Posts: 2,141
hey we didnt see any pics from the match with renova. come on guys
tirona_star is offline  
post #8 of 1005 (permalink) Old August 22nd, 2005, 18:05 Thread Starter
Rookie
 
festim's Avatar
 
Join Date: 05 2005
Location: Tetovė
Teams: Shkėndij`79 dhe Kombetarja e Shqipėrisė
Posts: 21
Quote:
Originally Posted by RealMadrid
Harroni urrejtjet nderetnike. Shqioni futbollin, armiqeve vetem me suksese mund t'ju tregojme se ju rrehim kur te doni, nuk tregohet atdhedashuria duke share dhe ofenduar nje komb tjeter, por duke punuar dhe duke ju treguar se jemi me te mire se ju.

ME VETEKRITIK.

Go Shkendija, ishim te forte dje, Festim ku ishe dje?
Kom qen ne anen ku ishin Ballistet, perball tribines kryesore ... isha me nja dy shoket e mi.
Po nuk e pash askund at "Proud to be Ballist" e ke harru mduket haha.
Sidoqoft fituam ... ishalla vazhdojm kshu.

Se Kosova, Ilirida, Ēamėri e Malėsi tė gjithė kėto janė pjesė pėrbėrėse tė mėmėdheut Shqipėri!!!
festim is offline  
post #9 of 1005 (permalink) Old August 22nd, 2005, 18:07 Thread Starter
Rookie
 
festim's Avatar
 
Join Date: 05 2005
Location: Tetovė
Teams: Shkėndij`79 dhe Kombetarja e Shqipėrisė
Posts: 21
Quote:
Originally Posted by tirona_star
hey we didnt see any pics from the match with renova. come on guys
E Tirona, un dje harrova ta mar me vete kameren digjitale e smunda te bej ndonje fotografi Nese dikush tjeter ka bere foto mund te dergoje ... do ishte mire qe te shihet atmosfera si ka qene.

Se Kosova, Ilirida, Ēamėri e Malėsi tė gjithė kėto janė pjesė pėrbėrėse tė mėmėdheut Shqipėri!!!
festim is offline  
post #10 of 1005 (permalink) Old August 22nd, 2005, 20:49
Premier Player
 
tirona_star's Avatar
 
Join Date: 07 2005
Location: Tirana, Albania
Teams: FK TIRANA - ALBANIA
Posts: 2,141
Quote:
Originally Posted by festim
E Tirona, un dje harrova ta mar me vete kameren digjitale e smunda te bej ndonje fotografi Nese dikush tjeter ka bere foto mund te dergoje ... do ishte mire qe te shihet atmosfera si ka qene.
si mor harrohet kamera ne kshu okazionesh
tirona_star is offline  
post #11 of 1005 (permalink) Old August 23rd, 2005, 01:51
BANNED!
Rookie
 
SHQIPTAR's Avatar
 
Join Date: 08 2005
Location: Glesga
Teams: Bhoys|KF Liria|Liverpool|Man U|Barca|ALBANIA NT
Posts: 91
shekndija po luan shum bukur ishalla bohet kampion edhe plasin makedont
SHQIPTAR is offline  
post #12 of 1005 (permalink) Old August 23rd, 2005, 03:31
Star Player
 
Benny's Avatar
 
Join Date: 09 2004
Location: NY
Teams: Juventus, Shkėndija
Posts: 4,323
Ndeshja derbi i la nė gjumė tifozėt – tri pikėt tek kuqezinjėt

Ballistėt ndihmuan ekipin e tyre Shkėndijėn pėr tė fituar me brohoritjet fer dhe korrekte gjatė gjithė takimit. Nė fund u futėn nė zhveshtore ku festuan sė bashku me futbollistėt.

22 Gusht 2005

Vullnet DautiEkipi i Shkėndijės arriti dje nė stadiumin e qytetit nė Tetovė nė cilėsi tė mysafirit vetėm nė letėr tė shėnoi fitore mė se tė merituar ndaj nikoqirėve tė kėtij takimi ekipit tė Renovės.

Loja e mirė e kuqezinjėve filloi qė nga minuta e 7 e takimit kur kapiteni i ekipit Vullnet Emini deshi qė tė gjuajė drejtė portės sė Zeqirit por pėr fat tė tij gjuajtja pėrfundoi nė vijėn fundore.

Edhe pse gjatė 15 minutave ekipi I Renovės ishte ai qė diktonte tempon e lojės I vetmi sulmues I tyre Simovski nuk kishte pasime tė duhura nga bashkėlojėtarėt e tijė pėr kėtė nė pjesėn e parė tė takimit kryetraineri Gani Sejdiu bėri zėvendėsimin e parė kunė vendė tė Arsllanit, u futė nė lojė Iseni.

Sidoqoftė minuta e 24’ e takimit solli golin e parė pasė njė aksioni tė Memedit I cili pason nė krahun e majtė tek Emini ai kroson deri tek sulmuesi Emurrllahu ku ky I fundit godet me kokė pėr tė shėnuar dhe pėr tė avancuar me rezultat 0-1.

Pjesa e parė e kėtij takimi pėrfundoi me kėtė rezultat minimal nė tė mirrė tė xixave.

Nė pjesėn e dytė me hyrjen e Bojan Dimitrievskit nė rradhėt e “gipspunuesve” arritėn qė tė krijonė deri nė fundė tri raste pė golė mirpo edhe kėtė rradhė portieri Armend Elezi ishte nė detyrėn e tijė edhe pse mbrojta e shkėndijės u tregua mė syēel dhe mė e shkathėt nė momentet vendimtare.

Rasti I dytė mė I shkėlqyer pėr ekipin e Shkėndijės nė pjesėn e dytė tė takimit ishte kurrė nga gjuajtja e lirė Artim Pollozhani gjuan ndėrsa portiere Zeqiri u shtri aqė sa ishte I gjatė pėr ta pranuar kėtė top I cili zgjoi duartrkoitje pėr Pollozhanin.

Sėrish munta e 24’ e takimit e pjesės sė dytė me fatė pėr ekipin e Shkėndijės pasė disa pasimeve tė sakta nė mesfushė topi arrin deri tek Pollozhani I cili arrin qė tė hyjė nė zonėn e Zeqirit, gjuan mbrojtja e Renovės e pėrcjell kėtė top duke mosė intervenuar mė afėr ishte Emurllahu pėr tė shėnuar dhe pėr tė tundur rrjetėn e tė pafajshmit Zeqiri.

Deri nė fundė tė takimit takimi zhvillohej nė mesfushė nga njėra anė futbollistėt e Renovės ishin tė indisponuar pėr lojė pėr shkakė se ishin nė negative prej dy golave.Ndėrsa futbollistėt e Shkėndijės ’79 , nga dėshira e madhe pėr ta ruajtur rezultatin pėsuan dy lėndime serioze kurrė nė duel u gjendė pėr top Bajramovski dhe Despotovski tė cilėt edhe pėsuan mė sė tepėrmi.Bajramovski menjėher ju treguar ndihma mjekėsore dhe u largua nga terreni dhe nė vendė tė tyre hynė Veliu dhe Stefanovi.

Me rezultatin 0-2 pėrfundoi takimi I parė I derbit nė mesė kėtyre dy ekipeve shqiptare.Ekipi I Shkėndijės tregoi se ėshtė mė I fortė si me lojėtar cilosre por po ashtu se futbollistė e tyre e dinė se ēdo tė thotė liga e parė.Nga ana tjetėr ekipi I Renovės tregoi se mundė tė jetė njė organizator I mirė I njė takimit.

Kėtė takim mė sė shumti I ndihmuan edhe tifozėt “Ballistėt” tė cilėt nė momentin e fundit erdhėn nė stadium ku kėta edhe publikisht ju falemenderohen sponzorėve si Kafeteris Amarreta , Kafeteris Mema dhe bastores sportive Tairi – Bet.Refer Kryesor: Sasho Llazareveski

Pėr Renovėn lujatėn: Zeqiri, Ramadani, Saiti, Jovanovski, Abazi, Misajllovski, Veselinovski, Endekovski (Emini), Zdravkov (Dimitrievski), Arsllani (Iseni) Simovski

Pėr Shkėndijėn luajtėn: Elezi, Stojēevski, Despotovski (Stefanov), Mustafi, Bajramovski (Veliu), Memedi, Pollozhani, Emini, Georgiev, Emurrllahu (Aleksovski), Ismaili
Benny is offline  
post #13 of 1005 (permalink) Old August 23rd, 2005, 14:50
BANNED!
Rookie
 
SHQIPTAR's Avatar
 
Join Date: 08 2005
Location: Glesga
Teams: Bhoys|KF Liria|Liverpool|Man U|Barca|ALBANIA NT
Posts: 91
ey a shkon najkush me kqyr lojen e shkendijes ose naj ekip shiptar? nqoftse mundeni mi marr do foot? flm
SHQIPTAR is offline  
post #14 of 1005 (permalink) Old August 23rd, 2005, 15:27
Star Player
 
Benny's Avatar
 
Join Date: 09 2004
Location: NY
Teams: Juventus, Shkėndija
Posts: 4,323
Fotot do te ishin te mirepritura shume.
Benny is offline  
post #15 of 1005 (permalink) Old August 23rd, 2005, 23:03
BANNED!
Rookie
 
ilirida's Avatar
 
Join Date: 08 2005
Posts: 8
Se kosova, Ilirida, Ēamėri e Malėsi tė gjith kėto janė pjesė pėrbėrėse tė mėmėdheut Shqipėri!!
ilirida is offline  
post #16 of 1005 (permalink) Old August 23rd, 2005, 23:06
Rising Star
 
KOsOva's Avatar
 
Join Date: 03 2005
Location: PRIZREN
Teams: FC Liria and Albanian NT
Posts: 266
na u paska kthy ni tetovar..njeri te kisha preferu qe te presesh deri sa te kalon afati i atij ... e te vazhdosh prap me ate..

www.tifozat.com
Albanian Ultras
United around the flag
KOsOva is offline  
post #17 of 1005 (permalink) Old August 23rd, 2005, 23:13
Star Player
 
Benny's Avatar
 
Join Date: 09 2004
Location: NY
Teams: Juventus, Shkėndija
Posts: 4,323
po po, lene pak ne t' ftohet ajri. Hajt se ma mire te mblidhemi ktu sa ma shume vete e diskutojm gjona se nuk kam qejf me te perjashtu adresen krejt.
Benny is offline  
post #18 of 1005 (permalink) Old August 23rd, 2005, 23:17
BANNED!
Rookie
 
ilirida's Avatar
 
Join Date: 08 2005
Posts: 8
O vllavi jem, lene bre ket pune pash zotin. se me u zane neper interneta s'fitojm gje.

Last edited by Benny; August 23rd, 2005 at 23:54.
ilirida is offline  
post #19 of 1005 (permalink) Old August 24th, 2005, 01:17
BANNED!
Rookie
 
ilirida's Avatar
 
Join Date: 08 2005
Posts: 8
Kismet Edhe Bashkimin do duhet ta mundim te dielen edhe pse me vjen keq eshte ekip shqiptar por neve na duhen piket per kreun e tabeles. Bashkimi ne krize eshte ket sezon ... ishalla i shkon me mire me shkijet.
ilirida is offline  
post #20 of 1005 (permalink) Old August 24th, 2005, 01:42
Star Player
 
Benny's Avatar
 
Join Date: 09 2004
Location: NY
Teams: Juventus, Shkėndija
Posts: 4,323
Tani ne fillim duhet me u mundu sa me shume ti fitojm krejt ndeshjet, ka gjysma e dyte e sezones nese i duhet dikujt pike, ja u japim nese nuk na duhen, po tash per tash kam deshire qe edhe kete sezone te kemi nje ekip a ma shume shqiptare ne garat europiane.
Benny is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register NowIn order to be able to post messages on the Xtratime Community forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive. Try to avoid choosing short (like '1'), simple (like 'abcd') and easy to guess passwords (like a name of your favorite team, player, etc)! Complex and long enough passwords, that consists of random string of alphabet and numerical characters, are almost impossible to be stolen and misused.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-in

Human Verification

In order to verify that you are a human and not a spam bot, please enter the answer into the following box below based on the instructions contained in the graphic.
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page
Display Modes Rate This Thread
Linear Mode Linear Mode
Rate This Thread:Posting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome