Albanians abroad - Page 9 - Xtratime Community
 
LinkBack Thread Tools Rate Thread Display Modes
post #161 of 6983 (permalink) Old March 4th, 2005, 16:31
International
 
RedandBlack's Avatar
 
Join Date: 12 2004
Location: NY
Teams: Albania, Red Bulls NY,
Posts: 5,778
Dragusha is on the bench for Frankfurts game agains RW Essen.
Duro has recovered from his injury and is back on the bench for Arminia.

Last edited by RedandBlack; March 4th, 2005 at 16:42.
RedandBlack is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #162 of 6983 (permalink) Old March 6th, 2005, 14:19
International
 
RedandBlack's Avatar
 
Join Date: 12 2004
Location: NY
Teams: Albania, Red Bulls NY,
Posts: 5,778
Albanian Derby #2 in the Ukraine today. Skembi vs Beqiri. Hopefully Shkembi scores one or two.

Tare scored agains udinese in the 4th minute!

Fortuzi scores in the 58th minute for Iraklis. Too bad the victim was Beqaj.

Bogdani scores for Vernoa

Last edited by RedandBlack; March 6th, 2005 at 15:40.
RedandBlack is offline  
post #163 of 6983 (permalink) Old March 6th, 2005, 16:07
Premier Player
 
Ultras^Vllaznia's Avatar
 
Join Date: 05 2004
Location: Shkoder,Albania
Teams: KS Vllaznia,Albania
Posts: 1,195
its really good that Tare,Fortuzi,bogdani scored.In 19:15 plays Salihi's Panionios against Panathinaikos,tough match I think....And in 17:30 plays Hertha against Skela's Kaiserlautern.

:::::::::::FORZA Vllaznia ::::::::::::::FORZA SHQIPERIA ::::::::
Ultras^Vllaznia is offline  
 
post #164 of 6983 (permalink) Old March 6th, 2005, 16:50
International
 
RedandBlack's Avatar
 
Join Date: 12 2004
Location: NY
Teams: Albania, Red Bulls NY,
Posts: 5,778
looks like Shkembi's team will win the 2-0. An important win to keep Metalur z above relegation.
RedandBlack is offline  
post #165 of 6983 (permalink) Old March 7th, 2005, 20:57
International
 
RedandBlack's Avatar
 
Join Date: 12 2004
Location: NY
Teams: Albania, Red Bulls NY,
Posts: 5,778
Haxhi's Kalamarias is now above above the relegation zone.
RedandBlack is offline  
post #166 of 6983 (permalink) Old March 8th, 2005, 09:31
unnamed1
Guest
 
Posts: n/a
tungjatjeta!

Can you give me full statment on Igli Tare!!!!! where he is born,age,length,kilo,All clubs he have playd for and how many NT games.....

falėnderim
post #167 of 6983 (permalink) Old March 8th, 2005, 12:27 Thread Starter
Legend
 
Albion's Avatar
 
Join Date: 06 2004
Teams: AC Milan
Posts: 10,562
You can find most of that here:

http://www.albaniasoccer.com/main/Igli_Tare.htm
Albion is offline  
post #168 of 6983 (permalink) Old March 8th, 2005, 21:45
Premier Player
 
Ultras^Vllaznia's Avatar
 
Join Date: 05 2004
Location: Shkoder,Albania
Teams: KS Vllaznia,Albania
Posts: 1,195
-Goalkeeper of Tirana Isli Hidi has gone to Ukraine today to sign a 2yearcontract with Metalurh Zaporizhya.

-One more news Foto Strakosha has given up finally,he will not defend the Albanian-goal anymore,I think its good,now can Beqaj and this new guy Isli Hidi mark our goal.What are your opinions guys?

:::::::::::FORZA Vllaznia ::::::::::::::FORZA SHQIPERIA ::::::::
Ultras^Vllaznia is offline  
post #169 of 6983 (permalink) Old March 8th, 2005, 22:35
International
 
RedandBlack's Avatar
 
Join Date: 12 2004
Location: NY
Teams: Albania, Red Bulls NY,
Posts: 5,778
Jeez....3 Albs at Zaphorizya?
RedandBlack is offline  
post #170 of 6983 (permalink) Old March 9th, 2005, 10:54 Thread Starter
Legend
 
Albion's Avatar
 
Join Date: 06 2004
Teams: AC Milan
Posts: 10,562
Strakosha has done a lot for National Team but it was time to finaly give up and let someone else take his place. Beqaj, Lika, Hidi are the future of NT

Good Luck old man Strakosha
Albion is offline  
post #171 of 6983 (permalink) Old March 9th, 2005, 16:22
Rising Star
 
StormAngel's Avatar
 
Join Date: 11 2004
Location: Zurich, Switzerland
Teams: Ac Milan
Posts: 345
Strakosha: Lamtumirė, kombėtare!!

--------------------------------------------------------------------------------

Porta e Shqipėrisė do tė jetė e sigurt me Beqajn e Likėn"


--------------------------------------------------------------------------------Foto Strakosha nuk do tė jetė mė portier i kombėtares shqiptare, pas dorėheqjes sė shpallur dje. Pas 15 vjetėsh, kapiteni i kuqezinjve ka vendosur t'i japė fund karrierės me kombėtaren, pėr tė cilėn luajti 73 ndeshje, mė shumė se ēdo futbollist tjetėr. Strakosha pranon se nuk ka qenė njė zgjedhje e lehtė pėr t'u ndarė nga skuadra pas njė karriere tė gjatė, por nė futboll, ashtu si nė ēdo gjė tjetėr, ēdo fillim e ka dhe njė fund. Strakosha do tė jetė nė dispozicion tė kombėtares si portier i tretė pėr ndeshjet deri mė 8 qershor, nė rast se do tė ketė probleme dėmtimi. Me kėrkesėn e Brigelit, ai do tė jetė nė grumbullim, pėr mbėshtetje morale ndaj skuadrės.

- Foto, pėrse vendosėt tė largoheni nga kombėtarja?
- Janė disa gjėra qė vihen detyrimisht pėrballė njėra-tjetrės, duam apo nuk duam ne. Ėshtė dėshira pėr tė luajtur, por ėshtė edhe mundėsia e aftėsia pėr ta bėrė njė gjė tė tillė. Vjen njė moment kur kėto dy gjėra bin ndesh me njėra-tjetrėn. Do tė dėshriroja tė qėndroja edhe pėr shumė kohė nė kėtė skuadėr, por tani mundėsitė janė gjithmonė e mė tė pakta pėr mua. Ka ardhur koha qė tė qėndroj mė pranė familjes time. Pėr shumė vjet nuk u jam pėrkushtuar sa duhet, pasi i tillė ėshtė futbolli, por shpresoj tė jem tani mė pranė tyre.

- Ishte e vėshtirė pėr ju qė tė merrnin njė vendim tė tillė?
- Po, ishte jashtėzakonisht e vėshtirė. Por, u pėrpoqa qė logjika tė triumfonte mbi ndjenjat dhe dėshirat. Unė po "plakem" dhe elasticiteti im si portier bie nga dita nė ditė, kėshtu qė mendoj se kombėtarja ka nevojė pėr futbollistė qė e kanė tė ardhmen pėrpara. Sidoqoftė, nuk ėshtė e lehtė tė shkėputesh nga njė ekip pas afėrsisht 15 vjetėsh lojė. Pėrfitoj nėpėrmjet faqeve tė gazetės tuaj tė falenderoj gjithė publikun dhe tifozėt qė mė kanė mbėshtetur nė karrierėn time si portier i kombėtares. Shpresoj qė ky publik tė vazhdojė ta mbėshtesė fuqimisht kombėtaren nė rrugėn e saj, sepse skuadra ėshtė ajo qė mbetet dhe ka rėndėsi, pavarėsisht se kush vjen e ikėn.

- Si e priti Brigel dorėheqjen tuaj? Ju kėrkoi tė mendoheshit edhe njė herė?
- Po, trajneri Brigel mė kėrkoi qė tė qėndroj pėrsėri pranė ekipit dhe unė do tė qėndroj pėr ndeshjet nė vazhdim si portier i tretė. Kjo ėshtė mė tepėr njė masė paraprake, nė rast se dikush nga portierėt e tjerė do tė ketė probleme dėmtimi, kėshtu qė unė do tė jem nė dispozicion pėr katėr ndeshjet qė do tė luhen pėr eliminatoret deri mė 8 qershor. Mė tepėr Brigel mė kėrkoi qė tė qėndroj pėr t'u dhėnė mbėshtetje morale futbollistėve, pasi unė kam qenė pėr shumė vjet kapiten i kombėtares dhe jam edhe mė i madhi nė moshė. Brigel dhe presidenti Armando Duka mė kėrkuan qė tė jem i pranishėm nė grumbullimet e skuadrės dhe sigurisht qė kėtė e pranova me kėnaqėsi. Pėrfitoj nga rasti edhe qė t'i uroj suksese skuadrės dhe gjithė lojtarėve tė kombėtares pėr ndeshjet e ardhshme.

- Nė skuadėr mbeten Beqaj dhe Lika. Kė parashikoni si pasuesin tuaj?
- Janė qė tė dy portierė shumė tė mirė. Qė tė dy i kam shokė e i dua shumė, kėshtu qė nuk mund tė parashikoj se cili do tė jetė pasardhėsi im, por jemi me fat sepse janė tė dy portierė shumė tė aftė. Kushdo qė tė jetė nė portė, i uroj gjithė tė mirat dhe suksese pėr tė pėrballuar kėtė detyrė kaq tė rėndėsishme. Shpresoj se Brigel do tė arrijė ta zgjidhė me sukses problemin e portės, ashtu siē ka zgjidhur shumė probleme tė tjera mė parė, kur kemi pasur jo pak mungesa.

- E shihni si problem faktin qė zėvendėsuesi juaj nuk ka shumė pėrvojė nė ndeshjet ndėrkombėtare?
- Pėrvoja fitohet. Natyrisht, kur merr njė detyrė tė rėndėsisshme.
Si mbrojtja e portės sė kombėtares, ka vėshtirėsi nė fillim. Edhe unė kam qenė i pasigurt dikur, kur fillova karrierėn, por pastaj me kohė gjithēka ndryshoi. Janė gjėra normale, pėr tė cilat nuk duhet tė shqetėsohemi. Porta e Shqipėrisė ėshtė e sigurt, pėr kėtė ju garantoj.
__________________

Good luck Strakosha!

Football is a game in which a handful of fit men run around for one and a half hours watched by millions of people who could really use the exercise
StormAngel is offline  
post #172 of 6983 (permalink) Old March 9th, 2005, 22:30
Premier Player
 
Ultras^Vllaznia's Avatar
 
Join Date: 05 2004
Location: Shkoder,Albania
Teams: KS Vllaznia,Albania
Posts: 1,195
Guys have you heard anything about Aliaj....The news were saying for a weak ago that he will move to Arminia Bilefield,anyone knows anything?

:::::::::::FORZA Vllaznia ::::::::::::::FORZA SHQIPERIA ::::::::
Ultras^Vllaznia is offline  
post #173 of 6983 (permalink) Old March 10th, 2005, 13:54 Thread Starter
Legend
 
Albion's Avatar
 
Join Date: 06 2004
Teams: AC Milan
Posts: 10,562
Ardian Gashi is beein tested in Hamburg. If he pases the test its expeted to sign for the german club.
Albion is offline  
post #174 of 6983 (permalink) Old March 10th, 2005, 14:16
Premier Player
 
Ultras^Vllaznia's Avatar
 
Join Date: 05 2004
Location: Shkoder,Albania
Teams: KS Vllaznia,Albania
Posts: 1,195
f him most betraided albanianplayer I've seen in my entire life.On a interview before the match S&M - Norway 0-18 (played last year),the journalist asked him about how he felt playing against serbs,and he said this was his answer : ''Une i perkes Norvegjise(dmth sjam shqiptar) kshu qe skam pse ta ndjej vehten ne ankth,pastaj tha,mu me ka ndihmu Norvegjia jo Shqiperia kur ka kene koha e luftes.''.....and now I'm f glad that he dont have a place in the Norvegian NT anymore.......some extra info.....Gashi was taken by the police here in Norway after driving 180km/h in a 100km/h zone....and he is obligated to stay 18days in prison

:::::::::::FORZA Vllaznia ::::::::::::::FORZA SHQIPERIA ::::::::
Ultras^Vllaznia is offline  
post #175 of 6983 (permalink) Old March 10th, 2005, 14:26 Thread Starter
Legend
 
Albion's Avatar
 
Join Date: 06 2004
Teams: AC Milan
Posts: 10,562
It was always polemics about that statement you know. In a chat with Fans he explained that he never mentioned smth like that.
So im not sure.

Afterall I know how he went there and he is thankfull to people who helped them, and for now I'd like to see him rise as a player.

There will be chances for another interview and before that I aint goin to make any judgment bout callin him a trator.
Albion is offline  
post #176 of 6983 (permalink) Old March 11th, 2005, 03:02
International
 
RedandBlack's Avatar
 
Join Date: 12 2004
Location: NY
Teams: Albania, Red Bulls NY,
Posts: 5,778
The only real traitor to the Albanian NT is Shefki Kuqi who had the audacity to play against Albania and scored in Tirana. Im happy hes a regular on the Fins NT but how could he play against his home country? I have no respect whatsoever for him.
Njazi Kuqi on the other hand is the fault of the FSHF. He repeatedly said he was interested in the Alb national team but that organization just didnt show any interest in response. I wish Valon Behrami all the best. Despite not being able to play for our NT thru no fault of his own i want him to be a star in the Serie A and to play very well for switzerland (not vs Albania though =)
RedandBlack is offline  
post #177 of 6983 (permalink) Old March 12th, 2005, 09:42
Premier Player
 
Ultras^Vllaznia's Avatar
 
Join Date: 05 2004
Location: Shkoder,Albania
Teams: KS Vllaznia,Albania
Posts: 1,195
Man I know Gashi good,my bestfriend has grown up with him and they have even played at the same team when they were kids,Gashi has always been like the type of person ''interresagji'',and also his parents has never motivated him to think about Albania,and one more thing.......I dont think he has been in Kosova in about 10years or maybe more!.....so you can think now how much he loves the Albania and Kosova.He even played against the team I used to play before in NorwayCup last year after i quited I was watching him from near and my mates(albanians) who still play on the team he didnt even shaked their hands coze he was like ''I'm better they are in lower level compared with me''

:::::::::::FORZA Vllaznia ::::::::::::::FORZA SHQIPERIA ::::::::
Ultras^Vllaznia is offline  
post #178 of 6983 (permalink) Old March 13th, 2005, 00:18
International
 
RedandBlack's Avatar
 
Join Date: 12 2004
Location: NY
Teams: Albania, Red Bulls NY,
Posts: 5,778
Iraklis tie Panathainikos away! Theyre now 6th in the league. Kalamarias ties with Panionios 3-3 at home. Theyre above relegation now.
RedandBlack is offline  
post #179 of 6983 (permalink) Old March 14th, 2005, 08:50
Premier Player
 
RosenborgFan's Avatar
 
Join Date: 11 2000
Location: Trondheim, Norway
Teams: Rosenborg
Posts: 1,381
Albanians on Rosenborg trial

Two young Albanian midfielders, Ardit Cuco and Isidor Sekseny, are training together with Rosenborg this week.

All I know, is that they have some International caps on schoolboy level.

Anyone who knows anything about them? Age (I think aprox. 18 years old), clubs, etc.
RosenborgFan is offline  
post #180 of 6983 (permalink) Old March 14th, 2005, 21:28
International
 
RedandBlack's Avatar
 
Join Date: 12 2004
Location: NY
Teams: Albania, Red Bulls NY,
Posts: 5,778
Are these norwegian Albanians (immigrants) or Albanians from Albania(Players imported specifically for Rosenborg) ?

What level are we talking about? The Norwegian Squad or the Albanian Squad?
RedandBlack is offline  
Closed Thread

Quick Reply
Message:
Options

Register NowIn order to be able to post messages on the Xtratime Community forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive. Try to avoid choosing short (like '1'), simple (like 'abcd') and easy to guess passwords (like a name of your favorite team, player, etc)! Complex and long enough passwords, that consists of random string of alphabet and numerical characters, are almost impossible to be stolen and misused.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-in

Human Verification

In order to verify that you are a human and not a spam bot, please enter the answer into the following box below based on the instructions contained in the graphic.
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page
Display Modes Rate This Thread
Linear Mode Linear Mode
Rate This Thread:Posting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome