Macedonian First Football League - Xtratime Community
Reply
 
LinkBack Thread Tools Display Modes
post #1 of 4626 (permalink) Old May 24th, 2003, 10:19 Thread Starter
Star Player
 
thepretender's Avatar
 
Join Date: 04 2001
Location: Lyon - FRANCE
Teams: Olympique Lyonnais, Republic of Macedonia
Posts: 2,694
Macedonian First Football League

'ПЕТКАТА'... ТОЛКУ БЛИСКУ, А ДАЛЕКУ

Ја совладаа 'вардарци' Победа, минаа успешно низ уште едно дерби и сега се уште еден чекор поблиску до одбраната на шампионската круна. Петта, јубилејна, со душа ја чекаат и навивачите и фудбалерите, тука е некаде, кружи околу Градски, ама кога (и дали) ќе слета...Можеби веќе утре, кога Вардар во претпоследното првенствено коло го пречекува Тиквеш и очекува три сигурни бода, а Беласица ГЦ има жешко гостување во Прилеп. Доколку 'кенгурите' не го прескокнат 'Гоце Делчев', ете, славење уште утре. Ако не, повторно се картите во 'црвено-црни' раце, само што ќе одат на партија покер во Струмица, па кој ќе биде среќлија и ќе знае да одигра, тој ќе слави.

Најтешко е сега со математики да се бавиш, не ги сака нив многу ниту Ѓоко Хаџиевски, ама многу е помирен откако Победа ги остави бодовите во Скопје.

'Јасно е дека на крајот на првенството сй се врти околу бодовите, во втор план е и играта и сй останато. Токму тоа беше нашата предност во дуелот со Победа, нам трите бода ни значеа многу и нй носеа уште еден чекор поблиску до титулата, што ќе рече, нашата мотивација беше максимална, додека прилепчани беа растоварени на тој план, допатуваа во Скопје да се надигруваат и надмудруваат, со обезбедена трета позиција. И така ни зададоа доста главоболки, поведоа со 0:1, па среќа што брзо се вративме во ритам и успеавме да изедначиме по само три минути, а подоцна и да поведеме', коментира Ѓоко Хаџиевски.

- Титулата е многу блиску да остане на Градски, се подготвува ли Вардар за славење веќе по утрешното коло?

'Ништо не е завршено, има уште две кола, нас утре нй очекува дуел со Тиквеш и мораме да бидеме максимално внимателни и концентрирани, да забележиме нова победа. Истовремено, ќе го чекаме и развојот на настаните во Прилеп, па ако Господ биде со нас, дури откако сй ќе заврши (ако заврши), тогаш ќе им се препуштиме на емоциите. Сепак, уште еднаш потенцирам, нема опуштање до последен момент, најважно е да триумфираме над Тиквеш.'

- Ако не утре, тогаш разврска за титулата сигурно ќе следи наредната недела во Струмица?

'Подготвени сме на сй, ќе одиме и во Струмица да одиграме, ние сме во поповолна ситуација во моментов, се надевам дека така ќе остане и по утрешното коло, дека ќе го совладаме Тиквеш. Верувам во квалитетите на Вардар, а во директниот дуел со Беласица ГЦ ќе треба да докажеме дека пехарот ќе патува во вистински раце', заврши Хаџиевски.

*********************

so vardar is 3 points ahead of belasica. can someone tell more about belasica's success story ? this club is young i guess. what is his secret ? they produce many great players like popov, masev, baldovaliev, pandev or stojkov.
thepretender is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #2 of 4626 (permalink) Old May 25th, 2003, 00:33
Rising Star
 
Shevagirl's Avatar
 
Join Date: 03 2002
Location: Thessaloniki but from Macedonia
Teams: A.C Milan
Posts: 708
Vardar sampioni

I'm alredy celebrating here Vardar today won over Tikves and Belasica lost so Vardar is now 6 points ahead of Belasica and WE are again champions


FK Vardar secured the Prva Liga title with a 6-2 win at home to FK Tikves in the penultimate round of matches.

The victory, coupled with second-placed FK Belasica GC's unexpected 6-1 defeat at third-placed FK Pobeda, gave Vardar an unassailable six-point advantage at the top with just one match left to play. The title is Vardar's second successive championship and fifth overall.

Vardar's latest win was inspired by Oliveira and Bulgarian Mario Petkov, who each scored twice, with Srdjan Zaharievski and Aleksandar Vasoski rounding off the win while Antonio Tasev's two goals were not enough for the away side.

Meanwhile, Pobeda striker Dragan Dimitrovski scored four times in his side's emphatic win, with Cedomir Mijanovic and Gilson also on target and Yuri Stefanisin's last-minute own goal all Belasica could manage.

Wednesday's round of matches saw Vardar defeat Pobeda 4-3, with Bulgarian striker Petkov scoring a hat-trick, while Belasica won 3-1 against FK Sileks, with Zoran Baldovaliev, Pance Stojanov and Sasa Jelovac on the scoresheet.

At the bottom of the table, the last two games saw the relegation candidates confirmed, with FK Kumanovo joined in the second division next season by FK Pelister, whose hopes of avoiding the drop were ended by two defeats, as they lost 6-3 to FK Sloga Jugomagnat on Wednesday and 3-1 to FK Rabotnicki on Saturday.

Their places in the top flight will be taken by KS Bashkimi from Kumanovo and Skopje side FK Madzari, who have confirmed their promotions from the second division.

uefa.com

{"Aboody is my adorable lover....no girl dare seduce him" Aboody}


'In such a complicated period, in which the greatest rapper is a white and the greatest golf player is a black, we have been left with just one certainty:[b] Inter
Shevagirl is offline  
post #3 of 4626 (permalink) Old May 25th, 2003, 00:49
Rising Star
 
Shevagirl's Avatar
 
Join Date: 03 2002
Location: Thessaloniki but from Macedonia
Teams: A.C Milan
Posts: 708
Re: Makedonska Prva Liga

Quote:
Originally posted by thepretender


so vardar is 3 points ahead of belasica. can someone tell more about belasica's success story ? this club is young i guess. what is his secret ? they produce many great players like popov, masev, baldovaliev, pandev or stojkov.
It is definitelly right that they have produced many great players especially Pandev.When i was watching him when he played for our national team i was so impressed.....
Also Popov is wondeful player....he won the tittle "The best football player in Macedonia" for the year 2002

The football club 'BELASICA - GERAS CUNEV" was formed in the distant 1922 and has been active since then. In the club's history there are remarkable achievements in ex-Yugoslavia which these days continue at the playing grounds in Macedonian and Europe.

The club has its own football schools which have produced many players who have defended the colors of the club in Macedonia and out of it. Today "BELASICA - GERAS CUNEV" is a member of the First National League with a very good team and is achieving very high results in the National Leagues writing the history of the Macedonian football. Just to mention the achievements of the generation 1982/83 which in 1987 was the winner of the National Cup of Macedonia for pioneers, in 1988 vice-champion and winners of the National Cup of Macedonia for cadets, in 1999 finalists of the National Cup of Macedonia, in 2000 again finalists of the National Cup of Macedonia and in 2001 they have won the National Cup of Macedonia. With such a results can be mentioned many other generations form the football schools of "BELASICA - GERAS CUNEV".

{"Aboody is my adorable lover....no girl dare seduce him" Aboody}


'In such a complicated period, in which the greatest rapper is a white and the greatest golf player is a black, we have been left with just one certainty:[b] Inter
Shevagirl is offline  
 
post #4 of 4626 (permalink) Old May 25th, 2003, 10:20 Thread Starter
Star Player
 
thepretender's Avatar
 
Join Date: 04 2001
Location: Lyon - FRANCE
Teams: Olympique Lyonnais, Republic of Macedonia
Posts: 2,694
thanks for reports and comments sheva. i'm happy to see you back here. i just hope you'll be more often now the official macedonian forum exists.

well! all we can expect now is that both belasica and vardar make a nice european campaign, in the CL and in the UEFA cup. it will be tough though for Vardar according to that article :


Само Милан може да му помогне на македонскиот првак
Само ако "росонерите" го победат Јувентус во финалето на ЛШ и бидат трети или четврти во Италија, македонскиот првак ќе биде во групата носители при ждрепката за 1. претколо коло за ЛШ

Македонската фудбалска јавност ќе има причина повеќе на 28 мај да навива за Милан во финалниот меч од Лигата на шампионите (ЛШ) против Јувентус, бидејќи само со победа на "росонерите" идниот македонски првак може да добие извесни привилегии пред ждрепката за квалификациите за ЛШ за следната сезона. Сепак, за мозаикот да биде комплетен, Милан не смее да биде втор во италијанското првенство, каде што во моментов заостанува три бода зад второпласираниот Интер, на едно коло пред крајот на сезоната. Слабите резултати на македонските екипи во еврокуповите во минатите сезони конечно ги донесоа нашите клубови на дното, откако ја загубија и последната привилегија - да бидат носители барем во првото квалификациско коло за ЛШ. Така ќе остане ако Јувентус биде шампион на Стариот континент или, пак, ако Милан биде прв во Европа, но и втор во Италија.

Во претходните сезони подобриот пласман кај УЕФА со победи го искористија Слога Југомагнат, која за противници во првото претколо доби екипи како Капаз (Азербејџан) и Каунас (Литванија) и Вардар, кој лани играше со Диделанж (Луксембург).

Во полошата варијанта за следната сезона можни противници на Вардар или на Беласица ГЦ се Рапид (Романија), Омониа (Кипар, тренер Тони Савевски), Хелсинки (Финска), Сконто Рига (Летонија), Шериф (Молдавија), Рејкјавик (Исланд), Бате Борисов (Белорусија), Каунас (Литванија), Бохемианс (Р. Ирска), како и прваците на Словенија, Унгарија и на Грузија.

Во подобриот случај (Милан првак...) можни противници на нашиот шампион се Слиема (Малта), Бери Таун (Велс), Флора Талин (Естонија), Пјуник (Ерменија), Гленторан (С. Ирска), Тирана (Албанија), Торсоун (Фарски О.), Шамкир (Азербејџан), Иртис (Казахстан) и прваците на БиХ (Леотар или Жељезничар) и на Луксембург (Диделанж или Гревенмахер).

Во второто квалификациско коло директно играат Партизан (СиЦГ), ЦСКА (Русија), Андерлехт (Белгија), Ренџерс или Селтик (Шкотска), Розенборг (Норвешка), Ѓургарден (Шведска), Динамо (Хрватска), ЦСКА (Бугарија), вторите од Чешка, Украина и Австрија, прваците на Швајцарија, Израел, Полска, Данска и Словачка.

Во 3. претколо директно одат: Лацио, Интер или Милан (Италија), Њукасл, Челси (Англија), Бенфика (Португалија), Бриж (Белгија), Австрија Виена (Австрија), два тима од Шпанија, по еден од Германија, Франција, Грција, Холандија и Турција, потоа прваците на Чешка и Украина, Ренџерс или Селтик (Шкотска) и Локомотив (Русија). Директен пласман во ЛШ обезбедија Јувентус, Интер или Милан (Италија), Манчестер јунајтед, Арсенал (Англија), Баерн, Борусија (Д) или Штутгарт (Германија), Лион, Марсеј или Монако (Франција), два тима помеѓу Реал Сосиедад, Реал Мадрид и Ла Коруња (Шпанија), два тима помеѓу Олимпијакос, Панатинаикос и АЕК (Грција), еден тим помеѓу ПСВ, Ајакс и Фаенорд (Холандија), Бешикташ или Галатасарај (Турција) и Порто (Португалија).

Ако Јувентус, кој веќе обезбеди играње во ЛШ како првак на Италија, стане и европски првак, или, пак, Милан биде еврошампион и биде втор во Италија, 16. директен учесник во ЛШ најверојатно ќе биде Локомотив Москва, како првак на Русија, во 3. коло ќе игра првакот на Швајцарија, а во 2. коло ќе играат Рапид (Романија) и првакот на Унгарија. (Г.М.)
thepretender is offline  
post #5 of 4626 (permalink) Old May 26th, 2003, 23:43
Rising Star
 
Shevagirl's Avatar
 
Join Date: 03 2002
Location: Thessaloniki but from Macedonia
Teams: A.C Milan
Posts: 708
Znam go procitav ova.....Milan veke zavrsi na tretoto mesto sto znaci deka edinstvenoto nesto sto mora da se sluci e Milan da pobedi odnosno da bide samipon......na toj nacin se ke bide super za Vardar.Cudno e sto tuka ustvari nikoj ne naviva za Milan site vikaat deka Juventus ke pobedi.......... Barem taka e vo kladilnicite.........

{"Aboody is my adorable lover....no girl dare seduce him" Aboody}


'In such a complicated period, in which the greatest rapper is a white and the greatest golf player is a black, we have been left with just one certainty:[b] Inter
Shevagirl is offline  
post #6 of 4626 (permalink) Old May 27th, 2003, 17:39 Thread Starter
Star Player
 
thepretender's Avatar
 
Join Date: 04 2001
Location: Lyon - FRANCE
Teams: Olympique Lyonnais, Republic of Macedonia
Posts: 2,694
navivam za Milan !
thepretender is offline  
post #7 of 4626 (permalink) Old May 27th, 2003, 23:50
Rising Star
 
Shevagirl's Avatar
 
Join Date: 03 2002
Location: Thessaloniki but from Macedonia
Teams: A.C Milan
Posts: 708
Quote:
Originally posted by thepretender
navivam za Milan !
Taka treba!

{"Aboody is my adorable lover....no girl dare seduce him" Aboody}


'In such a complicated period, in which the greatest rapper is a white and the greatest golf player is a black, we have been left with just one certainty:[b] Inter
Shevagirl is offline  
post #8 of 4626 (permalink) Old September 23rd, 2003, 18:31
Star Player
International
 
MariusDeDracul's Avatar
 
Join Date: 02 2001
Location: Toronto, Canada
Teams: Romania
Posts: 6,804
Makedonska Prva Liga - that sounds so cool! You guys have such a cool language.
This is a little off topic, but how different is Macedonian from Serbian? What are the major differences?

From what I noticed, Serbian names end with ic and Macedonian names end with ska, ski, etc.
MariusDeDracul is offline  
post #9 of 4626 (permalink) Old September 23rd, 2003, 20:48
Legend
Legend
 
Andrix's Avatar
 
Join Date: 04 2001
Location: Toronto
Teams: Partizan
Posts: 15,157
Quote:
This is a little off topic, but how different is Macedonian from Serbian? What are the major differences?
Well, Macedonian has definite articles (the -ta ending in words) unlike Serbian which has no articles: i.e., in Serbian "a woman" or "the woman" is just "zhena", while in Macedonian "the woman" would be "zhenata". Also, Macedonian does not have noun cases as does Serbian and most other Slavic languages, i.e. in Serbian "woman" - "zhena", "to the woman" - "zheni", from the woman "od zhene", "on the woman" - "na zhenu" - in Macedonian these distinctions do not exist. These are some of the biggest differences, all in all I believe Serbian has the more complex grammar. Now, although the literary languages can differ significantly, Macedonian is more similiar to the southern Serbian dialects (who also drop certain noun cases, depending on the region). Also there are dialects in Macedonia, some of which are closer to Serbian, some to Bulgarian etc. Macedonian is "in between" Serbian and Bulgarian, that is. Usually a Serbian speaker and a Macedonian speaker can understand each other fairly well.

You are right about name endings, but, those are not exclusive (Serb names can end in ski as well, while Macedonian names can end in ev, for example).

Macedonian uses a Cyrillic alphabet which is a modification of the modern Serbian alphabet (which, is in turn, a modification of previous Cyrillic scipts). In, Macedonian, there is no tch (the 'c' in 'ic') bu instead a soft k' (so the Serbian ic would in Macedonian be ik'), instead of Serbian 'dj' (or 'j' as in 'joke') Macedonians have a soft g', and there exists a letter that looks like 'S' but is prounounced 'dz' (say d as in dog and then z as in zebra quickly one after another) - this sound exists in some southern Serbian dialects but is absent from the literary language.

Last edited by Andrija PFC; September 23rd, 2003 at 20:56.
Andrix is offline  
post #10 of 4626 (permalink) Old September 23rd, 2003, 21:39
World Class Player
 
monte's Avatar
 
Join Date: 05 2002
Posts: 7,919
Quote:
Originally posted by Andrija PFC
Well, Macedonian has definite articles (the -ta ending in words) unlike Serbian which has no articles: i.e., in Serbian "a woman" or "the woman" is just "zhena", while in Macedonian "the woman" would be "zhenata". Also, Macedonian does not have noun cases as does Serbian and most other Slavic languages, i.e. in Serbian "woman" - "zhena", "to the woman" - "zheni", from the woman "od zhene", "on the woman" - "na zhenu" - in Macedonian these distinctions do not exist. These are some of the biggest differences, all in all I believe Serbian has the more complex grammar. Now, although the literary languages can differ significantly, Macedonian is more similiar to the southern Serbian dialects (who also drop certain noun cases, depending on the region). Also there are dialects in Macedonia, some of which are closer to Serbian, some to Bulgarian etc. Macedonian is "in between" Serbian and Bulgarian, that is. Usually a Serbian speaker and a Macedonian speaker can understand each other fairly well.

You are right about name endings, but, those are not exclusive (Serb names can end in ski as well, while Macedonian names can end in ev, for example).

Macedonian uses a Cyrillic alphabet which is a modification of the modern Serbian alphabet (which, is in turn, a modification of previous Cyrillic scipts). In, Macedonian, there is no tch (the 'c' in 'ic') bu instead a soft k' (so the Serbian ic would in Macedonian be ik'), instead of Serbian 'dj' (or 'j' as in 'joke') Macedonians have a soft g', and there exists a letter that looks like 'S' but is prounounced 'dz' (say d as in dog and then z as in zebra quickly one after another) - this sound exists in some southern Serbian dialects but is absent from the literary language.

I'm amazed that you know about all this

Quote:
Originally posted by Andrija PFC

in Serbian "woman" - "zhena", "to the woman" - "zheni", from the woman "od zhene", "on the woman" - "na zhenu"
in Macedonian these distinctions do not exist.
Damn it would have been easier to be Macedonian I guess
monte is offline  
post #11 of 4626 (permalink) Old September 23rd, 2003, 22:05 Thread Starter
Star Player
 
thepretender's Avatar
 
Join Date: 04 2001
Location: Lyon - FRANCE
Teams: Olympique Lyonnais, Republic of Macedonia
Posts: 2,694
thx for your explanation to gloryhunter andrija. you're both welcome here as often as possible guys.
btw, i 'd just mention that 'tch', 'dj' exist in the macedonian language . your examples were exact though. but concerning serbian names we made the distinction between croatian and serbian names but pronouncing serbian names with a k' and croatian names with tch. don't ask me why ?! i don't know. i thought your names didn't end with a tch before your post but with a k' !

p-s : antiturbofolk sounds really good.
thepretender is offline  
post #12 of 4626 (permalink) Old September 24th, 2003, 10:49
World Class Player
 
monte's Avatar
 
Join Date: 05 2002
Posts: 7,919
Quote:
Originally posted by thepretender
pronouncing serbian names with a k' and croatian names with tch. don't ask me why ?! i don't know. i thought your names didn't end with a tch before your post but with a k' !
what? so you've always thought Savicevic was pronounced Savichevik instead of Savichevich? good that thats clarified now...
monte is offline  
post #13 of 4626 (permalink) Old September 24th, 2003, 20:57
Legend
Legend
 
Andrix's Avatar
 
Join Date: 04 2001
Location: Toronto
Teams: Partizan
Posts: 15,157
Quote:
antiturbofolk sounds really good
Andrix is offline  
post #14 of 4626 (permalink) Old September 25th, 2003, 17:53
Star Player
International
 
MariusDeDracul's Avatar
 
Join Date: 02 2001
Location: Toronto, Canada
Teams: Romania
Posts: 6,804
Thanks a lot!
I've learned a lot about my EE neighbours thanks that detalied grammar lesson from Andrija.

PS I knew that Savicevic was pronounced Savicevich because the Romanian media always spelled it "Savicevici" (just like we spell Belodedici)... Talking about multi-culturalism
MariusDeDracul is offline  
post #15 of 4626 (permalink) Old September 26th, 2003, 03:55
Legend
Legend
 
Andrix's Avatar
 
Join Date: 04 2001
Location: Toronto
Teams: Partizan
Posts: 15,157
Speaking of which, was Belodedic born in Romania? Where? Somewhere around Timisiora (or as we say: Temisvar) perhaps? 'Cause his name is most certainly Serbian and he did play for the youth Yugo team that won the WC in the late 80s.
Andrix is offline  
post #16 of 4626 (permalink) Old September 26th, 2003, 18:21
Star Player
International
 
MariusDeDracul's Avatar
 
Join Date: 02 2001
Location: Toronto, Canada
Teams: Romania
Posts: 6,804
Quote:
Originally posted by Andrija PFC
Speaking of which, was Belodedic born in Romania? Where? Somewhere around Timisiora (or as we say: Temisvar) perhaps? 'Cause his name is most certainly Serbian and he did play for the youth Yugo team that won the WC in the late 80s.
Yes he was born in Romania - (I think Timisoara or vicinity) and yes he is a Serb-Romanian.

He played for the Yugoslavian youth team? I did not know that.
Did they win the youth WC or the gold in Olympics soccer?
MariusDeDracul is offline  
post #17 of 4626 (permalink) Old September 26th, 2003, 21:51
Legend
Legend
 
Andrix's Avatar
 
Join Date: 04 2001
Location: Toronto
Teams: Partizan
Posts: 15,157
U-20 WC in Chile, 1987.

Anyways, I think I got things mixed up, I don't know from where I got the thing about the youth team (could be right, but not sure, can't find any reference to it on the net). Belodedic did play for the ECC-winning Red Star team though. That's probably what I was thinking of.

Last edited by Andrija PFC; September 26th, 2003 at 23:25.
Andrix is offline  
post #18 of 4626 (permalink) Old September 27th, 2003, 03:35
Star Player
International
 
MariusDeDracul's Avatar
 
Join Date: 02 2001
Location: Toronto, Canada
Teams: Romania
Posts: 6,804
Quote:
Originally posted by Andrija PFC
Belodedic did play for the ECC-winning Red Star team though. That's probably what I was thinking of.
Yeah, I knew that.
Last I heard, Belo is now teaching football lessons to various highschool students in Spain, and earns about $2,000 a month. What a shame....
MariusDeDracul is offline  
post #19 of 4626 (permalink) Old September 27th, 2003, 08:16 Thread Starter
Star Player
 
thepretender's Avatar
 
Join Date: 04 2001
Location: Lyon - FRANCE
Teams: Olympique Lyonnais, Republic of Macedonia
Posts: 2,694
well things are going a bit off topic here but still very interesting. belodedic was the greatest libero i've ever seen. clean, safe and really efficient. if we had to compare him to the greatests, i think he was far better than the WC 98 winner laurent blanc... it was the same kind of player. i'm sad and surprised to hear belodedic isn't coaching a romanian 1st division side right now. i always thought he would become a good coach.
thepretender is offline  
post #20 of 4626 (permalink) Old September 27th, 2003, 12:59
Rising Star
 
Shevagirl's Avatar
 
Join Date: 03 2002
Location: Thessaloniki but from Macedonia
Teams: A.C Milan
Posts: 708
i have never called Savichevic,Savikevik....that' is so stupid.He is Savicevic

{"Aboody is my adorable lover....no girl dare seduce him" Aboody}


'In such a complicated period, in which the greatest rapper is a white and the greatest golf player is a black, we have been left with just one certainty:[b] Inter
Shevagirl is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register NowIn order to be able to post messages on the Xtratime Community forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive. Try to avoid choosing short (like '1'), simple (like 'abcd') and easy to guess passwords (like a name of your favorite team, player, etc)! Complex and long enough passwords, that consists of random string of alphabet and numerical characters, are almost impossible to be stolen and misused.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-in

Human Verification

In order to verify that you are a human and not a spam bot, please enter the answer into the following box below based on the instructions contained in the graphic.
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page
Display Modes
Linear Mode Linear ModePosting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome